^Bomaanslagen -protest tegen „Spelen '92 in "Amsterdam Betico Croes uit VS naar Maastricht overgebracht Vonnis HarmDost buitensporig zwaar genoemd VERBOUWEN? Hulpverlening voorspelt stijgend alcoholprobleem i? Waterbus in Amsterdam Geldboete voor raketprotest Twee leden omstreden ZAO- bestuur leggen functie neer Aanpak gifgrond Kempen kost 143 miljoen gulden felJDAG 22 AUGUSTUS 1986 het (vervolg van pagina 1) AMSTERDAM (GPD/ANP) - De verantwoordelijkheid z (oor de twee aanslagen werd opgeëist in een acht pagina's lellend geschrift, dat na een anoniem telefoontje aan Radio Stad Amsterdam in een straat werd gevonden. De groep ter érnstige delicten van de Amsterdamse politie is een groot- ns' scheeps onderzoek begonnen naar de daders van de aan slagen. AMSTERDAM (ANP) - De hulp verlening zal de komende vijf jaar met een toenemende hulpvraag van mensen met een alcoholpro bleem geconfronteerd worden als gevolg van het feit dat veel mensen de laatste jaren meer zijn gaan drinken. Dit stelt het Jellinekcen- trum in Amsterdam - dat zich be zighoudt met hulpverlening aan mensen met verslavingsproble men - in het beleidsplan voor de jaren 1986 tot 1991. Het centrum verwacht een gelei delijke afname van mensen met drugsproblemen, maar daar staat, behalve de verwachte groei van de alcoholproblematiek, een toename van cocaïnegebruik en vooral van het polydruggebruik (een combi natie van verschillende drugs) te genover. Omdat de hulpverlening mo menteel niet over voldoende perso neel beschikt om deze problemen op te vangen zal het Jellinekcen- trum zoeken naar alternatieve, vermoeden dat de harde kern sche Spelen en zich wil afzetten te- de kraakbeweging zich achter gen het imago dat Amsterdam naar buiten brengt als kandidaat voor de Spelen in 1992. De groepering zet zich i if tegen Revolutionaire cellen schuil houdt, is gebaseerd op het taalge bruik en de argumenten mflet. Die zouden sterk overeen- klaring af tegen multinationals, len met eerdere schriften van „De belangen voor de Nederlandse e volgens de politie moeilijk de- Staat en het bedrijfsleven om de Spelen binnen te halen zijn bijzon der groot. Het is het perfect ge- inieerbare groepering. De omslag is een tekening 1 ip Amsterdams burgemeester Van creëerde theater, waarin alle "hijn staat afgebeeld met een bom derdelen van een uiterst n zijn hand tegen een achtergrond tief regeringsbeleid, ingekleed in vlammen en het Telecommu- hypocriete leuzen de kans krijgen Het acht pagina's tellende ge schrift van de 'Revolutionaire Cel len, Kommando ins Blaue Hinein', waarin men de verantwoordelijk heid opeist voor de homaanslagen gisterochtend in Amsterdam. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Amster- ORANJESTAD/MAASTRICHT (ANP/GPD) - De Arubaanse politi cus Betico Croes, die al acht maan den in coma ligt, is vandaag mei picatie-gebouw. In het geschrift wordt gesteld dat de groepering De de r schade heeft willen toebrengen dacht die de Olympische Spelen aan de organisatie van de Olympi- voor Nederland met zich mee brengt wordt door met name door het multinationale bedrijfsleven gezien als de kans om zichzelf te presenteren en te verrijken", zo wordt in de verklaring gesteld. De explosie in het Telecommuni- catiegebouw by Sloterdyk heeft een schade veroorzaakt van meer dan een miljoen gulden. In het WINSCHOTEN (ANP) - De Gro- kantoorgebouw waar de stichting Ininger officier van justitie mr. W. de Olympische Spelen Am- Weerkimp heeft gisteren 155 'gul- sterdam is ondergebracht werd al- den boete of drie dagen hechtenis 'e?" de toegangsdeur beschadigd eist tegen een 34-jarige i uit De schotelantenne bh Sloterdyk Blijham, omdat hij op 1 november was b« de PTT m gebruik voor 1985 in een trein aan de noodrem multi-satellietverbindingen voor heeft getrokken. De man deed dat het zakenverkeer in de Randstad. dam krijgt er op 23 september, de efn ambulance-vliegtuig overge de opening van het Mu- vl°8en naar Neder and. Croes is - - opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Maastricht. De poli ticus is maandenlang behandeld in een kliniek bij Chicago in de Ver enigde Staten. Het is nog onduidelijk waarom Croes naar Nederland wordt over gebracht. Waarom voor het Acade misch Ziekenhuis in Maastricht is gekozen, mag door de afdeling voorlichting van de instelling niet worden bekendgemaakt op aan dringen van de familie van Betico Croes. Zeker is dat net Acade misch Ziekenhuis niet beschikt over bijzondere voorzieningen of deskundigheid op het gebied van coma-patiënten in vergelijking met andere ziekenhuizen I uit protest tegen de plaatsing 148 kruisraketten bij Woensdrecht. ziektheater, een bijzondere i openbaar vervoerverbinding bij: een geregelde avonddienst per wa terbus tussen Amsterdam-Noord, het muziektheater en het Rem- brandtplein. Het college van B en W heeft daartoe gisteren besloten. Het gaat om een proef van een half jaar, waarbij de waterbus 'De Annemieke' dagelijks in de avond uren een uurdienst zal onderhou den. De bus biedt plaats aan maxi maal 150 personen. Fietsen en bromfietsen kunnen niet worden meegenomen. De dienst wordt ver zorgd door het gemeentevervoer bedrijf GVB. Anne- Enkele artsen hebben vlak nadat Croes in coma raakte door een au to-ongeluk, gezegd dat een derge lijke patiënt vermoedelijk meer baat zou hebben bij een behande ling in een kliniek waar men een taal spreekt die hij ook in zijn on derbewustzijn beheerst. Het advies was dan ook om Croes naar Neder land te sturen, omdat hij na het pa- piaments perfect omging met de Nederlandse taal. Familieleden van Croes hebben enige tijd geleden geinformeerd naar mogelijkheden om hem voor revalidatie op te nemen in de Lu- Via de schotel en de satellieten kan Bij het vertrekpunt wereldwijd data-informatie mieke in Amsterdam-Noord komt Door aan de noodrem te trekken uitwisselen evenals bijvoorbeeld een ruime parkeerplaats voor au- i bracht hij de trein van Groningen Per video vergaderen. Het uitscha- to's. De vaartijd van de bus van het naar Winschoten tot stilstand. kelen van de schotelantenne bij beginpunt naar de Snoekjesgracht Volgens de Blijhammer was het Sloterdijk betekent niet dat het za- bij het Muziektheater is 15 minu- I een actie van 'burgerlijke gehoor- kenverkeer nu gestremd is. Die ten en vanaf die plek naar het eind- zaamheid'. „Op het Binnenhof is verbindingen zijn direct na de aan- punt ongeveer 25 minuten. Er zal geen noodrem. Dus heb ik in de slag omgelegd via een andere scho- uitsluitend een retourtarief van vijf j trein maar aan de noodrem getrok- telantenne. gulden gelden, aldus de gemeente, ken", aldus de verdachte. "De I overtreding heeft niets met kern wapens te maken. De spoorwegen leiden er alleen maar schade door", aldus de officier. De kantonrechter in Winschoten, mr. G.J.L. Caze- mier, doet over veertien dagen schriftelijk uitspraak. Prinselijk paar viert huwelijk j op Koninginnedag DEN HAAG (ANP) - De viering van het 50-jarig huwelijk van prin ses Juliana en prins Bemhard vol gend jaar vindt plaats op Konin- ginnedag, 30 april. Prinses Juliana trouwde op 7 januari 1937 met prins Bemhard. Op 30 april wor- den er op paleis Soestdijk een au- I bade en een manifestatie (geen de- filé) gehouden. Koningin Beatrix en pins Claus zullen hier ook bij aanwezig zijn. Ee organisatie van de aubade en manifestatie is in handen van de Confederatie van Oranjeverenigin gen. De confederatie is van plan een comité van aanbeveling in te stellen waarin vele geledingen van het Nederlandse volk zijn verte genwoordigd. Ter gelegenheid van het gouden huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard worden onder an dere cent 50 gulden uitgegeven welzijn, mr A.G. Croes (geen familie, red) gaat het hier om een particulier initiatief van de familie, HAARLEM (ANP) - Twee honden maken dankbaar gebruik van het nieuwe Hildebrand-monument in Haar- speciale postzegel van 75 tent- De beelden van het monument zijn vervaardigd uit kunststof om ze beter bestand te maken tegen verniel en zilveren muntstuk van zucht. Mocht er toch iets beschadigd worden dan kan met behulp van mallen snel een nieuw beeld worden gemaakt. (foto anp) DEN HAAG (ANP) - West- Duitsland is nog steeds niet se rieus bezig met de bestrijding van drugs. Ze willen hun gelijk te bewijzen door middel van buitensporige straffen in soft drugszaken. Dat zegt de Coorn- hertliga, de vereniging voor strafrechtshervorming, naar aanleiding van het vonnis van 10 jaar cel voor de 38-jarige Arnhemmer Harm Dost we gens handel in soft-drugs. Mr J. Knap, voorzitter van de Coornhertliga spreekt van een klap in het gezicht van het Ne derlandse soft-drugsbeleid. „En dat terwijl het Nederland se beleid op dit punt juist be wezen heeft succesvol te zijn. De geleidelijke liberalisering van de soft drugs heeft géén maatschappelijke problemen veroorzaakt, er is geen sprake geweest van buitensporig ge bruik en in de praktijk is niets van de gevreesde risico's geble ken". Het Nederlandse ministerie van justitie wilde gisteren nog niet reageren op het vonnis. Justitie ziet in het vonnis wel een aanleiding bij Duitsland te informeren hoe het met het uit leveringsverzoek van Dost aan Nederland staat. De staatsse cretaris van justitie liet eind ju ni de Tweede Kamer weten dat dit verzoek zou worden gedaan, mede omdat eerdere verzoeken de strafvervolging tegen Dost te staken op niets waren uitge lopen. Ijsberg De Westduitse rechtbank achtte bewezen dat Dost sinds 1978 in Nederland zeker 100 ki lo verdovende middelen ver kocht had aan Duitse klanten en tussenhandelaren. Volgens de rechtbank was dit evenwel slechts 'het topje van een ijs berg.' De 38-jarige Dost runde in Arnhem 'een regelrechte' winkel met vaste verkoopprij zen'. De advocaat van Dost, Manfred Gregorius, kondigde direct na de uitspraak aan dat hij in beroep gaat tegen het vonnis. Dost zelf was niet aan wezig bij de uitspraak. Het proces heeft in Neder land het nodige stof doen op waaien, omdat Dost uitsluitend in Nederland opereerde. Bo vendien geschiedde zijn uitle vering door Sparye aan de bondsrepubliek in 1985 op ont erechte gronden. Zelfs het openbaar ministerie in de Bondsrepubliek heeft dit toe gegeven. De voorzitter van de strafka mer, Otto Strauss, wees in zijn uitspraak de klacht van Dosts advocaat van de hand, dat het uitleveringsverzoek bewust op basis van valse gegevens was ingediend bij Spanje. Dat de Westduitse justitie de zaak aan hangig had gemaakt, vloeide ■voort uit het feit dat de schade lijke gevolgen van drugsge bruik zich in de Bondsrepu bliek gemanifesteerd hebben. West-Duitsland heeft het recht zijn eigen jeugd te beschermen, zo betoogde Strauss. Volgens de rechtbank in Düsseldorf heeft West-Duits land het recht om mensen in ei gen land te vervolgen voor strafbare feiten waar ook ter wereld gepleegd die een be dreiging vormen voor de West duitse samenleving. Van dat recht is volgens president Strauss in de zaak Dost volko men terecht gebruik gemaakt. De president zei verder datlri het vonnis „ten gunste van de verdachte" rekening is gehou den met het feit, dat Dost in 1981 door het gerechtshof in Arnhem onder meer wegens het bezit van 16 kilo hasj is ver oordeeld tot 20 weken cel, waarvan tien voorwaardelijk. De rechtbank in Düsseldorf heeft in het vonnis verder laten meewegen, dat het Dost met zijn drugshandel in Arnhem re latief makkelijk werd gemaakt. Absurd De advocaat van Dost, mr. M. Gregorius, noemde het vonnis van tien jaar „veel te zwaar". De eis van 14 jaar had hij afge lopen dinsdag al „volkomen absurd" genoemd.. De maxi mumstraf voor hasjhandel be draagt in de Bondsrepubliek 15 jaar. Volgens Gregorius is niet alleen Dost bestraft maar ook de in Westduitse ogen veel te soepele Nederlandse drugspo- litiek. „Vanaf het begin was al duidelijk dat de zaak Dost vooral was bedoeld om Neder land eens een lesje te leren", al dus Gregorius. Harm Dost werd in 1976 door de rechtbank'in het Westduitse Kleef wegens hasjhandel ver oordeeld tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf. Na anderhalf jaar kwam hij vrij, nadat er vanuit Nederland een storm van protesten was opge laaid. In 1981 werd Dost, die in Arn hem een winkeltje in softdrugs had, wegens handel in en bezit van hasjiesj door het Arnhemse hof veroordeeld tot 20 weken. Datzelfde jaar vaardigde de Westduitse justitie een interna tionaal arrestatieverzoek tegen hem uit. Toen Dost in 1984 tij dens een vakantie in de Spaan se plaats Tenerife opdook, werd hij op grond daarvan on- middellijk aangehouden en in november van dat jaar uitgele verd aan de Bondsrepubliek. Sindsdien zat hij in Düsseldorf in voorarrest. casstichting in Hoensbroek-Heer- len. Maar dr. P. Hoenderdaal van de stichting verwachtte niet Croes in diens huidige toestand te kun nen behandelen. Intussen is bekend geworden dat een commissie van het Arubaanse parlement (Staten) zich zal gaan buigen over de vraag wat er moet gebeuren met de statenzetel van Betico Croes. Hij is formeel nog lid van de Staten, maar de Arubaanse grondwet (staatsregeling) bepaalt dat een statenlid dat acht maanden buiten het land verblijft zijn staten zetel verliest. minder personeelsintensieve be handelingsmethoden. Daarbij wordt onder andere gedacht aan klinische deeltijdbehandelingen, meer groepsgewijze behandelin gen en het verkorten van de behan- delingsduur met meer nadruk op de nazorg. De consumptie van alcohol is de laatste jaren sterk gestegen. Uit een onderzoek is volgens het Jelli- nekcentrum gebleken dat bijna tien procent van de Nederlanders boven de veertien jaar op de een of andere manier problemen ervaart met het gebruik ervan. De laatste tijd is er sprake van toenemend misbruik onder jonge ren. Ook is er sprake van een ster ke stijging van mensen in een pro bleemsituatie die drinken. Steeds meer mensen lijden en sterven aan ziekten die verband houden met al cohol, terwijl ook steeds meer mensen er lichamelijk en psycho logisch verslaafd aan raken, aldus het Jellinekcentrum. Tevens wordt de maatschappelij ke schade die dit probleem met zich meebrengt steeds duidelijker. Een groot deel van het aantal agressieve delicten en misdrijven wordt onder invloed van alcohol gepleegd, terwijl bij vandalisme eveneens vaak alcohol in het spel blijkt te zijn. Een vrij nieuw probleem is vol gens Walburg het zeer onoordeel kundige gebruik van medicijnen in combinatie met drank. Dit kan ern stige complicaties opleveren. Het aantal opnames als gevolg hiervan is de laatste jaren dan ook scherp toegenomen. Het gebruik van meerdere mid delen tegelijk wordt ook in de drugs-scene geconstateerd. Dat brengt weer een heel ander pro bleem voor de hulpverlening met zich mee: zeer agressief gedrag van de gebruikers, die zichzelf abso luut niet meer in de hand hebben. Dat is zelfs zo erg dat het Jellinek centrum op sommige wijkposten in de stad genoodzaakt is bewakers in te zetten, vertelt Walburg. NYLONDIJK (GPD) - De oostelij ke oever van de IJssel in het Water schap Salland wordt als eerste ri vierdijk in Nederland gedeeltelijk bekleed met het bij Enka in Arn hem ontwikkelde revolutionaire produkt enkazon. Deze 'grasmat' is samengesteld uit milieuvriendelij- Volgens de Arubaanse minister ke nylon en ingezaaid met gras. Het produkt zou volgens Enka overal langs kapotgeslagen stuk ken rivierdijk kunnen worden toe- de Arubaanse regering haar gepast als hoogwaterbescherming, medewerking aan verleent. Wat be- Koeien kunnen er gewoon op gra- treft de gezondheidstoestand van zen, aldus Enka. Betico zei de minister dat deze 'sta biel' was en dat er medisch geen bezwaar tegen zijn reis naar Neder land was. Universiteit A'dam stoot Hortus af AMSTERDAM (GPD) - Het colle- ge van bestuur van de Universiteit van Amsterdam heeft gisteren be sloten de plantentuin Hortus Bota nicus met ingang van 1 maart vol gend jaar af te stoten. De ruim 300 jaar oude tuin maakt onderdeel uit van de subfaculteit biologie. Voor de dertien in de Hortus werkzame personeelsleden betekent dat ont slag na 14 mei, maar het is niet uit gesloten dat er elders binnen de universiteit vervangend werk voor hen wordt gevonden. Het gemeentebestuur van Am sterdam en het universiteitscollege zoeken nu naar mogelijkheden om de Hortus Botanicus als „publiek sgerichte en wetenschappelijke" tuin voor de stad te behouden. Het college van bestuur heeft de ge meente gevraagd te onderzoeken of de Hortus door derden kan wordne overgenomen. Er moet volgens het college een stichting in het leven worden geroepen die na 1 maart volgend jaar het beheer van de tuin op zich kan nemen, totdat een definitieve oplossing is gevon den. De positie van de Hortus Botani cus is al sinds 1982 onzeker, toen de subfaculteit biologie vaststelde dat de tuin voor het wetenschappe lijk onderwijs en onderzoek nog maar weinig betekenis had. By de door de bezuinigingen noodzake lijk geworden inkrimping van de subfaculteit werd daarom besloten de hortus voor universitair onder zoek en onderwijs af te stoten. AMSTERDAM (ANP) - Twee leden van het dagelijks bestuur van het Ziekenfonds Amsterdam en Om streken hebben gisteren besloten hun functie neer te leggen. Het zijn de leden Gerritsen en De Groot. Ook voorzitter Boonen stapt moge lijk op. Dit heeft D. Hamaker van de dienstenbond FNV bekend ge maakt. Het besluit van de leden werd genomen op een al eerder vastgestelde bestuursvergadering. De drie behoren tot de kern van het omstreden dagelijks bestuur van het ziekenfonds. Op hun aftre den werd al geruime tijd aange drongen door de bonden, de onder nemingsraad, het actiecomité en vele leden van het ziekenfonds. Ook de voormalige staatssecretaris van der Reyden (WVC) had op het vertrek van deze leden aangedron gen. ZAO-woordvoerder Van Raams- donk ontkent overigens dat voor zitter Boonen overweegt op te stappen. Volgens hem hebben de bestuursleden De Groot en Gerrit- se „om strikt persoonlijke rede nen" hun bestuurslidmaatschap „met onmiddelijke ingang" ter be schikking gesteld. Het algemeen bestuur heeft hun besluit dat vol gens Van Raamsdonk „als een vol slagen verrassing" is gekomen, geaccepteerd. Tijdens de vergadering is ook be sloten dat voor 18 september een extra ledenraadsvergadering zal worden uitgeschreven. Een aantal leden van de ledenraad had dit af gelopen dinsdag van het fondsbe stuur gevraagd in een poging als nog de voorzitter van het dagelijks bestuur alsmede de inmiddels op gestapte penningmeester Gerritse en lid De Groot tot aftreden te dwingen. Vorige week donderdag staakte ruim 90 procent van het 1100 leden tellende personeel van het ziekenfonds uit protest tegen de aanhoudende weigering van het dagelijks bestuur om terug te tre den. BERGEYK (ANP) - Voor een be drag van 143 miljoen gulden kun nen in de Brabantse Kempen de ernstigste cadmiumvervuilingen worden aangepakt. Dat staat in het rapport „Cadmium uit de Kem pen", dat gisteren in Bergeyk werd gepresenteerd door een aantal mi lieu-organisaties, waaronder de Brabantse milieufederatie uit Til burg en Nederland Gifvrij uit Utrecht. Volgens het rapport gaat het hierbij om een oppervlakkige schoonmaak die niet verder gaat dan 30 centimeter onder de grond. Zo'n 225 hectare land- en tuin- bouwgrond, 100 kilometer sintel- weg en de Dommel zouden als eer ste moeten worden aangepakt. De 1,6 miljoen kubieke meter vervuil de grond zou volgens de milieu groepen tijdelijk moeten worden opgeslagen op het (ook vervuilde) terrein van de zinkfabriek Budelco in Budel. Boeren en tuinders kunnen, vol gens woordvoerder R. Buisman van de milieugroep Nederland Gif- vrij, schadeloos worden gesteld door een op te richten milieuscha defonds. Dit nationale fonds zou door het ryk moeten worden be heerd en volgens Buisman met en kele tientallen miljoenen guldens moeten worden gevuld. Volgens een woordvoerder van de provincie Noord-Brabant zal het ministerie van VROM voorlo pig geen geld beschikbaar stellen voor sanering van de Kempen. „De vervuiling is volgens VROM in de Kempen niet ernstig genoeg", al dus de woordvoerder van de pro vincie. Van de zyde van milieu-or ganisaties werd forse kritiek gele verd op de provincie. Het provin ciebestuur is laks en zou een har dere vuist moeten maken voor de problemen zoals dat'ook op andere plaatsen, met succes is gebeurd, al dus Buisman van Gifvrij, die ver wees naar de Merwedepolder in Zuid-Holland. Gemeente Eelde betaalt afzwemmen EELDE (ANP) - Kinderen die na een jaar les in het gemeentelijk zwembad in Eelde nog niet in staat zijn hun zwemdiploma A te beha len, mogen op kosten van het ge meentebestuur alsnog dit certifi caat gaan halen. Volgens een woordvoerder van de afdeling sportzaken van de ge meente is dit een unieke regeling. De garantie moet het zwemonder wijs in de Noorddrentse gemeente stimuleren. Momenteel krygen jaarlyks ongeveer zeventig kinde ren les in het gemeentelijke bad. Ten Broek meent dat dit aantal moet kunnen groeien tot 110. ADVERTENTIE Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichting in Waddinxveen kunt u zich geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. a\ Openingstijden: di/wo/vr: 9.00 -17.00 uur do: 9.00-20.00 uur za: 9.00 -14.00 uur Staringlaan 6 - Waddinxveen bouwvoorlichting urn voor advies, aanschaf en oriëntatie

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5