5 0 T 5,64% 'Ik moet het anders aanpakken' Drechsler: net de vrouwelijke Lewis 'Tegen PSV een hoop rechtzetten' Thompson weerstaat Duits offensief KAPITAALMARKT- RENTEREKENING nutsspaarbanké Druppers in schaduw van Engels supertrio McEnroe afgi :ewezen VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 11 STUTTGART (GPD) - Nelli Coo- man mag de technische commissie van de Europese Atletiekassociatie (EAA) wel dankbaar zijn. Bij het opstellen van het EK-schema heeft de EAA namelijk geen rekening gehouden met de aspiraties van Heike Drechsler. Omdat het ver springen de sprintfinale overlapte, liet de snelste Europese van dit sei zoen de 100 meter schieten. Gelukkig voor Cooman, want bij aanwezigheid van de Oostduitse wereldrecordhoudster verspringen (7 meter 45) was de Nederlandse winnares van het brons in Stutt gart vermoedelijk buiten de prij zen gevallen. De 21-jarige Drechsler kan er niet echt mee zitten dat zij op de STUTTGART '86 DOOR JAAP VISSER eindstrijd te bereiken, kwam Drechsler goed uit. „Het was ge woon zaak om mijn krachten zo- veel mogelijk te sparen. Want na Europese titelstrijd een medaille het behalen van zo'n titel ben je nisloopt. Er blijft voor haar nog genoeg eremetaal over. Inmiddels heeft de 1 meter 80 lange atlete uit men' Jena zich ontfermd over de gouden medaille bij het verspringen en is nu op weg naar de Europese titel op de 200 meter. Op die afstand deelt Drechsler het wereldrecord (21,71 seconden) met haar landge- toch erg opgewonden, dus van sla pen is niet al te veel terechtgeko- note Marita Koch. De wereldkam pioene op de 200 meter en olympi- Dat zal dan vermoedelijk van avond ook niet het geval zijn. Maar ook met een niet uitgeruste Drechsler zal de Oostduitse esta fetteploeg weinig problemen heb ben om de 4 x 100-meterfmale van zondag te bereiken. Daarin ligt Ajax: neuzen zelfde kant op sche kampioene op de 400 meter derde gouden plak te wachten op mag dan inmiddels zijn genezen het Oostduitse partijlid. AMSTERDAM (GPD) - De maat regelen die Johan Cruijff de spe lers van Ajax in het vooruitzicht stelde na de wanvertoning tegen FC Den Haag zijn vooralsnog be perkt gebleven. Wel werden Alis- tair Dick, John van 't Schip en Ar nold Scholten gisteravond verban nen naar het C-elftal dat tegen de amateurs van Zeeburgia speelde, maar de verwachte tirade en boete bleven (nog?) uit. De technisch di recteur liet het gisterochtend bij de opmerking dat het allemaal heel slecht was geweest ('te veel om op te noemen'), maar tot een echt har de nabespreking met zijn voetbal lers kwam het niet. „En ik weet ook niet of dat wel zal helpen", stelt Ronald Spelbos op de dag na de eerste klap, die voor hem dubbel hard aankwam omdat hij zijn neus brak. ,;Er is to taal geen vertrouwen in de ploeg en dat kun je toch alleen terugkrij gen met hard werken. Niet met boetes of maatregelen. Je kan kwaad worden en schreeuwen, maar dat zal allemaal niet veel uit maken. Iedere speler moet alles ge- mag dan inmiddels zijn genezen van een achillespeesblessure, de keuzeheren van de DDR hebben beslist dat het niet verantwoord is om haar zowel op de 200 als de 400 meter te laten uitkomen. Bij absentie van Koch op de 200 partijlid. Dat wordt in Stuttgart dan ook al de vrouwelijke evenknie van Carl Lewis genoemd. Een titel die haar niet kan bekoren. „Om de simpele reden dat Carl Lewis de atletiek- meter is het nog maar de vraag of sport bedrijft om geld te verdie- een van de overige finalisten avond in de buurt van Drechsler kan komen. De favoriete won zo wel haar serie als halve finale met speels gemak. De enorme sprintcapaciteiten van de liefhebster van science-fic- tionfilms kwamen pas recent tot uiting tijdens de specifieke ver- springoefeningen van haar trainer Peter Hein. Om haar basissnelheid op de aanloop naar de verspring bak te vergroten gaf de 'privé-le- raar' zijn pupil veelvuldig sprin- tondemcht. Tijdens die prak tijklessen constateerde de door Heikes moeder (zelf ooit een ver dienstelijk verspringster) geassis teerde Hein zulke spectaculaire vorderingen dat hij haar vervol gens ook op sprintwedstrilden los liet. Hechte band De hechte band tussen Drechsler en haar begeleider dateert al van haar vijftiende, toen het natuurta lent nog naar haar meisjesnaam Daute luisterde. Op haar zeven tiende boekte Heike Daute haar eerste succes door in Utrecht bij de Europese Jeugdkampioenschap pen het verspringen te winnen. Op het senioren-EK in Athene moest zij in 1982 nog genoegen nemen met een vierde plaats. In de laatste jaren is zij alleen een keer verslagen door haar landgeno te Helga Radtke en de Russin Gali- na Tsjistjakova. Die werden in Stuttgart ook als de enige concur renten van Drechsler beschouwd. Maar Radtke (6 meter 89) en Tsjist jakova (7,09 m) kwamen niet ver genoeg om de favoriete, die 7 me ter 29 sprong, te verrassen. De nieuwe Europese verspring- kampioene, die drie jaar geleden in het huwelijk trad met Andreas Drechsler (doelverdediger van de voetbalclub uit Heikes geboorte plaats Gera), is van plan om de atle- tieksport in elk geval tot de Olym pische Spelen van Seoel te blijven beoefenen. „Daarna wordt het mis schien wel tijd voor kinderen", kondigt zij voorzichtig een af scheid in 1988 aan. „Want als die er eenmaal zijn, zal ik vermoedelijk niet zoals bijvoorbeeld Evelyn Ashford in de topsport terugke- terwijl ik het puur t plezier doe". Een opmerking waar mee de slimme Drechsler haar su perieuren binnen de partij onge twijfeld een plezier doet. Daley Thompson werpt de discus, één van de onderdelen van de tienkamp. Thompson maakt al jaren de dienst uit op dit zwaarste onderdeel van de atletieksport. (foto AP) STUTTGART (Van een speciale ANP-verslaggever) - Lelijk, klein, kort. Dat dienen de kenmerken van een tienkamper te zijn. Althans dat ver klaarde Daley Thompson in Stuttgart. De uitspraak van de Brit, die giste ren met 8811 punten zijn Europese titel prolongeerde, is niet vies van provocaties. De karakteristiek diende slechts om zijn Westduitse tegen standers te diskwalificeren. Jürgen Hingsen (tweede) is te mooi, Siggi Wentz (derde) is te slap en Guido Kratschmer (uitgevallen) te oud, aldus het immer scherpe oordeel van 's werelds veelzijdigste atleet. Niet alles wat de impulsieve Thompson er uit slingert is waardevol. Waarschijnlijk is Robert de Wit iets te klein en te weinig krachtig om tot de absolute wereldtop door te dringen. Niettemin verzekerde de Neder lander zich via zijn negende plaats van een positie in de Europese elite. Door op het loodzware tweedaagse nummer 7962 punten te verzamelen verbeterde de 24-jarige De Wit zijn nationale record. Dat dateerde met 7884 punten van drie jaar geleden. Krap zes seconden sneller op de 1500 meter en de Wit was de eerste Nederlander geweest, die op een totaal van boven de 8000 punten had kunnen bogen. De Eindhovenaar verklaarde daar in het geheel niet aan gedacht te hebben. Terugkeer naar de tienkamp leek hem een jaar geleden nog ui terst twijfelachtig. Even discutabel trouwens als het schoonheidsideaal, woon voor zichzelf op een rijtje zet ten en dan zijn conclusies trek ken". Voor Spelbos lijken de gevolgen het meest verstrekkend. „Er is maar een kleine kans dat ik mee kan doen tegen PSV", weet de ver dediger zelf. „Als het aan de dokter ligt, die mijn neus in het zieken huis heeft rechtgezet, speel ik hele maal niet. Als het aan mezelf ligt natuurlijk wel. Maar of dat inder daad kan, is nu heel moeilijk te ta xeren. Dat weet ik morgen pas, nu heb ik nog te veel pijn in mijn hoofd". Maar daar hadden gisteren vrij wel alle Ajacieden last van, nadat ze gezamenlijk hun neus hadden gestoten. „Er heerste een vreselij ke downstemming op de training", aldus middenvelder Arnold Müh- ren. „Die nederlaag tegen Den Haag betekende dan ook een enor me teleurstelling. Vooral door ons spel. Er waren er zoveel uit vorm, dat het hele elftal liep te rommelen en dat er sprake was van chaos. Ze ker toen Spelbos wegviel", zo on derstreept de middenvelder het be lang van de centrale verdediger binnen het team van Ajax. Voor libero Frank Rijkaard is dat een teken aan de wand. „Als hij wegvalt wordt het héél moeilijk. En dat is niet zo'n best signaal. Dat zou eigenlijk op te vangen moeten zijn, maar dat is het dus niet", te kent hij de kwetsbaarheid van dit dat Thompson er op na houdt. De stuntman uit Londen had zich gisteren Ajax. Hij onderstreept het nog verfraaid met een nieuw T-shirt, dat hij na zijn 1500 meter in het publiek door, net als zijn collega's Spelbos wierp. „De drie populairste Duitsers: Boris (Becker), Bernhard (Langer) en Mühren, pertinent te ontkennen en Daley" luidde het opschrift dit keer. dat er sprake was van onderschat- Gedurende de tweedaagse kreeg de al zeven jaar ongeslagen Thomp- ting tegen FC Den Haag. „Dat was son, naast de drie Duitsers, met een geheel nieuwe tegenstander te ma- zeker niet het geval. Wij hebben ken. Het Stuttgarter publiek - tijdens de ochtend- en middagsessies voor- niet de ploeg om te denken dat we namelijk scholieren - begeleidde alle acties van de 28-jarige Olympisch welke tegenstander dan ook maar kampioen met een snerpend gefluit. Dat ergerde de Westduitse organisa- eens even kunnen opknappen, toren zodanig, dat de speaker de aanwezigen terecht wees. Nee, we zijn gewoon op alle punten „Ik houd niet zo van belangstelling voor mijn persoontje", liet Thomp- te kort geschoten. We hebben niet son in zijn onlangs verschenen biografie weten. „Alleen als ik met mijn alleen op het mentale vlak van Den tienkampklus bezig ben, hindert het me niet." Toch leek de psychisch Haag verloren, ook voetballend ijzersterke Brit halverwege de middag uit zijn evenwicht te zijn gebracht. Door drie min of meer mislukte pogingen bij het discuswerpen greep outsider Hingsen met vijftien punten de leiding. De pijn duurde kort. Bij het polsstokhoogspringen maakte Thompson alles weer goed. Mede, doordat hij er op de 1500 meter toch eens voor moest lopen, benaderde Thompson zijn wereldrecord van Los Angeles tot op 36 punten. „Niet zo slecht als het publiek tegen je is. Mijn ervaring heeft me erdoor gesleept". voorlopig in het midden. Maar zijn triomf op de Britten Tom McKean en Steve Cram en Rob Druppers tijdens het EK in Stuttgart zou wel een mooie afsluiting zijn van de merkwaardige 800-meter-carrière van de bijna 30-jarige wereldre cordhouder. Hoewel Coe vijf jaar geleden in de messcherpe recordtijd van 1.41,73 de twee ronden lang over de atletiekbaan van Florence raasde, faalde hij in deze discipline stee vast wanneer er een internationale titel viel te verdienen. Zo liet hij zich tijdens de 800-meterfinale van de Spelen van '84 in Los Angeles nog pijnlijk verrassen door de Bra ziliaan Joaquim Cruz. Tijdens het vorige EK in Athene was hem hetzelfde overkomen toen Rob Druppers (te) vroeg de eindsprint inzette en de Westduit ser Hans-Peter Ferner met de titel aan de haal ging. Maar de 1 meter 77 lange lichtgewicht (54 kilo) put- de sprint. „Die titel op de 200 meter te uit die nederlagen in veel geval- STUTTGART (GPD) - Sebastian Coe weigerde na zijn 800 meter lange zegetocht door het Neckarstadion verder vooruit te blikken dan tot vanavond: „Vanaf nu denk ik alleen aan de 1500 meter en pas als die achter de rug is zal ik eens voor mijzelf de balans opmaken". ballet van gisteravond het zicht op een gouden medaille al ruim voor pen naar de 5000 meter laat de uit de finish kwijt raakte, was volgens Londen afkomstige atleet dus Cram best te verklaren. De vraag of hij net als zijn lige rivaal Steve Ovett zal overstap- „Ik twijfelde of ik hier wel op beide afstanden zou uitkomen. Ik merkte namelijk dat ik niet vol doende kracht en snelheid bezat. Ik voel me best in vorm, maar niet voldoende om zowel de 800 als de 1500 meter te Maar voor het zover is, wil zij in elk geval de 'droomgrens' van 7 meter 50 bij het verspringen heb ben overschreden. „En als het even kan als eerste atlete. Misschien lukt dat dit seizoen nog wel". Op dit moment concentreert de atlete met politieke aspiraties (zij is lid van de 'Volkskammer') zich op Els Vader heeft gisteren besloten niet in actie te komen op de 200 meter omdat haar peesblessure haar nog te veel last bezorgt. De Zeeuwse sprintster wil geen risi co nemen met het oog op de esta fettewedstrijden die morgen en zondag op het programma staan. Met de nationale ploeg wil Vader zich op de 4 x 100 meter koste wat het kost revancheren voor haar diskwalificatie in de halve sprint- finale. Dat had Coe kennelijk ook in de gaten, want die stemde zijn wed strijdtactiek vooral af op de derde «in, - Dat hij zich daarin liet 'insluiten' ii Tom McKean. Een juiste tac- op het moment dat hij volgens het wil ik erg graag winnen", maakte zij bij aankomst in Stuttgart haar aspiraties duidelijk. Dat zij zich gisteren, een dag na haar geslaagde greep naar het goud bij het ver springen, niet al te veel inspannin gen hoefde te getroosten om de NEW YORK (SID) - Tennisser John McEnroe is door het be stuur van de Amerikaanse te levisie-maatschappij CBS af gewezen als presentator. De sportredactie van CBS wilde Big Mac' commentaar laten leveren bij het toernooi om de open Amerikaanse kampioen schappen, die momenteel op de banen van Flushing Mea dow worden gehouden. De lei ding van het tv-station wees het idee af, omdat McEnroe CBS in bet verleden regelma tig heeft beledigd. Een CBS- medewerker verklaarde in een krant, dat de belangstelling van het televisie-publiek voor de uitzendingen van Flushing Meadow sterk is gedaald na de uitschakeling van oud-num mer één van de wereldrang lijst. veel revanchekracht dat hij een paar dagen later op de 1500 me ter meedogenloos toesloeg. In Los Angeles bijvoorbeeld werd Steve Cram op zijn favoriete afstand nog het slachtoffer van de dadendrang van de getergde Coe, die gister avond niet durfde te zeggen of hij ook nu, na eindelijk een 800 meter- titel in de wacht te hebben ge sleept, de motivatie kan opbrengen om nog eens alles uit zijn ranke li chaam te persen. „Ik heb nog nooit in deze situatie verkeerd", liet hij lachend weten, „dus daar valt eigenlijk geen zinnig woord op te zeggen. Feit is natuur- tische beslissing zoals hij nuut en 44,50 seconden tot zijn gro te vreugde bemerkte. Coe: „Ik had wao vWiBc«0 uc ile al zo'n vermoeden dat het met derlandse recordhouder (1.43,56) 1 mi- met bondscoach Bram Wassenaar opgestelde strijdplan de benen moest nemen, was volgens de Ne- Coe kan zijn geluk niet op en balt zijn vuist. Tom McKean is met zijn tweede plaats eveneens tevreden, (foto ap) kwestie van 'inhoud'. Drup- ort pers: »Ik had °P200 meter moeten schuil gehouden tot 120 meter voor aanvallen, maar dat ging dus niet de finish. Voor mij is dat de ideale plek om te versnellen ook nu weer". ADVERTENTIE dat had ik eigenlijk niet dat bleek verwacht". Nu hij ondanks de noeste trainingsarbeid die hij in de t, A. afgelopen maanden had verricht De tacticus noemde het niet al te tot minder in staat bleek dan hij ifij aan,,an,,e voor mogelijk had gehouden, wil Druppers zijn koers wijzigen. hoge aanvangstempo een „regel recht geschenk uit de hemel". Voor de race had Coe namelijk de verwachting uitgesproken dat een tijd van o: lijk wel "dat ik er al drie 800 meter veroveren. „En zo snefben ik sinds hëbik eigenlijk wëi*gëziën"!'Een op heb zitten en dat ga je op 1981 niet meer geweest", had hij opmerking die volgens Druppers - toegevoegd. „Ik moet het anders gaan aan- der de 1.43 noodzakelijk pakken. Ik doe al sinds mijn zeven de Europese titel te tiende dezelfde trainingen en dat deze leeftijd wel voelen. Ik moet daar bezorgd eerst maar eens zien hoe ik avond door mijn serie kom. Dan zien we zondag wel weer verder". Verliezer De grote verliezer van gister avond, Steve Cram, kijkt al verlan gend uit naar de slotdag van de veertiende Europese atletiekkam- pioenschappen. Dan hoopt .de tweevoudige wereldrecordhouder (op de mijl en de 2000 meter) de kater die hij gisteravond opliep te kunnen verdrijven. De atleet uit Noordoost-Engeland had zichzelf tot doel gesteld om vanaf dit jaar achter alle 800- en 1500-metertitels aan te jagen die er tot en met de Spelen van 1988 zijn te verdienen. Die van de Gemenebestspelen had hij al op zak en die van dit EK in het vizier. Maar dat hij in het water- niet moet worden beschouwd als overigens kritiek op zijn trainer Jon Weller dieck. „Jo Een snelle start ook aangekondigd door de West duitser Peter Braun en Rob Drup- weldige trainer pers, die zichzelf in staat achtten en ik wil echt niet om een bres in de Britse muur te het is al die jaren een ge- mij geweest hem af. Maar goede zaak zijn als ik slaan. „Maar dat zat er alleen in als ook eens met een sprinttrainer ga het tempo voortdurend hoog werken. Daar kan ik nog veel baat zouden kunnen houden. En eerlijk, ik heb gelopen voor wat ik waard was, maar die Engelsen waren echt niet te kloppen", schikte de Neder landse recordhouder zich opmer- kelijk gemakkelijk in zijn lot. De rond is, wil ik geen nummer vijf van vier jaar geleden, Wel wilde de die op het WK van 1983 in Helsinki zelfs naar een tweede plaats was gesneld, toonde zich in de thuisha ven van Vfb Stuttgart zelfs tevre den. „Dat mag ik ook best", ver klaarde de Utrechtenaar, "want ik heb een moeilijk seizoen achter de rug en dit was gewoon mijn beste wedstrijd". bij hebben". Net als Nelli Cooman, die inmid dels zweert bij Henk Kraayenhof. Druppers: „Ik heb contact met ie mand, maar omdat het nog niet noemen", r vier van de 800 meter kwijt dat het EK wat hem betreft is afgelopen. Druppers voelt weinig voor een nieuw optre den op de 1500 meter. „Ik heb mijn serie van vanavond bekeken en ik heb een goede kans om de finale te halen, maar daarin heb ik gewoon niets te zoeken, dus kan ik me net zo goed afmelden". Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercentage voor de maand september is: DE DICHTBU HUIS BANK hebben we het laten liggen". „Hopelijk", zegt Rijkaard, „was dit een eenmalige gebeurtenis. El ke topclub verliest wel eens van een mindere tegenstander en dit gebeurde wel héél vroeg in het sei zoen, maar misschien hebben wij daarmee het dieptepunt al gehad". Dat beschouwen ze alle drie dan als het enige voordeel van de vroe ge nederlaag. Rijkaard (ook al geen voorstander van boetes of andere maatregelen): „Misschien is de boel hiermee wel op scherp gezet, want het enige waarmee je dit kunt goedmaken is met een beter resul taat tegen PSV". Spelbos: „Het vertrouwen is er nu uit, maar dat kan ineens terug zijn, dat zag je aan Den Haag, dat na twee nederlagen ook heel redelijk terugkwam". En Arnold Mühren: „Tegen PSV kun nen we zondag een hoop rechtzet ten, maar dan moet het voetbal wel beter zijn dan het woensdag was. Wat er anders gebeurt, kun je zelf wel invullen". PAUL DE TOMBE Marita Koch op eenzame hoogte STUTTGART (ANP) - Marita Koch is op de derde dag van het toernooi om de Europese atletiekkampioen- schappen op gelijke hoogte geko men met twee illustere voorgang sters als Fanny Blankers-Koen en de Poolse Irena Szewinska. De Oostduitse wereldrecordhoudster op de 200 en 400 meter werd voor de derde achtereenvolgende maal Europees kampioene op de 400 meter en bracht haar aantal gou den medailles op vijf. Twee van die gouden eretekens veroverde zij op de estafette. Marita Koch zal zon dag ongetwijfeld op eenzame hoogte staan, wanneer zij met de 4 x 400 ploeg van de DDR opnieuw goud haalt. De derde dag van de titelstrijd, die gisteren voor 62.000 toeschou wers werd afgewerkt, 35.000 van hen zaten in de avonduren groten deels in de stromende regen, lever de het eerste wereldrecord op. Kort na negen uur in de ochtend zorgde de Engelse Fatima Whit- bread in de kwalificatie met 77,44 meter een nieuw wereldrecord met de damesspeer. Veel meer dan de juryleden hebben de prestatie van de Engelse, die 2,04 meter verder kwam dan het oude wereldrecord van de Oostduitse Petra Felke, niet gezien. De tribunes in het Neckar stadion waren nog volledig leeg. Marita Koch brak in Stuttgart met een traditie. Zowel in 1978 (Praag, 48,94) als in 1982 (Athene, 48,16) verbeterde de Oostduitse het wereldrecord. De 47,60 seconden, waarmee zij vorig jaar oktober in Canberra de strijd om de wereldbe ker won, kwam in Stuttgart niet in gevaar. De studente medicijnen, die na afloop van dit seizoen echt afscheid gaat nemen, bleef met 48,22 iets meer dan een halve se conde verwijderd van haar „Au stralische" wereldrecord. Het was een tijd, die gezien de miserabele weersomstandigheden niet hoog genoeg geschat kan worden. De Zwitser Werner Günthör, die in het vooijaar bij de Europese in- doorstrijd in Madrid al' door de Oosteuropese hegemonie van de kogelstoters brak, bevestigde in Stuttgart zijn klasse. In zijn tweede poging stootte hij de 7,250 kilo gram wegende kogel naar 22,22 meter. Die afstand, de Zwitser pas seerde voor de eerste maal de grens van 22 meter, was oud-we reldrecordhouder Ulf Timmer- mann (21,84 m), diens voorganger én opvolger Udo Beyer (20,74 m) en de Italiaanse Olympische kam pioen Allessandro Andrei (20,74 m) veel te machtig.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11