5 T 'Preek' pept zwemmers op Geurtsen: 'Nederlands waterpolo is zinkende' 'Cruijff weet alles beter' 'Geen bewijs tegen Strijbos' Polosters nog in race Ploeg al naar huis Mannen-estafetteploeg verplettert nationaal record Hockeybond schuift Sevens aan de kant VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 11 CHAMBOISY (ANP) - De tucht- commissie van de internationale motorsportfederatie (FIM) heeft het beroep van Dave Strijbos tegen zijn diskwalificatie in Spanje toe gekend wegens gebrek aan bewijs. „Er waren geen bewijzen of getui gen tegen Strijbos", aldus de alge meen secretaris van de motocross- commissie, Guy Maitre. „Een jury lid uit Tsjecho-Slowakije heeft ge zien dat twee toeschouwers Strij bos hebben geduwd, maar die actie I was in het nadeel van de Nederlan der. Hij werd met zijn weigerende machine buiten de baan geduwd om een gevaarlijke situatie voor de achteropkomende rijders te voor- I komen. Strijbos heeft door dat du- wen, het enige dat waargenomen is, nadeel gehad in plaats van voor deel. Daarom heeft hij zijn acht punten voor de achtste plaats in Mongay teruggekregen." Fouten Maitre liet gisteren uit het hoofd- kwartier van de FIM in Zwitser- I land weten, dat er geen andere be wijzen zijn ingebracht. In de vier uur durende vergadering van de tuchtcommissie woensdag in Frankfort werden verder de proce- dure-fouten van de internationale jury in Spanje aangedragen. Strijbos had na het protest van de Finse Yamaha-coureur Kouki niet de gelegenheid gehad zich te verdedigen. Later was hij niet geïn formeerd over de beslissing van de jury. Volgens Maitre rest Yamaha nu een periode van dertig dagen I om nog in beroep te gaan tegen de j beslissing van de tuchtcommissie. Dat kan by de internationale com missie van beroep, het hoogste tuchtcollege van de FIM, bestaan- I de uit een groep van vice-voorzit- ters. Yamaha-woord voerder Jarvis I was deze week niet op de hoogte van die mogelijkheid. Voor Strijbos zal het zaak zijn toch met meer dan acht punten voorsprong de wereldtitel te vero veren om later niet door een jury beslissing verrast te worden. De Ossenaar voert de ranglijst van het wereldkampioenschap aan met 284 punten. Van den Berk heeft 265 j punten. MADRID (ANP) - Australië is gis teren heel dicht bij de wereldtitel waterpolo voor dames gekomen en weer hielp Nederland een handje. Niet zeer onvrijwillig, zoals in de I onderlinge confrontatie die in de slotminuten in Australisch voer deel uitviel, maar heel bewust. De Nederlandse polosters ontnamen de Amerikaanse dames met 8-7 de illusie van een gouden medaille. 1 Australië maakte ook nu geen fout en won met overmacht van Honga rije. In de huidige situatie hoeft Au stralië op de slotdag van het water- polotoernooi niet meer te winnen van de Verenigde Staten om eerste te blijven. Door een zege op Cana da kan Nederland in punten nog wel gelijk komen, maar het doel saldo is slechter en het onderlinge resultaat werkt in het nadeel van Oranje, dat in theorie by verlies ook nog buiten de prijzen kan val len. Een zilveren medaille hielden de Nederlandse speelsters wel binnen handbereik dankzij de overwin ning op de Verenigde Staten. Het verschil in ervaring werd door Ne derland met snel zwemmen en hard vechten genivelleerd. En zelfs meer dan dat. Toen topschutster Alice Lindhout in het begin van de vierde periode de stand op 8-5 bracht, leek het pleit beslecht. Toch kreeg bondscoach Peter van de Biggelaar geen rust op de bank. Domme fouten en stijgende nervo siteit bij de Nederlandse dames ga ven de Amerikaansen meer dan ooit geloof in de mogelijkheden. Keepster Madeline van Heemstra voorkwam evenwel echte averij. AMSTELVEEN - Rustdag voor het Nederlands vrouwenhockeyteam. De na een hartinfarct teruggekeerde keepster Det de Beus (midden) geeft reserve Yvonne Buter wat nuttige tips. Vooral in de laatste twee wedstrij den, vanavond tegen Nieuw-Zeeland en eventueel zondag in de finale, moet De Beus haar 'mannetje' staan. Ze heeft er vertrouwen in: 'Keepen verleer je niet'. (foto ANP) MADRID (ANP) - De Neder landse waterpolopioeg reist al vandaag in plaats van zondag naar huis. Bondscoach George Geurtsen en manager Nico van Seist hebben besloten niet op de finale te wachten en ook het slotfeest te vergeten. Met de tegenvallende veertiende plaats bij het toernooi om het wereldkampioenschap valt er toeh niets te vieren. De laatste ontmoeting, tegen het zwakke Israel, kon de technische lei ding al evenmin van gedach ten doen veranderen. Neder land won de treurige toernooi- afsluiting met 8-6, maar daar is ook alles mee gezegd. Het besluit eerder de thuis reis te aanvaarden, mocht van Van Seist en Genrtsen niet worden uitgelegd als een strafmaatregel, al zal een aan tal spelers, zeker de jongeren voor wie deze wereldtitel strijd het eerste grote evene ment is, daarover met de staf van mening verschillen. De mogelijkheid enig Madrileens vertier mee te pakken, na maanden van trainen en oefe nen, is hen niet gegund. „We hebben hier niets meer te zoeken", zei Van Seist na af loop van het duel tegen Israel. „Je zou de andere Nederlan ders in het hotel maar tot last zijn. Bovendien wordt er in deze situatie niets meer samen ondernomen, maar gaan ze in groepjes op stap. Daarom gaan we eerder terug. Bondsvoor zitter Klaas van de Pol zei dat te waarderen". MADRID (GPD) George Geurt sen blijft een man van verrassin gen. Ook voor de KNZB. Waar de coaches van het schoonspringen en het kunstzwemmen kort en wei nig krachtig het woord voerden op een door de zwembond georgani seerde byeenkomst voor de pers in Madrid, greep de baas van het Ne derlandse heren waterpoloteam de gelegenheid aan om zijn bedenkin gen over het vaderlandse zevental en de opzet van de competitie op tafel te leggen. Het vergaderzaaltje in hotel Osuna, de verblijfplaats van de Nederlandse selectie tij dens de wereldkampioenschap pen, werd bijna drie kwartier ge vuld met de stem van de 49-jarige cynicus. Er zit de coach dan ook duidelijk veel dwars, en daar heeft hij, getui ge de verrichtingen van zyn team op het WK, ook alle reden toe. Ne derland speelde gisteren zijn laat ste wedstrijd van het toernooi en wist daarin door een schamele zege op dreumes Israël (8-6) ternauwer nood aan de vijftiende en laatste plaats te ontsnappen. Nummer veertien van de wereld dus, een plaats waar niet graag aan terugge dacht zal worden. Nog nooit eerder immers eindigde het Nederlands team zo laag op een groot interna tionaal toernooi. Er was slechts twee keer winst (Brazilië en Israël), vier keer kwa men de Nederlandse spelers met rode hoofden uit het water: na de openingswedstrijd tegen Frankrijk (5-4, na met 4-0 te hebben voorge staan), Canada, waar men nog nooit van had verloren (8-4), Wesi- Duitsland (8-7) en zelfs tegen Grie kenland (5-3) moest de ploeg het beschaamde hoofd buigen. Een trieste opsomming, die het laatste grote succes van Oraiye, brons op de Olympische Spelen van Mon treal in '76, nog verder weg doet ly- ken. „Nederland", zo concludeert Geurtsen dan ook, „kan niet meer tot de sub-top van de wereld wor den beschouwd. En er moet wel heel snel iets gebeuren, willen we niet nog verder afglijden". „We zijn", zo keek de voormali ge topscheidsrechter op het drama van Madrid terug, „vorig jaar fe bruari met een hele nieuwe selectie begonnen. Routiniers als Buunk, Van Zeeland, Hermsen, Heiden en Landeweerd waren om verschil lende redenen verdwenen, en dus gingen we fris van start met een jonge ploeg, die zich op de Olympi sche Spelen van Seoel zou gaan voorbereiden. Op onze allereerste bijeenkomst hebben we dan ook gesteld dat we het eerste jaar geen prestaties van deze groep mochten verwachten. Seoel was het doel en dus hadden we alle tijd om dit team rustig te laten rijpen". Dom „We zyn de verkeerde weg inge slagen", steekt Geurtsen de hand in eigen boezem, „toen Nico van Seist (team-manager) en ik naar Bonn afreisden voor de loting van de WK. Die leek op papier zo gun stig, dat wij plaatsing bij de laatste MADRID (GPD) De Nederlandse selectie heeft de rust dag op de WK zwemmen in Madrid woensdag benut om elkaar eens goed de waarheid te zeggen. Na drie weken bijna onafgebroken met elkaar 'opgesloten' te hebben ge zeten in een hotel in de buitenwijken van de Spaanse hoofdstad, waren de dagelijkse trainingen uitstapjes ge worden waar al uren van tevoren naar werd uitgekeken. Verveling was troef en dat resulteerde in een matheid die met name de heren de eerste drie dagen van het toer nooi duur is komen te staan. Met uitzondering van de estafette- (3.23,55). Internationaal geen tijd «An 1 om van wakker te liggen, in de A- finale van gisteravond eindigde Orarye op de laatste plaats, maar de wil om te presteren is kennelijk weer aanwezig. Belangrijk „We hebben", aldus Hans Kroes, „woensdag de hele dag over deze ploeg op de 4 die een teleurstellende plaats opleverde, werd geen enkele A-finale bereikt, terwijl de geklok te tijden voor het merendeel lang zamer waren dan die tijdens de se lectiewedstrijden in Amersfoort. Nadat men dinsdag al een soort van voorbespreking had gehad, volgde woensdag een 'pep-talk' bondscoach Ruud Beele. „Het estafette zitten praten. Beele eiste klinkt altyd zo oneerbiedig, goed, ik heb ze op hun donder ge geven. Ik heb meer inzet, meer agressiviteit van de heren geëist. Met name 's ochtends in de series. Niemand scheen meer te beseffen dat je je daarin moest plaatsen voor de A-finale". Beele keek gisteravond met een stralend gezicht terug op dat ge- meer inzet van ons, hij wilde resul taat zien. Bovendien hadden de kranten niet al te positief over ons geschreven, dat werkte toch ook wel als extra prikkel. Iedereen had een beetje gelijk, we liepen maar wat rond te hangen in dat hotel, we waren ingeslapen. De bond zit in financiële problemen, dus veel geld om uitstapjes te maken i sprek, omdat het viertal Hans niet. Daarom is dit record ook Kroes, Frank Drost, Eric Ran en Patrick Dybiona inderdaad wak ker was geschud door zijn tirade. In alle vroegte verpletterde de esta fetteploeg in de series het van vo rig jaar daterende Nederlandse re cord op de 4 x 100 meter vrije slag belangrijk. Na zo'n gesprek blijft er toch altijd wat onzekerheid hangen of het wel zal lukken. Maar nu we het dan toch hebben geflikt, zal het met de sfeer ook wel loslo pen". De meest opvallende prestatie i (3.26,59) met ruim drie seconden de jacht op het nationale record kwam op naam van de 19-jarige Eric Ran uit Voorschoten. De zoon van de vroegere waterpolo-interna- tional Harro Ran noteerde als tweede zwemmer van de ploeg een tijd over 100 meter van 50,14 secon den, ruim vijf tiende van een se conde sneller dan het nationale re cord van Hans Kroes (50,66). De de'vierde Masse l«d van Ran 231 echter niet als ae vierae ludbbe ...„„jij Zondag al Alphen-Docos LEIDEN - De competitiewedstrijd speeld. Het duel was aanvankelijk FINA-regels bepalen dat alleen de startzwemmer estafette- gepland op 26 oktober, maar op die 0__ _ff- datum viert de Leidse club het ju- PIoe,g ee" individueel record offi- wf;,":L L W iL Cieel in de boeken kan laten ver- blileum. Alphen wenste gin niet mee te werken dwijnen. Dat zelfde ging op voor ken van eeno»iTe ®'1?teravond club zondag andere verplichtingen dan Ran M9 95) VtaH Maar na nwrW m^t Ha Ha 0311 k3n had. Maar na overleg met de de lomTT,OI. KNVB en op aandringen van Do- "d|PiPer cos werd de wedstrijd alsnog naar £us3Beele „i aanstaande zondag verschoven v (aanvang 14.00 uur) „Jammer voor de jongens", al- het belangrijkste AMSTERDAM (ANP) - Het be- Aan de prestaties heeft het zeker stuur van de Koninklijke Neder- niet gelegen. Want die waren landse Hockey Bond (KNHB) juist erg goed. En de sfeer was de heeft Lisette Sevens aan de kant laatste tijd ook prima", gezet als coach van Jong Oranje (dames). De 37-jarige recordin- Lisette Sevens was overigens ternational (125 caps) kreeg deze van plan op korte termijn te mededeling van bestuurslid Pau- bedanken als coach. „Ik was er lien Jonckheer te horen. „Het over aan het nadenken, omdat, was nogal een verrassing voor het steeds moeilijker te combine ren is met mijn werk in de jour nalistiek. Als je zelf coach bent, moet je erg oppassen met kritiek spuien. Nu ben ik daar helemaal ja „Er werd me gezegd, dat ik vrij in zonder dat ik met de bond niet hard genoeg was in mijn op- in botsing kom. Ze zijn me eigen- j treden. Dat is best mogelijk, lijk net voor geweest. Alleen heb i, want ik ben niet zo'n type om ik de eer nu niet aan mezelf kun- eens even flink te keer te gaan. nen houden". j; me", aldus Sevens, die in augus tus 1984 werd benoemd en begin 1985 daadwerkelijk met de coa ching van Jong Oranje begon. iets hebben laten zien hier. Het is typisch Nederlands dat dit soort gesprekken noodzakelijk blijkt om iedereen weer op één lijn te krij gen. Pas gaan voetballen als je met 1-0 achter staat, van dat werk. Maar goed, als het moet, dan doen we het. Morgen weer, als het nodig is". Records Op de vierde dag van het zwem- programma werd een Europees en een wereldrecord gevestigd. De pas 17-jarige Hongaar JoszefSzabo baarde daarbij het meeste opzien door het tien jaar oude Europese record van Dave Wilkie op de 200 meter schoolslag (2.15,11) dan ein delijk scherper te stellen met een tijd van 2.14,27. „Ik heb een perfec te race gezwommen", oordeelde de uit Boedapest afkomstige puber. „En iedereen mag gerust weten dat ik er heel erg trot6 op ben om de tijd van Wilkie verbeterd te heb ben". Het wereldrecord kwam, hoe kan het ook anders, op naam van een Oostduitse zwemster. Van de tien afstanden die nu bij de dames zijn gezwommen eiste de DDR in Sylvia Gerasch op weg negen gevallen het goud voor zich op. Alleen de Amerikaanse Betsy Mitchell verstoorde de Oosteuro- pese droom eningszins met winst op de 100 meter rugslag. Sylvia Ge rasch zwom gisteravond na een nek-aan-nek-race met landgenote Silke Hoerner op de 100 meter schoolslag het vijfde DDR-wereld- record van deze WK. De wereldrecordhoudster scherpte haar eigen toptyd van 1.08,29 aan tot 1.08,11. Olympisch kampioene Petra van Staveren fi nishte op deze afstand in de B-fina le als vierde. Geen slechte presta tie, omdat de 20-jarige zwemster uit Kampen negen maanden uit de roulatie is geweest door een schou derblessure. Na haar operatie her vatte ze pas in januari weer de trai ning. Ruud Beele: „Petra mist daar door wat routine en dat heeft haar vanochtend ook de A-finale ge kost. Ze startte te langzaam en dan is het op zo'n korte afstand moei lijk, ja zelfs onmogelijk om nog bij te komen. Maar alle waardering hoor, ze is pas weer enkele maan den volop in training en lekker be zig. Dat is nu het voornaamste". Kater Conny van Bentum was de enige Nederlandse die tot een A-finale wist door te dringen. Als vijfde ge plaatst voor de 100 meter vlinder slag (1.01,02) tikte ze uiteindelijk als zesde van het imponerende veld aan (1.01,48). Annemarie Ver stappen werd zesde in de B-finale met een tijd van 1.02,45. Het volks lied van de DDR klinkt de bewo ners van de rond het Centro de Na tation gelegen flats al aardig be kend in de oren, want ook op deze afstand was de wereldtitel weer voor een Oostduitse weggelegd. Europees kampioene Kornelia Gressler bezorgde de 'Madame Butterfly' van de Verenigde Sta ten, Mary T. Meagher een kater met haar winnende tijd van 59,51. Meagher, wereldrecordhoudster met 57,93, haalde knap ongeïnte resseerd de bronzen medaille op. De domper van de dag was weg gelegd voor de Rus Vladimir Salni- kov. Sinds 1978 wereldkampioen op de 400 meter vrije slag, maar na gisteravond op deze afstand beho rend tot niet meer dan de grauwe middenmoot. Salnikov, die gren zen verlegde door als eerste zwem mer op de 400 vrij onder de 3.50 min. en op de 1500 meter vrij onder de 15-minuten-grens te duiken, kon geen enkel moment zijn favo- rietenrol (wereldrecordhouder Mi chael Gross had „geen zin" op de door hem gehate afstand uit te ko men) waarmaken. De alweer 26-jarige lange-af- standzwemmer eindigde volko men gedesillusioneerd als vijfde. Gross' landgenoot Rainer Henkei nam de taken van zijn grote voor beeld voorbeeldig waar met een gouden medaille. Lendl favoriet Flushing Meadow NEW YORK (Reuter) - De Ameri kaanse Martina Navratilova en haar vroegere Tsjechoslowaakse landgenoot Ivan Lendl, voeren de plaatsingslijsten aan bij de open Amerikaanse tenniskampioen schappen, die volgende week op de banen van Flushing Meadow in New York beginnen. Navratilova wordt gevolgd door Chris Evert- Lloyd, de Westduitse Graf en dan pas titelverdedigster Hana Mandli- kova. Lendl heeft in zijn tweede vader land het meest te duchten van de Zweed Mats Wilander. Tweevoudi ge Wimbledon-kampioen Boris Becker is als derde ingeschat, de Zweed Stefan Edberg als vierde. John MpEnroe staat als negende op de plaatsingslijst. acht voor mogelijk hielden. De spelers dachten er net zo over, en daarmee was onze eerste doelstel ling, rustig toewerken naar Seoel '88, meteen verdwenen. De druk was op de ketel gezet. Dom, zeg ik nu achteraf'. Olympisch kampioen Joegoslavië liè, de wereldkampioen van 1978. De Zuideuropeanen wonnen in de halve fina le verrassend met 10-9 van de VS. Joego slavië plaatste zich voor de eindstrijd ten koste van de Sovjetunie: 8-6. Geurtsen laat nog een glas rode wijn aanrukken en vervolgt voor een doodstil gehoor: „We hebben ons volledig verkeken op de kracht van een team als Frankrijk. Voor ons was dat de tegenstander die we moesten verslaan om verder te ko men. De EK wordt volgend jaar in Straatsburg gehouden, logisch dus dat ze alles op dat toernooi hebben afgestemd. Routine wordt met alle égards behandeld, geld speelt geen rol meer en er is voldoende jeugdig talent. Een goede ploeg dus, we hadden daar eerder bij na moeten denken. In die wedstrijd hebben de jongens ook de mentale gena deklap gekregen". „Met mijn 'boerenverstand' dacht ik de spelers binnen zestien uur nog wel zover te kunnen krij gen dat ze de draad gewoon weer oppakten, maar tegen Canada kwam daar niets meer van. De jon kies zaten er helemaal doorheen. Dat reken ik mezelf aan, dat ik nog steeds stille hoop koesterde. Ik ben 49 jaar en had dus beter moeten weten". „Maar", vliegt Geurtsen dan als vanouds op, „afgezien van het mentale gedeelte, hebben ze na tuurlijk wel hele domme speltech- nische fouten gemaakt tegen Cana da. Als je daar een videoband van had gemaakt en in de losse ver koop had gebracht onder de titel 'Zo moet waterpolo niet worden gespeeld', dan ben ik ervan over tuigd dat die band binnen een uur was uitverkocht". Zwak Gebrek aan discipline is volgens Geurtsen, in het dagelyks leven di recteur van het Sportfondsenbad in Amersfoort, de voornaamste oorzaak van alles wat er in Madrid an. „De hui tie poloërs is mentaal v dan de lichting die hiervoor zat. De wisselspelers van toen zyn de 'rou tiniers' van nu. En dat is een proces waar je geestelijk tegen opgewas sen moet zijn. Gebleken is dat het merendeel van deze lichting dat (nog) niet kan. Gewoon een gebrek aan discipline. Over het geval-Mis- dorp (die door Geurtsen voor het WK uit de selectie werd verwijderd na een uit de hand gelopen me ningsverschil tijdens het trainings kamp in Palermo, red.) wil ik het wat dat betreft niet eens meer heb ben. We zullen bij terugkeer kyken wat we daar nog aan kunnen doen". Geurtsen zal het vanaf vandaag toch druk krygen. Hij wil zo snel mogelijk met 'de deskundigen' rond de tafel gaan zitten om de oor zaken van het verval aan te pak ken. Geurtsen: „De grote fout die in de Nederlandse competitie wordt gemaakt is dat er niet naar een climax wordt toegewerkt. Het seizoen wordt constant onderbro ken door allerlei vakanties, terwijl de play-offs, toch het hoogtepunt van het jaar, beginnen op het mo ment dat iedereen net terug is van de wintersport. Het Nederlandse waterpolo heeft behoefte aan een zwaardere competitiebelasting". Weinig visie „De mentaliteit moet verande ren. Bij de verenigingen wordt veel te vrijbly vend gewerkt. Er is wei nig visie op de lange termijn, te re gionaal allemaal. Onzin, de club vormt een international, niet de bondscoach. Die kiest alleen maar uit het hem ter beschikking staan de spelersarsenaal. Daarom moet het pupillenpolo ook weer leuk en aantrekkelijk gemaakt worden voor de jeugd, er is momenteel veel te weinig aanwas van onder af. En dat betekent weer dat de kwaliteit met sprongen achteruit holt". „Echt", besluit Geurtsen dan toch zyn monoloog, „er moet snel iets gaan gebeuren, want ik zie de toekomst zeer somber in. Het hui dige waterpolo is een reservoir van slecht presterende wedstrydzwem- mers geworden. En dat betekent dat je zinkende bent, ik hoop dat de clubtrainers dat na deze WK ook zijn gaan inzien. Ik merk het wel als ik terug ben in Nederland". AMSTERDAM (GPD) Ook al is Ajax woensdag in het toer nooi van Casablanca slechts op de derde plaats geëindigd, Jo- han Cruijff is redelijk tevreden over het spel dat zijn ploeg in Marokko op de grasmat heeft gelegd. „We zijn klaar voor de competitie", zegt de technisch directeur. Die begint voor de Amster dammers in het weekeinde met de uitwedstrijd tegen Haarlem. Ondanks het feit, dat Cruijff in Casablanca bijna de gehele se lectie liet aantreden, heeft de Vinkevener de elf voor de ou verture in zijn hoofd zitten. „Ie dereen is fit, maar er kunnen wel blessures vallen, dus heeft het noemen van namen geen en kele zin". Wat betreft een aantal uit spraken van spits Marco van Basten deze week in het opinie blad Haagse Post, houdt Ajax' verantwoordelijke leider zich eveneens op de vlakte. Van Bas ten vraagt zich in de HP onder andere af waarom mensen Ajax nog steeds een goede ploeg vin den. Tevens zegt de Ajacied in het artikel dat iedereen binnen het elftal is suf geluld door Cruijff. „Johan weet alles beter, ziet alles beter, kan alles beter", aldus Van Basten. „Ik heb het nog niet gelezen", aldus Cruijff. „Dus geef ik op dit moment geen reactie. Wat heb ik aan een paar kreten. Ik moet eerst het artikel onder ogen hebben. Dan pas kan ik er iets zinnigs over zeggen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11