u Sterk gestroomlijnde Omega volgt Rekord op Vancrey s Autobedrijven B.V. Leiderdorp:weversbaan 12lM.071 «»isi eisen service Doe-het-zelvers Fiat etaleert technisch kunnen in tijdloos topmodel: de Croma De handzaag is al vele eeuwen oud nieuwe naam Ook Jaguar heeft eigen blad Fiat Lancia Bertone dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. D O E H De Opel Omega LS Ook bij Opel een nieuwe auto en een nieuwe naam: de Re kord is vervangen door de Omega. De wagen kreeg een volledig veranderde carrosse rie waardoor de Omega 20 pro cent minder luchtweerstand ontmoet dan de Rekord deed. Wat uiteraard een gunstige in vloed heeft op het brandstof verbruik. heid van dit topmodel - Omega 3000 - zal ongeveer 220 km/uur be dragen. De bekende Opel 2,3 liter diesel wordt als gewone en als tur bo versie aangeboden. Op alle Omega's wordt een nieu we vijfversnellingsbak geleverd, die wordt gebouwd in een onlangs gereed gekomen, vrijwel geheel geautomatiseerde fabriek. Met een cw-waarde van 0.28 voor de sedan is de Omega in zijn klasse koploper in aërodynamica. De af zonderlijke elementen die bijdra gen tot de lage luchtweerstand kunnen alleen in hun verhouding met het geheel en ten opzichte van elkaar op hun waarde worden ge test door proefondervindelijke on derzoek in een wetenschappelijk bestuurde windtunnel. Voor dit nauwgezette werkje zijn de wind tunnels gebruikt van Pininfarina in Turijn en van het luchtvaartla boratorium in Nederland. De Omega-modellen zullen be gin november in Nederland lever baar worden. Dan zullen ook de prijzen bekend worden. Het top model (de Omega 3000) zal pas in Xm het komende voorjaar komen. Naast het standaard motorenpro- Waarschijnlijk zal de wagen als pri- Volgens de daarbij verstrekte ge- Opel gaat de Omega leveren als se dan en als combinatiewagen met keuze uit motoren van 1,8 tot 3 li ter, inclusief twee dieselversies. Wat bekleding en uitrusting betreft kan de klant kiezen uit vijf uitvoe ringen. Het geheel nieuw ontwikkelde, volledig onafhankelijke wielop hangingssysteem handelt als het ware zelfdenkend, waardoor ook onder de beroerdste wegomstan- digheden de bestuurbaarheid auto matisch gehandhaafd blijft. Er zijn twee 1,8 liter motoren ver krijgbaar - zonder en met inspui ting (respectievelijk 82 en 115 pk) - en één 2 liter inspuitmotor van 122 pk. Fiat heeft bij de presentatie van de Croma de gang van za ken omgedraaid. Normaal is in de autowereld dat een nieuw model na introductie aan dea lers en autopers eerst in de showrooms wordt gezet en dan pas voor testritten beschikbaar wordt gesteld. Fiat draaide de procedure om. Na de eerste introductie had de impor teur in Diemen meteen een hele vloot testauto's in alle varianten ter beschikking. Zodat het merkwaar dige feit zich kon voordoen, dat er in auto- en dagbladen al vele test ritten werden beschreven ruim voordat de wagen leverbaar was en zonder dat zelfs de precieze prijs bekend was. Er waren alleen voor lopige prijzen gegeven (die overi gens naderhand vrij nauwkeurig bleken te zijn). Officieel wordt de Fiat Croma gevens zijn deze automobielen ge- Pas volgende maand op de Neder- heel nieuw ontwikkeld, alle versies landse markt gelanceerd. Alle zijn standaard van een katalysator smeekbeden van de importeur ten voorzien en de prijzen lopen van spijt heeft de fabriek ook voor ons 95.000 gulden voor het basismodel land vastgehouden aan die aan (730i) tot 155.000 gulden voor het bakken en braden gebakken meest luxueuze slagschip, de 750i. Het Yfas Croma De 730i is uitgerust met een 3 li- hl®r Croma. ter 6 cilindermotor, die ondanks de En dat nog wel voor het katalysator 184 pk vermogen kan prestigemodel van Fiat, dat de wat leveren, wat goed is voor een acce- verouderde Argenta heeft vervan- leratie van 0 tot 100 km/uur binnen Met de Croma zijn nu alle de tien seconden en een topsnel- Fiats voorzien van voorwielaan- heid van 220 km/uur. drijving, de gehele Fiat-vloot De 735i heeft een 3,5 liter 6 cilin- getrokken in plaats van dermotor van 211 pk "en haalt de g 100 km/uur in 8,3 seconden. Kwartpt De bullebak van de familie ten lxwa' slotte is de 750i, die een 5 liter 12 Het verhaal is al meer verteld, cilindermotor krijgt. De prestaties maar het is zo essentieel voor de daarvan worden niet eens meer op- geboorte van de Fiats topmodel gegeven. BMW zegt dat het de eer- dat ik er hier niet aan kan voorbij- ste twaalf cilindermotor van Duit- gaan: de Croma is onderdeel van se makelij is sinds tientallen jaren, het kwartet waarvan ook de Lancia Jaguar (Nederland) is niet het eer- naam van de Britse voorloper werd het blijft ook gramma voor de landen die de EG- uitlaatgasnorm hanteren, zijn er twee versies met katalysator voor landen die de Amerikaanse eisen van 1983 al hebben ingevoerd. De ze laatste zijn desgewensfals optie ook in andere landen leverbaar. Omega 3000 In de loop van volgend jaar komt er nog een versie met een 3 liter zes cilinder injectiemotor (126 pk), die zowel met als zonder katalysator leverbaar zal worden. De topsnel- ste automerk dat een krant of tijd schrift voor zijn klanten uitgeeft. Maar het verschijnen ervan is wel weer tekenend voor de agressie waarmee dit befaamde Britse merk de markt tegemoet treedt. Het doet alles om zieltjes te werven en te Ook in november zal BMW de houden, vernieuwde 7-serie op de Neder- Het eerste nummer van het landse markt presenteren. De fa- kwartaalblad verschijnt dezer da- briek heeft nu al enkele foto's van gen onder de naam 'Legend' in een vuldig met de journalistieke en het grote model vrijgegeven, maar oplage van 5.000 exemplaren. Be- technische aanpak', zoals gebruikelijk in de autowereld stemd voor Jaguarrijders en voor BMW 7-serie overleg met het hoofdkwartier in Coventry ook in ons land ge handhaafd - is zodanig dat alles wat niet 'des Jaguars' is wordt ver meden. Het is dus vrijwel alleen Jaguar wat de klok slaat. Eindredacteur Henk Terlingen: 'Het moet een blad zijn dat men graag drie maanden op de leestafel houdt. Daarom zijn we heel zorg- verhullen dergelijke eerste platen hen, die dat wel eens zouden kun- altijd meer dan dat zij laten zien. nen worden. Het is nog moeilijk een goed beeld De samensteller van de Neder- van de wagen te vormen. landse editie van 'Legend' - de De Fiat Croma in het Italiaanse landschap. Thema, de Saab 9000 en een te zij ner tijd te verschijnen grote Alfa Romeo deel uitmaken. Het viertal heeft de eerste ontwikkelingen van het model samen gedeeld. Na enige tijd gingen de vier fa brikanten op eigen initiatief ver der. De overeenkomsten van de Croma met de Saab en de toekom stige Alfa zijn dan ook niet zo bij ster groot, ze delen slechts het dra gende gedeelte. Met de Lancia Thema gaat de gelijkenis wat ver der. De wielophangingen zijn in principe gelijk en ook de koetswer ken tonen meer overeenkomsten. Hoe kan het ook anders gezien de relatie tussen moeder Fiat en doch ter Lancia. Zoals gemeld heb ik de grote Lancia Thema een tijdje geleden met veel plezier gereden. Het rij den met de Fiat Croma bleek nau welijks minder aangenaam. Fiat produceert de Croma in to taal zes varianten. De editie met de 1,6 liter motor komt echter niet naar ons land. Wel drie versies met een 2 liter motor: een extra zuinige (de CHT), een gewone inspuitmo tor (de i.e.) en een injectie turbo (de Turbo i.e.). Voorts zijn er twee 2,5 liter diesels, één met en één zonder turbo. De prijzen lopen van 35 tot 48 mille. In het eerste nummer onder meer een geschreven portret van Jaguars topman Sir John Egan. De serie interviews met Jaguarrijders begint met Willem Duys. ADVERTENTIE Tijdloos Ik had van de importeur de mid denmotor van de serie ter beschik king gekregen: de Croma i.e., die voor 40.300 gulden in de prijskrant staat. Een rustige, royale en com fortabele auto. Voortbordurend op de in ge meenschap gelegde basis hebben de Fiat-constructeurs een net, wei nig spectaculair maar wel tijdloos vijfdeurs model neergezet, die pre cies 4,5 meter meet en redelijke ruimte biedt aan zeker vier en zo nodig vijf personen. De dictatuur van de windtunnel heeft er voor gezorgd dat de vorm geving weinig afwijkt van wat van daag de dag de muurvaste trend is: de neus laag en naar achteren sterk oplopend. Dat leidt dan weer tot twee even vaste gegevens: een fik se kofferbak (bijzonder prettig voor de lpg-rijders) en een vrij ho ge achtersteven. En dat laatste is dan weer niet zo gelukkig voor het uitzicht naar achteren. Die is in de Croma dan ook vrij beperkt. Bij het insteken is het goed uitkijken. De met pluche beklede stoelen en achterbank zitten goed. In de door mij gereden Croma i.e. zijn die stoelen zowel horizontaal als verticaal elektrisch verstelbaar. Erg gemakkelijk, het gebeurt zo geleidelijk dat de bestuurder zelfs tijdens het rijden iets aan de stand van zijn stoel kan veranderen. Het was een van de vele luxueu ze snufjes, die Fiat in deze limousi ne heeft gestopt. Ik noem verder: centrale vergrendeling, elektrisch te bedienen voorruiten en buiten spiegels en een neerklapbare ach terbank. En niet te vergeten het RIJ-IMPRESSIE checkpanel links op het dash board, dat waarschuwt als er maar iets in de auto niet goed zit. Een voortreffelijke veiligheidsklep. Prima Maar belangrijker dan al die op zichzelf leuke zaken is toch het ge drag van de auto. Daar valt echter ook weinig op aan te merken. De wagen heeft prima rij-eigenschap- pen en een uitstekende weglig- ging, alleen in scherp genomen bochten is het even opletten met de nogal fel aanvoelende stuurbe krachtiging. De twee liter inspuitmotor wordt gedirigeerd door een heel soepele vijfversnellingsbak. In het verle den heb ik nog wel hakerige bak ken in Fiats ontmoet, maar in de Croma laat de vijfbak zich uiterst glad bedienen. Het geluidsvolume blijft zeker in de lagere toerentallen binnen de normen van aanvaardbaarheid. Pas bij hogere snelheden kan men de krachtbron onder de kap aan het werk horen. Maar wat wil men als men de naald van de snelheids meter zelfs voorbij de 190 kan krij gen. Dan zit men uiteraard in de rumoeriger zone. Trouwens, dan is het ook gedaan met de zuinigheid, die mede door de leuke lage cw- waarde kan worden bereikt. Als men zfjn snelheidsdriften een beetje kan intomen en niet te fel en te snel over 's heren wegen raast, dan kan met de Croma best een verbruik gunstiger dan 1 op 10 worden gemeten. Zelfs tot in de buurt van de 1 op 12 maar dan moet men zich wel: heel braaf ge dragen. Maar hoe dan ook, het zyn geen beroerde cijfers voor een wagen van zo'n allure. Want dat de Croma allure heeft valt niet te ontkennen. Het zal alleen niet meevallen voor zo'n algemeen merk om zo'n toch wat exclusieve auto te verkopen. Ik heb al meer mooie modellen van zulke merken de mist zien ingaan. Technische gegevens Fiat Croma i.e. Vierciiinder inspuitmotor van 1995 cc. Compressieverhouding 9,75:1. Vermo gen 120 pk. Voorwielaandrijving. On afhankelijke wielophanging rondom. Stuurbekrachtiging. Lengte 4,5 meter. Tankinhoud 70 liter. Gewicht 1098 kg. Draalcirkel 11,7 meter. Aanhanger ge remd 1200 kg. Acceleratie 0-100 km/uur 9,9 sec. Topsnelheid 192 km/uur. Prijs 40.300,-. m m Leiden: Korevaarstraat 43, tel. 071-142146 De handzaag, een gereedschap dat bijna iedereen wel in huis heeft, heeft een respectabele leeftijd. In de prehistorie behielp de mensheid zich met van steen gemaakte bijlen om boomstam men in verwerkbare stukken te hakken en er balken, boten en dergelijke van te maken. Grof en onnauwkeurig werk, dat de pri mitieven ertoe dwong om naar betere middelen uit te zien. Archeologen hebben behalve stenen bijlen ook van dunne steenplaten gemaakte zagen ge vonden, stammend uit het pa leontologische tijdperk en zo'n 20.000 jaar oud. De stenen 'zaag bladen' zijn kennelijk met einde loos geduld van een vertanding voorzien. Pas vele eeuwen later konden zagen van metaal worden ge maakt, voor ons echter ook al weer heel lang geleden. Het schijnt dat de bewoners van Kre ta daarin voorlopers waren. Zij zagen kans om zagen van koper te maken en dat was in vergelij king met steen wel een hele voor uitgang. Maar koper is zacht, dus de Kretenzers zullen wel meer tijd hebben gestoken in het scherpen van hun gereedschap dan aan daadwerkelijk zagen. Later werden steeds betere metalen ontwikkeld. De moder ne handzaag heeft een blad van hoogwaardig staal. De eerste mo derne handzaag van goede kwali teit die in massaproduktie werd genomen, stamt uit 1886 en is dus nu precies een eeuw oud. Het waren Zweden die dit ge reedschap massaal gingen pro duceren en dicht bij de plaats waar dat precies honderd jaar ge leden begon staat nu 's werelds grootste zagenfabriek. Per jaar stromen daar ruim drie miljoen zagen uit, waarvan het grootste deel wordt geëxpor teerd naar talloze landen ter wereld. Sandvik, die dit zagen-eeuw- feest dit jaar viert, heeft die hele eeuw lang gewerkt aan verbete ring van het produkt, ontwikkel de talrijke types. Voor elk werk en voor bijna ieder materiaal be staat wel een zaag. Historie maakte Sandvik in de jaren zestig, toen er een zaagtype ontworpen en gemaakt werd om de beroemde Abu Simbel-tem- pel in Egypte van de verdrin kingsdood te redden. Het was een lange 'trekzaag', met twee handgrepen, met een speciale vertanding, uiteraard met hard- metalen tandtips. Daarmee werd de tempel in hapklare brokken gezaagd. Mede dank zij dit, in principe zo eenvoudige gereedschap (zie foto) is de Abu Simbel-tempel bewaard gebleven. Dieren zijn onbevangen objecten voor de camera. Een dagje naar de dierentuin levert een aantal leuke herinneringen op en in het safari park kun je zelfs plaatjes maken die de indruk wekken dat je in Afrika bent geweest. Omdat de die ren in zo'n park grote bewegings vrijheid hebben, laten ze zich niet altijd zo makkelijk op een foto of dia vangen en dit geldt ook voor het op eigen Nederlandse bodem grazende vee. Er is vaak een tele lens bij nodig. Voor de eendjes en andere stads park bewonende dieren is een com pact- of direct-klaarcamera vol doende. Dierfotografie is eigenlijk een heel aparte tak van de fotohobby. Er zijn diverse boeken over dit on derwerp. Voor de gemiddelde foto- amateur is het boekje 'Mens en dier op foto en dia' een instructieve gids. Het is te verkrijgen door f5,50 over te maken op giro 338 van de Stichting Amateurfotografie in Amsterdam. Doe-het-zelvers zijn in het alge meen geen winkeltrouwe klan ten, de uitzonderingen daarge laten. Dhz-zaken, van klein tot groot, bouwmarkten en derge lijke ondernemingen strijden om het hardst om de gunst van de consument. Een belangrijk wapen in dit gevecht is natuur lijk de prijs. Toch gaat de 'lief de' van de koper van latten, schroeven, gereedschap enz. niet uitsluitend en zeker niet in de eerste plaats via de porte monnee. Het koopgedrag ziet er nogal grillig uit. Veel klussers hebben, als het om een nieuw stuk kwaliteitsge reedschap gaat, een duidelijke voorkeur voor een bepaald merk. Ook 'winkeltrouw' speelt in zulke gevallen een belangrijke rol, hoe wel er bij de aanschaf van bijvoor beeld een boor- of zaagmachine wel op wordt gelet of iemand an ders dan de min of meer vaste win kelier rond het tijdstip van de koopdaad een lagere prijs noteert. Zo gaat de bewuste doe-het-zelver te werk. Voor de aanschaf van 'gezichtlo- ze' artikelen zoals hout, plaatmate riaal, spijkers enz. gaat hij in veel gevallen naar de bouwmarkt, zeker als het om grotere hoeveelheden gaat. Natuurlijk spelen er nog meer factoren een rol. Veel ondernemers in de dhz-branche zijn er langza merhand wel achter dat er behalve naar goede en redelijk geprijsde ar tikelen een sterke behoefte aan ser vice bestaat. Het gezicht van de dhz-winkel is in de afgelopen jaren sterk veranderd. Vroeger ging men er van uit dat een 'rommeltje', waarin de klant zelf zijn weg maar moest zoeken, iets aantrekkelijks had. Waarschijnlijk kwam die ge dachte voort uit gemakzucht van de kant van de ondernemer. Die liet de klant letterlijk maar aan rommelen en ving hem pas op bij de kassa. Dat gaat nu niet meer op. De klant eist service; hij wil met raad en daad terzijde worden gestaan, antwoord op technische vragen krijgen. Zo'n klantenbegeleiding is niet overal te vinden. Sommige za ken hebben die bewust niet in hun verkooppakket opgenomen; ze zijn dan ook sterker gericht op de meer professionele consument die zelf de weg (en zijn technische weetje) wel weet. Een zaagservice en zinnig advies zijn vaak een klantenbindertje Zaagservice Een klusser van de gewone soort doet er goed aan te letten op de ser vice die de zaken in zijn omgeving bieden. Een vriendelijke winkel- meneer die echter weinig zinnige adviezen kan geven, valt gauw door de mand. Probeer het maar eens uit. Het prettigst koop je bij de man die van hamers, hout, spe cie en al die andere dingen ver stand heeft, die je kan helpen bij een probleem. Heel belangrijk is de zaagservice. Als je bijvoorbeeld flink wat stuk ken plaatmateriaal van allerlei af metingen nodig hebt en je ziet er tegenop om een aantal hele platen in stukken en stroken te zagen, dan ben je gebaat bij een dhz-vnnkelier die over professionele machinerie beschikt om dat karwei voor je te doen. Veel sneller en uiteraard veel preciezer dan je het zelf kunt. Als hij ook nog de balken en latten voor je schaaft, zo glad als een spie geltje en nauwkeurig op de vereis te dikte, dan wordt je veel moei zaam werk uit handen genomen. In een service-gerichte dhz-zaak vind je dan ook een platenzaagmachine. (foto GPD) een schaaf-vandiktebank, freesma chine enz. Dergelijke extra diensten kun nen natuurlijk niet gratis verleend worden, en eis ze ook niet op een moment dat de winkel vol wach tende klanten staat. Een andère vorm van service is het thuisbezorgen van materialen die je zelf moeilijk kunt vervoeren. Ook in dit geval moet je als klant begrip tonen; bestel de spullen tij dig, zodat de winkelier een rustig tijdstip kan uitzoeken en het mate riaal binnen enkele dagen kan afle veren. Als het allemaal ook nog met een vriendelijk gezicht gebeurt, heb je een goede dhz-zaak gevonden, waar je graag terug zult komen. Cuisinet' is een nieuw reini gingsmiddel dat door een Neder landse fabrikant speciaal ontwik keld is voor kunststof keukens. Het werkt ook uitstekend op al lerlei andere kunststof meubelen, zoals tuinstoelen, op meubilair dat volgens de moderne spuitlaktech- niek is afgewerkt, op perspex af- dekkappen van elektronische ap paratuur enz.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15