Louise de Coligny vreest sluiting van school Leiderdorp Sociale dienst brengt serie nieuwe folders in roulatie Tiende Taptade met veel 'oude bekenden' ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 LEIDEN LEIDEN/LEIDERDORP/NOORDWIJK - De gemeente Leiden staat voor een dilemma. Wanneer zij onherroepelijk steun verleent aan de plannen om in Noordwijk tot het op richten van een openbare scholengemeenschap (mavo/havo/atheneum) te komen, dan loopt de Louise de Coligny-scholengemeenschap (openbaar) kans, dat haar dependance in Leiderdorp moet worden gesloten. koste mag gaan Leiderdorp. Onzekerheid? "Ja", zegt van den Berg, "dat wel. We zijn helemaal niet gekant tegen bijzonder onder wijs, maar in de hele Bollenstreek vind je geen enkele mogelijkheid ken", om openbaar vervolgonderwijs te De gemeenteraad volgen. Daar moet nu maar eens plaats si verandering in komen. De cijfers njem uit (ITS) hebben aangetoond, dat voldoende aanbod zal zijn". In een brief aan staatssecretaris De werkgroep openbaar vervolg- Ginjaar (onderwijs) schrijft de ge- onderwijs Noordwijk zet zich al ja- meente Leiden, dat zij deze ont- ren in om de Bollenstreek aan een wikkeling 'ten zeerste betreurt', openbare scholengemeenschap te Vooral omdat daardoor voor leer- helpen. Woordvoerder M. van den lingen uit de Veenstreek (Alkema- Berg huldigt echter het standpunt, de) openbaar voortgezet onderwijs dat de komst van de school niet ten slechts op grote afstand beschik baar is. De gemeente Leiden: "Voorwaar een ironische speling van het lot. Het loffelijk streven van Noord wijk is er immers op gericht voor leerlingen in de Bollenstreek de af stand tot het openbaar voortgezet onderwijs te verkleinen. Die af stand wordt voor scholieren in een nabijgelegen regio vergroot. Zoda nig, dat deze groter wordt dan de afstand Noordwijk-Leiden". De gemeente Leiden noemt dit een 'onverantwoorde' zaak. "Als de vestiging van een levensvatbare scholengemeenschap in Noord wijk mogelijk is zonder sluiting van de dependance in Leiderdorp, zijn wij en de schoolleiding van de Louise de Coligny bereid een bij drage te leveren aan de start van een nieuwe openbare scholenge meenschap in Noordwijk". Rector De Zoete van de Louise de Coligny licht toe, dat een nieu we scholengemeenschap in Noord wijk tot gevolg zal hebben, dat er minder leerlingen naar zijn school zullen komen. "En dat betekent, dat ik in het hoofdgebouw met leegstaande lokalen kom te zitten. Het gevolg daarvan is, dat ik dan lokalen moet afstoten die niet op mijn hoofdterrein staan. Dus van de dependance in Leiderdorp. Te rugloop accepteer ik wel. Waar het om gaat is voor de kinderen een in teressant schoolaanbod dichtbij huis te hebben. Maar ze moeten niet de poten onder je stoel van daan zagen. Echt belang hebben wij niet bij een scholengemeen schap in Noordwijk. Alleen, dat er weer een brokje openbaar onder wijs bij komt". Volgens berekeningen van het Instituut voor Toegepaste Sociolo gie zou de nieuwe school in Noord wijk aan de leerlingennorm - ruim zevenhonderd scholieren - vol doen. Het ministerie van onderwijs hanteert echter een andere reken methode waardoor dit getal wat la ger uitvalt. De Zoete suggereert dat men in de badplaats wel met een openbare mavo zou kunnen beginnen. De kinderen kunnen dan in elk geval voortgezet onderwijs in eigen om geving volgen. "Maar", bedenl^De Zoete zich, "in Noordwijk staan al een christelijke en een katholieke mavo. Dus is de spoeling dun". is van het standpunt van Leiden. Hij zegt: "Leiden en de Bollen streek zijn, voor wat het onderwijs betreft, twee aparte regio's. Dat Leiden medewerking verleent om in Noordwijk een scholengemeen schap van de grond te krijgen is na tuurlijk erg plezierig voor ons. Ik verwacht dat de staatssecretaris op een gegeven moment niet anders kan dan 'ja' zeggen. Als we een-' maal in de stroom zitten en geen dam tegenkomen, moet het luk- de bad plaats sprak zich al eerder una- de stichting van een openbare scholengemeenschap. leerlingen Waar het complex moet komen, kon Van den Berg niet zeggen, Van den Berg benadrukt dat dat de i0k,tie nog niet echt ter Noordwijk zeker niet afhankeliik sprake is geweest. Expositie in Kleine Academie LEIDEN - In de Kleine Academie, de teken- en schilderopleiding van Ed Vijsma die is gevestigd aan de Middelstegracht, wordt vanmiddag om vier uur een tentoonstelling van werk van cursisten geopend die tot en met zondag 7 september dagelijks valt te bezichtigen tussen tien en vijf uur. Ook dit jaar zal er weer een "bijzonder werkstuk" tijdens de tentoon stelling worden gemaakt. Werd er verleden jaar tijdens de opening door alle aanwezigen collectief een schilderij gemaakt, dit jaar kan men een kleurenkaart inpassen op een van tevoren opgesteld kader. LEIDEN - Ruud Paauw (49) kreeg gisteren aan het einde van de middag de gedenkspeld in goud van de gemeente Leiden opgespeld omdat hij vijfentwin tig jaar werkzaam is bij het Leidsch Dagblad, thans in de functie van adjunct-hoofdredac teur. Wethouder Tesselaar ver richtte de plechtigheid namens het Leidse gemeentebestuur in het Koetshuis alwaar een recep tie plaatsvond. De redevoering van Tesselaar was naar diens zeggen geschre ven in de geest van de jubileren de journalist: "Bij het schrijven denk ik aan jouw wijze lessen: een verhaal dient een kop en een staart te hebben. De zinnen moe ten kort zijn. Moeilijke woorden dienen vermeden te worden". Waarna de spreker quasi-on- eerbiedig begon met het be schrijven van "kop en voorko men" van de jubilaris: "Fietsen stalling, een geplakt springerig Particulieren restaureren huizen aan Uiterstegracht 100.000ste bezoeker LEIDEN - 'Schatten uit Turkije', de internationale tentoonstelling die sinds 22 juni valt te bezichtigen in het Rijksmuseum van Oudhe den, slaat aan: begin september wordt de honderdduizendste be zoeker van dit evenement ver wacht. Inmiddels is ook de tweede oplage van het boek over de expo sitie van de persen gekomen. De eerste met een oplage van 18.000 exemplaren was al na enkele we ken uitverkocht. Uit de voorlopige resultaten van een publieksonderzoek dat het museum heeft gedaan, blijkt overi gens onder meer dat ruim vijftig procent van de bezoekers van 'Schatten uit Turkije' nog nooit in het Rijksmuseum van Oudheden geweest. "Dit betekent dat reeds straat opnieuw LEIDEN - Tien karakteristieke woonhuizen aan de Uiterstegracht en de Sophiapoort zijn gistermid dag officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde nadat wethouder Pe ters van ruimtelijke ordening een van de bewoners officieel de sleu- 'tel overhandigde. Het opmerkelijke aan de pandjes is dat ze nu eens niet zijn opge knapt door de gemeente, maar door particulieren: het installatie- bureau H. en T. de Boer uit Hazers- woude en het aannemersbedrijf C.J. de Boer uit Zoeterwoude. Dat laatste bedrijf was trouwens vroe ger zelfaan de Uiterstegracht ge vestigd. v De panden aan de Uiterstegracht waren enkele jaren gelden nog vol ledig verkrot. Het merendeel was in gebruik als opslagruimte en een enkele nog als woning. De De Boe ren kochten de panden in 1982 op van de sanitairfirma Sjardin. Later werden ook nog enkele gemeente lijke huizen opgekocht. De onder nemers verbouwden ze op eigen ri- De woonhuizen sico. Daarbij overigens gebruik taureerd. makend van gemeentelijke plan- nen en terzijde gestaan door ge- pelfhïn weftfvlnden^de Indoor Taptoe in GroetwordhaUen war van overheidssubsidies. Peters roemde het resultaat. "Het is in vergelijking met een paar jaar geleden 200 procent beter geworden". De wethouder was ver der van mening dat, wanneer het Mostertcomplex aan de Middelste- Uiterstegracht gereed i de Uiterstegracht, die door particulieren zijn geres- (foto Wim Dijkman) het terstegracht wijkjes van Leiden zal zijn Verkoop op maat van alle typen zeecontainers, gespecialiseerd In koel- en vriescontainers. Reefer engineering 24-uurs standby service. containerdepot met spoor- en wateraansluiting in het hart van de Amsterdamse haven. GL goedgekeurde werkplaatsen mobiele reparaties stralen en schilderen ingericht, de Ui- de leukste LEIDEN - Tien jaar Taptade - dat is zeer toepasselijk het thema van de 'Show Indoor Taptoe' die dit jaar op zaterdag 20 september wordt gehouden in de Groenoord- hallen. De stichting Taptade heeft voor het jubileum op één uitzonde ring na bands uitgenodigd die al eerder aan het evenement meede den. "Wij hebben tijdens de diverse jaargangen altijd de populariteit van de verschillende bands ge test", vertelt voorzitter F. Spron- sen. "Op basis daarvan hebben we een programma samengesteld. Er spelen voornamelijk oude beken den. Alleen de Flora Band uit Rijnsburg komt voor het eerst. Het is mij echter een raadsel waarom zij nooit eerder zijn uitgenodigd, zo goed zijn ze". Op vrijdag 19 september wordt er al vroeg begonnen met de op bouw van de tribunes die plaats moeten bieden aan zo'n 4500 men sen. Voor rolstoelgebruikers zal een aparte ruimte bij de hoofdtri bune worden gereserveerd. Om zeven uur 's avonds zal op 20 september het voorprogramma be ginnen, waaraan wordt meegedaan door drie Leidse verenigingen: de j ~n_ j Container Service 'Amsterdam' BV |Uaa| Corsicaweg 6,1044 AB Amsterdam ZEN. In september is het weer mo- gelijk voor diegenen die de Zen meditatie willen beoefenen, in groepsverband mee te zitten. Dat gebeurt in de kapel van Verbum Dei. Inlichtingen: Cathy Spierdijk, tel. 222220. m^jorettenverenigingen 'Pauline' jr, Keytown Stars en drumband Matilo. Exact om acht uur zal het hoofdprogramma beginnen met het spelen van de Taptade Tune door de junioren en senioren van Kunst en Genoegen uit Leiden. Hierna treden op: Rijnmond band uit Schiedam, de Haagse The Fantasy Girls, Jong 'K en G', Lei den, de Rijnsburgse Flora Band, WIK uit het Belgische Oostende, werderom de Fantasy Girls, en ten slotte de senioren van 'K en G'. De Taptade wordt als vanouds afge sloten met een finale. Er zal dit jaar overigens niet iets gezamenlijk worden gedaan met de eveneens jubilerende 3 October- Vereeniging. "Op 20 september, de dag van de Taptade, eindigt ook de Postkoetsenrace", vertelt Spron- sen. "Dus dachten wij: misschien valt er iets te combineren. Maar we hebben nooit meer wat van de 3 October-Vereeniging gehoord. Jammer". De voorverkoop zal tot 19 sep tember duren. Kaarten kunnen worden gekocht bij alle VW-kan- toren in Nederland die zijn aange sloten bij het theater-bespreekbu reau, alle filialen van de Leidse Spaarbank (ook buiten Leiden), si garenmagazijn Fielemon aan het Bevrijdingsplein, V D, het club gebouw van K G en bij firma La- dan aan de Lage Rijndijk 28a. Op de dag zelf zijn er vanzelfsprekend "kaarten verkrijgbaar aan de kassa van de Groenoordhallen. Voorlichting ook voor buitenlanders LEIDEN - In het gebouw van de Sociale Dienst aan de Langebrug werd gistermiddag in aanwezig heid van wethouder De la Mar een serie nieuwe folders gepresenteerd die de dienst in roulatie gaat bren gen. De folders - niet meer dan één velletje dik - behandelen diverse onderwerpen in vogelvlucht: het aanvragen van een uitkering, be zwaar en beroep, de algemene bij standswet, om maar eens een greep te doen. In het pakket zitten ook drie vertalingen,-.bestemd voor Marokkanen, Turken en Engelsta ligen. De la Mar noemde zichzelf gister middag de trotse vader van een kind met een lange draagtijd. "De laatste jaren hebben we in de raadscommissie t-egelmatig ge sproken over deze korte informa tie. In die tijd had je eigenlijk niet zoveel. Ja, twee boekjes, maar die waren eigenlijk niet zo handig. Wil de je iets weten over een onder werp, dan moest je eerst zo'n boek je helemaal doorspitten". Veranderingen En die boekjes hadden nog een nadeel, aldus een medewerker van de Sociale Dienst. "Je kon ze maar moeilijk aanpassen. Zeer hinder lijk als je weet dat er in de wereld van de sociale wetgeving nogal eens wat verandert. Dat probleem hebben we nu goed ondervangen: zo'n velletje laat zich immers mak kelijk vervangen". Voor Marokkanen en Turken zijn overigens meer folders in voor bereiding. De velletjes die nu in het pakket zitten hebben namelijk alleen maar betrekking op de vakantieregelingen. "Dat was wat hun betreft het meest urgente on derwerp. Het komt regelmatig voor dat ze naar hun geboorteland afreizen voor enige tijd zonder dat ze op de hoogte zijn van de diverse regelingen. Daarom hebben wij snel een foldertje over dat punt ge maakt". De folders zijn vanzelfsprekend verkrijgbaar bij de Sociale Dienst. "Maar ook buro voorlichting van de gemeente zal een hele stapel af nemen. En dan zijn er nog diverse dienstencentra en bijvoorbeeld het Gak waar je ze kunt opvragen". Eén folder is door vier instellin gen gemaakt, die over hulpverle ning bij schulden. "De gemeente lijke kredietbank, de stichting maatschappelijk werk en het insti tuut burgerraadslieden hebben tenslotte ook met die problematiek te maken. Deze folder licht de mensen trouwens op dezelfde sim pele wijze voor als de andere". Toon Is die toon soms niet iets te sim pel? Om een voorbeeld te geven uit de folder die door de vier instellin gen samen werd gemaakt: zorg voor een goed overzicht van in komsten en uitgaven; gebruik bij voorbeeld een huishoudboekje. "Om te beginnen moeten de mensen natuurlijk niet denken dat op één zo'n velletje alle informatie staat. Het is de bedoeling dat ze voorgelicht worden over de grote lijnen; dat ze een houvast hebben", aldus een medewerker van de So ciale Dienst. "En wat betreft de toon: soms bi vakkeren we inderdaad op de grens van bevoogding. Maar aan de andere kant: je hebt er geen indruk van hoeveel mensen er niet aan denken om bijvoorbeeld een huis houdboekje te gebruiken. Zo'n zin heeft dus niets te maken met betut teling; het getuigt gewoon van een realistische kijk op de zaak om zoiets op te schrijven". LEIDEN - In de IJshal aan de Vondellaan is gisteravond de jubi leumuitvoering van de 'Rommelmarkt Sport-Inn' van start ge gaan. De markt die wordt georganiseerd door 'De Sleutels' duurt dit jaar in verband met het tienjarig bestaan drie dagen. Er is ook gekozen voor een andere opzet, "in de sfeer van voor elk wat wils". De rommelmarkt is ditmaal niet alleen bestemd voor mensen die op zoek zijn naar tweedehands koopjes, ook het publiek dat op zoek is naar 'betere waar' kan vandaag en morgen in de hal terecht. Verder zijn er diverse informatieve stands. Het geheel wordt ver luchtigd door optredens, sportdemonstraties en een expositie. Mor genavond zal de markt worden afgesloten met een feestavond voor de standhouders waaraan onder anderen de bekende bandparo- dist Riny van der Lee zijn medewerking zal verlenen. Vandaag kan men de markt nog bezoeken tot vijf uur, morgen van elf tot Vijf. (foto Fred Rohde) F olkloredansen LEIDEN - Volksdansgroep Taran tella organiseert cursussen folkore- dansen, te beginnen op 3 septem ber. Elke woensdagavond danst deze groep in de benedenzaal van het LVC aan de Breestraat 66. Er wordt gewerkt in drie niveaugroe pen. Beginners kunnen om kwart voor zeven terecht. De wat meer gevorderden beginnen om kwart over acht en degenen die nog ver der zijn om half tien. Voor inlich tingen: Y. Knijnenburg of W. de Wolf (tel. 071-215650) of T. Knijnen burg (071-123377). Gouden speld gemeente voor Ruud Paauw calvinistisch kuifje. Geheven vingertje. Port, sigaren en onge twijfeld degelijke doch veel te zware schoenen. Een wat morsig type". De column - dat is volgens Tes selaar de zandbak waarin Paauw, "het vleesgeworden geweten van het Leidse journalistendom", het meest in zijn element is. "Met niet aflatende ijver wordt menig sporter en politicus in je degelij ke doch milde column geportret teerd". En: "De hooguit vermoede kuiperijen van ds. X als voorzit ter van de zompige voetbalclub, gesitueerd in stevige Zuidhol landse klei, worden met gretige graagte aan de kaak gesteld. Een gezellige en overigens sportieve fietstocht van twee eerzame Leidse politici wordt met diezelf de graagte tot een zondig onder onsje bestempeld". Paauw is volgens Tesselaar on misbaar voor de krant. "Wie wijst immers de jonge broekjes van de stadsredactie er op dat het overlijdensbericht van X, Y of Z gezien zijn belang voor de stad wel een berichtje waard is". Ruud Paauw trad in '61 in dienst van het Leidsch Dagblad, als tweede sportredacteur. Na verloop van tijd ontpopte hij zich als een soort vliegende keep, hij schreef onder meer algemene re portages. Paauw werd in 1976 ad junct-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. De lezers ken nen hem vooral door zijn sport- column en zijn rubriek over het Leidse stadsleven. Prijs voor sterrenkunde toegekend LEIDEN - De enige prijs in de Ne derlandse sterrenkunde is toege kend aan de sterrenkundige dr. Ewine F. van Dishoeck. Deze prijs, de Pastoor Schmeitsprys, een be drag van 3000 gulden, wordt haar gegeven voor haar baanbrekende werk op het gebied van de astrono mie van het interstellaire medium, de materie tussen de sterren. "Zij is nu een internationaal er kende autoriteit op het gebied van de interstellaire chemische proces sen", aldus de jury. Zij heeft de theoretisch-chemische kennis ge combineerd met een oriëntering op de astrofysica, het onderzoek naar de natuurlijke gesteldheid van de hemellichamen. "Haar wel overwogen onderzoekslijn en grote vaardigheid openen nieuwe per spectieven op een terrein dat de astrochemie zou kunnen worden genoemd". Van Dishoeck (31) slaagde in 1980 aan de Leidse universiteit met de hoogst mogelijke lof voor het doctoraal examen scheikunde. Vier jaar later promoveerde zij in Leiden cum laude in de sterren kunde. Sinds 1984 werkt zij in Har vard (Verenigde Staten). De Pastoor Schmeitsprys wordt sinds 1980 eens in de drie jaar toe gekend aan een jonge Nederlandse astronoom die in de voorgaande ja ren op het terrein van de astrono mie een wetenschappelijke bydra- ge van uitzonderlijk belang heeft geleverd. De prijs is genoemd naar Maria Paschalis Schmeits die in het eerste kwart van deze eeuw pastoor in Venray was. Kort voor zijn dood in 1919 richtte hij de Stichting Pastoor Schmeits voor Sterrenkunde op. De TROS-radio schenkt vanmid dag aandacht aan de toekenning van de prijs. In de Nieuws show (Radio 1) wordt rond kwart over één een gesprek met Ewine van Dishoeck uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3