Vegin wil praten N over gasprijzen Havenakkoord molensteen voor alle partijen 'Tanki-gate' op Curasao fit Deetman blijft bij bezuinigLngspakket Ziekenfondsraad wil bestuur ZAO op zijspoor rangeren 'Aidsvirus in bloed van helft hemofilielijders' ^Kleinverbruiker mag niet de dupe worden' Korthals Altes wil met Duitsers praten over Dost Jeugd moet ook betalen voor bibliotheek BINNENLAND ADVERTENTIE BUITENLANDSE KRANTEN in Leiden op Nieuwe Rijn 13 bij BOEKHANDEL KOOYKER DEN HAAG (GPD) De helft van de lijders aan de bloedziekte hemofilie heeft anti-lichamen tegen aids in het bloed. Dat zou vol gens de Gay Krant, een Nederlands informatieblad voor homosek suelen, blijken uit een nog geheim Frans onderzoek waarop de redactie de hand heeft weten te leggen. De patiënten zouden via bloedtransfusies besmet zijn geraakt. In Frankrijk zijn 2062 hemofiliepatienten onderzocht, wat heeft geleid tot de conclusie dat 50,5 procent anti-lichamen tegen aids in het bloed heeft. Deze uitkomst zou ook op andere, goed vergelijk bare Westeuropese landen van toepassing zijn. Uit Amerikaanse onderzoeken zou zijn gebleken dat 20 tot 40 procent van mensen die met het aids-virus in contact zijn geweest de dodelijke ziekte ook werkelijk krijgen. Ook 148 echtgenoten van de besmette he mofiliepatienten zijn bij het onderzoek, uitgevoerd door arts Al- lain van het Franse nationale centrum voor bloedtransfusies, posi tief bevonden. UTRECHT (ANP) - De zieken fondsraad buigt zich donderdag over een aantal 'bestuurlijke aan wijzingen' aan het Amsterdamse ziekenfonds ZAO. Daarmee komt het fonds in feite onder curatele te staan. Het omstreden bestuur van het ZAO wordt bovendien, als de ziekenfondsraad de voorstellen goedkeurt, op een zijspoor geran geerd. Het ZAO zal volgens de voorstel len voorlopig iedere maand over zijn financiële en bedrijfsmatige reilen en zeilen moeten rapporte ren bij de in januari aangestelde in terim-manager Marselis. De zie kenfondsraad zelf zal ieder kwar taal controleren of het ZAO niet te veel geld uitgeeft. Ook moet er een nieuwe, eenhoofdige directie ko men en moet het fonds voor 1 no vember een plan op tafel leggen voor een werkbare taakverdeling tussen directie en bestuur. Daarbij mag het bestuur zich niet meer rechtstreeks met de bedrijfsvoe- U^AANDAG 25 AUGUSTUS 1986 PRE Sm^APELDOORN (ANP) - De gasbedrijven zijn onder voorwaarden bereid te praten over Pet kabinetsplan om de gasprijs per 1 januari voor huishoudens minder te verlagen dan imogelijk is. Het nadeel van die kleinere verlaging moet volgens de vereniging van exploi- tanten van gasbedrijven in Nederland (Vegin) na 1987 dan wel volledig worden rechtge- trokken. ujc LL?e 'Aldus dit weekeinde de Vegin in een reactie op het kabinetsplan. Met de maatregel kan volgens het kabinet de eerder aangekondigde tijdelijke gasaccyns voor de perio de van 1 januari tot 1 juli 1987 ach terwege blijven. Vegin en Gasunie protesteerden vorige week heftig tegen dat plan. Volgens de Vegin-woordvoerder blijft de vereniging bij haar stand punt, dat het niet de taak is van de gasbedrijven gaten in de over heidsbegroting te dichten. "Maar wjj zijn altijd tot praten bereid, zo lang de kleinverbruiker daar niet de dupe van wordt". De Vegin is dan ook niet van plan het in april —DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis- ter Deetman (onderwijs) is bereid 50 miljoen gulden uit te trekken voor de basisscholen die de moei- lijk lerende kinderen moeten op vangen die nu nog naar speciale jscholen gaan. Hij handhaaft wel nadrukkelijk het plan om het aan tal plaatsen op die speciale scholen drastisch terug te brengen. Maar dove en slechthorende kinderen, blinde en slechtziende, gehandi capte, langdurig zieke en zeer moeilijk lerende kinderen hoeven zijn ingrijpen niet te vrezen. Aldus Deetman gisteren voor de KRO-tv. Deetman vindt dat kinderen met leermoeilijkheden te snel naar het speciaal onderwijs worden verwe- Hy wees erop dat er in 1978 nog 65.000 kinderen speciaal on derwijs kregen, vorig jaar waren het er al 82.000 en als er niets ver andert zijn dat er in 1988 86.000. In het gewone onderwijs is daarente gen een Sterke terugloop van het aantal leerlingen tussen 4 ei^ 12 jaar. De minister wil slechts over zyn bezuinigingsplannen voor het spe ciaal onderwijs praten, als er on derwijskundige problemen rijzen. Niet als het alleen over het geld gaat. Dat is er gewoon niet, zo be toogde Deetman. Hij wilde boven dien geen antwoord geven op de vraag of hij de komende jaren met nog meer bezuinigingen komt. De bewindsman toonde zich met deze opstelling niet erg onder de indruk van de storm van kritiek die vanuit het onderwijs en de on derwijsvakorganisaties is losgebar sten. Bestuurslid Van Moorsel van de katholieke onderwijsvakorgani satie (KOV) reageerde in dezelfde uitzending met de conclusie dat de 50 miljoen extra neerkomt op 6000 gulden per basisschool. Een be drag waarvoor het opvangen van de extra leerlingen met problemen niet uitvoerbaar is, stelde hij. De stelling van de minister dat er te vlot wordt doorverwezen naar het speciaal onderwijs, pareerde Van Moorsel met de opmerking dat elk kind door een team van deskundi gen wordt beoordeeld. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Westduitse Justitie heeft met de zaak Harm Dost de samenwerking met Nederland bij het drugsbeleid op het spel gezet. Aldus gisteren minister Korthals Altes (justitie) voor de AVRO-tv. De bewindsman gaat binnenkort met onder meer zijn Duitse ambtsgenoot Engel hard praten over het omstreden vonnis, waarbij Dost tot 10 jaar cel werd veroordeeld wegens verkoop van soft-drugs aan Duitsers in Ne derland. De justitiële samenwerking zou op dit moment juist versterkt moe ten worden, aldus de minister, om dat Nederland en Duitsland on- van dit jaar met de Gasunie geslo ten contract over de gasprijzen voor de komende twee jaar open te breken om een geringere verlaging van de gasprys per 1 januari moge lijk te maken. Volgens de woordvoerder is ove rigens nog niet bekend hoeveel de gasprijs per 1 januari - volgens het contract tussen Vegin en Gasunie - omlaag kan. "Er wordt gesproken over 18 cent, waarvan het kabinet dan 12 cent zou willen maken, maar niemand weet of het inder- daag 18 cent wordt". Volgens het contract met de Gasunie wordt de gasprys voor kleinverbruikers per 1 januari vastgesteld op basis van de gasolieprijzen in de maanden mei tot en met oktober van dit jaar. "Het duurt dus nog meer dan twee maanden voordat daar iets con creets over te zeggen valt", aldus de Vegin-woordvoerder. In juli van dit jaar ging de gas prijs voor kleinverbruikers met ne gen cent per kubieke meter om laag. De prijs van een kubieke me ter gas werd toen 59,6 cent. Voor een gezin met een gemiddeld jaar verbruik van 3000 kubieke meter bekekent die verlaging een voor deel van ongeveer 267 gulden per jaar. Zeehond doodgeschoten STAVENISSE (ANP) - Zondag avond is bij Stavenisse op Tholen in de Oosterschelde een volwassen dode zeehond gevonden, die vol gens de politie is doodgeschoten. Het beest had een schotwond in de rug en in de buik. De politie denkt dat het dier de moeder is van het zes weken oude zeehondje dat vo rige week met een wondje aan de bek ook werd aangetroffen in de Oosterschelde. Dit diertje is naar het zeehondencentrum in Pieter- buren overgebracht. langs hebben afgesproken om de douanecontrole aan de grenzen te verminderen. "Maar samenwer king is natuurlijk pas mogelijk wanneer je over een aantal zaken gelijk denkt. Hier blijkt een wereld van verschil te zijn tussen de Ne derlandse en Duitse rechtspraak", aldus Korthals Altes. Hij toonde zich geschokt over het hoge von- De minister zal tijdens het over leg met zijn Westduitse collega niet aandringen op een lagere straf voor Dost. Dat is volgens hem niet mo gelijk, omdat de Westduitse recht spraak, evenals de Nederlandse, onafhankelijk is. "Ik kan hem al leen vragen om te zijner tijd aan een gratieverzoek medewerking te verlenen", aldus de minister. Volgens het PSP-kamerlid Van Es heeft de Nederlandse regering te laks gereageerd in de zaak-Dost. Het openbaar ministerie zou vol gens haar door het onterecht op zenden van stukken hebben ge toond het eigenlijk eens te zijn met de harde aanpak van Harm Dost. Er bestaat hier te veel begrip voor het Westduitse standpunt, vindt zij: "Het wordt tijd dat wij West- Duitsland laten weten, dat hun drugsbeleid voor ons onaanvaard baar is, omdat wij de Westduitse drugsgebruikers daardoor in ons land krijgen". WASSENAAR (ANP) - In de Nederlands Hervormde Kerk in zijn woon plaats Wassenaar is zaterdag een rouwdienst gehouden voor de dinsdag op 81-jarige leeftijd overleden PvdA-politicus Jaap Burger. Een groot aantal belangstellenden was daarbij aanwezig. Onder hen bevonden zich premier Lubbers en minister Van Dijk (binnenlandse zaken), PvdA-par- tijvoorzitter Max van den Berg en tal van PvdA-kamerleden, onder wie kamervoorzitter Dolman en de nieuwe PvdA-fractievoorzitter Wim Kok. Veel leden en oud-leden van de Raad van State woonden deze herden kingsdienst bij en ook het Koninklijk Huis was vertegenwoordigd. De onlangs teruggetreden PvdA-fractievoorzitter Joop den Uyl schetste de overleden staatsman als een heel uitzonderlijk man. "De socialistische beweging in Nederland verliest in Jaap Burger een van zijn waarlijk grote zonen", aldus Den Uyl. Na de herdenkingsdienst volgde de bijzetting in het familiegraf. Een groot aantal kransen dekte de baar. (foto and ROTTERDAM - Nog geen jaar ge leden heerste er een hoera-stem- ming in het doorgaans turbulente Rotterdamse havenwereldje. Er was na zeer langdurig touwtrekken tussen de oppermachtige Ver- voersbond FNV, de werkgevers, het gemeentelijk havenbedrijf en door Bas Hoppel het ministerie van sociale zaken een werkgelegenheidsakkoord be- j reikt over de stukgoedsector: de sector waardoor de Rotterdamse haven groot is geworden, maar die nu onherroepelijk aan het verdwij nen is. Dit traditionele havenwerk (la ding verpakt in kratten, zakken en dozen) moet door de onstuimige opkomst van de container, de nieu we verpakking van het stukgoed, binnen enkele tientallen jaren het loodje leggen. De voorspelling is zelfs al gedaan dat het stukgoed in het jaar 2020, dus over zo'n 35 jaar, j nagenoeg geheel is verdwenen. Met dit vooruitzicht kwamen par tijen een aantal verstrekkende - en voor de rest van ons land volko men ondenkbare - regelingen met elkaar overeen. De voornaamste is dat ondanks het langzaam weg kwijnen van het stukgoed er tot 1991 geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Dat betekent dat een eventueel faillissement van de een zou moeten worden opgevangen door de ander. Terwijl die al moei te heeft om het hoofd boven water te houden. Het akkoord zegt niet zozeer iets over het absurde van de afspraak, maar veeleer over de krachtsver houdingen in de Rotterdamse ha ven: die tussen de havenwerkge vers en de Vervoersbond FNV. De bond waarvan de meeste haven werkers lid van zijn en die de afge lopen jaren niet heeft geaarzeld bij elk conflict met stakingen te drei gen, en waarvoor de werkgevers op hun beurt vrij snel met de porte monnee klaar stonden om dat ge vaar af te wenden. Daardoor is de haven-cao uitgegroeid tot de beste van het land en zijn salarissen van. 70- tot 80.000 gulden per jaar eerder regel dan uitzondering. Afgekocht Met opnieuw een duur akkoord op zak, afgesloten in een commis sie die onder leiding stond van André van der Louw, dachten de werkgevers eventuele arbeidson rust voor de komende 5 jaar te heb ben afgekocht. De veranderingen gaan echter sneller dan verwacht. Steeds meer lading verdwijnt in containers, steeds minder komt op de 'ouderwetse' manier binnen. Het komt niet meer voor dat een havenarbeider met een tros bana nen op z'n schouders de gangway afloopt. Het gaat om veranderin gen in de manier van aanleveren en niet om een daling daarvan. Cijfers over het eerste halfjaar, die later deze week bekend worden, zullen die vrijwel onveranderd (hoge) overslag maar ook de veranderin gen daarin aantonen. De traditionele stukgoedbedrij- ven proberen wel degelijk in te spelen op die wijzigingen in het la dingpakket. Zo hebben de drie stukgoedbedrijven Seaport Termi nals, Müller-Thomsen en Multi- Terminals Waalhaven, die onder de naam Triton willen fuseren tot een nieuwe meer levensvatbare onder neming, de afgelopen jaren 135 miljoen gulden gestoken in moder nisering van hun terreinen. Hier door kunnen zij nu ook containers behandelen. Dit werk vergt echter veel minder mensen dan stukgoed. Eén 'containerwerker' kan het werk van 10 'stukgoedwerkers' doen. Molensteen Het aantal stukgoedwerkers is vanaf 1982 al teruggelopen van 4800 naar 3600. Tot 1991 zou dat aantal op een 'pijnloze' manier, via vervroegde uittredingen en over plaatsingen naar andere onderde len in de haven, met nog eens 1700 afnemen. Hiervan zouden er 300 af komstig zijn van de Triton-bedrij ven. Die zijn nu op een pijnlijke manier tot de ontdekking geko men dat nog eens 500 banen extra moeten verdwijnen. Een slordige misrekening, nog geen 9 maanden na het begin december vorig jaar getekend akkoord. Niet geheel ten onrechte komt de Vervoersbond FNV daartegen in opstand. Wat is echter wijsheid in deze? De fusie blokkeren betekent tegelijkertijd het faillissement tekenen van de drie. Die hebben de afgelopen ja ren hun gehele eigen vermogen als sneeuw voor de zon zien verdwij nen. Tussen 1981 en 1986 leden de drie in totaal f 77 miljoen verlies, die nu dan ook alleen dank zij de respectievelijke moederconcerns Furness, Internatio-Müller en Pak hoed kunstmatig op de been wor den gehouden. Wel akkoord gaan daarentegen met het laten verdwij nen van 500 banen is voor de Ver voersbond FNV onverkoopbaar. De machtspositie van de bond zou er te zeer door worden ondergra ven. Dat het Van der Louw-ak koord de werkgevers nu als een molensteen om de nek blijkt te hangen, is niet in de laatste plaats ook een vakbondszorg. DEN HAAG (GPD) - Jongeren moeten gaan betalen voor het lid maatschap van een openbare bi bliotheek. Althans, dat stelt minis ter Brinkman (WVC) voor zijn ont- werp-welzijnswet, die dit najaar in de Tweede Kamer komt. Sinds de invoering van de wet op de open bare bibliotheken in 1975 geldt contributievrystelling voor jonge ren tot 18 jaar. Om de bibliotheken in de gelegenheid te stellen in deze tijden van bezuinigingen extra in komsten te verwerven, wil de be windsman deze opheffen. Brinkman wil de maatregel ech ter niet dwingend opleggen. De mi nister, die een en ander bij de ope ning van een bibliotheek in Wad- dinxveen bekendmaakte, stelt als voorwaarde dat de jongerenheffing niet meer mag bedragen dan de helft van de contributie die volwas senen jaarlijks betalen. Aangezien deze gemiddeld zo'n 20 gulden be draagt, gaat de jeugd dus ongeveer 10 gulden per jaar betalen. WILLEMSTAD (GPD) - Na de aanhouding van een topambtenaar in het 'douaneschandaal' is Cura cao dit weekeinde opgeschrikt door de arrestaties in de 'watertan kaffaire'. Het hoofd van de dienst wateristributie (DWD) Schouten, en directeur Suurbiers van Inge nieursbureau Promac NV zijn in verzekerde bewaring gesteld. Enkele maanden geleden heeft het nieuwe bestuurscollege van Curacao aangifte gedaan van mo gelijke malversaties door oud-ge deputeerde Hueck. Hij heeft eind november vorig jaar, toen hij reeds demissionair was, op onrechtmati ge wijze een miljoenenorder goed gekeurd voor de bouw van 6 water reservoirs op Zwarte Berg voor 65 miljoen gulden. Bij de gunning en uitvoering van het project, dat in de volksmond de naam 'Tanki-Gate' heeft gekregen, zou in ruime mate met steekpen ningen zijn gewerkt. Het bestuurs college van Curacao heeft reeds eerder DWD-hoofd Schouten en het hoofd van de afdeling finan ciën Larmonie op non-actief ge steld. Het openbaar ministerie in Wil lemstad houdt zich nu bezig met twee omvangrijke onderzoeken naar corruptie en malversaties bin nen het overheidsapparaat. Zowel 'Tanki-' als 'Douane-gate' lijken nog verre van afgesloten. Ver wacht wordt dat binnenkort meer belangrijke personen in deze affai res worden aangehouden. Op de Antillen leefde de vrees dat de zaak van de watertanks in de doofpot zou verdwijnen, maar uit de recente aanhoudingen blijkt het tegendeel. "Deze corruptie schandalen tonen wel aan dat de Antilliaanse overheid in grote mate is gecorrumpeerd", zo luidt het commentaar in een lokaal dagblad, "als er niet drastisch schoonschip wordt gemaakt, glijden onze eilan den af naar Zuidamerikaanse toe standen". Inzake de malversaties bij de douane verklaarde minister van fi nanciën Navarro dat het douane- korps 'nogal ouderwets georgani seerd is, nog zoals in de 40-er ja ren'. Navarro geeft toe dat de rege ring in deze zaak 'een grondig ge wetensonderzoek moet doen'. AMSTELVEEN - Een Amstelveense flatbewoner, die last had van luizen in zijn woning, heeft dit weekeinde op onbedoelde wijze wel een erg dras tisch einde aan het probleem gemaakt. De man spoot zaterdag zo'n tien spuitbussen verdelgingsmiddel leeg in zijn flat en verliet de woning na dat hij zich ervan had vergewist dat alle naden en kieren potdicht zaten. Helaas was hij vergeten dat de waakvlam van de geiser nog brandde. Na enige tijd volgde een enorme ontploffing die voor grote schade binnen en buiten de woning zorgde. Maar hij is wel van zijn luizen af. (foto and ZEEWOLDE - Een eigentijdse variant op het gezegde 'door de bomen het bos niet meer zien' werd gisteren gedemonstreerd op de derde ANWB Jongerensurfdag in Zeewolde. Mede door het mooie weer was de opkomst zo groot dat je door de surfzeilen het water niet meer kon zien. (foto ANP) ring bemoeien. De interne organi- dacht te vestigen op de problemen satie van het fonds moet worden en het bestuur van het ziekenfonds 'uitgemest'. Allerlei overlegstruc- te dwingen op te stappen, turen die de besluitvorming nu vertragen en bemoeilijken, moeten verdwijnen en het aantal diensten binnen het ziekenfonds moet wor den teruggebracht. De ziekenfondsraad had enkele weken geleden al laten weten van plan te zyn orde op zaken te stellen bij het Amsterdamse ziekenfonds. Het ZAO, met ruim 500.000 verze kerden een van de grootste zieken fondsen van Nederland, kampt al lange tijd met problemen. Het fonds ontstond drie jaar ge leden na een fusie tussen drie Am sterdamse ziekenfondsen maar heeft sinds die tijd nooit goed ge functioneerd. Dat is bijvoorbeeld te merken aan een slechte dienst verlening aan de verzekerden. Het personeel heeft de afgelopen zo mer het kantoor van het zieken fonds bezet en gestaakt om de aan- Het bibliotheekwerk heeft ver ontwaardigd op de plannen van de minister gereageerd. Ook het Pvd A-kamerlid Niessen verklaar de dat zijn fractie zich fel tegen af schaffing van de vrijstelling zal verzetten. Hy hoopt daarbij op de steun van het CDA. Eerder wees een kamermeerderheid, bestaande uit PvdA en CDA een plan om 16- en 17-jarigen contributie op te leg gen, met kracht af. Niessen: "Grote groepen jeugd met een minder goede opleiding zullen geneigd zijn om bij heffing van een tientje af te haken en de bibliotheek de rug toe te keren. Dat zijn nu juist de milieus die van huis uit niet zo vertrouwd zijn met het boek".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5