KLM kampt met tekort aan piloten EG volgt VS met subsidie op graan Hoogovens ziet winst dalen Bonn voelt niets voor verlaging van disconto Vrouwen-ambtenaren te laag betaald SSE«mjïS!!S3SS 'Eelde' kan vraag niet aan PAGINA 6 ECONOMIE VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 DEN HAAG (ANP) - De KLM moet in verband met een vlootuitbreiding de vrije markt op voor het aantrekken Actievoerders hebben de jaarver- van nieuwe piloten. De nieuwelingen kwamen tot nu toe gadering van de aandeelhouders voornamelijk van de Rijksluchtvaartschool, maar deze van KLM in kan niet meer aan de vraag van de KLM voldoen. Het zuid-Afrikat bedrijf werft nu ook onder piloten van Nederlandse chartermaatschappijen. Sowjet-Unie wacht rustig af BRUSSEL (Rtr) - De Europese Commissie wil volgende week één miljoen ton graan tegen een gesub sidieerde prijs op de wereldmarkt aanbieden. Het gaat om tarwe en gerst uit de EG-voorraden van in totaal 16,5 miljoen ton, zo is giste ren bekend gemaakt. Volgens waarnemers is het aan bod vooral aan de Sowjet-Unie ge richt. Zij zienvhet tevens als een antwoord van de EG op het besluit Amstelveen gisteren de apartheid in de kaak te stellen. De Rijksluchtvaartschool in Eelde neemt per jaar 41 leerlingen aan. Voor de school heeft jaren een wachtlijst bestaan, maar die is nu schoon. De KLM heeft alleen dit jaar al 68 piloten nodig. Dat zijn er 28 meer dan normaal, wegens de aanschaf en invoering van in totaal 20 nieuwe vliegtuigen van het type Fokker 100 en Boeing 737-300. De vliegtuigen worden vanaf septem ber dit jaar tot 1988-1989 inge voerd. De KLM zal volgens de woord voerster dit jaar als gevolg van de vlootuitbreiding achttien mensen van de rijksluchtvaartschool aan nemen en vijftig mensen van de vrije markt. Dat zijn piloten die bij Nederlandse chartermaatschappij en werken, maar er wordt ook in het buitenland gekeken. Charter- piloten maken graag de overstap naar de KLM. Dit bedrijf betaalt beter en biedt meer zekerheid op langere termijn. De KLM haalt geen extra vliegers weg bij de luchtmacht en marine want daar bestaan afspra ken over. Die gelden echter niet voor chartermaatschappijen. Vol gens voorzitter Spiegelenberg van de Nederlandse Ofïicierenvereni- ging NOV is al zeker een jaar merk baar dat chartermaatschappijen bezig zijn militaire vliegers over te nemen. Concurrentie De KLM verwacht ook voor het lopende boekjaar een winstgeven de exploitatie, maar president-di recteur Orlandini kan geen indica tie geven over de omvang daarvan. Daarvoor is de luchtvaart te zeer afhankelijk van de ontwikkeling van de wereldeconomie, de we reldhandel en andere „externe om standigheden" als bijvoorbeeld de olieprijzen. De KLM-topman zei in een toe lichting op de kwartaalcijfers giste ren tijdens de vergadering van aan deelhouders, dat de concurrentie heviger wordt en de tarieven onder druk zet. Er wordt meer gevlogen, Kort Zakelijk McDonnel/Airbus De Amerikaanse vliegtuigfabri kant McDonnell Douglas heeft Air bus Industrie, het consortium van Europese vliegtuigbouwers, nieu we voorstellen gedaan voor moge lijke samenwerking teneinde de positie van beide ondernemingen ten opzichte van vliegtuigfabrikant Boeing te verstevigen. McDonnell wil deelnemen in de bouw van de A330 van Airbus, een toestel voor de korte afstand. Van de kant van Airbus is vernomen dat de ge sprekken in een „delicate" fase verkeren en dat van geen van beide kanten beslissingen ophanden zijn. In- en uitvoer De waarde van de Nederlandse in- en uitvoer van goederen is in het eerste half jaar van 1986 fors ge daald ten opzichte van het eerste half jaar van vorig jaar, zo blijkt uit CBS-cijfers. Doordat de uitvoer maar met minder volle vliegtuigen: „Sinds vorig najaar is in de be drijfstak de produktietoename gro ter dan de stijging van IJMUIDEN (ANP) - Hoogovens verwacht dat de winst dit jaar be- Op de belangrijke Noord.Uanü- Bij het hoofdgebouw deelden de- Tni TZ' verwacni M „c wal un jaar ZanveXi^Zen de handle, nriS^Ttaïï ZS iZdZd~ :Tv^. i™«». (energieprijzen). De netto- sche routes 5 in de eerste vijf men van het avartheidsreg maanden van dit jaar het totale passagiersvervoer van de geza menlijke luchtvaartmaatschappij en met 3 procent toegelopen bij een produktiestijging van 12 pro- B innen betoogde een woordvoer- der van de kerkelijke werkgroep zes maanden Kairos, die machtiging tot spreken had gekregen van een aandeelhou- cent. Bij de KLM nam in diezelfde der> dat er niet alleen morele maar periode het passagiersvervoer toe ootc zakelijke motieven zijn voor het stopzetten van de vluchten van de KLM op Zuid Afrika. Menig aandeelhouder stond tijdens het be- De maatschappijen die aangeslo- t0°g op om demonstratief koffie te ten zijn bij de luchtvaartorganisa- gaan drinken. Volgens president- Me IATA boekten in 1985 tezamen directeur Orlandini neemt de KLM een winst van f600 miljoen, slechts slechts 4 procent van het lucht- 1,4 procent van de totale omzet te- vaartverkeer op Zuid-Afrika voor genover in 1984 nog 2 procent. Dat zijn rekening. Dat gebeurt door een is volgens Orlandini onvoldoende, verbinding via Nairobi en op deze voor de noodzakelijke investerin- lijn worden goede resultaten be- gen. Hij zei voorts, dat de KLM een baalt. actieplan ontwikkelt om in de vrachtmarkt het hoofd te bieden De KLM kwam recentelijk in con- »aan de toegenomen concurrentie flict met de anti apartheidsbewe- van de zijde van aanbieders van ging door op te treden als sponsor deur tot deur". Ook van een golftournooi, waar Zuid- Orlandini dat de KLM stu4eert Afrikanen werden toegelaten. Re de mogelijkheden tot „inchec- centelijk kwam de KLM in het nieuws doordat deze maatschappij aan Zuidafrikaners, die in wester- landen het toerisme in hun land ken" buiten de drukke balies op Schiphol. In de Golden Tulip Ho tels (deels eigendom van KLM) is daarmee een bescheiden begin ge- propageren, gratis tickets verstrek- maakt. te. (foto anp> winst bleef in de eerste den van dit jaar met ruim 106 mil joen gulden nog vrijwel gelijk aan de bijna 108 miijoen in de eerste 1985. De omzet daalde echter met zo'n zestien pro cent van 3,8 tot 3,2 miljard gulden. In het afgelopen half jaar heeft is de daling van de kosten (14 pro cent) nog groter geweest dan die van de inkomsten (14 procent). De lagere dollarkoers resulteerde in lagere opbrengstprijzen van staal en aluminium, maar ook in lagere grondstof- en energiekosten. In de laatste maanden is echter in de staaldivisie een verslechtering van de marges ontstaan, doordat de op- op deze' brengstprijzen inmiddels sterker daalden dan de kostprijzen. Lagere resultaten ontstonden al in de sector aluminium. De sterk gedaalde prijzen voor primair alu- miunium op de wereldmarkt ver oorzaakten bij de smelter Aldel een scherpe teruggang van het resul taat. De resultaten in de sector delfstoffen daalden ook door lage re energieprijzen. Bovendien wa ren de koersverschillen op langlo pende schulden nadelig ten op zichte van dezelfde periode van 1985. Voordeel leverde wel aanzienlijke daling van de rentelas ten. De produktie van ruwstaal bleef in de eerste helft van het jaar op 2,6 miljoen ton. De produktie van ruw aluminium bedroeg 47.200 ton (47.700 ton). De afzet van alumi nium walserij- en extrusieproduk- ten ging van 92.400 naar 92.500 ton. Het aantal personeelsleden van het concern daalde in de eerste zes maanden van 27.383 naar 27.319. Volgens eerder uitgesproken verwachtingen heeft de Koninklij ke Nedlloyd Groep in het eerste halfjaar 1986 aanzienlijk lagere re sultaten behaald dan in hetzelfde tijdvak van 1985. De nettowinst daalde van f 60,2 tot f 21,7 miljoen. Hoewel het tweede halfjaar aan zienlijk beter zal uitvallen dan het eerste moet met een halvering van de jaarwinst rekening worden ge houden, zo heeft de raad van be stuur meegedeeld. Vooral als gevolg van de daling van de dollarkoers is de omzet, ge meten in guldens, met 17 procent gedaald tot 2 miljard gulden. Deze lagere dollarwaarde is in belangrij ke mate ook de oorzaak van de da ling van het brutoresultaat met 39 procent. De resultaten van de lijn diensten stonden onder druk ten gevolge van de blijvende overcapa citeit aan scheepsruimte. De droge-bulksector is nog steeds verlieslatend. Het profijt, dat verbonden zou moeten zijn aan de lage brandstofprijzen moet, on der de huidige marktomstandighe den, vrijwel geheel in de tarieven aan klanten worden doorgegeven. Ook de resultaten van het zwaar zeetransport bleven negatief. In de korte lijnvaart daarentegen werd een bevredigend positief bedrijfs resultaat behaald. In de verslagpe riode werden zes lijnvaartschepen, een containerschip, een droge- bulkschip en drie korte-lijnvaart- schepen verkocht terwijl een mul- ti-purposeschip werd aangeschaft. van de Amerikaanse regering be gin deze maand om vier miljoen ton graan aan de Sowjet-Unie te le veren tegen een gereduceerde prijs. De Amerikaanse prijs komt overeen met een subsidie van on geveer dertien dollar per ton graan. Vooralsnog heeft de Sowjet-Unie nog geen gebruik gemaakt van het Amerikaanse aanbod, volgens des kundigen in afwachting van een nog gunstiger prijs uit de „subsi diewedloop" tussen de VS en de EG. Volgens het voorstel van de Eu ropese Commissie, dat nog offi cieel moet worden goedgekeurd, is het de bedoeling het graan binnen drie weken op de markt aan te bie den. De hoogte van de subsidie ter overbrugging van het verschil tus sen de hoge EG-prijs en de lagere prijs op de wereldmarkt zal pas bij de aflsuiting van het leveringscon tract worden vastgesteld. In EG- kringen wordt er echter niet aan getwijfeld dat de EG een prijs zal bepalen die vergelijkbaar is met die waarvoor de Amerikanen het graan aan de Sovjetunie hebben aangeboden. De graanoogst in de landen van de EG zal volgens schattingen van de commissie dit jaar overigens met in totaal 145 miljoen ton onder die van vorig jaar (160 miljoen ton) liggen. Vooral voor gerst en tarwe zal er sprake zijn van een duidelijk kleinere oogst. Verwacht wordt dat dit jaar 43,7 miijoen ton gerst wordt geoogst tegen 51,3 miijoen ton vorig jaar, terwijl de tar weoogst afneemt van 65,8 tot 61,3 miijoen ton. De Korte: stimuleren vraag niet nodig ECKELRADE - Hub en Wiel Heinen uit Eckelrade tonen trots hun Betje 36, de eerste Zuidnederlandse koe die meer dan 100.000 liter melk heeft geproduceerd. Daarmee zou een zwembad van 5 x 10 x 2 meter gevuld kunnen worden. (fotoANP) SCHIPHOL (ANP) - Een verlaging van het disconto in West-Duitsland zal weinig invloed hebben op de economie van de Bondsrepubliek. Daarom is er weinig enthousiasme om daartoe over te gaan, aldus mi nister De Korte (economische za ken) op Schiphol na terugkeer van een kennismakingsbezoek aan zijn Westduitse collega Bangemann. De Duitsers staan onder grote druk van de Amerikanen hun rente omlaag te brengen om zo de econo mie te stimuleren en één van de trekpaarden van de wereldecono mie te worden. De Bondsrepubliek voelt daar echter weinig voor. Wat moeten we stimuleren als de eco nomische groei drie procent be draagt, de investeringen en de bin nenlandse consumptie flink groeien, zo verwoordde De Korte het standpunt van zijn collega Ban gemann. Op berichten dat de Duitsers de komende maand hun disconto, dat thans op 3,5 procent ligt, zullen verlagen wilde hij dan ook niet in gaan. Wel zei De Korte dat als die verlaging plaatsvindt, Nederland zal volgen. Volgens De Korte is ons land gebaat bij de ontwikkeling dat de groei van de Westduitse eco nomie voor een belangrijk deel zijn oorzaak vindt in de binnenlandse vraag. De importen zijn vrij aan- Bonden eisen alsnog uitbetaling premievergoeding minder (tien procent) in waarde DEN HAAG (ANP) - De centrale miljoen gulden te goed hebben. Bij daalde dan de invoer (14 procent) voor Middelbare en Hogere Amb- de christelijke ambtenarencentrale steeg het overschot op de goede- tenaren (CMHA) heeft minister CCOOP wordt de uitspraak renbalans van 6,3 miljard gulden in Van Dijk (binnenlandse zaken) ge- Centrale Raad 1985 tot 9,6 miljard gulden. Dollar koers en olieprijzen zijn de voor naamste oorzaken van de waarde- loon hebben ontvangen het verschillen ten opzichte van vorig schil alsnog uit te betalen. Ook de len we zeker met stilzitten aldus jaar. In gewicht was er sprake van FNV-ambtenafen (ACOP) denken een woordvoerder, een daling van de uitvoer met twee er zo over. Zij willen de zaak in het procent en een stijging bij de in- ambtenarenoverleg met Van Dijk voer met twee procent. bespreken. vraagd vrouwelijke ambtenaren het CMHA-verzoek heeft geleid, die tussen 1973 en 1985 een te laag nog bestudeerd. „Maar als er gron- is. Weliswaar bleven hun netto komens gelijk, maar bruto gini de vrouwen minder verdienen Beroep, die tot vorig jaar gold door betaalde premie. Het teveel kon werd werknemers niet meer ;en wordt gehaald. De korting was vol- Tot gens de Centrale Raad in strijd met voor het beginsel van gelijke beloning te veel voor mannen en vrouwen, waarbij den voor terugvordering zijn zul- worden terugverkregen. Getrouwde ambtenaren vielen echter buiten de boot door de kor- Tussen 1973 en 1985 heeft de ting op de vergoeding uitspraak Verf overheid gekort op de (direct de fiscus afgedragen) vergoeding Het zou om tienduizenden vrou- van de aow/aww-premie v, wat hen duizenden guldens het Europese Hof. De uit spraak geldt voor negen gevallen. Het ministerie van binnenlandse zaken bevestigt de omvang van het probleem, maar verwacht geen grootscheepse terugbetaal-opera- kon schelen. Begin 1985 viel het tie. Op grond van eerdere uitspra- voordeel weg, doordat iedereen in- T-. f wen gaan, die in totaal nog tussen welijke ambtenaren die een echt- dividueel premie moest gaan beta- steeds vaker bü de grote doe-het- de vijfhonderd en zevenhonderd genoot hebben die ook ambtenaar len en de maximum grens door de zelf ketens, maar hij moet goed be- ken blfjkt dat uitspraken van de Centrale Raad geen algemene strekking hebben. zienlijk, aldus de bewindsman. Hij wilde daar echter niet de conclusie aan verbinden dat (ook) de Neder landse regering zich meer moet richten op stimulering van de vraag. De Korte heeft zijn Westduitse collega laten weten gaarne mede bij de Europese Gemeenschap op een aantal punten aan de bel te trekken. Eén van die punten is de landen van de Europese Vrijhan dels Associatie (EFTA), waarvan met name de Scandinavische lan den deel uitmaken, te betrekken bij de vervolmaking van de EG- Shell sluit ontslagen niet uit ROTTERDAM (ANP) - Shell Ne derland is niet bereid om de vak bonden de garantie te geven dat bij de op handen zijnde bezuinigingen onder de bijna 17.000 personeelsle den geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Volgens districts hoofd Henk Krul van de Industrie bond FNV in Rotterdam heeft de directeur personeelszaken van het concern gisteren wel gezegd dat de maatschappij onder andere via na tuurlijk verloop, overplaatsing en vervroegde pensionering zal pro beren gedwongen ontslagen te ver mijden. Garanties wilde hij de vak bondsdelegatie echter niet geven. Over de positie van het personeel bij Shell in Pernis (5400 werkne mers, van wie er 600 moeten ver dwijnen) zal op 19 september tus sen de bonden en de Shell-directie verder worden gepraat. Krul vindt vooralsnog dat de sterke daling van de olieprijzen en de onzekere dollar-positie een onjuist argument van Shell is om tot de aangekon digde maatregelen te besluiten. „Vooral op het punt van het be houd van de werkgelegenheid heeft een sterke maatschappij als Shell de laatste jaren niet altijd uit geblonken door goed maatschap pelijk gedrag", aldus Krul. binnenmarkt, onder meer op het punt van standaardisering. De be windsman wees erop dat de EFTA- landen een belangrijke han delspartner voor de EG zijn. Daar wordt meer afgezet dan in de VS. Ook is De Korte evenals Bange mann allerminst te spreken over het Europese regionaal beleid dat bedoeld is om achterstandsgebie den in de Gemeenschap een extra stimulans te geven. Onder meer door de toetreding van Portugal en Spanje, waar het welvaartsniveau aanzienlijk lager is dan in Neder land of West-Duitsland, dreigen de rijkere EG-landen uit de boot te vallen bij het regionaal econo misch beleid van de EG. De be windslieden willen in Brussel pro beren daar verandering in te bren gen. Minister De Korte. denken dat de kwaliteit daar min- _,_T _T der is dan bij de ouderwetse APELDOORN (ANP) - Vijf Neder- verfzaak. Deze waarschuwing landse vliegtouroperators gaan sa- heeft de verenieine van Verf- en menwerken om het hoofd te bie- Drukinktfabrikanten verpakt in den aan de steeds harder wórden- haar jaarverslag over 1985, dat don- de concurrentieslag op de reis- derdag verschenen is. De fabrikan- markt. De vijf zijn Bonair Holidays ten tonen zich daarin bezorgd over '"Apeldoorn, Gulliver Flytours in de ontwikkelingen op de doe-het- Ridderkerk en Sudtours Sunair en b;eSknjzeDn'eonder3rutndoo?: werken 5.800 mensen in fabrieken onder de van o.a. BASF, Sigma en Sikkens. P™iEen woordvoerder Britse werkloosheid Reisbureaus bundelen hun krachten wacht en om een zo groot mogelyk accommodaties gezamenlijk deel van het praktisch gelijk blij- „Dutch Pool" inko- vend totaal aantal reizen in de Bonair wacht te slepen zullen de reisorga- heeft dit gisteren meegedeeld. nisatoren vooral aan de prijzen De vijf vliegen voornamelijk op sleutelen. Directeur F. Fransen de tweede grote Nederlandse i Brittamrië^sTn^u^toegenomen organisator" Arke Reizen zei on- met oneeveer 50 000 tot 3 279 000 Kreta> Vol6ens de Bonair-woord- langs dat de marges voor de reis- Zl aantaï^omt'overeen met'lij Werdd voI«end 'aar klein zjjn. procent van de beroepsbevolking. koSer kunnen aanbi^den In de jongste cijfers zijn de 125.000 zoals beklnd woJdt over de ee De totale stijging op de reismarkt zal volgend jaar niet meer dan 2 tot 3 procent bedragen, zo voorspelt hij. De geslonken marges in de tour- operating en de reisbureausector hebben er vorige week al toe geleid dat de grootste Nederlandse reisor ganisator Holland International (Hl is dochter van de KLM) een be zuinigingsoperatie heeft aange kondigd waardoor 90 arbeidsplaat sen moeten verdwijnen. Ondanks het feit dat dit voor Hl een record jaar wordt van bijna 400.000 passa giers en een omzet van 900 miljoen gulden in de periode juli 1985 - juni 1986. Vorig jaar was echter een ver- liesjaar voor HL Directeur A. Hout- zaager zei daarover in het toeris tisch vakblad ReisRevue dat zijn marge met meerdere tienden van procenten daalde. En een tiende procent is voor zyn bedrijf al een inkomstenderving van één miljoen gulden. De concurrentie dwingt volgens hem Hl de prijzen laag te stellen. Daardoor moet nu elders worden bezuinigd. Mensen langer, deuren hoger DEN HAAG (GPD) Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gaat de hoogte van zijn deuren aanpassen aan de steeds langer wordende bevolking. De huidige standaarddeur is twee meter en één centimeter. Voor mensen die langer zijn dan een meter negen tig is dat te laag. En omdat dat er steeds meer worden, wordt de standaarddeur in een Bouwfondswoning in toekomst tien centi meter hoger. Voorlopig zal dat de enige aanpassing aan de langer wordende bevolking zijn, hoewel woordvoerder A. van Meigaarden toegeeft dat de Nederlandse woningwetwoning eigenlijk aan alle kanten net een stukje te kort is. Het Bouwfonds heeft ook al overwogen om de aanrechten en de trapgaten wat hoger te maken, maar dat komt en voorlopig waarschijnlijk niet van. Hogere trapgaten eisen meer ruimte en werken dus bouwkos- tenverhogend. Het aanrecht verhogen zou makkelijker zijn, maar gebeurt op dit moment hooguit incidenteel als een koper daar uitdrukkelijk om verzoekt. Hogere plafonds dan de nu gebruikelijke 2.70 zitten er voorlopig zeker niet in. Niet alleen omdat dat veel duurder is, maar ook omdat alle standaardbouwmaterialen nu eenmaal op lage wonin gen z(jn berekend. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De nogal som bere uitspraken van Hoogovens over de tweede helft van 1986 zijn op de Am sterdamse effectenbeurs voor de koers van het staalaandeel rampzalig geble ken. Met een opening van f87 was er aan het begin van de dag al een verlies van f 21. Daarna ging het zelfs omlaag tot f 82,20, waarna zich enig herstel be gon af te tekenen. Het damrak was gisteren over het algemeen duidelijk overwegend lager. Als er bij de grote fondsen winsten op traden, zoals bij Koninklijke Olie en Fokker, ging bet slechts om dubbel tjes. KLM moest ex-dividend per saldo f 0,90 terug naar f45,10, Akzo verloor f 1,40 op f 161,80 en Unilever een gul den op f506,50. Bij de banken zakte ABN f4 weg naar f627 en Middenstandsbank een rijksdaalder naar f219,50. Ook de ver zekeraars waren lager met voorop Na tionale Nederlanden, dat f 1,50 moest inleveren op f87. De grote uitgevers trokken een lijn met een verlies voor alle drie van f2. Nijverdal-ten Cate moest van de forse winst van donder dag f4 afstaan op f171. KNP werd f 1,30 goedkoper op f 164,70, Ahold f2,40 op f95,10 en Pakhoed f1,20 op f61.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6