ijftigjarige YEBO mikt op publiek en meer geld Bouw station mogelijk tegen 1988 Nauwe samenwerking in onderwij svoorrangsgebiecT Gemeente: mikken op interconfessionele school in Stevenshof actiel in vrije tijd andbouw-Rai zit agrarische manifestatie dwars IJDAG 22 AUGUSTUS 1986 LEIDEN LEIDEN - Een tweede protestants- christelijke school in de Stevens- hof is volgens B en W van Leiden niet haalbaar. Een interconfessio nele school (rooms-katholiek en protestants-christelijk samen) maakt een betere kans. De belangstelling voor protes tants-christelijk onderwijs in de Stevenshof is volgens B en W te laag voor een tweede school van deze zuil. Uitgedrukt in percenta ges bedraagt de belangstelling de twee afgelopen schooljaren in deze nieuwbouwijk gemiddeld vieren dertig procent, terwijl het lokale gemiddelde over de afgelopen tien jaar op vijfendertig en éénderde Ruzie over betaling taxi LEIDEN - Een Utrechtse taxi chauffeur kreeg het gisteravond aan de stok met een 53-jarige vrouw uit Leiden die op het stand punt bleef staan dat zij de rit van Utrecht naar Leiden niet hoefde te betalen. Toen de taxichauffeur de hulp van de politie had ingeroepen veranderde ze haar mening nog steeds niet. Volgens de politie hoorde ze de discussie lachend aan. Uiteindelijk besloot de chauf feur de snorfiets van de vrouw, die hij ook had vervoerd, maar mee te naar Utrecht. CUSTOM CARS. Custom Car Show wordt dit jaar op 8 en 9 no vember in de Groenoordhallen ge houden. Zo'n 150 spectaculaire voertuigen zullen er op deze show, die voor de zevende maal wordt ge houden, te zien zijn. procent ligt. Ook al zou, aldus B en W, de belangstelling in de Stevens hof stijgen tot het lokale gemiddel de, dan nog zou de minimale stich tingsnorm voor een p.c.-basis- school niet worden gehaald. De Stichting Protestants- Christelijk Onderwijs had begin dit jaar een aanvraag ingediend om een basisschool in de Stevenshof te mogen beginnen. Deze aanvraag schoot de Stichting Katholiek On derwijs in het verkeerde keelgat, omdat tussen beide stichtingen af spraken waren gemaakt over de aanvraag voor de oprichting van een interconfessionele school. De gemeente stelt nu dat indien de belangstellingspercentages van het p.c.- en het r.k.-onderwijs voor dit gebied bij elkaar worden opge teld, er op grond van de prognoses voor het jaar 2000 een voldoende aantal leerlingen is voor een bij zondere basisschool. Op grond van dit gegeven is al een aanvraag ge daan-voor een interconfessionele school en de gemeente gaat ervan uit dat een dergelijke school als vijfde basisschool in dit gebied de beste mogelijkheid heeft om als volwaardige basisschool op lange re termijn in stand te blijven. Bo vendien, aldus de gemeente in het plan van scholen voor de komende jaren, geeft uitbreiding met een in terconfessionele school in de Ste venshof een verbreding van het scholenbestand. Nu zijn er drie basisscholen in de Stevenshof: een openbare, een r.k. en een p.c. In totaal is er plaats voor vijf basisscholen. De gemeen te wil in augustus 1988 een tweede openbare basisschool in deze wijk openen. Als vijfde zou dan een in terconfessionele basisschool wor den gesticht. Witte Poort Festival Het Witte Poort Festival van de Leidse Vereniging van Pop muzikanten. dal zaterdag en zondag wordt gehouden, heeft er een attractie bij. De profes sionele Engelse rockgroep Free dom Foundation geeft zondag aan het einde van de middag een concert. De bantjL maakt een toernee door Europamaar is voor enige maanden in Leiden neergestreken. Via de LVP vond Freedom Foundation een ruimte om nieuw materiaal'te repeteren. Als tegenprestatie treedt de groep nu op het LVP- festival op. Het gratis toegankelijke festi val wordt gegeven op de bin nenplaats van het Witte-Poort- gebouw aan het Noordeinde en duurt beide dagen van één tot Swing Stichting Burcht organiseert zaterdag een optreden van de formatie Latin Connection op het Burchtplein. Deze formatie, onder leiding van Robin Marti na, speelt Zuidamerikaanse swingmuziek. Aanvang vijf Auto in de slip LEIDEN - Een 23-jarige automobi list raakte vanmorgen omstreeks kwart voor zes door de regen op de Witte Singel in de slip. Na eerst te gen een verkeerspaaltje, een ver keersbord en nog een paaltje te zijn gebotst kwam de wagen tot stil stand tegen een lantaarnpaal voor het nieuwe universiteitscomplex. Een 24-jarige medepassagier liep door het ongeluk verwondingen in zijn gelaat op; hij kreeg 52 hechtin gen. De auto was aan de voorzijde zwaar beschadigd. Zes maanden cel wegens verkrachting DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft gisteren een 52-ja- rige Leidenaar veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. De rechtbank acht bewezen dat de man eind april een patiente van psychiatrische inrichting Sancta Maria in Noordwijk heeft ver kracht alsmede het hem tenlaste- gelegde illegale wapenbezit. Tegen de man was vijftien maanden ge vangenisstraf geëist. De Leidenaar heeft de verkrach ting altijd ontkend. Volgens hem was hij weliswaar op het terrein van Sancta Maria geweest en had hij met de vrouw gepraat, maar daarbij was het gebleven. Hij noemde de beschuldiging haar te hebben verkracht een grove leu gen. Volgens de vrouw was dit ech ter wel degelijk gebeurd. Op de plaats waar een en ander zich zou hebben afgespeeld heeft de politie resten van 'sjekkies' gevonden, ap pelschillen en een stuk papier van een rol koekjes die ze beiden had den genuttigd. Aangifte van verkrachting LEIDEN - Een 23-jarige Leidse vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van verkrachting. Op dins dag 9 augustus werd ze 's middags in de Leidse Hout aangesproken door een haar onbekende man; de man verkrachtte haar vervolgens in de bosjes. Uit het signalement heeft de politie afgeleid dat er geen relatie bestaat met de eerdere ver krachtingen in de Leidse Hout. Inventarisatie van onveilige gebieden in Zuid-Holland DEN HAAG - De provincie gaat gebieden waar veel kleine crimina liteit voorkomt, in kaart brengen. Het gaat om een inventarisatie van gebieden die door velen als onvei lig worden ervaren. De provincie bekijkt ook de plannen die ge meenten ontwikkelen om kleine criminaliteit tegen te gaan en wil de ervaringen hiervan bundelen en nieuwe activiteiten op dit gebied stimuleren. Vooral in de steden stijgt de klei ne criminaliteit zoals inbraken, vernielingen en geweldsdelicten. Het rijk heeft voor de jaren 1986 tot en met 1990 45 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor experimen ten met de bestrijding van kleine criminaliteit. De gemeenten moe ten een belangrijke rol spelen bij het opzetten van projecten om die te bestrijden, de provincies hebben meer een coördinerende en stimu lerende taak. Het college van GS van Zuid- Holland heeft besloten om die pro jecten te ondersteunen die eventu eel ook op andere plaatsen in de provincie toegepast kunnen wor den. Dit gebeurt door te proberen hiervoor rijkssubsidie te krijgen en het begeleiden van de projecten. Ook bij het opstellen van streek plannen e.d. moet de bestrijding van de kleine criminaliteit worden betrokken. Gemeente wil aansluitend tunnel onder Stationsplein LEIDEN - Mogelijk* wordt tegen 1988 begonnen met de bouw van een nieuw centraal station in Lei den. Die verwachting sprak wet houder Peters gisteravond uit tij dens de vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning en verkeer. De gemeente hoopt aansluitend op de bouw van het nieuwe station te kunnen be ginnen met de ondertunneling van het Stationsplein. Deze verkeerstunnel is bedoeld om het autoverkeer le scheiden van voetgangers en fietsers van en naar het station en het Academisch Ziekenhuis. Op die manier ont staat een aantrekkelijkèr en vooral veiliger Stationsplein. Het plan werd door Peters tij dens de commissievergadering omschreven als 'ambitieus en kost baar'. Om het te verwezenlijken zal de gemeente de nodige subsidies moeten zien binnen te halen. Vol gens de wethouder zijn daar moge lijkheden toe. Vooral ook omdat met de verkeerstunnel iets wordt gedaan aan de moeilijkheden voor openbaar vervoer, fietsers en voet gangers. Articon. een dochteronderne ming van de NS, werkt op dit mo ment aan het plan voor de onder tunneling van het Stationsplein. De NS heeft inmiddels architect Harry Reijnders opdracht gegeven een plan te maken voor het nieuwe station. De verschillende plannen zullen op elkaar worden afge stemd, zo beloofde Peters. Overi gens kan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat nog roet in het eten gooien. Zij wil de komen de jaren flinke bezuinigingsmaat regelen doorvoeren op het open baar vervoer, bezuinigingen die de NS zouden kunnen dwingen om de bouw van het nieuwe station uit te stellen. Om het oversteken voor voetgangers en fietsers nat vindt de gemeente. Of dit plpn doorgaathangt af t r het station veiliger te makenmoet er een tunnel komen. \n de mogelijkheid er subsidies voor te krijgen. Parkeren bij Morssingel voorlopig nog gratis Overigens loopt deze proef niet denderend, gaf Pe ters toe. Het parkeerterrein, dat in juli is geopend, wordt nauwelijks gebruikt, ook nu de vakanties zijn afgelopen. Peters overweegt daarom het tarief te ver lagen. Nu moeten automobilisten nog vier gulden per dag betalen. De wethouder denkt erover een prijs van twee tot tweeënhalve gulden per dag te vragen. Ook bekijkt hij de mogelijkheid een uurtarief in te voeren LEIDEN - Het plan om voor het parkeerterrein tussen de Morssingel en het Stationsplein betaald parkeren in te voeren, is voorlopig van de baan. De raadscom missie voor ruimtelijke ordening en verkeer heeft gis teravond ingestemd met het voorstel van «wethouder Peters tot uitstel. Nu wordt eerst gewacht tot de resul taten bekend zijn van de proef met betaald parkeren op het Schuttersveld. Extra geld voor 35 scholen en instellingen in noordelijk deel Leiden en Leiderdorp LEIDEN/LEIDERDORP - Nog net voor dat de bezuinigingswoede van de minister van onderwijs was toegeslagen, haalde Leiden 9.5 ton binnen om kinderen met een onderwijsachterstand te helpen. Met dit project, waarbij 35 scholen en welzijns- instellingen uit het noordelijk deel van Leiden en Leiderdorp zijn betrokken, is afgelopen week begonnen. Samenwerking is een belangrijk gege ven binnen het onderwij svoorrangsge- bied dat de wijken Groenoord, Noorder kwartier, de Kooi, Centrum-Noord, Zee heldenbuurt, Slaaghwijk, het woonwa genkamp en dé Schansen in Leiderdorp bestrijkt. Samenwerking tussen scholen onderling, tussen onderwijs en welzijn, maar ook tussen de besturen van welzijns- instellingen, openbaar en bijzonder on derwijs. Het lijkt haast een onmogelijke opgave; dwars door alle zuilen en richtingen heen worden mensen geconfronteerd met de vraag: wat kunnen we voor kinderen bete kenen, die op een of andere manier een achterstand hebben opgelopen? Volgens bestuurslid Mieke van Riel gaat het inderdaad om een ambitieus pro ject, waaraan een intensieve voorbereidin gen is voorafgegaan. "Het is ook de bedoe ling dat de yooroordelen die we jegens el kaar hebben worden weggewerkt. Het mes snijdt dus aan twee kanten". Om de banden nog wat te verstevigen kregen de medewerkers van het onderwij svoor- rangsgebied gisteren van de gemeente Leiden een receptie aangeboden. Dertien scholen voor het basisonder wijs, vijf scholen voor het voortgezet on derwijs, drie scholen voor speciaal onder wijs en veertien welzij nsinstellingen heb ben hiervoor een reeks van activiteiten opgezet. Niet alleen op het gebied van schoolse vaardigheden als taal en reke nen, maar ook huiswerkbegeleiding, crea tieve middagen en computeroriëntatie staan op het programma. Er worden projecten uitgevoerd over 'gezond gedrag' en 'vandalisme', waarbij nauw wordt samengewerkt tussen school, buurthuis en bibliotheek. Extra aandacht gaat uit naar buitenlandse leerlingen en de rol van meisjes in het onderwijs; de ro de draad die in feite door alle onderdelen loopt. Het merendeel van het geld wordt be steed aan personele kosten. Het project 'onderwij svoorrangsgebied' telt veertien formatieplaatsen die allemaal door partti mers worden vervuld. Zij verlenen steun aan de instellingen, geven leiding aan de werkgroepen en vallen in op scholen waar leerkrachten op bepaalde uren in de week een werkgroep volgen. "In het begin is het allemaal nog vrij theoretisch", zegt schoolbegeleider Jan Bos. "Iri het najaar wordt er een presentatie gehouden, zodat ook ouders kunnen zien waar we mee be zig zijn en wat precies de bedoeling is van een onderwijsvoorrangsgebied". Jan van den Bos, één van de vief schóól- begeleiders in het onderwijsvoorrangsge bied, bekijkt bijvoorbeeld hoe zo'n werk plan over taal in een school aanslaat en geeft hulp bij eventuele moeilijkheden. Er zijn overigens 68 van die onderwijsvoor- rangsgebieden in ons land. Het is de be doeling dat al die gebieden verslag doen aan het ministerie van onderwijs over hun ervaringen en resultaten. Coördinator Machiel Taal houdt zich hiermee voor de Leidse regio bezig. In fe bruari moet er ook een nieuwe sub sidieaanvraag liggen op datzelfde ministe rie. Hij spreekt de hoop uit dat er dan sub sidie voor drie jaar wordt gegeven. "Want dan kun je pas echt continuïteit in zo'n project brengen" J - De VEBO, de jaar- iaat het jubileum niet ongemerkt veltentoonstelline en de zoge- Zaterdag is het trouwens voor LEIDEN - De VEBO, de jaar lijkse agrarische manifestatie jin de Groenoordhallen, viert aterdag haar vijftigjarig jubi- Jleum. Of eigenlijk: haar 51-ja- Irig jubileum. Want de eerste [VEBO werd gehouden in 1935. Maar omdat de manifestatie gedurende de Tweede Wereld oorlog een keer niet is gehou- iden, is het dit jaar de vijftigste ikeer dat dit evenement wordt gehouden. De organisatie, de vereniging tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijn- en duinstreek. laat het jubileum niet ongemerkt voorbij gaan. Trots wordt gemeld dat er een groter aantal runderen naar de tentoonstelling komt dan vorig jaar: ongeveer 480 tegen 350 vorig jaar. Toch is het totale aantal stuks vee minder dan in 1985. Nü worden er 800 stuks verwacht te gen vorig jaar 1000. Maar dat komt omdat de schapen- en dwerggei- tenfokkers het hebben laten afwe ten. De manifestatie in Leiden viel samen met een ander evenement. En daar gaven de schapen- en gei- tenboeren de voorkeur aan. Toch mag dit de pret niet druk ken. Is er nog genoeg te beleven aan de andere veesoorten, de zui- veltentoonstelling en de zoge noemde 'randactiviteiten' waaraan de bezoekers kunnen deelnemen: door Wim Wegman onder meer boetseren, tegelver ven, tekenen en kleuren. En ook mogen belangstellenden zelf vee beoordelen, bloemschikken en met de hand een koe melken. Om dat de Groenoordhallen geen melkquotum heeft,- moeten bezoe kers wat dit laatste betreft genoe gen nemen met een kunstkoe. 'Uit de oude doos: de VEBO op de Nieut is gemaakt, is niet bekend. Toenmalig i e Beestenmarkt met op de achtergrond molen De Valk. Wanneer de foto \orzitter J.W. Bonda staat uiterst links (met donker pak en hoed). Zaterdag is het trouwens twee mensen een heel bijzondere dag: het jurylid S. de Jong en VE- BO-voorzitter ir. P.P.J. Buck. De Jong wordt in het zonnetje gezet omdat hij voor de vijftigste keer tij dens de VEBO vee beoordeelt. En Buck legt die dag officieel de voor zittershamer neer. Een hamer die hij, figuurlijk dan, meer dan 25 jaar heeft vastgehouden. Hóe lang pre cies, dat weet hij niet. Maar hij schat zelf eën jaar of 28. 29. Voorhouter Buck (65) had, als hij had gewild, reglementair nog een jaar of vijf kunnen doorgaan. "Maar ik vind dat nu maar eens een jongere het werk moet overne men", zegt hij. Zijn opvolger, ir M.M. Veldman uit Gouda, kan trouwens meteen flink aan de slag. De vereniging wil namelijk het aantal bezoekers aan de manifesta tie opvijzelen. Vebo-secretaris en Groenoordhallen-directeur A. de Jong: "Gewoonlijk komen er onge veer 4000 mensen naar de tentoon stelling. De Groenoordhallen kun nen er makkelijk 6000 tot 7000 heb ben". Om de belangstelling voor de VEBO te vergroten, is het volgens Buck niet noodzakelijk dat er meer vee naar de tentoonstelling wordt gehaald. Wel zou er meer propa ganda moeten worden gevoerd en meer rand-activiteiten moeten worden gehouden. Een probleem is wel dat de orga nisatie te weinig geld heeft om alle mooie plannen te kunnen uitvoe ren. Een provinciale subsidie is en kele jaren geleden ingetrokken en de bijdragen van de verschillende regio-gemeenten zijn gehalveerd öf zelfs stopgezet. Maar de organisa tie wil wat aan haar geldnood doen. Het vijftigjarig jubileum is een goe de gelegenheid om alle bij de mani festatie betrokken organisaties wakker te schudden en gezamen lijk de vee-tentoonstelling 'op te poetsen'. Stromatten De VEBO is 51 jaar geleden be gonnen na een initiatief van vee voederhandelaar J.W. Bonda. Hij was de grote promotor van de ver- VEBO-secretaris De Jong (links) en (scheidend) voorzitter Buck: organ saties wakker schudden en veetentoonstelling 'oppoetsen'. (foto Hoiva: eniging tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijn- en duinstreek. Een organisatie die ook wel vereniging voor vee- en bodemprodukten (afgekort: VE BO) werd genoemd. De eerste tentoonstelling van de vereniging werd gehouden op de Nieuwe Beestenmarkt bij mölën de Valk. "Het terrein werd voor die gele genheid helemaal afgezet met stro- matten. Op die manier kon nog een beetje worden gecontroleerd of al le bezoekers wel hadden betaald", zegt Buck. Later werden de stro- matten toch maar weggehaald. "Het was zo'n gedoe om ze alle maal overeind te zetten. En het loonde eigenlijk nauwelijks de moeite. Vandaar dat we de bezoe kers toen maar zonder betalen toe lieten". Op de tentoonstellingen die des tijds werden gehouden, werd het publiek alleen runderen getoond. "Pony's en dwerggeiten bijvoor beeld. daar wilden de boeren des tijds niet aan. Terwijl dat voor het publiek juist zo leuk is. Het heeft me, toen ik voorzitter werd, heel veel moeite gekost om dat toch door te voeren". Meer dagen Toch is de opzet van de manifes tatie in de loop der jaren weinig veranderd. De hoofdmoot ervan bestaat nog steeds uit de veeten toonstelling, ook al zijn er nu meer soorten vee present en zijn er nu meer 'rand-activiteiten'. De Jong zou echter het liefst zien dat de manifestatie, wat langer zou duren: drie dagen in plaats van één dag. Dat kan echter alleen worden verwezenlijkt wanneer er meer commerciële stands naar de Groenoordhallen komen. En het probleem daarbij is dat de Land- bouw-Rai op veel zaken een claim heeft gelegd. "Sommige dealers van land bouwwerktuigen mogen niet naar de VEBO komen, op straffe van uitsluiting van de Landbouw-Rai. Misschien zouden de kleinere ten toonstellingen samen een vuist moeten maken om daar tegen te kunnen optreden. Want het is na tuurlijk wel een beetje dwaas dat* de Groenoordhallen. waar de der de veemarkt van Nederland en één van de vijftien grootste markten van Europa is gevestigd, geen gro te tentoonstelling mag houden. En de meeste commerciële organisa ties vinden het niet de moeite waard om een grote stand op te bouwen voor één dag", aldus De Jong. Ondanks alle 'vernieuwingen' wordt zaterdag een oude traditie in ere hersteld. Vroeger werd dè ten toonstelling altijd door een hoog waardigheidsbekleder geopend. Op een gegeven moment raakte dat wat in het slop. Buck: "De boe ren hebben het 's ochtends zo druk, dat ze aan de opening weinig aandacht schonken". Omdat het de vijftigste keer is, heeft de VEBO weer een hoogwaardigheidsbekle der van stal gehaald: Commissaris der Koningin in Zuid-Holland S. Patijn. De manifestatie begint om 07.00 uur en duurt tot 14.00 uur. De officiële opening is om 10.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3