Deetman wil rem speciaal onderwijs 'n Nieuwe auto zonder panne. Kritiek WN op asielbeleid Man trok aan de noodrem uit protest tegen kruisraketten Omvang en lerarenaantal beperkt Niersteenoperaties in België Knokploeg ambtenaar krijgt boetes opgelegd Arrestaties na actie tegen kruisraketten Politie sluit cellen uit personeelsgebrek Anti-CP betoog in raadszaal Amsterdam DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs) heeft de al eerder aangekondigde bezuiniging van 130 miljoen gulden op het speciaal ondertvijs nader ingevuld. Het gaat hierbij om speciale scholen voor kinderen met problemen en handicaps, een schoolsoort die de afgelopen vijf jaar is uitgebreid met ruim tien procent. De minister wil de omvang van de derwijs een nieuwbouwstop gedu- lom-scholen, scholen voor moeilijk rende deze kabinetsperiode. lerende en zeer moeilijk opvoedba re kinderen en voor kleuters die in hun ontwikkeling worden be dreigd in vier jaar terugschroeven tot het niveau van 1985. Op de lom scholen moet het aantal leraren- plaatsen met elf procent worden teruggeschroefd en in het voortge zet lom-onderwijs met 28 procent. Bij de zeer moeilijk opvoedbare kinderen (zmok) gaat het om res pectievelijk 12 en 22 procent. Ver der komt er voor het speciaal on- Deetman denkt de komende drie jaar ontslagen door bezuinigingen in het speciaal onderwijs en het ba sisonderwijs te kunnen voorko men. In zijn notitie voor de onder wijsvakorganisaties kondigt hij een nieuwe boventalligenregeling aan: onderwijzers die overtollig worden door de bezuinigingen blij ven in het speciaal onderwijs tot 1 augustus 1990 als boventallige ge woon op school. In de eerste twee jaar van de basisschool (de oude ANTWERPEN (GPD) - De eerste Nederlandse niersteenpatiënten die in België voor ziekenfondsre kening werden behandeld, zijn al weer thuis. Afgelopen maandag werden ze naar het Antwerpse Middelheimziekenhuis gebracht, dinsdag vond de operatie plaats, woensdag keerden ze weer terug in blakende welstand. Het begin van een succesvolle samenwerking tussen Middelheim en Academisch Ziekenhuis Dijkzigt Rotterdam. De patiënten lagen ongeveer een half uur in het waterbad van de Li- thotriptor, zoals de niersteenver gruizer officiéél heet. Een deel van die tijd deden de hoogenergetische golven uit het apparaat hun werk. Die veroorzaken geluidstrillingen waardoor de niersteen wordt ver gruisd. Dijkzigt heeft een grote wacht lijst voor niersteenpatiënten. Daar om is samenwerking gezoéht met het Belgische ziekenhuis. Zo loopt men 10 tot 15 patiënten op de wachtlijst in. Maar volgens en West-Duitsland ontwikkelde 'percutane' methode. Daarbij wor den de nierstenen in principe via een holle buis door een klein gaatje in de rug naar buiten gehaald. Dat deze methode in het geheel niet ter sprake komt in de bericht geving rond de 'niersteenbrug' ver wondert een andere uroloog in het Heerlense ziekenhuis, W. Strijbos, niet in het minst. „Collega's die zo graag een niersteenvergruizer heb ben, wachten zich natuurlijk wel om de percutane-methode aan te prijzen. Die maakt de vergruizer namelijk vrijwel overbodig". kleuterschool) geldt die garantie tot 1 augustus 1989. De minister denkt dat ontslagen kunnen worden voorkomen door deze boventalligen bij voorrang in aanmerking te laten komen voor onder wijsvacatures en door na tuurlijk verloop: met pensioen, vrijwillig ontslag en dergelijke. Reeds bestaande boventallige on derwijzers van voorgaande bezui nigingsrondes wier gegarandeerde baan binnenkort zou aflopen krij gen een dienovereenkomstige ver lenging van hun aanstelling als bo ventallige. Over het aantal banen dat uitein delijk, in 1990, verdwenen zal zijn laat de bewindsman zich in de noti tie niet exact uit. Wèl verwacht hij dat er per saldo in het speciaal on derwijs rond de twaalfhonderd ar beidsplaatsen minder zullen zijn. Het gaat om ongeveer 1500 onder wijzers minder, waar een toevoe ging'van 350 ambulante begelei ders tegenover staat. Of de onderwijsvakorganisaties bereid zijn om op basis van deze gegevens in overleg te treden met de minister zal komende week donderdag moeten blijken. Minis ter Deetman wil uiterlijk op die dag van hen horen of zij al voor eind september de onderhandelin gen met hem willen afronden. De bewindsman heeft haast omdat de bezuinigingen al op 1 januari 1987 van kracht moeten worden. AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren disch directeur C. F. J. Minderop vier leden van de knokploeg van zal die lijst misschien groter wor den. Het blijkt namelijk dat steeds meer urologen hun patiënten door- ken veroordeeld tot boetes van 750 sturen. Uit het hele land komt men tot 1000 gulden. r Rotterdam De opwinding rond de 'nier steenbrug' naar België heeft de be vreemding gewekt van diverse urologen in Nederland, o.a. die van het De Weverziekenhuis in Heer len. „Er is intussen een betere be handeling tegen nierstenen die geen dure investeringen vraagt, De vier mensen hadden in fe bruari dit jaar geprobeerd een ge kraakt pand, eigendom van de uit Oegstgeest afkomstige topambte naar, in Amsterdam te ontruimen. Volgens de rechtbank hadden zij zich daarbij schuldig gemaakt aanzienlijk goedkoper is en uitein- openlijke geweldpleging en huis- delijk beter voor de patiënt", zegt vredebreuk. Behalve de boetes dr. F. van de Weijer. Hij doelt op de enkele jaren geleden in Engeland moeten de vier aan de zes kraak sters ieder 500 gulden betalen. BONK eist rectificatie in weekblad ALKMAAR (ANP) - De Alkmaarse politie heeft gisteren elf actievoer ders tegen kruisraketten aange houden na de bezetting van het Alkmaarse filiaal van Heijmans Bouw bv. Volgens de actievoer ders zou het bedrijf profiteren van en meewerken aan de plaatsing van kruisvluchtwapens op de basis Woensdrecht. De elf zullen ver sneld aan de officier van justitie in Alkmaar worden voorgeleid. BONK, een samenwerkingsver band van een groot aantal vredes- actiegroepen, neemt geen genoe gen met de rectificatie die het weekblad Elseviers Magazine plaatste over de betrokkenheid van BONK bij de bomaanslag op de betoncentrale De Schelde bv in Bergen op Zoom. De vredesorgani satie wil dat Elsevier een uitvoerig informatief verhaal schrijft over BONK om eventuele misvattingen over het samenwerkingsverband uit de weg te ruimen. Dit eiste BONK gisteren in een kort geding tegen Elseviers Maga zine dat diende voor de rechtbank in Amsterdam. Aanleiding tot het kort geding is het omslagartikel in het blad van 26 juli getiteld 'Van activisme tot geweld'. In een ka dertje bij dit verhaal stond onder het kopje 'geweld' dat BONK de aanslag claimt op de betoncentra le. De informatie hiervoor had Else- vier-journalist Van Harten uit kranten gehaald zonder dit na te trekken bij BONK-leden. Bij BONK, die niet alleen de bomaan slag ontkent maar zich er ook op laat voorstaan zoveel mogelijk ge weldloze acties te voeren, zette dit kwaad bloed. Volgens de organisa tie wordt BONK daarmee in een kwaad daglicht gesteld. De kleine rectificatie die Else viers Magazine begin augustus plaatste tussen de ingezonden brie ven dat BONK niet betrokken is geweest bij de bomaanslag is vol gens het samenwerkingsverband volstrekt onvoldoende om de eer van BONK te herstellen. Elseviers Magazine is van geen kanten bereid een groot verhaal over BONK te schrijven. Met de rectificatie over de bomaanslag is voor het weekblad de kous af. De door BONK opgestelde rectificatie komt, volgens Elsevier, neer op een propagandaverhaal over het samenwerkingsverband en heeft nauwelijks met de bomaanslag zelf te maken. Uitspraak 28 augustus. Onderzoek fraude douane Antillen breidt zich uit WILLEMSTAD (ANP) - Het justi- tieel onderzoek naar fraude en smokkel door douaniers en parti culieren, dat het openbaar ministe rie in Willemstad ruim drie weken geleden is begonnen, breidt zich steeds verder uit. Het OM wil geen verdere mededelingen doen in ver band met het onderzoek, maar een functionaris die betrokken is bij het ooderzoek spreekt van een om vangrijk onderzoek „dat zich uit breidt als een olievlek". Naar verluidt zijn al negen perso nen aangehouden in verband met het onderzoek en zyn tientallen an deren verhoord. Daarbij lijkt het accent te zijn gevallen op fraude die zou zijn gepleegd met illegale invoer van diverse produkten en auto's. Onder de gearresteerden bevinden zich behalve enkele douaniers ook enkele plaatselijke handelaren en de direkteur van een container-transport bedrijf. HANNOVER (AP) - Koningin Beatrix heeft gisteren bezoeken ge bracht aan verschillende legeron derdelen in de Bondsrepubliek. De koningin bezocht soldaten in See- dorf en Langemannhof (zie foto), en een pantserbataljon en kazerne in Bergen. In Seedorf en Lange mannhof in Nedersaksen is de hoofdmacht van de 3000 man tel lende 41ste pantserbrigade van de koninklijke landmacht gelegerd. Ook bezocht de koningin een school, een jeugdcentrum en troepen in het nabijgelegen Zeven. (foto ANP) De hoogste straffen -1000 gulden boete - legde de rechtbank op aan de 44-jarige topambtenaar en zijn vrouw (35), die de leiding hadden gehad bij de actie bij het pand in de Tweede Jan Steenstraat in Amster dam. De twee andere verdachten, de broer van de topambtenaar en een kennis, kregen ieder 750 gul den boete opgelegd. De voorwaardelijke gevangenis straffen van één maand die de offi cier had geëist legde de rechtbank niet op. Wel kregen de zes kraak sters van het pand, die 1500 gulden schadevergoeding per persoon hadden gevraagd, een groot deel hiervan toegewezen. Ieder van de vrouwen krijgt vijfhonderd gulden om het „psychisch leed" van de ac tie bij het kraakpand te vergoeden, aldus de rechtbank. De zes vrou wen maakten na afloop van het vonnis bekend het geld driedui zend gulden in totaalte zullen af staan aan een anti-racistische orga nisatie. De directeur sociale verzekerin gen en negen anderen werden op 6 februari dit jaar gearresteerd toen zij 's nachts de gekraakte woning van de ambtenaar wilden ontrui men. Het pand was de dag ervoor door zes vrouwen gekraakt, nadat het enkele weken had leeggestaan. Omdat de vrouw van de ambtenaar geen geduld had een civiele proce dure af te wachten charterde zij na overleg met haar zwager enkele uit de kluiten gewassen jongens om door middel van intimidatie de kraaksters het pand uit te krijgen. Wonderkind (8) wil naar gymnasium GRONINGEN (GPD) - Acht jaar en super-intelligent. Zo knap dat hij een paar klassen van de lagere school in een Groninger nieuwbouwwijk zonder blikken of blozen over kon slaan. De jongen is nu door de leerstof van het basisonder wijs heen en zou naar het voort gezet onderwijs kunnen. Alleen is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. De rector van het Preadinius Gymnasium in Groningen werd voor de vakantie voor de eerste keer met de bolleboos geconfronteerd. "We hebben een gesprek gehad met de moe der en toen maar geadviseerd het kind eerst nog eens uitge breid te testen. We wachten nog op het resultaat van deze test bij het Instituut voor School- en Beroepskeuze om definitief een beslissing te kun nen nemen", aldus rector dr. H. Dennert. Maar ook als de test inder daad uitwijst dat het kind wat intelligentie betreft klaar is voor het voortgezet onderwijs, is het nog maar de vraag of hij naar het gymnasium kan. „Fy siek is zo'n jongetje er natuur lijk nog lang niet aan toe. Daar om is het vaak beter om in overleg met de onderwijzers van de basisschool een aange past onderwijsprogramma te maken. Hij blijft dan in ieder geval op de lagere school, maar krijgt voor een deel de stof van onze school. Wij willen dat eventueel wel begeleiden en corrigeren", aldus de rector. Aantal toegelaten vluchtelingen gedaald DEN HAAG (ANP/GPD) - Volgens de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (VVN) worden in ons land steeds minder vluchtelingen toegelaten. Enkele jaren terug kreeg nog ruim 50 procent van de vluchtelingen politiek asiel in ons land, op dit moment is dat nog maar twintig procent. „Er wordt wel eens beweerd, dat Nederland uitermate ruimhartig is bij de toe lating van vluchtelingen. Maar de cijfers tonen heel iets anders aan", aldus WN-voorziter Scholten. Van de vijftien miljoen vluchte lingen op de wereld vindt slechts Bewoners gifgrond in Maassluis willen via rechter vergoeding krijgen MAASSLUIS (ANP) - Enkele be woners van de ernstig verontrei nigde woonwijk Steendijkpolder in Maassluis hopen via de rechter een vergoeding van de gemeente te krijgen voor geleden schade. Bin nen enkele weken wordt de ge meente gedagvaard, zegt de advo caat van de bewoners, mr. F.P.C. Legger uit Rotterdam. De bewoners stellen dat de ge meente aansprakelijk is. Ze liet de verontreinigde grond met huizen bebouwen, terwijl zij van de verontreiniging had kunnen we ten. De gemeente ziet met belang stelling de dagvaarding tegemoet. Zij wil ook wel eens door de rech ter zien uitgemaakt of en zo ja in hoeverre ze schadeplichtig is. „De gemeente heeft een onrecht matige daad jegens de kopers ge pleegd en een wanprestatie gele verd", aldus Legger. De bewoners die nu, in overleg met de Wijkver- eniging Steendijkpolder, naar de rechter stappen, zijn volgens hem „de schrijnende gevallen; mensen die elders ander werk hebben ge kregen, maar niet kunnen verhui zen omdat de wijk „besmet" is". De bewoners willen van de ge meente op zijn minst het verschil tussen de eigenlijke waarde van hun woning en de huidige waarde vergoed hebben. Door de sterke verontreiniging van de bodem kan dat verschil volgens Legger enkele tientallen procenten bedragen. De Commissie Bodemonderzoek van de wijkvereniging heeft al eer der aangekondigd enige gevallen voor de rechter te willen brengen om duidelijkheid te krijgen in de slepende affaire. drie tot vijf procent onderdak in West-Europa. De meeste vluchte lingen worden ondergebracht in hun eigen regio. In ons land is maar één op de 1000 inwoners een vluchteling. Dit blijkt uit een gisteren in Den Haag gepresenteerde notitie over het vluchtelingenbeleid in ons land van Vluchtelingenwerk Ne derland. De organisatie loopt hier mee vooruit op een binnenkort te verschijnen beleidsnotitie van de regering over dit onderwerp. Tijdens een persconferentie ver klaarde voorzitter J. N. Scholten dat hij zich grote zorgen maakt over het Nederlandse vluchtelin genbeleid. Volgens hem wordt hef Vluchtelingenverdrag van Genève door ons land verkeerd en te eng geïnterpreteerd. In de beleidsnotitie wordt bena drukt dat het beeld als zouden Ne derland en West-Europa worden overspoeld door.vluchtelingen per tinent onjuist is. Sinds de Tweede Wereldoorlog vonden 31.500 vluch telingen in Nederland een nieuw tehuis. In de eerste 25 jaar waren dit vooral vluchtelingen uit Oost- Europa, met als grootste groep 3.300 Hongaren. Zij kregen in 1956 een gastvrij onthaal. Vluchtelingenwerk erkent dat Nederland een erg dicht bevolkt land is, maar betreurt het dat van de zes rijkste EG-landen in Neder land verreweg het minste aantal vluchtelingen wonen. Het aantal vluchtelingen per 10.000 inwoners is in ons land 10; tegen West-Duits land met 21; Groot-Brittannië met 24; en België met 37. Mondiaal ge zien scoort ook Europa laag. Van de 13 miljoen vluchtelingen in de wereld bevindt zich 3 tot 6 procent in Europa, tegen 13 procent in Ca nada en de VS. WN-voorzitter Scholten voor spelde een nieuwe stroom politie ke vluchtelingen, die in West-Euro pa asiel zullen aanvragen. Tenmin ste enkele tienduizenden, maar vermoedelijk zelfs honderdduizen den Palestijnen zullen in de ko mende jaren onderdak in Europa zoeken. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Op het hoofdbureau van politie in Am sterdam zullen wegens het tekort aan arrestantenbewaarders 18 poli tiecellen worden gesloten. Door het afsluiten van deze cellengang hoopt de politie arrestanten op hoofdbureau beter te kunnen op vangen en behandelen. Burgemeester Van Thijn in de raadscommissie politiezaken giste ren: „Het is een pijnlijke en hart verscheurende maatregel om in een situatie van een nijpend cellen tekort in de hoofdstad deze cellen te moeten sluiten. Maar het is an derzijds onverantwoord om dat cellentekort af te wentelen op de arrestantenbewaarders, die toch al sterk onderbezet hun werk moeten doen". Een inspecteur van politie sprak zelfs over 'krepeersterkte' bij het probleem van de onderbezet ting op het politiebureau. Zoals bekend wil Van Thijn de drugsoverlast op de Zeedijk beper ken door drugsverslaafden en dea lers die zich crimineel gedragen, eerder in verzekerde bewaring te stellen. Daarvoor zal volgens Van Thijn vooral celruimte in de huizen van bewaring moeten worden ge vonden. De strafinrichting Overamstel, beter bekend als de Bijlmerbajes, krijgt er voor het eind van het jaar 50 cellen bij- Het gaat om een nood capaciteit die bij een van de zes to rens van het complex gebouwd gaat worden. Op 1 mei van het ko mend jaar zal ook de herinrichting van het huis van bewaring Haven straat in Amsterdam naar verwach ting voltooid zijn. Dit huis van be waring zal 198 cellen krijgen. Beide uitbreidingen zijn in prin cipe bedoeld voor verdachten die in voorarrest gehouden worden. De uitbreiding in de Bijlmermeer is vooral onder druk van het Am sterdams Openbaar Ministerie be spoedigd. Minister Korthals Altes (justitie) zal op 27 augustus een gesprek hebben met burgemeester Van Tltijn. Het zal een open gesprek worden over de problemen rond de criminaliteit in de hoofdstad. Directe aanleiding voor het on derhoud zijn de uitlatingen van de Amsterdamse burgemeester, vori ge week in het dagblad De Tele graaf. Van Thijn beklaagde zich er over dat hij te weinig steun van de regering krijgt bij de bestrijding van de criminaliteit in Amsterdam. AMSTERDAM (GPD) - „De strijd tegen het fascisme is een gezamen lijke strijd. Helaas heeft deze voor de politieke partijen een bepaalde grens. Die grens is het Nederlands belang, verwoord als rechtsorde van de democratie. Maar dan wel de democratie van de gevestigde belangen". Met deze woorden beschuldigde de op de foto afgebeelde politicolo- gie-studente Ellen Lintjens giste ren de Amsterdamse gemeente raad van een te soepele houding te genover het CP-raadslid mevrouW E. Bouwman. In een rede namens het comité Geen Fascisten in de Raad drong zij aan op uitvoering van de op de Princenholcontëren- tie (1984) voorgestelde maatregelen tegen racisme en fascisme. Burge meester Van Thijn had toestem ming voor deze demonstratie gege ven en de raadszitting geschorst. Ellen Lintjes werd omringd door nog 55 demonstranten tegen racis me en fascisme. Een kwartier lang hield ze met een zelf geschreven, Voor de actie in de raadszaal hadden de anti-fascisten in het Vondelpark samen met nog 200 an deren een demonstratie gehouden bij het monument van Kerwin Duinmeijer. Het was gisteren pre cies drie jaar geleden dat deze An tilliaanse jongen werd doodgesto ken door een aanhanger van de Centrumpartij. „De vertegenwoor digster van deze partij gebruikt nu de gemeenteraad als platform om gif te strooien", aldus het comité. Op de Dam, ongeveer op de plaats waar Kevin werd doodgestoken, werden bloemen neergelegd. BLIJHAM (GPD) - "Het was geen burgerlijke ongehoorzaamheid. Ik zie het zelfs als mijn plicht". De 39- jarige Arnaud Kiers uit Blijham trok verleden jaar op vrijdag 1 no vember in de trein van Groningen naar Winschoten aan de noodrem. Hij deed dat uit protest tegen het besluit van de regering over het plaatsen van 48 kruisraketten in ons land. Door deze 'weloverwo gen' actie is hij vandaag voor de rechter verschenen. Daar wil hij zijn bezwaren naar voren brengen tegen de plaatsing van kruisraket ten. "Deze wereld maakt zichzelf ka pot door maar door te gaan met plaatsen van wapens. Dat kan ge woon niet langer, dit moet stop pen. Ik kies voor het leven en niet voor de dood", aldus Kiers. Verle den jaar werkte Kiers bij de jeugd hulpverlening in Groningen en ging iedere dag met de trein. Ook op 1 november. „Ik had die dag een vergadering. Toen een demonstra tie tegen plaatsing voorbij kwam heb ik weloverwogen het plan op gevat om ook iets daadwerkelijks te doen", aldus Arnaud. Dat werd dus het trekken aan de noodrem tussen Scheemda en Winschoten. "Ik deed dat uit twee overwegin gen. Ten eerste als symbool en ten tweede was dat het kleinste ver grijp om voor de rechter te komen om daar een kernwapendiscussie te voeren". De reizigers in de stil staande trein waren volgens hem vol begrip. „Er was niet een die mopperde. Ik had een affiche aan de noodrem gehangen en daarom zagen zij waarom het ging". Kiers wilde eigenlijk in de trein al een discussie beginnen, maar de conducteur voelde daar niet zo veel voor. „Hij vroeg alleen naar mijn naam, maar ik wilde liever uitleggen waarom ik het gedaan had". Omdat hij weigerde zijn naam te noemen stond op het sta tion Winschoten de politie op hem te wachten. Op het bureau weigerde hij nog steeds zijn naam te noemen, hij wilde eerst een discussie. Kiers: „Ik werd na drie kwartier in een cel gezet. Daar heb ik alles de revue laten passeren en ben bij mijn overtuiging gebleven dat ik iets goeds gedaan heb. Er zijn mensen die zeggen dat ik stoer heb gedaan, maar dat bestrijd ik. Je steltje zelfs kwetsbaar op". Kiers zegt niet onder een straf uit te willen komen. „Integendeel, een veroordeling biedt mij de moge lijkheid om in appel en eventueel in cassatie te gaan. Desnoods breng ik de kwestie voor het Euro pees Hof'. Om de eventuele kosten te kunnen betalen heeft hij zijn rechtszaak omgedoopt in een pro ject. „Ik heb dit project aangemeld voor subsidie bij de Stichting Vre- desfonds en bij het Comité Kruis raketten Nee", aldus Arnaud Kiers. ADVERTENTIE Zorgeloos lenen begint met een goed advies. U wilt natunrljjk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons praten. NMBBANK Lenen? De NMB denkt met u mee.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5