'Boeken?Het zijn net witte muizen' Luchtmacht neemt Patriot in gebruik Reportage Gouden handel in tweedehands schoolboeken Kunst in kerkelijk kantoor 18 DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1986 PAGINA 13 Heeft het te maken met de spreekwoordelijke zuinigheid van de Nederlanders, of komt het door ons vrijzinnige onderwijssysteem, waar in elke docent zijn eigen boekenlijstje samen stelt en de schoolboekenmarkt vele duizen den titels kent? Wie zal het zeggen. Feit is dat de handel in tweedehands schoolboeken flo reert. Dat blijkt het duidelijkst bij Van Dijk's Schoolboekhuis in Kampen. Voor een be langrijk deel van de Nederlandse scholieren is Van Dijk de leverancier van 'het educatieve boek', zoals het bedrijf dat zelf graag uitdrukt. In de topmaanden juli en augustus staat er in het bedrijfspand van Van Dijk op het Kam per industrieterrein ruim twintig kilometer nieuwe en gebruikte boeken te wachten op verzending. Dertienduizend titels liggen op voorraad. In de zomermaanden maakt het be drijf 75 procent van de jaaromzet. Het vaste personeelsbestand van negentig man, is dan tijdelijk uitgebreid met 250 vakantiewerkers. In juli en augustus is het opnemen van vakan tie- en snipperdagen taboe. Bij aanstelling wordt aan de sollicitant de voorwaarde ge steld dat hij afziet van vakantie in het topsei- zoen. Sinds 1970 is de omzet van de werkmaat schappij Van Dijk's Boekhuis BV elke vijf jaar verdubbeld. In die ontwikkeling is echter twee jaar geleden een kentering gekomen. Het effect van de daling in aantal leerlingen voor voortgezet onderwijs is aan het school boekhuis niet voorbij gegaan. Een aanvanke lijke stabilisering van de omzet zette zich vo rig jaar voor het eerst in de bijna 50-jarige his torie van het bedrijf om in een daling. De concurrentie van de 'gewone' boekhan del wordt groter en meer en meer scholen gaan zich - tot ergernis van de Van Dijk - zelf toeleggen op de verspreiding van schoolboe ken. Bij wijze van tegenoffensief werd een verhuursysteem voor schoolboeken ontwik keld. Beeld van een boekenbedrijf. Het begon, zoals dat hoort met succesvolle bedrijven: heel klein en primitief. Op een oude turfzol der in de binnenstad van Kam pen zette Willem Catharinus van Dijk, zoon van een broodbakker, in het jaar 1937 zijn eerste voor raadje studieboeken te koop voor studenten. Als enig kind uit een gezin van acht kinderen mocht Willem begin jaren '30 doorleren. Op het Kamper Gym nasium was hij er al gauw achter dat er handel zat in de verkoop van gebruikte studieboeken. La ter, tijdens zijn studie aan de Vrije Universiteit besteedde de stichter van Van Dijk's Boekhuis de zomermaanden aan de ver koop van tweedehands boeken en kon dank zij die inkomsten in de helft van de studiekosten voorzien. W. C. van Dijk heeft zijn studie aan de VU niet afgemaakt. Hij voorzag dat 'het stempelen' ook aan hem in die crisistijd niet voorbij zou gaan, trouwde in Kampen en ging zich volledig toeleggen op de handel in ge bruikte studieboeken. Het ging Van Dijk voor de wind en de con currentie zag het knarsetandend aan. Pogingen van collega-boek handelaren om door onderlinge gebiedsafspraken Van Dijk te muilkorven leden schipbreuk, maar het zou wel tot 1965 duren voordat Van Dijk zich kon los maken uit de wurgende greep van de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels. Een kwart eeuw lang hield deze club van boekhandelaren tot groeiend on genoegen van Van Dijk en zonen vast aan een bepaling dat boek handelaren zich verre dienen te houden van de verkoop van tweedehands boeken. De vereniging verleende geen erkenning aan bedrijven die zich wel of uitsluitend bezig hielden met de verkoop van tweede hands boeken. Doordat aan Van Dijk's Boekhuis jarenlang erken ning werd geweigerd, mocht het bedrijf geen nieuwe schoolboe ken verkopen en kon dus aan scholieren niet altijd complete boekenpakketten leveren. Tot op de dag van vandaag koopt ne gentig procent van de klanten een volledig schoolboekenpak ket bij het boekhuis: voor zover voorradig tweedehands boeken, de rest nieuwe. door Joop Bouma Toen de beperkingen eenmaal waren opgeheven, kon Van Dijk's Boekhuis uitgroeien tot de grootste handel in tweedehands- boeken in ons land. „Het ging zo goed dat we in de jaren zeventig wel eens bang waren voor nog meer bestellingen. We konden de orders gewoon niet verwerken", vertelt Lammert Herman van Dijk, algemeen directeur, voor het personeel „meneer Lam mert". Met zijn broer Jan en een zwager voert hij de directie. De oude heer Van Dijk, inmiddels 72, komt nog vrijwel dagelijks in het bedrijf. Lopende band Een uitgekiend systeem lopen de banden zorgt in het 13.000 vierkante meter grote bedrijfs pand voor het transport van de boeken. Plastic bakken voor de boeken rollen af en aan. Vakan tiewerkers en vast personeel vul len aan de hand van de bestellij- sten de bakken met gebruikte en nieuwe boeken. De bestellingen worden, voor ze het gebouw ver laten, diverse keren gecontro leerd. De voorraadbewaking is geheel geautomatiseerd. Leerlingen kunnen de boeken ook zelf bij het bedrijf ophalen. Een bestelling die om tien uur 's ochtends is geplaatst, kan rond het middaguur worden afge haald. „En verder kennen we hier de Friesland-gangers", zegt Van Dijk. „Die komen aan het begin van hun vakantie in Fries land de bestelling brengen en bij terugkeer naar huis halen ze hier eerst nog even de boeken op". Driekwart van de omzet be staat uit individuele bestellin gen: leerlingen die aan de hand van hun boekenlijst zelf een be stelformulier invullen en naar Van Dijk sturen. Het boekenbe drijf heeft ook contracten met zo'n 160 scholen voor voortgezet onderwijs, waar de leerlingen hun boeken via school bestellen. Van Dijk's Boekhuis is leraren 'Je moet in de schoolboekenhandel kunnen weggooien, anders kom je desgewenst behulpzaam bij het samenstellen van boekenlijsten. Het bedrijf beschikt over een do cumentatiecentrum waar alle educatieve boeken voor het voortgezet onderwijs te vinden zijn. Schoolfondsen Er zijn ook nogal wat scholen die zelf de boeken aan leerlingen verkopen, via schoolfondsen. Van Dijk is daar - het zal nauwe lijks verbazing wekken - geen voorstander van. „Dat is geen taak voor scholen. Een school is een onderwijsinstelling. Wij zijn een boekhuis". Van Dijk geeft toe dat zijn bezwaren tegen schoolfondsen vooral zijn inge geven door commerciële overwe gingen. Iedere klant is er tenslot te een, zeker in een periode van afnemend leerlingental. Ook het kopiëren van boeken, een praktijk die ook in scholen voor voortgezet onderwijs op nogal ruime schaal wordt toege past, is Van Dijk een gruwel. „De mensen denken dat ze goedko per uit zijn, maar ze vergeten dat het kopiëren of stencillen wel leidt tot een forse stijging van de ouderbijdragen". In de folder die het bedrijf aan geinteresseerde klanten toe stuurt, valt één zinsnede vooral op: „De aard van ons werk is meer dienstverlening dan han del". Geen winsten dus? Van Dijk weigert zich uit te laten over de winsten in de afgelopen jaren, maar: „Wij werken niet met mooie marges. Er zijn pakketten waar we gewoon geld op toeleg gen. Wij gaan ook niet met prij zen stunten. We willen kwaliteit leveren, tegen een voordelige prijs". Opsturen Wie zijn tweedehands school boeken kwijt wil kan ze opsturen naar het boekhuis. Vier bedrijfs- taxateurs bepalen de waarde en desgewenst kan een verkoper dan nog ja of nee zeggen. De waarde wordt niet uitsluitend bepaald door de kwaliteit van een schoolboek. Een boek dat er nog als nieuw uitziet, kan waar deloos zijn als de druk verouderd is of als geen enkele school het boek voor het nieuwe schooljaar nog op de lijst heeft gezet. Er gaan hele partijen boeken, „ook hele nieuwe", met het oud papier mee. Jaarlijks gooit Van Dijk zo'n 250.000 kilo weg. „Je moet in de schoolboekenhandel kun nen weggooien, anders kom je er in om", zegt Lammert van Dijk. „Boeken zijn net witte muizen. Je hebt altijd tekort aan ruimte. Ons bedrijf is een levenlang be zig geweest met uitbreiden. Toen we nog in de binnenstad van Kampen zaten, kochten we voortdurend pandjes op. We had den altijd de aannemer over de vloer. En ook hier in het nieuwe pand hebben we al twee keer moeten uitbreiden. Het ziet er naar uit dat we binnenkort weer meer ruimte nodig zullen heb ben". Volgens Van Dijk komt het de laatste jaren vrijwel niet meer voor dat leraren boeken op de lijst zetten die tijdens het school jaar helemaal niet gebruikt wor den. Hij denkt dat dit te danken is aan de invloed van de ouder commissies op scholen. „Als je als leraar zo'n boek op de lijst hebt gezet, kun je op vergaderin gen vragen verwachten". Er zijn volgens hem echter wel duidelijke kwaliteitsverschillen tussen de scholen. „Je hebt scho len met goede en met waardeloze lijsten. Maar we houden ons ver re van een onderwijskundige beoordeling. Wij geven aan een school alleen een seintje als er op een boekenlijst een fout staat, bijvoorbeeld als er twee drukken worden toegestaan, die niet naast elkaar gebruikt kunnen worden". DEN HAAG - Het schrappen van een Nederlandse kernwapentaak mag politiek aantrekkelijke kanten hebben, in de praktijk kost het handenvol geld. Dat bewijst de vervanging van de nucleaire Nike- Hercules luchtafweerraket door de conventionele Patriot. Liefst 924 miljoen gulden had het eerste kabi- net-Lubbers in 1983 over voor dit ultra-moderne mobiele luchtverde digingssysteem van Amerikaanse makelij. Vandaag is het zover. De kers verse defensieminister Van Eeke- len draagt in het Westduitse Hese- pe de eerste Patriot-eenheid over aan de bevelhebber der luchtstrijd krachten, luitenant-generaal F.J. de Jong. Daar, bij de Twaalfde Groep Ge leide Wapens, zullen de uitgeno digde kamerleden, hoge militairen en journalisten, een blik mogen werpen op dit nieuwste stuk high tech wapentuig van de luchtmacht. De Patriot, waaraan door de Ame rikaanse fabrikant Raytheon ruim 17 jaar is gewerkt, moet een sleu telfunctie gaan vervullen in de geintegreerde NAVO-luchtverde- diging van Europa, een gordel van raketten, vliegtuigen en kanonnen die loopt van Turkije tot aan de Noordkaap. De voornaamste taak van de Pa triot wordt de luchtverdediging in de voorste lijn van de gordel. Zo zullen de vier Nederlandse squa drons worden gelegerd aan de grens met de DDR, bij de Geleide Wapengroepen (GLW) in Noord- (Tolsenau) en Midden-Duitsland (Blomberg). Ze worden daar geïn tegreerd met de bestaande Hawk- squadrons. De Hawk is een raket tegen laag vliegende toestellen. De Patriot kan doelen tot op 25 km hoogte bereiken. In de toekomst echter zullen ook Patriots worden gebruikt tegen vij andelijke vliegtuigen die door de eerste verdedigingslinies zijn ge drongen. In de luchtmachtplannen wordt rekening gehouden met de opstelling van nog eens twee Pa triot-squadrons in Nederland, die samen met vier Hawk-squadrons strategisch belangrijke objecten zoals vliegvelden en havens (Schiphol, Rotterdam) moeten be schermen. De Tweede Kamer moet echter nog met deze plannen in stemmen. Bij de luchtmacht is men, hoe kan het anders, al bij voorbaat en thousiast over het nieuwe wapen. Kolonel Satter, hoofd afdeling Plannen van de luchtmachtstaf, somde deze week moeiteloos een groot aantal voordelen van het nieuwe systeem op. Het zou vrij wel onkwetsbaar zijn tegen elek tronische stoorzenders. Het kan in één keer honderd vijandelijke vliegtuigen identificeren en volgen en negen raketten tegelijk op ne gen verschillende doelen afvuren. Bovendien is het systeem derma te geautomatiseerd dat slechts twee man nodig zijn om vanuit de commandocentrale een vuureen- heid te bedienen. Voor de vier Pa triot-squadrons zijn (inclusief het personeel bij de hoofdkwartieren vem de twee GLW's) 850 mannen en vrouwen nodig, de helft van het aantal dat oorspronkelijk de Nike- Hercules operationeel hield. Er zullen trouwens maar weinig squadron-leden zijn die de ruim vijf meter lange raket zelf te zien krijgen. Het projectiel is perma nent opgeborgen in de lanceerin- richting, een door een DAF-truck getrokken oplegger met daarop een soort container met vier lan- ceerbuizen. Een squadron bestaat uit vijf van dergelijke lanceerin- richtingen, een oplegger met een radarsysteem, een generatorwagen voor de elektriciteitsvoorziening en de commandocentrale. Eén keer in de vijf jaar wordt de raket uit de „tube" gehaald voor onderhoud, ook al een aanzienlijke verbetering vergeleken met de Ni ke, die eens per vier weken voor een paar dagen in onderhoud moest. Maar het prijskaartje van het projectiel, tegen de twee mil joen gulden, zorgt er tevens voor dat „live" oefenen, zoals met de Ni ke op Kreta gebeurde, waarschijn lijk nooit zal voorkomen. De man schappen zullen zich moeten be helpen met simulatoren, een vere delde vorm van computerspelen. Critici van het systeem zeggen daarom dat volstrekt niet zeker is of de Patriot in werkelijke oorlog somstandigheden zo perfect zal functioneren als (computer)tests hebben uitgewezen. Bovendien re lativeren zij de effecten van auto matisering. Het systeem is dermate ingewikkeld dat alleen een zeer hoogwaardige specialistische op leiding garant staat voor een juiste bediening. Volgens de militairen was aan schaf van de Patriot noodzakelijk door de toegenomen dreiging van de sinds begin jaren zeventig snel in omvang en vuurkracht groeien de luchtmacht van het Warschau Pact. De ironie wil echter dat deze uitbouw van voornamelijk de Rus sische luchtmacht een antwoord was op de al sterk verbeterde luchtafweer van de NAVO. Dezelfde critici vrezen dat de op stelling van Patriots de Sowjets zal aanzetten tot een nieuwe wapen wedloop. De Sowjets ontwikkelen een tegenhanger van de Patriot, de SAM-12, en zijn volgens de NAVO al druk doende hun arsenaal aan conventionele ballistische raketten voor de korte afstand drastisch uit te breiden. Want waarom dure be mande gevechtsvliegtuigen inge zet tegen een effectieve verdedi ging met Patriot-raketten die een snelheid van maar liefst 7500 km kunnen bereiken? In een vorig jaar verschenen stu die van tien wetenschappers van verschillende universiteiten en ho gescholen in Nederland („De Pa triot: schot in de roos of dure mis ser") wordt gedocumenteerd uit eengezet dat het nieuwe troetel kind van de luchtmacht een plaats kan krijgen in een toekomstig Eu ropees anti-raketsysteem, dat weer een onderdeel zou zijn van het Amerikaanse SDI-schild tegen strategische raketten. Dat zou uiteraard vergaande po litieke gevolgen voor de (machts verhouding tussen Oost en West hebben. Bij defensie worden vra gen naar deze mogelijke rol van de Patriot uit de weg gegaan. Kolonel Satter bijvoorbeeld zegt dat in de Nederlandse opvatting Patriot slechts bedoeld is als verdediging tegen vliegtuigen. Pas als binnen de NAVO overeenstemming be staat over de werkelijke dreiging van het Sovjet-rakettenarsenaal, komt de vraag aan de orde of Pa triot ook daartegen kan worden in gezet. Er wordt dezer dagen bij defen sie het liefst gepraat over het finan ciële succes dat staatssecretaris Van Houwelingen bij deze order boekte. Want de ruim 900 miljoen wordt volledig gecompenseerd door Amerikaanse opdrachten aan Nederlandse bedrijven. Daar heb ben overheid en fabrikant zich toe verplicht. Zo zal de Amerikaanse overheid voor ruim driehonderd miljoen aan defensieorders in Nederland plaat sen. Dat moet nog gebeuren, maar na langdurige onderhandelingen zijn door Nederlandse bedrijven al offertes uitgebracht voor de con structie van 2000 raketcontainers, waarmee alleen al ruim 300 miljoen zql zijn gemoeid. Een tekening van de afvuurin- richting en lancering van een Pa triot-raket kantstraktementen en -pensioe nen en het Hervormd Persbureau het kantoorpand aan de Overgoo in Leidschendam. De onthulling betekende de afronding van de verhuizing. Mevrouw Van den Boom Gou dakreeg landelijke bekendheid door haar beeld van koningin Wilhelmina in Den Briel. Op de foto (van Nico Naeff): mevrouw Van den Boom en dr. Mooi bij de onthulde muurplas tiek. Beleggingen De Bond van Nederlandse Predikanten (waarbij voorname lijk hervormde dominees zijn aangesloten) heeft zijn leden naar hun mening gevraagd over het beleggingsbeleid van de Her vormde Kerk inzake Zuid-Afri- ka. Zij moeten vóór 20 septem ber de vraag beantwoorden of aandelen van bedrijven met be langen in Zuid-Afrika uit de be leggingsportefeuille van de kerk moeten worden verwijderd. Aanleiding is de actie 'Steunt uw geld apartheid' van een groot aantal kerkelijke organisaties. Predikanten hebben de bond vragen gesteld over de kerkelijke beleggingsportefeuille. Uit deze brieven kwamen tegengestelde meningen naar voren, zo lieten voorzitter ds. L. de Liefde en se cretaris ds. N. H. Kuipéri van de bond weten. Dat was voor het hoofdbestuur reden de leden te raadplegen. Bejaardenoorden. Hervorm de en gereformeerde diakonieën in de provincie Utrecht is ge vraagd, protest aan te tekenen te gen het voorstel van het provin ciebestuur om de komende jaren bijna 2000 bedden in verzor gingstehuizen voor ouderen te laten verdwijnen. In een gezamenlijke brief zeg gen het provinciele bureau van de Hervormde Kerk en het Gere formeerd centrum voor Samen levingsopbouw, dat in dit over heidsbeleid onverantwoord met. een groep kwetsbare mensen wordt omgegaan. Behalve voor de direct betrokken ouderen heeft de voorgestelde maatregel ook gevolgen voor het personeel en voor ouderen die nu nog zelf standig wonen. De brief wijst de diakonieën op de mogelijkheid schriftelijke be zwaren tegen het plan in te die nen. "Wellicht is het nodig, uw aandacht voor ouderen in deze voor hen zo onzekere periode te intensiveren". Steun. Het hervormd We- relddiakonaat heeft besloten tot steun aan een drietal initiatieven voor vrede en mensenrechten m Israël. Een bedrag van f. 5.000 gaat naar de vredesbeweging Oz We Shalom, die - in overeenstem ming met de thora (oudtesta mentische wet) - vrede belanrij- ker vindt dan het bezit van het hele land en bereid is territoriale concessies te doen in ruil voor vrede. Een vredesschool van een joods-arabische leefgemeen schap krijgt f. lü.ÖÜÓ en een orga nisatie voor mensenrechten op de westelijke Jordaanoever f. 15.000. Hervormde Kerk: beroepen te Nootdorp J. A. Woudenberg Dordrecht, laatstelijk predikant te Puttershoek; aangenomen naar Veenendaal (deelgemeente 'Sola Fide') W. L. van der .Geer Woerden; toegelaten tot de evan geliebediening mevrouw J. de Velde Harsenhorst-de Blois Utrecht; beroepbaar G. H. Hoek man Veendam. Volkslied Jehova's Getuigen hoeven het volkslied niet mee te zingen als dat op school wordt aangehe ven. Dat bepaalde het hoogge rechtshof van India. Drie leerlingen van een school in de deelstaat Kerala hadden van thuis het consigne meege kregen dat zij in de Idas wel res pect moesten tonen voor het volkslied maar het niet mochten meezingen. De ouders beschou wen het zingen van de nationale hymne - die het karakter heeft van een gebed - als een ritueel, waaraan het Jehova's Getuigen niet past mee te doen omdat zij geen ander adres tot gebed heb ben dan Jehova zelf. De drie kinderen werden van school gestuurd. Er kwam een uitgebreide rechtzaak van. Het hooggerechtshof vindt het niet- meezingen op zichzelf geen te kort aan eerbied. Het baseerde zijn uitspraak op het argument van 'religieuze tolerantie', een hoog goed in India. Protest. In een brief aan het Vaticaan protesteren ruim vijftig Braziliaanse rooms-kathoüeke geestelijken tegen recente over plaatsingen van bisschoppen in het zuiden van het land. Daarvan zijn vooral progressieve bis schoppen het slachtoffer, zeggen zij. Het protest betreft ook het feit dat de priesters geen enkele inspraak hebben gehad. Een paar conservatieve aartsbis schoppen zouden de benoemin gen hebben 'geregeld'. Secretaris-generaal dr. R. J. Mooi van de Hervormde Kerk onthulde in het nieuwe centrale kantoorgebouw van deze kerk in Leidschendam een kunstwerk van mevrouw A. C. van den Boom-Cairns. De uit vier delen bestaande bronzen muurplastiek - delen van de hersenen voorstellend - symboliseert de samenvoeging op één plaats van de vier vroegere Haagse kantoren van de Her vormde Kerk. Begin vorig jaar betrokken het secretariaat van de synode, de Raad voor de zaken van Overheid en Samenleving, de Raad voor de Herderlijke Zorg, de Generale Financiële Raad, de raden voor de predi

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13