Onderwijs kampt met gebrek aan invallers Zorg over godsdienstonderwijs Wijk: tweericlïtingverkeer op Breestraat handhaven Cronesteyn moet veiliger worden Cursus opgezet voor ex-leerkrachten 'Centrale maakt te veel herrie' AD /ST LEIDEN VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 LEIDEN De gemeente Leiden begint in september een cursus om leerkrachten die niet meer in het onder wijs werkzaam zijn, te inte resseren voor het invallen bij ziekte op een openbare school. Zij hoopt hiermee het aantal beschikbare in vallers drastisch uit te kun nen breiden. De animo om bijvoorbeeld 's och tends om half negen de zieke me neer A. van groep 6 op school B. te vervangen voor een dag en mis schien wel een week is de laatste jaren afgenomen. Het afgelopen schooljaar was het vóór de ge meentelijke afdeling onderwijs een enorme klus om steeds weer inval lers te vinden. Het is zelfs een keer voorgekomen dat een klas om die reden vrijaf moest worden gege ven. Amtenares Liesbeth Hesselink van de directie onderwijs wil van deze situatie af. Volgens haar is er een aantal oorzaken aan te wijzen, waarom invallers met een lantaarn tje moeten worden gezocht. "Het ministerie van onderwijs betaalt niet voldoende. De mensen die zie ke leerkrachten vervingen, kregen niet gelijk het volledige salaris en de reiskosten werden maar ten de le vergoed. Zoals het zich nu laat aanzien gaat daar binnenkort ver andering in komen. De minister neemt deze zaak eindelijk eens se rieus op. We hebben over deze kwestie al jaren geklaagd. De in valler moet een officiële status krij gen", laat ze zich ontvallen. Een ander punt is dat invallen volgens invallers heel ondankbaar werk is. "Ga er maar aanstaan", zegt Hesselink, "om 's morgens om half negen een groep wildvreemde kinderen die je aan alle kanten uit proberen in het gareel te krijgen. De invaller krijgt van alles voor zijn of haar kiezen. In vele gevallen staat er niets klaar en moet er wor den geïmproviseerd. Geen gemak kelijke klus in een vreemd gebouw en een klas die je niet kent". Om het werk voor de invaller wat aantrekkelijker te maken, of beter gezegd: de invaller meer op zijn taak voor te bereiden, biedt de ge meente in samenwerking met de Leidse Pabo (Pedagogische Acade mie voor het Basisonderwijs) een De cursus richt zich met name op vrouwen die zo'n zes tot acht jaar geleden het onderwijs als leer kracht hebben verlaten, maar die zo af en toe weieens willen insprin gen. "Die zijn er genoeg in Lei den", meldt Hesselink. "Alleen denk ik dat ze tot dusver hebben gedacht: dat is niets voor mij, want wat weet ik van al die vernieuwin gen af? Zou ik nog wel mee kun nen draaien?". De docenten van de Pabo aan het Galgewater hebben de cursus zo ingericht dat alle nieuwe aspecten van het basisonderwijs in vijftien ochtenden worden doorgenomen. Hesselink noemt wat voorbeelden: "hoe pak ik niveau-onderwijs aan? Wat is een schoolwerkplan? Welke nieuwe leermiddelen zijn er?". Daarnaast wordt alle aandacht geschonken aan de vraag: hoe kan ik als invaller zo vlug mogelijk met 'onhandelbare' leerlingen op een goede manier aan de slag? Hesse link: "Voor elke groep hebben we een soort lespakket samengesteld waarmee onmiddellijk kan worden gewerkt. Dit betekent dat als inval ler, mevrouw X wordt opgebeld om in groep 4 les te komen geven, zij onmiddellijk parate stof en kennis bij de hand heeft om de eerste on gemakkelijke uren prettig door te komen". Toekomst De cursus biedt ook de mogelijk heid om een aantal proeflessen te geven op een openbare school, zo dat de invalkracht weer vertrouwd raakt met het lesgeven. Hesselink, meent dat deze 'opstapcursus' een ideale mogelijkheid is voor vrou wen om in de toekomst weer aan de slag te komen. "En wij profite ren daarvan door met een goede poule van betrouwbare invallers te kunnen werken". De cursus die eenmaal per week op een morgen wordt gehouden, wordt door de gemeente bekos tigd. Zoals het er nu uitziet, is de aanvangsdatum 12 september en kunnen er ten minste 15 personen worden geplaatst. 'Oud-leerkrachten' die zich willen aanmelden, kunnen zich wenden tot de directie onderwijs/Liesbeth Hesselink Politie haalt 48 fietsen bij station weg LEIDEN - De politie heeft gisteren op het Stationsplein achtenveertig fietsen en één brommer, die daar verkeerd waren geplaatst, meege nomen. Drie fietsen stonden als ge stolen gesignaleerd en kunnen door de eigenaren gratis worden opgehaald. De overige fietsen en bromfiets kunnen tegen betaling van een boete eveneens worden af- LEIDEN - Eerstejaarsstudenten werden gisterochtend bij studentenvereniging Augustinus aan het Rapen burg verrast op een Romeins ontbijt. De nieuwe Leidse studenten die in het kader van 'El Cid' deze week van hot naar her zijn gesleept in hun universiteitsstad, keken er wat slaperig bij. De in het Romeins gestoken oudere jaars bleken daarentegen wakkere jongens - rare jongens die Romeinen, zou Obelix zeggen. Het ontbijt werd opgeluisterd met Romeinse lezingen via de geluidsinstallatie. (foto Fred Rohde) Stichting: weinig aanmeldingen door misverstanden LEIDEN - De Stichting Gods- openbare basisscholen verwarring dienst Onderwijs op Openbare scholen (GOOS) is bang dat bij c de brief die de ge- het godsdien- Boze ontslagen leerkracht uit stadhuis gezet LEIDEN - De politie heeft gisteren een vijfentwintigjarige man uit het Stadhuis moeten verwijderen die* het kantoor van het hoofd van de directie onderwijs weigerde te ver laten. De man had zich daar ver voegd, omdat hij vorig schooljaar als leerkracht was ontslagen. Gis teren was hij gewoon weer naar de school gegaan, waar hij vóór de vakantie had gewerkt, maar daar was hij niet welkom. Na een ge sprek op de afdeling onderwijs wil de hij daar niet weg. Ook niet toen de gearriveerde politie hem daar toe sommeerde. Daarop is de man het Stadhuis uitgezet. Reu dank zij teefgepakt LEIDEN - Een man die gister ochtend omstreeks kwart voor elf op het Valkenpad met zijn bouvier liep te wandelen, sloeg alarm bij de politie, omdat het dier was losgeslagen en niet reageerde op zijn roepen. De hond, een reu, was met geen mogelijkheid te pakken te krij gen. Daarop ging de diensthon- dengeleider van de politie met een teef op pad, waardoor de reu zich gemakkelijk liet verlei den. Het beest kon snel worden gepakt en aan zijn baas worden teruggegeven. ders van kinderen op de Leidse stonderwijs onlangs heeft ge- stuurd. De stichting leidt dit af uit het geringe aantal reacties: slechts honderddertig ouders van leerlin gen hebben de gemeente te ken nen gegeven dat zij prijs stellen op handhaving van één uur gods dienstles per week. In voorgaande jaren genoten meer dan duizend leerlingen in de twee hoogste groe pen van de Leidse openbare basis scholen godsdienstonderwijs. Met de invoering van het vak geestelijke stromingen in het ba sisonderwijs wil de gemeente dat de openbare scholen niet langer al le kinderen godsdienstonderwijs geven. Tot nu toe moesten ouders kenbaar maken dat zij per se niet wilden dat hun kind godsdienston derwijs zou krijgen. Met ingang van het komende schooljaar is dat omgedraaid: ouders moeten via een invulstrook laten weten er. prijs op te stellen dat hun kinderen godsdienstonderwijs krijgen. Mevrouw C. Rietveld en C. van der Plas van de stichting GOOS zijn bang dat de verwarring is ont staan over het begrip 'geestelijke stromingen'. "De meeste mensen zullen denken dat geestelijke stro mingen in plaats is gekomen van het godsdienstonderwijs. Dat die begrippen op hetzelfde neerko men. Maar dat is niet het geval. Want bij het vak geestelijke stro mingen krijgen de leerlingen les in onder meer wereldgodsdiensten, humanisme en marxisme. Terwijl godsdienstonderwijs is bedoeld om verhalen uit de bijbel onder de jeugd te verspreiden". Niet dat de stichting GOOS iets op dat vak geestelijke stromingen tegen heeft, maar dan als aanvul ling op de godsdienstles. Rietveld: "De vergelijking gaat niet hele maal op, maar het is net zo iets als computerkunde geven en de re kenles afschaffen". De stichting heeft ook bezwaar tegen het feit dat de indruk is ge wekt dat ouders zelf voor de kos ten van de godsdienstles moeten opdraaien. "Dat is niet het geval. De lessen worden door de kerken bekostigd". Binnenkort zullen vertegen woordigers van de stichting, die drie jaar geleden werd opgericht, nog een gesprek met wethouder Van Dongen (onderwijs) over de kwestie hebben. "Dat er nu ineens zo weinig animo voor die gods dienstlessen is, geloven wij niet". Kort geding tegen energiebedrijf DEN HAAG/LEIDEN - Vier bewo ners van de Maresingel hebben het energiebedijf Rijnland in kort ge ding voor de rechter gedaagd om dat de op 23 juni in gebruik geno men nieuwe warmtekrachtcentrale van het bedrijf te veel lawaai maakt. De president van de recht bank in Den Haag wordt gevraagd om het EBR te verplichten de cen trale te sluiten of althans die onder delen ervan die het lawaai veroor zaken. Dit met een dwangsom van een miljoen gulden per overtre ding als stok achter de deur. De bewoners van nummers 24 en 25 van de Maresingel, wier wonin gen recht tegenover de centrale lig gen, zeggen dat de centrale hun continu geluid- en trillingoverlast bezorgt. Het is een vrij monotoon geluid dat vooral 's avonds en 's nachts goed hoorbaar is. De trillin gen zijn zowel goed voelbaar op de begane grond als op de eerste ver dieping waar de slaapkamers lig gen. Metingen die door de provin cie zijn uitgevoerd hebben inmid dels aangetoond dat het energiebe drijf het toegestane geluidsniveau van 45 decibel overschrijdt. De eisers in het kort geding zeg gen dat zij door een en ander last hebben gekregen van slapeloos heid, hoofdpijn, concentratiestoor nissen, werk- en studieproblemen. Zij bestrijden de mededeling van het energiebedrijf dat omwonen den slechts af en toe hinder van de centrale zullen ondervinden. Vrachtwagen rijdt over been LEIDEN - Een man uit Rijnsburg die gisteren op de Voorschoterweg bezig was met grondwerkzaamhe den voor het Energiebedrijf werd overreden door een vrachtwagen met aanhanger, die daar ook op het werk rondreed. De wagen reed per ongeluk over het been van de Rijnsburger, die voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis moest worden gebracht. Nieuwe naam voor basisschool: De Singel LEIDEN - Sinds gisteren heet de H. Hartschool aan de Herensingel 'r.k. basisschool De Singel'. Vorig jaar fuseerden de Alphons Ariënsschool en de H. Hartschool. In die tijd werden de scholen verbouwd en werd nog even gewacht met een nieuwe naam. Voor de nieuwe naamgeving werd een wedstrijd onder de leerlingen uitgeschre ven, die gewonnen werd door Jeroen Koolmoes en Lisette van Ballegooyen. Zij mochten gisterochtend de nieuwe naam onthullen. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - De wijkvereniging voor de Pieters- en Academiewijk wijst het afsluiten van de Breestraat voor autoverkeer, en dé proef die de gemeente daarmee wil nemen, af. Ook het instellen van eenrich tingverkeer in deze straat kan in de ogen van de wijkvereniging geen genade vinden. Dat blijkt uit de Advies landschapsarchitectes: LEIDEN - Het park Cronesteyn moet veiliger worden gemaakt. Bu- ro ZijAanZicht, een Wagenings bu reau van landschapsarchitectes, heeft de gemeente een aantal aan bevelingen gedaan, die de veilig heid in het nieuwe polderpark kunnen vergroten. De gemeentelij ke directie groen heeft een aantal van deze suggesties overgenomen. Brute roof van schoudertas LEIDEN - Een 77-jarige vrouw die gisteravond bij een bushalte op het Stationsplein stond te wachten is op brute wijze van haar tas be roofd. Zij had het hengsel van de schoudertas enkele malen om haar pols gewikkeld, maar niettemin za gen twee mannen kans de tas van haar arm te rukken. Een andere buspassagier die ook stond te wachten is daarop met de gedupeerde vrouw naar het bus haltestation gegaan, waar de poli tie werd gebeld. Die was snel ter plaatse en kon de inmiddels ge vluchte daders pakken. De twintig en eenentwintigjarige Leidenaren werden ingerekend en de vrouw had haar tas, waarin onder meer vijftig gulden en een betaalpas za ten, terug. Het gaat hierbij om de zoge naamde 'sociale veiligheid'. In het rapport wordt onder een sociaal veilige plek verstaan "een plek waar men niet bang hoeft te zijn dat men geweld aangedaan wordt door een ander persoon". De direc tie groen heeft zelf de opdracht verleend aan het bureau om het rapport over de sociale veiligheid van Cronesteyn te maken. De di rectie haakte daarmee in op de dis cussie die over dit onderwerp bin nen de gemeente gaande is en die heeft geleid tot de nota 'Veiligheid op straat'. In het rapport van ZijAanZicht wórden aanbevelingen gedaan vóór overzichtelijke en op sommi ge plekken niet te dichtbegroeide beplantingen, het aanleggen van voldoende paden en verblijfsplaat sen en waar nodig een goede ver lichting. Polderpark Cronesteyn ligt, grenzend aan Zoeterwoude, tussen het Rijn-Schiekanaal, de Vrouwen- weg, rijksweg 4 en de spoorlijn Lei den-Alphen. De directie groen van de gemeente is verantwoordelijk voor de aanleg en het onderhoud van het negentig hectare tellende recreatiegebied. Naar aanleiding van de opmerkingen in het rapport van Buro ZijAanZicht zijn een aan tal punten in het park nader beke ken. Besloten is bij de ingang bij Het park Cronesteyn. Dichtbegroeide beplanting langs beide zijden van een pad is iets dat volgens Buro ZijAanZicht vermeden zou moeten worden. (foto Wim Dijkman) de spoorbrug het Cronesteynpad beter zichtbaar te maken. Aan de kop van de Mallêsloot worden bankjes geplaatst, zoals er ook al een paar door de provincie langs het kanaal zijn gezet. De gemeente lijke afdeling wil niet ingaan op de suggestie van het bureau om de be planting bij de 'avonturenspeel- plaats' voor kinderen weg te halen. Wel belooft zij de eilandjes in het park met elkaar te verbinden: niet door bruggetjes of stapstenen, zo als bepleit door het adviesbureau, maar via een kabelbaan. Beginnend bij de Lammebrug zou de directie groen langs het Cro- nesteinpad graag een wandelpad aanleggen. Dit blijkt echter op be zwaar te stuiten bij de provincie, die de grond waar het pad zou kun nen komen in eigendom heeft en het daslook dat daar groeit, wil be schermen. Wel mag er een voetpad komen tot aan de ingang van het landgoed Cronesteyn. Een voetpad langs de boerderij en de bosrand wordt door de directie groen afge wezen. De pachter van de boerderij ondervindt volgens de gemeente- lijke afdeling nu al hinder van hon den die vanuit het park de sloot overzwemmen en achter vee aanja gen. Ook het leefgebied van de vo gels zou door zo'n pad worden ver stoord. Wel worden nabij de in gang van de Lammebrug enkele banken geplaatst. Ook neemt de directie groen de suggestie over om enkele verbin dingspaadjes aan te leggen tussen het volkstuincomplex en het fiets en voetpad dat er achterlangs loopt. Aanrijding LEIDEN - Een 16-jarige bromfiet ser is gisteren na een aanrijding met een auto met een gekneusde knie, een vleeswond aan, het scheenbeen en verwondingen aan zijn linkerhand naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. De automobilist, een29-jarige Leidenaar, reed gistermiddag om streeks half vier op de Kanaalweg in de richting van het Lammen- schansplein. Toen hij rechtsaf een bouwterrein wilde opdraaien zag hij de Leidse bromfietser, die uit de tegenovergestelde richting op het fietspad reed, over het hoofd. Een aanrijding was het gevolg. Ook tekeningen op expositie kastelen LEIDEN - De kleine tentoonstel ling 'Van het versterkte huis tot het kasteel' in de Hooglandse Kerk is uitgebreid 32 tekeningen van be staande kastelen. Deze tekeningen zijn beschikbaar gesteld door H. Küller. De Nederlandse Kastelen stichting heeft inmiddels een fol der ter beschikking gesteld waarin de openingstijden van de verschil lende kastelen zijn vermeld. De ex positie is tot en met eind septem ber in de Hooglandse Kerk. Kettingbotsing LEIDEN - Bij de Wilhelminabrug is gisterochtend een kettingbot sing ontstaan toen een auto, be stuurd door een 24-jarige Leide naar, tegen een achterste auto in een file opbotste. Oorzaak daarvan was het feit dat de man plotseling moest niesen. Drie voertuigen wer den flink beschadigd. reactie van de vereniging op de dis cussienota van het college over de bijstelling van het verkeerscircula tieplan. Liever ziet de wijkvereniging dat een andere oplossing uit de discus sienota wordt doorgevoerd: het handhaven van het huidige twee- richtingverkeer met verkeersrem- meride maatregelen op Botermarkt en Vismarkt. Daarbij zouden dan wel allerlei -maatregelen moeten worden genomen om het door gaande verkeer in de Breestraat te verminderen. De wijkvereniging denkt hierbij aan een verlaging van de maximumsnelheid in deze straat en aan het treffen van zoge heten fysieke maatregelen (drem pels bijvoorbeeld). Tegelijkertijd moet de gemeente voorkomen dat sluipverkeer door de Pieterswijk gaat rijden. De ver eniging meldt voorts veel voor het plan te voelen om het busverkeer in de Breestraat te verminderen door het lijnennet aan te passen. Ten slotte pleit de wijkvereniging ervoor dat het fietsyerkeer, al dan niet verplicht over een aparte route wordt geleid: de marktenroute, het Galgewater en eventueel de Lange-' brug. Niet creatief De wijkvereniging voor de Pie ters- en Academiewijk wijst afslui ting van de Breestraat en het in stellen van eenrichtingverkeer daar af omdat bewoners en bezoe kers van de Pieterswijk daardoor enorm worden gehinderd. Ze zul len erg ver moeten omrijden om hun bestemming te bereiken, zo stelt de vereniging in haar reactie. Verder is zij bang dat, als deze oplossingen worden doorgevoerd, het (sluip)verkeer in deze wijk zal toenemen. De vereniging vreest dat automobilisten zich dan nog minder gelegen laten liggen aan bepalingen als eenrichtingverkeer. De huidige verkeerscirculatie in de Pieterswijk, die is bedoeld om het doorgaande verkeer in deze wijk te weren, zal onder druk komen te staan en mogelijk gewijzigd moe ten worden, aldus de vereniging: Zij stelt dat ze daar 'ten sterkste' op tegen is. Overigens vindt de vereniging dat de gemeente in haar bijstel lingsnota niet al te creatief te werk is gegaan. De oplossingen die wor den aangedragen zijn volgens haar erg 'zwart-wit'. "Er zal altijd wel een groep fel tegen zijn", schrijft de wijkvereniging. Liever had ze gezien dat er was gezocht naar op lossingen waarin iedere groep be langhebbenden zich redelijk zou kunnen vinden. Ook wijst ze erop dat het tame lijk absurd is dat de gemeente klaagt over de nood van de voet gangers in de Breestraat. Want te gelijkertijd staat ze toe dat in het smalste stuk van deze straat twee terrassen zijn gevestigd. Waardoor voor voetgangers erg weinig ruim te op het trottoir over is. Ook vindt ze het vreemd dat de gemeente in het overige deel van de Breestraat op het trottoir een keur van obsta kels voor voetgangers toelaat, zoals reclameborden en uitstallingen. Daarnaast moet het haar van het hart dat niet merkbaar wordt opge treden tegen stoep- en foutparkeer- ders en tegen hinderlijk laden en lossen. "Aanpak van deze zaken zou de verkeerssituatie op zich al verbeteren. Daar hoeven geen in gewikkelde varianten voor te wor den bedacht". Overigens meent de vereniging dat door het nieuwe parkeerregime de verkeersdrukte in de Breestraat al enigszins is af genomen. Noordeinde In haar brief vraagt de wijkver eniging ook aandacht voor het Noordeinde. Ze stelt vast dat de problemen van deze straat nauw zijn verbonden met die in de Bree straat. Hoewel de problemen in het Noordeinde in feite nog groter zijn doordat deze straat smaller is. Ver keersmaatregelen in de Breestraat zouden echter gunstige gevolgen hebben voor het Noordeinde. De vereniging pleit er voor om ook hier het doorgaande verkeer te ont moedigen door een aantal aanvul lende maatregelen. Biedt dat geen soelaas, dan zou kunnen worden overwogen om in het Noordeinde eenrichtingver keer in te stellen, in de richting van het Kort Rapenburg. Dit levert weliswaar overlast op voor de be woners van de Pieterswijk en voor al de Academiewijk. Ze zullen een flink stuk moeten omrijden. Maar dat moeten ze maar voor lief ne men om de problemen in het Noordeinde te verminderen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3