Uitvinders staan rdet in de rij in Nederland Achtergrond Orde van Octrooigemachtigden 50 jaar Pretoria is ervaren in omzeilen van boycot Staat als ondernemer in VS Uitzending kerkdienst 9Endegeest door IKON VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1986 PAGINA 15 DEN HAAG - De uitvin ders staan niet in de rij. Zelfs niet als de orde van octrooigemachtigden bij haar gouden jubileum gratis advies verstrekt. De heren Hagen en Ka- minsky, aan de beurt om in het kader van het hal ve eeuwfeest kosteloos te adviseren over hét be schermen van uitvindin gen, brengen het twee uur durende spreekuur grotendeels door in ledig heid. De aanpalende ten toonstelling in het Mu- seon aan de Stadhouders laan in Den Haag, waar dezer dagen in de Neder landse industrie toege paste uitvindingen zijn te 'zien, trekt wèl veel men sen. door Pieter van de Vliet De plaats waar het gratis spreekuur voor uitvinders wordt gehouden was niet slim gekozen. De twee octrooigemachtigden, aan een krap tafeltje, midden tussen de rondslenterende mu seumbezoekers, zitten daar wel erg openbaar. En openbaarheid is het allerlaatste waaraan een uitvinder behoefte heeft. Ster ker, in de op genoemd tafeltje overvloedig aanwezige aanwezi ge foldertjes staat als belangrijk ste eis dat strikte geheimhou ding moet worden betracht zo lang geen octrooi-aanvraag is in gediend. „Het uitgedachte moet nieuw zijn of nieuwe aspecten in zich dragen; van openbare be kendheid mag nergens ter we reld sprake zijn. Publicaties en demonstraties (ook door de uit vinder zelf) nemen de nieuwheid weg", aldus de folder. Bedrijfsspion In dat licht bezien valt een persvertegenwoordiger in onge veer dezelfde categorie als een bedrijfsspion. Hoewel van harte uitgenodigd wordt de journalist op een afstand gehouden. Hij wordt vriendelijk doch vaag te woord gestaan, want het fijne mag hij niet te weten komen. De belangrijkste taak van een oc trooigemachtigde is een doeltref fende bescherming van uitvin dingen te verkrijgen. Het openhartig te woord staan van journalisteh kan zeer strijdig met dat doel zijn. Zonder oc trooibescherming zouden veel produkten niet worden ontwik keld. Want waarom zouden uit vinders of bedrijven al die moei te willen doen als concurrenten het produkt direct straffeloos kunnen namaken en het - zonder ontwikkelingskosten - goedko per op de markt kunnen bren gen? Met de octrooigemachtigden drs. J. J. Hagen en ir. A. Kamins- ky kan slechts voorzichtigjes worden gesproken als er geen uitvinders in de buurt zijn. Zodra die zich melden moet de journa list opstappen. Een man die wat draalt en drentelt gaat uiteinde lijk op het tweetal af. „Hij wilde het achterste van zijn tong niet laten zien", vertelt Kaminsky achteraf. Wie hij was en wat hij precies had uitgevonden vertel de de man zelfs de octrooige machtigden niet, hoewel deze onder ede tot geheimhouding zijn verplicht. „Het is een moei lijk wereldje", zegt Kaminsky, die ook qua type het midden houdt tussen een advocaat en een notaris. Kunst Na wat wederzijds gebabbel laat hij los dat de man beweerde kunstenaar te zijn en wilde we ten in hoeverre kunst beschermd kan worden. Het in de wet veran kerde auteursrecht biedt auto matisch bescherming. „Daar naast kun je de vormgeving, het model, laten beschermen. Het kunstwerk moet dan worden ge fotografeerd en precies beschre ven. Maar als je ook maar iets af wijkt van het model geldt de be scherming al niet meer". Over de andere uitvinder, die zich op het spreekuur aandiende, wil Hagen kwijt dat het een klei ne verffabrikant was uit het mid den des lands. „Hij had een klei ne verbetering in een bestaande verfmengmachine aangebracht waardoor hij de kostprijs van zijn produkt aanmerkelijk kon verlagen. Ik heb hem afgeraden er octrooi op aan te vragen; al de kosten en zorgen die dat met zich mee brengt... Nu kan zo'n man als hij het handig speelt mis schien zo'n jaartje of vijf conse quent wat winst maken, als hij tenminste niet al te concurre rend doet want dan valt het op. Hij kan zijn vinding natuurlijk proberen te verkopen aan de fa brikant van de mengmachine, maar als dat is gebeurd heeft hij er verder niets aan want dan gaat de prijs van verf over de hele li nie omlaag. Terwijl hij nu goed koper zegt te kunnen produce ren dan de allergrootste fabri kanten. Nee, ik denk dat hij het beste die verbetering geheim kan houden, dat hij gewoon een grote kast om die machine moet zetten". Muizeval Het tafeltje waaraan de oc trooigemachtigden die middag hun spreekuur uitzitten wordt wat hinderlijk geflankeerd door een televisieapparaat waarvan het merk zich makkelijk raden laat (de tentoonstelling heeft niet voor niets een sterke gelijkenis met het in Eindhoven gevestigde Evoluon). Het laat in eindeloze herhaling beelden zien uit de shows van Tom Manders, beter bekend als Dorus, populair op de buis toen de NOS nog NTS heet te. Het gaat om een scene waarin een man patent vraagt op een muizeval; een subliem gespeelde dubbelrol van de schriele schle miel. De jubilerende octrooige machtigden hebben hier een prijsvraag aan verbonden. Wie de origineelste merknaam voor de sterk op een guillotine gelij kende muizeval (muizemoller) van Dorus bedenkt wint een kaas. Dr. H. B. van Leeuwen, gepen sioneerd chef van de octrooi-af deling van DSM, is een van de de grote mannen achter de feestelij ke poging de orde van octrooige machtigden wat meer in de po pulariteit te brengen. „Een punt van zorg voor de octrooigemach tigden is dat het Nederlandse be drijfsleven in vergelijking met het buitenland weinig bescher- mingsbewust is. Zo werden in 1983 in Zwitserland per 100.000 inwoners 60 octrooi-aanvragen in eigen land ingediend. In West- Duitsland waren het 50. En in Nederland 14. Alleen de Belgen zaten nog lager". Dat aantal zegt niets over de kwaliteit. Een aantal Nederland se uitvindingen zijn onovertrof fen (het scheerapparaat dat de baardhaartjes naar boven trekt zodat ze net zo glad worden weg geschoren als bij het zogenaam de natscheren). De kunststofin dustrie in Nederland staat ook bol van de innovaties; menig pa tent is verleend voor puike plas tics. Braafheid „Grote uitvindingen kunnen alleen in een sfeer van dissident denken. Je moet het anders wil len. Je moet anders kunnen den ken. Vrije meningsuiting is noodzakelijk. Bureaucratie, den ken in regeltjes, is bedreigend voor innovatie. Ik maak me daar zorgen over, want de bureaucra tie ligt overal op de loer, niet al leen in totalitair geregeerd lan den, maar ook in Nederland. Op voeding tot volgzaamheid, braaf heid, traditionalisme zijn fnui kend voor innovatie. Er moet ruimte zijn voor een zekere mate van provocatoir denken. Een beetje behoefte aan het roerige van de jaren '60 moet er altijd zijn". - Hoe zit dat dan met die Zwit sers. Die zijn toch nooit verder gekomen dan de koekoeksklok. „Onderschat die koekoeksklok niet. De Zwitserse horloge-in dustrie is niet toevallig zo hoog waardig. De Zwitsers hebben de verfijning in de vingers. Dat ver klaart ook het grote aantal oc trooi-aanvragen in dat land. Wel iswaar ontwikkelen ze nauwe lijks iets aan de basis, maar het aantal verfijningen van bestaan de produkten en processen is in drukwekkend. Dat is gunstig voor de werkgelegenheid in Zwitserland. Want de uitvinding van vandaag is de werkgelegen heid van morgen. Ik hoop dat men zich dat wat meer gaat reali seren in Nederland. En dat de status van de uitvinder hier wat hoger wordt. Als je de baas bent van een fabriek sta je in hoger aanzien dan de uitvinder die de produktie in eerste instantie mo gelijk maakte. Wat meer waarde ring voor de uitvinder is op z'n plaats". J. J. Hagen (links) en A. Kaminski: "Het is een moeilijk wereldje". LEIDEN - Zuid-Afrika weet al wat het is om met embargo's te moeten leven. Er bestaan al embargo's op de levering van wapens en ruwe olie aan het bewind in Pretoria. Om het olie-erpbargo te omzeilen moest Pretoria in 1984 prijzen beta len die rond een miljard dollar bo ven de toen heersende prijs op de wereldmarkt lagen, zo schatten deskundigen. Dat er de komende maanden sancties te verwachten vallen, daaraan twijfelt de Zuidafrikaanse regering niet. In Pretoria zijn al tal van commissies aan het bekijken hoe die sancties op te vangen val len. De contacten met andere han delspartners, onder andere in het Verre Oosten, worden versterkt en verleden week voerde een Israëli sche delegatie in Zuid-Afrika over leg over het uitbreiden van de han del en de financiële samenwer king. Zuid-Korea en Taiwan kunnen, zo hoopt men in Zuid-Afrika, mo gelijk enkele leemten helpen dich ten die door westerse sancties kun nen ontstaan. Voor technologisch hoogwaardige produkten als com puters is Zuid-Afrika nagenoeg ge heel afhankelijk van invoer en dus kwetsbaar als het tot sancties komt. Wat in Zuid-Korea en Tai wan niet te krijgen is, zou via Swa ziland of landen in het Midden- Oosten betrokken kunnen worden, zo werd onlangs in het Britse blad „The Economist" gespeculeerd. Fruitexport Kunnen sancties er zelfs toe lei den dat er nieuwe arbeidsplaatsen komen op het gebied van de hoog waardige technologie, in andere sectoren, en met name in de land bouw, dreigt slechts een verlies aan arbeidsplaatsen. De Zuidafri kaanse fruitexporteurs streven er naar nieuwe markten aan te boren 'in Azië. Op het ogenblik wordt 70 procent van de vruchten, waaron der druiven, appels en perziken, geëxporteerd naar 34 landen in Eu ropa, Noord-Amrika en het Verre Oosten. In de mijnbouw, met name in de kolen- en goudmijnen, werken meer dan 600.000 zwarten. Komt het op dit gebied tot een omvang rijke boycot dan zullen naar schat ting enkele tienduizenden hun baan verliezen. Nu al zijn rond de vier miljoen van de 24 miljoen zwarten in Zuid-Afrika werkloos. In de ijzer- en staalindustrie kun nen naar schatting 10.000 werkne mers op straat komen te staan als tot sancties wordt overgegaan en geen nieuwe afzetmarkten gevon den kunnen worden. Een verbod op de invoer van Zuidafrikaanse kolen en staal staat op de lijstjes van zowel de EG, het Gemenebest als van de Ameri kaanse Senaat. Voor de kolenpro- ducenten die circa 110.000 mensen in dienst hebben, zijn de omstan digheden op de wereldmarkt de laatste maanden al steeds zwaarder geworden. De Zuidafrikaanse munt, de rand, is gestaag in waarde gedaald en buitenlandse kopers vragen vaak een „apartheidskor ting" die kan oplopen tot 30 pro cent. Ook de Zuidafrikaanse lucht vaartmaatschappij „South African Airways" is wat betreft haar eigen nabije toekomst niet zo optimis tisch. Zij zou al enkele van haar Boeings-747 ter waarde van 120 miljoen dollar aan internationale banken hebben verkocht om zo mogelijke verliezen beperken. Het intrekken van de landingsrechten is één van de strafmaatregelen te gen het apartheidsbewind, die ver scheidene landen op stapel hebben staan. Veel hangt er van af wat de Ver enigde Staten doen. President Rea gan zelf is bepaald geen voorstan der van sancties. Hij verbood vorig najaar wel de verkoop van compu tertechnologie aan de politie en het leger van Zuid-Afrika en de ver koop van nucleaire technologie, maar dat deed hij slechts om stren gere maatregelen te voorkomen. Het Huis van Afgevaardigden vindt inmiddels dat alle handel met Zuid-Afrika gestaakt dient te worden, met uitzondering van die in strategische grondstoffen. De Senaat stemde onlangs in met een beperkter pakket maatregelen, waaronder een verbod op de in voer van kolen, staal, ijzer en tex tiel en het intrekken van de lan dingsrechten van de Zuidafrikaan se luchtvaartmaatschappij. En dit pakket maakt het meeste kans bij wijze van compromis aangenomen te worden. Voor president Reagan gaat dit te ver. Hij blijft tegen strafmaatre gelen tegen Zuid-Afrika. Naar ver luidt zou hij zelf nieuwe, mildere, sancties willen afkondigen om het Congres de wind uit de zeilen te nemen. Het is echter zeer de vraag of hij het Congres nogmaals van hardere strafmaatregelen kan af houden. CHICAGO (AP) - Een reggaecafé, een staalfabriek en een golfbaan waarop als eigendom van drugs handelaren beslag was gelegd, zijn nog steeds open maar onder een nieuwe directie: de Amerikaanse overheid. De Amerikaanse Marshals Servi ce, een federale politiemacht, be heert in het hele land 18 bedrijven die krachtens een ruim twee jaar oude wet geconfisceerd zijn. Vol gens deze wet mogen bedrijven van drugshandelaren worden voortgezet door de overheid, zo vertelt Frank DeLizza, die voor de Marshals Service in het Mid denwesten van de VS is belast met confiscaties. Reggaecafé Zo beheert de overheid onder meer de Thornapple Creek Golf Course bij Kalamazoo in de staat Michigan en de Wild Hare Singing Armadillo Frog Sanctuary, een reggaecafé in Chicago. Het café was na de confiscatie een half jaar gesloten, maar een maand geleden mocht het zijn deuren weer openen nadat het was verpacht aan een groep die er placht te spelen. Krachtens de nieuwe wet pro beert de federale overheid bezittin gen te confisceren en te verkopen die met winsten uit de drugshan del zijn gekocht. „Als het een winstgevend bedrijf is, dat dien sten verleent aan het publiek en economische gevolgen heeft voor de plaatselijke bevolking, probe ren we het open te houden", vertelt DeLizza. „Wij hebben zo ook min der kosten, omdat als het bedrijf open blijft, het zichzelf kan bedrui pen en wij het niet in de mottenbal- len hoeven te stoppen". Staalfabriek De staalfabriek Accurate in Wis consin is het fraaiste succesvoor beeld van de ondernemingszin van de overheid. Op het bedrijf werd vorig jaar november beslag gelegd, nadat was gebleken dat de eige naar, tegen wie een aanklacht we gens drugssmokkel was ingediend, de fabriek leeghaalde en stukje bij beetje verkocht. „Volgens de boekhouding zou het bedrijf in twee maanden over de kop zijn gegaan, als wij het niet hadden overgenomen", aldus De Lizza. Sindsdien is de omzet 28 procent gestegen tot naar schatting 2,5 miljoen dollar per jaar; de raad van commissarissen, bestaande uit DeLizza en twee marshals, over weegt een loonsverhoging van 3 tot 5 procent voor de 45 werknemers. Het succes van de staalfabriek maakt duidelijk welke bijkomende voordelen de nieuwe confiscatie- wet heeft. 'We hebben het gemunt op de drugsdealers, maar we willen geen onschuldige mensen benade^ len, die alleen maar voor de ver keerde baas hebben gewerkt,' ver telt DeLizza. 'Als we die staalfa briek niet open hadden gehouden, waren 45 mensen zonder baan ko men te zitten in een gebied waar toch al werkloosheid heerst. Bo vendien betalen we belasting aan de federale en staatsoverheden.' In het kader van een serie kerk diensten uit ziekenhuizen en in richtingen wordt komende zon dagmorgen de gezamenlijke kerkdienst van 'Endegeest' uit gezonden door de IKON op radio 5. De predikant van 'Endegeest', ds. L. H. C. Friederich, zal in deze dienst - die om 10 uur begint - voorgaan. De dienst is ook toegankelijk voor niet-bewoners. Ds. Friede rich zou hun aanwezigheid zelfs zeer op prijs stellen, ook al voor het beter klinken van de ge meentezang. Rond half 10 wordt begonnen met het oefenen van de te zingen liederen. De dienst wordt gehouden in de grote zaal van het recreatiegebouw, vlak naast de portiersloge. Leiden. De evangelisch-lu- therse gemeente in Leiden krijgt volgende maand bezoek van een groep Polen uit Piotrków. Enige jaren geleden is met de lutherse gemeente in die stad een relatie tot stand gekomen. De Poolse gasten zullen hier zijn van 19 tot 24 september. Op zondag 21 september zullen de Leidse predikant J. Mostert en zijn collega dr. J. Gryniakow uit Piotrków samen voorgaan bij 'een avondmaalsviering in de lu therse kerk. Op maandag 22 sep tember is er een gemeente-avond met de gasten. Katwijk aan Zee. De her vormde predikant H. Visser (60) te Woudenberg kreeg van het al gemeen bestuur van de hervorm de synode toestemming om zich binnen de voorgeschreven ter mijn van vier jaar weer beroep baar te stellen. Hij deed, na zes jaar in Katwijk aan Zee te heb ben gewerkt, vorig jaar maart in trede in Woudenberg. Katwijk aan Zee heeft hem nu terug beroepen ter vervulling van één van de pas gestichte pre dikantsplaatsen voor de wijk 'Maranatha' in Rijnsoever. Ds. Visser werd dispensatie verleend op grond van medisch-specialis- tische indicatie in verband met de lichamelijke gezondheidstoe stand van zijn vrouw. Orgelwedstrijd. Volgende week zaterdag, 31 augustus, wordt in de Grote Kerk van El- burg van 10 uur tot half 5 een na tionaal orgelconcours voor gevorderde amateur-organisten gehouden. Er zijn 21 geselecteer de deelnemers. Naast een door henzelf geko zen vrij orgelwerk op het grote orgel moet elke deelnemer een verplicht werk op het koororgel spelen. De jury bestaat uit de or ganisten Wim van Beek (Gronin gen), Klaas Bolt (Haarlem) en Rudi van Straten (Zutphen). 's Avonds zal burgemeester P. van Hout de wisselbeker uitrei ken en daarna (8 uur) geven dé juryleden nog een slotconcert, met medewerking van het Noordveluws Kamerkoor onder leiding van Maarten Seijbel. Vrouwelijke predikanten. De 35 hervormde predikantes uit Groningen, Friesland en Drente komen op 22 september in een oude pastorie in Grijpskerk (Gr.) bij elkaar om te praten ovej 'ty pisch vrouwelijke vragen met betrekking tot het werk van pre dikant'. Een van die vragen is, hoe zij het ervaren om de enige vrouwelijke predikant te zijn in een ring van dichtbij elkaar lig gende gemeenten. Twintig van de 35 predikantes zijn jonger dan 35 jaar. Van deze groep van 35 werken er 25 in Friesland. Gereformeerde Kerken: be roepen te Sint Pancras kandi daat G. Lubberts Amsterdam. Brandbrief Kardinaal Ratzinger, voorzit ter van de Vaticaanse congrega tie voor de geloofsleer, heeft - zo blijkt nu - wel degelijk een brandbrief geschreven aan de overste van de Orde der Francis- cenen, pater John Vaughn, ech ter niet als president van deze congregatie maar louter 'privé'. De congregatie moest dat - na enige dagen zwijgen - toegeven toen het rooms-katholieke pers bureau CIC in Rome haar had ge confronteerd met letterlijke pas sages uit de brief. Maar de hele brief vrijgeven voor publikatie doet de congregatie niet. Op het franciscaanse bureau in Rome was door vakantie nie mand aanwezig die hierover iets kon zeggen. De overste vertoeft tot begin september in de Ver enigde Staten. Pater Herbert Schneider, overste van de fran ciscanen in Düsseldorf, erkende gisteren tegenover het persbu reau in Rome, dat pater Vaughn de persoonlijke brief inderdaad had ontvangen. Begin deze week ontkende hij nog de ontvangst ervan. In de brief aan Vaughn vraagt kardinaal Ratzinger "effectief en onmiddellijk een eind te maken aan een radicale mentaliteit van afwijkende meningen". Vaughn kreeg gelijktijdig ook een 'privé-brief van kardinaal Jerome Hamer, voorzitter van de congregatie voor de religieuzen. "Naar-aanleiding van klachten die het Vaticaan niet zelden be reiken" wijst Hamer erop, dat al le oversten de plicht hebben te waken over een juiste en gezon de leer in hun orde, met name in boeken, artikelen en vraagge sprekken van ordeleden. Zuid-Afrika. De rooms-ka tholieke bisschoppen van West- Duitsland achten zich niet be voegd een oordeel te geven over economische sancties tegen Zuid-Afrika. "Het is van de bis schoppen te veel gevraagd als zij een mening zouden moeten heb ben over politieke en economi sche maatregelen in gebieden die onder het bereik van andere lokale kerken liggen", schrijft kardinaal Joseph Höffner, voor zitter van de Westduitse bis schoppen, in een verklaring. "Overal waar de mensenrech ten worden geschonden hebben de bisschoppen het recht en de plicht, te zeggen dat dit funda menteel in strijd is met het evan gelie. Maar het concrete politieke handelen is de taak van mondige leken. Zij kunnen over bepaalde maatregelen van mening ver schillen zonder dat hun geloof geweld wordt aangedaan". - De rooms-katholieke bis schoppen van Zuidelijk Afrika eisen in een gisteren gepubli ceerde verklaring 'onmiddellijke vrijlating van alle politieke ge vangenen' in Zuid-Afrika. "De publikatie van een lijst van meer dan 8000 gevangenen brengt de omvang aan het licht van de onderdrukking in Zuid- Afrika", schrijven de bisschop pen. Volgens hen is het overgro te deel van de gevangenen, naar democratische maatstaven, on schuldig. Het werkelijke aantal gevangenen ligt, naar hun bere kening, ver boven de 12.000. Groei. Israël is het enige land in het Midden-Oosten waar het aantal christenen naar verhou ding grote groei vertoont. De voorzitter van de afdeling voor christelijke gemeenten van het ministerie voor godsdienstza ken, Daniel Rossing, deelde rpee, dat in de laatste tien jaar dit aan tal met 30 procent is toegeno men. Er zijn nu 102.000 christe nen op een totaal van 4,25 mil joen inwoners. Van alle godsdienstige groepe ringen in Israël genieten, volgens Rossing, de christenen de groot ste vrijheid. Zy mogen tamelijk onafhankelijk van het staatsap paraat hun werk doen. Laatste nieuws. De overgro te meerderheid van Amsterdam se hervormde predikanten wil niet, dat pensioengelden van her vormde predikanten worden be legd in bedrijven die zaken doen met Zuid-Afrika. Zij schrijven dat in een vandaag gepubliceer de brief aan de Raad voor de pre dikantspensioenen van de Ne derlandse Hervormde Kerk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15