Zuid-Afrika huurt artiesten in voor de 'operatie optimisme' Unifil na aanslag in staat van paraatheid PKernenergieprograinma geschaad' Nieuw fenomeen: vrouw in top van Japanse politiek Meisje ontwaakt na elf jaar uit coma jRIJDAG 22 AUGUSTUS 1986 out op fout TOKIO (Rtr.) - Voor het eerst maakt een vrouw in Japan een kans op het leiderschap van een politieke partij. De belangrijkste oppositiepartij, de Japanse Socia listische Partij (JSP), hoopt na de verpletterende nederlaag bij de verkiezingen van vorige maand met Takakoi Doi de tanende popu lariteit van de JSP een halt toe te roepen. Mannen maken de dienst uit in ae Japanse politiek. Er zit geen en kele vrouw in de regering van de Liberaal-Democratische Partij (LDP). Slechts vier procent van de parlementsleden is een vrouw. Alle gouverneurs van de 47 prefecturen en de burgemeesters van de 652 grote steden zijn mannen. Onder de burgemeesters van 2.005 mid delgrote gemeenten zijn slechts MOSKOU (AP) - Andranik Petrosjants, voorzitter van de Russische staatscommissie oor kernenergie, heeft gisteren op een persconferentie in Moskou gezegd dat door de :ernramp in Tsjernobyl 'het Russische kernenergieprogramma ernstig is geschaad'. Jij benadrukte dat de regering schreven aan menselijke fouten weer afremden; het automatische :ich door de ramp gedwongen ziet die werden gemaakt bij ongeauto- riseerde experimenten met de tur tle plaats en de produktie van kern- :entrales in heroverweging te ne- nen, en dat de beveiligingssyste- nen moeten worden uitgebreid. Over wijzigingen in het kernener gieprogramma zyn nog geen be sluiten genomen, aldus Petros- [ants. Valery Legasov, eerste onderdi recteur van het Russische instituut bogenerator van de reactor. In antwoord .op een vraag over berichten in een Russische krant dat zich op 23 mei een tweede brand in de centrale heeft voorge daan, zei Legasov dat in mei op de centrale een aantal 'kleine brand haarden' is geconstateerd. Geen die branden konden kernenergie, verklaarde dat vang worden vergeleken met die chitect van de centrale geen reke ning heeft gehouden met de kettin greactie die het gevolg is van die synthetische specifieke reeks van menselijke De 44 miljoen vrouwelijke kie- I zers vormen een machtig kiezer spotentieel, een feit waarvan de vooral bij de vrouwen populaire premier Yasuhiro Nakasone zich welbewust is. Alleen de door de alarmsysteem was afgesloten zodat vakbond gedomineerde linker- het experiment met de generator vleugel van de partij moet nog nogmaals kon worden uitgevoerd; door de bocht, hoewel het partijbe- het noodkoelsysteem was afgeslo- - - - ten; en tenslotte was het waarschu wingssysteem voor de water- en stoomdruk afgesloten. Volgens Legasov zou het onge luk niet gebeurd zijn als maar één van de zes overtredingen niet zou zijn begaan. Hij gaf toe dat de stuur het al eens is met de kandida tuur van de 57-jarige mevrouw Doi. De rechtervleugel van de JSP vindt dat de partij haar vakbondsi mago moet veranderen om stem men te trekken bij het steeds con servatiever wordende electoraat. Maar driekwart van de JSP-inkom- sten is afkomstig van de Sohyo, het belangrijkste vakverbond, en de meeste bonden geven de voorkeur aan Tetsuo Ueda (58) als opvolger van Masashi Ishibashi, de huidige partijleider. ishibashi trekt met zijn aftreden de consequentie uit de grootste verkiezingsnederlaag uit de ge schiedenis van de JSP. De partij verloor op 6 juli 25 zetels, en bezet nu slechts 86 van de 512 zetels in het Lagerhuis. Volgens politieke waarnemers echter is de vakbewe ging weliswaar niet enthousiast over Doi maar staat ze evenmin voor de volle 100 procent achter Ueda. Dat zou betekenen dat Doi bij gebrek aan beter aan het lang ste eind zal trekken. Ondanks de machtspositie van de vakbeweging in de JSP, kon ze veel van haar leden er niet van weerhouden op de LDP te stem men. Ishibashi deed zijn uiterse best om het image van de partij te veranderen en gooide veel marxis- tisch-georiënteerde doctrines over boord. De partijleiding hoopt dat Doi, die zeven keer voor de JSP in het Lagerhuis heeft gezeten, veel vrouwelijke stemmen zal onttrek ken aan de LDP en het vakbondsi mage van de JSP zal doen vermin deren. Aanstaande maandag sluit de re gistratie van kandidaten voor het voorzitterschap van de JSP. Op 4 en 5 september zullen verkiezin gen worden gehouden en een dag later zullen de stemmen worden geteld. Ofschoon het er dus nog om kan gaan spannen, is de kans groot dat mevrouw Doi het ni zicht van de JSP wordt. oorzaakt toen zich in de nacht van 25 op 26 april twee explosies hebben voorgedaan in reactor 4 van de kerncentrale ir Tsjernobyl. De eerste werd veroor zaakt door een veel te hoge concen jtratie waterstof, en de tweede door gebracht naar de kern werd ge- zuurstof dat reageerde met de bracht. De temperatuur in de oververhitte reactorkern. schacht naar de kern was toen on- Het ongeluk kon volgens Lega- geveer 300 graden Celsius, aldus sov vry wel volledig worden toege- Legasov. Legasov verklaarde dat de werk- Botsing aan grens China substantie die als beschermende fouten, omdat hij niet geloofde dat laag op de reactor zou Worden aan- iets dergelijks kon gebeuren. Hij liet doorschemeren dat men over weegt veiligheidssystemen in de reactoren in te bouwen die zelfs met dergelijke, onwaarschijnlijk geachte, reeksen van fouten reke ning houden. Leonid Ilyin, vice-president van de Russische academie voor medi sche wetenschappen die de medi sche gevolgen van de ramp onder- het onge- de kerncentrale op zes punten de veiligheidsvoorschrif ten hebben overtreden: er waren slechts zes tot acht reserve-reactor staven aanwezig in plaats van de zoekt, verldaarde dat afgesloten; weliswaar twee extra pompen TOKIO (Rtr) - Bij een vuurgevecht werking gesteld tussen Chinese en Russische verplichte 30; het automatische luk 350.000 mensen uit de noorde controlesysteem voor het energie- hjke Oekraïne en zuidelijk Wit- koelvloeistof reactor. _.i koelvloeistof v. 0, grenswachten is vorige maand een waardoor luchtbellen ontstonden Chinese soldaat omgekomen. Dit die de toevoer heeft het Japanse dagblad Yomiuri Shimbun vandaag gemeld De correspondent van het blad in Peking meldde onder aanhaling van een onbekende Oosteuropese bron dat de botsing op 12 juli plaatsvond aan de grens tussen de Sowjet-Unie en de westelijke Chi nese provincie Xinjiang. Het groot ste Japanse dagblad schreef dat het incident „grote spanning" ver oorzaakte tussen beide landen en dat zij erna krachtige verbale protesten uitwisselden. Volgens de bron, die zich baseer de op informatie van een onbe kend gebleven Chinese functiona ris. beschoten 13 vermomde Russi sche grenswachten drie Chinese collega's en twee burgers die een routine-patrouille uitvoerden in het district Ili Kazakh in Xinjiang. Daarbij werd een Chinese grens wacht gedood, een andere gewond en werden twee Chinezen en vier paarden door de Russen meege voerd. De Sowjet-Unie diende op 14 juli bij Peking een protestnota in waarin stond dat de Chinese pa trouille op Sowjet-grondgebied was doorgedrongen en het eerst had geschoten, aldus net Japanse dagblad. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de Chinese patrouille op eigen terrein was beschoten, op onge veer 15 meter van de grens. Rusland zijn geëvacueerd. Hij liet doorschemeren dat de evacués niet r de toevloed alleen afkomstig waren uit de oor- veel te hoog, spronkelijke evacuatiezone van straal van 30 kilometer om de Moord - drie jaar geleden - op senator Aquino herdacht MANILLA (AP) - De Filippijnse president Corazon Aquino, heeft giste ren op de luchthaven van Manilla een monument onthuld op de plaats waar haar echtgenoot Benigno Aquino precies drie jaar geleden werd vermoord bij zijn terugkeer uit ballingschap in de Verenigde Staten. 'Nu kunnen wij er trots op zijn dat wij Filippino's zijn', zei Corazon in een korte emotionele toespraak op de luchthaven. 'Misschien zult u het Utlb yt( met mij eens zijn dat wij nu dank zij Ninoy (Benigno) een natie zijn die lijke^rovlncieflebéi' fier voor het aangezicht van de wereld staat'. Benigno Aquino was destijds senator en de belangrijkste opponent van de nu verdreven president Ferdinand Marcos. De man die door de toen malige regering verantwoordelijk werd gesteld voor de moord op Aqui no, werd op de luchthaven door regeringssoldaten doodgeschoten. In het proces dat volgde werden alle destijds aanwezige soldaten door een door Marcos aangesteld hof vrijgesproken. Het Hooggerechtshof overweegt nu heropening van het proces. De plaats waar Aquino werd vermoord 'is voor eeuwig in een schrijn geborgen. Waar een martelaar zijn bloed heeft vergoten voor waarheid, recht, vrede en vrijheid, daar is de grond geheiligd', zo luidt de tekst op het monument. 'Die heiligheid kan de zon niet verbleken, de wind niet verwaaien, de regen niet uitwissen. Uit zulke grond ontspringt dat wat de Filippino voor altijd groot maakt'. De onthulling werd bijgewoond door Coretta Scott Kihg, de weduwe van de vermoorde Amerikaanse negerleider Martin Luther King. Verder waren talloze buitenlandse diplomaten aanwezig. Op de foto (AP): Ook bij het graf van de vermoorde senator werd de gebeurtenis herdacht. Velen legden bloemen. Een meisje leest aandach tig de plaquette. PEKING (DPA) - Een Chinees meisje van twaalf jaar is na een bewusteloosheid van elf jaar weer bij kennis gekomen. Naar het Volksdagblad van Peking gisteren meldde, was het meisje toen het één jaar was, uit bed gevallen en haar nek gebroken. Eindguli verwijderden chirurgen in het militaire hospitaal van Shijiazhuang, hoofdstad van de noordooète- tumor uit de hersenen van het kind. De volgende dag al ontwaakte het uit zijn bewusteloosheid. Hoe het meisje het nu maakt, liet het Volksdagblad in het midden. AP) Verzet Soedan meldt militair succes bij Wau KHARTOEM (AP/AFP/UPI) - Het Soedanese Volksbevrijdingsleger (SPLA) heeft gisteren gemeld, dat het eerder deze week bij een be schieting van de zuidelijke stad Wau zware verliezen heeft toege bracht aan het regeringsleger. Volgens een bericht van de ra diozender van het SPLA, werd bij de beschieting van het vliegveld van Wau een helikopter vernietigd. Voorts zouden zware verliezen zijn toegebracht aan manschappen en materieel van het regeringsleger. Een piloot die woensdag uit Wau was vertrokken bevestigde dat de stad door het SPLA was bescho ten. Volgens hem was de schade echter gering en werden de be schietingen niet hervat. De piloot, die anoniem wenste te blijven, dat de voedselvoorraden TEL AVIV - De VN-vredesmacht in Zuid-Libanon (Unifil) js in staat van paraatheid gebracht, nadat gis teren een Ierse officier bij een bomexplosie om het leven was ge komen. Het Unifil-hoofdkwartier is er vrijwel zeker van de daders te hebben opgepakt, maar moest de twee sji'iten weer laten gaan omdat de vredesmacht geen bevoegdhe den heeft verdachten gevangen te zetten, te vervolgen of te straffen. Het was het tweede ernstige inci dent in het Unifil-gebied in korte tijd. Vorige week raakte het Franse contingent twee dagen lang in vuurgevechten gewikkeld met mi litieleden van de sji'itische Amal- beweging. Toen raakten twaalf Unifil-mili- tairen gewond en vielen er twee doden onder de Libanezen. Een poging Amal-activisten bij een controle te ontwapenen was de aanleiding tot de felle strijd. Ook in deze kwestie stond Unifil machte loos tegenover haar aanvallers. Het Unifil-commando is er van overtuigd dat de bom van gisteren tegen de'vredesmacht was gericht. Vermoedelijk bedoeld als respre- saille voor de slag van vorige week. Vandaar dat voor alle troepen een order tot alertheid is uitgegaan en voorzorgsmaatregelen zijn getrof fen om de vredesmacht een niet al te gemakkelijke schietschijf te la ten zijn. Ook bestaat de vrees dat radicale groeperingen in het Unifil-gebied de recente ongeregeldheden zullen aangrijpen om met nog meer ge weld de tot voor kort betrekkelijk goede relatie tussen de sji'itische bevolking en de vredesmacht ver der te verstoren. Door het Ierse deel van het Unifil loopt een beruchte weg, waar de af gelopen jaren in de berm verstopte bommen als rotjes in de Oudejaars nacht zijn afgegaan. Vooral ten tij de dat de Israëlische bezettings troepen nog in Zuid-Libanon ope reerden. Tegenwoordig is hoofdza kelijk het met Israël collaboreren de Zuidlibaneze legertje van de christen-generaal Antoinne Lahad het doelwit van de gevalstrikte ex plosieven, handwerk van de sji'iti sche moslims uit deze streek. Maar gistermorgen liep een pa trouille van de Ieren tegen zo'n bom aan. De commandant inspec teerde het met 85 kilo springstof geladen explosief dat in diens ge zicht ontplofte. Een zoekactie volg de en een half uur later werden twee zwaar bewapende sji'iten aan gehouden. Zij hadden materiaal bij zich om bommen in elkaar te knustelen. De daarbij te gebruiken ontstekings draden waren identiek aan de bom die aan de Ier het leven had gekost. De verdachten moesten echter conform het mandaat aan de Liba nese politie worden overgedragen. Maar die heeft in de anarchie die Libanon heet, al evenmin iets te vertellen. De frustratie binnen de vredes macht is op dit moment groot. De militairen lopen steeds grotere ge varen en zijn daartegen onvoldoen de bewapend. Bovendien biedt het VN-mandaat nauwelijks enige mo gelijkheid op te treden. Vooral onder de Ieren is de bit terheid groot. De 25-jarige officier was het negentiende slachtoffer binnen dit contingent in de acht jaar dat Unifil in Zuid-Libanon operationeel is. In totaal sneuvel den in die periode 120 militairen van de vredesmacht, ten dele ten gevolge van ongelukken. 3 Libanezen opgepakt in West-Berlijn BERLIJN (AP) - De politie van West-Berlijn heeft drie Libanese mannen gearresteerd die ervan worden vérdacht een bomaanslag te hebben willen beramen. Vol gens de Westduitse televisie zou den een bioscoop van het Ameri kaanse leger of een bibliotheek die vaak door Amerikaanse soldaten wordt bezocht het doelwit van de aanslag kunnen zijn geweest. De mannen werden woensdag avond aangehouden in een hotel in de Westberlijnse wijk Schöneberg. De politie verklaarde dat zij van de aankomst van de mannen op de hoogte was gesteld en dat zij naai de mannen had gezocht. Hij zei niet wie de politie had gewaar schuwd. De drie mannen, 41,22 erf 19 jaar oud, hadden asiel verzocht in West- Berlijn nadat zij dinsdag vanuit Oost-Berlijn waren gearriveerd. De politie vond op hun hotelka mer geen explosieven, maar zoekt naar een koffer of handtas die mis schien springstoffen bevat. Tevens wordt gezocht naar een vierde man, die wist te ontsnappen. De politie van West-Berlijn waar schuwde vorige week voor de mo gelijkheid van een aanslag door Arabische terroristen. De Ameri kaanse diplomatieke missie liet een soortgelijke waarschuwing uit gaan naar Amerikaanse bedrijven. 3 RAF-leden gearresteerd KARLSRUHE (AFP/DPA) - De Westduitse justitie heeft drie aan hangers van de Rote Armee Frak- tion (RAF) gearresteerd die ver dacht worden van verscheidene aanslagen, waaronder die op een kazerne van de Westduitse grens politie in de buurt van Bonn op 11 augustus. Dit heeft het bureau van de procureur-generaal in de Duitse Bondsrepubliek, Kurt Rebmann, in Karlsruhe bekend gemaakt. De arrestanten zijn Norbert Hof meier (39), Barbara Perau (28) en Thomas Karl-Heinz Thoene (21). De laatste zou ook betrokken zijn geweest bij een aanslag op een ves tiging van de vliegtuigfabriek Dor- nier in Immenstaad in juli. Het drietal zit sinds enige dagen in voorarrest. Bij de zoekactie naar Perau en Hofmeier vond de politie een foto kopie van de brief die indertijd was achtergelaten bij de kazerne van de „Bundergrenzschutz" (BGS) in Swisttal-Heimersheim en waarin de verantwoordelijkheid voor .de bomaanslag op de kazerne werd opgeëist. Bij Thoene heeft de politie een dergelijke fotokopie gevonden. Daarin werd de verantwoordelijk heid voor de aanslag op de Dor- nier-vestiging aanvaard. Tevens werd bij hem materiaal voor het vervaardigen van explosieven aan getroffen. JOHANNESBURG - Woensdag- avond zijn in Johannesburg in het Wau. geheim de opnamen begonnen van dat al enkele maanden door het een liedje dat de titel 'Bou saam 'n SPLA wordt omsingeld, zo goed beter toekoms' draagt. Nu is de op- als uitgeput zyn. Hij verklaarde dat name van een plaatje op zich geen de politie in de stad één dag voor nieuws, maar in het geval van 'Bou de beschietingen begonnen, met saam 'n beter toekoms' ligt dat soldaten had gevochten om het toch iets anders, laatste voedsel. Een aantal buitenlandse hulp- ^nnr irlcnorc rlip ffictorpn vanuit hpt UUUI Ruud de Wit verleners, die gisteren vanuit het zuiden van Soedan in de Keniaan- se hoofdstad Nairobi arriveerde, vertelde dat in Juba, de grootste stad in het gebied, nog voor slechts drie dagen voedsel voor handen is. Een hulpverlener die Wau een week geleden verliet zei dat de 40.000 vluchtelingen in en rond de stad, zich in leven hielden door het eten van boombladeren. Premier Sadeq el Mahdi van Soedan heeft gisteren verklaard Het liedje is namelijk een initia tief van het Zuidafrikaanse rege ringsbureau voor informatie en heeft tot doel 'de communicatie tussen de verschillende bevol kingsgroepen te verbeteren' Maar het blanke parlement. Deze sprak zich uit tegen het muziekproject, waar voor een half miljoen gulden is uit getrokken. „Propaganda voor de regerings- politiek van president Botha en een verkwisting van belasting geld", noemde de PFP het initia tief. Het regeringsbureau 1 die aan de verschillende musici dat het bureau voor informatie me zijn aangeboden, zal het budget hiervoor heeft benaderd. Ik zou vooral moeten worden gebruikt hetzelfde hebben gedaan als .ik uitzendingen op radio en tele visie te garanderen. Door de kri- hiervoor gevraagd was door de Zuidafrikaanse televisie, de poste- tiek die er is geleverd op het pro- rijen of de spoorwegen Bob Geldofs Band i vele kanten protes- naar formatie reageerde onmiddellijk verontwaardigd: „Dit soort kritiek kan alleen maar afkomstig zijn ject, vinden de opnamen liedje, waarvan de tekst is geschre ven door de bekende Zuidafri kaanse songwriter Tery Dempsey, in het geheim plaats. oucuctn I1CCJ.L gioLCiuu vurtiaai va «iu neen van vuc xvatiutit [Jiuico- dat een militaire confrontatie met ten opgeleverd. Een groot aantal Personen die met geïnteresseerd riplnnfwaar(4i rr dp nnstandplineen in het zuiden aaneezochte artiesten heeft eewei- zlJn in nationale verzoening LxeiOOIWaaraig de opstandelingen in het zuiden van Soedan onvermijdelijk is ge worden na het neerschieten var een burgertoestel afgelopen zater zijn in nationale verzoening", Het ligt in de bedoeling dat vijf- aangezochte artiesten heeft gewei gerd aan de opnamen deel te i men, omdat het om 'regeringspro- tig toonaangevende artiesten uit paganda' zou gaan. Zuid-Afrika aan het project deelne- dag. Het muziekproject van het rege- men. Het voorziet in zeven ver- Op een persconferentie in Khar- ringsbureau voor informatie, dat schillende versies. Want het liedje toem vertelde de premier dat zijn de naam 'operatie optimisme' heeft zal zowel in het Engels en het Afri- regering de herinvoering van be- gekregen, kwam begin deze week kaans, als in de 'zwarte' talen Zulu, paalde noodwetten overweegt om in de publiciteit. De eerste reactie Sotho. Xhosa, Twsana en Pedi de aanhangers van het Soedanese kwam van de Progressieve Federa- worden uitgebracht. Volksvrijdingsleger aan te pakken. Ie Partij, de oppositiepartij'in het Afgezien van de grote bedragen Tom Jones en David Cassedy, is te vens de coördinator van het pro ject: „Ik denk dat het liedje zeer ge loofwaardig is. Ik ben een tekst schrijver en platenproducer tekst drukt mijnsinziens et voel uit, waar ik lang over heb ge- Ondanks het feit dat de opnamen nu gestart zijn, is het zeker dat de I bekendste zwarte en blanke zan- |gers en zangeressen van Zuid-Afri- ka hebben geweigerd om mee te werken. De manager van Yvonne Chaka Chaka vertelde dat zijn ster besloten had om van deelname af te zien, ondanks een aanbod van byna 60.000 gulden: „Wy kunnen jde levens van onze sterren niet ris keren vanwege dit bloedgeld. Wij zijn musici en geen politici". Een andere impressario, Derrick de Thema vertelde, dat zijn musici be- ge- slist niet zouden meerwerken: „Dit belachelijke onderneming. droomd. Het kan met niet schelen Terwijl Rome brandt, staat de rege ring op een viool te jammeren. Wij willen de vrijlating van Nelson Mandela, de veiligheidstroepen uit onze woonwijken en een ronde ta fel-discussie over de toekomst van ons land. En niet dit soort flauwe kul". Ook andere toonaangevende ar tiesten hebben vanwege het poli tieke karakter van het project afge zien van hun medewerking. Ande ren hebben daarentegen openlijk toegegeven dat ze meedoen. Een van hen, Blondie Makhene, zei dat het hem niets uitmaakt dat het ini tiatief afkomstig is van het bureau voor informatie: „Ik ben betrok ken bij de strijd tegen dit helse apartheidssyteem en dat wil ik tot uitdrukking brengen als ik dit lied je zing". Makhene vertelde verder dat hij het geld, dat hem was gebo den, zo'n 8000 gulden, wil gebrui ken voor de bouw van een jeugd centrum in Soweto. Vrede De tekst van 'Together we will build a brighter future' (samen zul len we een betere toekomst bou wen): „Nu is het de tijd om onze handen ineen te slaan; om ons voor te bereiden op de dagen die gaan komen; laatje stem horen over wat er in ons land gebeurt. Daarom, sla de handen ineen in vriendschap, bereid onze kinderen voor op de toekomst; maak plannen voor een betere toekomst en een vrede die we samen kunnen delen. Ja, zwart -en blank samen etc. etc.". Het dagblad The Star becom mentarieerde de tekst als volgt: „De tekst van het liedje zal waar schijnlijk geen prijzen verdienen, maar er staan gevoeligheden in, die best de moeite waard zijn. Ver keerd aan dit 'vredesliedje'.van het bureau voor informatie, is echter het feit dat er een onfatsoenlijk en huichelachtige vorm van propa ganda wordt bedreven, wat ver sterkt wordt, als men voor ogen houdt, dat in Zuid-Afrika de noodtoestand geldt. Wij zullen geen vrede krijgen door er over te zingen. De regering zou zich beter met belangrijkere dingen kunnen bezighouden".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7