'Want hetgeen niet is, kan niet geteld worden' NOS Jazzfestival weinig schokkend Jopie Huisman en zijn museum maken Workum tot bedevaartsoord 'Leidse Lezingen' bij Christie Podiiimprijs voor P.B.5 Aristoteles voor vrouwen in Athene 98d Liaan dag 25 augustus 1986 RADIO-TV-KUNST PAGINA 19 Eight Bold Souls. Voor een deel moet de oorzaak daarvan gezocht worden in de tot nu toe gevolgde wijze van pro grammering. De Amerikaanse deelname is veelal gebaseerd op twee instrumentalisten (vrijdags zijn dat de altisten Bud Shank en Bob Mover geweest; zaterdag de vervanging voor Baikida Carroll in de vorm van de trompettisten Ben nie Bailey en Woody Shaw) per fes tivaldag. Die duelleren dan bege leid door een vast pianotrio. De andere oorzaak ligt in de bij na voorgeprogrammeerd te noe men meligheid: de NOS verstrekt vier compositieopdrachten aan Ne- AMSTERDAM (ANP) - Het vei linghuis Christie in Amsterdam gaat in de maanden januari en fe bruari zes lezingen verzorgen over de geschiedenis van China. Titel van de serie wordt Leidse Lezingen. Met behulp van 1.200 dia's zal een geïntegreerde voor stelling worden gegeven van the matisch gerangschikte aspecten van de Chinese cultuurgeschie denis, aldus Christie's. Uitden kers van deze lezingen zijn prof.dr. E. Zürcher, directeur van het Sinologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Lei den, drs. Ellen Uitzinger, gra fisch ontwerper en sinologe en dr. W. van Gulik, directeur van het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden. derlanders, die dan op het festival acte de présence geven met hun nieuw geschreven partituren. Het blijkt in de praktijk een vrijbrief voor het schrijven van suites te zijn, veel te lange stukken zonder organisch vormtechnisch verband: Het is net alsof de uitverkorenen Henk Meutgeert (vrijdag met de Netherlands' Concert Jazzband), Gerard Ammerlaan (met zijn Octet, uitgebreid met de na verloop van tijd voorspelbaar kwinkelerende vocaliste Jannie Pranger) en Wil lem van Manen (met de Contra band '86) schrijvers van korte ver halen zijn die hun tanden kapotbij- ten op de literaire roman. ATHENE (GPD) - Aristoteles' be kendste komedie 'Lysistrata', over de vrouwen van Athene en Sparta die in seksstaking gaan om de mannen ertoe te dwingen vrede te sluiten, is het afgelopen weekeinde in een Atheens openluchttheater opgevoerd door louter mannen zoals ook in de oudheid gebeurde maar voor een publiek van lou ter vrouwen plus de bekende schil der Jannis Tsarouchis, die bijna 80 jaar is. Zelfs jongetjes van zes wer den geweerd, tot verdriet van hun moeders, die ook naar huis werden gestuurd. Tot het publiek behoor de minister van cultuur Melina Mercouri, die razend enthousiast was en aankondigde dat ze alles zou doen om de voorstelling ook naar het buitenland te krijgen. door Frans van Hasselt De volgende avond mochten ook mannen de voorstelling zien, onder wie uw correspondent. Het betreft een zeer vrije, deels modernisti sche bewerking van de oude tekst, waarin de vrijmoedigheid echter geheel is gehandhaafd. Het motief van de vrouwenemancipatie is nog versterkt veel van het 'verhaal' gaat echter verloren in tè lange choreografische fragmenten op tè veel muziek van de jonge compo nist Stamatis Kraounakis, die ech ter tegen het slot zeer fraai wordt. Irene, de vrede, blijkt uit het pu bliek te worden opgevist een goede vondst. Het is een nietig meisje, dat alleen de eerste letter greep van haar eigen naam kan zeggen. Na de wrange slotscène, waarin Lysistrata zonder seksuele partner en alleen met Irene op het toneel achterblijft, was er een da verende ovatie, net als de avond te voren. Hoofdrolspeler Lakis Lazo- poulos, die ook de tekst had ge schreven, en regisseur Andreas Voutzinas waren hun emotie nau welijks meester. Het was trouwens helemaal een rijke Lysistrata-zomer. In het ge heiligde klassieke openluchtthea ter Epidavros kon men het stuk ook zien. Er was een tijd dat daar niet eens komedies mochten wor den opgevoerd, alleen tragedies. De schilder Jannis Tsarouchis mocht als enige man aanwezig zijn bij de uitvoering van 'Lysistrata'. Melina Mercouri, de Griekse minister van cultuur, doet alsof ze hem de deur wil wijzen. (foto api Nu kon zelfs de hoofdrol worden gespeeld door Aliki Vouyouklaki, de vedette van het allerlichtste genre in Griekenland. Zij is een soort nationaal troetel kind, waarvan achtereenvolgens rechtse regeringen, twee dictato ren uit de kolonelstijd, communis tisch componist Theodorakis en hu dus ook de socialistische rege- ring-Papandreou gebruik maak ten. AMSTERDAM (GPD) De jazz formatie P.B.5 uit 's-Hertogen- bosch heeft afgelopen weekein de de Meervaart/VPRO-prijs of tewel de eerste plaats bereikt tij dens het amateurconcours van het NOS Jazzfestival. Het NOS- jazzpodium, zoals het concours heet, is dit jaar volgens een opge togen jury van een verbazing wekkend hoog niveau geweest. De solistenprijs, beschikbaar gesteld door het Parool, ging naar de leider van P.B.5, de slag werker Pieter Bast. Hij moest de ze erkenning delen met de Am sterdamse pianist Jeroen van Helsdingen, die met zijn band eveneens tot de finale van het Jazzpodium was doorgedrongen. JAN ELBURG - In het Nederlands Letterkundig en Documentatiecen trum in Den Haag wordt van 10 september tot en met 12 oktober de expositie 'Jan G. elburg - Vroeg komt later' gehouden. Er zijn mono prints, gouaches en literair werk te zien uit de jaren veertig en vijftig. Jopie Huisman: "Dat iedereen nar Workum kome. En vooral de groten der aardedie krankzinnigen.. geschreven wordt, snapt Jopie best. „Het is mijn betrokkenheid bij de tragiek van het tijdelijke. Die machteloosheid van je niet eeuwig te kunnen handhaven. Ik heb de weggooiers geschilderd. Dat zien de mensen in mijn werken, dat brengt ze in verwarring en dat geeft die ontroering. Want ontroe ring is niks anders dan in de war zijn". Evangelie Het lijkt alsof de meesten vooral in de war zijn door het eenvoudige feit dat een voddenkoopman zon der enige opleiding („ik heb alleen verven geleerd, op de ambachts school") het tot teken- en schilder prestaties bracht. Jopie Huisman: „Dat is nou waarmee ik ze te pak ken heb. Met die bewondering voor iets wat zij niet kunnen. Maar dat is het niet. Het is mijn evange lie in verf wat ze raakt. Het evange lie van het waardeloze weer bij het leven trekken. Het leven van die weggooiers verlengen via mijn schilderen. Nu is het niet weg, maar het is gebleven. De mensen zien in die schilderijen als in de spiegel. Dat geeft verwarring, dus ontroering". In zijn schitterende gemeente huis zegt de heer J. van der Leeuw, burgemeester en Stichtingsvoor zitter: „Het is de confrontatie met de afdankers, de gedeukten, de ge- butsten, de nietswaardigen. Ik loop er vaak even binnen bij dat museum en ik .moet U zeggen: ik word er steeds weer door geraakt". De burgemeester heeft - zegt hij - nooit kunnen vermoeden dat hij met een schatting van 40.000 be zoekers als een van de grootste op timisten overtroffen zou worden. Jopie Huisman noemt dat onzin. „Ik heb dat altijd geweten. Het ver baast me niets". Hoe dan ook: de burgemeester wél en met hem een groot deel van de middenstand in Workum voor wie de bezoekers stroom langs gaat als de zilver vloot. „Reken maar uit", zegt de burgemeester. „Het nationaal be stedingsgemiddelde van een toe rist ligt rond de 13 gulden. En dat Koekjes Workum is Jopie Huisman-Stad geworden. Bakker Folkerts op de hoek van de Merk, het piepkleine centrum, verkoopt Jopie Huisman koekjes. Twee ons Friese Dumkes (een lekkernij op basis van anijs en gehakte amandel) in een Jopie Huisman-trommeltje. Dat wil zeg gen: een trommeltje met een af beelding van Jopies pentekening 'De Oude Scheepswerf van Wor kum'. Hoge stapels vullen een zij kant van de etalage; ze vliegen de winkel uit. Dit is het enige com merciële goed waaraan Jopie zijn naam heeft verbonden. Daar blijft het bij. „Er zijn er meer geweest die mijn naam op hun produkt wil den, maar daar heb ik geen toe stemming voor gegeven. Eén is ge noeg, anders wordt het een te dolle boel". Dat twee plaatselijke restaurants reclame voeren met een speciaal „Jopie Huisman Menu", vindt hij mei onder die bepaling vallen. „Da's gewoon leuk. Ja toch De eigenaresse van het tegen het museum leunende restaurant 'De Petiele' moest door toeristen op dat idee gebracht worden. „Ik had er nog geen seconde aan gedacht, maar ze begonnen ineens te vragen of ik geen Jopie menu had. Ik dacht: dan moet het maar origineel ook, dus heb ik Jopie gevraagd wat zijn lievelingsgerechten zijn". En zo kwam er - voor 25 gulden - het menu van groentesoep, gestoofde paling en een toetje (naar keuze: ijs of pudding). Bistro 'De Waegh' liet het Jopie Huisman Menu op ge schept papier drukken: Gerookte zalm, consommé d'été, gevulde kalfsborst en palet Jopie („een als schilderspalet opgemaakt dessert met ijssoorten, vruchten, room en likeur"). Dat al voor 49 gulden, in clusief de met toestemming ge drukte tekst: „Ik zorg voor het geestelijk voedsel, In de Waegh zorgen ze voor het aardse voedsel. Jopie". Er is laatst ook gezorgd voor de rekening van Jopie. „Hon derd daalders, die hoefde ik niet te betalen". Zo uiten er meer in Workum hun dankbaarheid over het werk en de toeristenmassa die hij schonk. AMSTERDAM (GPD) Met een merkwaardig hoog stemmetje strakstaand van de spanning geeft Edward Wilkerson tussen de nummers telkens summiere uitleg. „Nu iets snellers, misschien een stuk met wat wat meer entertain- mentswaarde. Het heeft nog geen titel". Amper dertig is de saxofonist, maar na de uitstekende indruk die zijn octet Eight Bold Souls heeft nagelaten op het avant-garde festi val in het Westduitse Moers is hij nu de gedoodverfde topper tijdens het vrij teleurstellend verlopen NOS Jazzfestival 1986. Van zo'n prestatiedruk ga je vanzelf hoog praten. Eight Bold Souls is een band die thuis hoort in de rijen van de AACM (Association for the Advan cement of Creative Musicians), een collektief van vooruitstrevende zwarte muzikanten in Amerika dat in Europa meer weerklank vindt dan in eigen land. Wilkerson en zijn companen komen uit de Win dy City, Chicago, en spelen met een opmerkelijke discipline van blad. Eight Bold Souls laveren statig tussen brass en kamermuziek mansgrote bastuba de link met het verleden van de jazz ('New Or leans', 'oud-zwart'), terwijl de sa menvloeiende koperklanken een zo intens harmonisch spectrum op roepen dat je je het ene moment getuige waant van een brassband en het andere ogenblik aanwezig meent te zijn bij een kamermuziek avond. Met een onverstoorbaar ge duld, een loom soort schwung en aan het perfecte grenzende muzi kaliteit neemt het octet de partitu ren; slechts zo nu en dan de ruimte biedend aan wat langere soli. Het octet staat opgesteld in twee halve, concentrische ringen van vier muzikanten elk. Vooraan vier koperblazers trompet, trombone en twee saxen daarachter een 'veredelde ritmesectie' tuba, cel lo, (een veelal gestreken) contrabas en drums. De door Wilkerson ge schreven stukken hebben een veel al zeer traag tempo en vertonen een ver doorgevoerde kunst van het weglaten. In de open klankkleur van het octet vormt de 'stomp' van de Het hoogst ongebruikelijke klankbeeld van de Eight Bold Souls vormt bij ontstentenis van het Baikida Carroll Quintet op de zaterdagavond de enige echte, en dan nog door het plechtstatige ka rakter van de muziek enigszins vervelende hoogtepunt van de laat ste drie dagen van het NOS Jazz festival. Het optreden van het Ben nie Wallace Quintet is ondanks de verregaande greep van trombonist Ray Anderson op het gebeuren wat oppervlakkig. Het vierdaagse eve nement, dat donderdag goed is in gezet, ontwikkelt zich als dergelij ke bijdragen wat te kort schieten, al snel enigszins voorspelbaar. „Met zes man op het terras van De Wynberg. Wil ik betalen, roept de juffrouw van de bediening „me vrouw heeft gezegd: meneer Huis man mag niks afrekenen". De za ken gaan goed. Van de kledingbe drijven die met succes hun waar in manden en rekken op straat uit stallen, tot de broodjestent van vis boer Cees Bijlsma. En van het al gevestigde museum 'Pastoor Jan- ning' tot de Grote Kerk (waar de vader van Freek de Jonge dominee was) met zijn beschilderde Gilde- baren; de bezoekersaantallen zijn hier verdubbeld. Workum heeft zich dankzij Jopie Huisman in één sensationele klap opgewerkt tot de gemeente met Frieslands drukst bezochte museum. Het verdrong het Fries Museum in Leeuwarden (jaargemiddelde 36.000) van de top. Burgemeester Van der Leeuw zag zich genoodzaakt om het parkeer probleem in Workum te gaan aan pakken. „Er lag een plan voor een nieuw parkeerterrein, dat we nu versneld zullen uitwerken". Stoplichten VW-secretaris Tiemon Visser ziet de ontwikkeling rond het mu seum met enige zorg tegemoet, hoe de grote belangstelling voor Wor kum hem ook pleziert. Hij zegt: „Ik hoop maar dat we het eigene van Workum kunnen bewaren. Voor mij hoeft de Merk geen ponypark Slagharen te worden, als U be grijpt wat ik bedoel. We hebben hier geen enkel verkeerslicht en ik vind dat dat zo moet blijven. Stop lichten. hier in Workum, dat zou iets verschrikkelijks zijn. Ik denk dat als Workum aan stoplichten zou toekomen, Jopie zelf zou zeg gen: dat nooit. Dan maar het mu seum een paar dagen per week dicht". Maar: dat zegt Jopie helemaal niet. Jopie zegt - als hij van die theorie hoort: „Wat haalt die Visser nou toch in z'n hoofd?! Wie zal er over 200 jaar nog praten over ene Visser in de tijd van Jopie Huis man?! Voor mij mogen ze in Wor kum stoplichten bouwen zo groot als de zon. Dat iedereen naar Wor kum kome. En vooral de groten der aarde, die krankzinnigen Die zouden eens naar dat museum moeten komen. Om zich te bezin nen. Visser met zijn stoplichten. pfffffffEn die burgemeester met zijn misschien open na 1 november. Gewoon open. Je ziet het toch aan de ogen van de men sen die buiten komen: ze zijn blij, gelukkig. En denk erom: veel men sen zullen terugkomen. Natuurlijk. Dat zie je bij de Nachtwacht toch ook.... Open houden dat museum. Laat maar komen, dat,maakt me gelukkig. Niet dat ik denk dat ik iets ben. Welnee. Ik ben niet iets. Men maakt mij tot iets. En dat geeft me de geestelijke kracht om door te gaan. Ik heb door twee hartinfarcten de laatste jaren wei nig geschilderd, maar nou voel ik de kriebels weer. Vanwege mijn gezondheid moest ik uitkijken, want zomaar schilderen dat kan ik niet. Ik ga d'r tegenaan met een to tale, domme, inzet. Ga met me vis sen en je zult het zien. Ik vis nietIk hengst ze d'r uit". de media vorige week met de aantekening „opmer- Ikelijk" het nieuws brachten dat het Jopie Huisman-mu- 'iêlseum vier maanden na de opening de 50.000ste bezoeker najregistreerde, is er helemaal geen houden meer aan in Wor- '°'4kum. Van heinde en verre wordt er opgerukt naar de schil- '^derijen, aquarellen en tekeningen van de voormalige vod- rol denkoopman, thans handelaar in oud-ijzer. ide| Afgelopen dinsdag moest tot een paar keer toe de voor- 'Hdeur dicht omdat er geen mens meer bij kon. Toen aan de 3 balie de vrijwilligersdienst (met badge „vriendenkring Jo- dijpie Huisman") om vijf uur 's middags letterlijk en fïguur- i i^lijk was uitgeteld, bleek het dagbezoek een record te heb- 'yijben opgeleverd: 1477 mensen. Workum als bedevaart soord? ijcej De burgemeester J. van der Leeuw die voorzitter is ïai van de Stichting Jopie Huisman Museum, heeft voor zich- zelf berekend dat als het zo' doorgaat het eindcijfer komt e^i te liggen tussen 70.000 en 75.000 bezoekers. Die prognose j is afgestemd op de voorgenomen sluitingsdatum 1 novem ber. „Maar misschien moeten we wel langer open blijven", zegt hij. „Niks m i s s c h i e n", blaast Jopie Huisman. „Dat (0J museum moet open blijven. Iets waar zoveel mensen op af del komen, dat gooi je toch zeker niet dichtEn denk er- om, stichting of geen stichting: ik heb het laatste woord. Het zijn mijn spullen. Afgelopen-uit". ich he) dé (GPD) - Het gastenboek van het be- Jopie Huisman Museum in Wor- dOOf m- kum: een paar kilo hartekreten in D_. ar het Fries, Nederlands. Frans, Duits reter HeerKenS rie en Engels. „Hier heb ik mijn blij er- heid teruggevonden". „Dankjewel in\ Jopie". „Mijn leven is weer zon- zal Jopie worst zijn. Voor hem ligt be\ nig". „Hier wordt een mens stil de erkenning niet bij wat de kunst- esj van „Diep geroerd". „Met tranen kenners erover schrijven, maar wat ne gekeken". „Om stil van te wor- de eenvoudige leek op papier zet. en den". „Niet te geloven dat een „Moet je dit lezen. Zat vandaag bii im mens zoiets kan schilderen en te- de post. Dit is méér dan mooi. Dit >d-| kenen". is recht uit het hart". En hij ont- jes vouwt: Het fenomeen zelf, Jopie Huis man dus, zegt: „Wat mij in dat mu- Behoedzame handen seum zo gelukkig maakt, is de die tederheid tekenen ig\ warmte van de reacties. De men- schouwend met schroom sen zijn geraakt door mijn werk. mens'lijke broosheid. je. Als ik er ben, komen ze soms naast ej_ me zitten met tranen in d'r ogen. Lijnen van liefde Ir] Ze willen iets zeggen, maar ze kun- vernieuwen vertrouwen i^jjj nen het niet van ontroering. Dan "l 't geheim van het leven: 0k pak ik een hand en dan zeg ik: laat een god'lijke bron. )e_ maar, ik zie wel watje wilt zeggen. J Mooi hé?" Een mens ons gegeven oe Als hij moet signeren - en dat wiens hart en wiens handen op moet hij vaak - doet hij dat op de geleid door Gods glimlach ,r_ meest eenvoudige manier: Jopie. tot troost zijn voor velen. 'if. Ook al vragen ze het hem - en dat vragen ze vaak - dan nog zet hij er eT Huisman niet achter. „Dat is te on- Zo heeft Jopie er nog véél meer in 6- persoonlijk", vindt hij. „Ik wil huis. Niet altijd zo lang, maar daar- dicht bij de mensen staan. Dus ge- orn niet minder kernachtig. „Als woon Jopie". En hij schrijft voor God bestaat, zit ie in de punt van een bezoeker in een boek: „Want jouw penseel". En wat voor veel I hetgeen niet is, kan niet geteld mensen ook een wonder blijkt: dat 9- worden. Jopie". Het is zijn aan het hij nog leeft. Dat zijn dus de niet el\ lezen van de bijbel overgehouden frekwente televisie-kijkers, anders ij favoriete spreuk die hij tot ken- hadden ze wel beter geweten. Jo- stl merk van zijn opdrachten heeft ge- Pie: „Dan zijn ze vol verbazing dat ipl maakt. „Het betekent dus: dat wat ik daar zit, of rondloop. Want tja, ig' er wél is, hoe waardeloos ook, dat dat is eigenlijk héél ongebruikelijk r- je dat kunt tellen. Oooohhhh, wat hé, dat ze voor iemand die nog leeft is vind ik dat een mooie spreuk van een eigen museum hebben inge- e- die prediker". Maar Jopie is niet al- richt". •n tijd zo bijbels. Laatst schreef hij: in het museum schuifelt het vol et „Beter een lekkend dak, dan een waardering langs de zeventig .k kijvende huisvrouw werken; portretten, landschappen u In het museum zucht het van be- en wat het meest aanspreekt - uit e- wondering voor wat deze hande- het leven gegrepen schilderijen r- laar in lompen en metalen op pa- van lompen, metalen en gebruiks- 7- pier en doek zette en of de critici voorwerpen. Dat er in het gasten- !e dat nou kunst vinden of niet. het boek emotioneel waarderend over

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19