LEIDSCH DAGBLAD X9 VAN MARATHON TOT SPRINT JW DAGBLAD BERICHT WIE WINT: Weer bloedige rellen in Soweto NÜ2.49 Veel schade door windhozen Braks wil meer voor Avebe geld ^genomen: Dus zo komen typiste weer aan mooie na; Zeker elf doden bij heftigste opstand sinds 1976 Mogelijk nieuwbouw van Hema op huidige plek Rogers: kernwapens in W.-Duitsland halveren Het elektronische typeperk staat bij de canondealer. Ontslag ambtenaren na stelen parkeergelden /OENSDAG 27 AUGUSTUS 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38098 -122 Oeel nieuwbouw C& A stilgelegd LEIDEN - De nieuwbouw van C A aan de Vrouwenkerkkoorstraat in et centrum van Leiden is op last van de Raad van State tijdelijk stilge- nnel f-gd- De gemeente moet eerst het bezwaarschrift van de buurtvereniging -122 ParedorP behandelen alvorens de bouwactiviteiten weer kunnen wor- en hervat. Met succes spande de buurtvereniging een procedure aan tegen de >ouwactiviteiten van het confectiebedrijf aan de Vrouwenkerkkoor- ek Iraat. B en W van Leiden hadden een vergunning afgegeven, maar j frachten later enkele kleine wijzigingen aan zonder belanghebbenden en imwonenden daarvan in kennis te stellen. Dat nam 'Maredorp' niet en kapte naar de Raad van State. De bezwaren van de buurtvereniging te- |en die wijzigingen moeten nu door de gemeente worden bekeken. Het besluit van de Raad van State geldt overigens een deel van de kieuwbouwactiviteiten: aan de Haarlemmerstraat mag worden doorge- verkt. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse burgemeester Vos-van Gortel heeft besloten een 58-jarige hoofdagent per 1 september te ontslaan we gens ernstig plichtsverzuim. De man was al sinds vorig jaar novem ber geschorst. Justitie onderzoekt bovendien of de man strafrechte lijk moet worden vervolgd. Uit een intern onderzoek en een onderzoek van de rijksrecherche is gebleken dat de hoofdagent, die een administratieve functie had bij de algemene politiedienst, contac ten onderhield met criminelen en hen ook thuis ontving. Waarschu- Criminele hoofdagent ontslagen wingen van zijn chefs om een eind te maken aan die relaties, sloeg hij in de wind. De man is medeplichtig geweest aan diefstal, heeft vertrouwelijke informatie doorgegeven aan crimi nelen, en heeft kennis over ge pleegde misdrijven achtergehou den. Volgens de burgemeester heeft de politieman niet alleen af breuk gedaan aan zijn eigen func tioneren, maar ook aan 'de integri teit van de politie als maatschappe lijk instituut'. Bij zijn schorsing is ook het drugsgebruik van de man van invloed, maar volgens Justitie heeft het geen rol gespeeld bij zijn ontslag. Vorig jaar zijn bij de Utrechtse politie vier agenten ont slagen. Een woordvoerder noemt dat getal 'niet opzienbarend' bij een korps van tegen de 1000 man. [JOHANNESBURG (GPD) - Meer dan twintig doden en honderden gewonden, van wie de meeste door politieko gels, worden er sinds afgelopen nacht uit de zwarte voor stad Soweto bij Johannesburg gemeld. Volgens de laatste berichten wordt er nog steeds geschoten. Het officiële do dencijfer bedraagt sinds vanmorgen 11. 22 PAGINA'S SPECIALE SPORTBIJLAGE van 40 PAGINA'S Delen van Soweto, waar miljoenen mensen wonen, zijn door leger en politie afgezet. Er wordt gepro beerd om de wegversperringen die door jongeren zijn opgericht te ver wijderen. Woedende menigten hadden het vanmorgen voorzien pp zwarte gemeenteraadsleden in Soweto, die worden beschuldigd van samenwerking met het apart- Iheidsbewind. Eén van hen, Syden ham Mkhwanazi, werd in stukken Frankrijk levert toch ontvoerders Heineken uit AMSTERDAM (ANP) - De Heine- ken-ontvoerders Holleeder en Van Hout worden uitgeleverd aan Ne- Iderland. De Franse justitie maakte vanmorgen bekend dat minister IChalandon (justitie) en premier Chirac daarvoor gisteren toestem ming hebben geven. Daardoor staat niets de uitlevering meer in de weg. Het tweetal kan tegen het besluit in hoger beroep gaan bij de Franse Raad van State, maar dat heeft geen direct effect: in afwach ting van een uitspraak kunnen ze gewoon worden overgedragen aan de Nederlandse justitie. Volgens hun Franse advocate De Jongh kunnen de twee hier alleen worden vervolgd voor afpersing en wederrechtelijke vrijheidsbero ving. Volgens het Franse decreet is uitlevering wegens schriftelijke bedreiging, het derde punt waarop de Nederlandse justitie het uitleve ringsverzoek baseerde, niet moge lijk. Veel commentaar wilden zowel De Jongh als de Nederlandse advo caat van het duo, Moskowicz, ove» rigens nog niet geven omdat ze nog niet officieel op de hoogte waren van het Franse besluit. Ze konden ook niet zeggen of Holleeder en Van Hout hoger geroep zullen aan tekenen bij de Conseil d'Etat, de I Franse Raad van State. Een even- tueel beroep houdt uitlevering ech ter niet tegen, omdat het geen schorsende werking heeft. Mocht de Franse Raad van State later het uitleveringsdecreet van Chirac en Chalandon alsnog nietig verklaren, dan zouden beide ver dachten volgens Moskowicz weer terug naar Frankrijk gestuurd moeten worden of vrijgelaten. ADVERTENTIE MEUBELS HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkamer- aktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen: zware eiken slaapkamer van 1.598,--voor 799,-; deken kist van 498.--voor t 198,~; originele secretaire van 798,- voor 1 399,-; complete eiken eethoek van I 2.980" voor f 1.498,-; modern bankstel van 2.500,- voor 1.250,-.Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. gehakt. Een ander gemeenteraads lid werd door zijn eigen lijfwacht in de benen geschoten en het huis van een derde werd in brand gesto ken. De man wist te ontkomen. De eerste problemen ontstonden rond tien uur gisteravond, nadat jongeren in White City/Jabavu, een van de armste delen van Soweto, barricaden hadden opgericht uit protest tegen aangekondigde uit zettingen van inwoners, die al maanden hun huur weigeren te be talen. Toen de veiligheidstroepen probeerden de barricades te ver wijderen, zou er, volgens het rege ringsbureau voor informatie, handgranaat uit een groep van 300 jongeren zijn gegooid. De politie opende hierop het vuur en 11 personen werden hier bij gedood. Meer dan 80 personen, onder wie 4 politieagenten, zijn in ziekenhuizen opgenomen. Volgens wijkbewoners werd er daarna ook vuur geopend vanuit verschillende huizen. De schoten wisselingen hebben meer dan een uur aangehouden. Inwoners van White City zeggen ook, dat de hele wijk in traangas gehuld was. De laatste berichten melden dat er in Soweto nog steeds wordt gescho ten en aangenomen wordt, dat het feitelijke aantal slachtoffers veel hoger zal uitvallen. De gewelddaden in Soweto wer den reeds door vele locale zwarte leiders verwacht. Al meer dan twee maanden weigeren de jongeren van Soweto naar school te gaan uit protest tegen de noodtoestand, de aanwezigheid van leger en politie op hun scholen en de arrestatie van hun leiders. Ook de weigering van duizenden krachtige storm gepaard gaande KNMI waren de windhozen i de zwarte woonwij- met windhozen heeft gisteren in de huur te het noorden en westen ken in de Transvaal KAMEROEN - Niet alleen veel mensen, maar ook dieren zijn het slachtoffer geworden van het uit het Niosmeer in Kameroen opborrelende giftige gas. Vanuit een helikopter werd gisteren deze opname gemaakt van vele tientallen koeien die in de omgeving van het meer het loodje hebben gelegd (foto ap) GRONINGEN (ANP/GPD) - Een den zich nergens voor. Volgens het lucht zweefden en een eindje ver- KNMI waren de windhozen een derop weer neer kwamen". De uitloper van de Amerikaanse cy- vliegende koeien bleven onge- cloon Charley, die zich momenteel deerd. "Misschien geven ze straks betalen, is een van de actievormen iancj fhnk huisgehouden. Windho- boven oost-Engeland bevindt. tegen de noodtoestand. Het aantal Friesland, Groningen en op doden in Soweto is het hoogste bij het IJsselmeer richtten voor vele één incident sinds sinds de Sowe- honderdduizenden guldens schade to-opstand van 1976. Persoonlijke ongelukken de- VEENDAM (ANP) - De leden-boe- het aardappelzetmeelcon- van de coöperatie ruim 12 mihoen gulden die zij de afgelopen drie Avebe moeten de komende ja- jaar als een soort achtergestelde le- zestig miljoen gulden meer ning in het bedrijf hebben laten zit- het ten moeten inleveren. Bovendien moeten zij de komen- In Groningen werden muren en schuren van een aantal boerderijen omgeblazen, een bestelbusje ver dween in een sloot en caravans op een camping werden totaal ver nield. Overal waaiden bomen om. In de jachthaven van Oostmahorn hield de storm eveneens huis. Van een café-restaurant bleven alleen twee muren overeind. Door de rondvliegende brokstukken van het café werd een aantal jachten en caravans ernstig beschadigd. Bewoners van Woudbloem, een dorpje ten oosten van Slochteren, beschreven hoe "de koeien door de alleen maar een beetje minder melk", voorspelde een boer. In het westen van het land, ook in Leiden en omgeving, werden talloze bomen door de zuidwester- storm ontworteld. De storm trok met windkracht acht over het land en bezorgde het verkeer veel over last. Op de rede van Vlissingen raakte een zeeschip op drift, maar kon zonder problemen weer wor den verankerd. Op het Veerse Meer moest de rijkspolitie te water hulp bieden aan surfers die in problemen wa ren geraakt. Drie surfers, een op het Uitgeestermeer en twee op het IJsselmeer, raakten vermist. Dood na val uit hei-installatie (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - De 44-jarige K.H. Renes uit Gouda is gisteren bij een ongeval op het industrieterrein Touwbaan in Leiderdorp veronge lukt De Goudenaar viel van een veertien meter hoge hei-installatie. De man was met een touw naar boven gehesen om een heipaal be ter vast te zetten. De strop in het touw liet echter los waardoor de man viel. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden waar hij kor te tijd later overleed. De Arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld. Het is name lijk verplicht een stoeltje te gebrui ken bij het naar boven brengen van (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Hernia onderzoekt de mogelijkheid in Leiden een geheel nieuwe vestiging te bouwen, op de plek van de bestaande winkel. Bin nen drie maanden hoopt het be drijf daarover duidelijkheid te kunnen geven. Nieuwbouw heeft op dit moment de voorkeur boven verbouwing en uitbreiding van de huidige vestiging. De gemeente Leiden is in princi pe bereid medewerking te verle nen aan de nieuwbouwplannen. De Hema gaat nu na of de bouw zowel financieel als technisch mo gelijk is. Het bedrijf hoopt nog ge bruik te kunnen maken van de be staande funderingen. De Hema, onderdeel van het Bijenkorf-con- in een financieel weinig rooskleurige situatie verkeert, is voorzichtig bij het doen van inves teringen. Plannen tot uitbreiding van de Hema-vestiging aan de Haarlem merstraat bestaan al tien jaar. Het warenhuis heeft een aantal aan grenzende panden aan de Janvos- sensteeg en de Van der Werfstraat in bezit. Deze panden worden, net als het gebouw aan de Haarlem merstraat, gesloopt als de nieuw bouw doorgaat. Dat laatste kan mogelijk problemen geven, omdat de Hema-vestiging tot het be schermde stadsgezicht van Leiden behoort. Wethouder Fase (economische zaken) zegt in een reactie "erg blij" te zijn met de eventuele nieuw bouw van de Hema. "Na de beslis sing van C A en de Marca om te gaan bouwen in het centrum is dit opnieuw een bewijs dat het ver trouwen van het grootwinkelbe drijf in de Leidse binnenstad weer volop aanwezig is", meent zij. Los van de vraag of er nieuw bouw komt of niet, is de Hema hoe dan ook van plan zijn Leidse vesti ging, die in 1987 vijftig jaar bestaat, uit te breiden. De gemeente heeft in onderhandelingen een paar maal op spoed aangedrongen. Al sinds 1983 beschikt het bedrijf na melijk over een bouwvergunning voor de uitbreiding. EVt^ tel. 071-123583 Hooglandse Kerkgracht 48 Leiden bijdragen aan de sanering bedrijf dan de aanvankelijke 30 miljoen gulden. Bovendien moet de drie jaar nog eens maximaal c de provincie Groningen geveer 15 miljoen gulden per jaar iljoen gulden aan achterstallige op die lening storten. Normaal liveringsrechten kwijtschelden. krijgt een boer die zijn bedrijf beëindigt dit geld terug. Bij elkaar HAMBURG (ANP) - De opperhe ls dat 57 miljoen gulden. Die komt velhebber van de NAVO, generaal bovenop de 30 miljoen gulden die Bernard Rogers, wil het aantal Dit blijkt uit een nadere bestude ring van de voorwaarden die mi nister Braks van Landbouw Visserij de schuldsanering de boeren de komende drie jaar kernwapens in dè Bondsrepubliek heeft gesteld. Een woordvoeder van het bedrijf noemde de eisen sanering, „veel zwaarder dan wij aanvanke lijk hadden gedacht". Al eerder De ledenraad van het concern werd bekend dat de werknemers moet zich de komende weken over niet 15 miljoen maar zeker 28 mil- deze voorwaarden uitspreken. Ui- moeten inleveren voor de schuld- met de helft verminderen. Ook pleit hij voor een betere verdeling van de kernwapens over de ver schillende NAVO-landen in Euro pa. joen gulden moeten bijdragen de schuldsanering. Uit de voorwaarden die minister tijen - banken, boeren, werkne- Braks heeft gesteld aan de schuld- mers en Avebe zelf - met de voor- In i interview met het West- terhjk 15 september wil minister duitse weekblad .Stern' zegt de Braks weten of alle betrokken par- Amerikaanse generaal dat de Ver enigde Staten er sinds het zogehe- ten Montebello-besluit in 1983 naar sanering blijkt dat de boeren-leden waarden akkoord gaan. streven het aantal kernkoppen in ZZZZUZIZZ^IL Eur°Pa voortdurend te verminde ren. „Wij willen ook de resterende atoomwapens rechtvaardiger ver delen. Bij u in de Bondsrepubliek zijn bijvoorbeeld meer kernwa pens gestationeerd dan wij nodig hebben. Dat zullen wij corrigeren. Ik probeer, en ben daarover hoop vol gestemd, het aantal kernkop pen met de helft te verminderen". Rogers kondigt in het interview, dat morgen zal verschijnen, aan dat hij de NAVO-landen in het zuiden van Europa „wil bewegen tot het accepteren van de kernwa pens die zij voor hun afschrikking nodig hebben". Mooi meegenomen en mooi op tafel. Porseleinen djepe, platte en dessert borden en kop schotels. Allemaal één dessin (wit met grijze band) en één prijs. Buiig Af en toe zon, maar ook enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden, middagtemperatuur rond 1? graden. Een vrij krachtige zuidweste lijke wind, 5, aan de kust en op het IJs selmeer hard, 7. 28 augustus Zon op 6.44, onder 20.37 uur. Maan op 23.50, onder 17.08 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.56 en 22.22 uur, laagwater om 5.07 en 17.43 uur. CanonHKATIC& Canon Shop Den Haag, Laan van N O. Indië 88, tel.: 070-477623, fax: 070-477624 Canon Dealer Leiden, Wolfslag, Breestraat 145, 071-123211 Lisse, Merison, Winkelcentrum 't Blokhuis 32,02521-10358 ASSEN (GPD) - De Asser politie heeft gisteren de vierde gemeente lijke ambtenaar aangehouden die wordt verdacht van het achterover- drukken van parkeergeld. Daar mee is de hele ploeg die was belast met het beheer van de beide par keergarages en het leeghalen van de automaten en meters in de Drentse hoofdstad, in de kraag ge pakt. Eergisteren hield de politie al drie ambtenaren aan. De vier man nen, die na hun bekentenis zijn vrijgelaten, zijn tijdelijk geschorst in afwachting van de uitspraak van de rechter. Volgens een schatting van de po litie heeft het viertal in totaal tus sen de 15.000 en 20.000 gulden ge stolen. De mannen zouden in eer ste instantie onafhankelijk van el kaar hebben geopereerd. In een la ter stadium wist de hele ploeg van eikaars bijverdiensten. De diefstal len zijn vergemakkelijkt door de verouderde parkeermeters in As sen en een falende controle op de nu geschorste ambtenaren. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u belaaitfl P<" naand f 22J0 par half jaar f 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 256,90 □j>er kwartaal 67,45 - uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Straat Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1