Chili spioneert bij ambassades Dn arte wijst wapenstilstand af Bijna weer ramp in Tsjernobil Persbreidel Zuid-Afrika gedeeltelijk onwettig Gesnuffel in vuilnisbakken Het einde van de Zweedse seksuele revolutie: aids Ontvoerders Chileense kolonel sturen foto Onrust in Pakistan houdt aan Postbode vermoordt veertien collega's Gifgas vrij bij fabriek in Duisburg DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 SANTIAGO (Rtr./ANP/AFP) - De Chileense geheime dienst CNI heeft zeker twee maan den lang de ambassades van Spanje, Nederland, de Verenigde Staten, Italië, Venezuela en Uruguay bespioneerd. Dit heeft een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren verklaard. Er zijn naar zijn zeggen gecodeerde boodschap pen onderschept. Dë Spaanse ambassadeur in Chili, en er zijn reeds voorzorgsmaatre- vuilnisbakken van ambassades te Miguel Dolano, heeft dinsdag tij- gelen getroffen. legen en de versnipperde stukken dens een onderhoud met de Chi- Volgens de woordvoerder is jn elkaar te zetten. De CNI zou de leense minister van buitenlandse geen enkel document onderschept middelen daarvoor hebben, zaken, Jaime del Valle, om ophel- dat de nationale belangen van De Chileense regering zal een on- dering gevraagd over de activiteit Spanje in gevaar zou kunnen bren- derzoek instellen naar eventuele van de CNI. Afhankelijk van diens gen. Twee gevluchte ex-agenten spionage door de CNI. Dit heeft de antwoord zal Spanje zich beraden van de CNI, Patricio Geldres (33) Chileense minister van buitenland- over verdere stappen. De Spaanse en Victor Enrique (31), verklaarden se zaken beloofd aan de Spaanse autoriteiten waren al zeker een tegenover de krant El Pais dat de ambassadeur. Del Valle toonde maand op de hoogte van de feiten CNI aan die stukken kwam door 2jch verrast en zei dat hij niets af wist van de zaak. Op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag is niets bekend van het bespioneren van de Nederlandse ambassade in San tiago door de Chileense geheime dienst. In Den Haag werd het vrijwel uitgesloten geacht dat de CNI er in geslaagd zou zijn om, door het ver- garen van afval, kennis te nemen SANTIAGO (Rtr./DPA) - Het le- doorgaat met naar onderdrukken- van de inhoud van vernietigde do ven van een maandag door linkse de daden, loopt het leven van de cumenten. Vrijwel elke ambassade Chileense guerrillastrijders ont- officier gevaar stond m een com- beschikt over, behalve machines voerde militair is in gevaar. Dit mumqué dat dinsdag bij kranten om een deel van het berichtenver- heeft het patriottisch front Manuel en buitenlandse persbureaus werd keer te coderen en te decoderen, Rodriguez (FPMR) gisteren in een afgeleverd. Jn de envelop zat ook een apparaat dat documenten tot STOCKHOLM (AP) - Angst voor aids en het verleggen van prioritei ten lijken de oorzaken te zijn van het doodbloeden van de Zweedse seksuele revolutie. Een door de re gering uitgevoerd onderzoek toont aan dat de Zweden, gehuwd en on gehuwd, seksueel aanzienlijk min der actief zijn dan enkele jaren ge leden. formulier had ingevuld de afgelo pen maand geen seksuele gemeen schap te hebben gehad. Velen i 'Waar ik nog het meest door hen gaven de angst voor aids op als werd verrast was de geringe sek- F™11 £°°r grotere terughoudend- suele activiteit van vrijgezellen heid. Het onderzoek werd uitge- zonder vaste partner,' zei Bengt ^oerd onder een representatieve Brorsson de leider van het onder- p°eP van 2.622 Zweden in de leef- zoek dat werd gefinancierd door de "Jfl.Yan 18 tor44 jaar\ Zweedse Sociale Raad. ken ter voorkoming van aids. Wel zijn zij voorzichtiger met het uit zoeken van een partner. Tot verrassing van de onderzoe kers bleek dat de Zweedse vrijge zellen een vrijwel seksloos leven door de enquête werd aangegeven. ontrouw te zijn geweest. De part ners bedreven gemiddeld vijfmaal per maand de liefde met elkaar. Van de jongemannen van 18 en 19 jaar, zonder vaste partner, stelde 83 procent de afgelopen maand geen seksueel contact te hebben gehad. Bij vrouwen van dezelfde leeftijd lag dat percentage op 78. De cijfers over geslachtsziekten Zweden bevestigen de trend die Hij zei dat 70 procent v gezellen op het i Uit het onderzoek bleek dat de Zweden zich overigens weinig aan- i de vrij- trekken van de campagne van de vragen- regering om condooms te gebrui- leiden en dat de samenwonende getrouwde Zweden elkaar vrijwel voor 100 procent trouw zijn. Slechts twee procent van de ge trouwde en samenwonende Zwe- Het aantal gevallen van gonorroe daalde vasn 14.092 in 1981 naar 5.384 in 1985. In het laatste kwar taal van vorig jaar werden nog gevallen geregistreerd i den zei in de enquête zijn of haar het eerste kwartaal van dit jaar partner de afgelopen zes maanden slechts 1.822. afgeleverd. In de envelop zat ook communiqué laten weten. een foto met erop de kolonel, voor Achtduizend politiemensen, mi- de nationale vlag van Chiü en me litairen en leden van de geheime van het FPMR met aan weerskan- politie zijn een zoekactie begonnen ten twee gemaskerde mannen met naar kolonel Mario Haeberle Riva- een wapen in de hand. Het front is deneira, een 62-jarige militair die nauw gelieerd aan de verboden nauw betrokken was bij de organi- communistische partij van Chili, satie van militaire festiviteiten in Het communiqué noemde de ont- Santiago ter gelegenheid van de voering een waarschuwing dat de 13e verjaardag van de staatsgreep regering een nieuw bloedbad in door generaal Pinochet tegen de het land riskeert. Ook nep het sol linkse president Salvador Allende. daten op tot het beeindigen van de „Het lot van de kolonel ligt in de onderdrukking van het volk en tot handen van de regering. Als die desertie uit de strydkrachten. De ontvoerde kolonel bij de vlag Rodriguez. ISLAMABAD (AP) - Ook gisteren hebben tegenstanders van presi dent Zia ul-Haq hun campagne voor het houden van nationale ver kiezingen voortgezet. De oproerpo litie voerde verschillende malen charges uit. Op plaatsen die on langs het toneel waren van grote onlusten patrouilleerden soldaten. Bij een vuurgevecht tussen de poli tie en tegenstanders van de rege ring is ten minste een man om het leven gekomen. Tegenstanders van de regering van president Mohammad Zia ul- Haq verklaarden dat zij hun acties zullen voortzetten. Woedende me nigten probeerden opnieuw rege ringsgebouwen en particuliere on dernemingen aan te vallen, maar er werd slechts geringe schade aange richt. In delen van de provincie Sind vonden botsingen plaatst tussen demonstranten en de oproerpoli tie. De betogers gooiden met ste nen en keien naar de politie, die hierop traangasgranaten op hen af schoot en charges uitvoerde. In de stad Jhuddo vonden vuur gevechten plaats tussen politie en betogers. Volgens ooggetuigen werd hierbij een man gedood en raakten twee anderen, onder wie jeen politieagent, gewond. In Dadu verspreidde de politie een demon stratie van vrouwen en meisjes. Hierbij liep een meisje verwondin- 111U U1J LICfJ ccil mciöjc vciwuuum- nitrloii'nn het Patriottisch Front Manuel gen op, toen zij werd geraakt door 9~ (foto AP) een traangasgranaat. het kamp tien kinderen aan mazelen, diarree en ondervoeding. Groene vrouwen MEXICO STAD - Vertegenwoor digers van de regering en het gewa- De Groenen in de Westduitse pende verzet van El Salvador pra- stadstaat Hamburg zullen bij de ten in Mexico Stad over een moge gemeenteraadsverkiezingen van 9 lijke hervatting van de eind 1984 november uitsluitend vrouwen op afgebroken vredesdialoog, maar de hun kandidatenlijst hebben staan, eerste indicaties zijn negatief. De Grün-Altemative Liste GAL, Zo heeft de Salvadoraanse presi- zoals de partij ter plaatse heet, dent, Jose Napoleon Duarte, giste- hoopt dank zij de vrouwen het aan- ren een voorstel van de rebellen af- tal zetels in de raad te kunnen ver- gewezen om tijdens de hernieu- hogen van negen naar 12. Er staan 30 vrouwen op de lijst. dOOr Muur Een automobilist heeft zich in wingvandevredesgesprekkeneen West-Berljjn doodgereden toen hij wapenstilstand af te kondigen, met hoge snelheid tegen de Muur De dialoog in Mexico Stad moest tussen het oosten en westen van de zeven uur worden uitgesteld we- stad knalde. De auto vloog in gens vertraging van de delegatie- brand. Ooggetuigen zeiden dat de leider van de Salvadoraanse rege- chauffeur blijkbaar opzettelijk met ring, Rodolfo Castillo Claramount, Rob Sprenkels tenlandse zaken. Op aandringen van het verzet vindt het overleg in de Mexicaanse hoofdstad plaats op een streng geheim gehouden adres. Volgens bemiddelaar Arturo Rivera y Damas, de Salvadoraanse aartsbisschop, moet er in de eerste plaats een datum, een plaats en een tijdstip voor een derde vredesge- sprek worden vastgesteld. In El Salvador zelf, waar de roep om vredesonderhandelingen de af gelopen maanden een van de be langrijkste eisen is geworden van vakbonden, sommige sectoren van het bedrijfsleven en zelfs van de rechtsgezinde Parth van Nationale j, is de sfeer gespannen. Verzoening, i EDMOND (AP) - Een medewerker van de Amerikaanse posterijen, die op het punt stond te worden ont slagen, heeft gisteren het vuur ge opend op het personeel van het postkantoor van Edmond in Okla homa. Er werden 14 mensen ge dood en zeker vier verwond. Ver volgens pleegde de man zelf moord. De vier gewonden, van wie er twee levensgevaarlijk aan toe zijn, werden naar het ziekenhuis ge bracht. De dader was een 44-jarige Vietnam-veteraan. Hij werd vorig jaar op het postkantoor in dienst genomen, maar stond op het punt zijn baan weer te verliezen. De man kwam het postkantoor om 6.45 uur door de dienstingang binnen. Hij opende direct het vuur. Volgens de politie heeft hij ten minste twee vuurwapens gebruikt. Hij zou er minstens drie bij zich hebben gedragen op het moment dat hij het postkantoor betrad. Een van de postbeambten die kans zag uit het gebouw te ont-: snappen, vertelde dat de man een- aantal deuren van het postkantoor op slot had gedraaid. Toen hij be gon te schieten stroomde het per soneel door de niet afgesloten deu ren naar buiten. Onderhandelaars van de politie probeerden telefonisch met de man in contact te komen, maar hij nam de telefoon niet op. Toen de politie het postkantoor binnen drong werden daar de 15 lichamen en vier gewonden aangetroffen. De meeste doden werden aangetrof fen in de buurt van hun werkplaat sen. MOSKOU (Rtr./AFP) - Een brand reactor. De televisie omschreef de heeft een maand na de ramp in de plaatsing van de muur, die wegens kerncentrale van Tsjernobil bijna de „werkomstandigheden" binnen 15 minuten voltooid moest zijn, als NAIROBI (AFPIAP) - Het Soedanese Volksbevrijdingsleger (SPLA) heeft een aanval gedaan op de zuidelijke stad Wau, waarbij 117 soldaten van het regeringsleger zijn omgekomen. Dit heeft de radiozender van het SPLA gisteren gemeld. De zender maakte niet bekend wanneer de aanval heeft plaatsgevon den, maar dinsdag riep zij de inwoners van Wau, Juba, Malakal en Ben- tiu op de steden te evacueren, vanwege op handen zijnde gevechten tussen het SPLA en regeringstroepen. Volgens de zender waren de aanvallen onderdeel van een operatie, die erop gericht is de vier strategische steden in te nemen. De aanvallen op Wau zouden zich vooral richten op barakken van het regeringsleger, een brug, het vliegveld en de spoorwegverbindingen. Wau is een belangrijks distributiepunt voor de westerse voedselhulp aan de naar schatting 2 miljoen mensen, die in dit gebied honger lijden ten gevolgen van de burgeroorlog tussen het SPLA en de regering in Khar toem. De vier steden maken deel uit van een groep van zes door de regering gecontroleerde steden in het zuiden van Soedan, dat volgens de rebellen voor 90 procent in handen is van het SPLA. Als gevolg van de gevechten tussen regeringstroepen en rebellen in het zuiden van Soedan hebben de Verenigde Naties al hun personeel uit het gebied teruggetrokken en de voedseltransporten stopgezet. Dit heeft het Amerikaanse blad „New York Times" bericht. De krant baseert zich op uitlatingen van internationale functionarissen die gezegd hebben dat de beslissing daartoe vorige week al was genomen maar tot dusver geheim was gehouden. De leveranties van graan vonden plaats in het kader van het Wereldvoedselprogramma. Vorige maand ging het daarbij om 1600 ton graan. Bijvoorbeeld in de stad Juba zijn circa 50.000 mensen voor hun voedsel volledig van die hulp afhankelijk. Het Internationale Rode Kruis had maandag al aangekondigd de voed- seleveranties via de lucht te zullen staken. Die maatregel volgde op het neerschieten eind vorige week van een Soedanees verkeersvliegtuig door de rebellen, waarbij alle zestig inzittenden om het leven kwamen. Op de foto (AP): kinderen in het vluchtelingenkamp Narus wachten op voedsel, dat niet meer zal komen. Elke dag sterven er in een tweede ontploffing zaakt. Dit heeft het Russische blad „precisiewerk" Leninskoje Znamja (De banier Lenin) gisteren onthuld. Het officiële dodencijfer van de ramp in de kerncentrale van Tsjer- Volgens het blad ontstond de nobU is opgelopen tot 31, dit heeft een hoge Sowjetfunctionaris van daag bekend gemaakt. brand op 23 mei, bijna vier weken na het ongeluk in de centrale, en bedreigde zij een olieopslagplaats op het terrein van de centrale. Met Andronik Petrosjants, hoofd van de assistentie van 'in allerijl uit het staatscomité voor kernenergie, Kiev en Charkov overgebrachte brandweerkorpsen werd het v.» - SnV^lnhet "verleden, kwT Het blad vermeldt niet of de brand in de onmiddellijke omge ving van de reactoren van de cen trale woedde. Het kernongeluk dat zich op 26 april in de centrale voor deed, was het gevolg van een expe riment in de vierde reactor. weg naar een akkoord in Het FDR-FMLN, wiens delegatie wordt geleid door Salva- Via de media heeft de regering dor Samayoa, in 1979 een paar de indruk proberen te wekken dat maanden minister van onderwijs, het in Mexico in feite al om een wil dat een eventuele derde ge- hervatting van de vredesdialoog spreksronde wordt gehouden in de gaat. En de eerste pogingen om een hoofdstad San Salvador, iets wat mogelijke mislukking toe te schrij- de regering tot nu toe resoluut ven aan de rebellen zijn al begon- heeft afgewezen, wellicht uit angst nen. Zo verklaarde Duarte begin voor vakbondsdemonstraties, deze week dat onderhandelen geen Duarte heeft San Miguel, Chalate- zin heeft als de oppositie niet be- nango en San Francisco Gotera ge reid is om haar wapens in te leve- opperd, maar volgens het verzet ren. zijn dat alle drie gemilitariseerde Voorlopig zijn er nog obstakels steden. Nikolaj Botsjarnikov, plaatsver vangend brandweercommandant, vertelde tegenover de krant dat de brandweerlieden elkaar wegens de hoge straling in het gebied voort durend moesten afwisselen. „Het is onmogelijk te zeggen wat er had kunnen gebeuren als het vuur de olietanks had bereikt", zo zei Bots jarnikov. „Vier brandweerwagens waren precies op tijd ter plaatse". Na het blussen van de brand moes ten de brandweerlieden een medi sche controle ondergaan. Het blad schrijft dat de brand weerlieden hun kleding achterlie ten toen zij uit Tsjernobil vertrok ken en dat de bus waarmee zij naar Kiev werden overgebracht moest worden schoongespoeld nadat een abnormaal hoog stralingsniveau was ontdekt op een van de achter banden. De Russische televisie meldde gisteren dat het eerste gedeelte van een stenen omhulsel dat dè ver woeste vierde reactor moet bedek ken is voltooid. In het nieuwspro gramma "Vremja" werden beelden getoond van hijskranen en tracto ren die de „tonnenzware" muur op zijn plaats brachten. Volgens de televisie moet de ste nen muur, die aan één zijde van de reactor is geplaatst, de technici die bij de operatie zijn ingeschakeld tegen de straling beschermen. In de uitzending werd niets gezegd over het stralingsniveau rond de personen kwa- ten gevolge van de explosie in de centrale om het leven. DUISBURG (AP) - Ten gevolge van een zeer giftig gaslek in een fa briek in Duisburg zyn gisteren minstens 42 mensen gewond ge raakt, zo hebben politie en brand weer bekend gemaakt. Het gaslek deed zich voor bij de staalfabriek van Mannesmann De- mag in Duisburg, een van de groot ste bedryven op dit terrein in West- Duitsland. Het dichtbevolkte Duis burg ligt in het industriële Ruhr- gebied. Volgens een politiewoordvoer der zijn meer dan 40 gewonden in het ziekenhuis opgenomen. Een woordvoerder van de plaatselijke brandweer noemde een aantal van 42 gewonden. Het ziekenhuis wil de geen bijzonderheden bekend maken over aard en ernst van de verwondingen. De oorzaak van het gaslek is on bekend. Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat de stof trichloor- ethyleen zich heeft omgezet in het uiterst giftige fosgeen tijdens las- werkzaamheden in de fabriek. De politie verklaarde pas woens dagavond, acht uur nadat het lek was opgetreden, op de hoogte te zijn gesteld. zijn auto op de muur was gevlogen. De auto reed met hoge snelheid en er waren geen andere voertuigen bij het ongeluk betrokken. De auto bleek door een 20-jarige man uit de wijk Reinickendorf te zijn ge huurd. Koerden Bij de Turkse bombardementen op schuilplaatsen van Koerdische guerrillastrijders aan de grens met Irak zijn afgelopen vrijdag tussen de 150 en 200 mensen gedood, zo heeft de Turkse premier, Turgut Ozal, gezegd tijdens een bezoek aan enkele dorpen vlakbij Ankara. De krant Milliyet haalde ook „bui tenlandse bronnen" aan volgens welke er bij de actie 300 doden zijn gevallen. Andere kranten meldden 165 doden onder verwijzing naar een Iraans radiostation. e-president en minister van bui- ADVERTENTIE JOHANNESBURG (Rtr.) - Twee maatregelen die door de Zuidafri- kaanse regering worden gebruikt om het de pers onmogelijk te ma ken verslag te doen van de opera ties van de veiligheidstroepen in de zwarte woongebieden, zijn on geldig. Dit hebben Zuidafrikaanse openbare aanklagers gisteren toe gegeven. Advocaten zeiden dat de verras sende uitlating werd gedaah aan het einde van de zaak die al een week lang speelt voor het Hoogge rechtshof in de provincie Natal. Die procedure was aangespannen door verscheidene Engelstalige kranten in Zuid-Afrika, die bezwa ren maken tegen de censuurmaat- regelen voor de pers in het kader van de op 12 juni ingestelde noodtoestand. Het Hof, dat zitting houdt in Pie- termaritzburg, de hoofdstad van Natal, zal later uitspraak doen over de andere vraagstukken in de zaak, aldus de advocaten. Als reden voor het ongeldig verklaren van de twee maatregelen werd gegeven dat ze niet op de juiste wijze zijn uit- De zaak in Pietermaritzburg, die is aangespannen tegen de Zuidafri kaanse president P.W. Botha en minister van Wet en Orde Louis le Grange, is de jongste in een reeks juridische stappen die de noodtoe stand op onderdelen hebben uitge hold. De twee decreten vormden een groot struikelblok voor de media om hun werk te doen in de zwarte woonsteden, waar sinds februari 1984 circa 2200 mensen door poli tiek geweld zijn omgekomen. De heidstroepen of een lid daarvan in zake de openbare orde". Het andere decreet gaf leger en politie de bevoegdheid elk wille keurig gebied verboden te verkla ren voor de pers en buitenstaan ders. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren financiële steun toe gezegd aan de verwanten van de duizenden gedetineerden die op grond van de in juni afgekondigde noodtoestand zijn opgepakt en zonder vorm van proces worden vastgehouden. De steunmaatregel maakt deel uit van een economisch pakket 750 miljoen rand (ongeveer evenzo veel gulden) dat moet helpen de stabiliteit te herstellen na twee jaar recessie en zwart geweld, ene maatregel verbood elke be- deelde de minister van financiën, richt of commentaar „in verband Barend du Plessis, mee. met enig optreden van de veilig- Het grootste deel van de 750 mil- tersrand de derde verjaardag joen rand is bestemd voor goedko pe huizen voor zwarten, aldus de minister op een persconferrentie in Kaapstad. Circa zes miljoen rand is voor hulp aan familieleden van ge- Witwa- inti-apartheidsorganisatie UDF. (foto AP) detineerden en voor het herbou wen van huizen van zwarte politie mannen die bij ongeregeldheden in zwarte woonwijken het doelwit van gewelddadige acties waren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7