Zoeterwouds graathuis aan zoveelste leven toe Kasteel Duinrell dit najaar tegen de vlakte Brug bij Oegstgeester kanaal in 1987 gereed Zoeterwoudse buurtbus stop op meer plaatsen Duintuin van Meyendel vernoemd naar raadslid Noordwijkse politie verrast door vrijlating verdachte moordaanslag Verkeer Voorschoterweg omgeleid Watersporters krijgen voorzieningen bij Joppe Leiderdorpse gluurder actief Open huis kanovereniging 'Rijnland' PAGINA 2 REGIO LEIDEN VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 Agenda OEGSTGEEST - Als alles mee zit, zal de voet/fietsbrug over het Oegstgeester kanaal, ter hoogte van de Hazenboslaan, voor de zo mer van 1987 gereed zijn. Zowel in de commissie ruimtelijke or dening als financiën werd deze week duidelijk dat Oegstgeest genoeg heeft van het wachten op een duidelijk antwoord van het Hoogheemraadschap. "We zijn het beu, we gaan beginnen", zo typeerde wethouder Van Veen gisteravond de gevoelens. Alhoewel de noodzaak van de voet/fietsbrug allang is bewezen, stelde de gemeente Oegstgeest de bouw alsmaar uit omdat het Hoogheemraadschap uitspraak zou doen over de verbreding van het kanaal. Nu duidelijk is ge worden dat het Hoogheemraad schap de beslissing daarover pas volgend jaar neemt, wil de ge meente niet langer wachten. Van Veen verwacht bovendien dat het Hoogheemraadschap de eerste 25 jaar het kanaal zeker niet zal gaan verbreden. Brug plus bijkomende kosten gaan on geveer negen ton kosten. ZOETERWOUDE - De route van de Zoeterwoudse buurtbus wordt uitgebreid. Met ingang van komen de maandag rijdt de bus ook langs de Wilgenhof, de nieuwe wijk aan de Hoge Rijndijk. Bovendien zal de buurtbus voortaan ook Huize Erasmus in het dorp aandoen. Ove rigens blijven de tijden van de dienstregeling onveranderd. Een en ander is besloten na overleg met busmaatschappij West-Nederland, die geen problemen met de uitbrei ding had. De route is uitgebreid omdat ver schillende ingezetenen van Zoeter- woude daarom hebben gevraagd. Een en ander kwam naar voren tij dens een avond voor chauffeurs, in mei dit jaar. Daar werd ook duidelijk dat er nu snel vrijwilligers moeten bijko men die de buurtbus kunnen be sturen. Van een nijpend tekort aan chauffeurs is nog geen sprake, maar voor het zo ver is wil het co mité het bestand uitbreiden. Men sen die nog geen 70 jaar zijn en be schikken over een gewoon BE-rij- bewijs kunnen zich aanmelden bij de voorzitter van het comité, tele foon 01715-1423, of bij de coördina trice, telefoon 1432. WASSENAAR - De duintuin van Meyendel heet vanaf vandaag de H. Sicman-Hardemantuin. Me vrouw Sicman, directrice van de Haagse prinses Beatrix Scholen gemeenschap, was van 1955 tot 1986 lid van de Haagse gemeen teraad. De tuin wordt naar haar vernoemd als blijk van waarde ring voor haar belangstelling en inzet voor milieueducatie in het onderwijs. In de tuin, cue een hectare meet, is een groot aantal wilde duinplanten samengebracht. Hij wordt vooral gebruikt voor mi- lieueducatieve activiteiten van de Dienst Groenvoorzieningen en Milieueducatie. In het naast gelegen bezoekerscentrum, aan het einde van de Meyendelse- weg, beschikt die dienst over een dagcentrum. Ook niet-scholieren zijn van harte welkom. Ter gele genheid van de naamgeving is een gidsje opgesteld, dat gratis wordt verstrekt. Tuin en bezoe kerscentrum zijn van tien tot half een en van een tot vier uur ge opend. Dinsdag- en donderdag ochtend zijn ze gesloten. Ooit kleuter- en naaischool, nu edelsmederij ZOETERWOUDE - Het karakte ristieke pand naast de katholieke kerk in de Zoeterwoudse Zuid- buurt is aan z'n zoveelste leven be gonnen. Een edelsmederij heeft zich genesteld in het huis dat, als eigendom van de kerk, al aan jong en oud onderdak heeft geboden. Aan kleuters, jongeren en 'dames'. In de jaren dertig bouwde de kerk het als graalhuis en werd het pand het domein voor de vrouwen beweging in Zoeterwoude. De Duitsers verboden de graal beweging tijdens de oorlogsjaren. Waarna het uiteindelijk werd be stempeld tot kleuterklas: de aan de overkant gelegen kleuterschool was te klein en men week uit naar het huis, dat aan de buitenkant door een Mariabeeld wordt opge sierd. Jan van Gent, bestuurslid van 'Oud Zoeterwoude', weet zich te herinneren dat de benedenverdie ping ook nog in gebruik is geweest als naaischool. Nonnen gaven er les aan meisjes uit de hoogste klas sen en aan kinderen, die al van school waren maar nog wel wat handvaardigheidsonderricht kon den gebruiken. Club oftewel het Spinneweb. Waarop het pand werd gebruikt als thuishaven voor jongeren en kin deren, die er deden aan handenar beid, theater, creativiteitsontwik- keling en spelletjes. Ook cursussen en een soos vonden er plaats. 't Spinneweb verliet het pand uiteindelijk nog voordat de club werd opgeheven, onder meer om dat het de club te duur werd. De hoogte van de huur vormde voor de edelsmederij uiteraard een veel minder groot probleem. Na een grondige verbouwing nam het be drijfje er onlangs z'n intrek. Verwaarloosd Volgens Van Gent is het huis me de zo karakteristiek omdat het in zoveel stijlkleuren is geschilderd. Anno 1986 zal daarvan aan de bin nenkant weinig meer te merken zijn. De nieuwe gebruiker heeft er tienduizenden guldens voor uitge trokken om het verwaarloosde pand in een nieuw jasje te steken. Zwart, grijs en wit zijn de eigen tijdse kleuren die nu binnen over heersen. Her en der zijn nieuwe muren opgetrokken om het huis geschikt te maken voor zijn nieu we functie. Het enige dat nog aan vroegere tijden herinnert, zijn de paarsblauwe tegels in de hal. Maar onder die 'make-up' is het pand wel zoveel mogelijk in de oude staat gelaten. En de bomenrijke tuin staat er nog net zo bij als vroe ger. Eigenaar Beerendonk van de edelsmederij, hij is zelf boven gaan wonen, zegt achteraf zich wel een beetje op de verbouwing te hebben verkeken. "Er is gigantisch veel breekwerk aan te pas gekomen. Ja, dat zie je ook niet meteen als je er voor het eerst inkomt. Dat soort dingen valt nu eenmaal fvaak te gen". Een voorbeeld? "Toen we bezig waren, kwam een deel van het pla fond ineens naar beneden. De pla fonds moesten helemaal worden vernieuwd. Maar ach, je vergeet snel", aldus Beerendonk, die bijna vijf maanden bezigwas. Waar vroeger kinderen speelden, staan nu machines opgesteld die de sieraden moeten vervaardigen. Het bedrijfje is redelijk uniek in zijn soort: in Nederland zijn er hooguit tien die met dit zogeheten gietsysteem werken, aldus Beeren donk. Laatste gebruiker? Of Beerendonk de laatste gebrui ker is? Wie zal het zeggen. Hij heeft het pand in elk geval voor vijfjaar gehuurd. En hij neemt aan dat het contract daarna stilzwijgend wordt verlengd. Hij is er op dit moment blij mee. "Weliswaar was het erg uitge woond, maar het is heerlijk ruim én vrijstaand. Bovendien zitje hier zo op de snelweg". De nieuwe huurder (met kat) van het karakteristieke pand, waarin voorheen de Vrije Club zetelde, en een van de personeelsleden. Veel is er verbouwd, maar het Mariabeeld rechts) bleef ongeschonden. (foto's Holvast) VOORSCHOTEN/LEIDEN - Het verkeer over de Voorschoterweg wordt vanaf vandaag tot 6 septem ber over de oostelijke rijbanen ge stuurd omdat provinciale water staat de westelijke brugklap van de Hooghkamerbrug kant vernieuwt. Van 6 tot 27 september is de situa tie precies omgekeerd wanneer de oostelijke klap wordt vervangen. Tijdens deze weken gaan de werkzaamheden aan de weg onver minderd door. Vanaf de Leidse Brahmslaan tot aan de bushalte voor de Voorschotense Zilverfa- briek wordt de rechterrijbaan om gezet in een busstrook, voor het ongehinderd doorstomen van e openbaar vervoer. De kruispunten Popf6StlV<ll al een stuk busbaan aangelegd, sa men met stoplichten die vanuit een bus kunnen worden beïnvloed. Bij de kruisingen Koningin Juliana- laan/Wijngaandenlaan, Veurseweg/ Karei Doormanlaan komen in de toekomst ook korte stukjes bus baan om de busdiensten regelmati ger te laten lopen en op die manier het niet doorgaan van de Leidse Baan op te vangen. Nadat alle werkzaamheden op de grens van Leiden en Voorschoten zijn afgerond, mogen fietsers aan de zuid-west kant van de weg in twee richtingen rijden. Vooral de gemeente Leiden had hierop aan gedrongen. Fietsers richting Lei den zuid-west en de scholenge meenschap De Vlietschans hoeven dan geen gevaarlijke oversteek meer te maken. Meerburg bij Brahmslaan en Leidseweg- noord worden aangepast. Bij de Brahmslaan wordt de oversteek voor fietsers en bromfietsers klei ner en neemt het uitzicht toe. Het kruispunt voor de Zilverfabriek krijgt verkeerslichten. Dit geeft overzicht en doseert het verkeer beter. Grote files zouden er zo niet meer zijn. Provinciale waterstaat, die vorige week met de werkzaam heden begonnen is, hoopt eind ok tober klaar te zijn. Jongerenvereniging Utopia or ganiseert komende zondag, 17 au gustus, een popfestival waar drie bands zich presenteren: 'De Ras pers', 'The E-wood project' en 'Tender Madness'. De bands spe len muziek, variërend van Neder landstalige rock roll tot serieu ze ballads. Aanvang twee uur 's middags. Bij goed weer wordt het festival buiten op het parkeerter rein van sporthal De Klaverhal gehouden, bij minder goed weer in 'De Westender', het onderko- De Zoeterwoudse gymnastiek vereniging Meerburg begint mor gen een nieuwe activiteit: een groep voor jongens van zes tot ne gen jaar. In het verleden bestond er voor deze tak van sport te wei nig animo van 'de mannen', maar de tijden zijn veranderd, aldus Meerburg-woordvoerder Van der Meer. Morgenochtend tussen negen en tien kunnen jongens van zes tot negen in de Eendenkooi terecht voor een vrijblijvende, open les. Blues Bianco De Amerikaanse bluesband 'Blues Bianco' treedt morgen op in het Voorschotense jongeren centrum De Lindehoeve, gelegen aan het Van der Haarplein. Aan vang tien uur 's avonds. NOORDWIJK/DEN HAAG - De vrijlating van de 39-ja- rige Rotterdamse horeca ondernemer die eerder dit jaar werd veroordeeld voor een moordaanslag op de Noordwijkse projectont wikkelaar M. Kuypers, is voor het slachtoffer van de aanslag en voor de Noord wijkse recherche als een volslagen verrassing geko men. Zowel de politie als Kuypers kre gen gistermiddag pas te horen dat de Rotterdammer op last van het gerechtshof in Den Haag eerder deze week was vrijgelaten. De man was in mei van dit jaar door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Met de vrijlating van de horeca ondernemer loopt het gerechtshof vooruit op de behandeling van de strafzaak in hoger beroep. Kuypers wilde geen commentaar leveren op de vrijlating van de man die hij aan de hand van foto's her kende als de dader van de aanslag op zijn leven. De Noordwijker wil de wel kwijt dat zijn gezondheid op dit moment 'uitstekend' is. De eerste reactie van de Noord wijkse politie was dat het recht zijn loop moet hebben. "Kennelijk had den wij niet voldoende bewijzen verzameld om de man achter de tralies te houden", aldus een woordvoerder van de Noordwijkse recherche. "We zijn met deze zaak aan het eind van ons Latijn". Volgens deze zegsman is het niet onmogelijk dat de Rotterdammer op vrije voeten is gesteld nadat zich getuigen hadden gemeld om te verklaren dat de Rotterdammer op de avond van de moordaanslag in zijn woonplaats was. Begin juli, na de uitspraak van de rechtbank, plaatste de veroor deelde Rotterdammer een adver tentie in een landelijk ochtend blad, waarin getuigen werden op geroepen die hem op de avond van de aanslag in zijn woonplaats had den gezien, zich te melden. Volgens de advocaat van de Rot terdammer, mr. B. Rietbergen, zijn er enkele reacties op de adverten tie binnengekomen, maar deze hebben niet geleid tot de vrijlating van zijn cliënt. Deze getuigen zijn volgens mr. Rietbergen ook niet gehoord door het gerechtshof. "Het hof is louter en alleen op grond van de stukken tot de vrijla ting gekomen", aldus de raadsman van de Rotterdammer. WARMOND - Langs het War- mondse recreatiemeer 't Joppe ko men extra voorzieningen voor wa tersporters. Bewoners zonder boot zullen er niets van merken: haven tjes, steigers, afvalbakken en pick nicksets komen langs de Zwanbur- LEIDERDORP - Een gluurder heeft gisteravond rond elf uur be woners van de Leiderdorpse Her- telstein onplezierige minuten be zorgd. De politie werd gewaar schuwd, maar die trof niet de 1.75 meter lange jongeman aan die door de ruiten had gekeken. Gluren op andermans terrein is strafbaar en komt volgens de politie wel vaker voor. De laatste maanden was het echter stil op dit front. WASSENAAR - Kasteel Duinrell, gelegen in het gelijknamige recrea tiepark in Wassenaar wordt dit na jaar gesloopt. De gemeente heeft een sloopvergunning afgegeven voor het pand dat zo verwaarloosd is dat opknappen miljoenen zou kosten. Eigenaar graaf van Zuylen van Nijevelt heeft dat er niet voor over. "Een commercieel bedrijf kan niet als hobby een kasteel on derhouden", zegt hij, strooiend met termen als "cash flow". Volgens hem heeft het pand geen functie binnen het bedrijf. Het is een aardig gezicht, meer niet. Verschillende keren heeft Van Zuylen laten onderzoeken wat er gedaan kan worden met de boe renhofstede. Omtoveren tot een spookhuis a la Disney? Nee, daar voor zijn de trappen te smal en de kamers niet hoog genoeg. De brandweer zou de zaak afkeuren. Bovendien zou het veel goedkoper zijn om het af te breken en een ge heel nieuw kasteel te bouwen. Andere mogelijkheid zou zijn om het na de restauratie te verhuren aan een ambassade of er een mu seum in te richten. Beide mogelijk heden passen niet zo goed in een recreatiepark en bovendien is Ne derland al het "dichtstbevolkte museumland ter wereld", aldus Van Zuylen. Het wordt dus sloop en aanvan kelijk komt er een tijdelijke par keerplaats met zo n 100 plaatsen. Later zou er een groot theater kun nen verrijzen. De shows van de af gelopen twee jaar zijn "zo succes vol" geweest, dat Duinrell er mee wil doorgaan. De tent lijkt hier, ge let op de geluidsoverlast, niet zo geschikt voor. Bovendien kunnen in een theater ook 's winters heel goed shows worden gegeven. Het middenstuk van het kasteel stamt uit 1550, maar door de vele stukken die later zijn aangebouwd is er nu weinig van over. Het is een allegaartje van bouwstijlen en flink vervallen. Lekkende daken, lek kende goten en kapotte ramen worden provisorisch dichtge maakt. Op dit moment wonen er nog werknemers van de camping. Het verval trad in tijdens de oorlog. Het gebouw werd verhuurd aan de rijksgebouwendienst en tot 1943 hield dr. Wimmer hier domici lie. Hij was een van de vier rechter handen van Seyss Inquart, de rijkscommissaris voor het bezette Nederland. Daarna zochten allerlei andere Duitse legeronderdelen hier hun heil. "Als het koud was haalden ze het hout uit de vloer', verhaalt de directeur. Na de oorlog is het kasteel gedeeltelijk opge knapt en werd het tot 1960 ver huurd aan diverse families. De graaf is net niet in het pand geboren en heeft er tot zijn tiende geleefd. Kasteel Duinrell in het gelijknamige recreatiepark: binnenkort prooi van de slopershamer. (foto Holvast) gerpolder. Dit eiland ligt tegenover recreatie-eiland Koudenhoorn, loopt van Leede tot Zijl en ont beert een brug. De raadscommissie voor financiën had gisteravond geen enkele moeite met de plan- Ze kosten de gemeente waar schijnlijk niets. Van de 1,4 miljoen gulden betaalt het ministerie van landbouw en visserij 75 procent, de provincie zou 15 procent bijdra gen. De overige 10 procent komt voor rekening van Warmond, maar ze hoopt dat dit geheel gedekt wordt door een vermindering van de uitgaven. Met de provincie heeft zij namelijk afgesproken dat zij niet langer de wanden van zand- wingebied 't Joppe met een laag grond hoeft af te dichten. De plannen zien er als volgt uit: er komen vier haventjes met een waterdiepte van een meter, er wor den drie steigers aangelegd met een lengte van 50 meter en een breedte van 1,50 meter en er ko men afvalbakken, picknicksets en damwandconstructies. Een deel van de boezemkade wordt ver laagd, er komt wat riet en de grond achter de dijk wordt gespit en gef reesd. Om de voorkomen dat de boeren van de Zwanburgerpolder last krijgen van de watersporters wordt de Kruiskade, die evenwij dig aan de kade loopt, verbreed. LEIDERDORP - Ter gelegenheid van het tiepjarig bestaan houdt de Leiderdorpse kanovereniging 'Rijnland' dit weekeinde open huis. Morgenochtend om elf uur wordt het spits van het feestweek- einde afgebeten met een jubileum- tocht, die grotendeels door de Leidse grachten zal voeren, 's Mid dags is er van vy f tot half zeven een receptie in de vorm van een reünie, waarbij alle oud-leden welkom zijn. Zondag organiseert de kanover eniging clubwedstrijden die in de vorm van behendigheidswedstrij den worden gevaren. Alle activitei ten worden gehouden in en bij de kanoloods langs de Does in Leider dorp. De loods is te bereiken via de Mauritssingel, links voor de nieu we Achthovenerbrug over de Does. VRIJDAG Lelden Le Bambou - Herenstraat 1, Leidse Folkclub Horus organiseert een optre den van Reckless Fingers, 21 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - Lange- gracht 65, disco, 21-2 uur. Filmhuis LVC - TAwentura', 22.15 uur. Kykhuis - 'Kaos', 19.30 uur, 'West Side Story', 19.30 en 22.15 uur. Voorschoten Zwembad Het Wedde - avond-zwem- vierdaagse, tussen 18-19.30 uur. ZATERDAG Leiden VW-kantoor - Stationsplein, rondwan- I deling door de Leidse binnenstad, 10.30 Rosmolenplein kindervrijmarkt, 10-17 Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leiderdorp Kanoloods langs de Does - via Maurits singel te bereiken, jubileumweekeinde Leiderdorpse Kano Vereniging met ju- bileumtocht om 11 uur door de Leidse grachten, receptie/reünie van 17 tot 18.30 uur. Warmond Kaag nationale zeilwedstrijden in vele klassen, hele dag. Voorschoten Plein Gereformeerde Kerk - rommel markt S.V. Voorschoten, 9-15 uur. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 24 uur: R. v. Leeuwen, I Fagelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyec, Pieterse, v. Gent, I Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R. Taytelbaum, tel. 120266; spreekuur Hogewoerd 138. zo 8 uur tot 24 uur: F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; spreekuur Minnebroers- gracht 41. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne. de Lt. de Kanterstraat 32, tel. 134345. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel. 141225. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420; spreekuur Haagweg 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reindets, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268. Leiderdorp za, J. de Kanter, tel. 171687; zo, F. Hui- bers, L. v. Ouderzorg 80, tel. 897577; spreekuur van 12.30-13 uur op Ylas- kamp 16, tel. 891100. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten za, F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352; zo, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout; tel. 02522-10140. Wassenaar za, J. Huls, tel. 13027; spreekuuradres Hofcampweg 65; zo, M.H. van Tolingen sr., tel. 78303; spreekuuradres Wetering laan 4. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 15 tot vr 22 augus tus door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Kooi Apotheek, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel. 220513. Voorschoten en voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster/mevr. Koster-Stoker, Narcis- straat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: Th.K.H. Holt, Breestraat 58a, Leiden, tel 146004. Voorschoten, Wassenaar R. da Silva, Van Duivenvoordelaan 36, tel. 14767. rLEIDSCH -M DAGBLAD* GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Leiden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2