Overstroming in Franse reactor iBELNUl DOOREEN I GRATIS I PROEFLES Bayar verpersoonlijking van problemen in Turkije Zuidafrikaanse pater gemarteld Grote branden en noodweer Straling Tsjernobil te hoog Gratie Israël Peres wil banden met zwart Afrika aanhalen Interlingua Talenpraktikum MAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Grootste kerncentrale ter wereld in opspraak METZ/SESCALE (AP/Rtr.) - Een deel van de kelder onder de reactors 1 en 2 van de omstreden Franse kerncentrale in Cattenom is in de nacht van zaterdag op zondag over stroomd toen een koelwaterleiding scheurde. Volgens de plaatselijke autoriteiten kwam er bij het incident geen radioactieve straling vrij. Enkele weken geleden brak er brand uit in dezelfde centrale, die de grootste ter wereld is. Electricité de France zei gisteren dat het incident mogelijk een ver traging zal veroorzaken bij de aan sluiting van de centrale op het elektriciteitsnet. De fabriek in Cat tenom, enkele kilometers van de grens met de Bondsrepubliek en Luxemburg, is het doelwit van fel le kritiek uit de buurlanden, omdat de grote centrale niet voldoet aan de veiligheidseisen die in de Bondsrepubliek worden gesteld. Direct na het bekendworden van het nieuws verzamelden zich onge veer 200 demonstranten bij de fa briek. De meesten waren afkom stig uit de Bondsrepubliek en Lu xemburg. niet op 15 september in werking zal worden gesteld, in verband met het onderzoek naar de lekkage. Over de omvang van de schade en de oorzaak van de overstroming werd niets gezegd. De politie zei dat de oorzaak mogelijk een scheur in een waterleiding was. brand uitbrak in Cattenom en dat er tijdens de bouw grote proble men zijn geweest. De woordvoer ster noemde het opzienbarend, dat de eigenaar van de centrale blijk baar niet direct wist waar het water van de overstroming vandaan is gekomen. Sellafield Tweeduizend, brandweerlieden probeerden, onder r le te krijgen. r met behulp v TEL AVIV (GPD) - President Chaim Herzog van Israël heeft gis teren opnieuw aan zeven leden van de binnenlandse veiligheidsdienst (Sjin Bet) gratie verleend voor hun betrokkenheid bij de moord op twee gevangengenomen Palestijn se buskapers, twee jaar geleden. Eerder had het staatshoofd de chef van Sjin Bet, Avraham Sjalom, en drie van diens naaste medewerkers clementie gegeven. In een verklaring zei Herzog ook dit keer in het belang van het volk en de staatsveiligheid te hebben gehandeld. Bovendien meende de president op basis van de 'rechts gelijkheid' geen onderscheid te kunnen maken tussen 'hoge' en 'la ge' bij het schandaal betrokken veiligheidsagenten. In Israël leefde de algemene ver wachting dat het staatshoofd ook bij dit zevental genade voor recht zou laten gelden. Hij was onlangs door een uitspraak van het Hoog gerechtshof daarin gesteund. Oskar Lafontaine, de premier we op-- JSSSK die vier dagen geleden werd stilge- De omstreden nucleaire opwer kingsfabriek van Groot-Brittannië In een verklaring aan de Franse autoritei- ittenom niet te openen. De autoriteiten van Saarland werden per telex door Franrkijk op de hoogte gesteld van het incident. Een woordvoerster van de rege- Electricité ring van Saarland wees erop dat de France dat reactor 1 mogelijk nog maar enkele weken geleden JOHANNESBURG - Een van de ken, verklaarde na afloop meest vooraanstaande katholieke bezoek, dat 'hij er niet aan geestelijken in Zuid-Afrika, pater de dat Mkhatshwa gedurende zijn Smangaliso Mkhatshwa, blijkt vo- ondervraging elektrische schok- rige week door leden van de veilig- ken via zijn geslachtsdelen toege- heidspolitie gemarteld te zijn. Mkhatshwa (47), die secretaris is van de katholieke bisschoppen conferentie van Zuidelijk-Afrika, door Ruud de Wit wordt al sinds de avond voor de af kondiging van de noodtoestand op 12 juni van dit jaar op het Hercules- politiestation in Pretoria vastge houden, diend had gekregen'. De beëdigde verklaringen van zowel Currin, zijn arts, alsook een staatsdokter die bij het medische onderzoek aanwezig was, zullen de basis moeten vormen van een nieuw kort geding, waarin van de minister van wet en orde, Louis le Grange, wordt geeist dat hij de vei ligheidspolitie opdracht geeft om 'te stoppen met het martelen van Mkhatshwa'. Mkhatswha heeft een lange ge schiedenis van verzet tegen de apartheid in Zuid-Afrika achter de Zowel de advocaat van de katho- rug- Vijf jaar lang was hu een 'ge- lieke bisschoppenconferentie, banned' persoon en ook daarna Brian Currin, als een onafhankelij- heeft hij vele keren vastgezeten ke arts hebben verklaard dat vanwege zijn politieke activiteiten. Mkhatshwa is gemarteld. Deze ver- De kandidaat-bisschap werd dit klaringen zullen, waarschijnlijk jeer, vlak voor de noodtoestand, morgen, inzet worden van een kort opnieuw voor enige tijd vastgezet, geding dat is aangespannen tegen omdat bij een inval in zijn huis een de minister van wet en orde Louis pistool en munitie was aangetrof- legd omdat nucleair afval dat i Ierse Zee zou worden gestort, bij routine-aftasting hoge niveaus van straling bleek te hebben, is zater dag weer in werking gesteld. Bri tish Nuclear Fuels, eigenares van de centrale van Sellafield in het noorden van Engeland, deelde mee dat de sluiting haar 1 miljoen pond sterling kostte. Het hoge stralingsniveau van het afval was veroorzaakt door een fout in een oude fabriek die gelei delijk buiten dienst wordt gesteld. Er was geen gevaar geweest voor milieu of publiek, zo werd gezegd. Het was de eerste langdurige bui- tenwerkingstelling van de centrale van Sellafield, die een geschiede nis van lekken en ongelukken heeft. Aquino op reis JAKARTA - Met volledige militai re eer is de Filippijnse president Corazon Aquino gisteren in Indo nesië door president Soeharto ont vangen, aan het begin van haar eer ste buitenlandse reis sinds zij in fe bruari de macht overnam van de verdreven dictator Ferdinand Mar cos. Mevrouw Aquino zei dat er een nieuwe wind moet gaan waai en door de organisatie van Zuid- oostaziatische landen Asean.Vol- gend jaar zal in Manila de topcon ferentie worden gehouden van de Asean, ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de organisatie. (foto AP) Actie voor armen in VS mislukt LOS ANGELES (AP) - Drie maanden na de actie Hands Across America is door de or ganisatie bekendgemaakt dat slechts 16 miljoen dollar is in gezameld en dat daarvan nog niets is verdeeld. De actie, waarbij een (overigens niet vol ledige) menselijke keten werd gevormd dwars door de Ver enigde Staten, moest 50 tot 100 miijoen dollar opleveren voor de armen en daklozen. Enkele maanden voor de dag van de actie, 25 mei, hadden be drijven al 8 miljoen dollar ge schonken, maar dat geld was voor de financiering van de campagne. Van de 24,5 miljoen dollar die uiteindelijk door het publiek werd geschonken, ging nog eens 8,5 miijoen dollar op aan de organisatie. NICE (AFP/UPI/DPA/Rtr.) - Bran den, aangewakkerd door sterke wind, hebben het afgelopen week einde duizenden hectare bos in het zuiden van Frankrijk verwoest. Drie personen kwamen om het le ven. Ongeveer 2.000 brandweerlie den waren vanmorgen nog altijd bezig het vuur te bestrijden. Er be staan sterke vermoedens dat de branden het werk zijn van brand stichters. Ook op het eiland Corsi ca braken branden uit, die echter snel konden worden bedwongen. Volgens de autoriteiten zijn deze branden vrijwel zeker aangesto ken. Zeker 200 huizen liepen door de branden ernstige schade op. Tien tallen mensen, onder wie veel brandweerlieden, moesten zich wegens brandwonden of aandoe ningen aan de luchtwegen laten behandelen. Zeker vijf personen le Grange en de betrokken politie commissaris. De secretaris van Mkhatshwa, zuster Cecilia Smit, kreeg vorige week donderdag na lang aandrin gen toestemming de pater in zijn cel te bezoeken. Smit: „Hij had een stok nodig om te kuhnen lopen. Hij klanng van een 12-jang, zwart jon- vertelde na zijn aanhouding door 8*1? uit stadje Panjs, op onge- twee blanke veiligheidsagenten ge- fen. Het martelverhaal van Mkhatsh wa is overigens het tweede, dat de afgelopen week in Zuid-Afrika in de publiciteit kwam. Vrijdag plaat ste de Weekly Mail reeds MOSKOU (UPI) - Bijna vier maan- de bouw van Zeleny Mys (Groene zaamheden in het gebied uitvoe- den na de kernramp in de reactor Kaap), het dorp v i Tsjernobil in de Oekraïne zijn de stralingsniveaus in de omgeving van de centrale nog zo hoog dat de de centrale gehuisvest zal wor den als twee van de vier reactoren Tsjernobil weer op het elektri- herstelwerkzaamheden verricht citeitsnet worden aangesloten. Dit worden door ploegen arbeiders die gebeurt vermoedelijk in oktober veer 90 kilometer van Johannes burg, waaruit blijkt dat hij bij on- onbeken- dervragingen eveneens stroom- schokken toegediend heeft gekre gen. blinddoekt en met op de rug ge bonden handepi de plaats te zijn vervoerd. Daar werd hij door zeker vijf personen ondervraagd. Gedurende de hele periode van ondervraging, onge veer 32 uur, moest hij staan en was hij geblindoekt. Pater Mkhatshwa zei ook, dat 'er bepaalde dingen met hem waren gedaan'. Hij wilde die niet aan me vertellen, maar zijn voeten en handen waren gezwol len", aldus zuster Cecilia. Via zuster Cecilia werd dezelfde donderdagavond de aartsbisschop van Durban, Dennis Hurley inge schakeld en deze gaf opdracht om nog de volgende dag een kort ge- lijk hoe ding tegen de Zuidafrikaanse staat president Celal Bayar zal worden drie uur achtereen werken. In sommige gebieden „telt men zelfs de minuten". Volgens het dagblad „Sovjetsky Patriot" hebben slechte coördina tie en het gebruik van verkeerde materialen geleid tot vertraging in dit jaar. Zeleny Mys, op 30 km Op een persconferentie in Mos kou hebben Sowjet-wetenschaps- mensen afgelopen week verklaard dat nog steeds radio-actief afval van de ramp op 26 april door de wind terecht komt op gebieden buiten de directe omgeving van de centrale in de Oekraïne, krijgt naar centrale. Deze verdere belasting verwachting circa 10.000 bewo ners, onder wie de gezinnen van het personeel van de centrale en de arbeiders die schoonmaakwerk- het milieu zal pas ophouden als de zwaar beschadigde vierde reactor een definitief betonnen omhulsel gekregen heeft. i te spannen. Dat speelde vrij dag en vervolgens mochten zowel advocaat Currin als een arts met Mkhatshwa spreken. Currin, die Mkhatshwa nog dins dag in de gevangenis had gespro- Buitenland kort begraven, die eind vorige week i hartzwakte overleed in zijn 104e le vensjaar. Bayar verpersoonlijkte zowat alle problemen van de in 1923 opgerichte Turkse Republiek en er zitten in zijn lange levensge schiedenis zoveel haken en ogen dat ook zijn begrafenis nog velen hoofdbrekens bezorgt. In de jaren '20 en '30 was Bayar door Frans van Hasselt Spion met Ismet Inonu één der intiemste De ondervoorzitter van de.Nica- medewerkers van Atatürk, de op- raguaanse Kamer van Koophandel richter van de Republiek. ■s gearresteerd op verdenking van Hij bet00nde zich succesvol bij de spionage voor de CIA, de geheime organisatie van de eerste particu- dienst van de Verenigde Staten. Uere bank de nog steeds „oreren- Volgens het Nicaraguaanse minis. de Is Bankas, (Zakenbank), en in tene van binnenlandse zaken heb- een periode dat de strekkingen ben agenten, bij het doorzoeken tussen Atatürk en Inonu wat wan- van het huis van ondervoorzitter kel ware koos eerstgenoemde Quant Tai geheime codes aange- hem m 1937 tot premier. troffen op een ladder in de badka- Toen Atatürk reeds een jaar later Celal Bayar: communisten nietigen. „die speciaal geprepareerd OVerleed, was het echter Inonu die Bayar, Menderes en andere kop- was door de CIA hem opvolgde. Na de wereldoorlog stukken ter dood veroordeeld, Qn- n richtte Bayar met Menderes en an- maar terwijl het vonnis van Men- optun (6) deren de Democratische Partij op, deres en twee van zijn ministers De Amerikaanse federale politie als oppositiepartij tegen de door werd voltrokken, vond men de 78- het mausoleum beperkt blijven tot woord dat in de komende tiental len jaren zeer letterlijk bleek te kunnen worden genomen. In 1974 kreeg hij ook zijn politie ke rechten terug, waaronder dat om in de Senaat zitting te nemen, waarvan hij nooit gebruik heeft ge maakt, omdat hij die Senaat ook als een produkt van de coup van 1960 beschouwde. Voor de staatsgrepen van 1971 en '80 toonde hij meer sympathie en gaandeweg werd Bayar een soort aartsvader voor alle rechts stro mingen en partijen, 'als ze maar an ti-communistisch genoeg zijn', zo als hij zelf zei. Zijn laatste geluiden in deze gingen nog verder: in een recent kort vraaggesprek verklaar de hij dat de oplossing van het communistische probleem was ge legen in 'hun vernietiging'. Oud-premier Demirel, met wie de tegen Ozals regering gerichte Partij van het Juiste Pad sympathi seert, heeft nog enkele maanden geleden een pelgrimstocht ge maakt naar Bayars woning en zich door hem laten 'zegenen'. Hij vindt dat Bayar moet worden begraven bij het mausoleum van Atatürk, waar ook Inonu ligt en, op enige afstand, Gursel, die de staatsgreep van 1960 voor zijn rekening nam. Volgens president Evren moet FBI heeft zaterdag in New York Atatürk gestichte en nu door Ino- jarige Bayar 'te oud' om te worden een Russische spion gearresteerd nu geleide Republikeinse Volks- gehangen. In de gevangenis van op het moment dat hij op een sta- partij. In 1950 boekten de democra- tion van de ondergrondse geheime ten een triomfantelijke verkie- documenten kocht van een infor- jzingsoverwinning, en Bayar werd mant. De Rus werd geïdentificeerd Turkijes derde en tot nu toe enige als de 39-jarige Gennadiy Fedoro- civiele president, vitsj Zacharov, wetenschappelijk Onder premier Menderes nam medewerker aan het centrum voor het regime echter steeds meer au- wetenschap en ontwikkelingstech- toritaire contouren aan en in 1960 nologie van het secretariaat van de werd het door de militairen ten val Verenigde Naties. gebracht. Een jaar later werden Kayseri begon hij aan zijn memoi res onder de titel 'Ik heb ook ge schreven'. Aangezien hij zich nog steeds als president beschouwde, weigerde jaarde hij gratie te vragen bij het nieuwe kondigde staatshoofd, generaal Gursel, en daarna bij diens opvolger, generaal Sunay. In 1966 werd hij vrijgelaten 'om gezondheidsredenen', een Atatürk en Inonu, en zou zelfs Gur sel moeten worden verplaatst naar een nieuwe begraafplaats voor hooggeplaatste personen, waar Bayar nu ook zou moeten worden begraven. Bayars dochter - zijn be- onlangs gestorven - dat, als de begrafenis niet in het mausoleum kan worden gehouden, deze in familieverband zal plaats hebben in Bayars ge boortedorp bij Bursa. GRAF MAMMOETJAGERS - Een graf met de overblijfselen van drie mammoetjagers, date rend van het einde van de ijstijd van het Paleolitische tijdperk (25.000 jaar voor Christus), is tij dens archeologische opgravin gen ontdekt bij de plaats Dolni Vestonice, in Zuid-Moravië. Het graf ligt in een gedeelte van een kamp van mammoetja gers en bevat drie volwassen lij ken die zij aan zij liggen. Hoofd en borst zijn bedekt met een dik ke laag rode stof en om het voor hoofd zit een diadeem van wol- ve- en vossetanden. BIJBELDIEFSTAL - Uit een parochiekerk in Castleton ten zuidoosten van Manchester in Engeland is een kostbare 16e- eeuwse bijbel gestolen die is ge maakt in opdracht van koning «Hendrik de Achtste. De rector van de anglicaanse parochie van St. Edmund's, Mi chael Collier, zei dat hij ver moedde dat de dief in opdracht had gehandeld. "Er zaten twee andere histori sche bijbels in de vitrine die zijn blijven liggen", aldus Collier. Hij noemde de bijbel 'van grote ge voelswaarde'. liepen zodanige verwondingen op dat zij in een ziekenhuis opgeno men moesten worden. Bij sneeuwstormen in de Alpen zijn in het weekeinde negen perso nen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn zeven Westduit sers en twee Hongaren. Op de Watzmann in Beieren, de op één na hoogste berg in West-Duitsland, stortte een 48-jarige inwoner van de Duitse Bondsrepubliek met zijn 13-jarige zoon in een ravijn. Een man van 58 overleed aan uitput ting. Op de oostelijke helling van deze berg kwam redding te laat voor een vrouw van 58. In Pinzgau in de Oostenrijkse provincie Salzburg werd een sneeuwstorm een vrouw van 54 en een echtpaar noodlottig. Twee Hongaren kwamen om tijdens het afdalen van de 4.478 meter hoge Matterhorn in Zwitserland. TEL AVIV - Premier Peres van Is raël begint vandaag een officieel bezoek aan Kameroen. Verwacht wordt dat morgen, na afloop, het volledig herstel van de in 1967 door deze Westafrikaanse staat verbro ken diplomatieke relatie met Israël zal worden aangekondigd. Het is de eerste keer sinds de jaren zestig dat een Israëlische regeringsleider door een „zwart' Afrikaans land is uitgenodigd. Volgens bronnen in Jeruzalem zouden pogingen om Peres een tweede Afrikaanse natie op deze reis te laten aandoen, zijn gestrand. Behalve het ceromonieel rond het herstel van de diplomatieke be trekkingen, zal president Biya van Kameroen Peres zeker uithoren over diens topontmoeting met ko ning Hassan van Marokko, vorige maand. Maar ook Israëls relatie met Zuid-Afrika zal ter sprake ko men. Wijlen Israëls premier Levi Esh- kol was de laatste regeringsleider die in juni 1966 officiële bezoeken aan landen in „zwart'-Afrika had gebracht. Onder druk van de Ara bische landen verbraken kort na de Zesdaagse oorlog van 1967 de meeste Afrikaanse staten de be trekkingen met Israël. Beperkten sommige landen zich tot het terug roepen van hun ambassadeur, Ka meroen wilde niets meer van de joodse staat weten. Pas in 1981 leefde de tot het nul punt gedaalde relatie met het regi me in Jaounde weer op. Eerst op economische terrein en later in het militaire vlak. Zoals dat met meer Afrikaanse staten het geval is, traint Israël er al enige jaren in het geheim het leger. Een dergelijke „dienstverlening' leidde er in de jaren tachtig al toe dat niet al te vast in het zadel zit tende staatshoofden en regerings leiders van Zaire, Liberia en Ivoor kust hun ambassadeurs weer naar Tel Aviv terugstuurden. Met Mala wi, Lesotho en Swaziland die nooit de banden met Israël hebben ver broken, is Kameroen nu het zeven de land in „donker' Afrika dat zich in de rij van verzoeners aansluit. Behalve politieke resultaten wil Israël in Kameroen ook successen in de handel boeken. Aan het ge volg van Peres is een handelsdele gatie toegevoegd. Nu al exporteert Israël voor drie mUjoen gulden naar deze Westafrikaanse staat. In de Israëlische visie zijn economi sche banden met Kameroen van groot belang, omdat het land een goede reputatie in Afrika heeft, po litiek en economisch redelijk sta biel is en lid is van de Centraal Afrikaanse Gemeenschap. Op den duur zou dat tot nieuwe of verbe terde handelsbetrekkingen tussen Israël en de landen van dit verbond kunnen leiden, mogelijk gevolgd door het aanknopen van diploma tieke relaties. Want Israël is er al lang op uit de contacten met de Derde Wereld te verbeteren. Er is Jeruzalem met name veel aan gelegen om, op roeiend tegen de stroom van de Arabische wereld, landen in „zwart' Afrika aan zich te binden. Enerzijds om het aanzien van de joodse staat er in de wereld mee op te krikken en anderzijds er politie ke invloed op te krijgen. Israël meent dat het van pas komt bij het conflict met de Arabische wereld. Daarbij is het oog gericht op lan den die nu al een informele band met Jeruzalem hebben, zoals Ke nia, Togo, Gabon en Ghana. ADVERTENTIE Spreek beter Engels, Frans, Duits, Italiaans, Nederlands of Spaans. Interlingua biedt een kompleet pakket dag- en avondopleidingen. Afgestemd op uw niveau en uw wensen. Vraag vrijblijvend de Interlingua brochure aan of volg alvast een GRATIS PROEFLES. Bel voor inlichtingen; 071-258577 Leiden, Schuttersveld 9, tel. 071-258577 Interlingua maakt deel uit van de Wolters Samsom Groep

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7