FNV stort zich op 'losse' werknemers Stukgoedwerkers9 Landbouwexport VS bereikt dieptepunt Afkeer van flexibiliteit opzij gezet Smit-Kroes wil breuk in wegtransport lijmen Fokker meldt tegenvallers Legitimatie verplicht bij openen bankrekening Minister aanvaardt bank-cao Windmolen Texel zeer rendabel Spotgoedkope boter voor EG-klaveren VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD) - De FNV gaat zich actiever bezighouden met de belangenbehar tiging van uitzendkrachten en andere mensen met 'flexibele' rechtsposities. De vak centrale wijzigt daarmee haar koers, die lange tijd bestond uit een afkeer van uitzend- werk. DEN HAAG (ANP) Minister Smit van Verkeer heeft de werkgevers in het wegvervoer aangeboden te bemiddelen in het conflict over de cao 1986. Zij deed dat in de oprich tingsvergadering van de Federatie Wegvervoer, waarin de vier organi saties van werkgevers gaan samen werken. Drie van de vier werkgeversorga nisaties hebben in juni met de ver- voersbonden een akkoord bereikt over de cao voor dit jaar. De be langrijkste werkgeversclub, de NOB Wegtransport, weigert echter de cao te ondertekenen. De achter ban van de NOB is tegen de nieu we cao-bepaling die vastlegt hoe veel uren vrachtwagenchauffeurs minimaal kwijt zijn aan laden en lossen, wachten en rustpauzes. Volgens de bonden is dat van be lang voor de berekening van de sa larissen. De meerderheid van de NOB-leden is bang dat sommige chauffeurs hun werktijden zullen 'opvoeren' om meer te kunnen ver dienen. De drie andere werkge versorganisaties wijzen erop dat de bepaling alleen voor de cao 1986 geldt. Een extern onderzoek moet uitwijzen of de regeling goed of slecht werkt. In het laatste geval verdwijnt zij uit de cao voor 1987. Minister Smit liet gisteren blij ken dat zij niet bepaald gelukkig is met de dwarsliggende houding van de NOB Wegtransport. Zij vindt aat er nu snel een cao moet komen die door alle partijen wordt onder tekend. „Ik wil u daarbij helpen, privé of in functie". VNO-voorzit- ter Van Lede maakte de transport ondernemers duidelijk dat hun fe deratie alleen kans van slagen heeft als zij eensgezind optreden, ook in cao-zaken. De werkgeversorganisaties in het wegtransport worden al jaren gekenmerkt door interne verdeeld heid en ruzies. Daarbij waren het meestal de NOB Wegtransport en de PCB Wegvervoer (christelijke ondernemers) die met elkaar over hoop lagen. Vorige week nog goot de PCB olie op het vuur door de nieuwe werkgeversfederatie nog voor haar geboorte te kenschetsen als een nieuwbouwwoning met een grote scheur in de gevel. PCB-voorzitter drs. C. Vreug- denhil zwakte dat gisteren weer af, maar liet er geen misverstand over bestaan dat zijn organisatie niet al le besluiten van de federatie als zoete koek zal slikken, zolang de NOB dwars ligt. Met de oprichting van de Federa tie Wegvervoer is de Commissie van Overleg Goederenvervoer op geheven. Deze COG heeft tien jaar lang geprobeerd in de contacten met rijksoverheid, vakbonden en anderen eendrachtig op te treden, maar zij kende voortdurend ver schillende woordvoerders met ver schillende opvattingen. FNV-voorzitter H. Pont en be stuurslid K. Adelmund hebben dat aangekondigd op een persconfe rentie ter voorbereiding van een thema-congres dat de FNV op 10 september houdt. Het arbeids marktbeleid moet, aldus Adel mund, in de toekomst naast de ar beidsvoorwaarden en de sociale ze kerheid één van pijlers van het be leid van de FNV worden. Het congres gaat over de vraag hoe de FNV zich bezig moet hou den met de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt, zoals de onstuimige groei van nieuwe arbeidscontrac ten (flexibele contracten, afroep- werk, uitzendwerk); de noodzaak van scholing van werklozen en werknemers, en het feit dat de ar beidsbemiddeling vanaf 1988 on der bestuur van bonden, werkge vers en overheid komt te staan. In het onlangs uitgelekte rapport 'De FNV over veertien jaar" con stateerde de vakcentrale al dat de vakbeweging niet aantrekkelijk genoeg is voor allerlei groepen werknemers, als vrouwen en jon geren. Dat zijn ook vaak de men sen die niet op de traditionele vaste arbeidscontracten zitten, maar al lerlei vormen van tijdelijk werk doen. De FNV hoopt z'n herken baarheid en werfkracht onder die mensen op deze manier te vergro ten. Op dit moment werken er naar schatting 1,5 miljoen mensen op basis van flexibele contracten en ruim 1,1 miljoen mensen in deel tijd. De FNV gaat nu praten over de vraag hoe die contracten het best geregeld kunnen worden. Dat zou kunnen door aan te sluiten bij bij voorbeeld de cao voor het uitzend- wezen, maar kunnen de afzonder lijke bonden bij hun cao-beleid de flexibele arbeid betrekken. De trale blijft tegenstander van aantal vormen van flexibele ar beid, zoals de nul-urencontracten waarbij iemand voor minimaal nul uur wordt aangenomen en de werkelijke werktijd varieert. Maar andere vormen moeten bespreek baar worden. De FNV blijft zich keren tegen de van werkgeverszijde geuite op vatting dat een groot deel van het werkloosheidsprobleem een scho- lingsvraagstuk is. Arbeidstijdver korting en het scheppen van meer banen blijven voorop staan, aldus Pont en Adelmund, maar scholing van werkenden en werklozen wordt wel steeds belangrijker. Adelmund pleitte ervoor dat be drijven hun eigen opleidingen ook open gaan stellen voor werklozen. Op het gebied van de arbeidsbe middeling wil de FNV af van de versnippering die er is gegroeid doordat arbeidsbureau's, sociale diensten en bedrijfsverenigingen elk op eigen wijze proberen werk voor mensen te vinden. De Indus triebond FNV is onlangs al in Gel derland zelf met een experimente le vorm van arbeidsbemiddeling gestart. Andere vakbonden zullen dat initiatief waarschijnlijk volgen. Een mogelijkheid die de FNV wil onderzoeken is de vorming van ar beidspools, zoals nu al in de metaal en de haven bestaan. In de bouw zijn de voorbereidingen om tot poolvorming over te gaan al in een vergevorderd stadium. AMSTERDAM - Leerlingen van de Nederlandse hotelscholen streken gisteren neer in Amsterdam om deel te nemen tafeldekken. Let op de 'spaken' (vouwen) in het tafelkleed. wedstrijd (foto ANP) PRIJS BRANDSTOF ACCIJNS 35% Nieuwe fusieplannen voorzien in 500 ontslagen voor '89 BTW PRIJS AAN DE POMP. BELAS TINGEN 65% (99,1 ct) 152,1 ct -100% ROTTERDAM (ANP/GPD) - In de Rotterdamse haven is grote onrust ontstaan door berichten dat enige honderden arbeidsplaatsen moe ten verdwijnen als gevolg van een fusie in het stukgoed. De drie grootste stukgoedbedrijven in de haven, Seaport, Multi-terminals en Müller Thomsen, zouden een ak koord hebben bereikt.Voorwaarde is wel dat er bij de drie bedrijven, met in totaal 1200 werknemers, 500 arbeidsplaatsen verdwijnen voor eind 1989. Volgens P. Rosenmüller van de Vervoersbond FNV, die nog niet op de hoogte is gesteld, zijn de werknemers bij de betrokken be drijven „des duivels". Kaderleden bellen woedend naar de vakbond. Volgens L. Buter, de secretaris van de ondernemingsraad van Multi- Terminals, is de sfeer op het bedrijf zeer gespannen. De drie concerns die eigenaar zijn van de stukgoedbedrijven. Furness, Internatio Müller en Pak hoed Holding, zijn al geruime tijd met elkaar in bespreking over een fusie van de dochters, het Triton plan. Eerder was berekend dat daardoor 350 arbeidsplaatsen moe ten verdwijnen. Een studie van het adviesbureau Horringa en De Ko ning in het vooijaar wees echter uit dat zo'n samengaan van de drie be drijven weliswaar een goede oplos sing zou zijn voor de drie noodlij dende bedrijven, maar uiteindelijk geen rendabel bedrijf zou opleve ren. Daarom ook haakte de Maat schappij van Industriële Projecten (MIP) af als potentiële financier. Belemmering Volgens mr. N.J. Westdijk, voor- zitter van Furness, is Triton wel de- wordt voldaan. Juist dit laatste on derdeel vormt een grote belemme ring voor de fusie, omdat in eerder gemaakte afspraken in de commis sie-Van der Louw is bepaald dat er tot 1990 geen gedwongen ontsla gen zullen vallen in de totale stuk goedsector. Westdijk: „We gaan nu in ge sprek met alle betrokken partijen, zoals overheid, vakbonden, onder nemingsraden en de SVZ, de geza menlijke havenwerkgevers. Want dat overcompleet in de drie bedrij ven en wat we in de arbeidspool garanderen bedraagt nu 280 ar beidsplaatsen en zal eind 1989 naar verwachting zijn opgelopen tot cir ca 800. Daarvan zullen tot 1990 cir ca 300 arbeidsplaatsen verdwijnen als gevolg van het Van der Louw- akkoord. Maar het probleem van die andere 500 kunnen wij als Tri ton niet alleen oplossen". Half september zei hij met nade re mededelingen te zullen komen. AMSTERDAM (ANP) - Fokker heeft over de eerste helft van dit jaar een nettowinst gemaakt van ruim 13 miljoen gulden, tegenover 12 miljoen over dezelfde periode vorig jaar. De omzet steeg van 526 tot 733 miljoen gulden. Volgens de directie staat de winst onder druk door hogere kosten in de ontwik keling van nieuwe programma's en vertragingen. Voor de tweede helft van dit jaar en de eerste helft van volgend jaar zal dit gevolgen heb ben. „Hoewel positief, zal het re sultaat aanzienlijk lager zal zijn dan dat over het eerste half jaar", aldus Fokker. Fokker schakelt momenteel over de produktie van de F 27 Friendship en de F 28 Fellowship naar de opvolgers van deze ver keersvliegtuigen, de Fokker 50 en de Fokker 100. De eerste afleverin gen van de nieuwe typen beginnen pas in 1987. De twee nog overge bleven F 27's en de laatste F 28 zijn in het eerste halfjaar verkocht, te genover respectievelijk 19 en 12 in de eerste helft van 1985. De directie heeft in het halfjaarbvericht geen nieuwe verkopen te melden voor de Fokker 50 en de Fokker 100, te genover respectievelijk 32 Fokker 50 en 30 Fokker 100 vliegtuigen in de eerste helft van 1985. Wel wer den enkele grote orders geboekt in de militaire en de ruimtevaartsec tor. VERLIES MENEBA - Het verlies van Meneba (mengvoeders, meel, bakkerijen) over de eerste helft van dit jaar blijkt 2,9 miljoen te bedra gen. De directie stelde in mei van dit jaar al de eerste helft van dit jaar mogelijk af te zullen sluiten met een klein verlies, nadat het eerste kwartaal was achtergeble ven bij de verwachtingen. In april werd in een toelichting op het jaarverslag gesteld, dat er een scherpe concurrentie is op de markten waar Meneba actief is en dat ook onzekerheid bestaat door de landbouwpolitiek van de Euro pese Gemeenschap en door de spanningen op landbouwgebied tussen de VS en West-Europa. UTRECHT (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) heeft de cao 1986 voor het bankbedrijf (100.000 werknemers) algemeen verbin dend verklaard. De dienstenbon den van FNV en CNV hebben deze cao niet ondertekend omdat de gelijk een haalbare zaak als naast bankwerkgevers geen afspraken i aantal bedrijfseconomische markttechnische ook aan drie es sentiële sociale voorwaarden Accijns, btw en enkele andere heffingen maken 65 procent uit prijs die de klant aan de pomp betaalt voor een liter superbenzine. Dat blijkt uit deze tekening van de Bovag, vereniging van de autohandel en het garagebedrijf, die protesteert tegen de kabinetsplannen om de accijns op motorbrandstoffen nog eens te verhogen. Samen met de RAI is de Bovag van mening dat een verhoging van de accijns ook niet nodig is: de inmiddels weer stijgende benzineprijzen leve ren de schatkist al voldoende extra inkomsten op. Een stijging van de benzineprijs met 15 cent levert de schatkist op jaarbasis al zo'n 135 mil joen gulden extra op aan btw, aldus de organisaties. Bovag en Rai wijzen ook op de moeilijke positie van de pomphouders in de grensstreken. De organisatie van olie- en kolenhandelaren, Novok, heeft al eerder de problemen aan de Belgische grens aan de orde gesteld. Aan de Duitse grens loont het alleen nog dieselolie te verkopen. Overigens willen de beide organisaties graag een einde maken aan de ondoorzichtige situatie met betrekking tot de brandstofprijzen. „Het lijkt er nu op dat iedere aanleiding wordt aangegrepen voor een verhoging. De vraag rijst of er niet een duidelijker wijze van prijsvorming zou moeten komen". DEN HAAG (ANP) - Mensen die een bankrekening willen openen of een safeloket willen huren, zullen zich eerst moeten legiti meren. Als identiteitsbewijs kan worden volstaan met documen ten als een paspoort, een rijbe wijs of een 65-pluspas. Dat blijkt uit een wetsvoorstel van minister Ruding (financiën), waarmee de ministerraad heeft ingestemd. Alle financiële instellingen zijn straks verplicht de identiteit van de cliënt nauwkeurig vast te stel len en te registreren, als het gaat om transacties met een enigszins duurzaam karakter, zoals het openen van een rekening. Voor uitlopend op een wettelijke rege ling zullen de grote banken (aan gesloten bij de Nederlandse ban kiersvereniging) zich al aan de normen in het wetsontwerp hou den, zo is met De Nederlandsche Bank overeengekomen. Het wetsontwerp is erop ge richt een einde te maken aan (zwartgeld)transacties van ban ken die zich niet aan deze over eenkomst gebonden achten. wilden maken over de invoering van een 36-urige werkweek. De Koning liet na het bereiken van het principe-akkoord over de bankcao tussen werkgevers en de bonden van hoger personeel in maart bedenkingen te hebben en zich ernstig te beraden over de al gemeen verbindendverklaring. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid (overlegorgaan van werkgevers en werknemers) kwam niet tot een eensluidend advies over de verbindendverklaring. FNV en CNV waren tegen zo'n ver klaring omdat het buitenspel staan van de dienstenbonden te diep zou ingrijpen in de arbeidsverhoudin gen. Een verbindenverklaring heeft De Koning echter niet willen ont houden „gelet op de belangen wel ke aan een algemeen verbonden- verklaringf ten grondslag liggen". Hij tekent wel aan te hopen dat het uitsluiten van twee bonden „een incidenteel karakter draagt". De cao 1986 voorziet onder meer in een gemiddelde werkweek van iets meer dan 38 uur, een eenmalige' uitkering van 1 procent en een structurele loonsverhoging van 1,5, procent. TEXEL (ANP) - De windmolen op Texel bij het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) heeft de afgelopen twaalf maanden meer dan 200.000 kilowattuur (kWh) aan elektriciteit geleverd. Dat is goed voor de jaarlijkse be hoefte van ongeveer honderd huis houdens. Vrijwel nergens ter we reld, en zeker niet elders in Neder land, wordt een dergelijke produk tie gehaald. Volgens het NIOZ en de Organi satie voor Duurzame Energie in Utrecht (ODE) bewijst deze record opbrengst dat windenergie wel de gelijk rendabel kan zijn. De intro ductie van windenergie op grote schaal in ons land wordt volgens de fabrikanten van windmolens en milieuorganisaties echter sterk af geremd doordat subsidies voor de ze vorm van duurzame energie niet goed zijn geregeld. Ook de vergoe- Kort Zakelijk WASHINGTON (UPI/DPA/Rtr.) - De waarde van de Amerikaanse ex port van landbouwprodukten zal dit jaar naar verwachting in verge lijking met vorig jaar met vijftien Hyotheekrente De Nederlandse levensverzeke- procent verminderen tot 26,5 mil- raars verlagen de hypotheekrente Jard doUar, het laagste niveau van met 0,3 procent. De basisrente de afgelopen negen jaar. Dit heeft komt daarmee op 6,7 procent. Deze het Amenkaanse ministerie van geldt voor hypotheken met ge meentegarantie en voor hypothe ken tot maximaal 75 procent van de executiewaarde met rentebeta ling per maand achteraf. Voor le ningen die langer lopen dan tien jaar geldt een opslag van 0,4 pro cent. De Verenigde Spaarbank landbouw bekendgemaakt. De schatting voor het lopende begrotingsjaar, dat op 30 septem ber afloopt, is één miljard dollar la ger dan een vorige raming in mei. Volgens het ministerie zijn veel po tentiële kopers van landbouwpro dukten geneigd de aankopen uit te het overschot nog geschat op ze- niveau bereikte, en de aanhoudend ven acht miljard dollar. In mei en grote landbouwproduktie van Au- juni was er zelfs sprake van een te- stralië, Canada, Argentinië en de kort op de handelsbalans van land- Europese Gemeenschap. Volgens bouwprodukten, respectievelijk het ministerie is ook het gebrek 348 en 71 miljoen dollar. Dat is, be- aan koopkracht in veel ontwikke- halve in het geval van langdurige lingslanden debet aan de daling stakingen, sinds 1959 niet meer van de Amerikaanse landbouwex- voorgekomen. port. De sterke daling van de land- Het ministerie van landbouw zei bouwexport weerspiegelt de ver- wel enige opleving in de export mindering van de import van Ame- van produkten zoals tarwe, katoen, rikaans graan door de Sowjet- rijst en mais te verwachten. Maar Unie, die vorig jaar nog een record- het voegde eraan toe dat de totale exportwaarde van deze produkten niet echt zal toenemen doordat de prijzen op de wereldmarkt waar schijnlijk zullen blijven dalen. EG-rundvlees De Britse Meat and Livestock Commission verwacht dat de ex port van rundvlees van de Europe se Gemeenschap dit jaar tot een re cordniveau zal stijgen zonder dat de rundvleesvoorraden noemens waardig zullen verminderen. Vol- laagt haar hypotheekratieven met stellen mafwachüngvan nog lage- 0,2 procent. Bols Bols neemt een meerderheidsbe lang in een bedrijf dat in Zwitser land bronnen van mineraalwater exploiteert en frisdranken maakt. Met de Adelbodner is in principe overeenstemming hierover be reikt. De Zwitserse firma met on geveer 50 werknemers maakte vo rig jaar een omzet van 10 miljoen prijzen op de wereldmarkt. In 1985 beliep de Amerikaanse land bouwexport nog 31,2 miljard dol lar. Vijfjaar geleden, in 1981, werd voor het recordbedrag van,43,8 miljard dollar aan landbouwpro dukten door de VS uitgevoerd. Ook het overschot op de han delsbalans van landbouwproduk ten, al decennia lang de steunpilaar van de Amerikaanse handelsposi tie, zal naar schattingen van het mi nisterie dit jaar afnemen, en wel tot miljard dollar, het kleinste Zwitserse franken of wel ongeveer plus sinds 1972. Eerder had minis- f 14 miljoen. ter Richard Lyng van landbouw BRUSSEL (DPA) - De Europese Commissie heeft 50.000 ton boter uit de EG-voorraden tegen een zeer lage prijs verkocht als voe der voor kalveren. De voederfa brikanten hoefden slechts 92 ecu (ongeveer 218 gulden) per ton be talen. Dat is slechts een fractie van de 3.132 ecu (7.440 gulden) die de Europese Gemeenschap op het ogenblik voor een ton bo ter aan de boeren betaalt. De boter lag bij gebrek aan af zetmogelijkheden al meer dan drie jaar in de koelhuizen en is volgens de commissie niet meer geschikt voor menselijke con sumptie. Tot de verkoop als vee voeder werd onlangs besloten om opslagkosten uit te sparen. Die kosten belopen jaarlijks on geveer 400 ecu (950 gulden) per ton. In de koelhuizen van de EG ligt momenteel in totaal 1,3 mil joen ton boter opgeslagen. De Europese Commissie is van plan daarvan in de toekomst jaarlijks 150.000 ton als voeder voor kal veren te verkopen. Een voorstel van de commissie om ook goed kope boter beschikbaar te stellen voor werklozen en gepensioneer den met zeer lage inkomens is in juli door de Europese minister raad afgewezen. gens een gisteren gepubliceerd marktrapport van de commissie zal de export dit jaar in totaal één miljoen ton bedragen, twintig pro cent meer dan vorig jaar. Hoewel het grootste deel van de export zal komen van de voorraden, ver wacht de commissie toch dat de vleesberg aan het eind van het jaar nog 600.000 ton zal belopen, onge veer hetzelfde niveau als eind vorig jaar. De commissie schrijft in haar rapport dat de EG dit jaar flink voordeel heeft gehad van de daling van de vleesproduktie'in andere delen van de wereld. Daardoor heeft de gemeenschap haar vlees export aanzienlijk kunnen vergro ten. Tot dusver heeft de vleesex port van veel EG-landen al twee maal het niveau van vorig jaar be dragen, aldus de commissie. Be halve toenemende verschepingen naar het Midden-Oosten en Noord- Afrika, wordt er vooral veel vlees aan Brazilië verkocht. Onder nor male omstandigheden is Brazilië één van de belangrijkste vleesex porteurs ter wereld, maar het land kampt dit jaar met een groot vlees- tekort als gevolg van de droogte en tegenvallende economische resul taten. dingen voor de aan het openbare elektriciteitsnet geleverde elektri citeit van de windmolens zijn veel te laag. De windmolen op Texel voorziet het NIOZ in ruime mate van de daar benodigde energie. De hoge produktie wordt volgens de direc tie van het instituut onder meer be reikt door de hoge gemiddelde windsnelheid op het eiland. Daar naast werkt de goede verhouding tussen het windregime, de rotor- diameter en het generatorvermo gen mee aan het hoge rendament. Met deze recordproduktie is de Texelse molen veruit de beste in ons land. Op de tweede plaats ko men twee windmolens in Zeeland, die goed zijn voor een jaarlijkse produktie van ongeveer 110.000 kWh. In Denemarken, waar enkele honderden molens van hetzelfde formaat staan, is een produktie zo als op Texel nog nimmer gehaald. De beste komen tot 180.000 kWh. De Amsterdamse effectenbeurs was vanmorgen duidelijk in reactie, nadat de aandelenkoersen deze week een on gekend hoog niveau bereikt hadden. De index algemeen, gistermiddag nog 0,4 punten verwijderd van de 300- grens, leek deze psychlogische barrière niet te gaan nemen. Bij een gelijk gebleven Wall Street en een wat dalende dollar konden de meest verhandelde internationale aan delen -Unilever, Koninklijke Olie en Philips- redelijk stand houden. KLM had echter rond het middaguur acht dubbeltjes verloren op f 44,90, Hoogo vens f 3,90 op f 71,60 en Akzo f 3,20 op f 157,60. Van de industriële fondsen moest Fokker na het ongunstige halfjaarbe richt veruit het meest terug. De koers kelderde, na een kleine terugval giste ren, van f77,50 naar een openingskoers van f61.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9