rDat paard lijkt wel een koe Slopershamer als het zwaard van Damocles boven Oostdwarsgracht la op Summer Jazz'86 VERS TIPS VERS VLEESSHOP actief in vrije tijd Sfeer van 3 oktober AANDAG 25 AUGUSTUS 1986 i 19 LEIDEN LEIDEN - "Leiden muziek- stad". Loco-burgemeester Peters gaf het tijdens zijn openings- toepsraakje van 'Summer Jazz '86' al aan: zaterdagmiddag was het circuit rond Doezastraat-Boi- sotkade-Kaiserstraat en Rapen burg één grote muzikale attrac tie. Honderdvijfentwintig arties ten traden buiten voor de deelne mende horecabedrijven op. Zo was er voor elk wat wils: dixie land, big band, oude jazz en nieu we. Onder het genot van een drankje en een hapje viel er naar heel wat moois te luisteren. Tot tien uur 's avonds speelden de musici buiten, daarna werd er naar binnen verhuisd. De drukte zaterdagmiddag had iets weg van 3 oktober: flaneren de mensen, kennissen die elkaar ontmoetten en nooit viel er een stilte. Want wanneer het ene or kestje moe gespeeld was, had het andere alweer plaatsgenomen. Het hele traje'ct was verlicht met feestelijke lampjes en wie van het ene café naar het andere wil de komen kon op de paardetram stappen. Want die reed constant het hele circuit af. De brandweerwagen van Hei- neken was ook present. Keurig reed hij loco-burgemeester Pe ters naar het grote podium op de Doezastraat waar het feest om vier uur officieel geopend werd. Kennelijk was dat te veel van het goede voor het antieke wagentje, want na enige tijd stond het als doelwit voor enthousiaste kinde ren op de Kaiserstraat. Een man kement in de benzineleiding. De Inbraak in huis cH LEIDEN - In een woning aan de Rijnsburgerweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een grote hoe veelheid goederen ontvreemd. De bewoners lagen boven rustig te sla- pen en merkten niets van de in braak. De inbreker(s) kon(den) met j de huissleutel binnenkomen. De ir. schuur stond namelijk open. Daar in stond een fiets, ook niet op slot, waaraan de huissleutel hing. Een aantal kledingstukken, een video, m foto-apparatuur, een fiets en giro- betaalkaarten werden meegeno- r ADVERTENTIE DINSDAG VARKENSVLEESDAG Schouderkarbonades 500 gr 3.98 gegrild gehakt 100 gr 1.25 WOENSDAG GEHAKTDAG Bretonsgehakt. pikant gekruid 500 gr 3.98 Stroganoff gehakt, pikant gekruid 500 gr 3.98 Heerlijke Tongkaas 100 gr 1.25 DONDERDAG BIEFSTUKDAG Runderbiefstuk 100 gr 1.98 Runderkogelbiefstuk 100 gr 2.98 DE VLEESCH ME ESTERS Leiden: 5-Meiplein, Codi Levendaal. Woedende bewoners jagen ambtenaar op de vlucht Duivensport De Blauwkras. Wedvlucht uit Chartres: 1, 2, 4 comb. Hoiiwe- lingen-Noest3, 5, 8, 10 comb. Nieuwendijk; 6 R. Verhoogt: 7 comb. De Mooy: 9 J. Rozier. Wedvlucht uit Aalst: 1.3.4.7.8 comb. Houwelingen-Noest; 2 F. v. d. Wetering: 5 comb. Blom6 J. Rozier: 9 P. Landensbergen; 10 R. Verhoogt. Het Oosten. Wedvlucht uit Chartres: 1, 8, 10 R. v. d. Nieu wendijk: 2. 3. 6. 7 B. van Put ten: 4 P. Juffermans: 5, 9 G. Hendrikse. Wedvlucht uit Aalst: 1.3,6, 8 R. v.d. Nieuwen dijk: 2 J. Verbaan: 4, 9 P. van Duyl: 5 comb. Pracht-Buys- man; 7 B. van Putten10 P. Juf fermans. De Reisduif. Wedvlucht uit Aalst1.2.4. 5.89, 10 W. v. d. Hoogt: 3 P. Mooten; 7 W. Kop. Wedvlucht uit Chartres: 1,4 W. v. d. Hoogt: 2,5 J. Hartevelt; 3. 8 W. Ouwersloot; 6. 9. 10 W. Kop; 7 F. Penseel. LPC. Wedvlucht uit Chartres: 1,5.7 A. Singeling; 2, 4, 8, 9,10 P. de Haas; 3 J. Pen6 J. Staffe- leu. Wedvlucht uit Aalst: 1,7.10 J. Staffelen; 2 K. Lefèbre; 3,9 P. Schlagwein; 4, 5 P. de Haas; 6 comb. V. d. Meer-Halewijn; 8 W. Siera. P.V. Leiderdorp. Wedvlucht uit Chartres: 1,3,4 E. Broug; 2, 8 P. Sloos; 5,6, 10 D. van Segge- len: 7 comb. Reijka; 9 F. van Heusden. Kampioen jonge dui ven 1 P. Sloos, 2 comb. Reijka, 3 D. van Seggelen. Wedvlucht uit Aalst: 1, 5. 8 comb. Reijka; 2, 9 P Sloos3 H. van Laar4 W. van Oosten; 6 A. Petit; 7 J. van Laar en zn.; 10 H. Flippo. De Zwaluw. Wedvlucht uit Chartres: 1. 5. 8. 10 H v.d. Kooij: 2.4 J. v.d. Kooij: 3 H. v.d. Voort: 6 K. Jansen; 7 M. Heijne en zn.; 9 P. van Leeuwen. Wed vlucht uit Aalst: 1 P. v.d. Geest; 2, 3 P. van Leeuwen; 4 H. v.d. Kooij; 5 G Schrijvers; 6 J. Ver- hoork; 7. 10 J. Hoogervorst; 8 comb. Aertssen; 9 A. Douwes. LEIDEN - Omwonenden van de Kaiserstraat hebben zaterdag avond omstreeks half negen de po litie gebeld, omdat een jazzband daar tijdens de manifestatie 'Sum mer Jazz '86' de volumeknoppen wat al te sterk naar rechts had ge draaid. De politie verzocht daarop de musici wat kalmer aan te doen, wat zij uitlegden als een gebod om er maar helemaal mee op te hou den. Dat ging de klagers te ver: die belden even later de politie dat er wat al te hard was opgetreden. De band kon vervolgens tot tien uur weer doorspelen. Na tien uur moesten de muzikan ten van buiten naar binnen. Eén bandje haalde zich een proces-ver baal op de hals, omdat het om half één op het Rapenburg nog buiten stond te spelen. Vijfentwintig aanrijdingen in weekeinde LEIDEN - Voornamelijk blikscha de was het gevolg van vijfentwin tig aanrijdingen het afgelopen weekeinde in Leiden. Op de Hoge Rijndijk had gister middag een kop-staart-botsing plaats, omdat een automobilist te laat in de gaten had dat er twee au to's voor hem stilstonden. Een vierde auto, bestuurd door een man uit Almelo, zag wèl dat er een file stond, maar hij week uit naar de linkerweghelft, waar hij op een tegenligger botste. Inzittenden van de auto's klaag den over pijn in de nek, maar nie mand hoefde naar het ziekenhuis te worden gebracht. De materiele schade was groot. dig! Ik naar het stadsbouwhuis. Gelukkig ging er een ambtenaar mee, Griffioen, één van weinig re delijke mensen die daar werken. Hij wist het te voorkomen". Afgelopen dinsdag kreeg Harte velt van iemand uit de buurt te ho ren dat de twee pakhuisjes die aan zijn woning grenzen waarschijnlijk nog diezelfde dag tegen de vlakte zouden gaan. "Weer niks gehoord. Weer naar het stadsbouwhuis. Ik zal je terugbellen, zei Griffioen, als ik wat meer weet. Wat gebeurt er ruim een uur later, zo omstreeks vier uur? Komt er een dragline de straat ingereden". "Wat gaan we nou krijgen, vraag ik aan de man die ik aanzag voor de sloper, maar die later ambtenaar Weenink bleek te zijn. Slopen, zegt-ie, ik heb de vergunning. Ik heb toen Griffioen opgehaald en die vroeg aan Weenink of er dan niet eerst overlegd kon worden. Nee, dat kon niet. Inmiddels waren er buurtbewoners bijgekomen en die dachten er eigenlijk net zo over als ik: nou, is de maat vol. Geluk kig sloeg Weenink op de vlucht; anders had hij zeker een paar klap pen gekregen. Tuur lijk keur ik dat niet goed, maar aan de andere kant: als je nooit iets hoort, als je telkens maar weer voor voldongen feiten wordt gesteld, dan is zo'n reactie logisch". "Kijk, neem nou mijn buurman. De slaggitarist van 'Satans Claw' doet zijn best tijdens het Witte Poort festival. (foto Fred Rohde) Pop op plein bij Witte Poort LEIDEN - Tot ver in de omtrek was dit weekeinde nog een muzikaal evenement te horen: de Leidse Ver eniging van Popmuzikanten hield zaterdag- en zondagmiddag een popfestival in de open lucht. Het werd gehouden op het binnenplein van het Witte Poort-gebouw, waar aan het dan ook de naam Witte Poort Festival te danken heeft. De vereniging wilde met dit festi val niet alleen twee middagen ach ter elkaar popmuziek laten horen, maar vroeg ook aandacht voor het feit dat de LVP en andere in dit gebouw gevestigde organisaties waarschijnlijk naar een andere be stemming moeten uitkijken, omdat de gemeente het gebouw wil restau reren. Na de restauratie zal er het kantoor van woningbouwvereni ging Leiden in komen. Of het aanwezige - voornamelijk jonge - publiek veel aandacht voor dit probleem zal hebben gehad, moet sterk in twijfel worden ge trokken. De ruwe klanken van Sa tans Claw, de reggea van Ital Sub jects en rock van-de Britse formatie Freedom Foundation hadden meer de belangstelling van de tientallen bezoekers van dit gratis festival. Die heeft zelf z'n woning gebouwd. Nou grenst die woning aan die pakhuisjes., Waren ze gaan slopen, dan had hij gegarandeerd lekkages gekregen. Wie is daar bij gebaat. Waarom kunnen ze ons niet goed voorlichten? Ik bedoel, als de Lan- gegracht wordt geasfalteerd krij gen alle bewoners zulke brieven in huis". "Weet je wat me nog het meest irriteert: dat je geen enkele greep op dat gemeentelijke apparaat krijgt. Ze hebben allemaal een ei gen bureautje, en hun eigen mapje. Hoort iets nou net niet in hun map je, dan krijg je te horen dat je aan het verkeerde adres bent. Goed, dan bel je iemand anders, en die zegt weer dat je toch echt ambte naar A moet spreken". "Toegegeven, hij weet ook wel iets van de onderhavige problema- - tiek, maar eigenlijk weet B er meer van, wat de besluitvorming betreft dan. B verwijst je weer naar C en zo onstaat er een netwerk waarin een normaal mens behoorlijk verstrikt kan raken, waarna de kans niet ge ring is dat hij knettergek wordt". Renovatie "Ik zou er meer van moeten we ten", zegt gemeenteambtenaar Adema (volkshuisvesting), "maar mijn collega Griffioen heeft zich er eigenlijk vaker mee beziggehou den. Wat er gaat gebeuren in die buurt? Dat is nog niet duidelijk. We hebben inderdaad een archi tect opdracht gegeven om een te kening te maken, maar wat we gaan doen - dat is nog niet zeker". Slopen? Renoveren? "Ik denk dat er aan slopen niet valt te den ken. Er staan in die straat een paar huizen die in de categorie monu menten vallen, dus dan valt er niet te denken aan met de grond .gelijk maken". Op welke termijn gaat er iets ge beuren? "We willen zo snel moge lijk beginnen. Maar wanneer? Ik kan u daar geen duidelijk ant woord op geven. Is er snel een goed plan, krijgen we vervolgens geld van het ministerie, dan zou den we volgend jaar aan de slag kunnen. Maar ik voeg daar snel aan toe: misschien". Waarom worden de bewoners zo slecht voorgelicht over wat er gaat gebeuren? "Is dat zo? Daar weet ik helemaal niks van. Ik dacht dat er regelmatig persoonlijk overleg is geweest met de bewoners". Voorlichting "Het probleem is een beetje dat verschillende directies zich met de ontwikkeling van die buurt bezig houden", zegt ambtenaar Grif fioen. Die vervolgens ontkent dat de gemeente het laat afweten wat betreft de voorlichting. Toegege ven, er was een informatieavond aangekondigd, een avond die uit eindelijk niet doorging, "maar dat wil nog niet zeggen dat wij niets van ons laten horen". "De bewoners zfjn afzonderlijk benaderd. Probleem is misschien een beetje dat wij het mondeling doen, ik bedoel, sommige bewo ners willen de informatie gewoon op papier hebben. Daar kan ik ook wel inkomen, maar het is dus - nog maals - niet zo dat wij niets van ons laten horen". Waarna de ambtenaar volkshuis vesting vertelt dat er vóór oktober een plan voor de buurt naar Den Haag moet. "In verband met subsi die. Of we dat geld krijgen moeten we natuurlijk afwachten. Komt het binnen, dan kunnen we nog vol gend jaar aan de slag". ^ijftigste VEBO brengt platteland in de stad EIDEN - Gelaten staan de 'Drika I' en de 'Sijtje 164' met hun lotge noten te wachten totdat zij moeten 'Grietje 345' hapt een weg en een stier ontlast ^JJhjn darmen. Dit laatste heeft tot ,3ev°lg dat een bezoeker, die dit ta- ^ereel op een afstand van vier me gadeslaat, wordt ondergespat Hiet mest. Net zo makkelijk. De vijftigste VEBO, de tentoon- van fok en mestvee en zui- bracht zaterdag weer boerenleven in de stad. Een "^eur van stalmest, geloei van toeien, het hoge gehinnik van ner veuze Shetlandpony's. De stads- m*jnensen vergaapten zich bij dui- ^SGtenden, de boeren hadden Hei Doorlopend wordt vee gekeurd, a 5^ant daarvoor zijn de eigenaren (ekomen. 'Luxe vaars', 'goed type, wel een koe", merkt een toeschou- Er wordt wat afgeborsteld tij- gevlekte pony dens zo'n veetentoonstelling. Som mige koeien lijken met schoen poets te zijn ingesmeerd. Zo zwart glanzen zij. Prijswinnaars worden geknuffeld of krijgen een liefdevol le tik tegen het omvangrijke ach terwerk. wer op door de ring draaft. Kinderen testen de miniveulens slechts op aaibaarheid. "Wat is-ie zacht hè". Intussen bokken geiten tegen elkaar aan, dwars door de spijlen van een hek heen. Een boze eigenaar tracht zijn bonte geit door klap op het achterwerk tot de Aan het eind van de tentoonstel ling, die overigens werd bezocht door onder anderen drie burge meesters - Goekoop van Leiden, Schoute van Wassenaar en Hou- dijk van Zoeterwoude - is al het vee gekeurd. Enkele uitslagen: De beste bedrijfsgroep werd orde te roepen. Even is het beest dere attracties: leren melken met groep 12 van P.N. van Stralen uit Alphen a.d. Rijn; kampioen oudere dieren werd Ingrid 18 van J. Nieu- wenhuizen uit Zevenhoven; reser vekampioen van de oudere dieren: Elly 19 van P. van Stralen uit Al phen a.d. Rijn; Elly 22 van dezelfde eigenaar werd kampioen bij de jon gere dieren; reservekampioen jon- Een paar kinderen, verkleed als gere dieren mag Fokje 138 i onder de indruk. Maar niet voor lang, want al snel wordt het spel tegen de kop van een soortgenoot hervat. Kleine pony's produceren tame lijk grote vijgen. En aangezien nog uit- tientallen pony's van 'groot'- tot 'mini'-formaat dienen te worden gekeurd, lopen helpers af en aan met de schep om de ring van onef fenheden te zuiveren. Eén Voor de kinderen zijn er nog kunstuer. Wegens het melk overschot is er geen echte koe be schikbaar gesteld en dat is maar gelukkig ook. Het beest zou al gauw van het predikaat 'correcte uier' tot 'melktypische koe met slij tage in de uier' vervallen. boertjes naar het voorbeeld tekeningen van Rie Cramer, rijden met een heuse bokkenwagen door Nieuwenhuizen uit Zevenhoven zich noemen. De koe met de beste uier bij de jongere dieren werd Va- :ste uier', 'gezonken vaars, mocht grote pony's die in de prijzen is ge- de Groenoordhallen. De geit wil lenci 2 van N. Kaptein uit Hazers- de bovenbouw', zijn vallen, weigert de feestelijke rozet wel lopen. En de jongens krijgen harder die kenners het water in de te laten opspelden. Zenuwachtig jaloerse blikken toegeworpen door doet lopen. Zo niet de stads- hinnikt en steigert hij, Mnens. Die weet van toeten noch delijk wordt hij toch v blazen. "Is dat een paard, het lijkt winningsteken stadskinderen die zoiets ook wel eens zouden willen proberen in plaats van een crossfiets. woude. Eigenaar C. de Groot uit Zoetermeer sleepte met zijn Eeke 2 de prijs voor de koe met de beste uier bij de oudere dieren in de wacht. De Warmondse veehouder Uit den Boogaard houdt tevreden e categorie slachtvee dikbillen. Klachten over te luide jazz Kaiserstraat Saxofonist Dulfer trok zaterdag met zijn gelegenheidsformatie op de hoek Boisotkader/Kaiserstraat de meeste belangstelling. (foto Fred Rohde> Wegenwacht moest eraan te pas komen om het weigerende won der der techniek weg te slepen. Gelukkig deed de 2 pk-paarde- tram het best. Al had hij op de hoek Boisotkade-Kaiserstraat moeite om door de mensenmas sa heen te komen. Maar daar speelde dan ook de gelegen heidsformatie 'Super Sessie' met Akkerman (gitaar), Dulfer (sax) en Noya (percussie) een strak rit me dat iedereen vasthield. Bij 'Le Bambou' viel op dat moment te genieten van The DSB-Orchestra die vooral oude re muziekliefhebbers de oren streelde met muziek van o.a. Glenn Miller, voor eet-café Par- doeza wist de Doe Holliday Jazz Band ook het nodige publiek staande te houden. Om een uur of zeven trokken velen huiswaarts om een hapje te gaan eten, maar met de belofte om 's avonds terug te komem "want het is toch zo gezellig". Dat was het inderdaad. Boven dien viel er op de Doezastraat nog van twee modeshows te ge nieten, wat weer eens wat anders is na zo'n middag vol jazz. De 'Old Black Horse Saloon Band' had inmiddels bij L'Espé- rance plaats gemaakt voor 'Dolf del Prado All Stars', het Trio Rob Agerbeek had het werk aan 'Sticks en Fingers' overgedra gen. Op de 'Boisot-Bridge', die voor deze gelegenheid ook ge heel overkapt was, speelde het Ruud Bogaards Kwartet en bij Pardoeza trad Jazzterix op. Ver der viel nog te genieten van de Herbie White Band, en het Jaap Biezenkwartet. Ook 'Windkracht 13' en de 'Slapdash Jazz Slan der Band' deden van zich horen. En verder waren de Duke AU Stars en de Hot Club Friends goed op dreef. Sommige musici waren zo enthousiast dat ze een solo-street-parade hielden, com pleet met megafoon om dat lek kere oude zanggeluid te laten ho- Wat vorig jaar augustus op een zaterdag als een grap begon, blijkt dit jaar een prima formule te zijn voor een geslaagd non stop jazzfestijn. Inmiddels is trouwens de Stichting Summer Jazz opgericht, waardoor herha ling van dit vermakelijke evene ment gewaarborgd lijkt. Het schijnt zelfs de bedoeling te zijn dat 'Summer Jazz '87' nóg groot scheepser wordt opgezet. De af levering van 1986 was in elk ge val van begin tot het einde kleine uurtjes volledig geslaagd LEIDEN - "Nooit heeft de ge meente ons direct verteld wat er nu precies met onze woningen ging gebeuren", zegt P. Hartevelt die aan de Oostdwarsgracht woont. "Ze hebben wel van alles beloofd. Bijvoorbeeld dat er een bewoners- vergadering zou komen, maar dat is een belofte gebleven". Toen de gemeente afgelopen dinsdag on aangekondigd twee pakhuisjes in de straat wilde slopen, werd het een aantal bewoners te veel. Gewa pend met stokken probeerden ze de vertegenwoordigers van de ge meente duidelijk te maken dat dit te ver ging. Gemeenteambtenaar Weenink kon nog maar net aan een flinke aframmeling ontsnappen door op de vlucht te slaan. door Wim Brands De woning waarin Hartevelt met nog drie andere mensen woont, was evenals een aantal andere hui zen in de straat bezit van de voor malige eigenaar van het chemische bedrijf Lilo, waarover nog het een en ander te doen is geweest in ver band met bodemverontreiniging. De gemeente heeft het bedrijf, ooit gevestigd aan de Baatstraat, inmid dels opgekocht. De huizen in de Oostdwarsgracht werden ook ge meente-eigendom. "Dat we in de toekomst met de gemeente te maken zouden krijgen als eigenaar werd ons in mei in een keurig briefje meegedeeld", vertelt Hartevelt. "Daarin stond ook dat het beheer in handen kwam van de Woningbouwvereniging Leiden". Hartevelt nodigde een tijdje later een beheerder van die vereniging uit om eens langs te komen. "Ons huis verkeert in slechte staat en ik wilde wel eens van die man horen wat daar aan gedaan kon worden". Volgens Hartevelt had de onder- houdsman, toepasselijk Roest ge heten, zijn oordeel snel geveld. "Die man keek naar de gevel en zei: ik heb het wel bekeken; dit huis is rijp voor de sloop. Doe maar niks, zei hij. De gemeente is boven dien bezig met het maken van re- novatieplannen". Vooralsnog kwam er een ander geluid uit het stadhuis: de bewo ners kregen een huurverhoging op gelegd. "Uiteindelijk ging dat niet door, maar toch: je moet eens even stilstaan bij die absurditeit. Ieder een zegt dat het huis rijp is voor de sloop en vervolgens laten ze je we ten dat je een huurverhoging van een paar tientjes moet betalen, ter wijl je maandelijks al het belache lijke bedrag van 1100 gulden op ta fel moet leggen voor huur. Komt nog eens bij dat ze op het stadhuis inmiddels al iets wisten waarvan wij nog steeds niet op de hoogte waren: namelijk dat wij uit ons huis moesten". Architect Dat de bewoners in elk geval een tijdlang elders zullen moeten wo nen, kreeg Hartevelt pas vijf we ken geleden te horen. "Ik werd op gebeld door iemand van huives ting die me vertelde dat ik voor an dere woonruimte in aanmerking kwam. Wat gaat er dan met dit huis gebeuren, vroeg ik. Renovatie? Sloop? De beste man kon het me niet vertellen. Dat wist hij niet, dat hadden ze hem ook niet gezegd; het enige wat hij me kon vertellen was dat ik zou moeten verhuizen". Weer een tijdje later kwam er een architect langs in de buurt. In di verse woningen kwam hij een kijk je nemen en maakte hij aanteke ningen. Ook in Oostdwarsgracht 14. "Ik hoorde echter niets meer van hem. De buren wel. Die vertel den me op een gegeven ogenblik dat de architect weer op bezoek was geweest en dat hij had gezegd wat er met de woningen ging ge beuren. Toen heb ik die architect zelf maar opgezocht. Hij had nog niet bij mij langs gehoeven, had de gemeente gezegd. De gemeente wilde eerst namelijk een gesprek met mjj". "Daar heb je het weer: via-via hoor je dingen, van de buurt bij voorbeeld, maar nooit direct van de gemeente. Trouwens, de meeste mensen hier in de buurt hebben die architect dan wel op bezoek ge had, maar verder weten ze ook nog niks. Wanneer gaat er begonnen worden met opknappen - een vraagteken. Wanneer herhuisves ting - ook een vet vraagteken". Slopen Drie weken geleden werd er be gonnen met het slopen van de Lilo. Geheel buiten verwachting wilde men ook de schoorsteen van Harte velt gratis slopen. "Buren wisten dat te voorkomen. Een paar dagen later was m'n brandpoort aan de beurt. Ik zeg: ho, wacht even, maar nee, dat ding had ik toch niet no-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3