LEIDSCH DAGBLAD ZOU GERARD NIJBOER ■WINNEN VAN ONZEÉ KRANTENLOPERS? Verzet tegen op onderwijs 'Kameroens meer bevat nog meer dodelijk gas' Miljoenenverlies banken door handel in cheques Onvoldoende bewijs dat spion King Kong is vergiftigd Demmenie Opnieuw hogere prijzen voor benzine en koffie ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38101 Volkorenbrood niet altijd echt DEN HAAG (GPD) - Ruim een op de drie bakkers verkoopt volko renbrood dat eigenlijk gewoon bruin brood is. In die broden zitten minder voedingsvezels dan van 'volkoren' mag worden verwacht. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond bij 50 bakkerij en en supermarkten. Veel bakkers denken dat hun klanten een voorkeur hebben voor volumineus en luchtig brood. Daarom voegen zij aan het volko- renmeel bloem toe. De bakkers handelen daarmee in strijd met de Warenwet. DEN HAAG (GPD) - De handel in gestolen betaalkaarten en Euro- cheques neemt steeds grotere vor men aan. De banken verliezen jaar lijks enkele tientallen miljoenen guldens door verzilvering van ont vreemde cheques. Bovendien be zorgt de opsporing van gestolen waardepapieren de postale recher che handenvol werk. Twee medewerkers van de postale recherche, opperwacht meester Van de Walle uit Gronin gen en wachtmeester Hasper uit Haarlem, constateerden onlangs in een artikel in het Algemeen Poli tieblad dat de handel in gestolen betaalkaarten blijkbaar uiterst lu cratief is. Met name beroepsmisda digers en drugsverslaafden spelen daarbij volgens hen een belangrij ke rol. Ongeveer zeven miljoen perso nen in ons land beschikken over betaalkaarten van de Postbank (de voormalige Postgiro van de PTT) of de particuliere bankbedrijven. Naarmate meer mensen zich che ques aanschaften, nam het aantal diefstallen en vervalsingen van pasjes en betaalkaarten toe. Het zijn vooral de bankinstellin gen, die door deze vorm van fraude zwaar worden gedupeerd. De reke ninghouders krijgen hun geld, dat op de gestolen cheques is geïnd, doorgaans terug. Volgens de Stich ting Bevordering Chequeverkeer - een instelling van de gezamenlijke particuliere banken - kost het mis bruik van de cheques de banken jaarlijks ongeveer 20 miljoen gul den. Voor de opsporing van de gesto len cheques zijn de particuliere banken aangewezen op de plaatse lijke politiekorpsen, die doorgaans mankracht tekort komen en daar om onvoldoende aandacht aan de aangiften kunnen besteden. Nog niet de helft van de 20 miljoen gul den wordt teruggevonden. De Postbank heeft een eigen op sporingsdienst, de postale recher che die is gespecialiseerd in de op sporing van gestolen cheques. De postale recherche beschikt over een verzameling handschriftkaar- ten van verdachten, want de groot ste vijand van de dief van cheques is zijn eigen handschrift. Dankzij die informatie kunnen veel zaken tot klaarheid worden gebracht. In hun artikel in het politieblad pleiten de twee medewerkers van de postale recherche Hasper en Van de Walle er dan ook voor dat de postale recherche vanwege haar deskundigheid ook wordt ingezet voor de opsporing van cheques van particuliere banken. Kankeronderzoek vordert gestaag DEN HAAG (GPD) - Elf onderwijsorganisaties gaan ge zamenlijk actie voeren uit protest tegen de plannen van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) om te bezuinigen op het speciaal onderwijs, de vierjarigen en de vervanging van zieke leerkrachten in het basisonder wijs. Indonesische taal verandert snel Marokkanen terug in hun moederland Volgens een woordvoerder is het i toegezegd tijdens overleg met voor het eerst in 15 jaar dat zo'n de onderwijsbonden. brede actie op touw wordt gezet. Deelnemers zijn: de onderwijsbon den Abop, KVO, PCO, NGL, de c De onderwijsbonden en Deet- ïan zullen vóór 1 november on derhandelen over de plannen, die derorganisaties NKO, VOO, Lobo de komende week reeds worden AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam wordt dit weekeinde de jaarlijkse UIT-markt gehouden. Dit jaar staat f.n Op00* e" besturenorganisa- voorgelegd aan externe adviseurs. - - ties Bpco, Bond KBO en VBS. Volgens de Abop is het duidelijk Met de actie willen de organisa- dat de zwaarste klappen zullen val- ties laten zien dat het niet alleen de len in de medische faculteiten en leerkrachten of de schoolbesturen academische ziekenhuizen in het zijn die zich zorgen maken ov. kwaliteit van het onderwijs, i dat de ouders hun zorgen delen. De de markt, die het nieuwe cultuurseizoen feestelijk inluidt, in het teken van de naderende opening Muziektheater aan de Amstel. Voor de gelegenheid was een speciale brug over de rivier gelegd opdat het publiek niets hoefde te missen van het spektakel dat tot en met zondagavond duurt. (foto anpi Dodental opgelopen tot boven 1700 westen van het land. Samen met de bezuinigingen op gebied van volksgezondheid betekenen deze plannen hebben volgens de be- maatregelen volgens de Abop het opheffen van een halve medische faculteit en een half academisch ziekenhuis: ofwel een verlies van YAOUNDE (AP/Rtr.) - Een Franse vulkanoloog heeft gisteren gewaar schuwd dat er nog meer dodelijk gas opgesloten zit onder het Nios- meer in Kameroen. Vorige week kwamen honderden mensen om het leven toen vulkaangas vrij kwam uit het meer. stoom meer onder het meer, maar is zonder twijfel nog wel gas. In Parijs maakte het ministerie ontwikkelingssamenwerking Daarom dient de uiteindelijke te- de eerste resultaten bekend rugkeer van de bevolking naar de- een analyse ze plaats absoluut te worden ver- monsters, die NAVO-generaal dreigt Gadaffi met luchtaanval Tazieff stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de gebeurtenis. In de regio-hoofdstad Bamenda ver klaarde hij dat de ontploffing niet alle gas onder het meer heeft vrij gemaakt en dat er voor nieuwe uit stoot moet worden gewaakt. 'De explosie werd veroorzaakt door een stoot stoom onder zeer hoge druk', zei hij. 'Er is nu geen de gas- en water- groep Franse ge leerden heeft genomen. Volgens het ministerie geven de voorlopige resultaten aan dat het dodelijke gas een mengsel was van koolmo noxide en kooldioxide. Nader on derzoek van de monsters en bestu dering van de situatie ter plaatse trokken organisaties onderwijs kundige gevolgen, zijn schadelijk voor de emancipatie van vrouwen en kloppen bovendien niet. Wacht- ongeveer 2.500 arbeidsplaatsen, gelden, andere peuteropvang, en het doorverwijzen van meer kinde ren naar het speciaal onderwijs, kosten extra geld en doen een deel van de bezuinigingen teniet, aldus de organisaties. Van de elf moeten vier organisa ties - Bpco, VBS, NKO en Opco - zich intern nog beraden over de wijze van actie voeren. De andere gaan landelijk handtekeningen verzamelen. Men ziet af van harde acties. „Daar doet niet iedereen aan mee en dan laten we de breed- het protest niet zien. De schoolstrijd is voor dit moment be graven", aldus een vertegenwoor diger van de vakbonden. Met hun gezamenlijke optreden tonen de organisaties ook dat ze geen oneigenlijke keuzen willen doen. Moeten kinderen van drie HAARLEM/ROTTERDAM (GPD) - Er is onvoldoende reden om aan te nemen dat dubbelspion Chris- tiaan Lindemans, alias King Kong, in 1946 met arsenicum is vergif tigd. Dat blijkt uit het onderzoek moeten uitwijzen of een herha- jaar en negen maanden na 1 januari naar het skelet van King Kong, dat ling van de ramp mogelijk i Het dodencijfer van de ramp in Kameroen is opgelopen tot 1.746. WASHINGTON (Rtr./AFP) - De Dit heeft de Rampen Hulporgani- Verenigde Staten kunnen de B-52 satie van de Verenigde Naties (Un- lange-afstandsbommenwerpers zetten om Libië aan te vallen dien dit land zich schuldig maakt dental aan terreuracties tegen Ameri- plosie kaanse doelen. Deze waarschu- wing heeft generaal Bernard Ro- **et gers, opperbevelhebber van de NAVO, gisteren in Washington ge richt aan de Libische leider Gadda- dro) gisteren bekend gemaakt. Tot toe was de schatting van het do de vulkanische gasex- 1.500. stiekem op school worden toegela- op 17 juni in Rotterdam werd opge- ten? In principe is dat mogelijk, graven. Als de inspectie de school bezoekt, Het onderzoeksrapport werd gis- is het kind gewoon 'op bezoek'. De teren door de gemeente Rotterdam ene school zal zo'n truc wel willen gemaakt. Bij het onderzoek, ver- toepassen, de andere niet. Hetzelf- richt door patholoog-anatoom dr. de geldt voor het betalen van leer- M. Voortman, toxicoloog drs. A.M. krachten uit eigen zak. Het ene schoolbestuur kan zich dat permit teren, een andere niet. Universiteiten Koel en buien Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtempera- tuur omstreeks 16 graden. Wind, uit westelijke richtingen, matig tot vrij krachtig, kracht 4 tot 5, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard, kracht 6 tot 7. 31 augustus Zon op 6.49, onder 20.30 uur. Maan op 1.35, onder 19.32 uur. Hoogwater in Katwijk om 1.24 en 14.17 uur, laagwater om 8.51 en 21.34 uur. Maandag 1 september 1986 zon op: 06.50 uur, zon onder: 20.28 uur; maan op: 02.46 uur, maan onder: 19.58 uur. Waterstanden Katwijk hoogwater: 02.26 en 15.03 uur; laag water: 10.24 en 22.48 uur. „Wy hebben de B-52's in de Ver enigde Staten. Gaddafi moet weten dat hem deze behandeling te wach ten staat", aldus Rogers, die Gad dafi typeerde als een „schoft". Rogers was actief betrokken bij de voorbereidingen voor de Ameri kaanse aanval tegen Libië op 15 april. In de Spaanse havenstad Ro ta zijn gisteren twee Amerikaanse vliegdekschepen gearriveerd, de Kennedy en de America. is nu ook geautoriseerd der Ark en anatoom dr. G.J. Maat, kon anatomisch geen dood soorzaak worden vastgesteld. Lin demans' skelet vertoonde ook geen sporen van geweld. Wel werd een tweedegraads brandwonden heb- Minister Deetman heeft gisteren S^slaanndddeiTinet de"hamtel? ben opgelopen, longaandoeningen bekend gemaakt dat hij vóór 1 ok- mm luS iSreto m! hebben en gezwellen aan aange- tober zal bekendmaken hoe hij de werd ee^^Tr któnehoeveelheid zicht en benen. In totaal zijn 10.000 bezuinigingsplannen voor het we- van hirufteret elffiee ïïln cum mensen getroffen door de ramp, al- tenschappelijk onderwijs en de vangnet ^uiterst giftige arsenicum dus de Undro. academische ziekenhuizen con- (zie verder pag. 21) creet wil invullen. Dit heeft Deet- Lindemans stierf aan een longont steking ten gevolge van een barbi- tuurzuurverbinding, zo werd toen geconstateerd. Het nieuwe onder zoek ondersteunt die conclusie. De onderzoekers bevestigen dat het onderzochte skelet inderdaad van Lindemans is. De medische gegevens die over de dubbelspion bekend waren, stemmen geheel overeen met de kenmerken van het skelet. De stoffelijke resten van Linde mans zullen opnieuw worden be graven, zoals aangegeven in de be schikking van de Rotterdamse burgemeester om tot opening van het graf over te gaan. gevonden. De onderzoekers menen dat er „onvoldoende argumenten voor ar senicumvergiftiging zijn". Ze zeg gen dat hun bevindingen passen bij de gegevens die al in 1946 aan het licht kwamen bij sectie en to- xologisch onderzoek. De onder zoeksrapporten uit 1946 zijn zoek, maar de samenvattende conclusies ervan zijn wel bewaard gebleven. Op zoek naar een gedegen computerkursus? ir 75.- voor beginners r gevorderden. 10 lessen v en 90.- v Bel Troef 130494 3ty/7EVt^ tel. 071-123583 Hooglandse Kerkgracht 48 Leiden Duikers zoeken vermist kind (4) (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Duikers van de Leidse brandweer hebben gister middag en een deel van de avond in het Additioneel Kanaal in Rijns- burg vergeefs gezocht naar een vierjarig kind uit Rijnsburg. Het kind was sinds gistermiddag verdwenen. Het duiken leverde geen resultaat op. Vanmorgen werd het zoeken hervat. ROTTERDAM/LONDEN (ANP/ Rtr) - De prijs van benzine gaat van de loodarme benzine kost vol gens de oliemaatschappijen twee maandag opnieuw met twee cent tot drie cent per liter r voor: Personal Computers Demmenie Computers (ïL In de oliehandel wordt verder ge suggereerd dat de prijsexplosie voor de nieuwe superbenzine op omhoog.' De meest voorkomende prys aan de zelftankpomp wordt voor super 153 cent per liter en voor normale benzine 144 cent per de vrije markt ook'wordt veroor- liter. zaakt door lagere produktieacivi- De prijsstijging heeft volgens de teiten in het Waterweggebied. De oliehandel deels te maken met de meeste oliemaatschappijen zijn sterk verhoogde vraag naar nieuwe daar bezig met onderhoudswerk- loodarme superbenzine. Deze ben- zaamheden of gaan daarmee bin- zine moet volgens wettelijke bepa- nenkort beginnen, lingen in Nederland op 1 oktober worden geleverd. De produktie OVERVAL GROEP BRUNSWIJK - De opstandelingengroep onder leiding van Ronnie Brunswijk Reeft de politiepost op het Stoel manseiland in het Surinaamse bin nenland overvallen. Er raakte nie mand gewond. Wel namen de over vallers wapens, een schrijfmachi ne, een Surinaamse vlag en wat le vensmiddelen mee. De aanwezige drie politieman nen, de hele politiemacht van het eiland, kregen het advies zich rus tig te houden omdat de actie niet tegen hen persoonlijk was gericht. Ook de koffieprijzen zullen waar schijnlijk binnenkort stijgen. Gis teren overschreden de inkoopprij zen voor koffie de grens van onge veer 7600 gulden per ton. Handela ren op de koffiemarkt beschouw den tot dusver dit bedrag als de "psychologische grens". In drie weken tijd is de koffie prijs met meer dan 1980 gulden per ton gestegen als gevolg van de vrees voor een lagere koffie-oogst in Brazilië dit jaar. Drie weken ge leden maakte het Braziliaanse Kof fie Instituut bekend dat de koffie- oogst van dit seizoen in Brazilië mogelijk 25 procent lager zou kun nen uitvallen. Interlingua biedt een kompleet pakket dag- en avondopleidingen. Afgestemd op uw niveau en uw wensen. Vraag vrijblijvend de Interlingua brochure aan en volg alvast een GRATIS PROEFLES. Bel voor inlichtingen 071-258577 Interlingua Talenpraktikum NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaÏÏTl' per maand 22.70 (alléén mogelijk met automatische betaling) per kwartaal 67.45 De eerste 2 weken krijgt u de krant per halfjaar 134.90 per jaar/ 256,90 uw voorkeur aankruisen natuurlijk gratis in de bus! Naam Postcode/Plaats: Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1