Dave Strijbos zit op rozen Titel in lichtste motorrace-klasse terug in Spanje Nederlandse motorcrossers op herhaling TOP maakt indruk in toernooi Fides Pacta Hockeyfederatie ontkent boycot WK Londen Na zege in GP Argentinië Tiende partij in tweekamp weer remise Plummen wint bowling-cup MAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 MISANO (ANP) - Het wereldkam pioenschap in de lichtste motorra ce-klasse is terug in Spanje. Jorge 'Aspar' Martinez sloot dit weekein de in de Grote Prijs van San Mari no aan in de rij van successen van Spaanse coureurs als Angel Nieto (zes wereldtitels) en Ricardo Tor ino (twee titels) en van de motor merken op het Iberisch schierei land. Derbi en Bultaco. Martinez werd op het circuit van Misano wereldkampioen in de 80cc, in 1984 ingevoerd als vervan gende klasse van de 50cc. In die 80cc-categorie kwam Spanje nog niet tot wereldtitels. De Zwitser Stefan Dörflinger was de laatste twee jaar de heersende rijder in die klasse, zoals de 37-jarige coureur ook de laatste twee wereldtitels in de 50cc (1982 en '83) had veroverd. Martinez toonde dit seizoen ech ter de grote kwaliteiten van zich zelf en zijn motor, de Derbi, het merk dat door Nieto een grote faam kreeg. De 24-jarige rijder uit Alcara pakte in de acht Grote Prij zen vier keer de winst. Zaterdag werd hij in Misano tweede en die klassering was voldoende voor het wereldkampioenschap. In de laatste race van het seizoen, op het circuit van Hockenheim, is Martinez niet meer te achterhalen. De Spanjaard, die in 1984 bij de TT van Assen de eerste Grand Prix uit zijn loopbaan won, kende aan de Adriatische kust een slechte start. Scherp sturend rukte hij op naar de tweede plaats achter de Italiaan se veteraan Pierpaolo Bianchi. Martinez was tevreden met die klassering, die tot stand kwam na een hard gevecht met de Neder landse kampioen Hans Spaan. De Castricumse vechtjas werd tenslot te vierde en tyezet de vijfde positie in de tussenstand van de wereldti telstrijd. Voor Martinez was de positie van Dörflinger belangrijker. De Zwit ser werd zesde en schakelde zich met die matige verrichting uit voor de wereldtitel in de 80cc. „Ik wist dat ik genoeg had aan die tweede plaats", wist Martinez na afloop. „Ik ben heel blij met dit wereld kampioenschap. Maar nu ga ik wachten op de aanbiedingen. Ik wil naar de 250cc-klasse." Martinez werd de derde wereld kampioen motorracen van 1986. de. Amerikaan Eddie Lawson en de Venezolaan Carlos Lavado gingen hem in de 500 en 250cc voor. Law son bevestigde zijn reputatie door in Misano met gemak te winnen. Lavado onderstreepte weer eens zijn twijfelachtige faam van duike laar. In Joegoslavië en België was hij er al hard afgegaan. In de GP van San Marino gebeurde in ge wonnen positie hetzelfde, waarna de Japanner Taira de eerste Grand- Prixzege uit zijn loopbaan kon boeken. Alleen in de 125cc, met hoofdrollen voor de Italianen Ca- dalora en Gresini, en bij de zijspan nen, de Fransman Michel versus Streuer/Schnieders, vallen over vijf weken nog de beslissingen. Boet van Duimen nam gisteren afscheid van de actieve racerij op Grand-Prixniveau. Hij werd na zijn achttiende klassering in de 500cc- race gehuldigd door vele van zijn collega's. Van Duimen heeft sinds 1974 Grote Prijzen gereden. In '79 won hij zijn enige wedstrijd uit de wereldtitelstrijd, de Grand Prix van Finland. SALTA (ANP) - De Nederlandse tiener Dave Strijbos wordt de jongste wereldkampioen motocross uit de geschiedenis. De 18-jarige coureur uit Oss, in 1984 in Stevensbeek als zestienjarige ook al de jongste Grand-Prixwinnaar aller tijden, zit na de Grote Prijs van Argentinië van gisteren op rozen in de wereldtitelstrijd motocross in de 125cc-klasse. Strijbos, vorig jaar in Zuid-Amerika geveld door vele leeglopende banden, won in Salta de elfde wedstrijd uit de wereldtitelstrijd. Hij zegevierde in beide manches. Dave Strijbos: op t Voor de twaalfde en laatste Grote Prijs van het seizoen, die van Bra zilië in Campo do Jordao, heeft Strijbos zonder valpartijen en pech nauwelijks nog gevaar te dulden van zijn laatst overgebleven con current, stadgenoot John van den Berk, die op 27 punten achterstand bivakkeert. In Brazilië zijn maxi maal in de twee manches nog veer tig punten te verdienen. Na een normaal verlopen eerstë manche kan Strijbos komende zondag in Brazilië al even na zessen Neder landse tijd het Wilhelmus op de draaitafel laten leggen. Vorm Strijbos, die tegenwoordig om fiscale redenen als grootverdiener op het eiland Man woont, was in Salta eindelijk weer in de vorm, die hem in 1985 tot de zekere opvolger van toprijders als Malherbe en anp) Thorpe deed bestempelen. De con- ERBACH (ANP) - De Nederland se zijspancrossers August Muller en Henk van Heek wonnen giste ren in de modder van Erbach de Grote Prijs van West-Duitsland. Het duo uit Holten eindigde in beide manches op de tweede plaats. Voor Müller en Van Heek was het een herhaling van het succes van vorig jaar. Toen won nen zij in Warching de Westduit- se wedstrijd uit de wereldtitel strijd. De wereldkampioenen uit Zwitserland, Bachtold en Fuss, waren minder gelukkig dag in Erbach. In de stromende regen klasseerden zij zich in de eerste manche nog als derde, in de tweede reeks vielen zij uit. In de strijd om het wereldkampioen schap liep Müller in op de vorige week in Oostenrijk nog onge naakbare Zwitsers. drie uit de tussen stand, de Nederlander Bennie Janssen, deed ook goede zaken in Erbach. Het duo werd zevende en derde, goed voor 24 punten. Gert-Jan van Doorn heeft pas in de laatste Grand Prix van het seizoen in 250cc-motocross zijn niveau bereikt. Van Doorn, dit seizoen hopeloos uit vorm, won in Landskrona beide manches van de Grote Prijs van Zweden. Hij rukte daardoor ten koste van de Brit Whatley op naar de derde positie in het eindklassement van de wereldtitelstrijd bij de kwartliters. Voor de Veghel een herhaling van zijn verrichting van vorig jaar. Van Doorn had op de zanderi ge bodem van Landskrona, waar de nummer twee van de wereld titelstrijd, de Italiaan Rinaldi, ontbrak, als erkend zandrijder geen probleem met de tegen stand van wereldkampioen Vi- mond en de Zweedse favorieten. De Fransman Vimond werd in de eerste manche vijfde en viel in de tweede reeks met pech uit. centratie was goed in Argentinië, waar die vele keren in dit wissel vallige seizoen onder de maat was geweest voor de jeugdige fabrieks- coureur van Cagiva. „Ik heb me in Salta beter geconcntreerd dan de laatste tijd. Vooral de start was be langrijk. Beide keren heb ik het initiatief kunnen nemen en ben ik er niet afgevallen", was de analyse van de Nederlander over zijn beste verrichting van de laatste maan den. Voor de finale in Zuid-Amerika was Strijbos voornamelijk door on voorzichtigheid in een lastig par ket gekomen met zijn aandringen de landgenoot Van den Berk geko men. Hij viel bij voortduring in be langrijke wedstrijden; in Amster dam ontzette hij de schouder, die nooit goed genas door duikelingen in de Grote Prijzen van Spanje, Noord-Ierland, Zweden, Duitsland en Finland. In Italië en België was Strijbos in het begin van de com petitie om het wereldkampioen schap ook al gevallen. De nadelige invloed voor de vorm, het zelfver trouwen en de lichamelijke staat was in Salta verleden tijd. Sterk Strijbos zat gisteren sterk op zijn goed geprepareerde motor. Van den Berks machine liep stukken minder. Cagiva had eigen benzine meegebracht uit Europa. Yamaha, dat beweerde alles te regelen om hun pupil Van den Berk in optima le situatie aan de start te brengen, vertrouwde op de uit Brazilië aan gevoerde brandstof. In Zuid-Ame rika wordt de benzine echter aan gelengd met het daar goedkope al cohol. Vorig seizoen kreeg Strijbos zijn Honda niet goed aan de gang. LEIDEN - De eindstrijd van het ju- bileumtoernooi van Fides Pacta werd met finalisten Fides Pacta en TOP een voorproefje van de vol gende week startende korfbalcom petitie. Beide ploegen gingen nu nog niet tot het uiterste en nadat de negentig minuten een 3-3 stand hadden opgeleverd bleek TOP in een tweede strafworpserie de sterkste. Het waren 'ook de Sassenhei- mers, die de afgelopen week in de voorronden de meeste indruk maakten. Tegenstand van beteke nis konden Crescendo (1-13) en ook eersteklasser De Danaïden (11- 3) niet bieden. "Leuk om vakken uit te proberen", oordeelde coach Hans Oele. "Maar alleen de finale was een goede graadmeter". Daarin wist Fides Pacta het TOP bijzonder moeilijk te maken door veelvuldig aanvallen al in een vroeg stadium af te breken. Zelf tot scoren kwam de Leidse ploeg ech ter ook maar uiterst moeizaam. Dat was al te merken in de voorronden. LONDEN (ANP/DPA) - De tiende partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken tus sen Gary Kasparov en Anatoli Karpov is zaterdag zonder voortzetting in remise geëin digd. De ontmoeting was vrij dag in Londen na 43 zetten af gebroken. Beide grootmeesters besloten tot deling van het punt, toen Kasparovs onder couvert afgegeven zet werd ge opend (Ke4-f5). Wereldkam pioen Kasparov, die met wit speelde, had na dame- en toren- ruil een enigszins actievere stelling. In de revanche tweekamp voor het wereldkampioen schap leidt Kasparov met 5'/2 tegen 4'/2 punt. De match is vastgesteld op 24 partijen. In Londen worden komende week nog twee partijen ge speeld. De tweede helft van de match wordt afgewerkt in Le- waarin Zuiderkwartier (L4) en De Algemene (5-2) werd verslagen. "We zijn nog niet in het stadium zoveel doelpunten te maken", luid de het oordeel van coach Frank Be rendes. "We hebben nog veel te veel kansen nodig, het vertrouwen in het schot moet nog komen. Maar daar hebben we nog twee weken Fides pakte opende via Karin van der Zeeuw de score en raakte daarna door goals van Frank Nijen- huis en Gert Jan Natzijl met 1-2 achter. Patricia Gottmer en Nico Pikaar zorgden opnieuw voor Leids voordeel, waarna Ron van der Willik de balans weer in even wicht bracht. Ook een eerste straf worpserie bracht geen beslissing, omdat beide dameszestallen mis ten. Omdat de dames van TOP in een tweede rondgang wel succes vol waren, ging de beker tenslotte naar TOP De Algemene zorgde in de strijd om de derde plaats voor een ver rassing door De Danaïden, met ex- De Algemene spelers Marco- en Enrico Mud, te kloppen. De Alge mene won met 5-4 van haar in de competitie een klasse hoger spe lende tegenstander. Zuiderkwar tier eindigde door een 2-4 zege op Crescendo als vijfde. De junioren van De Algemene bleven in de fi nale TOP met 7-5 de baas. Algemene Bijna won De Algemene gisteren ook haar eigen oefentoernooi. Na overwinningen op Ons Eiland (1-2), De Danaïden (3-2) en Crescendo (5- 3) stuitte het sterk verjongde twaalftal van coach Bart Lambooy echter op Zuiderkwartier. Met 3-2 won Zuiderkwartier, dat tevoren had verloren van van Ons Eiland (3-2), de laatste ronde en legde na het nemen van strafworpen vervol gens beslag op de eerste plaats. KNS, nieuwkomer in de districts competitie, eindigde in de tweede seniorenklasse als eerste. De Oegstgeester ploeg, die dit seizoen wordt getraind door ex-Fiksspeler Dirk Jan Elzenga, verloor alleen van het als tweede eindigende HSV. Het Londense Trojans, met het eveneens uit de Briste hoofdstad afkomstige Pegasus, de buiten landse inbreng op het toernooi, won eveneens een eerste prijs. Prij zen waren er daarnaast voor De Al gemene J1 en Al. Crescendo BI. PSV Met het eigen toernooi in de be nen nam Fides Pacta gisteren deel aan het toernooi van PSV. De ploeg van coach Frank Berendes klopte in Eindhoven OSCR (6-2) en PSV (6-3) en speelde gelijk tegen het Antwerpse AKC (3-3). De laat ste wedstrijd werd een 4-3 neder laag tegen de Belgische ereklasser Boeckenberg, waardoor Fides op een tweede plaats eindigde achter AKC. Promotieklasser Pernix legde za terdag op het toernooi van Dalto beslag op de eerste plaats. Na over winningen op VEO (5-3) en Antilo pen (5-2) en een gellijkspel tegen DVO eindigde de beslissende wed strijd tegen gastploeg Dalto in een 8-5 overwinning voor de Leidse promotieklasser. In de selectie van coach Jasper Engel ontbreken de Erica Hardam, nog altijd gebles seerd, en Jenny van der Laken, die binnenkort een enkeloperatie moet ondergaan, terwijl de van het Dordtse Snel overgekomen Tanje Versluis verdienstelijk debuteer de. Fiks eindigde in Den Haag als tweede op het toernooi van HKV. De nieuwe Oegsteester eersteklas ser boekte twee overwinningen op Excelsior (3-2 en 4-2) en leed twee maal een nederlaag tegen over- gangsklasser HKV. Coach Henny Piket zag na Nico van Weizen (zwa re enkelblessure) nu ook Gerrie Klijn geblesseerd afhaken. TO P-aanvoerder Aad Vlieger ink. neemt de beker in ontvangst v NIJMEGEN (GPD) De spe lers en speelsters van de korf balhoofdklasser Oost-Arnhem zullen zich het komende week einde met de start van de veld- competitie niet in hun gloed nieuwe trainingsoutfit aan het publiek kunnen presenteren. Na een oefenwedstrijd in Nij megen bleken onbekenden een tas met 20 door een sponsor ter beschikking gestelde trainings pakken uit de auto van de twaalftalbegeleider te hebben ontvreemd. Korfballers beroofd van nieuwe pakken Voor Oost-Arnhem, dat zo wel op het veld als in de zaal op het hoogste landelijke niveau speelt, een schadepost van en kele duizenden guldens. Een hard gelag, zeker voor een korf balvereniging die zich nogal wat moeite moet getroosten om een sponsor te vinden. Van de daders, die zich toe gang tot de auto verschaften door het vernielen van enkele ruitjes, is nog geen spoor. Oost- Arnhem, dat aangifte heeft ge daan bij de Nijmeegse politie, hoopt stilletjes dat de daders de tas ergens zullen 'stallen', want vanwege de onuitwisbare spon- sornaam zijn de trainingspak ken voor anderen dan Oost- Arnhemspelers onbruikbaar. Nu kampte Van den Berk met een pingelende motor. Die zuinigheid van de Japanse fabrieksstal kostte de Nederlander belangrijke pk's. Strijbos kende die problemen niet. Gebruik makend van de 35 paardekrachten in zijn lichte ma chientje scheurde hij in de beide manches in Argentinië meteen naar de kop. Concurrent Van den Berk (19), die zich vijf dagen langer in Zuid-Amerika ophield voor de ideale acclimatisering, werd goed afgehouden door de Cagiva-knech- ten Contini en Vehkonen, de ont troonde wereldkampioen. Pas toen Contini's motor in de eerste reeks doodviel, kon Van den Berk doorstoten naar de tweede positie. Hij kwam tot enkele secon den, maar nooit dichter bij de fout loos rijdende en leidende Strijbos. terwijl hij zijn land- en stadgenoot juist op afstand had moeten rijden. De achterstand van negentien pun ten, na de door Strijbos gewonnen beroepszaak, groeiden na de eerste manche aan tot 22. In de tweede manche kwam er niets van een re vanche van Van den Berk, die toen de vaardige Italiaan Contini nog tussen hemzelf en Strijbos moest dulden. Geen steun „Het was hier duidelijk drie te gen een. Dave, Massimo Contini en Pekka Vehkonen tegen mij", klaagde Van den Berk na afloop. Hij had geen steun van zijn team genoot Mika Kouki, die zich tevre den moest stellen met een positie in de subtop. In de tweede manche had Van den Berk bovendien het nadeel van een matige start. Hij, de startspecialist, ging in tiende posi tie van het veld, was na één ronde weliswaar zes plaatsen geklom men, maar kwam niet meer in de buurt van de souverein leidende Strijbos. Het nadeel voor Van den Berk groeide in de tweede manche in Salta tot 27 punten. Voordelig vond 'de Berk' slechts zijn fitheid. „Ik ben hier vijf dagen eerder ge komen dan de rest. Dat is van voor deel geweest. Ik was niet moe te krijgen. De anderen kwamen be hoorlijk kapot over de streep." Negende zege Voor Dave Strijbos was de winst in Argentinië, op het circuit waar hij vorig jaar Vehkonen voor het eerst aan de kop van het wereld kampioenschap moest dulden, de negende Grand-Prixzege uit zijn loopbaan. Dit seizoen won de blon de atleet vier Grote Prijzen, die van Nederland, België, Noord-Ierland en, nu, Argentinië. Vorig jaar kwam hij ook tot een dergelijke score. SCHEVENINGEN (ANP) - Ton Plummen uit Heerlen heeft giste ren een sterk bezet bowlingtoer- nooi in Scheveningen gewonnen. Na de finalezege op de Zweed Ray mond Jansson (246 tegen 76 pins) incasseerde Plummen een geldbe drag van 5000 gulden. De zevenvoudige Nederlandse kampioen Plummen had zich als laatste voor de eindstrijd geplaatst. Op de slotdag kegelde de 28-jarige Plummen voor 500 toeschouwers alle pins omver. Jansson, die zater dag nog actief was in Scandinavië, was pas gisterochtend in Neder land voor het toernooi om de Com- pair Cup gearriveerd. De tweevoudige Nederlandse kampioen Goes zegevierde in de teamwedstrijd. Het Zeeuwse vijftal verzamelde 8702 pins en mocht vijfduidend gulden verdelen. Wil- sonair uit Groot-Brittannië eindig de als tweede. Het A-team, een kwintet in Nederland wonende Amerikanen, werd derde. West- land De Lier, met de individuele winnaar Ton Plummen en Eric Kok in de gelederen, moest met de vierde plaats genoegen nemen. AMSTELVEEN (GPD) Etienne Glichtich, de president van de In ternationale Hockey Federatie (FIH), heeft gisteren ontkend dat Pakistan en India zouden overwe gen het wereldkampioenschap voor mannen in oktober te boycot ten. Pakistan zou met die gedachte spelen in verband met de politieke onrust in eigen land. De gereser veerde houding van India zou te maken hebben met de Gemenbest- politiek. Volgens de Franse praeses van de FIH is er geen enkele aanwij zing dat beide landen over twee maanden niet in Londen zullen verschijnen. „Verrassingen zijn nooit uitgesloten" aldus Glichtich, „maar ik ben ervan overtuigd dat al die geruchten niet op waarheid berusten. Ik kan tenminste geen enkele reden bedenken waarom bijvoorbeeld Pakistan het risico zou nemen van deelname af te zien. Dat land is niet alleen de titelver dediger, maar organiseert over vier jaar zelf het wereldkampioen schap. Door niet te komen zou men de organisatie van dat toernooi op het spel zetten". Glichtich voelt zich bij die ge dachte gesteund door het feit da Zia UI Hacq, de president vai kistan, er bij hem een paar n den terug persoonlijk op heeft aan gedrongen 'net evenement te gen organiseren. „Ook in het wegblijven van India geloof ik niet. De Commonwealth Games in Edinburgh hebben ze ge boycot.. maar dat is een familie aangelegenheid", aldus Glichtich. De praeses liet verder weten dat de FIH in de toekomst meer reke- ning zal gaan houden met de in vloed van de televisie. „We willen onze sport meer gaan verkopen en de tv is daarvoor een uitstekend middel"". Mede om die reden heeft de FIH toestemming gegeven om de halve finales van het WK in Londen, die aanvankelijk voor vrij dag waren gepland, naar zaterdag te verschuiven. Op die dag zullen de wedstrijden live worden uitge zonden. - Gisteren werd tevens bekendge maakt, dat er drie kandidaten zijn :voor de organisatie van het Euro- 'pa-Cuptoernooi voor clubteams. Dat zijn HGC (Nederland), Alma Ata (Rusland) en Terrassa (Spanje). Aan deze groep wordt ook Bloe- mendaal nog toegevoegd. Welis waar is de aanmelding van de nieu we Nederlandse landskampioen nog niet binnen, maar bestuurslid Agaath Bovelander benadrukte dat een en ander alsnog gaat ge beuren. „We leefden in de veron derstelling dat de hockeybond ons kandidaat zou stellen, maar wan neer blijkt dat de club dat zelf moet doen, dan zullen we daaraan ge volg geven".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15