Staat van beleg in Bolivia Koerden twistappel Turkije-lran Reagan vol lof over Gorbatsjov Hulp aan Kameroen loopt gesmeerd' Moebarak bereidt top Peres voor in Jordanië Pretoria: onderzoek naar Soweto-rellen Willy Brandt blijft voorzitter van SPD VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 LA PAZ (AFP/Rtr./UPI) - De rege ring van Bolivia heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd en tal rijke vakbondsleiders gearresteerd om een massale protestactie van mijnwerkers tegen het economi sche beleid van de regering de kop in te drukken. De sinds een jaar aan de macht zijnde president Victor Paz Estens- soro besloot tot deze maatregel 'oen meer dan 5.000 mijnwerkers 2n hun familieleden, die vrijdag /anuit hun woonplaats in de ber den een protestmars waren begon nen, de hoofdstad La Paz nader- len. Een regeringswoordvoerder ver klaarde dat „extremistische orga nisaties" de mijnwerkers hadden opgehitst en dat de demonstratie lot doel had de slechts vier jaar ge- eden herstelde democratie in Boli via om zeep te brengen. Hij voegde eraan toe dat de strijdkrachten op dracht hadden gekregen de pro testmars tegen te houden. Ooggetuigen zeiden dat enkele uren na de afkondiging van de staat van beleg het leger de „mars voor het leven en de vrede" in Ca- lamarca, 60 kilometer van La Paz, heeft ontbonden. Volgens radioberichten heeft de politie in La Paz en in een vijftal andere steden minstens 20 vak bondsleiders gearresteerd alsmede linksgeoriënteerde politici en stu dentenleiders. Onder de arrestan ten bevindt zich de vroegere minis ter van arbeid Horst Grebe Lopez, die lid is van de communistische partij. Militaire vliegtuigen vlogen bo ven de hoofdstad. Politie-eenhe- den bezetten de universiteit San Andres en namen tevens het hoofdkwartier van de Boliviaanse Arbeiderscentrale (COB) in. De COB had tot een tweedaagse alge hele staking opgeroepen uit pro test tegen het bezuinigingsbeleid van de regering en tegen de aanwe zigheid van het Amerikaanse leger dat met toestemming van La Paz de strijd tegen de cocaïnehandel in Bolivia heeft aangebonden. De mijnwerkers protesteren te gen de plannen van de regering om meer dan 10.000 mijnwerkers te ontslaan en het merendeel van de staatsmijnen te sluiten wegens het ineenstorten van de tinprijzen op de wereldmarkt. PARIJS (Rtr.) - Een Toulonse politieman is gisteren onmiddellijk na het uitspreken van een rede bij de be grafenis van vier rechtse extremisten geschorst door de Franse minister van openbare veiligheid, Robert Pandraud. De extremisten - onder toie Claude Noblia, de oprich ter van een militante Franse organisatie tegen immi granten, SOS France - kwamen tien dagen geleden om bij het maken van een bom. De geschorste politieman, een plaatselijk functiona ris van SOS France, las bij de begrafenis in Seyne sur Mer, een rede voor van een ander hoog lid van SOS France Bernard Bagur. „Uw strijd is de onze. Wij zul len aeze voorizetten zo liet Bagur onder meer zeggen. Bagur was door de gerechtelijke autoriteiten ge waarschuwd niet op de begrafenis te verschijnen. Hij was vorige week op borgtocht vrijgelaten na te zijn aangehouden op beschuldiging van illegaal wapenbe zit. Bij de begrafenis waren 500 mensen aanwezig, on der wie ongeveer 40 vroegere para-commando's en le den van het Vreemdelingenlegioen, mét hun baretten en onderscheidingen. Zij vormden de erehaag en brachten de militaire groet, toen het Franse volkslied opklonk. Op de foto (AP): De omgekomen racist Noblia krijgt een laatste groet YAOUNDE (AP) - De uitstoot va vulkaangas uit een meer in Kame roen, waardoor meer dan 1.500 mensen de dood hebben gevon den, is tot staan gekomen, en het aantal overlevenden dat hulp no dig heeft blijft beperkt tot 5.000. Dat heeft het bureau van de VN- coördinator voor hulp aan rampge bieden gisteren gezegd. Het hoofd van de afdeling die de hulp voor Kameroen verzorgt, Erik Haegglund, zei dat de evacués thans zonder gevaar konden terug keren naar hun dorpen rond het vulkaanmeer, 'ofschoon een nieu we uitbarsting natuurlijk nooit uit te sluiten is'. Haegglund was vol lof over de manier waarop de autoriteiten in Kameroen de zaken hadden aange- Gewapende politieagenten sturen drie het kantoor van de Boliviaanse vakbeweging. Buitenland kort Noord-Ierland In Noord-Ierland zijn gisteren vier bomaanslagen gepleegd op politiebureaus, het station van Bel fast en een verlaten fabriek in Lon donderry.. Verder werden drie bommen onschadelijk gemaakt, al dus de politie. Er zijn volgens de politie geen slachtoffers gevallen. Noord-Ierland (2) Twee schutters van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) hebben gisteren in Londonderry de 22-jari- ge electricien Mervyn Bell, een protestant, doodgeschoten. Het IRA heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag via een bericht aan de media opgeëist. Verder heeft de Noordierse politie een onderzoek ingesteld naar de dood van een man die op een braakliggend ter rein in Belfast werd gevonden met schotwonden in het hoofd. Brand Jn Turkije zijn 19 arbeiders, die werkzaam waren bij de aanleg van een pijpleiding, omgekomen door giftige gassen die vrijkwamen na een brand. De brand was ontstaan bij laswerkzaamheden in een 6 ki lometer lange tunnel. GREENPEACE - De regering van Nieuw-Zeeland zal een deel van het geld dat door Frankrijk is be taald als schadevergoeding yoor de bomaanslag op het Greenpeace-ac- tieschip Rainbow Warrior, gebrui ken voor financiering van een on derzoek naar de zogenaamde nu cleaire winter. NEW YORK/GENEVE (DPA/AP) - President Reagan heeft zich vrien delijker dan ooit uitgelaten over Sowjet-lëider Michael Gorbatsjov. Hij prijst vooral diens bereidheid tot ontwapenen en onderhandelen en noemt hem iemand met wie „goed is om te gaan". „Hij is.de eerste Sowjet-leider die heeft voorgesteld wapens af te schaffen die zij reeds bezitten", zegt Reagan in een vraaggesprek in de jongste uitgave van het Ameri kaanse economische blad „Fortu ne". „Dat is een grote mijlpaal", maar het zegt ook iets over de eco nomische problemen van de Rus sen. „Ik denk dat wij zaken met hem kunnen dóën, maar dan moet het wel in deze realistische sfeer gebeuren", aldus Reagan. Hij noemt Gorbatsjov „iemand met wie goed is om te gaan, en daarin volledige verschilt van de vele leiders die ik aan hun kant heb aangetroffen. Daarbij maak ik mij echter geen enkele illusie dat ik hem van opvatting kan doen ver anderen of hem iets kan aanpraten. Maar ik meen oprecht dat er een basis is, die het ons mogelijk maakt overeenstemming te berei ken". Chemische wapens De 40 landen die deelnemen aan de Ontwapeningsconferentie in Genève, hebben dit jaar 'opmerke lijke vooruitgang' geboekt in de richting van een verbod op chemi sche wapens. Dat heeft de voorzit ter van de commissie die het ont werp van een dergelijk verdrag moet opstellen, de Britse ambassa deur Ian Cromartie, gisteren ge zegd. Cromartie zei dat er vooruitgang is geboekt over ontwerp-artikelen, die de vernieting van chemische- wapenvoorraden en de ontmante ling van fabrieken betreffen. De Britse ambassadeur trad echter niet in details. De zomersessie van de conferentie zal vandaag worden afgesloten. Tot de volgende forme le zitting in januari zullen tussen de deelnemers informele bespre kingen over chemische wapens worden gehouden. pakt. Hij zei dat Kameroen be schikte over een 'goed geoliede in- frastruktuur' om de slachtoffers te hulp te komen. De VN-functionaris zei dat nog 5.000 overlevenden behoefte had den aan hulpgoederen als medicij nen, tenten en kleding. De tot nu toe geboden hulp, die voor een deel gisteren in het getroffen ge bied is aangekomen en voor een deel nog onderweg is, was volgens hem voldoende om in hun behoef ten te voorzien. De meest noodzakelijke artike len waren chemicaliën - middelen om drinkwater te ontsmetten en om de verbranding te bevorderen van de duizenden kadavers die nog in de buitenlucht liggen te rotten, zei hij. Ook in Kameroen zelf waren de autoriteiten en buitenlandse diplo maten het erover eens dat de hulp verlening bijzonder vlot verliep. 'De mensen hier doen uitstekend werk', zei een medewerker van de Amerikaanse amnbassade. 'Zij combineren de buitenlandse hulp met hun eigen hulpverlening, en dat werkt uitstekend'. Craxi: geen reden voor aanval Libië ROME, 29 aug (AP) - De Italiaanse premier Bettino Craxi heeft don derdag in verband met de opnieuw oplopende spanningen tussen de- VS en Libië een eventuele aanval op Libië ongegrond genoemd. 'In de afgelopen maanden is niets gebeurd dat een mogelijke militaire aanval tegen Libië zou rechtvaardigen', zei Craxi. 'In dat opzicht moet ik zeggen dat er haas tige stemmen zijn die geen enkele officiële bevestiging krijgen', zei hij met kennelijke verwijzing naar Amerikaanse regeringsfunctiona rissen die hebben beweerd dat Li bië plannen smeedt voor nieuwe terreurdaden. Lancering In de Verenigde Staten is giste ren weer een raketlancering mis lukt. Ditmaal was het een Minute- man-3, een intercontinentale raket, waarmee een próeflancering werd uitgevoerd. De reusachtige 35 ton wegende Minuteman moest boverj de Stille Oceaan tot ontploffing worden gebracht omdat er iets mis dreigde te gaan. De lancering van een weersatel- liet door een Atlas-raket werd don derdag voor de 15de maal uitge steld. Er zijn problemen met een moeilijk te vinden lek in de brand stofvoorziening. ATHENE - Met de luchtaanval op Koerdische doelen even over de Iraakse grens, door de Turkse luchtmacht op 15 augustus onder nomen, heeft Ankara een harde knuppel in het Koerdische, maar ook in het Iraaks-Iraanse hoender hok gegooid. Deze uitdrukking klinkt misschien wat oneerbiedig, maar wordt mede ingegeven door het merkwaardige verschijnsel dat de Koerdische guerrillastrijders in Irak, onder Barzani, de kant van Teheran hebben gekozen, terwijl ze in Iran, onder Ghanoumli, hun door Frans van Hasselt hoop stellen op het regime van Saddam Hoessein in Bagdad. Turkije heeft met zijn actie min stens twee staten tegen zich gekre gen: Libië en Iran. De Libische lei der Gaddafi kwafh, niet voor de eerste keer, in een heftige verkla ring op voor het Koerdische volk als geheel en waarschuwde Ankara dat het de rechten van dit volk op autonomie moest eerbiedigen. Een paar dagen later kwam pre sident Kameini uit Teheran met het verwijt, dat Turkije een aanval had gericht 'tegen het Koerdische volk, dat een gemeenschappelijke strijd voert met Iran tegen het dui velse regime in Bagdad'. Met deze bloedige raid heeft An kara zijn vroegere neutraliteit in het Iraans-Iraakse conflict ver zaakt, aldus Kameini. Ankara ant woordde op even nijdige toon, dat Teheran zich niet moest bemoeien met een aangelegenheid die in 1984 tussen Turkije en Irak onderling was geregeld. Beide landen kwa men toen overeen dat ze 'separatis tische benden' zo nodig een eind- weegs op eikaars grondgebied mochten achtervolgen en aanval len. Er gaan echter speculaties dat ook Irak niet zo verguld geweest is met het Turkse bombardement, omdat dit de Koerdische gemoede ren in het hele land heeft verhit. Dat de actie minstens honderd do den heeft gekost, is ook door de Turkse premier Ozal bevestigd. Deze sprak echter van succesvolle uitschakeling van 'kampementen' van waaruit vier dagen tevoren 12 Turkse militairen op Turks grond gebied waren gedood. Volkerenmoord De Koerden komen met aantij gingen dat er gewoon dorpen zijn gebombardeerd met hoofdzakelijk vrouwen en kinderen als slachtof fers in het kader van wat een 'geno cide' kan worden genoemd. Ozal kwam met een aanvullende verkla ring, volgens welke na de Turkse bombardementen ook de Irakezen nog in actie waren gekomen, en dat de schade die hieruit voortkwam nu op de Turken wordt verhaald. In ieder geval is het de vraag of de Turken spoedig tot een herha ling van acties als deze zullen over gaan, al liet minister van buiten landse zaken Halefoglu deze moge lijkheid nadrukkelijk open. De luchtaanval van 15 augustus - pre cies twee jaar nadat in Zuidoost- Turkije de Koerdische guerrilla strijd begon - had bijna geleid tot het afgelasten vart het bezoek, dat laatstgenoemde deze week aan Te heran brengt. Deze reis was al eerder voor tien dagen uitgesteld en op het laatste moment dwongen de Perzen nog een vertraging van één etmaal af, om'dat het Iraanse vliegtuig, waar in Halefoglu zou worden overge vlogen, een technische storing zou hebben. Die is wel een heel doorzichtige vorm van plagerij en menigeen, ook in de Turkse pers, verwachtte dat Halefoglu de eer aan zich zou houden en het bezoek definitief af zeggen. Toch is hij dinsdagavond, de bizarre vertraging slikkende, af gereisd. Ankara wil, of kan, zich een breuk met Teheran niet ver oorloven, al was het alleen al om dat het dan automatisch in Iraakse richting zou opschuiven ten aan zien van de Golfoorlog. Die oorlog was de eerste jaren voor het strikt neutrale Turkije verre van ongunstig. De export naar beide buurlanden verveelvou digde, en onuitroeibaar is nog al tijd het verhaal dat er ergens in Turkije een fabriek staat die uni forms maakt voor beide legers. Maar doordat hun olieproduktie te rugliep en de eindeloze oorlog hun economie vermoeide, is de Turkse export naar beide buurlanden het laatste jaar aanzienlijk gedaald. Irak is zelfs ver achter op de afbeta ling van de ontvangen produkten. Vlees wordt de laatste maanden uit Turkije niet meer afgenomen, waardoor de Oostturkse veehou ders in grote moeilijkheden zijn ge raakt. Pijpleiding Toch is Iran nog altijd Turkijes tweede handelspartner, vlak ach ter West-Duitsland, en Turkse ex porteurs blijven erop hopen dat volgend jaar op grote schaal ijzer en staal zal worden afgenomen. Dan is er ook altijd nog de 'uit de tijd van de sjah daterende droom dat Iran, naar het voorbeeld van Irak, een pijpleiding voor olie zal aanleggen met als eindpunt de Turkse Middellandse-zeehaven Is- kenderun, waar ook de Iraakse lei ding uitmondt. Deze dingen moeten deze week door Halefoglu aanhangig worden gemaakt, maar hij zal ook op voor zichtige wijze een woord van pro test laten horen tegen de enorme hoeveelheid religieus-fundamenta listisch propagandamateriaal waarmee zijn land door Iran wordt overspoeld, mede in de vorm van video's en geluidsbanden. De Per zen richten zich daarbij niet zozeer op de Turkse sji'iten, die niet erg gevoelig zijn voor deze geluiden, maar op bepaalde soennitische sekten, die in Turkije snel om zich heen grijpen en zich door Chomei- ni's triomf laten inspireren. TEL AVIV - De Egyptische presi dent Moebarak vloog gistermiddag onverwacht naar de Jordaanse hoofdstad Amman voor een ge sprek onder vier ogen met koning Hoessein. Hij werd vergezeld van zijn minister van buitenlandse za ken Ismat Abdel Meguid, die kort tevoren nog in Cairo gesproken door Willy Werkman had met de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken, David Kimche. Kimche zei na afloop van zijn ge sprek met minister Meguid dat het Palestijnse probleem ongetwijfeld een centraal punt zal zijn op de agenda van de topconferentie tus sen Israëls premier Peres en presi dent Moebarak, op 10 september. Volgens goed geinformeerde bron nen proberen Israël en Egypte tot een gezamenlijke formule te ko men over de Palestijnse vertegen woordiging tijdens de geplande in ternationale vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Naar alle waarschijnlijkheid was de kwestie van de Palestijnse vertegenwoordi ging de voornaamste reden voor de plotselinge reis van president Moe barak naar Amman. De Egyptische president heeft PLO-leider Jasser Arafat de laatste weken onder zware druk gezet, vei- ligheidraadresolutie 242 (die een erkenning van de staat Israël in houdt) te accepteren. Hij heeft hem zelfs te verstaan gegeven dat hij als hij jiiet wil meewerken in Cairo niet welkom is. Tweemaal in de af gelopen weken heeft president Moebarak geweigerd Arafat te ont vangen. Gistermiddag sprak de Egyptische minister Meguid met een lid van het centrale comité, van de PLO, Hail Abdel Hamid. Over het resultaat van dit gesprek is nog niets bekend. Wanneer de PLO niet wil mee werken aan de keuze van tweede rangs PLO-vertegenwoordigers in een Jordaans-Palestijnse vredes- delegatie, die voor Israël en Jorda nië aanvaardbaar zijn, zal presi dent Moerbarak - naar verluidt - tijdens zijn topontmoeting met premier Peres in Alexandrië in stemmen met het benoemen van niet-PLO-vertegenwoordigers voor de vredesconferentie. Israël heeft hierop allang aangedrongen, en Jordanië streeft sinds de ruzie tussen koning Hoessein en Jasser Arafat eveneens naar een alterna tieve Palestijnse vertegenwoordi ging. Franse toeristen gewild doelwit in Baskenland MADRID (GPD) - Franse toeristen zijn de laatste weken een gewild doelwit in Spaans-Baskenland. Vanaf 20 juli zijn aan de zuidkant van de Pyreneeën meer dan 70 per sonenauto's met een Frans kente ken in vlammen opgegaan. De vu rige actie is het werk van radicale Baskische nationalisten, die op die manier uiting willen geven aan hun afkeer tegen het beleid van dg Franse regering jegens de Baski sche terreurorganisatie ETA. De regering Chirac heeft tot dus verre een twintigtal ETA-leden aan Spanje uitgeleverd. Op diverse plaatsen in Spaans-Baskenland werd gisteren gedemonstreerd te gen de uitleveringen. Vooral in San Sebastian en Vitoria kwam het tot felle botsingen tussen manifestan ten en de politie. JOHANNESBURG (UPI) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren een onderzoek aangekondigd naar de recente gewelddadigheden in de zwarte woonstad Soweto, waarbij volgens officiële cijfers 21 personen om het leven zijn gekomen. De minister van informatie, Louis Nel, zei dat „zo snel mogelijk" een officieel onderzoek wordt ingesteld om „te bepalen wat er werkelijk is gebeurd". De autoriteiten verhoogden gisteren het officiële dodencijfer van 13 tot 21, maar volgens anti-apartheidsorganisaties zijn ongeveer dertig perso nen om het leven gekomen. Volgens minister Nel verspreidden de ge welddadigheden zich nadat drie zwarten en een blanke politieman wer den gewond door een handgranaat. De handgranaat was bedoeld om de politieman te doden, aldus de minister van informatie. De bewindsman deed tijdens zijn persconferentie een beroep op de media de politie niet „in de kranten of via de televisie te berechten". Volgens hem was de politie gedwongen in te grijpen en uit het onderzoek zal moeten blijken of zy juist gehandeld heeft, aldus minister Nel. hij op de studenten was ingereden en er één bijna omver had gereden. (foto API NEURENBERG (DPA/AFP) - De Westduitse sociaal-democratische partij SPD heeft de vroegere bondskanselier Willy Brahdt giste ren opnieuw tot partijvoorzitter ge kozen. Als plaatsvervanger van Brandt koos de partij op haar con gres in Neurenberg Johannes Rau, die eerder deze week aangewezen werd als de nieuwe kandidaat voor het bondskanselierschap. Ook de fractievoorzitter van de SPD in de Bondsdag, Hans-Jochen Vogel, werd herkozen als plaats vervangend voorzitter. De 72-jarige Brandt is vanaf 1964 onafgebroken partijvoorzitter en heeft het con gres laten weten dat dit zijn laatste termijn zal zijn. Een kwart van het 40 leden tel lende partijbestuur van de SPD be staat sinds gisteren uit vrouwen. Hun aantal steeg van zeven tot tien. Daarmee vormt het bestuur een weerspiegeling van de ledensa menstelling van de partij, die voor een kwart uit vrouwen bestaat. Er zijn ook tal van nieuwe, jonge leden benoemd om gezicht van de partij te vernieuwen het oog op de komende verkiezingen voor de Bondsdag in januari. De benoe mingen door het partijcongres in Neurenberg leidden er tevens toe dat de linkervleugel beter is verte genwoordigd in het bestuur. Nieuwe sterren zijn Oskar Lafon- taine (42), premier van Saarland, en Gerhard Schroder (ook 42), die bij de deelstaatsverkiezingen van juni in Nedersaksen bijna de christen democraten versloeg.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7