Volleybal is op de goede weg 5 D T Winnaar vierlanden-toernooi Saturnus: nederlaag met perspectieven Boksers maken indruk McEnroe (nog) geen partij voor Lendl Overwinning José Bakker Ontluisterend verlies BS Leiden Primeur bij triathlon in Katwijk Zilver voor ritmische gymnastiekploeg Alphians: nog steeds uitzicht op promotie Ajax sluit af met zege PAGINA 14 SPORT MAANDAG 25 AUGUSTUS 1886 ALMELO (ANP) - Met een overwinning op het B-team van de Sowjet-Unie, de eerste in de historie, heeft het Nederlandse mannen volleybalteam gisteren de eerste trainingspe- goed zal hebben gedaan was de riode onder Arie Selinger afgesloten. Een tijd waarin er niet alleen dageljks vier uur werd wij2e waarop zijn Jeugdige discipe getraind, maar die ook benut werd voor het spelen van wedstrijden. LEIDEN - In de veldhandbalcom- petitie moest de jonge ploeg van Saturnus een nederlaag incasse ren. Maar de Leidenaars konden met opgeheven hoofd het strijdto neel verlaten. DES dat toch als een sterke formatie te boek staat, mocht beide handjes dichtknijpen met de 13-12 winst, rust 7-6. Voor trainer Hoy van Gurp was het licht punt gisteren ongetwijfeld het goe de keepen van Martin Kok en het zonder meer veelbelovende werk dat Nico Mooren als opbouwspeler liet zien. Hij scoorde vijf treffers en nestelde zich met die produktie naast een erkende vedette als Hans Blansjaar, die eveneens vijf maal raak schoot. Voor de rest van de treffers te- Kende André van Leeuwen, 2. Een andere zaak die Roy van Gurp (Marie José Hooymans is gestopt) dat ervan een echte wedstrijd geen sprake was. Hollandiaan walste met 10-3 (rust 4-0) over de Voor- schotense vrouwen heen. De vrouwen van M'70 hadden geen verweer tegen het gerouti neerde VELO. Bij de rust leidde de Wateringse ploeg al met 4-0. Toen al was duidelijk waar het bij MMO aan schortte: aan schotkracht. De kansen werden wel gecreëerd maar niet afgemaakt. Afmaken deed VELO wel. Het werd 11-0 voor VELO Alleen de vrouwen van OASE hielden hun reputatie hoog. Met een nog steeds niet complete ploeg, Ella van der Poel, Lydia van der Poel en Monique van der Meer hebben nog geen acte de presence kunnen geven, werd Olympia'72 in Na vier duels tegen Brazilië werd de laatste week van de stage ge bruikt voor duels tegen de Sowjet- Unie, Griekenland en Finland. Na het opmaken van de sportieve ba lans restte een positief saldo. Zo wel Brazilië als de Sowjet-Unie werd voor het eerst in de historie van de volleybalbond verslagen. Door de triomf op de Russen, werd ook het vierlanden-toernooi in Al melo gewonnen. Behalve de sportieve balans, kon Selinger na de twee maanden nog een andere rekening opmaken. Hoe zijn selectie de vele trainings uren en de wedstrijden zowel fy siek als psychisch kan verwerken Na het evalueren van die gegevens, bleef een wat minder rooskleurig beeld over. De mentale druk, die er vooral door de buitenwereld op het team wordt gelegd, is gigantisch. „Het blijkt dat men in Nederland niet weet wat het van een team vergt, voor het aan de top komt te staan. Hoeveel er moet worden veel tijd in oefenen stopt, direct re sultaat. Onze belangrijkste zorg op het moment is het team te wape nen, of zich te leren wapenen, te gen die mentale spanningen. Ook dat heeft weer tijd nodig. Vooral de laatste week heb ik het team rust gegeven. Daar was de ploeg licha- melij ken geestelij k aan toe. Na het daar verlies tegen Griekenland hebben we als groep weer lang bij elkaar gezeten. Vooral na dat duel was het belangrijk de ploeg weer op één lijn te krijgen". Tegen de Sowjet-Unie bleek de pep-talk van de Amerikaan te heb ben gewerkt. De gasten, die voor zo'n 7000 gulden per wedstrijd hun kunsten wel willen vertonen, wa ren in de eerdere duels opper machtig. Tot op zekere hoogte hield de Nederlandse ploeg het bij, daarna zakte het team ver weg. Dat was in Krimpen zo, een dag later in Vught was het nauwelijks beter. Zondag was de start weer goed. Selinger startte met zijn vaste Mar- tinus-basis Goedkoop, Selinger, Selinger de moeilijkheden zijn spelers verkeren „De weg naar de top, en daar wil weg, gelijdelijk omhoog. Het pas is misschien wel geplaveid met ro zen, maar die hebben ook doornen. Vooruitgang gaat gepaard met val len en opstaan. Daar schijnt het grote publiek niet aan te willen. Dat verwacht van een ploeg, die zo Nederlaag van volleybaljeugd Nederlandse jeugdteam op de vier de plaats. De uitslagen van de laat ste wedstrijden uit de finalegroep zi'gd 231 worden, nog in actie bij zijn: West-Duitsland - Nederland 3 2, Roemenië - Italië 3-0, Bulgarije Sovjet Unie 3-0. Eindstand: 1. Bul garije 10 punten, 2. Roemenië punten, 3. West-Duitsland 6'pun ten, 4. Nederland 4 punten, 5. Sow jet-Unie 4 punten, 6. Italië 0 pun ten. Eindstand damestoernooi: 1 Sowjet- Unie 10, 2. Oost-Duitsland 8, 3. Bulgarije 6, 4. Tsjecho-Slowa- kije 4,5. West-Duitsland 2,6. Polen rije, Oost-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Twee plaatsen zijn daar te vergeven. „Een daarvan moet voor ons zijn, althans dat hoop ik", zo bleef Selinger aan de voorzichtige kant. De druk op de ploeg zal tegen die tijd buitenge- groot zijn. Selinger moet ook ïan werken. len de door hem gepropageerde 3- 2-1 dekking uitvoerden. DES had daar zichtbaar moeite mee. De wedstrijd van de mannen van HVV'70 tegen Hollandiaan vond geen doorgang. De arbiters, die voor de wedstrijd waren aange schreven, bleken aan het slot het vorige seizoen voor de "ee: hebben bedankt! De Voorschotense vrouwen kwa men in de tweede klasse wel aan ROOSENDAAL - Een vijftal boksers van boksvereniging Leiden heeft zaterdagavond indruk gemaakt bij demonstratiepartijen in Roosendaal. De leerlingen van Chris Lantrok wonnen al hun wedstrijden: Erik Rade- te makers in het zwaargewicht, Ben Smeenk in het superzwaar, Robert de la Rie in het licht weiter, Peter Willemse in het zwaar welter en Jacob Krijgsman in het lichtgewicht. Het was een goede test met het oog op de op 6 september in Leiden te houden boksdag. geinvesteerd. Er worden nu al van Buys, Boudrie, Leeuwerik aange- mijn selectie wonderen verwacht, vuld met Animo-speler Posthuma. Dat is onmogelijk", verwoordde Maar het grote verschil met de an dere wedstrijden was, dat de ploeg nu rond het achtste punt niet in zakte. Met een goed blok, een rede- lijk vaste stop en een goed lopende len wij heen, is geen keurig rechte aanval, waarin Boudrie excelleer de, werd de Sowjet-ploeg gesloopt. Wat coach Kondra ook probeerde, time-outs of wissels, zijn spelers bleven achter de feiten aanlopen. Oranje bepaalde het wedstrijd beeld, en bleef dat volhouden tot het einde. De leuke afsluiting van zijn eer ste periode als verantwoordelijk mah voor het mannenvolleybal, stemde Selinger niet echt vrolijk. „Er is nog een hele lange weg te gaan. De prestatie-curve vertoont nog teveel pieken en dalen. Om dat te verhelpen, is tijd en training no dig". PAZARIK (DPA) - De Nederland- Pe komende maanden zal de am- se volleybal juniorenploeg heeft bitieuze Amerikaan dan even een gisteren in Pazarzik (Bulgarije) de Pas °P de plaats moeten maken, laatste wedstrijd in de finalegroep Tot februari volgend jaar, moet hij verloren. Door de nederlaag met 2- zich behelpen, want dat is het in 3 (9-15, 16-14, 15-4, 12-15, 8-15) te- ^in °8en. met fwee trainingen per gen West-Duitsland eindigde het weekDaar tussen door is hij met zijn selectie, die gezien de succes- de jeugdploeg wel gewij- paar toernooien. Na Haarlem, begin december, is het tean nog te zien in Apeldoorn, Dedemsvaart en Bottrop. In maart vertrekt de ploeg dan naar Azië voor een trai ningsstage. Doel van al het werk is het kwalificatie-toernooi voor het Europees kampioenschap in mei. Door de tiende plaats bij de Euro pese titelstrijd in Nederland, plaat ste Oranje zich niet direct voor het EK. In Hongarije treft de Neder landse ploeg het gastland, Bulga- 'Papa' John McEnroe is na zijn lange afwe zigheid van de tennisbanen nog lang niet in top vorm. Gisteren verloor de eigen zinnige Ameri kaan de finale van het toernooi van Jericho van Ivan Lendl met 2- 6. 4-6. Het toer nooi gold als voor bereiding op het open Amerikaans kampioenschap van Flushing Meadow. (fotoAP» CINCINNATI (AFP/Rtr.) - Mats Wilander heeft op gemakkelijke wijze het Grand-Prixtoernooi van Cincinnati gewonnen. De als eerste geplaatste Zweed versloeg Jimmy Connors, de als tweede ingeschatte tennisser in de" strijd om de hoofdmoot van het prij zengeld van negen ton, in twee sets: 6-4, 6-1. Voor Wilander was het derde keer in vier jaar, dat hij het ATP-toernooi van Cincinnati op zijn naam schreef. Hij had voor zijn succes 100 minuten nodig. De Tsjechoslowaakse nummer één van de wereld, Ivan Lendl, heeft gisteren geen moeite gehad met de aan zijn terugkeer werkende ex-nummer één, John McEnroe. De Amerikaan kreeg in de finale van het demonstratietoemooi van Jericho geen voet aan de grond. Lendl, als eerste geplaatst voor de Amerikaanse open titelstrijd op Flushing Meadows, die morgen begint, serveer de beter en retourneerde scherper en gewaagder dan McEnroe. De score van 6-2, 6-4 kwam in 1 uur en 20 minuten tot stand. De Westduitse tiener Steffi Graf heeft de finale van het inter nationale tennistoernooi voor vrouwen in Mahwah in de Ameri kaanse staat New Jersey gewonnen. In de eindstrijd versloeg zij de Amerikaanse Molly van Nostrand met 7-5 en 6-1. Het was de vijfde Grand-Prixoverwinning van Graf in 1986. Wassenaar met 9-8 (rust 5-5) be dwongen. OASE had maar één wissel en dat was in het strijdverloop duide lijk te merken. Olympia'72, dat over loopvermogen nooit te klagen heeft gehad, kon steeds weer \ht achterstand terugkomen. Van 2-5 in de eerste helft naar 5-5 en van 8-5 in de tweede helft naar 8-7. Gerrie Hoogenboom scoorde toen vanaf de cirkel 9-7 op aangeven van H ma van der Geest en dat was p cies genoeg om de dadendrang v de Wassenaarse concurrentie op te vangen. Maar de hele ploeg OASE verdiende een pluim v hard werken. Sylvia Dapper schoot tweemaal raak vanaf de ze ven meter en Ans de Haas verde digde haar doel ronduit voortreffe lijk. FRANK BONTE BAARN (ANP) - TT Amsterdam heeft zaterdag het nationale tafel tennistoernooi in Baarn gewon nen. Het team won in de finale met 3-1 van Avanti. Skylet Andrew was bij de Amsterdamse ploeg de op vallendste speler. Hij versloeg Ti- bor Kreisz en Andras Podpinka. Het individuele vrouwentoernooi leverde een overwinning op voor José Bakker. Zij versloeg in de fi nale Inge Schultze. 'Oudjes' aan de slag bij OLTC LEIDEN - Op het tennispark van het jubilerende OLTC in Oegst- geest wordt deze week een 30+ toernooi georganiseerd. De Oegst- geestse tennisvereniging is er als enige in de regio in geslaagd om ook een B 30+ lijst samen te stel len. Het geringe aantal inschrijvin gen in die categorie duidt er toch op dat er voor B-spelers nog weinig behoefte is aan een evenement zonder jeugdige tennissers. Dit in tegenstelling tot C en D-spelers die in groten getale op komen dagen bij dit soort toernooien om zo niet het risico te lopen in de eerste ron de door het opkomende talent 'ge veegd' te worden. In het mannenenenkel B voeren Herman van der Capellen en Bob van Overbeeké de lijst aan. Bij de acht deelnemers in die catagorie staat ook Robert-Jan van der Veen, die.misschien nog voor een verras sing kan zorgen. Maureen Meyer staat als eerste geplaatst in het vrouwenenkel B gevolgd door A. Vermeulen van Leimonias. De C-spelers moeten heel wat meer wedstrijden spelen om de fi nale te bereiken. De nummers één en twee op die lijst, H. Timmer en T. Tipoteh, zullen volgens ver wachting de meeste tegenstand on dervinden van F. Holster en R. Al- ting-Sieberg. Bij de vrouwen zijn M. Liefbroer en D. Knott de be langrijkste kanshebbers. LEIDERDORP - BVO Alphen heeft zaterdagavond BS Leiden met een ontluisterende nederlaag naar huis gezonden: 65-44. De Leidse basketballers wisten na de pauze slechts 17 punten te produ ceren tegen de Alphense eerste di visionist. Gisteravond moest BVO op zjjn beurt het hoofd buigen voor Leiderdorp, dat het oefenduel in 'Op Dreef met 77-72 won. BS Leiden kwam tegen de goed ingespeelde Alphense ploeg op alie fronten tekort. Bert Kragtwijk werd door Jeroen van Leeuwen uitstekend uit de wedstrijd gehou den en na de basketwisseling (30- 27) scoorde de ex-international slechts twee punten. Theo van Leeuwen werd topscorer voor BVO met 14 punten. Leiderdorp oefende het afgelo pen weekeinde tweemaal. Het in de promotiedivisie uitkomende Green Eagles, dat eerder in de week aan een nederlaag ontsnapte bij MSV, was zaterdagavond dui delijk te sterk: 74-99 (38-46). Tegen BVO herstelde de titelkandidaat uit rayon zich knap. Via 39-30 hal verwege won Leiderdorp verdiend met 77-72. Jeroen van Leeuwen werd Alphens topscorer met 25 punten. MSV reisde met de vrouwen en mannenploeg naar Rotterdam voor wedstrijden tegen Rotterdam- Zuid. De thuisclub won tweemaal, al was het bij de mannen op het nippertje: 70-69. De eerste divisie- ploeg kon geen moment de indruk wekken beter te zijn dan het taaie MSV, dat in Johan Steenvoorden (18 punten) zowel aanvallend als verdedigend zijn beste speler had. Het slotoffensief van MSV (38-37, 38-43, 51-43, 65-67) was net niet toe reikend om de winst veilig te stel len. tussen de eredivisionist en het team uit de promotiedivisie duide lijk groter. MSV kon vooral aanval lend geen vuist maken en keek bij rust al tegen een 33-19 achterstand aan. Rotterdam-Zuid won uitein delijk met 58-38. Oranje Het Nederlands juniorenteam is bij de Europese titelstrijd in Oos tenrijk als elfde en voorlaatste geëindigd. De jongensploeg, met Leiderdorper Marcel Huybens en Leidenaar Freek Beij, versloeg op de slotdag in Gmunden het gast land met 90-71. Het was pas de tweede overwinning voor het te leurstellende Oranje, dat gezien de uitgebreide voorbereiding en het aanwezige talent een hogere klas sering was toebedacht. De titel was voor Joegoslavië, dat de Sowjet- Unie met 111-87 aan de kant zette. Voor de Joegoslaven was het de vierde Europese titel sinds 1972. Eindstand EK junioren: 1. Joe goslavië; 2. Sowjet-Unie; 3. Italië; 4. West-Duitsland; 5. Spanje; 6. Griekenland; 7. Finland;* 8. Tsje- cho-Slowakije; 9. Hongarije; 10. Frankrijk; 11. Nederland, 12. Oos tenrijk Bert Kragtwijk: uit de wedstrijd gehouden. (archieffoto Holvast) GORSSEL (ANP) - De Nederland se ploeg heeft bij het internationale toernooi moderne ritmische gymnastiek in Gorssel de tweede plaats veroverd. Het achttal Jolan- de van Dongen, Maija den Breejen, Annemiek van Riet, Jolanda Heemskerk, Renata van der Veld, Desiree Kersten, Francis van Ros- sum en Marjan Bouma kwam in de groepsoefening tot een totaal van 38,575 punten. Bulgarije kwam 1,1 punten hoger uit. Het brons in de groepsoefening was voor de Oost- Cortenbach loopt record mis CONSDORF (ANP) - Jan Corten bach (Olat, St. Oedenrode) is zon dag bij een internationale snelwan delwedstrijd in Consdorf in Lu xemburg als derde geëindigd in de beste tijd ooit door een Nederlan der op de 20 kilometer gemaakt. Omdat, de tijd van 1 uur 28 minuten en 31 seconden op een wegpar- koers werd gemaakt, kan de pres tatie echter niet als nationaal re cord worden erkend. duitse ploeg met een totaal van 37,975 punten. Julia Mumdjieva en Albena Di- mitrova, die zaterdag het indivi duele toernooi op hun naam had den gebracht met een totaal van 39,30 punten, beheersten gisteren ook' de onderdeel-finales. Dimitro- va veroverde drie maal goud op de onderdelen touw, bal en lint, haar Bulgaarse landgenote Mumdjieva werd op de drie nummers tweede. Mumdjieva zegevierde echter bij het onderdeel knots, waarop Dimi- trova genoegen moest nemen met het zilver. De Nederlandse Nasta- scha Vervoort veroverde op lint en knotsen het brons. De uitslagen van gisteren zijn: Groepsoefening: 1. Bulgarije 39,675,2. Nederland 38,575,3. Oost- Duitsland 37,975, 4. Noorwegen 37,275, 5. Groot-Brittannië 36,625, 6. Zwitsersland 36,175. Onderdeel- finales: touw: 1. Albena Dimitrova (Bul) 19,75, 2. Julia Mumdjieva (Bul) 19,650, 3. Ylje Wiede (Noo) en Esther Nicklas 19,20. 5. Sophie Toenbreker en'Nasascha Vervoort (beiden Ned) 19,15 bal: 1. Dimitrova 19,75,2. Mumd jieva 19,70, 3. Nicklas 19,45, 4. Ver voort 19,20, 5. Toenbreker 19,15. lint: 1. Dimitrova 19,60, 2. Mumd jieva 19,55, 3. Nicklas en Vervoort beiden 19,25. knotsen: 1. Mumdjie va 19,75, 2. Dimitrova 19,70, 3. Ver voort 19,25, 4. Toenbreker 19,15. KATWIJK - De drieënzestig deel nemers die afgelopen zaterdag aan de start van de eerste Armando- triathlon in Katwijk verschenen, maakten een primeur mee. Voor het eerst in de Nederlandse triath- lon-geschiedenis werd de zee ge bruikt als zwemparcours, wat re sulteerde in een zeer spectaculaire start De atleten, die in een driehoek een afstand van één kilometer moesten afleggen, verklaarden na afloop niet alleen grote moeite ge had te hebben met de hoge golven en de sterke stroming, ook de kleur van de boeien bleek problemen op te leveren. Deze waren namelijk, net als de badmutsen, oranje van kleur, waardoor sommige zwem mers hun medestrijders niet meer van boeien konden onderscheiden. Na het eerste onderdeel werd er nog 44 kilometer gefietst en 10 km lopend afgelegd. Met name tijdens dit laatste onderdeel werd de con ditie opnieuw zwaar beproefd. Maar liefst vier keer moest er een zandheuvel worden beklommen. De deelnemers waren na afloop te spreken over het spectaculaire parcours. Als eerste over de finish ging het drietal Thomas Steen- voorden, Ronald Warmerdam en Leidenaar Hans Bouwmeester. Over het feit dat de eerste vijf lo pers, door een fout van de organi sator, een 'alternatieve' looproute aflegden, was achteraf niemand verbolgen. Het spektakel stond voorop. Goof Schep heeft in een tijd van 1 uur en 54 minuten de kwart- triathlon van Purmerend gewon nen. De Amsterdamse student me dicijnen bleef junior Marcel Osse uit Zoetermeer 1 minuut voor. Lei denaar Robert Springer was na 25 kilometer fietsen nog de nummer één in de wedstrijd. Toen dwong een lekke band hem tot opgave. Bij de vrouwen ging de overwinning naar Henny Verdonck uit Maars- De triathlon in Rosmalen werd ve21eden jaar uniek genoemd door de duizenden toeschouwers langs het loopparcours. Dit jaar ken merkte de wedstrijd zich opnieuw door het in groten getale opgeko men toeschouwers, die Walter Boom uit Vlijmen na 2.00.59 uur als eerste zagen finishen. Irma Zwartkruis was de snelste vrouw. De Haaswijk-triathlon in Oegstgeest kan zich als enige re- gio-triathlon meten met Rosmalen voor wat betreft de publieke be langstelling. Ruim vijfduizend mensen worden er volgende week zondag in Haaswijk verwacht. ALPHEN AAN DEN RIJN - De honkballers van ICL/Alphians behielden gistermiddag uitzicht op promotie naar de landelijke tweede klasse. Het Haagse VUC werd met 12-5 aan de kant geschoven, zodat de tweede plaats in de districtsklasse gehandhaafd werd. In de tweede innings opende Alphians de score door Ron Agterberg en Pim Hopman. Oscar Lenderink en opnieuw Ron Agterberg maakten er in de derde slagbeurt 4-0 van. En weer een inning later leverde het aanval lende honklopen een 6-0 voorsprong op. Die trend werd volgehouden tot aan de zesde slagbeurt. Pas bij 9-0 kon VUC iets terugdoen omdat het Alphense veld toen fouten maakte: 9-3. Maar de Alphenaren raakten niet onder de indruk. Het werd 12-5 in de wetenschap dat de promotie volgen de week een feit kan zijn. Winst op het Dordtse Hawks is voldoende voor een plaats in de tweede klasse. De softbalvrouwen van Alphians boekten zaterdag eindelijk weer eens winst. In Amsterdam werd met 7-10 van Meteoor gewonnen. Opvallende rollen waren weggelegd voor Mary Bloem, die de ballen zelfverzekerd over de plaat wierp, en de debuterende juniore Ellen de Vreij. Via 1-4 en 4-4 eindigde Alphians met een succesvol slotoffensief op 7-10. LEIDEN - In de slotwedstrijd van het cricketseizoen heeft Ajax met ruim verschil van het Voorburgse VCC gewonnen. Voor Ajax bete kende dit tevens de laatste wed strijd in de eerste klasse, aangezien de degradatie naar de over gangsklasse al eerder een feit was. VCC trok na gewonnen toss als eerste naar de wickets en werd di rect met goed bowlen van Ajax ge confronteerd. Ook het Veldwerk van de Oegstgeestenaren was goed j verzorgd, zodat de gasten nauwe lijks aan scoren toekwamen. VCC eindigde óp 127 all out. Ajax' beste bowler was Frits de Jongh die maar liefst 7 slachtoffers in de boe ken liet noteren, waarmee hij te vens de mijlpaal van 100 wickets in eerste klas-cricket bereikte (7-32 in 15 overs). Sjoerd Wolters (1-19 in 6) en Ton Eldering (1-33 in 15) namen de overige wickets. Dit niet al té hoge totaal werd door Ajax voor het verlies van slechts 5 wickets gepasseerd. De opening was met name bij Mark Verbeek (23) in goede handen. Het was vooral echter Dirk-Jan Rijks die het bete batten liet zien (42). Hans Reyer de Wit 24 steunde hem daarbij voortreffelijk. Het pleit werd voor Ajax beslecht middels een 10 not cut van Ruud IJssel de Schepper.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14