Kasten voor de jaren negentig C&A: veel truien Nieuwe Deense kachels Kamervragen over ABP-subsidies Nieuwe uitgaven Dutch Design Center toont gezamenlijke collectie Nederlandse editie van de Prawda WINTER 86/87: RENAISSANCE PAGINA 16 AD'ST DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 DNI door Ronald Zoetbrood Kast van Gerard, van den Berg. overheersend de toepassing van metalen frames en zacht leren be kleding in overwegend neutrale kleuren. Sommige fabrikanten hebben zich gespecialiseerd. Pastoe richt zich als vanouds op het produce ren van kastelementen. Gelderland legt zich toe op het vervaardigen van rustieke meubelen en vooral zitbanken. Inter Art maakt voorna melijk accessoires als wandspie gels en garderobes of tafels met bladen van gehard glas. Chaplin Een ontwerper die op dit mo ment de aandacht trekt is Gerard (foto GPD) van den Berg. Van den Berg werkt als meubel-ontwerper en onder zijn leiding kwam in de afgelopen zes jaar een opmerkelijk program ma zitmeubelen tot stand. Door hun eenvoud zijn ze gemakkelijk te vervaardigen. Over het algemeen bezitten de ontwerpen van Van den Berg een strakke lijn, gecombineerd met speelse elementen. Een belangrijk kenmerk is het ongedwongen ui terlijk en de grote aandacht voor het zitcomfort. De fauteuil Charley Chaplin, gemaakt door de firma Montis, vind ik een sprekend voor beeld. Alhoewel mijn voorkeur ei genlijk uitgaat naar de meer serieu ze kubik meubelen uit dezelfde se Maar ook de jeans-rok is weer he lemaal in en wel in twee variaties: de strakke rok tot over de knieën met een split middenachter en de klokrok, eveneens tot op de kuit. Jong en stoer, voor zowel man nen als vrouwen, zijn de met teddy gevoerde jeansjacks. Datzelfde geldt ook voor de sportieve lam- my-coats met hun naturelkleurige buitenkant en zacht-beige binnen zijde. Dat jeans vele gezichten heeft, blijkt vooral uit de collectie voor tieners en kinderen, waarin allerlei overgooiers, jurkjes en jacks met opvallende metalen en koperen rit sen en contrasterende stiksels voorkomen. Een stuk gekleder zagen de man nequins in de mantelpakjes in Cha- nel-stijl eruit: zwarte tricotpakjes met rechte rokken, eenvoudige tops en vestjes, afgebiesd in con trasterende kleuren blauw, groen en crème. Uiteraard ontbreken bij deze kleding de bekende Chanel- kettingen niet en de matelassé- handtassen met goudkleurige ket tingen. Even klassiek zijn ook de sets van jersey en sweatshirtstof, be staande uit strakke rokken met heuplange tunieken en lange ves ten in zwart met dwarsstrepen in paars, blauw of oker. De breisels voeren trouwens in de komende winter onmiskenbaar de boven toon, wat niet alleen uit het grote DEN HAAG (ANP/GPD) - De ten onrechte aan het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) be- AMSTERDAM (ANP) - De Praw da, het officiële orgaan van de Communistische Partij in de Sow- jet-Unie, verschijnt op 27 septem ber in het Nederlands. De oplage van deze eenmalige uitgave be draagt 120.000 exemplaren. De prijs van de krant zal ongeveer 4 gulden bedragen, zo meldt „Adfor- matie". Om de 6 tot 8 bladzijden dikke krant komt een omslag, waarvan drie pagina's advertenties kunnen bevatten. Deze kosten 40.000 gul den per pagina. De Russische Prawda verschijnt in een oplage van ruim 10 miljoen exemplaren zonder advertenties. De Nederlandstalige Prawda (Russisch voor „waarheid") wordt uitgegeven door een Deense firma. Eerder verschenen er Prawda's in het Frans, Zweeds en Deens. taalde rijkssubsidies moeten des noods via de rechter worden terug gevorderd. Dat is de mening van de Tweede-Kamerleden Hummel (PvdA) en Van Rey (WD), die gis teren schriftelijke vragen hebben gesteld aan staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) over berichten als zou het ABP voor in elk geval 147 bouwprojekten te veel rijks subsidie hebben ontvangen. Het zou daarbij gaan om honderden miljoenen guldens. De drie vragenstellers verlangen van de minister uiteraard een diep gaand onderzoek naar de gang van zaken bij het ABP, waarvan de hoofdzetel in Heerlen is gevestigd en dat na de affaire-Masson op nieuw in een ongunstig daglicht wordt gesteld. De kamerleden dringen er bij de minister op aan ook de mogelijkhe den te onderzoeken om deze ten onrechte genoten subsidie-gelden van het ABP terug te vorderen. Zij willen bovendien weten of en zo ja welke maatregelen er getroffen zqn om de huurders te vrijwaren van de financiële gevolgen, die de ze te hoge subsidie-verstrekkingen eventueel voor hen hebben. Ten slotte wensen de drie geïnfor meerd te worden over de maatre gelen die zijn genomen om herha ling van dit soort uitwassen in de toekomst te voorkomen. Met deze laatste vraag haakt hel PvdA-kamerlid Hummel in op de waarschuwende stem die hij dit jaar in de Tweede Kamer bij de be handeling van het jaarverslag 1984 van de Rekenkamer verhief ovei de gebrekkige controle die hij con stateerde bij het ministerie van volkshuisvesting op verstrekte subsidies. Zowel de toenmalige minister Winsemius als staatsse cretaris Brokx zegden toen toe. weldra met concrete voorstellen te zullen komen. Een van de drie vragenstellers, het WD-kamerlid Van Rey uit Roermond, is bereid tot de meest vergaande maatregel, dat van een parlementaire enquête, „om de on derste steen in deze affaire boven te krijgen". Van Rey wacht eerst de antwoorden van staatssecretaris Brokx af. „Hij is de grote schuldi ge. Brokx heeft niet voldoende op zijn winkel gepast" Het Nederlands Verbond van Huurders wil dat het rapport over mogelijke fraude bij 147 bouwpro jecten van het ABP zo snel moge lijk openbaar wordt gemaakt. Dat verlangt het NVH in een brief aan het ministerie van volkshuisves ting. Aan de hand van deze ljjst wil het NVH onderzoeken wat huur ders te veel aan huur hebben be taald. Terugvorderingsprocedures over te veel betaalde huur worden door het verbond niet uitgesloten. Het NVH, een landelijke huur dersorganisatie met 70.000 leden, zegt verbijsterd te zijn door de fei ten die thans naar buiten komen. „Er is blijkbaar sprake van een on eindige beerput", aldus NVH-me- dewerker L. Bobbe. Men vraagt zich af of er nog meer beleggers zijn geweest die hebben gefrau deerd. De controle hierop zal sterk verbeterd moeten worden. Op kor te termijn pleit de NVH voor steek proefsgewijs onderzoek naar het handelen van andere beleggers. Puzzelbijlage Uitslag puzzel en kleurplaats Van de foto-puzzel kregen wij niet één goede oplossing binnen. Het grootste struikelblok was de foto van het pontje, maar ook de woon toren leverde heel wat problemen op. De juiste antwoorden moesten zijn: 1. Zijlpoort, 2. Haarlem mer- meer-Alkemade (eventueel Buiten- kaag-Kaag-dorp), 3. Stadstimmer- werf, 4. Katwijk, 5. Janus, 6. Lsise, Proza - 'Herinneringen aan Altagracia', ro man uit Venezuela door Salvador Gar- mendia, die het boek in 1972 schreef tij dens een langdurig verblijf in Spanje. Het bevat verscheidene autobiografi sche elementen. Derde Sprekerserie van Het Wereldvenster, prijs 20,-. Thriller - 'Spionnen'. De foto op de omslag van dit spionageverhaal van Anthony Price is gekozen uit de meerdelige tele visieserie, die onlangs ook op de Neder landse televisie is verschenen. Het ver rassend gevonden wrak van een in de Tweede Wereldoorlog neergestorte Da kota leidt naar een topgeheim van het Kremlin. Van Holkema en Warendorf, prijs 24,50. Jeugdboeken - 'Plok en het ei' en drie andere delen van de Plokserie, die bestaat uit vier prentenboekjes, geschreven door Bur- ny Bos, met illustraties van Gitte Spee. De boekjes zijn bedoeld om kleuters op een spontane en actieve manier in con tact te brengen met boeken. Er behoort ook een toelichting bij met gebruiksmo gelijkheden voor het onderwijs. Zwy- sen, prijs 6,75 per deeltje. Ook de toe lichting kost 6,75. - 'Waar is mijn potje', prentenboek door Tony Ross. Van Goor Jeugdboe ken, prijs 18,50. - 'De reuzenpanda' door Jin Xuqi en Markus Kappeler. Een boek over een zeer zeldzame diersoort. Reuzenpanda's komen alleen nog voor in een klein deel van oorspronkelijk woongebied in Chi na. Er leven er maar een paar in dieren tuinen. Met vele boeiende foto's. Meu- lenhoff Jeugd, prijs ƒ24,50. uiversen - 'Tsjernobyl, het einde van de nu cleaire droom', de vertaling van het boek 'The worst accident in the world', dat werd samengesteld door een team journalisten van The Observer. Een ont hullende reportage en beschouwing. Het Spectrum, prijs 12,90. - Triathlon totaal' door Jos Geysel en Axel Koenders. Alles over triathlons. Over voorbereiding, training, voeding en nog veel meer. Inclusief schema's en tabellen. Voor de vele beoefenaars van deze tak van sport. Kosmos, 26,50. - 'Bier uit eigen brouwerij' door Wolf gang Vogel, die heel diep ineaat op een 7. Alphen aan den Rijn, 8. Leimui- den, 9. Hoge Rijndijk. KLEURWEDSTRIJD Met veel fantasie ging de jeugd aan de slag bij de kleurplaat. De vijf prijzen, die zo snel mogelijk worden toegezonden, gaan naar: Sandra van der Pluym (10), Mep- pellaan 9, 2253 XJ Voorschoten. Suzanne de Graaf (9), Ereprijs- kamp 18, 2353 HZ Leiderdorp. Fa- biënne van der Geest (7), Vinger- hoedtstraat 11, 2481 XD Woubrug- ge. Marieke Spierenburg (6), Rijn straat 44, 2223 ED Katwijk aan den Rijn. Joost Onderwater (5), Zoeter- woudseweg 100, 2321 GR Leiden. hobby, die vele interessante aspecten heeft en waarvoor geen kostbare appa ratuur nodig is: zelf bier brouwen. Een compleet boek zowel voor beginners als voor ervaren brouwers. Kosmos, prijs 24,90. - 'Vrolijke prins, guitige meid' is ge wijd aan het onlangs met veel pracht en praal gesloten huwelijk van de Britse prins Andrew met Sarah Ferguson. Ui teraard met talrijke foto's, in zwart en in kleuren. Voor de liefhebbers van royal- PROZA - 'Slecht zicht', tragi-komisch verhaal van Alfred Kossmann. Vier zeer uiteen lopende figuren laten zich zien en wor den gezien in Amsterdam en Grieken land. Querido, prijs 22,50. - 'Gezicht op Haarlem' en drie andere verhalen van Rein van der Wiel, die zich stuk voor stuk afspelen tegen het decor van het bekende schilderij van Jacob Ruisdael dat dezelfde titel draagt Het is een debuut. Querido, prijs 25,-. - 'Maurits en de feiten', roman van Gerrit Krol. Querido, prijs 28,50. weliswaar niet helemaal thuis onder het kopje 'proza', maar zijn ook geen reis verhalen. Springer vertelt gewoon wat hij heeft meegemaakt, maar dan wel op een zeldzame manier. Van beide verha len de derde druk. Querido, prijs 25,-. - 'Een braaf meisje' door Philip Roth, 'Slachthuis Vijf door Kurt Vonnegut en 'Trouw met mij' door John Updike zyn de eerste drie titels in een nieuwe serie, die in pocketformaat onder de noemer 'Moderne Classics' in de winkel wordt gebracht. Gunstig geprijsde uitgaven ïchryvi per sti Jeugdboeken - Gevangenis met een open deur' is een nieuw boek voor de jeugd, geschre ven door oud-minister Jan Terlouw. In het verhaal van Céline laat hy zien hoe gemakkelijk jonge mensen in eenzaam heid, by gebrek aan huiselijke warmte in de ban van een of andere sekte kun nen raken. Lemniscaat, prys 24,50. - 'Het eiland in de Vogelstraat' van de Pools-Israëlische schrijver Uri Orlev gaat over Alex, een jongen, die zich ver borgen houdt in de ruïne van een huis in een verlaten Poolse getto. Hij wacht op zyn vader, die heeft beloofd terug te ko- Diversen - 'Het ontwapeningshandboek' door Andrew Wilson met de harde feiten en cijfers over de bewapeningswedloop en veel aandacht voor de vredesbewegin gen en dergelijke. Andrew Wilson is een van de zes Observer-journalisten, die ook een boek over Tsjernobyl schreven. Het Spectrum, prys 24,90. - 'Het Heilige Land in vogelvlucht', een serie schitterende luchtfoto's van Israël gemaakt door Sonia Halliday en Laura Lushington. Met teksten van Tom Dowley, waarby F.F.Bruce een in leiding heeft geschreven. Kok, prys - 'Triathlon' door Bas Barkman en Rob Willemse. Weer een boekwerk over deze snel in populariteit groeiende, loodzware prestatiesport. Aan allerlei facetten wordt aandacht besteed. Van de pijn tot de training. Van de voorbe reiding tot de wedstrijd. Bruna, prijs Ontwerpers werken op alle mogelijke gebieden. Ze ont werpen bijvoorbeeld meube len, auto's, gereedschap, post zegels of huishoudelijke appa raten. De algemene naam voor vormgeven is design. Wie een overzicht wil zien van inte rieurdesign kan terecht bij het Dutch Design Center in Utrecht. Acht vooraanstaande meubelfabrikanten tonen daar hun collectie. Met deze presen tatie van moderne Nederland se meubelen is ons land verte genwoordigd op de internatio nale markt. Ontworpen meubelen zijn kost baar en dragen een exclusief ka rakter. De consument kan naar ei gen smaak meubelstukken en aan verwante artikelen uitzoeken. Maar hy moet wel de beschikking hebben over een ruim budget. We zeggen weieens: over smaak valt niet te twisten. Meestal ter rechtvaardiging van onze eigen, gevoelsmatige keuze. Interieurde sign speelt daar op in. Er bestaan tegenwoordig verschillende rich tingen, zoals een 'koele' of een 'warme'. De fabrikant doet er alles aan om deze exclusiviteit te behou den. Auteurs- en modelrechten moeten het meubelontwerp be schermen tegen kopiëren en mas- saproduktie door derden. Ook reageren ondernemers te rughoudend op prototypen en te keningen van aspirant-ontwerpers. De vraag naar nieuwe ontwerpen is klein. Een meubelfabrikant zorgt er voor dat zijn collectie een een heid uitstraalt en verkocht wordt bij dealers die hijzelf kan uitzoe ken. Het Dutch Design Center heeft haar hoofdkwartier in het gebouw van de bekende meubelfabriek Pastoe. Behalve Pastoe nemen deel: Rohé Design, Pieterman In- ter Art, Montis Meubel, Metaform, Gelderland, Castelijn en Arco. Het initiatief om gezamenlijk een per manente tentoonstelling in te rich ten ontstond vier jaar geleden. Vooral ten behoeve van het buiten land. De bovenverdieping bij Pastoe biedt ruime mogelijkheid om een veelzijdig overzicht te brengen. Globaal kan men er drie richtingen vinden. Namelijk: de avant-garde, die een blik vooruit werpt op de ja ren negentig. De warme richting bestaande uit houten meubelen en bijpassende kleuren, zoals rood en terra. En de koele richting met rie. De Chaphn-stoel, bestaande uit een licht gebogen frame, bekleed met een hoes van zijdeachtige stof, lijkt gemaakt om populair te wor den. Wie van contrasten houdt en de neutrale basiskleuren wat tam vindt, kan bij de meeste Van den Berg-meubelen ook kiezen uit fraaie accentkleuren als violet, geel, lila en roze. Magie Pastoe maakt, naar ontwerp van Gerard van den Berg, de Magie kastelementen. Het is een eigen zinnig ontwerp, vooral door het ge raffineerd samengaan van eenvoud en fantasie. Aan de kasten uit deze serie wordt een hoge expressieve waarde toegekend. De serie be staat uit drie kastelementen in twee hoogtematen, 52 en 100 cm en twee breedtematen 100 en 196 cm. De dieptemaat is 46,5 cm. De hou ten kastrompen zijn zwart gelakt en worden gesloten door metalen, geperforeerde deuren. Men kan kiezen uit de kleuren zilver, blauw en groen metallic. Het onderstel wordt uitgevoerd in chroom. De kasten zijn leverbaar in drie hoog-' tes. Toepassing van koele kleuren, gecombineerd met zwart en metal lic lijkt de nieuwe trend bij moder ne kasten. Dit is ook te zien bij de Vision '90 kastelementen van Pas toe. Het ontwerp, dat voorziet in zeven varianten, werd gemaakt door Pierre Mazairac en Karei Boonzaaijer. Alle modellen van de ze rompkasten zien eruit als ab stracte bouwsels. Ze behoren tot de zogenaamde avant-garde rich ting. Geheel anders is het ontwerp voor de Harmony kastelementen van Arnold Merckx. Ook deze meubelen worden uitgebracht door Pastoe. Vooral de serie buffet ten is bijzonder fraai en, naar het zich laat aanzien, praktisch in het gebruik. Bij enkele typen zijn de rechthoekige, staande elementen symmetrisch opgebouwd. Een 'overdreven' breed bovenblad be paalt het karakteristiek uiterlijk. De metallic kleuren passen uit stekend bij deze buffetten. De af werking van het oppervlak is zon der meer perfect. Dit blijkt alleen al uit een enkel detail. De smalle, diepe laden zijn namelijk niet al leen aan de buitenzijde mooi afge lakt, maar ook aan de binnenkant. Dutch Design Center (DDC), Rotsoord 3, 3500 GD Utrecht <030- 512141). Open: maandag t/m vrij dag 09.00-17.30 uur; zaterdag 09.00-17.00 uur. De haardkachel, in veel centraal- verwarmde huizen een gezellige en praktische vervanger van het ou-. derwetse 'levende vuur', is in aller lei vormen en stijlen verkrijgbaar. De meeste hebben toch een duide lijke relatie met de kachel van wel eer. Deense ontwerpers willen die band met het verleden doorbreken en lanceren totaal nieuwe vormen die zeker niet uitsluitend in het moderne interieur passen. Voor de meer behoudende of zelfs klassie ke woonsfeer zijn er eveneens har moniërende modellen. Uitgangspunt van de designs die van de tekentafel kwamen, en door de Deense fabrikant DSA in pro- duktie genomen, is dat een kachel ook als hij niet brandt, een geinte- greerd onderdeel van het interieur moet zijn, een 'meubelstuk'. In die opzet zijn ze, gezien de opmerkelij ke modellen die tot dusver op de markt kwamen, zeker geslaagd. In Nederland worden de DSA- kachels geimporteerd door Matexo in Veenendaal, tel. 0835-28400. waar verdere informatie verkrijg baar is. AMSTERDAM (GPD) - Voor de ngjaarcollectie die gisteren werd gepresenteerd koos C en A was het geboorteland van de klassieke cul tuur, Italië, als inspiratiebron. Te midden van de elegante modellen, die aan de Romeinse couture ont leend leken, waren hier en daar echter ook Russische elementen te herkennen. Zo divers als de stijlen zijn, zo uiteenlopend zijn ook de kleuren (van sprankelend rood en kobalt blauw tot diep flessegroen, bruin en geraffineerd zwart) en de belij ningen (van lang en sluik tot strak getailleerd). Het modebeeld wordt dan ook gekenmerkt door een mengeling van traditioneel en mo dern, waarbij het vooral op de ver rassende combinaties aankomt. Denim Een heel eigen plaats in het ge heel neemt de denim in, de jeans- stof, die weer helemaal terug is van weggeweest. Behalve de good-old spijkerbroek is ook het spijkeijas- je, zoals dit in de jaren zestig in nie- mands garderobe ontbrak, weer nieuw leven in geblazen. Naast de traditionele taille-lange modellen met veel zakken en stiksels zijn er ook nieuwe vormen: oversized jas sen tot over de heupen met wijde aanbod van tricot pakjes kan wor den afgeleid, maar ook uit de hoe veelheid truien die op de show te zien waren. Echt nieuw zijn de bre de, korte truien zonder boord met wat extra ruimte, die voor een zwierig effect zorgt. Daarnaast zijn er juist extra lange truien met een breed boord tot over de heupen. Ze hebben alle speelse dessins in bon te kleuren. De jassen in de collectie van C en A roepen beelden op van de film Anna Karenina met hun sterk ver brede schouders, astrakankragen en brede reverskragen en hun klokkende rokken, die de smalle taille nog slanker doën lijken. Voor de feestdagen brengt het modewarenhuis nu al glanzende blouses en jassen, alsmede truien met veel lurex, die gecombineerd kunnen worden met glimmende plissérokken. En de mannen, waarvoor komen de winter vooral klassieke conbi- naties van geruite colberts op zwarte of grijze bandplooibroeken en sportieve blazers met een dub bele rij koperen knopen in de win kels zullen hangen, kunnen de feestdagen doorkomen in fraaie truien met zilvergrijze en zwarte dessins. KITTY VAN GERVEN Truien met een heraldiekdessin uit de nieuwe najaars en winter collectie van C&A. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 16