'Hij snapt er echt niets van Louganis in dubbele rol HegemonieDDR overweldigend Nederlandse dubbelvier haalt verrassend brons Zeilers winnen met overmacht Zwemploeg is uitgekeken op bondscoach Beele: Polo-arbiters veel gevraagd Kanoduo vijfde 986MAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 PAGINA 13 IMADRID (GPD) - De medaille- cri-verdeling bij het zwemmen op de "jsoiympische Spelen van Los Ange- ikies '84 kan nauwelijks serieus wor- 1 ik den genomen. Ook de ploeg van de die Verenigde Staten weet nu dat de boycot door het Oostblok en niets en-anders de verklaring is geweest aar voor de plakkenregen in LA. In Ca- deiifornië werd het Amerikaanse 3se volkslied twintig keer over de we- an^reld gezonden, tijdens de WK in datj Madrid bleef dat de afgelopen 'an week beperkt tot zeven. Oost- 'eni Duitsland drukte een zware stem- 'aP pel op het zesdaagse evenement en Bre de stemming in de ploeg van Ri- 3U- chard Quick door maar liefst veer- cer tien keer wereldkampioen te wor- iee den. Met name de hegemonie bij de an vrouwen was overweldigend. Van 'as de zestien disciplines werden er dertien door DDR-zwemsters ge- 'ee wonnen, drie meer dan bij de vori- en ge WK in Ecuador. De Oostduitse -n- meisjes waren ook verantwoorde- lijk voor vijf van de in totaal zes nieuwe wereldrecords in Spanje. I De enige niet DDR-zwemster die !i in de recordboeken verdwijnt is de Roemeense Tamara Costache, die de toptijd op de 50 meter vrije slag scherper stelde. Grootste veelvraat i bij de DDR en van het toernooi was Kristin Otto met vier gouden en twee zilveren medailles. en Bij de mannen voldeden de VS iets meer aan de hooggespannen WASSENAAR - Arie van der Plas en zijn bemanningslid Kneel van der Eijkel hebben gisteren in Was senaar met overmacht beslag ge legd op het Nederlands kampioen schap Nacra 5.8. Het Katwijkse zeilduo bleek na de gewonnen wedstrijd vrijdag ook op zaterdag in blakende vorm te verkeren. Het duo kwam tweemaal als eerste bin nen en zette gisteren in de eerste race al de kroon op het werk door andermaal als eerste te finishen. De laatste wedstrijd kon toen ge rust worden overgeslagen. - De Hagenaars Bas Nederpelt en Ruud Rey eindigden als tweede, gevolgd door de Katwijkse broers Chris en Hans Minne. De onttroon de Jan Visser uit Zandvoort kwam niet verder dan een vierde plaats. Het kampioenschap werd onder uitstekende weersomstandighe den verzeild: een vlakke zee met weinig wind en een straffe noord wester met behoorlijke deining vormden het wisselende decor voor het zeilweekeinde. De klasse Nacra 5.2 kende even eens uitstekende winnaars. Het Wassenaarse echtpaar Wim en Elly Nagtzaam had vijf wedstrijden no dig om tot vier eerste plaatsen te komen. Wim Nagtzaam: „Ik was dit jaar nerveuzer dan vorig jaar. Ik moest mijn titel verdedigen en dat gaf een extra druk". Als tweede klasseerde zich Paul Wubben en Piet van der Nol uit 's-Gravenzan- de. De derde plaats was voor de Katwijkers Kees Noort en Fred van der Horst. Op het IJsselmeer is zaterdag voor het eerste de 'Ronde om het IJsselmeer' gevaren. Het trajekt, met start en finish in Broekerha ven, bedroeg 150 km en voerde de deelnemers onder meer langs Lely stad en Volendam. Aan de start verschenen vijftig catamarans. Na 5 uur en 15 minuten finishte als eerste Kortlever op een Robert 27, gevolgd door Boks en als derde Langeveld, beiden met een Torna do. De uiteindelijke winnaars na omrekening zijn: 1. Schuit en Van Es uit Heerenveen met een Prindle 18, 2. Pruim en Karsenberg uit Zaandam met een Darten 3. Goe- zinne en Goezinne (Zaandam) met een Prindle 18. Het Katwijkse gele genheidskoppel Nol Eitens/Willem de Waard moest nog duidelijk aan elkaar wennen en finishte als 24ste met een Tornado. verwachtingen. Met vijf gouden, een zilveren en zeven bronzen me dailles bleven Biondi c.s. de ploeg van West-Duitsland net voor. Mi chael Gross en Rainer Henkei (bei den twee keer goud) bleven steken op vier mondiale titels. Met name de prestatie van Henkei oogstte be wondering in Madrid, omdat hy tot twee keer toe van het Russische zwemfenomeen Vladimir Salnikov won. Eerst op de 400 meter vrije slag, zaterdagavond zelfs op de 1500 meter vrij. Op die afstand was Salnikov, als wereldrecordhouder, sinds 4 september 1977 ongesla gen. Nu moest de 26-jarige student zelfs genoegen nemen met de vier de plaats. Het tegenvallende presteren van Salnikov betekende dat de Sovjet- Unie op de WK een stapje terug moest doen ten faveure van de Westduitsers. Igor Polianski was de enige die tot twee keer toe (100 en 200 meter rugslag) een wereldti tel wist te behalen. Dat het Hongaarse zwemmen sterk in opkomst is bewezen Ta- mas Darnyi (twee keer goud) en de pas 17-jarige Josef Szabo, die met zijn zege op de 200 meter school slag het al tien jaar oude Europese record van de Brit Dave Wilkie ver pletterde. Hongarije mikt blijkbaar alleen op de top, want tweede en derde plaatsen werden niet geno teerd. Op de vyfde editie van de WK zwemmen werden in totaal zes we reld-, tien Europese en 153 nationa le records gebroken. Nederland be haalde vier maal brons en verbeter de vier nationale toptijden. De Amerikaanse schoonspringer Greg Louganis pakte tweemaal goud bij de wereldkampioenschappen in Madrid. De Olympisch kampioen was echter niet tevreden over zijn puntentotaal en besloot voorlopig nog niet te stoppen. (foto AP) MADRID (ANP) - De Amerikaanse schoonspringer Greg Louganis heeft zich bij het wereldkampioen schap in Madrid, waar hij eerste werd op de 3-meterplank en de 10- metertoren, een nieuw doel ge steld. Omdat hij zaterdag in de fi nale van het torenspringen niet aan de 700 punten toekwam, zet hij zijn sportloopbaan opnieuw voort, zo als ook de Olympische Spelen van Los Angeles niet het einde waren. De jacht op meer goud is voor de verlegen Amerikaan in de toe komst nog even interessant geble ven als het behalen van een Oscar. In het najaar neemt hij zijn eerste speelfilm op. „Het is maar een bij rol in een film over een blinde lan- ge-afstandsloper. Ik speel een soort 'strandbink'. Ik ben er spe ciaal voor gaan hardlopen". Op de vraag waarvoor hij zou kiezen over twee jaar: Olympische titels of een Oscar-nominatie, ant woordt Louganis: „Beide dan maar". Het lachje bewijst, dat die opmerking een graag gehoorde is, maar niet past bij zijn bescheiden en introverte karakter. In Madrid bleek Gregory Louga nis voor de zoveelste keer de beste. Een paar maanden geleden werd hij bij een toernooi in de Verenigde Staten slechts vijfde. De verklaring voor dat 'falen' is snel gegeven: „Ik heb daar een paar sprongen min der gedaan dan de rest, omdat ik een teen lelijk gestoten had op het platform". Andere nederlagen wil len hem niet te binnen schieten, of het moest als zestienjarig talent zijn, dat in 1976 als schooljongen de weg omhoog insloeg. Zijn belangrijkste tegenstrever MADRID (GPD) - De wereldkam pioenschappen zwemmen in Ma drid hebben precies een week te lang geduurd voor de Nederlandse ploeg. Al begin augustus reisden bondscoach Ruud Beele en zyn twintig pupillen af naar de Spaan se hoofdstad om aan het andere voedsel en elkaar te kunnen wen nen. De diarree kon inderdaad bij tijds en ruim voor aanvang van het toernooi worden verholpen met wat pillen, maar op de gevolgen van 21 dagen trainen-eten-slapen is Oranje het antwoord het gehele toernooi door schuldig gebleven. Op het moment dat het serieuze werk dan eindelijk begon, waren de onderlinge irritaties zo hoog op gelopen, dat het WK voor Neder land al voorbij was nog voordat er ook maar een meter in wedstrijd verband was gezwommen. Omdat een verziekte sfeer een zelfde uitwerking op het hyperge voelige zwemwereldje heeft als een bad zonder water, was de medaille- oogst navenant. Met slechts vier bronzen plakken op zak aanvaard de het terneergeslagen gezelschap gistermiddag de terugreis naar Ne derland. Terneergeslagen en ver deeld, omdat de technische staf en de zwemmers elkaar de zwarte piet toeschuiven voor het drama van Madrid. Het WK krijgt in eigen land dan ook sowieso een vervolg. Bondscoach Beele zal binnenkort alle clubcoaches uitnodigen om over de in zijn ogen onvolwassen instelling van de WK-gangers te praten, de zwemmers steken over een maand de koppen bij elkaar om te zien of zij nog wel met Beele verder willen gaan als coach. Con sternatie alom na een verloren toernooi. De verwijten vlogen zaterdag avond na de zesde en laatste dag van het zwemprogramma over en weer. Ruud Beele trok tien minu ten („Maar echt niet langer") uit voor zijn sombere visie op Madrid. „Je kunt twee conclusies uit deze WK trekken", aldus de man die door een actie van de zwemmers bij zijn aanstelling in 1983 ook al ter discussie stond, „de eerste is dat Nederland mee gaat met het al gemeen gemiddelde van wat ik hier heb gezien. De dames handha ven zich bij de top drie van de we reld, en de heren bij de top tien. Tevreden kunnen we dus nauwe lijks zijn, stilstand betekent achter uitgang. De tweede conclusie is dan ook de reden van de stap te rug. Misschien niet precies aan te wijzen, maar ik denk toch dat de instelling van de zogenaamde ve detten (met de nadruk op zoge naamde, red.) een belangrijke rol hebben gespeeld. In negatief op zicht". „Ik heb tijdens het toernooi twee keer geprobeerd de ploeg weer op één lijn te krijgen, maar als je dan alleen maar hoort dat er voor wat meer vertier gezorgd moet worden, houdt het voor mij op. De KNZB is geen tour-operator. We waren hier om te zwemmen en voor niets an ders. Er schort duidelijk iets aan de instelling van met name de routi niers. Ik had verwacht dat zij zich wat volwassener zouden opstel len". Annemarie Verstappen trainde zich de afgelopen twaalf maanden kapot om van de WK een waardige afsluiting van haar internationale zwemcarrière te maken. Afgezien van de drie bronzen estafetteplak- ken (4 x 100 en 200 meter vrije slag en de 4 x 100 meter wisselslag) werd het toernooi op de persoonlij ke nummers echter een ware kwel ling voor haar. Vandaar haar twij fels om toch maar weer door te gaan, al moet er in dat geval heel wat veranderen. „Ik moet er thuis nog maar eens goed over na denken. Maar als ik zou besluiten om dan toch maar tot Seoel '88 door te gaan, zal ik daar wel wat voorwaarden aan verbin den. Wat er hier allemaal is ge beurd mag nooit meer voorko men", aldus Verstappen, die de kritische noot van Beele onmiddel lijk retourneert. „Die man", zegt ze, „moet eens normaal gaan doen. Hij stelt zich op als een machtswel lusteling, beschouwt ons nog steeds als onmondige kinderen die zich puur met zwemmen en met niets anders bezig moeten houden. Mentale inzinkingen zijn in zijn ogen iets van buiten deze wereld. Ik faal op de 100 en 200 vrij, maar het enige wat ik na de wedstrijd van Beele te horen krijg is mijn tijd. Niet even een arm over mijn schouder, geen enkel geruststel lend woord, alleen maar die ver domde tijd. Hij snapt echt niets van wat er in ons omgaat". Sitters „Ja, ik liep huilend langs de kant van het bad na afloop, maar ik stortte echt helemaal in elkaar toen ik zag dat-ie wel tijd had om met de pers te praten. Bert Sitters (de door alle zwemmers geroemde voorgan ger van Beele, red.) praatte ook di rect na afloop met journalisten, maar onderbrak dat wanneer hij zag dat iemand er door zat. En dat is nu het verschil tussen Beele en Sitters. Ik ben blij dat we binnen kort bij elkaar komen, want de ou deren in de ploeg hebben hun buik vol van Beele. Hij zal moeten ver anderen, wij hebben ons in de loop der jaren al voldoende aangepast". Waar de vrouwen, en dan met na me Conny van Bentum die op de 100 vrij als enige van de ploeg per soonlijke genoegdoening behaal de, nog enigszins tevreden kunnen zijn met viermaal brons, maakten de tien mannenzwemmers een des astreus toernooi mee. Niet één keer werd persoonlijk een A-finale be haald, het enige opstekertje lag op gesloten in twee nieuwe Neder landse records met de estafette ploeg (4 x 100 meter vrije slag en zaterdagavond de 4 x 100 meter wisselslag). Voor de mannelijke delegatie in Madrid trad zaterdag avond de 23-jarige rechtenstudent Frank Drost als woordvoerder op. Ook bij de heren blijkt de aversie tegen Ruud Beele de afgelopen we ken sterk te zijn toegenomen. „Ik heb het gevoel dat er hier ontzettend met me gesold is", opende Drost, die vorig jaar op de EK in Sofia nog goed was voor brons op de 200 meter vlinderslag, maar dit toernooi uit frustratie de bereikte B-finale liet schieten. „Je traint het hele jaar alleen, maar als je bij de nationale ploeg komt denkt het technisch kader ineens alles van je af te weten. Dan wil men macht over je hebben, moetje je ondergeschikt maken aan het al gemeen belang. Daar heb ik geen enkel probleem mee, zolang het niet ten koste gaat van mijn eigen prestaties. En dat is hier dus duide lijk wel het geval geweest". Verwijten Drost: „Ik had de eerste dagen slecht gezwommen en baalde daar stevig van. Beele 'ving' dat toen op door ons te verwijten dat we hem lieten vallen. Hij vergat dat ik een jaar training de mist in zag gaan, hij een voorbereiding van drie we ken. Wie zou op zo'n moment nu meer balen, hij of ik? Onvoorstel baar, maar zijn 'verwijtbaar ge drag' is er wel de reden van ge weest dat hij niemand van de ploeg mentaal heeft begeleid na afloop van de race. Ook 's avonds niet in het hotel. Hij liet je, beledigd als hij was, aan je lot over. Morgen, zei-ie dan af en toe, gaan we er weer te genaan, Frank. Ja, dacht ik dan bij mezelf, maar Frank zit een beetje in zak en as, Ruud. Frank ligt over hoop met zichzelf en is nu alleen nog maar bang om af te gaan. Met zo'n instelling kun je niet meer presteren". „Eigenlijk", relativeert Drost dan, „is het allemaal een samen loop van omstandigheden geweest. Beele is en blijft Beele en de KNZB heeft geen geld. Vandaar dat we hier in een of andere buiten wijk in een hotel zijn gestopt, geld voor uitstapjes, om even je gedach ten van dat zwemmen af te halen, was er niet. Hoewel je het natuur lijk ook kunt overdrijven. Voor Madrid zijn we een week op trai ningskamp in België geweest. We kregen geen zakgeld, dat is nog tot daar aan toe, maar ik vond het echt wel een beetje te ver gaan toen er ook nog eens op het eten werd be knibbeld. De ene dag kregen we geen voorgerecht, de andere geen toetje. Ik bedoel maar. Kneuterig heid ten top". bij het torenspringen Kongzheng Li, die zaterdag tweede werd, wil de zijn geheugen maar al te graag opfrissen. „In 1980 heb ik Greg ver slagen op de springplank. Dat ver geet ik natuurlijk niet snel. Het is voor ons Chineesjes, kleine man- nekes, moeilijk om die grote Ame rikanen ook op de toren de baas te blijven". Ook Li, inmiddels 27 jaar, denkt niet aan stoppen. „Zolang de concurrentie in eigen land onvol doende balans heeft om me te ver slaan en ik er lol in heb, ga ik door. Misschien stop ik na Seoel en mis schien spring ik nog negentig jaar". De kans is daarom groot dat de gevestigde orde in het schoon- springwereldje voorlopig nog wel de dienst uit zal maken. Greg Lou ganis heeft ter voorbereiding op het wereldkampioenschap harder getraind dan ooit. Naast de vier of vijf uur per dag, zes dagen per week, in het zwembad, meldde hij zich dit jaar voor het eerst ook in het krachthonk. „Ik was altijd hui verig voor die gewichten. Nu ben ik blij er toch mee getraind te heb ben. Fysiek heeft het, geloof ik, niet veel uitgemaakt, maar ik voel me wel sterker", meent Louganis, die zei ook nog steeds zijn voordeel te doen met de balletlessen, die hij in de stille winterperiode volgt. Helemaal tevreden zal Louganis niet geweest zijn over zijn verrich tingen op de laatste dag van de ti telstrijd. Het puntental viel mee noch tegen, het applaus was voor hem als favoriet doorgaans niet het hardst - de bijval die Hui Tong kreeg voor een totaal mislukte sprong (krap tien punten waard, waarmee de medaillekansen in een klap weg waren) was zelfs gênant - en op een gegeven moment stond Li zelfs twintig punten op hem „O, was dat zo. Ik let nooit op de tussenstand of de score van een an der. Ik moet voor iedere sprong weer alleen met mezelf bezig zijn. Je wint tenslotte met tien spron gen van tien meter en niet met vijf'. MADRID (ANP) - De Nederlandse waterpolo-arbiters Fred van Dorp en Peter Bookelman hebben er bij het wereldkampioenschap in Ma drid meer van terecht gebracht dan de spelers. Voor een deel lag dat misschien aan het falen van de wa- terpoloploeg, waardoor de Neder landse arbiters al snel als onpartij- digen in de hoofdgroep terecht kwamen, maar toch vooral ook aan hun manier van optreden aan de badrand. Het tweetal kreeg met grote regelmaat interessante partij en toegewezen en de rapportcijfers waren van dien aard, dat alleen te vredenheid past. Van Dorp had vrijdagavond, vol gens de organisatie dankzij het lot, zelfs de eer met de Spanjaard Asencio de finale tussen Joegosla vië en Italië te fluiten in het centra le zwembad. En hij zal hem niet licht vergeten. Liefst vier verlen gingen van twee keer drie minu ten, bijna een complete extra wed strijd, kwamen er aan te pas om de beslissing vlak voor middernacht in het voordeel van de Joegoslaven te laten uitvallen. MONTREAL (AFP) - De Neder landse kanoploeg met Annemiek Derckx en Annemarie Cox heeft de strijd om de wereldkampioen schappen in Montreal gisteren af gesloten met een vijfde plaats in de finale K2 500 meter. De nummers drie van de vorige wereldtitelstrijd hadden bijna drie seconden achter stand op de Hongaarse winnares sen Tovazcan en Meszaros. Annemiek Derckx eindigde in de finale KI 500 meter als zesde. Wereldkampioene Vania Gesjeva uit Hongarije was drie seconden sneller. Herman van den Eerenbeemt, Ronald Florijn, Henk-Jan Zwolle en Nico Rienks konden de achter stand, opgelopen in de eerste kilo meter, ondanks een lichte progres sie op de tweede duizend meter niet wegwerken. Ze passeerden Italië en verkleinden het verschil met de in vierde positie varende Tsjechen aanmerkelijk. Maar meer mogelijkheden had de combinatie eenvoudig niet. De stille hoop dat Robbert Bak ker en Jurgen Nelis in de zeer zwa re eindstrijd van de dubbel-twee zouden verrassen werd niet be waarheid. De surprise kwam wel. maar moest op naam worden ge schreven van de Italianen Alberto Belgeri en Igor Pesciali. Die had den geen respect voor de Oostduit sers, Russen en Zwitsers, die vorig jaar goud, zilver en brons opeisten. Bakker en Nelis gingen in het ge weld ten onder. Maar dat gold meer nog voor de Zwitsers Jurg Weitnauer en Urs Steinemann, die na de Nederlanders laatste werden. De lichte dubbel twee Nieuwe- boer - Van Bekkum kwam in de fi nale niet verder dan een achterhoe degevecht met Mexico. De Triton/ Okeanos-combinatie werd, zo bleek uit de finishfoto, met 0,02 se conde naar de laatste plaats verwe zen. Ook de Nederlandse verrich tingen in de kleine finales werden - afgezien van de tweede plaats van lichte skiffeuse Marian Delfgaauw - gekenmerkt door grote beschei denheid. Eindelijk medaille voor Jos Compaan NOTTINGHAM (ANP) - Eindelijk heeft Jos Compaan haar medaille. Tien jaar heeft de 'veterane' van de Nederlandse roeiploeg er op moeten wachten. Slechts in 1981, in Mün- chen, was zij niet geselecteerd. Op alle andere wereldkampioenschappen sedert 1977 maakte de nu 27-jarige Leidse skiffeuse van Willem III deel uit van de Nederlandse équipe. In Nottingham werd zij beloond voor haar vasthoudendheid. Nog wel in een ploeg, die niet dan na veel moeite tot stand was geko men. Moest Nederland een dubbel- twee afvaardigen naar de titelstrijd of de twee top dubbel-sculls forme ren tot een dubbel vier? Die op zich simpele vraag was oorzaak van problemen. Het bleek niet zo eenvoudig Jos Compaan en Marij ke Zeekant te koppelen aan de jeugdige Maijan Pentenga en Letty Wessel. Er was meer dan één ge sprek voor nodig om die binding toch nog tot stand te brengen. Uitgerekend die combinatie le verde de opvallendste Nederland se prestatie tijdens de strijd om de wereldtitels. Een plaats in de eind strijd werd bereikt. Maar ervaren tegenstanders als Oost-Duitsland, Roemenië, Bulgarije en de Sowjet Unie stonden, zo scheen het, elk verder succes in de weg. Dat leek zaterdag aanvankelijk ook zo. De tactische opzet was: behoudend beginnen en toeslaan in de laatste fase van de race. In zesde en laatste positie voeren de Nederlandse vrouwen dan ook de eerste kilome ter. In de tweede helft van de race werden eerst de Sowjet Unie en Frankrijk gepasseerd. Het brons kwam binnen bereik. De slptaan- val op Bulgarije slaagde.Ruim achter de Oostduitse en de Roe meense vrouwen, maar aanmerke lijk voor de Bulgaarsen ging de Ne derlandse boot over de streep. Jos Compaan kende" haar vreug de niet. Toen iedereen stil op het ereplatform stond in afwachting van de huldiging van de medaille- winnaressen hief ze als enige in triomf beide armen ten hemel. De Nederlandse roeisuccessen kwamen het afgelopen weekeinde trouwens helemaal van de vrou wen. Behalve brons voor de dub- bel-vier was er zilver voor de licht gewicht vrouwen dubbel-twee. In een enerverend gevecht grepen Karin Hommers en Ellen Meliesie de tweede plaats. De 't Spaarne/De Zwolsche-combinatie zorgde met de Britse lichte dubbel-twee voor een unicum in de geschiedenis van de internationale roeifederatie. De finishfoto kon geen uitsluitsel Marijke Zeekant, Marjan Pentenga, Letty Wessel en Jos Compaan (van links af), Nederlands 'gelegenheids' dubbelvier, kunnen hun geluk niet op met het behalen van een knappe derde plaats bij de WK in Nottingham. (foto AP) brengen over de bezetting van de tweede en derde plaats. Voor beide boten was een tijd van 7 minuten en 19,12 seconden geregistreerd. Voor het eerst in een wereldkam pioenschap, waarin de tijden in honderdsten van seconden werden opgenomen was sprake van een 'onbeslist' en dus twee maal zilver. Tegenover het succes van de stonden twee vijfde plaat- de Nederlandse 'zware' Minder dan gehoopt en verwacht werd. De dubbel-twee en de dubbel-vier werden echter aller minst 'weggeroeid'. Het verschil tussen een medaille en de weinig zeggende vijfde plaats bedroeg in beide gevallen amper een lengte. Als men daarbij bedenkt dat Rob bert Bakker en Jurgen Nelis een nog zeer jeugdige dubbel-scull vor men geeft dat hoop vobr de nabije

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13