Franse couturiers gaan voor de winter op chic In de Sowjet-Unie zijn de klanten geen koning Geld speelt ondergeschikte rol in geleide economie ■r *A "V- jStib w Consument MAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 Barbacoa Minstens even oud als het populaire barbecuen is een andere manier van vlees braden: in een hete kuil. Ons woord barbecue is daarvan afgeleid, want deze manier van braden heet in Zuid-Amerika barbacoa. Men graaft daartoe een kuil, legt daarin wat grote stenen, stookt er een vuurin, zodat de stenen gloeiend heet worden, en als het vuur is uitgebrand legt men het vlees erin, in bladeren verpakt met wat geurige kruiden, dekt de kuil af met takken en bladeren en laat het vlees zo langzaam gaar worden. De oer-oven moet ook teruggaan tot de allerverste tijden van onze menselijk? geschiedenis. In sommige streken van Centraal-Afrika was dit dè manier om het grote feestgerecht voor heel hijzondere gelegenheden te bereiden: olifantspoot. De poot ging, in bladeren verpakt, in de hete kuil en na enige uren kwam die er mals en zacht weer uit, als een reusachtige ossobucco. Ook voor de indianen in Amerika was het braden in een kuil de meest gebruikelijke manier om vlees te bereiden en langs de kust ook vis, schaal- en schelpdieren. Dit laatste leeft nog voort in de clambake, een picknick aan het strand (Clams zijn een soort grote schelpdieren). Men graaft daarvoor weer een kuil, legt er stenen in die men in een vuur gloeiend heet laat worden en stapelt er dan allerlei zeegedierte in, mosselen, oesters, kreeftjes, krabben, afgewisseld met lagen zeewier en aardappelen in de schil. Kuil dicht en alles tesamen zachtjes gaar laten worden. Het heerlijke geheim hiervan is het pittige jodium-aroma van het zeewier dat alles doorgeurt. Ook de zigeuners kennen de braadkuil - en ze gebruiken deze voor een zeer traditioneel zigeunergerecht, egels. De egels worden met stekels en al in natte klei verpakt, in de hete kuil gebraden, waarbij de klei met de stekels erin hard wordt en er afgebikt kan worden. Een zigeuner, die ik bij de wijnoogst ergens bij Bordeaux ontmoette, heeft mij dat keurig gedemonstreerd. In Griekenland heeft het braden in een kuil een heel bijzondere romantische betekenis gekregen. In de vorige eeuw, de tijd van de opstand tegen de Turken, hadden zich groepjes Griekse vrijheidsstrijders, vogelvrijen op wier hoofd een prijs stond, de kleften, teruggetrokken in de bergen, waar ze leefden van wat ze kregen of buitmaakten, wild, kippen, schapen. Dit vlees werd in het diepste van het woud of in ontoegankelijke bergkloven kuil in de grond gebraden - omdat, als het vlees boven open vuur geroosterd zou worden, de rook en de heerlijke geur van het bradende vlees hun verblijfplaats aan de Turkse patrouilles zou verraden. Nog altijd bereidt men in Griekenland lamsvlees op deze vooral tijdens uitstapjes buiten. WINA BORN Van de 24 couturiers, die hun collecties presenteerden, wa ren er slechts enkelen, die van een originele kijk op de nieuwe mode blijk gaven. Zo brachten Christian Lacroix voor het huis Patou en Karl Lagerfeld voor Chanel wat leven in de brou werij met hun swingende para- solvormige minirokjes, waar stroken kant onder de zoom vandaan kwamen en enkele andere nieuwigheidjes, die misschien tot een nieuwe trend kunnen leiden. Zwart of zilverkleurig sabel-, nerts en vossebont, kostbaar leer en suède, ladingen veertjes en uitbundige borduursels vol met strasssteentjes. Traditionele luxe, die maar weinig ruimte laat voor echt nieuwe ideeën. Dat is de indruk, die achterblijft na de haute-coutureshows in Parijs. door Kitty van Gerven toon, verlevendigd met felle kleu ren rood, kobaltblauw en groen. Daarnaast was er in de collecties veel diep blauw, moskleur en oker te zien. Ook enkele tinten bruin, een kleur die jarenlang niet meer in het palet was opgenomen, is hier en daar weer terug. Lengte Over de roklengte konden de Franse couturiers het ook ditmaal niet eens worden. Kozen Karl La gerfeld voor Chanel en Yves St. Laurent uitsluitend voor knielange rokken, de anderen hielden het voornamelijk op een lengte, die de knietjes netjes bedekt houdt. Lang en kort gaan derhalve nog steeds gebroederlijk samen. Ook de in de rokken verwerkte ruimte wil nog wel eens verschil len. Zo waren er op de couture- shows naast korte rechte of zelfs strakke rokken tot net op de knie nogal wat klokkende rokken tot over de kuit te zien. Opvallend was wel, dat hoe korter de rok is, hoe strakker deze om de benen sluit. Vrouwelijkheid blijft dus nog troef, wat niet alleen blijkt uit het bijna geheel ontbreken van panta lons, maar ook uit de terugkeer van de pump met hoge hakken, een must vooral bij de korte rokken. Onder de wijde klokrokken mogen wel platte, gemakkelijke schoenen gedragen worden. De jasjes, die op de rokken wor den gedragen, hebben over het al gemeen een flink verbrede, wat vierkante schouderlijn. De mantels zijn overwegend lang en nauw aan sluitend of hebben een zeven-acht ste lengte. Met Yves Saint Laurent's avonds op de Indiase toer. Een strak aansluitende combina tie van het Huis Dior, de rok komt net boven de knie. Avondkleding Alle ontwerpers werken met Pierre Balmain teken- r deze hoofdtooi. De overigen hielden zich aan het modebeeld, dat inmiddels al hele maal is ingeburgerd: het slanke sil houet met het accent op de taille. Een lijn, die zowel aan de mode van de jaren '20 als die van de jaren '50 doet denken. Overigens krijgen ook de mouwen veel nadruk, als het voorbeeld van de couturiers wordt gevolgd. Pofmouwen moe ten het dan helemaal gaan maken. Yves St. Laurent liet zelfs suède driekwart-jasjes zien met wijde mouwen van bont. Door deze extra breedte, mede dank zij de verbrede schouders, lijkt de taille des te smaller, wat dikwijls nog eens wordt geaccentueerd door brede ceintuurs. Een jurkje van zwarte tule uit de collectie van de Japanse ontwerper Hanae Mori. De avondkleding, die de coutu riers op het plankier brachten, ademt een sfeer van nostalgie en luxe. Heel wat japonnen zijn ge tooid met een queu-de-Paris of gro te strikken op de rug, die ze bijna uitsluitend geschikt maken voor staande recepties. In vrijwel elke collectie kwamen ontwerpen voor, die de vrouwelijke vormen goed tot hun recht laten komen. Dat geldt met name voor de gedrapeer de japonnen, niet zelden strapless, maar soms ook met immense mou wen, waarbij de stof strak om het lichaam sluit. Maar ook voor de kanten exemplaren, die op de naakte huid worden gedragen. De nostalgische sfeer wordt nog ver hoogd door de veren boa's, die het beeld van de vroegere Hollywood- sterren oproept. Behalve de glanzende stoffen als brokaat, taftzijde, fluweel, satijn en goudlamee houden diverse coutu riers, onder wie Givenchy, St. Lau rent en Scherrer, het voor komen de winter ook op gedessineerde stoffen, waarbij zij een voorkeur ten toon spreiden voor „safari-des sins", panter-, tijger- en luipaard prints. maar ook slangeleer. Een geborduurd jasje met daar onder een rechte rok die ver open valt met daaroverheen weer een ge- plisseerde rok. (foto's ANP/AP) Eigenlijk is het een lacher, zegt de man van de bank. Hij praat over de munteenheid van de Sowjet-Unie, de roebel. Of beter, over de waarde daarvan. In dit verband valt veelvul dig de term Mickey-Mousegeld. Geen wonder: de Nederlander moet in Rusland voor een roebel 3,57 gul den betalen. Maar als hij bijvoor beeld naar het Grenswisselkantoor in het Centraal Station van Den Haag gaat, hoeft hij maar 50 cent voor kleine coupures (tot vijf roe bel) neer te tellen en 65 cent voor de grotere. Er is, voor de handel en het toerisme, wel een soort officiële roebelkoers. Die wordt echter niet, zoals de waarde van de dollar, bepaald door vraag en aanbod op de wisselmarkten. Dat kan ook niet, want het is verboden om roebels in of uit te voeren. Buiten de Sowjet-Unie kan er niets met een roebel worden gedaan. De officiële roebelkoers ten opzichte van andere munten wordt dan ook simpel weg bepaald door de staatsbank in Rus land. Kapitale rol In markteconomieën speelt geld een kapitale rol bij het coördineren van de economische activiteiten van onderne mingen, huishoudens en de overheid. Zo kan De Nederlandsche Bank bijvoor beeld ingrijpen in de renteontwikkeling en het disconto verlagen of verhogen. Of in de koersvorming van valuta's door al of niet te interveniëren op de wissel- Door Hans Amesz luxe markten, dus kopen of verkopen van buitenlandse valuta's ter ondersteuning van de koers van de gulden op de valuta markten. In de geleide Sowjet-economie speelt de roebel niet die kapitalistische rol, maar als waarde-eenheid, nationaal ruil middel en rekeneenheid is geld in Rus land in feite hetzelfde als geld in Neder land of de Bondsrepubliek Duitsland of Amerika. Daarom ontkomt ook de Sow jet-Unie niet aan een zekere marktwaar- dering van de roebel. De Russische ex- portprodukten olie, gas en goud zijn in ternationaal aan de dollar gekoppeld. Zo bezien staan de roebel en de dollar waarschijnlijk dichter bij elkaar dan Mi chael Gorbatsjov en Ronald Reagan. Eind december was de waarde van een roebel 3,72 gulden. Nu bedraagt die on geveer 3,57 gulden - door de waardeda ling van de dollar. In principe wordt de koers van de roebel een keer per maand aangepast, maar dat kan veranderen als er in de tussentijd sprake is van ingrij pende wijzigingen van de dollarkoers. Zwarte markt Er is natuurlijk ook nog een zwarte markt. De ober in het hotel of de taxi chauffeur of de „wisselaar" op de hoek van de straat is over het algemeen maar al te graag bereid, hoewel het streng ver boden is, guldens voor minder dan een- vierde van de officiële koers in te wisse len. Met westerse valuta kunnen i in speciale winkels allerlei produkten gekocht worden. Toch zijn de mogelijkheden op die zwarte markt beperkt. Reizen naar de Sowjet-Unie moeten altijd van tevoren worden geboekt bij Intourist, het Staats- bureau voor Toerisme. Die geeft een voucher voor hotels, de reiskosten, meestal ook voor gewenste uitvoeringen van culturele voorstellingen en dat moet allemaal worden voldaan in harde valu ta. Mickey-Mousegeld komt daar niet aan te pas. In de Sowjet-Unie geldt trouwens in het algemeen dat de betaling gegaran deerd moet zijn voordat de levering ge schiedt. Dat leidt tot het merkwaardige systeem dat in winkels eerst een bon netje bij de kassa moet worden gehaald en betaald voordat de gewenste goede ren worden geleverd. Hetzelfde geldt voor zelfbedieningsrestaurants. Dat is natuurlijk uiterst omslachtig en verve lend. Het verschijnsel van de lange rij wachtenden voor winkels en eethuizen is in de Sowjet-Unie maar al te bekend Buiten spel Dat kan allemaal, omdat de souverei- niteit van de consument hier buiten spel is gezet. Niet de klant, maar de overheid bepaalt hoe het geld wordt verdeeld. Terwijl in de Verenigde Staten niet meer dan een kwart van de produktie tot s^and komt via administratieve beslis singen (belastingen), wordt in de Sow jet-Unie vrijwel alles administratief vast gelegd. De wezenlijke economische beslissin gen, in dit geval de verdeling van de pro- Overdekte markt in Kiev. In de Sowjet-Unie moet de klant vaak eerst betalen, voordat er iets wordt geleverd. duktie over consumptie, investeringen, defensie, en de mate waarin de verschil lende sectoren zullen stijgen, worden vastgesteld door het centraal econo misch plan: het Gosplan. Sowjet-managers, of red executives zoals de Rusland-deskundige David Granick ze ooit noemde, vinden het be langrijker om aan de produktieplannen te voldoen dan aan de financiële plan nen. Niettemin, schrijven Paul R. Grego ry en Robert C. Stuart in hun handboek Soviet Economie Structure and Perfor mance, zijn financiële streefcijfers wel belangrijk. Zij kunnen namelijk de con trole van de planners over het produk- teem, ware het niet dat de macht tieproces vergroten. Afwijkingen in het bureaucratie ook de corruptie financiële plan wijzen op afwijkingen hand blijkt te werken, van het produktieplan. Krediet Roebel-controle (kontrol rublem), heet dat in de Sowjet-terminologie. Een on derneming kan alleen geld lenen, voor zover dat in overeenstemming met het plan is. Als een onderneming volgens het plan met 500 mensen moet werken, kan zij bij de staatsbank niet meer kre-w diet krijgen dan nodig voor de uitbeta ling van 500 lonen. Een prachtig sys- onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17