Haagse historie onder dak Verhaal van twee steden in werk Antoon van Wijk Nog vier ton nodig voor inrichting collectie Museum voor Volkenkunde in Rotterdam vernieuwd Exposities 91 RIJ DAG 22 AUGUSTUS 1986 RADIO-TV-KUNST DEN HAAG (GPD) - Den Haag krijgt er binnenkort een nieuwe attractie bij. Op 14 december wordt in de Sebas- tiaansdoelen, het statige, uit 1636 daterende gebouw op de hoek van Korte Vijverberg en Tournooiveld waarin tot 1982 het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documenta tie huisde, het Haags Historisch Museum geopend. Litho van een onbekende ktinstenaar waarop de entree van de Sebas- tiaansdoelen rond 1888 staat afgebeeld. (foto gpdi Daarbij wordt ervan uitgegaan dat het bedrag van ruim 4 ton, nog no dig om de collectie die tot nu toe deel heeft uitgemaakt van het Haags Gemeentemuseum zo over zichtelijk mogelijk in te richten, tij dig binnenkomt. De kosten van de renovatie van het monumentale pand werden al eerder door de Haagse gemeenteraad en Monu mentenzorg betaald. Het ontbrekende bedrag is nood zakelijk om er panelen, vitrines, stoelen, boekenkasten, sokkels, maquettes, video- en dia-appara- tuur en andere 'hulpmiddelen' mee te schaffen. Dan pas kan de verzameling uit het Haags Ge meentemuseum op een aantrekke lijke manier aan het publiek gepre senteerd worden. Niet alleen aan de Hagenaars zelf, maar ook aan belangstellenden van buiten de stad en aan buitenlandse toeristen. Er wordt in de Residentie een zucht van verlichting geslaakt. Na Amsterdam en Rotterdam die ruim tien jaar geleden al over hun eigen officieel gehuisveste Historisch Museum konden beschikken, krijgt nu eindelijk ook Den Haag voor zijn geschiedenis een vaste 'woon- en verblijfplaats'. Die Haagse historie is rijk - en dat schijnt niet alleen maar chauvi nisme te zijn - en is behalve voor de eigen stad ook als regeringscen trum voor het hele land bepalend geweest. Het gebouw ligt boven dien in het hart van de plek waar zich deze geschiedenis heeft afge speeld. Drs. Michiel van der Mast (40), hoofd van de afdeling Haagse his torie van het Gemeentemuseum en binnenkort dus 'de baas' van het nieuwe museum, zegt: „De ligging is ideaal. Binnen tref je de Haagse geschiedenis in geconcentreerde vorm aan die je buiten „in de prak tijk" kan bekijken. Wantje zit daar aan de Vijverberg natuurlijk in het midden van de oudste Haagse his torie, hoewel er van dat Haagse verleden helaas ook waanzinnig veel is verdwenen". Festijn Het bedrag van 4 ton dat nog op tafel moet komen, wil de stichting Haags Historisch Museum zien los te peuteren bij sponsors (één Haags bedrijf heeft zich al garant gesteld voor 15.000 gulden; de an dere 9 firma's moeten nog over de brug komen) en tijdens een specta culair festijn dat op zaterdag 30 au gustus rondom Binnenhof, Vijver berg, Plein en Voorhout gaat plaatshebben. Er worden op deze 'Historische Dag' schutterswedstrijden en his torische parades gehouden, 17de eeuwse maaltijden aangericht, er wordt gezongen, gedanst en to- neelgespeeld. In de Hofvijfer kan naar hartelust kans worden geva ren. De Haagse Wilma Driessen laat haar stem in de Koninklijke Schouwburg horen. Voorts: puz- zeltochten en een pracht aan oude trams. Maar voor vrijwel alles moet betaald worden, zij het voor 'een goed doel'. Volgens Michiel van der Mast is het bijzondere van het Haags His- Expositie LAK-galerie Expositie van werk van Anloon van Wijk, tot 19 september. LAK-galerie. Cleveringaplaats 1. Leiden. Ge opend ma. t/m vr. van 10-17 uur. van af 1 september tot 22 uur. LEIDEN - Op de nieuwste LAK- expositie brengt Antoon van Wijk in levendige, kleurrijke voorstellingen en sobere, directe zwart-wit notities, een verhaal in beeld van twee steden, Amster dam en New York. Het aan Am sterdam gewijde gedeelte ken merkt zich door een hechte sa menhang in de compositie en in het gebruik van vaste beeldele menten. Van Wijk leeft zich vol ledig uit in de weergave van een fantasie-wereld, waarin mensen in monsters veranderd zijn en dieren menselijke trekken bezit ten. Hij lijkt de spot te drijven met de relaties tussen deze onge wone wezens, bijvoorbeeld op amoureus gebied in 'Een vluch tig contact'. Ongerijmde combinaties van reële en irreële elementen en her haling van motieven, zoals vis sen of slangen, brengen samen met verstoorde ruimtelijke ver houdingen, de gedachte aan dro men en visioenen met zich mee. De overvloed aan symbolen en de verwijzingen in de titels ma ken deze voorstellingen tot intri gerende stukken. Een indruk wekkend voorbeeld is het Jeroen Bosch-achtige visioen 'Pande monium', waarin onder meer een stoet van dieren, een buikspre kend geraamte en een woud van stoplichten, deel uit maken van de bonte choas. Nog meer vreemde gedaanten en beesten van wijd opengesperde bekken, fantastisch en komisch tegelijk, voert Van Wijk ten tonele in een serie van twintig min of meer op zichzelf staande tekeningen. Het tweede deel van deze solo tentoonstelling staat geheel in het teken van New York. Van Wijks verblijf in deze stad heeft duidelijke sporen nagelaten in het gebruik van nieuwe moie- ven, als wolkenkrabbers en tv- toestellen, en de door 'graffiti' beïnvloede uitdrukkingswijze. Twee grote stukken in gemeng de techniek bestaan uit spontaan genoteerde indrukken, die ver schillende associaties zonder na drukkelijke samenhang in beeld brengen. Ook voor de serie van achtentwintig kleinere tekenin gen vond Van Wijk inspiratie in zijn New-Yorkse ervaringen, welke hij vermengde met eerder gebruikte beeldelementen. Het vinden van een directe vorm heeft hier voorrang gekregen bo ven het uitbundig kleurgebruik van het in Amsterdam ontstane werk. Een bezoek aan deze ten toonstelling betekent een verras sende kennismaking met de rij ke en oorspronkelijke belevings wereld van Antoon van Wijk. NANCY STOOP Antoon van Wijk: fantasiewereld De Sebastiaansdoelen op de hoek van de Korte Vijverberg en het Tour nooiveld waar het Haags Historisch Museum wordt gevestigd. (foto gpdi torisch Museum dat het vrij veel aandacht besteedt aan de na-oor- logse geschiedenis van de stad. De vergelijkbare musea in Rotterdam en Amsterdam doen dat veel min der. Het gebouw 'De Sebastiaansdoe len' telt vier verdiepingen. Op de bel-etage wordt het ontstaan en de stedebouwkundige ontwikkeling van Den Haag getoond aan de hand van een aantal thema's. Daar wordt antwoord gegeven op vra gen als: hoe groeiden bijvoorbeeld het ruim opgezette hofgebied rondom het Binnenhof en het 'nau we' dorp rondom de Grote Kerk naar elkaar toe? Op de eerste etage krijgt het da gelijks leven van de Hagenaars van toen en nu aandacht. Daarbij ligt het accent niet alleen op graven en stadhouders, maar ook op het be staan van de 'gewone' Hagenaars in hun eigen buurten en wijken. In het souterrain komt onder meer een documentatiecentrum voor de musueumbezoekers, be heerd door het Haags Gemeentear chief. De zolder is bestemd voor het houden van tijdelijke exposi ties over uiteenlopende historische onderwerpen. Aantrekkelijk Van der Mast is er vast van over tuigd dat de aantrekkelijkheid van de Haagse binnenstad door de ves tiging van een historisch museum wordt verhoogd. Maar dan moet de 'Historische Dag' wél een succes worden (want een volwaardige pre sentatie van de collectie staat of valt met een flinke opbrengst!). En waarom het schuttersfeest een centrale rol in de reeks van evenementen op die dag zal vervul len? Omdat het Haags Handboog schuttersgilde St. Sebastiaan in een ver verleden was gehuisvest in hetzelfde gebouw waar nu het nieuwe museum komt. ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse Museum voor Volkenkunde zal na restauratie en uitbreiding die drie jaar in beslag hebben ge nomen op 5 september officieel worden heropend. Daarmee sluit het museum een periode van „bouwkundige vernieuwing en verjonging van het beleid" af, al dus directeur F. Valk van het ver bouwde complex aan de Willems kade in de Maasstad. De aanpassing van het beleid houdt in dat het publiek niet lan ger uitsluitend wordt geconfron teerd met meterslange vitrines vol voorwerpen uit verre vreemde lan den. Met onder meer etalagepop pen in authentieke kleding en film en fotomateriaal wil de directie nu een totaalbeeld verschaffen van niet-Westerse culturen. „Volkenkundige musea deden vaak een beetje muf aan; het waren een soort pakhuizen met oneindig veel voorwerpen. Het materiaal wordt nu veel meer vorm gegeven in de oorspronkelijke omstandig heden. Daarom ook zal voor elke tentoonstelling als dat mogelijk is een vormgever uit het betreffende land worden uitgenodigd. Een be zoek aan het museum moet een soort wereldreis zijn", aldus Valk. Met de restauratie en uitbreiding van het uit 1850 daterende gebouw, dat aanvankelijk het onderkomen was van de door prins Hendrik voorgezeten Koninklijke Yacht- club, is ruim zeven miljoen gulden gemoeid. De directie van het mu seum wilde hieraan eerst ruim twaalf miljoen gulden besteden, maar zoveel kon de gemeente Rot terdam niet opbrengen. Dankzij de werkzaamheden heeft het museum er zevenhon derd vierkante meter ruimte bijge- kregen, waarvan ruim vijfhonderd vierkante meter bestemd is voor de publieksruimten. De uitbreiding is gepleegd op de binnenplaats van het museum. Het al bestaande ge bouw is, naar ontwerp van de ar chitect Menno Homan, drastisch gemoderniseerd. Ter gelegenheid van de herope ning zijn in het museum twee spe ciale tentoonstellingen ingericht: „In het spoor van de Liefde" en „Alle dagen feest". De eerste geeft een beeld van het leven in Japan van circa 1600 tot heden en de in vloed van Japan op Nederland en andersom. Zij is genoemd naar het Nederlandse schip De Liefde dat in het jaar 1600 als eerste vader landse boot op de Japanse kust landde. Deze tentoonstelling moet „de eerste klapper" worden van het vernieuwde museum, dat hoopt op ruim honderdduizend bezoekers per jaar (voor de verbouwing wa ren dat er circa zeventigduizend). „Alle dagen feest" toont festivi teiten uit Niger, Irian Jaya, Bali. Mali en Trinidad. Ter viering van de heropening van het Museum voor Volkenkun de is in theater De Evenaar van 6 tot 28 september een groot aantal exotische voorstellingen te zien en te horen. PRINSENGRACHTCONCERT - Het Prinsengrachtconcert viert dit jaar zijn eerste lustrum. Op 22 au gustus (bij regen een dag later) 's avonds om 20.30 uur treden op en kele dekschuiten drie wereldbe kende solisten op. Lokatie: Prin sengracht nabij de Westertoren in Amsterdam. Er zullen spelen de Amerikaanse pianist Garrick Ohlsson die in 1970 het Chopinconcours in Warschau won, de lievelingsklarinettiste van dirigent Herbert von Karayan Sa bine Meyer en de cellist Heinrich Schiff, die de afgelopen jaren op de internationale podia bekendheid verwierf. Het Prinsengrachtconcert 86 wordt op 28 augustus uitgezonden op Nederland 2, aanvang 19.10 uur. Herhalingen van Prinsengracht- concerten 1985 en 1984 zijn: 19 sep tember Guher en Suher Pekinel, en 26 september Ivry Gitlis en Da niël Wayenberg. Deze beide uitzen dingen zijn op Nederland 1 en be ginnen om 15.00 uur. Amsterdams Historisch Museum: meer bezoek AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdams Historisch Museum (AHM) heeft in de eerste zeven maanden van dit jaar achttien procent meer bezoekers getrok ken dan in dezelfde periode van het afgelopen jaar. In totaal be zochten van januari tot en met juli 100.611 mensen het museum aan de Kalverstraat tegen 85.299 in dezelfde periode van het jaar daarvoor. Volgens de museumdirectie is de sterke stijging vooral te dan ken aan het succesvolle tentoon stellingsprogramma, waarbij de exposities 'Allemaal Amster dammers', over de immigranten in Amsterdam vanaf 1550, 'Foto's van Cor Jaring' en de nog lopen de tentoonstelling van schilderij en en etsen van Sal Meijer (1877- 1965) de grootste publiekstrek kers zijn geweest. De stijging van 15.000 mensen komt vooral door een toegeno men bezoek van buitenlandse toeristen als gevolg van een doel gerichte werving eh een groei van het schoolbezoek. Het Amsterdams Historisch Museum verwacht ook in de ko mende maanden veel publiek, onder meer door de grote ten toonstelling over de zestiende eeuw 'De smaak van de elite' die in het kader van de manifestatie 'De eeuw van de Beeldenstorm' wordt gehouden. Orgelconcert Op zondagmiddag 31 augustus zal de Engelse organist Herbert Win- terbottom een loop-in concert ge ven in de Pieterskerk in Leiden. Op het programma staan werken van Pachelbel, Stanley, Wesley, J.S. Bach en Mendelssohn. Met een improvisatie zal Herbert Win- terbottom zijn recital besluiten. Het concert begint om 14.30 uur. Balletopdracht AMSTERDAM (ANP) - De Eduard van Beinum Stichting en het Mu ziektheater in Amsterdam hebben de Franse choreografe Maguy Ma rin opdracht gegeven tot het ont werpen van een ballet. Het Natio nale Ballet zal dit ballet in het sei zoen 1987/1988 uitvoeren in het Muziektheater. Een internationale commissie van balletdeskundigen heeft Marin voorgedragen. Deze bestond uit Pina Bausch, Rudolf Noereyev, Gérard Violette, Toer van Schayk en Marcel Armand van Nieuwpoort. Dit hebben de stich ting en het Muziektheater donder dag meegedeeld. Het is de eerste opdracht ver leend in het kader van een over eenkomst tussen de Eduard van Beinum Stichting en het Muziek theater 'met zijn vaste bespelers, Het Nationale Ballet en De Neder landse Opera. Volgens deze over eenkomst zal om de drie jaar een opdracht voor een ballet of een nieuwe opera worden verleend. Per cyclus van twee opdrachten stelt de stichting 120.000 gulden beschikbaar. Daarbij geldt als voorwaarde dat het nieuwe ballet of de nieuwe opera in het Muziek theater in première gaat. ROTTERDAM - In De Doelen in Rotterdam wordt vanaf morgen de dertiende Kunst- en Antiekbeurs gehou den. Op de beurs is ook de tentoonstelling 'Rotterdams Zilver' uil de collectie van het Historisch Museum te zien. Op de foto toont een museummedevierkster het eerste zilver dat het museum ooit aankocht. (foto anp» 'Balans i derlandse natuurwetenschappen en geneeskunde in de 19e eeuw, t/m aug.; di. t/m za. van 10-17 uur, zo. Rijksmuseum van Oudheden Ex positie 'Schatten uit Turkije', di t/m za 10-17 uur. zo en ma van 12-17 uur. tot 22/9 Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, 'Griezelen in Japan - de verbeelding verbeeld', tot 28/9; 'Bor neo; Oerwoud in Ondergang, Cultu ren op Drift', t/m 5/10; di t/m za van 10-17 uur. zo. van 13-17 uur. De Lakenhal - Oude Singel, Over zichtstentoonstelling Floris Verster, t/m 31/8; di. t/m za. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur. Rijksmuseum voor Geologie en Mi neralogie - Hooglandse Kerkgracht, 'Bodemschatten als grondstoffen', t m 7/9; ma. t/m vr. van 10-17 uur. zo. van 14-17 uur. Hortus Botanicus - Rapenburg, ten toonstelling over 75 jaar Imkersver eniging Leiden en omstreken, t/m 7/ 9; ma. t/m za. van 9-17 uur. zo. van 10-17 uur. Galerie AZL - werk van Hans Ba- rends, Wim Koreman, Knkor Momdjian en Aad van Houwelin- gen, t/m 31/8; ma. t/m vr. 10-17 uur. Pieterskerk - 'Minister Drees in c catuur', t/m 1/9; ma. t/m vr. 12.30-16 uur, za. en zo. 13.30-16 uur, gesloten van 21 t/m 23 en 27 aug. Lak-galerie - Cleveringaplaats, schilderijen van Antoon van Wijk, tl m 19/9; ma. t/m vr. van 10-22 uui Art Tea House - Stille Mare 4. werken in stock, t/m 31/8; ma. 12-18 uur, di. t/m za. 10-21 uur. zo. 11-21 Hooglandse kerk - 'Van het 4 sterkte huis tot het kasteel', t/m 30/ 9; ma. 13-15.30 uur, di.t/m za. 11- 15.30 uur. Waaggebouw - Aalmarkt 21, zomer- tentoonstelling van kunstenaars uit Leiden en omgeving, t/m 27/8; dag. 12-17 uur, za. 10-17 uur. Demmenie - Haarlemmerstraat 167- 171, expositie Marianne Geertsema, diverse technieken, t/m 9/9. Fenix - Botermarkt, foto's van Wim Lamboo met als thema Marokko, tot 9/9. Piggelmee - Jan Vossensteeg, teke ningen, schilderijen, grafieken en foto's van Sjef Oltheten, t/m 31/8; dag. van 9-18 uur(behalve op zo.). Leids Edukatief Sentrum - Hoog landse Kerkgracht, Bernie Autse- ma, schilderijen en tekeningen, tot eind augustus; ma. t/m vr. 9.30-16.30 Heempark - expositie bodemleven, ma. t/m vr. van 8.30-17.30, zo. van 17 uur. tot eind september. Leiderdorp Muzenhof - Gordynsingel, Joh. C. van Leeuwen, vlak-glasgraveer- werk en houtinleg, Lau van Wou wen, houtsculpturen en leden ten- toonstellingsgroep Muzenhof met diverse technieken, t/m 27/8; ma. tl m vr. van 14-18 uur, za. van 9.30- 12.30 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Pe riode geel/oranje, t/m augustus; di. 19-21 uur, woe., do., za. en zo. van 14-16 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, olieverven van L. van den Ende en aquarellen van Drs. M.J. Simmer, woe., do. en 11-16 uur. Rijnsburg Museum Gen. Oud Rijnsburg - Ou de Vlietweg 6, 'De Andere Midde leeuwen' en 'Toen ik op school was', t/m 1/2/87; vr. 19-21 uur, za. 10-16 Kaagdorp Galerie De Kever - Irenelaan 17, sen Lucie Meulendijks, gouaches Rini Leefsma en decoraties op scha len van Florentine Haak, tot 30 aug. Alphen Galerie Alba - Kortsteekterweg 42, Gerrit Offringa, schilderijen, teke ningen, objecten, miniaturen, t/m 14/9; vr., za. en zo. van 10-20 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - Voor straat, tentoonstelling van de Kunstuitleen, t/m 7/9; dag. 14-17

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21