Omstreden bestuur ZAO blijft zitten Wachten, en nog eens wachten BOUWEN? Chaos bij ziekenfonds Van Thijn mag niemand in raadszaal weigeren Stichting tegen la*uisraketten met 13.000 mede-eisers in beroep Weer speelt baUonvaarders parten Onderzeeër opnieuw in opspraak Kamervragen over bedrijf proefdieren IKV wil toenadering Oost-West 'mA Comité tegen gemengd varen dreigt marine met onthullingen VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM (ANP) - Het dagelijks bestuur van het Ziekenfonds Amsterdam en Om streken (ZAO), met zijn 1100 personeelsleden en 500.000 verzekerden de grootste van ons land, blijft voorlopig nog in functie. Dit ondanks de felle kritiek die de afgelopen tijd op het dagelijks bestuur is geleverd. Gisteravond vergaderde de leden- ook de raad van het ZAO over de situatie. De bijeenkomst verliep chaotisch, emoties laaiden voortdurend hoog op, verwijten werden de zaal pen op eigenlijk ëing. De vergadering vond plaats i grote derheid van de ledenraadsleden. Door een ingewikkelde stem mingsprocedure kreeg een motie waarin het vertrouwen in het dage- geslingerd. Velen begre- lijks bestuur werd opgezegd en het in gegeven moment niet ontslag van drie bestuursleden, agendapunt de voorzittershamer van de omstreden voorzitter Boo- nen had overgenomen, weten dat hèt algemeen bestuur van het fonds had besloten in zijn geheel op te stappen als de eerste motie worden aangenomen. „Dat der wie voorzitter Boonen, niet de chantage, jullie manipuleren de vereiste driekwart meerderheid. Ook een motie waarin het dagelijks dat overdag ongeveer negentig bestuur werd gevraagd zich tot 1 procent van het personeel had ge- januari terug te trekken - staakt uit protest tegen de weige ring van het dagelijks bestuur om op te stappen. Behalve de vakbon den en de ondernemingsraad is dat stel van het algemeen bestuur - werd verworpen. Voordat de stemming begon liet secretaris E. Brouwer, die voor dit AMSTERDAM (ANP) - Burge meester Van Thijn van Amsterdam mag niemand de toegang tot ge- volledig respecteren. Wel overweegt hij in hoger beroep te gaan tegen de beslissing. Van Thijn noemt het een „onmo gelijke situatie" dat hij persoon het kort de orde komen verstoren steeds moet toelaten, meenteraadsvergaderinbgen wei- tie verklaarde Van Thijn niet erg geren. Hij moet de publieke tribu ne van de gemeenteraad bij raads vergaderingen openstellen en daartoe plaatsbewijzen uitreiken. Daarbij mag niet naa worden geselecteerd. Dit heeft president n scher van de rechtbank dam gisteren bepaald i geding dat vier leden van het Ko- mité „Geen fascisten in de raad" tegen burgemeester Van Thijn hadden aangespannen. Leden en sympathisanten van het comité hadden namelijk tij dens vier vergaderingen (twee in mei en twee in juni) verklaringen voorgelezen, waarin zij protesteer den tegen de aanwezigheid in de raad van het raadslid Bouman van de Centrumpartij. Tijdens de eer ste twee raadsvergaderingen wer den de leden van het comité we gens verstoring van de vergadering van de publieke tribune verwij derd. Bij de twee vergaderingen in juni had burgemeester Van Thijn VTrRQTTM ,rm\ no ;„c„on een beperkt aantal toegangsbewij- HILVERSUM (GPD) - De inspec- zen laten uitreiken. Enkele leden tle J.0" de geestelijke volksge- van het comit'e hadden evenwel zondheid in Haarlem is een onder- toch kans gezien binnen te komen begonnen naar de omstandig- en hun verklaring voor te lezen. beden waaronder een overspannen Hun advocaat, mr A:H.J. van den 28-jange Hilversummer zichzelf af- Biesen, had tijdens het kort geding f el?Pf> woensdag in brand heeft verklaard dat de burgemeester met gestoken. Zoals bekend kwam de - - tot zijn daad nadat de profes- vergadering" en soortgelijke uitla tingen werden na die mededeling vanuit de zaal in de richting van de bestuurstafel geslingerd. De ledenraadsvergadering werd gevolgd door vele belangstellen den op de publieke tribune, die met applaus of met boe-geroep van hun instemming of afkeuring blijk gaven. Die afkeuring lieten zij on der meer horen toen vergaderings voorzitter Brouwer tegen de indie ner van eerder genoemde motie riep: „Als je zo door gaat zal ik de vloer met je aandweilen". Moeizame fusie De problemen bij het ZAO zijn Burgemeester Van Thijn werd het gevolg van een moeizaam ver- veroordeeld tot betaling van de lopen fusieproces, waarbij drie kleinere fondsen begin 1984 opgin gen in een groot Amsterdams fonds. Op 1 januari 1986 werd oud secretaris Marselis van de Zieken- kosten van het geding. J.n een reac- president. Desondanks zal hij het fondsraad aangesteld als interim- Een konvooi sleepboten en drijvende bokken leverde gisteroch tend in de Achtste Petroleumhaven op de Maasvlakte de coaster Olaf af. Op de voorgrond een man die het te druk had met het steken van pieren om belangstelling op te brengen voor wat zich ach ter hem afspeelde. (foto ANP) Hij stelde een rapport op, waarin hij onder andere adviseerde dat de kern van het dagelijks bestuur vervolgens moest opstappen. De leden c te laten verwijderen door de politie. Hij onderstreept nog eens zijn sympathie voor de doelstellin- „in het" belang gen van het comité „Geen fascisten fonds" in de raad". Alleen de methode waarop ze dit doel willen bereiken wijst hij van de hand. gaat hebben dit echter tot toe geweigerd naar zij zeggen het zieken- Zelfverbranding Hilversummer wordt onderzocht De vertegenwoordigers bonden waren na afloop van de AMSTERDAM (ANP) - De Stich- de plaatsing van kruisraketten vol- vergadering des duivels. Dik Ha- ting Verbiedt de Kruisraketten en gens het recht toelaatbaar is. De 13.000 mede-eisers hebben bij het Haagse rechtbank verklaarde zich Gerechtshof in Den Haag hoger be- op 20 mei van dit jaar echter onbe- roep aangetekend tegen de uit- voegd inhoudelijk te oordelen over miljard aan ge- spraak van de Haagse rechtbank in deze eis. omgaat, schan- het kruisrakettenproces tegen de De stichting staat. Voorzitter H. Wiebenga maker van de Dienstenbond FNV noemde de besluitvorming bij instelling met 500.000 verzekerden, waar jaarlijks een meenschapsgeld ii dalig. Volstrekt onbegrijpelijk vond hij het dat ook de tegenstan- de stichting heeft dat gisteren tij- ders van het dagelijks bestuur te- dens een persbijeenkomst in Am- gen het besluit van het algemeen sterdam bekend gemaakt, bestuur hadden gestemd om het In het kruisrakettenproces wil- dagelijks bestuur zich tot 1 januari len de stichting en haar mede-ei- te laten terugtrekkend van mening dat de rechter zich daarmee te gemak kelijk van de zaak heeft afgemaakt. Niet alleen vindt ze het vonnis „volstrekt onvoldoende" gemoti veerd, ook is ze van mening dat de rechtbank in gebreke is gebleven sers een oordeel over de vraag of door geen enkel inhoudelijk oor- het beperkt toelaten van belang- stellenden in' strijd met de wet sionele hulpverleners het dinsdag heeft gehandeld. Van Thijn heeft met nodig vonden in te gaan op het wel het recht aanwezigen wegens verzoek'van de ordeverstoringen van de publieke gorden tribune te laten verwijderen, maar de wet geeft hem geen mogelijkhe den om al bij voorbaat mc toegang te weigeren als opgenomen te »en psychiatri sche inrichting. Op het politiebureau zei de over ig spannen man geestelijk pijn te n0g hebben en vroeg om hulp. De poli- plaatsen op de tribune zin. Namens schakelde het Riagg Gooi zyn cliënten eiste Van den Biesen zondheidszorg) in, maar een ge sprek tussen een medewerker van dit instituut en de man leidde tot niets. De politie heeft de man ten slotte de straat op moeten sturen. Er is wel contact geweest tussen het Riagg en de psychiatrische in richting Zon en Schild in Amers foort. Deze instelling vroeg om na- ALMELO (GPD) - De bodem en dere informatie over de man, maar het grondwater van het voormalige het Riagg vond het niet nodig deze F abriéksterrein ernstig vervuild Paltheterrein in Almelo zijn stig vervuild. Bijna 20.000 kubieke meter grond (over een oppervlakte te geven. Directeur G. L. Suichies van het Hilversum heeft zelf de 5000 vierkante meter) en zaak gemeld bij de inspectie dik 23 miljoen liter grondwater zijn de geestelijke volksgezondheid in verontreinigd met olie en de che mische stoffen tri, per en white spi rit. Het zijn stoffen, die Palthe Haarlem. Bij de Hilversumse politie heerst ook verslagenheid over de gang inmiddels afgebroken fabrieksge- van zaken. Volgens een woord- bouwen heeft gebruikt bij textiel- voerder van de politie gebeurt het reiniging. Het is vrijwel zeker dat wel vaker dat er problemen zijn de grond wordt afgegraven en het met opnamen van mensen. „Soms water wordt opgepompt. Volgens hebben wij de indruk dat mensen een woordvoerder van de provin- opgenomen moeten worden, maar cie gaat het saneren van het terrein 2 tot 3 miljoen gulden kosten. Brandspuiten houden dé wand van de Walrus-onderzeeëer bij de RDM- iverf koel na het uitbreken van brand aan boord van het nog in aanbouw zijnde SChip. (foto audiovisuele dienst van de Koninklijke Marine) ST. JOHN'S/NEWFOUND LAND (GPD) - Wachten, wach ten en nog eens wachten. Henk (42) en Evelien (30) Brink uit het aan het Gooi grenzende Tienho ven en Willem Hageman (39) uit Veenwouden weten nog steeds niet wanneer ze kunnen begin nen aan de transatlantische over steek met hun Dutch Viking. Sinds 1 augustus staat het drie tal al paraat op het Canadese ei land New Foundland. „Ik zou het liefst zo snel mogelijk ver trekken," riep Willem Hageman gistermiddag nog uit op Torbay Airport, een klein vliegveld nabij St. John's, waar in de grote han gar de aangepaste capsule staat. Daar staat ook in een dichtge spijkerde kist de ballon. Het was gisteren prachtig weer in St. John's: onbewolkt, weinig wind en temperaturen tegen de 25 graden celsius. "Ja, daar ont breekt het hier niet aan", legt Brink uit, "maar er is gewoon te weinig wind op de oceaan. We kunnen daar absoluut geen snel heid ontwikkelen". Geen actie dus in St. John's. De Brinken en Hageman nemen het er dan ook van. 's Avonds gaan ze regelmatig uit. Brink: „Zolang we hier al zijn, zijn we elke avond al door iemand uitge nodigd". 's Ochtends Vindt er trouw overleg plaats met de weerdeskundigen in Amster dam. Maar het staat nu al zo goed als vast, dat de transatlantisch^ vaart niet zal doorgaan vóór zon dag. Alle hoop is nu gevestigd op begin volgende week. De weer deskundigen hebben een beetje hoop. Maar de kleinste depressie kan direct weer roet in het eten gooien. Om de oversteek te maken moet het weer tussen Europa en Canada prima zijn. Een dergelij ke situatie doet zich hooguit drie keer in de maand augustus voor. De achterliggende week heeft het er één keer naar uit gezien dat het zulk weer werd. Maar de meteoroloog op Schiphol, waar vandaan definitief het sein 'go' wordt gegeven, constateerde toch weer een depressie. De tijd wordt door Evelien on dertussen gedood met winkelen. F-16-vlieger Hageman, die zich 's avonds dapper weert aan de bar, houdt zijn conditie op peil met hardlopen en Brink zelf is in druk overleg met een ieder die maar iets met de ballonvaart te maken heeft. Probleempjes zijn er nog ge noeg. Zo stond de crew verbaasd te kijken toen bij het uitvouwen van de ballon ineens de naam van ballonbouwer Don Cameron op het doek stond. Dat tegen alle afspraken in. Die plaats was slechts gereserveerd voor een van de hoofdsponsors. Gistermiddag werd de capsule uit de hangar gereden voor een communicatietest met Schiphol. Het betrof de tweede in een korte tijd. Brink verklaarde na afloop tevreden te zijn. „Het klinkt werkelijk vlekkeloos", zo zei hij. De interesse voor de ballon vaart is groot in St. John's. Het merendeel van de bewoners kent Brink inmiddels. Begin deze week was hij op de Canadese te levisie en gisteren werd hij nog geinterviewd door een Canadees radiostation. Toch staat nu reeds vast dat een eventuele recordpo ging niet op zeer korte termijn in het verschiet ligt. „Dit vreet aan je", aldus een gespannen Brink die aangaf tropenjaren te maken door een dergelijke expeditie. (Vervolg van pagina 1) ROTTERDAM (GPD)- Door de brand trekt het ambitieuze Walrus- project voor de tweede keer nega tieve aandacht. De aanzienlijke bouwprijsoverschrijdingen, die door de marine te laat werden ge meld aan de politiek verantwoor delijke minister van defensie, leid den tot de zogeheten Walrus-affai re. Toen de oorspronkelijke bouw prijs van 450 miljoen gulden bleek te zijn gegroeid tot 940 miljoen, verving de toenmalige minister De Ruiter de marinetop. De kosten van het derde en vierde schip wer den geraamd op 750 miljoen per stuk. De aflevering van de nu door de brand geteisterde Walrus loopt aanzienlijke vertraging op. De eer ste proefvaart stond voor april '87 gepland. DEN HAAG (ANP) - De kamerle den Tommei (D66) en De Boois (PvdA) hebben minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) schriftelijk gevraagd er bij TNO op aan te dringen voorlopig geen overeenkomst te ondertekenen voor overdracht van het Centraal Proefdierfokbedrijf van TNO aan het Amerikaanse bedrijf HSD. De kamerleden vrezen dat HSD in het centrale prqefdierfokbedrijf uit commerciële overwegingen meer proefdieren zal fokken dan nodig is en zelfs proefdieren zou kunnen exporteren. Tommei, eerder uitgeroepen tot dierenbeschermer van het jaar, is tegen de verkoop van het proefdie- renbedrijf van TNO. Hij vraagt nu om uitstel van de definitieve on dertekening opdat de Kamer zich kan buigen over een aantal door hem opgevraagde documenten. Zo wil hij de door Deetman onderte kende principe-overeenkomst in zien, de tekst van de overeenkomst tussen TNO en HSD, het eindrap port van de zogenaamde kleine commissie van deskundigen, de re sultaten van een onderzoek van daarvoor aangetrokken adviseurs en de rapporten van een begelei dende werkgroep. Ook de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft zich al tegen de overdracht van het proefdier fokbedrijf uitgesproken. deel uit te spreken over alle juridi sche argumenten die zij naar voren heeft gebracht. De rechtbank gaat uit van een onjuist beeld van de verhouding tussen wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht, terwijl ze bovendien de door eisers naar vo ren gebrachte algemeen geldende rechtsbeginselen negeert, aldus de Stichting Verbiedt de Kruisraket ten. In een 'Memorie van grieven' zullen de advocaten van de stich ting deze punten nader uitwerken en ze eind november 1986 aan het gerechtshof overhandigen. De stichting verwacht dat het ge rechtshof op zijn vroegst eind 1987 uitspraak zal doen. Van de bijna 20.000 mede-eisers in het proces tegen de staat, heb ben er 13.000 te kennen gegeven verder te willen gaan in hoger be roep. De reden waardoor de 7.000 andere mede-eisers afvielen waren volgens Wiebenga vooral omstan digheden als het niet doorgeven van adreswijzigingen, overlijden en de vakantieperiode. Met het uitbrengen van de dag vaarding is de stichting gisteren ook de campagne 'vriend van het proces' begonnen, met als doel het maatschappelijke en financiële draagvlak van het proces te verbre den. Iedereen die het proces wil steunen kan voor twintig gulden per jaar 'vriend van het proces' worden. DEN HAAG (ANP) - Het IKV wil druk uitoefenen op de politiek om tot normale betrekkingen tussen Oost en West te komen. Het inzicht dat de problemen van veiligheid, technologie en milieu alleen geza menlijk zijn op te lossen, is essen tieel voor de toekomst van Europa. "Normale relaties tussen Oost en West moeten tot het leven van alle dag gaan behoren". Dit zei IKV-secretaris M. J. Faber vandaag op een persconferentie in Den Haag naar aanleiding van de komende vredesweek (20 - 28 sep tember) van het IKV. Het Westen - in het bizonder de Verenigde Staten - moet afzien van confrontatie met Oost-Europa, al dus Faber. Het bewapeningsni veau moet in heel Europa drastisch omlaag. Daarvoor zijn veel initia tieven nodig, ook eenzijdige. Het IKV is van plan de contacten op alle mogelijke gebieden (handel, cultuur, sport, kerk, politiek) tus sen Nederland en Oost-Europa te inventariseren. Over de politieke consequenties van deze contacten wil het IKV een discussie op gang brengen. Muurvaste luiken vertragen overslaan lading coaster Olaf ROTTERD AM (ANP) - Het is giste ren niet gelukt een begin te maken met het overslaan van lading van de Britse coaster Olaf, doordat de luiken van het schip muurvast za ten. Aanvankelijk was het de be doeling om met het overslaan met een na aankomst in de Achtste Pe troleumhaven op de Maasvlakte, te beginnen. Nadat de dokken van Smit Inter national met de Olaf gisterochtend voor anker waren gegaan, zijn de bergers de gehele dag bezig ge weest met het verwijderen van de luiken van het schip. Die zaten vast, doordat het schip nogal is ver bogen, niet alleen als gevolg van het zinken van het schip, maar ook van het wentelen op de zeebodem en het omhoog takelen, aldus woordvoerder D.C. Kaakebeen van Smit. Hij verwachtte vandaag alle vijf luiken te verwijderen. Pas daarna kan een begin wor den gemaakt met het overpompen van het water in de Olaf en het overslaan van de lading vliegas. Hoeveel tijd dit in beslag zal ne men is onbekend. Volgens Kaake been is de berging voor Smit een „uniek gebeuren" geweest.,Het is de eerste keer dat we een schip zover buiten de kust met drie dok ken hebben gelicht". Een grondig onderzoek van de rijkspolitie te water uit Den Helder en de scheepvaartinspectie op de gelichte coaster heeft geen nieuwe punten aan het licht gebracht wat betreft het vergaan van de vracht vaarder. De rijkspolitie te water blijft op grond van de nu beschik bare informatie bij de al eerder ge trokken conclusie dat de Olaf is vergaan door het verschuiven van het bovenste, vrijwel vloeibare deel van de poederlading. Bekend was al dat de uit filters afkomstige stof bij het storten in de ruimen van de Olaf is natgehouden om stuiven te voorkomen. VAKANTIE (ANP) - Deze zomer vakantie heeft de alarmcentrale van drie grote verzekeraars, SOS- International, opvallend veel zwangere vrouwen, vaak in de ze vende maand van hun zwanger schap, vanuit hun vakantiebestem ming in het buitenland naar Neder land moeten repatriëren. Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichfing in Waddinxveen kunt u zich geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. Openingstijden: di/wo/vr: 9.00 - 17.00 uur do: 9.00-20.00 uur za: 9.00-14.00 uur Staringlaan 6 - Waddinxveen bouwvoorlichting urn voor advies, aanschaf en oriëntatie DEN HELDER (ANP) - Het comité Militairen tegen gemengd varende bemanningen heeft vice-admiraal Brainich von Brainich Felth gisteren in een schrijven aangekondigd de misstanden aan boord van marinesche pen met gemengde bemanningen.openbaar te zullen maken aan de hand van foto's en geschreven en gesproken verklaringen, wanneer de bevel hebber niet serieus ingaat op die misstanden. Het comité - een afsplitsing van het comité Vrouwen tegen gemengd varen - zegt een telex van de vice-admiraal aan een aantal commandanten te hebben onderschept waarin deze zich achter het ministeriële stand punt stelt, dat de integratie van vrouwen in de marine ondanks proble men en negatieve publicaties „overigens mede door uitlatingen van enke len van ons" moet doorgaan. Het comité zegt zich door de uitspraken van de bevelhebber in het telexbericht in de steek gelaten te voelen. „Met uw berichtgeving doet u voorkomen alsof het allemaal zwaar overtrokken is", aldus het comité in de brief aan de vice-admiraal. Een eerste 'onthulling' betreft volgens het comité de overplaatsing van een mannelijke en een vrouwelijke matroos van het bevoorradingsschip Zuiderkruis. De twee, volgens het comité beiden gehuwd, zouden zijn betrapt terwijl zij gemeenschap hadden op een tussendek van het aan een Helderse kade afgemeerd marineschip. Een marinewoordvoerder bevestigde desgevraagd de overplaatsing van het tweetal. Volgens hem had de - gehuwde - vrouwelijke matroos aan boord van de Zuiderkruis een relatie aangeknoopt met een - onge huwde - mannelijke collega. Volgens de woordvoerder zijn de twee niet op intieme handelingen aan boord van de Zuiderkruis betrapt, maar wel vormde de tot een echtschei ding leidende relatie voor de commandant van het schip aanleiding bei den „ver uit elkaar" over te plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5