Half miljard op onderwijs gekort Trendvolgers krijgen er tot 1990 niets bij Vrouw krijgt baby uit eicel van zus Paaltjesrage 'teistert' Enschedese binnenstad Ambtenarenbonden wijzen 'afslanking' van de hand Mediawet komt snel in Kamer DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 Totaal aan bezuinigingen nog niet ingevuld DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Deetman (onderwijs) heeft ongeveer de helft van de totaal 1 miljard aan bezuinigingen op onderwijsuitgaven ingevuld. Korting op vervan ging van zieke onderwijzers en het speciale onderwijs levert ieder 130 miljoen gulden op. Het invoeren van een wachttijd voor kleuters voor toelating tot de basisschool bespaart 220 miljoen gulden. Dit hebben Deetman en staatsse cretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) gisteren aangekondigd op specificeerd. Voor ministër Deet man staat echter vast dat alterna tieven voor de vieijarigen-maatre- persconferentie, waar de onder- gel vrijwel ontbreken. Een alterna wijsplannen voor de komende vier tieve bezuiniging in het basison jaar werden toegelicht. De onderwijsbewindslieden stre ven ernaar de wachttijd voor intre ding in het basisondeiwijs vooi kinderen die na het begin van hel nieuwe schooljaar vier jaar worden derwijs door vergroting klassen achthij nog minder wense lijk dan het plan dat nu is gepre senteerd. Andere bezuinigingen die bin nenkort aan de orde komen al op 1 januari 1987 van kracht te overleg met de onderwij svakorga- laten worden. „Dat betekent dat nisaties zijn "de beheersing van de kinderen die de pech hebben op 2 januari of daarna vier jaar te wor den zullen moeten wachten tot 1 augustus voor zij naar school mo- kosten van het speciaal onderwijs en een nieuwe regeling waarbij el ke school een potje krijgt om zelf ;ers bij ziekte van docenten gen", zo verklaarde mevrouw Gin- te betalen. Voor beide bezuinigin jaar-Maas. De totale bezuiniging gen vulde minister Deetman voorlopige raming van elk 130 jard gulden is nog niet volledig ge- mihoen gulden ROTTERDAM (ANP) - In het Rot- eierstokken zijn kwijtgeraakt of terdamse Dij kzigt-ziekenhuis is die door een erfelijke ziekte een vorige week een vrouw bevallen grote kans hebben op kinderen i gezonde dochter, nadat zij met afwijkingen. In Dijkzigt staan Volgens de minister zijn er nau welijks alternatieve bezuinigingen te bedenken. Hogere eigen bijdra- gen van studenten zullen de schat kist niet sparen omdat daar com pensatie in de studiefinanciering tegenover staat. Voor verder bezui nigen op het universitair onder zoek voelt Deetman weinig omdat Nederland in dit opzicht achter loopt bij toonaangevende andere landen. Bovendien zal het univer sitair onderwijs toch al een bijdra ge moeten leveren aan de bezuini gingen. De basisvorming in de eerste drie jaren van het voortgezet on derwijs zoals voorgesteld door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid zal snel worden ingevoerd. De wetsvoorstellen voor de nieuwe opzet van het voortgezet onderwijs zullen in de loop van 1987 worden ingediend. Staatssecretaris Ginjaar ver klaarde extra aandacht te willen schenken aan de herwaardering van het beroepsonderwijs. „Jonge lui moeten een opleiding krijgen waar ze wat mee kunnen", aldus de staatssecretaris. Zij zag een taak voor het bedrijfsleven om de kan sen van jongeren met een beroeps opleiding op een baan te verbete- ROTTERDAM - Heel voorzichtig geeft dierenarts Nathan Lateur van het Rotterdamse Blijdorp de 16-jarige mensaap Xara wat vloeibare voeding. Het gorillavrouwtje werd negen dagen geleden geveld door een virusin fectie in de darmen van onbekende oorsprong, en zweeft sindsdien op het randje van de dood. Het virus kostte eerder al twee andere gorilla's het leven. In de nacht van zondag op maandag hielden Lateur en het team verzorgers dat Xara dag en nacht terzijde staat, de adem in toen de mensaap hevige krampaanvallen kreeg. Lateur slaagde erin die te bedwingen, en volgens de arts is Xara nu buiten levensgevaar. (foto anp> via de reageerbuismethode cel had ontvangen van haar zuster. De vrouw beschikte zelf niet over vruchting via eierstokken, maar wel over een goed functionerende baarmoeder. De eicel werd bevrucht met het zaad van de echtgenoot van de nu wonartq Ai>™»rHa schikbaar zijn. "Het afstaan van e dJSeS hTe&KS moetoperatiefgebeuren, e de eerste keer in Europa dat uit een Sf ft dergelijke eicel-adoptie een kind af gaat.do? Je ,niet heeft opgeleverd. In Israël e van de zwangerschap ligt m het feit dat de moeder door het ontbreken momenteel 60 echtparen op de treft, zei de minister niet van plan wachtlijst voor een reageerbuisbe- te zijn de bedragen aan te passen. en eicel-adoptie. Wel wilde hij knelpunten bekijken. Anoniem Het probleem is volgens Alberda geen anonieme donors be- DEN HAAG (GPD/ANP) - De 500.000 werknemers in de door de Wat de studiefinanciering be- overheid betaalde sectoren als de "rj" vreemde. Dat doe je alleen uit lief- iemand die je na staat" bejaardenzorg en de ziekenhuizen krijgen er tot 1990 geen cent bij. De ministers De Koning (sociale za- „Het gaat erom dat de koopkracht ken en werkgelegenheid) en Brink van een bijstandsmoeder met een man (WVC) lieten bonden en werk- studerend kind, vergeleken wordt gevers gisteren weten dat de trend- met die van een bijstandsmoeder volgers hun koopkracht behouden, zonder studerend kind. Als er dan maar ook niets meer dan dat. Bon geen frictie ontstaat, is het in orde. den en werkgevers willen het ko- Studiefinanciering is er voor stu- mende jaar een miljard extra om die en niet voor het op peil houden knelpunten weg te nemen. -~ikoopkracht", stelde hij met na- De werkgevers zien daardoor geen mogelijkheid met de bonden af te sluiten voor 1987 druk. voltooid gezin, T iikkpi-c «»ri Van rlt>n volgende jaren. "We komen terecht iliseren en hun XjUJJJJC1 5 Clcil in een langdurige cao-loze penode. aai ae moeaer aoor nei omoreKen c Broek naar Moskou hormonen produceert Door het spuiten van hormonen is een kunstmatige zwangerschap ge- i de bevallen vrouw. "Maar ook die vrouwen moeten bereid zijn een aantal extra ingrepen te creéer dwaar doorhet e mb ry o Sj gaat er van uit dat n ilZTt. k0n 6r0eien' 20 legt ?anleicïing van de bijzondere De medisch-ethische commissie van het Dijkzigtziekenhuis, die zich op het standpunt stelt dat bij eicel-adoptie de voorkeur uitgaat naar een anonieme donor, heeft voor dit specifieke geval een uit zondering gemaakt. De commissie heeft Alberda voorlopig toestem- boorte een maatschappelijke cussie op gang komt waaruit de criteria naar voren komen waaraan een eicel-adoptie moet voldoen. Hij kan zich voorstellen dat onder de zestig wachtende paren meer mensen zijn die met een eigen do nor aankomen en dat het stand- punt over de anonimiteit van de sprekingen ming gegeven 10 paren op deze donor op den duur wordt bijge- DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gaan eind november naar Moskou op uitnodiging van de Sowjet-Unie. Over de agenda voor de tweedaag se ontmoeting, op 20 en 21 novem ber, wordt volgens de rijksvoor lichtingsdienst nog gepraat. De uitnodiging is een vervolg op de eerder aan de vorige regering gerichte uitnodiging ten tijde van de kruisrakettenbesluit. Bij be- manier te behandelen. Voor eicel-adoptie komen vol gens Alberda vrouwen in aanmer king die bijvoorbeeld door een operatie op jeugdige leeftijd hun steld. Naar schatting zijn e juli tussen Van den Broek en de vice-minister Petrovs- ky van buitenlandse zaken van de genlijk niets Sowjet-Unie zei Van den Broek dat handelen een langdurige cao-loze periode, met als gevolg een grote chaos", al dus gisteren werkgeverswoord voerder Van Nouhuys. De werkge vers zijn bang dat de bonden met elk ziekenhuis en bejaardencen trum een aparte cao zullen probe ren af te sluiten. Dat betekent grote rechtsongelijkheid in de hele sec tor, zo menen de werkgevers. De bonden lieten na het gesprek met de ministers weten geen bood schap te hebben aan de financiële positie van het rijk en zeiden met de werkgevers over de cao's te gaan onderhandelen. Zowel de mi nisters De Koning en Brinkman als de werkgevers kwamen met de mededeling dat er huns inziens ei- te onder- berda in Nederland 1000 tot 2000 de premier en hij deze uitnodiging vrouwen die voor een eicel-adoptie in aanmerking zouden komen. De Koning liet werkgevers en werknemers weten dat 1987 een buitengwoon moeilijk jaar wordt door de tegenvaller op de aardgas inkomsten. "Het is een goede zaak dat we van die aardgasverslaving afkicken. Maar daar staat tegen over dat de overheid geen geld heeft om wat te kunnen doen aan de verbetering van de arbeidsvoor waarden voor het overheidsperso neel en werknemers in de door de overheid gepremieerde en gesubsi dieerde sectoren", aldus De Ko ning. Zijn conclusie verschilde niet van die van een maand geleden: met 0,75 procent extra ruimte voor de betaling van periodieken en promoties is de koek op. Zowel de bonden als de werkgevers reken den de minister voor dat alleen al voor de periodieken minimaal 1 procent extra nodig is. Atv Zowel bonden als werkgevers wilden ook iets doen aan de achter stand van trendvolgers ten aanzien van collega's uit het bedrijfsleven, die is gebleken uit de pakketverge lijking. De Koning en Brinkman waren onverbiddelijk. Werkne mers in het bedrijfsleven krijgen er dit jaar gemiddeld 1,1 procent bij, en De Koning is niet van plan de trendvolgers eenzelfde loonstij ging in het vooruitzicht te stellen. Willen bonden en werkgevers verdere arbeidstijdverkorting, dan moeten ze bekijken of de pensioen premie niet met een procent kan dalen. De Koning zei daarop geen enkele greep te hebben. Dit in te genstelling tot zijn collega van bin nenlandse zaken, die jaarlijks en kele honderden miljoen weghaalt bij het algemeen burgerlijk pen sioenfonds (ABP). De Koning wees er op dat in de afgelopen jaren de marktsector 800.000 werklozen had opgeleverd. "In de gesusidieerde sectoren wa ren dat slechts enkele duizenden. Een fractie dus. Daartegenover staat weer dat in diezelfde tijd de hele collectieve sector er 400.000 banen bij heeft gekregen. Je kan van de werknemers in de markt sector niet verwachten dat ze dat allemaal via hun loon- en inkom stenbelasting betalen". Vanavond overlegt minister Van Dijk (binnenlandse zaken) met de ambtenarenbonden over de ar beidsvoorwaarden. De Koning en Brinkman lieten er geen twijfel over bestaan dat ook de ambtena ren de komende jaren nergens op hoeven te rekenen. 'Expromiüe middel om alcoholeffect te verminderen HOOFDDORP (GPD) - Binnen kort komt het middel 'Expromille' op de markt, een poeder dat het al coholpromillage in het bloed van drinkers aanzienlijk omlaag kan brengen. Voor maximaal vijftien gulden kunnen mensen die acht glazen bier, wijn of sterke drank nemen, ongeveer drie kwartier na het laatste glas weer 'veilig' naar huis. Althans, dat stelt de uitvin der, Dirk Jan Visscher uit Hoofd dorp. In zijn woonplaats heeft hij afgelopen vrijdag een laatste test gehouden met negen proefperso nen, om de werking van zijn pro- dukt te onderzoeken. Het alcoholpromillage in het bloed van de testpersonen bleek 50 tot 75 procent lager te zijn dan nor maal is voor mensen die acht gla zen drank nuttigen. Een voor beeld: een deelneemster die acht martini's dronk, kwam uit op een promillage van 0,53. Normaal ge sproken had ze 2,11 promille moe ten hebben. Alle deelnemers hadden, voordat ze gingen drinken, een zakje met het zurig smakende Expromille ge slikt. Na het vierde glas volgde een tweede zakje. Met een apparaat dat via infraroodstraling een analyse van de adem maakt, werd vervol gens het alcoholpromillage van het bloed bepaald. Later op de avond werden bij zeven proefpersonen bloedproeven genomen (de twee anderen durfden de prik in hun arm niet aan). De uitslagen van de bloedproeven zullen waarschijn lijk morgen bekend zijn. Expromille zorgt er volgens Vis scher voor, dat de alcohol in de maag al grotendeels wordt afge broken, zodat er maar heel weinig in het bloed terechtkomt. Het poe der is uit natuurlijke vitaminen ge maakt en is volstrekt onschadelijk, verzekert de uitvinder. Voor wie het niet geloven wil: Visscher zegt te beschikken over artsenverkla ringen. BRAND (GPD) - De 22-jarige Pe ter Koolwijk uit Arnhem is giste ren in het ziekenhuis bezweken aan de verwondingen, die hij eer der die dag had opgelopen bij een brand in zijn ouderlijk huis. Ook de hond van het slachtoffer is in de vlammen omgekomen. De brand, die in de keuken is ontstaan, heeft aan de woning voor ongeveer 100.000 gulden schade aangericht. Onderzoek heeft tot dusver uitge wezen dat het vuur in de keuken moet zijn ontstaan door oververhit ting van een frituurpan op het gas fornuis. Het slachtoffer heeft vol gens de brandweer na thuiskomst kennelijk nog een pan op het vuur gezet en is die vergeten. ENSCHEDE - Zelfs oud minister Erwin Nypels van volks huisvesting, die zich destijds per soonlijk heeft ingezet voor de stadsvernieuwing in Enschede, heeft een paaltje op het stadserf geadopteerd. De deze zomer spon taan ontstane rage om de saaie bruine „struikelblokken" in de En schedese binnenstad illegaal op te fleuren met alle kleuren van de re genboog, heeft zich inmiddels zo danig uitgebreid, dat niet alleen De Volkskrant maar zelfs het serieuze NRC-Handelsblad melding maken van deze buitenparlementaire actie door Paul Diemei in „het van creatieve losbandig heid bruisende Enschede". Steeds meer horecabedrijven aan de Markt en Langestraat heb ben paaltjes langs hun terrassen verschillende kleurtjes, tot en met graffity, gegeven. De Walstraat overtreft wat variatie en originali teit betreft tot nu toe alles wat er op paaltjesgebied in het stadserf te zien valt. Het nauwe binnenstadstraatje is hierdoor al een beetje een toeristi sche trekpleister geworden met paaltjes beschilderd als huizen, mannetjes, als vrouw met een vlecht, als stapeltjes boeken, paal tjes bekropen door lieveheerbeest jes, bedekt met hartjes of met kni pogen (tegenover de seksclub het Huis met de Zwarte Ogen). Vooral door het initiatief van de nieuwe Vereniging Samenwerken de Ambachtslieden, die voor ieder een de mogelijkheid heeft openge steld tegen betaling van 25 gulden een paaltje te adopteren, dat dan in overleg zo origineel mogelijk wordt beschilderd, breidt het be schilderen van paaltjes zich nog steeds uit. In korte tijd zijn al twin tig paaltjes geadopteerd, waarvan de eerste twee (koeien) inmiddels al zijn uitgevoerd. Een van de illegale kunstenaars in de Enschedese binnenstand zijn eigen winkel, ook een café vereeuwigde hij op een paaltje. Raadslid en poppendokter Noor Als binnenkort de kunstacade- van Lijf, een groot voorstandster mie en het Cultureel Centrum hun van deze ludieke vorm van burger lijke ongehoorzaamheid, licht toe dat de mensen van het Ambacht- centrum weigeren geadopteerde paaltjes met reclame te beschilde ren. Wel mag er een bestaande rela tie tussen pand en paal bestaan, bijvoorbeeld een gouden paal voor de deur van een edelsmid. Zo kan zij zich ook goed voorstellen dat al le paaltjes voor De Tor veranderen in torren of voor De Kater in poes jes. deuren weer openen, wordt op toevloed van nieuwe creatieve ideeën gerekend. Dit temeer om dat er zelfs een wedstrijd „Win de gouden paal" is uitgeschreven wie het gekste, leukste of origineelste ontwerp voor een paaltje maakt. Hoezeer de paaltjesgekte in En schede om zich heen grijpt is al ge bleken door een stuntverkoop van „struikelblokkoeKjes" en door een aanbieding, die café Het Binnen- de dat hij zich in een ziekenhuis moest laten behandelen, greep ex ploitant Frank van Os van den Abeelen eigenhandig naar de verfkwast. Tweè weken later gleed een brief van de directeur van openbare werken, overigens ge richt aan de uit een strip bekende heren Jansen en Janssen, in de brievenbus met de sommatie de palen binnen één week in de oor spronkelijke staat terug te bren gen. In de plaatselijke GPD-krant, dagblad Tubantia, werd melding gemaakt van dit gemeentelijke schrijven. Hierop volgden twee soorten reacties, enerzijds verfden andere horecabedrijven paaltjes bij hun terrassen in „eigen" kleu ren en anderzijds stuurden voor- en tegenstanders de krant een serie vaak heel spitse ingezonden stuk ken over de paaltjeskwestie. Het kon niet uitblijven, het zon der toestemming verandering aan brengen in gemeentelijk eigendom kwam vorige week aan de orde in de wekelijkse vergadering van bur gemeester en wethouders. Dit re sulteerde in een brief aan alle „schilders", waarin het gemeente bestuur hen wees op hun mogelij ke aansprakelijkheid bij het paal tjesschilderen zonder enig overleg. Loco-burgemeester Freek van der Meer zwakte deze vermaning di- letterschilder Steffen Buikema. Niet alleen reet af door toe te lichten dat B en (foto gpd) W het beschilderen van paaltjes een leuke gedachte vinden, maar zich zorgen maken over het onder gratis consump- houd hiervan op langere termijn. Terwijl nog steeds meer van de lage en scherpe paaltjes beter zichtbaar worden door speelse be schilderingen zal de commissie stadserf zich volgende maand gaan beraden of er officieel geen betere oplossing te bedenken is dan het aanbrengen van rode reflectoren op de veelbesproken „struikel blokken". Misschien is tegen die tijd de paaltjesgekte al zover voort gewoekerd dat Enschede er een ge heide bezienswaardigheid heeft bijgekregen. hof deed door tie aan te bieden aan iedereen, die kon aantonen zich pijnlijk aan een paaltje te hebben gestoten. Hoewel eerder wit geschilderde paaltjes door de gemeente onopge merkt bleven, begon alles met een oplettende ambtenaar, die donder dag 19 juni met eigen ogen consta teerde dat voor het café Jansen en Janssen aan de Markt paaltjes geel werden geschilderd. Nadat de zo veelste klant over een paaltje was gestruikeld en zich zodanig bezeer- GRONINGEN (GPD) - De ambte narenbonden hebben schamper gereageerd op de uitlatingen van directeur B. Ouwerkerk van de so ciale dienst in Groningen over 'aanzienlijke' afslanking van het ambtenarenapparaat van de rijks overheid. Zowel de AbvaKabo als de CFO zeggen met de aanbevelin gen van Ouwerkerk ,geen kant op te kunnen. De Nederlandse overheid kan met veel minder werknemers toe en de rechtspositie van de ambte naren moet op de helling, zo stelde Ouwerkerk in het jaarverslag van zijn dienst. Hij wil met deze stel ling de discussie over de over heidsuitgaven aanwakkeren. In plaats van kortingen op de uitke ringen moet de rijksoverheid ernst maken met het verminderen van het aantal ambtenaren, vindt hij. Een verhaal dat hem door de ambtenarenbonden niet in dank wordt afgenomen. Al eerder liet voorzitter J. van de Scheur van de AbvaKabo weten dat mensen die dat roepen, eerst maar eens moe ten aangeven waar die arbeids plaatsen dan wel moeten verdwij nen. Voorlichter G. Veth van de zelfde bond zegt het hem na. „Die meneer Ouwerkerk is één van de velen die roept dat het wel met minder ambtenaren kan, maar dat moet eerst maar eens worden aan getoond. Wij hebben geen enkel bezwaar tegen een fundamenteel onderzoek naar de noodzaak van bepaalde taken. Daarover valt met ons te praten, maar in het wilde weg roepen draagt niets bij aan de discussie, behalve dat het werkne mers angst aanjaagt". Dat fundamentele onderzoek is nu precies de aanpak die Ouwer kerk niet wil. „Wat ik zeg is geen onbewezen stelling. Veel gemeen ten hebben aangetoond dat het kan. Door een goede aanpak kan een organisatie afslanken zonder dat de dienstverlening er ernstig onder lijdt". Het verschil zit hem volgens Ouwerkerk in het feit dat de gemeenten al jarenlang met minder geld moeten rondkomen. Beheersing van de personeelskos ten was voor hen geen vrijblijvend streven, maar een bittere nood zaak. Ouwerkerk: „De gemeenten had den een stok achter de deur. Zo kan een regering ook een taakstel ling per departement afspreken, maar het zijn ambtenaren die dit soort voorstellen moeten voorbe reiden. Als er minder geld beschik baar is, ontstaat er vanzelf meer dwang om overbodig werk te schrappen." Natuurlijk vindt geen enkele ambtenaar zijn eigen werk overbo dig, maar er wordt veel dubbel ge daan, vooral controlewerk, meent hij. Zijn eigen sociale dienst wordt bij voorbeeld door tenminste vier instanties op de vingers gekeken: het ministerie, de gemeentelijke accountantsdienst, de belasting dienst en de Algemene Rekenka mer. „Met wat meer personeel zou de Rekenkamer dat werk best al leen af kunnen en dan kunnen de anderen met minder mensen toe". "We hebben bij onze eigen reor ganisatie ondervonden hoe moei lijk het is om een ambtenaar een andere taak te geven. Als iemand niet wil, zijn dat enorme lange pro cedures", stelt Ouwerkerk. De ge meente Groningen neemt daarom veel nieuw personeel aan als 'amb tenaren in algemene dienst', die eventueel zonder veel rompslomp op een andere plaats kunnen wor den ingezet als er andere eisen aan de organisatie worden gesteld. "Maar die flexibiliteit zie je nog weinig bij andere overheden," vindt Ouwerkerk. Volgens hem moet er voor elke ambtenaar per jaar een takenpakket worden vast gesteld en dient na een jaar geke ken te worden of de man of vrouw daaraan heeft voldaan. Is het resul taat onder de maat, dan moet een andere functie of zelfs ontslag overwogen worden. AbvaKabo-voorlichter Veth in een reactie: "Er is al te veel gemor reld aan de rechtspositie van amb tenaren. En wie echt niet functio neert, kan nu ook worden overge plaatst of ontslagen. Via een zorg vuldige procedure, maar dat willen wij ook wel zo houden". DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) en de regerings fracties CDA en WD willen direct na de zomervakantie de aangepas te mediawet afhandelen. Momen teel werken ambtenaren aan een ontwerp waarin de afspraken uit het regeerakkoord zijn verwerkt. Begin september praat de Tweede Kamer erover. Het akkoord omvat afspraken over de toelating van buitenlandse commerciële satelliet-tv-program- ma's. Inmiddels hebben beide frac ties het akkoord al verschillend uitgelegd. Minister-president Lub bers noemde eerder deze maand het akkoord nog een 'lege huls' voor de WD. Hij doelde daarbij op het gebrek aan enthousiasme bij de voorstanders van commerciële tv, AVRO, TROS en Veronica. Als ze moeten voldoen aan de voor waarden van het regeerakkood, blijven ze liever in het bestaande stelsel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5