Kerk en geloof vallen lang niet altijd samen ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 Uit een onderzoek van het bu reau Intomart - in opdracht van Youth for Christ Nederland - bleek, dat van de jongeren van 15 tot 19 jaar ruim 62 procent zich niet tot een kerkgenootschap re kent, ook al is een aantal formeel wél kerklid. Toch vindt 84 pro cent, datje duidelijke normen en principes nodig hebt om wat van je leven te kunnen maken. Maar dat hoeven niet per se kerkelijke of godsdienstige normen te zijn. Bovendien ziet 87 procent van de ondervraagden kansen op een gelukkig leven. "Er is dus geen sprake van een algemeen doemdenken", zo rea geerde professor dr. J. P. Ver steeg, voorzitter van de Evangeli sche Alliantie, op deze steek proef. "Er is ook behoefte aan houvast en aan voorbeelden. Hier ligt een uitdaging voor de kerk. Zü moet voorgaan bij het zoeken naar zin. Maar zijn jonge ren daar werkelijk welkom? Wordt er meer dan incidenteel - zo af en toe een jeugddienst - re kening met hen gehouden?" De toenemende afstandelijk heid van jongeren ten opzichte van kerk en traditionele geloofs waarden verbaast directeur Niek van Exel van Youth for Christ Nederland niet. "Dat zette in de jaren 70 al duidelijk door en er is geen enkele reden om te denken dat dit nu wel tot staan zou ko men". De omvang van het verschijn sel verontrust hem wel, ruim 62 procent. "Daar komt nog bij, dat kennelijk ook voor veel nog ker kelijke jongeren het geloof een steeds vager iets wordt. Velen noemen zich op grond van nogal onduidelijke begrippen als 'ho gere macht' en 'er moet wel iets zijn' toch gelovig". Van Exel: "De kerk zal de fei ten onder ogen moeten zien én moeten accepteren. Ze zal zich moeten toerusten voor de heel bijzondere opdracht van van daag: kerk te zijn in de marge van de samenleving, tegen de Drie dingen vielen de gods dienstsocioloog G. Dekker van de Vrije Universiteit in deze en quête op: de zich sterk doorzet tende ontkerkelijking, vervol gens dat kerk en geloof lang niet altijd samenvallen (ruim 18 pro cent van de niet-kerkelijke jon geren vindt 'bidden' zin hebben) en ten derde dat kerkleden echt niet zo'n andere visie hebben op problemen, samenleving en toe komst dan niet-kerkleden. Dekker: "Wat traditioneel ge formuleerd is zie je verdwijnen. Dan is het niet verwonderlijk dat zowel kerkelijken als niet-kerke- lijken het vage dat er voor in de plaats is gekomen kunnen on derschrijven. Maar vasthouden aan traditionele formuleringen biedt naar de jongeren toe geen enkele aansluitingskans. Als kerk kun je daar geen vrede mee hebben. De vraag is wat je wilt veranderen en hoe je dat doet". De opdracht van Youth for Christ aan Intomart was, een on derzoek in te stellen naar de hou ding van jongeren tegenover ge loof en kerk. De ondervraagden kregen elf stellingen ter beoorde ling voorgelegd, zoals: er zijn vol doende kansen om een gelukkig leven te krijgen, en: de kerk ver vult een belangrijke rol in de sa menleving. Youth for Christ Nederland be staat veertig jaar. Daarover gaat het artikel op deze pagina. "Jonge mensen in bewe ging om aan andere jonge ren de diepste waarden van het christelijk geloof uit te dragen. Dat is Youth for Christ. En aan dit uit gangspunt is veertig jaar lang niet getornd. Wél aan de manieren waarop dat gebeurde". Directeur Niek van Exel ziet voor een beweging als Youth for Christ in deze tijd van ontkerke lijking en totale vervreemding van geloof en traditie grote uitda gingen liggen. "Aan de ene kant door S.J. de Groot een sterk groeiende groep jonge ren die uit de christelijke traditie komt maar opgroeit zonder een levende band met een kerkelijke gemeenschap. Aan de andere kant een generatie jongeren die totaal afhaakt en ook weinig meer te maken wil hebben met de maatschappelijke werkelijk heid". Youth for Christ, de grootste evangelisatiebeweging voor jon geren in dit land, heeft haar veer tigste verjaardag aangegrepen om doelgericht vooruit te zien. In een lijvig rapport worden haar uitgangspunten (identiteit, be leid en organisatie) opnieuw ge formuleerd. Doel blijft: jongeren behouden voor of brengen bij ge loof en kerk. Toch wil Niek van Exel (42) wel even achterom zien, went Youth for Christ heeft in traditio- neel-christelijk Nederland onbe twistbaar geschiedenis gemaakt. "Je kunt gerust zeggen, dat kerkelijk Nederland op zijn grondvesten schudde toen in 1946 Amerikaanse pioniers van de internationale Youth for Christ-beweging - die toen nog geen vijfjaar oud was - hun kers verse 1 evangelisatiemethoden hier kwamen toepassen. De ker ken schrokken van dit soort evangelisatiewerk, de uiterlijk zo sensationele aanpak, de sponta ne zang en muziek, die zo ver af stonden van het oude psalmge zang op hele noten". De belangstelling was massaal. Men wilde wel eens zien hoe die Amerikanen hun godsdienstige meetings inrichtten en anderen opwekten tot een keuze voor het christelijk geloof. Van Exel: "Waarschijnlijk werden die drommen mensen aangetrokken door de blije sfeer, het enthou siaste zingen en de directe predi king. En vergeet niet: het was de tijd van Amerika als de grote be vrijder, het land van de wonde ren, waar alles mogelijk was en dat geen traditie kende, ook niet op godsdienstig gebied. Het land ook, dat ons Marshall-hulp had toegezegd". De ontwikkeling van Youth for Christ - nu in meer dan zestig landen present - naar een op Ne derlandse leest geschoeide be weging verliep niet zonder span ningen. Het eerste hoofdstuk van haar geschiedenis moest al na tien jaar worden afgesloten. De tijd van wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog liep ten einde. Nederland had zich her steld van vijf jaren bezetting. Nieuwe welvaart stond voor de deur. En het levenspatroon ver anderde snel, ook al door de komst van de tv in het gezin. Youth voor Christ zag zich ge noodzaakt een geheel nieuw pro gramma te ontwikkelen, meer gericht op tieners en jongeren, bedoeld om hun te leren hoe ze aan anderen het evangelie kon den brengen. De massale rally's maakten plaats voor de opbouw van een 'medewerkersleger' voor heel Nederland. Van Exel: "Overal werden kerngroepen gevormd en nieuwe initiatieven ontplooid. Aarzelend begon men met het organiseren van zomerkampen om ook op die manier de doelstelling van de be weging te realiseren. Niemand besefte toen nog, dat hiermee de basis werd gelegd voor wat later een van de belangrijkste werk vormen van de beweging zou worden. Ook werd een begin ge maakt met trainings- en vor- mingsweekeinden en paasconfe- renties". Minder openbaar dus, minder zichtbaar. "Maar aan de basis werd keihard gewerkt aan de vorming van een generatie jon geren die, naar later bleek, tallo ze leiders zou voortbrengen voor kerk, zending en evangelisatie. Wie diep graaft zal ontdekken, dat achter de opkomst van het officiële kerkelijke evangelisatie werk in die jaren de invloed zat van wat Youth for Christ had los gemaakt". De pioniersrol van de bewe ging was toen voorbij. Halverwe ge de jaren 60 gingen er zelfs stemmen op om Youth for Christ als zelfstandige beweging op te heffen. Ze had haar tijd gehad. Financieel zwak, beperkt in haar kader en gereduceerd tot groep jes jonge mensen die nog bij el kaar kwamen voor bijbelstudie en gebed. Koffiebars Het is aan de democratisering van de samenleving te danken, dat Youth for Christ een weder geboorte mocht beleven. Niek van Exel: "Mondigheid knaagde aan oude gezagspatro- nen en traditionele vormen van kennis- en geloofsoverdracht. De tieners doen het zélf; dét werd de nieuwe weg van Youth for Christ. Er ging zich een proces van ontkerkelijking en ontker stening aftekenen dat zijn weer ga niet kende. Vooral jongeren haakten af van de traditionele en bijna onbeweeglijke instituten". De kerken reageerden onwen nig. "Het probleem bleek te diep om te kunnen worden aangepakt met eigentijdse jeugddiensten. Youth for Christ herleefde te midden van die ontwikkelingen in kerk en samenleving. Overal ontstonden bewegingen van jon geren. Ook binnen de kerken kwamen protest- en vernieu wingsbewegingen op gang. Maar het meest opvallende waren wel de nieuwe kerkelijke en religieu ze bewegingen, de parakerk. In die stormachtige situatie heeft Youth for Christ een brug naar de kerken willen zijn". Hadden de gevestigde kerken in het begin grote moeite met Youth for Christ in Nederland, nu werd een andere tendens zichtbaar. Van Exel: "Doordat de frontale prediking plaats maakte voor het gesprek - denk maar r NIEK VAN EXEL 'verlengde arm' (Niek van Exel is sinds januari 1983 directeur van Youth for Christ Neder land. Hij begon in 1971 als predikant in Fijnaart en ging in 1974 voor de gereformeerde zending naar Brazilië. Daar bleef hij tot zijn benoeming bij Youth for Christ). aan de koffiebar -, kon Youth for Christ haar bedoeling - een brug naar de kerk te zijn - beter zicht baar maken. De koffiebars rezen als paddestoelen uit de grond. In meer dan honderd plaatsen bracht deze werkvorm tal van jongeren uit de rand van de ker ken bij elkaar voor gesprek over levensvragen". De band met de kerken werd gewaarborgd in duidelijke voor waarden voor plaatselijke kern groepen en medewerkers van Youth for Christ. Daarin is de re latie met een plaatselijke ge meente vastgelegd als voorwaar de voor de band met Youth for Christ. Zo kreeg deze beweging haar gezicht als interkerkelijke jongeren-evangelisatie. Alarmerend De overgrote meerderheid van de jongeren die Youth for Christ bereikt heeft een christelijke of kerkelijke achtergrond. Dat kan betekenen dat deze categorie alle aandacht van de beweging gaat vragen, want heel veel jongeren, komend uit de christelijke tradi tie, hebben grote moeite om een levende band met traditionele in stituten - zoals de kerk - te be- Niek van Exel spreekt van een 'alarmerende kerkverlating' on der jongeren. "Voor onze beweging kan het een noodzakelijke en steeds meer urgente opdracht zijn om deze jongeren een ontmoetings plaats te bieden voor geloof soverdracht en geloofsontwikke ling. Binnen onze evangelisatie doelstellingen past een dergelij ke inzet. Maar dan wordt Youth for Christ wel meer een 'bind middel één de kerken' - voor die jongeren die hun belangstelling voor de kerk dreigen te verliezen - dan een 'brug néér de kerken' - voor jongeren die van buiten de kerkelijke of christelijke traditie komen. Op beide terreinen lig gen voor een beweging als de on ze grote uitdagingen". De groep jongeren binnen de christelijke traditie die zonder een levende band met een kerke lijke gemeenschap opgroeit neemt sterk toe. Van Exel: "Ze zoeken op een volstrekt individuele wijze naar identiteit. Als niet creatief en doelgericht wordt gewerkt aan de vorming en opbouw van die eigen christelijke identiteit, dan wordt dat de volgende generatie zonder kerk en geloof. Beseft de kerk wel, dat juist hier een van de grootste uitdagingen ligt?" "Youth for Christ heeft op dit gebied een schat aan ervaring verworven in de laatste vijftien jaar en wil dat blijven aanwen den voor deze groep jongeren. Nieuwe initiatieven en activitei ten worden ontwikkeld om hier de komende jaren een belangrij ke dienst aan Gods kerk te verle nen. Die jongeren mogen en kun nen wij niet loslaten". Aan de andere kant voelt de beweging zich verantwoordelijk voor jongeren die totaal hebben afgehaakt. "Tallozen leven in een sociaal milieu dat op weg naar de vol wassenheid te weinig bakens biedt. Sommigen komen daar door in een zwerf- en vhichttoe- stand terecht Velen vervallen in ongeïnteresseerdheid en morele vervlakking. Toch hebben jonge ren behoefte aan een thuis, een ontmoetingsplaats, aan meer dan vrijblijvende relaties". In die wereld heeft het christe lijk geloof, naar Exels stellige overtuiging, een opdracht. "Be wogenheid, echtheid, onbaat zuchtigheid, ze zijn er de sleutel toe. Binnen de doelstellingen van Youth for Christ mag de aan dacht voor deze snel groeiende groep jongeren juist nu niet ont breken". Zendingstaak Youth for Christ gaat binnen kort haar werk splitsen in drie af zonderlijke takken. De eerste be treft de uitbouw en vernieuwing van het bestaande werk onder jongeren uit of aan de rand van de christelijke traditie. De twee de zal gericht zijn op die jonge ren die op geen enkele manier daarmee contact hebben. "Hier komt Youth for Christ op een geheel nieuw werkter rein. Een soort zendingstaak wacht hier, waarbij evangelisatie vooral gericht zal zijn op het sa men met jongeren zoeken naar die kwaliteit van leven die in het evangelie zo nadrukkelijk wordt aangegeven". De derde tak betreft de pro- duktie op zakelijke basis van ma terialen voor evenementen, kam pen, evangelisatie- en groeps werk, training, toerusting en ge loofsontwikkeling. Youth for Christ, bindmiddel en brug. Dat blijft de doelstel ling. Niek van Exel: "De vraag daar bij is of de kerken in de komende jaren ook werkelijk een gemeen schap zullen zijn waaraan jonge ren zich kunnen en willen bin den. En of ze voldoende ruimte bieden voor jongeren van buiten de christelijke traditie om over de brug te komen. Is een lege kerk ons werkelijk een grote zorg? Of zal het ons een zorg zijn?" Van Exel beschouwt Youth, for Christ als 'verlengde arm van de kerk'. "V/ij zullen ons de komende jaren tot het uiterste blijven in zetten om jongeren en kerk tot el kaar te brengen. Dat is ons een grote zorg". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. G. Jukema, Leerdam. 5 ds. Stam, Ter Aar; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor Van Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Hortensius, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. W. de Boer, Moordrecht. 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 hr. H J. van Straalen, O.geest. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) zie Bethl.kerk; Oude Vest 10 drs. P. de Bruijn, O.geest; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. ge meente; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Verdoorn, ha. Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijk- hof (Rijndijk) 10 kand. D. Rodenburg. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. v. Nieuwkoop. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 9.30 ds. Den Hertog, 5 ds. Aar- noudse, S.heim. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 leesdienst, 7 ds. De Gier. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 mevr. W. Verhoeven, A.dam. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 prof. Sussenbach. Utrecht. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) elke zon dag 10.30. Zendingswerk Middemachts- roep (Zoeterw.singel 21) 5 hr. H. Blok. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, n 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw .singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.scho- ten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30,10.11.30, 6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9 30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). gaarden, 6.30 ds. Elderman, Bodegra ven. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 3.30 ds. H. de Boer. Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 mevr. J. Broeijer-Bo- gers, Utrecht, 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 9.30 ds. Jonkman; Opstan- dingskerk 9.30 ds. v.d. Heiden, ha, 6.30 hr. H. van Kampen, Blaricum; Nabij (Van Lennepstr.) 9.30 mevr. Visser; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis, 7 ds. Taselaar; De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 drs. Brombacher, 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Taselaar; Driehoorne 7 drs. Brombacher; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Buikema, Zw.dam, 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. v. Wijngaarden. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 stud. F. Bruintjes, Leer dam, 4.30 ds. N. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Ge- ref. Gem. (Hooflstr. 240) 9.30 en 4. Bapt- .gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. M. v.d. Vlugt. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Hooy- kaas, Den Haag. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, 'zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. G. C. de Jong, Zoetermeer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Assies, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 4 ds. Rietdijk, dond. 7.30 ds. Harinck, Oostkapelle. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. Kielder, Vianen, 6.30 ds. Blenk, A.dam; Bethl.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Groenendijk, Den Haag-Scheveningen. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. Boer, Alphen. Ge ref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 kand. A. Boersma, 3 ds. Room. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.- Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Noordam, Bleis- wijk; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 6.30 zie herv. ge meente. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Rib- bers, 5 ds. Lof, R.dam. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7.15 ds. Kattenberg. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 dé. De Graaf, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Huisman, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, #zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 7 ds. Rothfusz. Geref. Kerk ('Hoek steen') 10 hr. De Ridder, S.heim. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Moerdijk, Rozen burg. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. De Graaf, Nieuw- veen, 6 ds. Steenstra, Wassenaar, jeugd dienst; Ontm.kerk 10 ds. Hagen, Zwolle, 6.30 ds. Koster, geref. predikant. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 6.30 ds. Kersten. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Drie bergen; Ichthusk. 10 kand. Hiensch, 5 ds. Hagen, Zwolle; Pnièlk. 9.30 ds. Drie bergen, 6 kand. Hiensch; Maranatha- kerk (Rijnsoever) 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Schuurman; wijkgebouw Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10.30 dovendienst. hr. C. Terpstra. 9.30 voorm. Duitse dienst, dr. K. Zabel (Katwijk). Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. v.d. Steen, R.dam. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Hoff, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula hervormde in Aarlan- (foto Wim Dijkman) Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. J. de Groot. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. J. de Reuver. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 dienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN; Herv. Gem. 10 ds. Mackaay, Leiden, 7 ds. Hoo- gerwerf, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Geref. Kerk 10 ds. Wilschut, 7 zie herv. ge meente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Stegeman, openingsdienst scholen; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born, 6.30 ds. v.d. Born, openingsdienst scholen. Ley- thenrode 10 ds. Lutmers. Elis.zieken- huis 9.30 ds. Brommet, 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hoo- gendijk, Alphen. Geref. Kerk 9.30 hr. v. Wallinga, L.dorp, 7 ds. Los, Zwijn- drecht. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. L1SSE Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. Oostinga, Sliedrecht, 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Ribberink, Rijnsburg, 7 ds. Bos wijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Sal- vatori) 10 ds. Vos, gez. met chr. geref. kerk. 5 br. Kleingeld, Alphen. Chr. Ge ref. Kerk 10 ds. Vos, gez. met Ned. geref. kerk, 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Ooi- evaarstr. 27a) 9.45 hr. M. Brands. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat 7, zo. 9 en 11.30; Maria- kerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat 7. zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP:-Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom, ha. Chr. Geref. Kerk 8.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij, in re monstr. kerk. Remonstr. Gem. 10.30 mevr. L. in 't Veld. Evang. gem. (Kruis punt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. J. van Mourik, 6.30 kand. A. Rietveld. Ge ref. Kerk 9.30 hr. De Bruin, afscheid, 7 ds. v.d. Linden, Zoetermeer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr. J. v.d. Kamp, Beverwijk, 7 ds. Ten Voor de. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 en 7 ds. Schouten, Kockengen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Keuning, 5 ds. v.d. Plas, Zwijndrecht; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Franken, Zeist. 8 nam. Duitse dienst; De Rank (Golfbaan) 10 ds. A. J. de Jong, Leiden; Sole Mio 9 ds. Ruiten burg, ha. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 en 7 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgers- ma, ha, 7 ds. Ruitenburg, ha; Stichtings- kerk 11 hr. P. C. v.d. Bos, Katwijk. Ned. Prot. Bond (aula Oude Zeeweg) 10.30 ds. Bloemendaal, Delft. Volle-evang.ge- meente 'Shalom' (geb. Buitenzorg, Zee- reep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilkzat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Vegter; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 ds. A. C. J. v.d. Poel, Den Haag, geen avonddienst. Geref. Kerk 5 nam. bevestiging en intrede ds. H. R. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30. Ned. Geref: Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. v.d. Veer, Rosbergen. Van Wijc- kerslooth 4 ds. Smaling, Rijnsburg. En degeest 10 ds. Friederich. Volle-evange- liegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will .kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo: 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING:' Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 hr. W. Volkers, Amstelveen, 6.30 hr. L. Broek, O.geest. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Went, Bloemendaal. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.3(1 ds. Heijmans, Alphen, 7 ds. Groenen dijk, Scheveningen. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Be- thelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel. 5 ds. Rib berink; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 7 ds. Cziria. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. van Duin, Noordwijk. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Germans, ha, 7 ds. Baas, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 ds. Aarnoudse, 7 ds. Den Hertog, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. Cazander, Oude Tonge. Geref. Kerk 9.30 kand. mevr. Kreeft, 6.30 ds. Nieuwenhuis, Alphen. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 ds. Wagter, Rijnsburg. Geref. Kerk 9.30 ds. Ribberink, 6.30 ds. Snel, beiden Rijnsburg. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Heida, 4 ds. Hoff. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, ha, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Blanken, ha. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Verheule, ha. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk, 4.30 ds. G. H. van Kooten. Ge ref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, ha. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 agapè-viering. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Ne therlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Vermaat, Maassluis, 5 ds. Schaap, Schoonhoven; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Wieman, Bodegraven; Imm.kerk 9.30 hr. Yska, Den Haag. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 en 5 ds. De Moor; Ont m.kerk 10 ds. Bongers. Remonstr. Gem. 10 ds. Thieme, Boskoop. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. De Graaf, H.wou- de; Kievietk. ('Samen op weg') 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasber- gen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 3 nam. bevestiging en intrede ds. Focke- ma Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 kand. v. Dis, Wassenaar. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 kand. v. Wallinga, L.dorp. Rk Kerk zat. 7, zo. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 drs. A. Fluijt, Gouda, 7 ds. v.d. Waal, Nieuwerkerk a.d. IJssel. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, Ter Aar, 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 dr. Bade, Koudekerk, 6.30 ds. Buikema.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13