PORT Ajax schudt frustratie af ^Wereldtitel is te danken aan feit dat we superfit waren' Weer record voor Van Noort -HAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 daai r bijl de dus ;heb- (par,1 'aart- rzou i niet PAGINA 9 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ting. Tioet 'iMSTELVEEN (GPD) De manier waarop het Neder- ;t zoands vrouwenhockeyteam gisteren in het uitverkochte en ""Sfeervolle Wagenerstadion in Amstelveen de wereldtitel „^prolongeerde, werd na afloop het beste getypeerd door n o Aanvoerder Marjolein Eysvogel. „Nog nooit hebben we zo noet(ard moeten werken om wereldkampioen te worden. We "'Hebben tijdens dit toernooi echt alles moeten geven om 23lian te tonen dat we de sterkste waren". den, rder eer-loewel de halve-finale-confrontatie tegen Nieuw Zeeland afgelo- .zeien vrijdag al een indicatie gaf van de stijgende vorm en het niet|roeiende zelfvertrouwen, nam de nationale ploeg in de boeiende "iindstrijd tegen West-Duitsland (3-0) alle twijfels die er nog be- Datitonden, definitief weg. Toen ook pas ontlaadde zich de span- deling, die anderhalve week loodzwaar op de schouders, van de den Nederlandse hockeysters had gedrukt en werden er beelden op- ma-[eroepen, die deden herinneren aan 1973, toen het Nederlands dehannenteam op dezelfde plek het wereldkampioenschap opeis- netje. Doelvrouwe Det de Beus, die bekend staat om haar nuchter- >eid, gooide zelfs uitzinning van vreugde haar hockeystick in het ulllpgewonden publiek. „Ik heb er altijd in geloofd", zo merkte bondscoach Gijs van Heumen na afloop op. „Ik weet uit ervaring dat we in een toer nooi moeten groeien. De eerste wedstrijden stonden we enorm onder druk, waardoor er soms iets minder werd gepresteerd. Maar wanneer we toen de sterren van de hemel hadden gespeeld, was ik wantrouwend geworden. Ik denk dat we deze titel voor een belangrijk deel te danken hebben aan het feit, dat we superfit aan dit toernooi zijn begonnen. Vandaag was toch niet te merken dat we zeven wedstrijden in tien dagen hadden afgewerkt. Bo vendien hebben we het einde blessurevrij gehaald en dat zegt toch ook wel iets". Toch kon ook Van Heumen niet ontkennen dat de oppositie van de meeste teams die Nederland op weg naar het erepodium ontmoette, groter was dan ooit tevoren. „Het dameshockey ont wikkelt zich erg goed", zo onderstreepte de Bosschenaar. „Als ik het niveau vergelijk van de Olympische Spelen in Los Angeles met dit toernooi dan kan ik niet anders concluderen dan dat het peil enorm is gestegen. Het gat met de top is kleiner geworden. Het is alleen jammer, dat de hardheid ook is toegenomen". Gisteren kon de technisch leider bchter niets anders doen dan op dat onderdeel de hand in eigen boezem steken. In hun drang naar nieuw internationaal suoces overschreden de Nederlandse hoc keysters in de finale tegen West- Duitsland soms hun eigen grenzen. Die meedogenloze opstelling lever de Marjolein Eysvogel en Sandra le Poole een groene kaart op, terwijl Laurien Willemse vanwege een ka mikaze-actie tegen Patricia Ott zelfs voor vijf minuten van het veld werd verwijderd. "Ik denk dat we hard, maar wel fair hebben gespeeld. We hebben laten zien wie de baas is op het veld. Het ging tenslotte om het re sultaat. Het enige dat telde, was goud. En daar ben ik de laatste ja ren gek op geworden", aldus Van Heumen. Grens Zijn Westduitse collega Wolf- I gang Strödter had iets andere ge dachten over het fysieke geweld, dat de Oranje-equipe tegen zijn ploeg in de strijd wierp. "Ik vond het op de grens van het toelaatba re", zo stelde hij naderhand vast. "Zo goed als ik ook de overwin ning van Nederland geflatteerd vind. Daarmee wil ik overigens niet zeggen dat Nederland niet te- De buit is binnen. De Nederlandse hockeysters kunnen hun geluk niet op en rennen juichend door het sta dion in Amstelveen. Toegejuicht door 8500 toeschouwers, die na de huldiging het Wilhelmus massaal meezongen. (foto anp) Juantorena dreigt met boycot Spelen I STUTTGART (DPA) - Cuba zal niet deelnemen aan de Olympische Spelen van 1988, als alle onderde len in Zuid-Korea worden gehou den. Dit heeft Alberto Juantorena, Olympisch kampioen op de 400 en 800 meter van Montreal 1976, giste ren meegedeeld tijdens het 35e congres van de internationale atle- tiekbond (IAAF) in Stuttgart. Hij I vervangt in West-Duitsland de Cu baanse minister van Sport. "Er is slechts een staat Korea. Daarom kunnen de Spelen niet al leen in het zuidelijke deel plaats hebben, maar moeten beide Ko rea's by de organisatie betrokken zijn", zei Juantorena, die sinds het vooijaar president van de Cubaan se atletiekbond is. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft Noord-Korea aangeboden om drie Olympische toernooien te 'adopteren'. Dit aan bod is echter niet geaccepteerd. recht wereldkampioen is gewor den. Integendeel. Het elftal was in deze finale niet af te stoppen". Vandaar waarschijnlijk ook, dat de Westduitse vrouwen zich na af loop allesbehalve teleurgesteld toonden met de troostprijs. Boven dien waren de druiven minder zuur, toen bekend werd dat de speelsters elk 10.000 Mark voor hun inspanningen tegemoet kon den zien. "Het is toch ongelooflijk als je dat hoort", zo wist Marjolein Eysvogel later. "Vooral wanneer je ziet wat wij er als amateurs alle maal voor moeten doen en laten. Maar misschien is juist daarom de voldoening bij ons zo groot". Mooi afscheid Dat gold overigens niet in het minst voor Sandra Le Poole, die het hockeyen voor gezien houdt en tien minuten voor tijd met het no dige feestvertoon het veld verliet. Ook Sophie von Weiier, die (voor lopig) ophoudt en Lisanne Lejeune kreeg het wereldtoemooi extra be tekenis, omdat zij tot respectieve lijk de beste en beloftevolste speel sters werden gekroond. "Ik had geen mooier afscheid kunnen be denken", zo merkte Von Weiier la ter op. Lejeune daarentegen had zich geen betere start van haar eerste wereldtoemooi kunnen voorstel len. Op een voor haar nieuwe posi tie en als opvolgster van de door een blessure weggevallen Fieke Boekhorst kweet de van orgine Haagse spits zich uiterst verdien stelijk van haar verantwoordelijke taak als ausputzer en strafcorner specialiste. "Het was een hele om schakeling. In het begin ben ik wel bang geweest dat het zou misgaan, maar alles bij elkaar is het me reu ze meegevallen", aldus de jeugdige international. Niet goed Over dat experiment was Gijs van Heumen later heel wat beter te spreken dan over de strategie waarmee hij het WK was begon nen. Omdat Carina Benninga door een gebroken sleutelbeen vlak voor het toernooi wegviel, koos de oefenmeester aanvankelijk voor twee aanvallers en vier middenvel ders in plaats van drie spitsen. Dit probeersel werd na de eerste wed strijd echter al weer in de ijskast Het tien dagen durende hockey- toernooi om het wereldkam pioenschap voor vrouwen heeft in totaal ongeveer 35.000 toe schouwers getrokken. Het orga nisatiecomité telde echter onge veer 25.000 betalende bezoekers omdat er rijkelijk was ge strooid met vrijkaarten. Niette min is het evenement voor de Koninklijke Nederlandse Hoc key Bond toch een lucratieve zaak geworden. Tevoren hoopte de KNHB op een totaal van 15.000 a 20.000 toeschouwers quitte te spelen. De klanten in Amstelveen za gen een 'hardere' strijd dan voorheen. Tijdens de 42 wed strijden van het toernooi deel den de arbiters 17 gele kaarten (tijdelijke uitsluitingen) en 46 groene kaarten (waarschuwin gen) uit. Uitschieters naar bo ven waren de Sowjet Unie met 7x groen en 3x geel en naar be neden Ierland, dat geen enkele kaart voorgehouden kreeg. Gijs van Heumen geniet in stilte met de wereldbeker in de hand. "Het enige dat telde, was goud". Hockeyveld beklad NOC-praeses Vonhoff: 'Hard optreden tegen deze terreur' AMSTELVEEN (GPD) - Henk Vonhoff, de voorzitter van het Nederlands Olympisch Comi té, heeft gisteren woedend ge reageerd op het werk van le den van de actiegroep Olympi sche Spelen Nee, die in de nacht van zaterdag op zondag het kunstgrasveld van het Wa generstadion in Amstelveen met verf hebben beklad. Het veld vormde gisteren het strijdtoneel van de finale van het wereldkampioenschap hockey voor dames tussen Ne derland en West-Duitsland. "Zo'n actie is ronduit schan dalig", aldus Vonhoff. "Ik vind het buiten alle proporties. Het zijn terreurmethoden van een kleine minderheid, die in een democratie niet thuishoren. Ik hoop dat politie en justitie te gen dit soort praktijken hard optreden". Drie actievoerders van 24,25 en 32 jaar konden door de poli tie 's nachts rond half vier op heterdaad worden betrapt, toen zij in de middencirkel van het veld bezig waren olympische ringen en pijlen te schilderen. Het aanbrengen van leuzen kon daardoor wor den voorkomen. Twee daders zijn nog voortvluchtig. Volgens een woordvoerder van de politie kon de groep zich toegang verschaffen tot het stadion doordat er te veel zwakke plekken waren in de bewaking. Eveneens was te gen eerder gemaakte afspra ken in verzuimd 's avonds het licht in het stadion aan te la ten. Een schoonmaakploeg had in de loop van de ochtend handenvol werk de meeste verf van het kunstgrastapijt te verwijderen. Tip De politie van Amsterdam zette gisteren na de'actie van de groep Olympische Spelen Nee extra mensen in om de be waking in en rond het Wage nerstadion in Amstelveen te verscherpen. Dat had ener zijds te maken met het feit dat in de ochtenduren bij de poli tie de anonieme tip was bin nengekomen dat er nog een nieuwe actie werd beraamd. Anderzijds viel het terug te voeren op de komst van konin gin Beatrix. Het is de derde keer binnen vijf dagen dat er actie wordt gevoerd tegen het voornemen van de gemeente Amsterdam in 1992 de Olympische Spelen te organiseren. Vorige week woensdag vroeg werd er een aanslag gepleegd op het kan toor van de Stichting Olympi sche Spelen Amsterdam in de Bijlmeermeer. Even later volgde nog een aanslag op een PTT-kantoor in Amsterdam, waarbij voor ruim een miljoen gulden schade werd aange richt. gezet, omdat dat strijdplan niet goed genoeg bleek te functioneren "Ik denk dat een concept met drie spitsen beter bij ons spel aansluit", aldus Marjolein Eijsvogel. "We hebben met twee aanvallers te wei nig kracht voorin. Het werkt ge woon niet. Wanneer je zoiets con stateert, moet je kunnen omscha kelen en we hebben dat op tijd ge daan". Mede door die koerswijziging kreeg reserviste Martine Ohr alle gelegenheid zich te bewijzen. De Haagse, die tot dusver de meeste tijd op de reservebank doorbracht, greep die kans en bevestigde tege lijkertijd haar internationale door braak. "Bij het Nederlandse elftal zit elke speelster normaal gespro ken een jaar op de bank", zei Van Heumen later. "Tijdens dit toer nooi heeft ze duidelijk gemaakt dat ze er bijhoort. Dat proces moeten de andere meisjes die nu op de bank zitten, ook doormaken. Juist voor die groep is het belangrijk om zo'n evenement, waarbij grote be langen op het spel staan, eens van nabij mee te maken. De meesten zijn nog niet toe aan een basis plaats, maar hun tijd komt nog wel". APELDOORN - Peter van Noort heeft alweer een Nederlands re cord gevestigd. De Lissenaar slingerde de kogel zaterdag in Apeldoorn voor het eerst verder dan 65 meter: al bij zijn eerste poging kwam Van Noort tot 65.32. Zijn vorige Nederlandse record, 64.20 meter, dat hij op 2 augustus in Amsterdam tot stand bracht, raakt hierdoor in de vergetelheid. De doorgaans bescheiden en nuchtere kogelslingeraarvan De Spartaan Het zijn vreugde over deze mijlpaal nu eens blij ken. "Mijn vorm groeit nog steeds. Dat wil ik volgend week end uitbuiten. Dan slinger ik achter elkaar in Amsterdam en Rotterdam. Misschien kan ik dan nog wel verder komen dan afgelopen zaterdag het geval was. "Van Noort betrok ook trainer Manfred Sahner in zijn succes. "Hij weet preeies hoe veel vooruitgang ik kan boeken. Hoewel hij momenteel met vakantie is, zal het hem nauwe- - lijks verbazen dat ik het Neder lands record weer scherper heb gesteld. Manfred had iets derge lijks al aan zien komen." Wat Van Noort en zijn trainer nog niet verwachten is dat de 70 me ter dit jaar al wordt bereikt. "Ik moet voor volgend seizoen ook nog een prikkel hebben" blikte Van Noort alvast wat verder vooruit. HAARLEM (GPD) - Johan CruijfT rekende op geheel eigen wijze af met de kritiek van Marco van Basten. Hij weigerde de zaak op de spits te drijven, maar speelde het balletje bijtend en cynisch te rug. "Ik erger me er zelf ook aan dat ik zo veel praat", sprak de technisch directeur van Ajax na dat zijn ploeg de competitie-ou verture bij het machteloze Haar lem met 3-0 had gewonnen. "Ik zou het dan ook liever niet doen, want zo leuk is het niet om elke keer hetzelfde te moeten vertel len". Daar kon Van Basten het mee doen en dat deed hij ook. De punt- speler slikte veel van zijn aanmer kingen die hij in een weekblad had geventileerd op de leiding en het aankoopbeleid van Cruijff ("Hij lult je suf. Johan weet alles beter, ziet alles beter, kan alles beter" en "we zijn er geen reet sterker op ge worden") gisteren al weer in. Daar bij bewandelde hij de gemakkelijk ste weg door te stellen dat zijn uit spraken uit hun verband waren ge rukt en inmiddels achterhaald zijn, maar tenslotte stak hij de hand toch in eigen boezem. „Ik heb het allemaal een paar weken geleden gezegd, toen we minder presteer den en er frustaties waren, maar het is en blijft een fout van mij". De openlijke knieval van Van Basten typeerde de sfeer die giste ren in Haarlem heerste. Door de wijze waarop Ajax in de slotfase via Rijkaard, Van Basten en Spel- bos naar de winst demarreerde, werden daar alle lichte frustaties van de competitie-voorbereiding afgeworpen. De 'heilige' prestatie drukte in elk geval een sluimerend relletje de kop in, want Van Basten had stevig uitgehaald in het be wuste interview. Daarin stelde hy verder dat hij weinig begrijpt van het beleid van Cruijff. Met uitspra ken als: "Die perfecte theorieen van hem moet je ook kunnen uit- Van Basten slikt kritiek in Cruijff' hiel en betreft voeren en dat is heel moeilijk", en (over zijn aankoop-politiek): "Ik moet zeggen dat ik er ook moede loos van word ik had dolgraag in een goed elftal gespeeld", had Van Basten verhaal gescoord. Venijnig In de aanloop naar de competitie had hij dat op het veld echter maar zelden gedaan en juist op dat punt kaatste Cruijff het balletje terug. Hij deed het, onbewust misschien, venijniger dan de bedoeling was. De technisch leider mocht dan wel verklaren dat de kritiek hem niet had geraakt ("Ik heb het niet gele zen, ik heb er alleen wat over ge hoord, maar dat zijn nou precies dingen waar ik me niks van aan trek"), maar zijn opmerkingen we zen in de tegenovergestelde rich ting. "Van Basten vindt van alles over iedereen, behalve over zichzelf', merkte Cruijff bijvoorbeeld sarcas tisch op. "Zijn taak is niet over an deren te oordelen, maar over zich zelf. Hij moet niet praten over een aankoopbeleid als hij zelf niet pres teert. Hij moet niet meelopen, maar voorop lopen. Niet vragen om betere spelers, maar zelf de kar trekken. Dat legt een druk op hem ja, maar als je Europees zo hoog ge noteerd staat, ben je dat aan je stand verplicht". Volgens de technisch directeur had Van Basten in de seizoen-voor bereiding nog niet één keer aan die 'verplichting' voldaan. Niet tijdens het Amsterdam-toernooi en piet in Casablanca. Daar werd de punt- speler het eerste slachtoffer van het motto dat Cruijff hanteert sinds zijn selectie is verbreed: "Wie niet presteert, gaat eruit, zonder aanzien des persoons". Van Basten was voor het tweede duel in Marokko gepasseerd en was er kennelijk van geschrokken. Na het duel met Haarlem, waarin hij vooral ijverig was, zwakte hij de aanmerkingen op het aankoopbe leid in elk geval stevig af. "Grote aankopen zouden leuk zijn", hield hij dan nog wel vol, "maar we moe ten de situatie zoals die nu is ac cepteren. En voor die aankopen moetje bij meneer Cruijff zijn". die aankopen betreft nog op de vlakte. "Voor eind september doen we er twee", sprak hij. "Tot die tijd hebben ze nog andere verplichtin gen". Angst Dat Ajax nog best wat spelers kan gebruiken, bleek in de eerste helft van het treffen met Haarlem. Vooral een man die rust kan bren gen, een echte leider dus, zou geen overbodige luxe zijn in het elftal van de Amsterdammers. Nu hol den die zichzelf voorbij toen de eerste treffer steeds langer uit bleef. "Uit angst en onzekerheid", zoals Cruijff had gemerkt. "Dat kwam voort uit de voorbereiding, de vernieuwingen, het later begin nen. Ze wilden allemaal zo graag, dat het te gehaast ging, waardoor de opbouw te traag verliep". Het gaf het krachteloze Haarlem, overeind gehouden door de uit blinkende doelman Edward Met god, de gelegenheid in de wed strijd te groeien. Tot op het mo ment dat zich de beste kans op een verrassende treffer voordeed. Pas nadat Raymond Atteveld keihard op de lat had gemikt na een vloeiende uitval, ging Ajax echt voetballen. Ingeleid door een af standstreffer van Rijkaard, uit ar moede geboren omdat hij de bal niet kwijt kon, denderde de ploeg vervolgens tussen de 70ste en 80ste minuut naar 3-0 via Van Basten en Spelbos, eigenlijk de meest opval lende speler gisteren. Cruijff loofde echter niet hem, maar deelde een complimentje uit aan Van Basten. "Het was zijn bes te wedstrijd tot nu toe", aldus de technisch directeur, die daarmee vermoedelijk alle nog bestaande onvrede in de kiem heeft ge smoord. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9