Familie Hunt aan goklust ten onder Wortels groeien in de ruimte omhoog Reportage Achtergrond Legendarische rijke familie verkeert in nood 'Dringende boodschap' bisschoppen aan Botha DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1936 PAGINA 11 Fruitvliegjes planten zich in de ruimte sneller voort dan op aarde. De mannetjes gaan in een gewicht loze situatie echter veel eerder dood. Kikkers en padden die in de ruimte zijn geboren, maken vreem de zwembewegingen, als ze met de aardse zwaartekracht in aanraking komen. De wortels van planten groeien alle kanten op, maar niet naar beneden zoals een aardse wor tel dat betaamt. door Carel Wiemers Naast deze wat opmerkelijke re sultaten van het wetenschappelijk onderzoek aan boord van het ruim telaboratorium D-l zijn er tijdens de zevendaagse missie eind okto ber begin november vorig jaar veel onverwachte dingen gebeurd met de ruim zeventig verrichte experi menten. Ofschoon nog lang niet al le gegevens zijn uitgewerkt, kan men in het algemeen van een groot succes spreken. Althans dit blijkt duidelijk uit de recente weten schappelijke verslagen van de deelnemende Europese onderzoe kinstituten. De Spaanse biomedicus van de universiteit van Madrid R. Marco stuurde 240 vrouwelijke en 90 mannelijke fruitvliegjes van twaalf uur oud met het laboratorium, aan boord waarvan zich onder meer de Nederlandse wetenschapper Wub- bo Ockels bevond, mee de ruimte in. Opvallend was dat de vertegen woordigers van beide sexen samen een veel groter aantal bevruchte eitjes produceerden dan ze gebrui kelijk waren te doen op aarde. „De zwaartekracht dicteert de evolutie van allerlei levende orga nismen", zegt J. Neubert van het instituut voor ruimte-ontwikkeling en onderzoek DFVLR in Keulen. „De meeste soorten ontwikkelen organen waarmee ze zich in een omgeving met zwaartekracht kun nen oriënteren en hun bewegingen kunnen coördineren". Deze stel ling ondersteunt de onderzoeker met de proeven die hij hoog boven de aardbol liet uitvoeren met in het ruimtelaboratorium ontwikkelde embryo's van kikkers en padden. De diertjes, die in hun nog korte leventje geen zwaartekracht had den meegemaakt, begonnen op aarde in kleine cirkels rond te zwemmen. Later pasten ze zich aan het zwemgedrag van hun op aarde geboren soortgenoten aan. Het Botanisch Instituut van de Universiteit van Bonn, de Univer siteit Pierre et Marie Curie in Parijs en het Nationaal Centrum voor ruimtestudies in Toulouse lieten aan boord van het D-l laborato rium verschillende zaadjes uit groeien. De wortels van de ontwik kelde plantjes groeiden in de ge- wichtsloze toestand even hard als op aarde, maar niet recht naar be neden. Vrijwel alle wortels maak ten een constante hoek van zestig graden in verschillende richtingen. De verslagen van het Laborato rium voor Biochemie van de Tech nische Hogeschool in Zürich en het Europese Centrum voor Ruim tetechniek ESTEC in Noordwijk over experimenten met levende bloedcellen tonen aan dat het na tuurlijke afweersysteem van men sen in de ruimte wordt verzwakt Tijdens korte vluchten heeft dit volgens de onderzoekinstellingen geen ernstige gevolgen voor de ge zondheid van de bemanning van ruimtevaartuigen. Uit de proeven is gebleken dat de bloedcellen minder stoffen produceren, die normaal ziekteverwekkende in dringers zoals bacteriën en virus sen bestrijden. In het ruimtelaboratorium wer den ook enkele Nederlandse expe rimenten uitgevoerd. J. Lichten- belt en A. Drinkenburg van de Af deling Chemisch Techniek van de Rijksuniversiteit in Groningen zijn „zeer tevreden" over de resultaten van de proeven, die zij hadden la ten uitvoeren. De onderzoekers, die de bewegingen van vloeistof fen in de overgangsfase naar gas zonder de invloed van de aardse zwaartekracht nader onderzocht wilden zien, stuitten bij de uitwer king van de verzamelde gegevens op onverwachte gedragingen van vloeistoffen. De nieuw verkregen kennis draagt, zo menen Lichtenbelt en Drinkenburg, in belangrijke mate bij tot een beter inzicht in en be- grip van de processen die zich in de overgangsfase van vloeistoffen afspelen. De industrie kan op grond daarvan nieuwe apparatuur met betere prestaties ontwerpen en aanzienlijke besparingen op hun investeringen bereiken. De medewerkers van de afdeling Materiaalkunde aan de Technische Hogeschool in Delft, die een expe riment met de geleide stolling van gietijzer lieten uitvoeren, zeggen dat de proeven met succes zijn ver lopen. De resultaten tonen aan dat er interessante mogelijkheden zijn voor de verwerking van metalen in de ruimte. H. Ahlborn van Het Instituut voor Metaalkunde in Berlijn en K. Löhberg van de Universiteit in Hamburg hadden verwacht dat niet met elkaar mengbare metalen zich in de ruimte anders zouden gedragen. Zij kwamen bedrogen uit, want ook zonder de zwaarte kracht bleven de stoffen van elkaar gescheiden. „Blijkbaar spelen in de ruimte werkzame dominerende krachten, die vermoedelijk ook op aarde invloed hebben, een rol", zeggen beiden die op dit verschijn sel voorlopig nog niet uitgestu deerd zijn. Inzicht in deze krachten kan er volgens hen toe bijdragen het mechanisme van de separatie op aarde zo te sturen dat tot nu toe niet bereikbare legeringen tot stand gebracht kunnen worden. De Duitser UlfMerbold in het Europese ruimtelaboratorium Spacelab. (foto GPD» In wat zij noemen een 'dringen de boodschap aan de president' (P. Botha) doen de rooms-katho- lieke bisschoppen van Zuidelijk Afrika een poging om de Zuid- afrikaanse regering te doen om keren op haar politieke pad. De 'noodtoestand' zien zij als een heilloos pogen het vrijheidsstre- ven van het verdrukte zwarte volk te vernietigen. De regering wil onderhandelen met vertegenwoordigers die ge weld afwijzen. "Onder normale omstandigheden", zeggen de bis schoppen, "zou dat hout snijden. Maar de langdurige verdrukking van de meerderheid van het volk heeft tot geweld gedreven als laatste mogelijkheid om de ver werping van dit systeem tot uit drukking te brengen". De bisschoppen willen daarom geen enkele leider van de 'ver drukte meerderheid' uitsluiten bij onderhandelingen, om het even of zij nu in Zuid-Afrika wo nen of ergens anders in balling schap. Het weer legaal maken van tot zwijgen gebrachte orga nisaties en de vrijlating van alle politieke gevangenen zijn voor waarden voor zinvolle onderhan delingen tussen regering en bui tenparlementaire oppositie over de toekomst van het land. De bisschoppen vrezen dat verdrukking 'communisme' uit werkt. Hoe langer onvoorwaar delijke onderhandelingen wor den afgewezen, hoe groter wordt het gevaar dat de verdrukten zich tot Moskou en andere com munistische machtscentra wen den voor ideologische en mate riële steun. Over het voornemen van de Zuidafrikaanse regering om de apartheid gaandeweg te doen verdwijnen zeggen de bisschop pen, dat het stukje bij beetje af breken van een onrechtvaardig systeem uit het verleden onvol doende is om de kritieke toe stand in het land het hoofd te bieden. "De overheid zal alleen nog geloofwaardig kunnen wor den door een dikke streep te zet ten onder dit systeem". Opium "Marxisten die denken dat religie opium van het volk is, hebben het bij het verkeerde eind. Zij zien niet, dat religie een positieve, veelomvattende rol speelt als onderdeel van een cul tuur van miljoenen mensen". Dat schrijft Zhao Fuchan, waar nemend voorzitter van de Acade mie voor Sociale Wetenschappen in China, in het eerste nummer van het nieuwe tijdschrift 'Qiao' (Brug). Volgens Fuchan zijn christenen "idealisten, die niet om hun geloof mogen worden vervolgd, maar als gelijkwaardi ge burgers vrij voor hun overtui ging moeten kunnen uitkomen". Gebeurtenissen in het jongste verleden wijzen erop, zegt Fu chan, dat samenwerking met christenen van alle richtingen belangrijk is voor de opbouw van het socialisme. "Na het af schaffen van de klassen moet de religie als bestanddeel van de Chinese cultuur een plaats krij gen in de maatschappelijke orde. Het christelijk streven naar ge rechtigheid gaat niet in tegen de socialistische moraal. Het kan een bijdrage zijn aan de voort gang van de staat en de contac ten met andere landen". Icto Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (Icto) is ter gelegenheid van de komen de Vredesweek uitgekomen met een speciaal 'cahier'. Daarin wordt gesproken van een 'uit eenlopende Icto-aanhang'. "Maar wat ons bindt is de over tuiging dat de vrede het best wordt gediend met tweezijdige ontwapening en evenwichtige wapenvermindering door onder handelingen. Hierbij is de Navo onmisbaar voor het voeren van vruchtbaar overleg en dus van wezenlijk belang voor het hand haven van de vrede". Secretaris-generaal lord Car- rington betitelt de Navo in dit ca hier 'in alle redelijkheid' als 'de meest doeltreffende van de vre desbewegingen'. "Goedklinken de maar vage voorstellen helpen ons niets en kunnen gevaarlijk zijn als ze tot misverstanden lei den". Met een variant op het 'over leefde thema' van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) schrijft het CDA-kamerlid W. Mateman: "De polarisatie de we reld uit, te beginnen in de kerk'. De Vredesweek is, naar zijn me ning, nog te veel 'de week van de geestelijke oorlog in eigen kring'. "Polarisatie is het bijvoorbeeld om sommige organisaties, zoals het Icto, geheel te negeren, wat in kerkelijke kring hier en daar gebeurt". Fonds. De (vrijzinnige) Ne derlandse Protestantenbond heeft een 'continuïteitsfonds' in het leven geroepen om de toe komst van het vrijzinnig protes tantisme te verzekeren. Het moet ten minste f. 1 mihoen groot wor den. De rente maakt de financie ring van 'toekomstgerichte pro- jekten' mogelijk, zoals de nieuwe opleiding tot pastoraal werker en voorganger. Ook kunnen afdelin gen uit het fonds steun krijgen. Dienstplicht De Landelijke Hervormde Jeugdraad in Driebergen gaat voor een periode van anderhalf jaar een deeltijd-medewerker aanstellen die kerkeraden gaat voorlichten over de keuze van dienstplichtigen om wel of niet in dienst te gaan. Jongemannen die voor die keuze staan kunnen behoefte hebben aan pastorale begeleiding. Een commissie met vertegen woordigers van de kerkelijke ra den voor jeugdwerk, herderlijke zorg en overheid en samenleving en de sectie kerk en krijgsmacht zal deze medewerker bijstaan. Zijn of haar aanstelling gebeurt in het kader van de acht werkee- legenheidsprojekten binnen de Hervormde Kerk die worden be kostigd uit salariskortingen van kerkelijke medewerkers. 'De Uithof, jongerencen trum van de Abdij van Berne in Heeswijk-Dinther, begint het nieuwe seizoen met een vredes- manifestatie op zondag 21 sep tember van 12 tot 6 uur. Een dag 'rond vrede en recht'. Op het pro gramma: muziek, stands, spre kers, ontmoeting en....fietsen op knappen voor medisch veldwerk in Zaïre. Hervormde Kerk: beroepen te De Meern J. R. Smit Sexbiè- rum-Pietersbierum, te Raalte G. J. de Jager Kruiningen, te Scher- penzeel (Geld.) H. F. Klok Rijs- - Dr. S. Gerssen (63), rector van het hervormd theologisch semi narium 'Hydepark', gaat op 26 september met vervroegd pen sioen. Voordat hij in 1982 bij 'Hy depark' kwam, was hij bijna twintig jaar secretaris van de her vormde Raad voor Kerk en Is raël. De synode zal zo mogelijk in haar november-vergadering een opvolger benoemen. Gereformeerd-hervormd. Ir. J. van der Graaf, algemeen secre taris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. ziet, blijkens een artikel vandaag 'De Waarheidsvriend', geen be zwaren om de aanduiding 'her vormd-gereformeerd' voor de ge reformeerde stroming in de Her vormde Kerk te veranderen in 'gereformeerd-hervormd'. Dit te meer omdat de term 'hervormd- gereformeerd' tegenwoordig ook wordt gebruikt voor samen-op- weg-gemeenten van hervormden en gereformeerden. En daar heb ben de hervormd-gereformeer den niet zoveel mee op. De benaming 'gereformeerd- hervormd' zou uitdrukken, dat men op een gereformeerde ma nier de Hervormde Kerk wil die nen. "Wie echt hervormd-gere formeerd wil Zijn, zal tegen de naam gereformeerd-hervormd geen bezwaar kunnen hebben" WASHINGTON - Nog maar enkele maanden ge leden gaf de 63-jarige Ca roline Hunt Schoellkopf, een telg van de legenda risch rijke familie Hunt, een feestje ter gelegen heid van de opening van een bouwproject dat zij had gefinancierd. Het was een feest in stijl. De 3700 gasten werden getracteerd op 400 kilo garnalen, 500 kilo kip, 200 geroosterde lammetjes en 4000 pizza's. Dat eten werd weggespoeld met 4500 flessen wijn, 3000 flessen champagne en 744 kisten sterke drank. Zo zijn de Hunts dat nu een maal gewend. De nazaten van oliebaron H. L. Hunt hebben nooit op een dol lar hoeven te kijken - van een van hen is zelfs de uit spraak: „Een miijard dol lar is niet meer wat het wel eens geweest is". door Henk Dam Niet voor niets heeft deze Ameri kaanse familie model gestaan voor de Ewings uit de tv-serie Dallas. Er zijn tijden geweest dat het niet op kon. Aan het eind van de jaren '70 werd het vermogen van de Hunts op zo'n 10 miljard dollar (23 miljard gulden) ge schat Met name de drie broers Nelson Bunker, Lam ar en W. Herbert Hunt konden het zich veroorloven monopolie op welke markt dan ook te spelen. Maar het ongelooflijke is nu gebeurd. Eind vorige week vroe gen de Hunts surseance van be taling aan om te voorkomen dat een groep van 23 banken bij wie ze voor 4 miijard gulden rood staan, hun spulletjes zouden ver kopen. Het gaat daarbij om de activa van de Placid Oil Compag- ny, een van de grootste zich in privé-handen bevindende olie maatschappijen ter wereld met 20.000 werknemers en zoveel als het vlaggeschip van het Hunt- imperium. Orde op zaken De banken, die sinds maait geen dollarcent meer hadden ontvangen, hadden gedreigd de olie- en gasvelden, land, onroe rend goed en voorraden van Pla cid Oil in het openbaar te verko pen. De aangevraagde surseance heeft de verkoop, die begin deze week van start had moeten gaan, op zijn minst even opgeschort. Als de rechter de surseance toe wijst krijgen de Hunts immers de tijd om orde op zaken te stel len. Daartoe hebben ze inmiddels op karakteristiek agressieve wij ze de eerste stappen gezet. Ze hebben de 23 banken aange klaagd omdat die via 'manipula tie' en 'fraude'-uit zouden zijn op de vernietiging van Placid Oil en Penrod, de off-shore poot van het Hunt-concern die ook diep in de schulden zit. De geëiste scha devergoeding: maar liefst 32 mil jard gulden. En zo is de juridische strijd be gonnen die gaat bepalen of er een einde komt aan de mythe die de Hunts in en ver buiten Texas altijd zijn geweest. Want de ban ken hebben aangekondigd dat ze, als ze de slag om Placid Oil zouden winnen, het er niet bij zullen laten. Als de verkoop van Placid's baten niet genoeg ople vert is Penrod aan de beurt, en als dat nog niet voldoende is, de tig), daarmee mede vorm gevend aan zijn overtuiging dat hij een geniale trek had die aan toekom stige generaties moest worden doorgegeven. Zilver Het rijk dat H. L. Hunt op bouwde werd na diens overlij den, in 1974, over alle kinderen (ook de buitenechtelijke) ver- deeld. Maar het grootste deel van Hunts zakenbelangen kwam in handen van de drie broers Nel son Bunker, William Herbert en Lamar. Die bouwden aanvanke lijk, handelend in de geest van hun vader, het familiefortuin al leen nog maar verder uit. Vanaf 1980 evenwel kwam aan die op bouw een dramatisch einde. Dat was een uitvloeisel van het besluit van de drie Hunts zoiets als een monopolie op de zilver markt te veroveren. Ze hadden al de helft van al het opkoopbare zilver in de wereld in hun bezit, toen de zilvermarkt begin 1980 in elkaar stortte. Dat kostte de broers volgens sommige schat tingen 4,5 miljard gulden, een be drag dat ze alleen bij elkaar kon den krijgen door van alles te ver kopen. Ook werden enorme leningen afgesloten met Placid Oil als on derpand (dat is de reden waarom de banken denken dat ze nu, als Placid Oil niet genoeg oplevert, aan de persoonlijke vermogens van de Hunts kunnen komen). En het bleef niet bij het zilver drama. In 1981 zagen de Hunts ineens brood in suiker. Ze koch ten de grootste Amerikaanse sui kerfabrikant, Great Western Uni ted Corporation, maar zagen zich uiteindelijk genoodzaakt die maatschappij te liquideren toen de wereldsuikerprijzen in elkaar klapten. Het grootste drama moest toen nog komen: de diepe val van de olieprijzen. De Hunts hadden net enorm geinvesteerd in hun olie maatschappijen (Penrod had vo rig jaar met 51 stuks de grootste collectie boorplatforms ter we reld) toen de olie vanaf eind '85 van 30 nog maar 10 dollar ging kosten. Steenrijk Als de banken hun zin krijgen en de drie gebroeders Hunt hun schulden moeten betalen, dan is dat in ieder geval niet het finan ciële einde van alle Hunts. Zo zijn er de vier kinderen die H. L. Hunt in het geheim had bij ene Ruth Ray die ook steenrijk zijn. En de twee volle zusters van Nelson Bunker, William Herbert en Lamar zijn in 1980, tijdens het zilver-debacle, zo verstandig ge weest hun persoonlijke vermo gens los te koppelen van dat van hun goklustige broers. Zo is Caroline Hunt Schoell kopf (die van het feestje) zeer succesvol op de onroerend-goed- markt: haar vermogen wordt op drie miijard gulden geschat. Haar oudere zus Margaret (71, in olie en onroerend goed) is goed voor een zelfde bedrag. De twee dames Hunt hoeven zich weinig zorgen te maken. Maar dat ligt voor de drie broers (totaal persoonlijk vermogen: dik vijf miljard gulden) anders. Zij zullen de sluwheid en het za- kengeluk van wel tien J. R. Ewings nodig hebben om uit de problemen te komen... persoonlijke vermogens van de gebroeders Hunt. Dat de openbare verkoop van de twee maatschappijen wel eens relatief weinig zouden kun nen opleveren, staat eigenlijk wel vast. De lage olieprijzen, die Texas keihard hebben getroffen, zorgen ervoor dat gloednieuwe boorplatforms, ja-knikkers en wat dies meer zij, voor oud-me taal prijzen worden verkocht. Goklust Daarover verderop meer. Maar nu eerst: waarom is het zo mis gegaan met de Hunts? Hoe is het toch mogelijk dat een van de rijkste families van Amerika zo in de problemen is terechtgeko men? Een antwoord op die vraag heeft zeker iets te maken met de karaktertrek die de grondlegger van de dynastie, H.L. Hunt, al in overvloedige mate bezat en waaraan ook zijn nazaten rijk zijn: goklust. De in 1889 geboren Haroldson Lafayette Hunt leefde zo ongeveer voor het nemen van Meer dan eens raakte hij een vermogen dat hij in enkele maanden tijds had opgebouwd, in een paar dagen weer kwijt. Op z'n 22e bewoog Hunt zich voor het eerst op de grondstoffen- markt. Hij kocht en verkocht op grote schaal katoen en katoen plantages. Daarmee verdiende hij al gauw honderdduizenden dollars tot hij door een verkeerde inschatting van wat de markt zou doen, alles kwijtraakte. Olie Dat was voor hem geen pro bleem. In 1920 wist hij 50 dollar te lenen waarmee hij zich in een nieuwe business stortte: olie. Ook hier had hij snel een fortuin bij elkaar en wel van een dusda nige omvang dat hij zich in die jaren kon veroorloven in e-e-n nacht 30.000 dollar te verliezen met poker en toch fluitend naar huis te gaan. In 1925 was ook dit weer voor bij, en trok hij met z'n laatste 108 dollar op zak naar oost-Texas, naar de olievelden. Daar sloeg hij de slag die hem blijvende rijk dom zou opleveren: voor 30.000 dollar aan geleend geld kocht hij een 60 kilometer lang olieveld dat het rijkste van heel Amerika bleek te zijn. In twee jaar tijds stonden er op het veld 900 volop draaiende boortorens, en vanaf dat moment kon H. L. niet meer stuk. In 1938 vertrok hij naar Dallas, van waar uit hij zijn zakenbelangen verder opbouwde: spoedig handelde hij ook in suiker, zilver, vee, elektro nica en onroerend goed. Ook buiten werktijd zat H. L. niet stil. Bij drie verschillende vrouwen kreeg hij in totaal 15 kinderen (van wie zeven onwet- Lamar Hunt: het zakengeluk van tien J.R. Ewings is nodig om hem te behoeden voor een financieel debacle. (fotoANP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11