Atletiektop aan de slag in Leidse Hout Libregts: psycholoog in Griekse voetbal Bionda Zonderop verrast Pardoel Favorieten nu al uitgeschakeld Noordwijk langs NFC VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - Een gedeelte van de na tionale atletiektop treedt morgen aan op de kunststofaccommodatie in de Leidse Hout voor de ontmoe ting tussen de mannenteams van Nederland, Schotland en Noord- Ierland. Daarmee staat de Leidse atletiekvereniging Holland voor de derde maal dit zomerseizoen (na de Gouden Spike en de Grand Prix- wedstrijd) voor een pittige organi satorische klus. Overigens komt tijdens deze in terland, zeker wat betreft de Ne derlandse ploeg, niet de sterkste afvaardiging aan de start. Met het oog op de op 25 augustus begin nende Europese kampioenschap pen in Stuttgart, geven diverse EK- geselecteerden er de voorkeur aan LEIDEN - Op het tennispark van Leidse Hout leverde Bionda Zon- derop gisteren een knappe presta tie. C-speelster Zonderop versloeg in het vrouwenenkel B de als twee de geplaatste Veronique Pardoel. Bij de mannen in B betraden alleen Jan-Willem Lugthart en Marco Visser het gravel. Lugthart won van Visser met tweemaal 6-4. Bionda Zonderop zorgde giste ren in het vrouwenenkel B voor de verrassing van de dag. In C staat de Leiderdorpse slechts derde ge plaatst, maar bewees tegen Veroni que Pardoel in goede doen te zijn. Van Pardoel werd verwacht dat zij de finale zou bereiken, maar de Haagse had een slechte dag. Zon derop maakte daar handig gebruik van en won met 6-4, 6-4. In het mannendubbel B leken Arnold van der Capellen en Tho mas Koemans in hun wedstrijd te gen Rogier Liefbroer en Pieter van Meel regelrecht op de zege af te ste venen. Van der Capellen en Koe mans gaven echter een 5-2 voor sprong in de derde set uit handen en en het duo Liefbroer/Van Meel haalde via een tie-break de winst binnen. Onno van Paridon lykt redelijk hersteld te zijn van zijn blessure. De lijstaanvoerder in het manne- nenkel C won op overtuigende wij ze van Giovanni Sekeris: 6-3, 6-0. Hans van Bijsterveldt had meer moeite met P. Grimbergen. Van Bijsterveldt verloor de eerste spel- reeks, maar kwam daarna sterk te rug (3-6, 6-3, 6-2). De als derde ge plaatste Marco van Trigt plaatste zich als eerste voor de halve finale. Van Trigt versloeg Marcel van Pa ridon met 7-6 en 6-3. De opzet van de organisatie om de veteranenkampioenschappen los te koppelen van de Nationale in Scheveningen lijkt een succes. Dit jaar kunnen twee maal zoveel vete ranen deelnemen aan de kam pioenschappen in vergelijking met vorig jaar. Het merendeel van de deelnemers ervaart het eigen toer nooi ook als zeer positief. In het mannenenkel 40 tot en met 44 jaar zijn drie van de vier hal ve finalisten bekend. Eén daarvan is een out-sider. De ongeplaatste R. Lissauer versloeg E. Schneider in een enerverende drie-setter. De als derde geplaatste Schneider moest vooral in de tweede en derde set zyn meerdere erkennen in Lis sauer: 5-7,6-0,6-1. De andere twee halve finalisten zijn De Jel en Wel- schen die wonnen van respectieve lijk Veentjer en Brakel. Voor de regionale veteranen in de categorie 55+ was het gisteren geen succesvolle dag. Jan de Groot staakte zijn wedstrijd tegen Cees Marré. De eerste spelreeks had Marré na twee uur tennissen met 7-5 gewonnen. Beide heren toon den weinig initiatief en een ralley van meer dan veertig slagenwisse lingen was zeker geen uitzonde ring. De Katwijker De Groot won de tweede set met 6-2, maar staak te de strijd bij een 2-2 stand in de derde set. Ook Joost Rodenburg slaagde er niet in om de volgende ronde te be reiken. In de eerste set kon Roden burg het tempo goed volgen en won zelfs de tie-break. De als vier de geplaatste Bruininga was ver volgens duidelijk te sterk en trok de totaalzege met 6-1 en 6-0 naar zich toe. JETSKE GOUDSMIT hun kruit droog te houden dan wel hun vorm te testen tijdens een gro te buitenlandse wedstrijd. Zo laat bijvoorbeeld middenaf- standloper Han Kulker verstek gaan bij deze wedstrijd in eigen huis en ontbreken ook gevestigde namen als Rob Druppers en Erik de Bruin. Wèl van de partij zijn de EK-gangers Chris Leeuwenburgh (polshoog en 100 meter), Emiel Mellaard (verspringen) en Robin van'Helden (800 meter). Van de 'mindere goden' zijn ze ker vermeldenswaard sprinter Achmed de Kom, die onlangs het Nederlands record op de 100 meter aanscherpte, verspringer Frans Maas, die de EK-limiet op luttele centimeters heeft gemist en hoog springer Ruud Wielart wiens ooit in de Leidse Hout gevestigde na tionale record van 2.28 meter nog altijd niet is overtroffen. Enige regionale atleten hebben ook een plaats in de Nederlandse ploeg bemachtigd. Peter van Noort van De Spartaan Lisse zal op zijn specialiteit, het kogelslingeren, weer een poging doen het op zijn naam staande Nederlands record te verbeteren. Van het Alphense AAV'36 doen Ed van Gemeren (1500 meter) en Ruud van Maurik (110 meter horden) mee. De interland begint zaterdag middag om 14.30 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. De toegang tot het terrein is gratis. Hans Koeleman niet naar EK DEN HAAG (ANP) - De Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) zal Hans Koeleman niet inschrijven voor de strijd om de Europese kampioenschappen. De Nederlandse recordhouder op de 3000 meter steeple chase deed woensdagavond bij de internatio nale atletiekwedstrijden in Zurich een laatste poging zich te kwalifi ceren voor het toernooi in Stutt gart, dat op 26 augustus begint. Arie Kauffman, de technisch coördinator van de KNAU: Het is jammer voor Hans Koeleman, dat hij niet voldaan heeft aan de limie ten die wij gesteld hadden. Boven dien toonde hij in Zürich geen pro gressie ten opzichte van de 8 minu ten en 28,42 seconden, die hy op 6 augustus in Koblenz liep." SPORTAGENDA De terugkeer aan de wereldtop van John McEnroe werd gisteren door Robert Seguso nog even uitgesteld. (foto ANP) TORONTO (Reuter/AFP) - De vierde dag van het 375.000 dollar toernooi in Toronto, betekende het einde van een groot aantal fa vorieten. Het slechte voorbeeld werd in de middaguren gegeven door Ivan Lendl. De als eerste geplaatste Tsjechoslowaak ver loor na twee tie-breaks van de Amerikaan Kevin Curren. Daar van verdwenen achtereenvol gens de Fransman Yannick Noah en de Amerikanen John McEnroe, Brad Gilbert en Jim my Arias uit het enkelspel. Noah verloor in drie sets van de Ameri kaan Jonathan Canter, McEn roe's terugkeer aan de wereldtop werd door toedoen van Robert Seguso nog even uitgesteld, Arias bezorgde de als Amerikaan aangekondigde Zuidafrikaan Christo Steyn een onverwacht leuke dag en Gilbert was niet op gewassen tegen zijn landgenoot Bud Schultz. De als tweede ge plaatste Westduitser Boris Bec ker liet zich door al die verrassin gen, waardoor hij de grootste kanshebber voor de eindzege is, nauwelijks van de wijs brengen. De Mexicaan Francisco Maciel ging met twee keer 6-3 kansloos tenonder. Ook de enige Zweedse topper die in Toronto aanwezig is, Stefan Edberg, won. Hij ver sloeg de Amerikaan Tim Wilki- son regelmatig in twee sets. De voornaamste uitslagen zijn: Enkelspel: derde ronde: Kevinc Curren (VSt) - Ivan Lendl (Tsj) 7-6 (7-5), 7-6 (8-6), Robert Seguso (VSt) - John McEnroe (VSt) 4-6,6-3,7-5, Boris Becker (WD1) - Francisco Maciel (Mex) 6-3, 6-3, Bud Schultz (VSt) - Brad Gilbert (VSt) 6-7 (5-7), 6-4,6-2, Christo Steyn (ZaO - Jimmy Arias (VSt) 6-3, 6-1, Stefan Edberg (Zwe) - Tim Wilkison (VSt) 6-3, 6-4. BETAALD VOETBAL AZ'67-Groningen Woensdag Exselsior-Sparta, FC Den Haag-Go Ahead Eagles, Haarlem-Veendam, Roda JC-For- tuna S, FC Twente-AZ, PEC Zwolle-FC Utrecht EERSTE DIVISIE Zaterdag Heerenveen-Wageningen NAC-RKC Telstar-RBC Willem II-Emmen Helmond Sport-Volendam Eindhoven-Vitesse. Zondag Heracles-De Graafschap NEC-DS'79 SW-MVV Woensdag Oefenvoetbal Programma zaterdag: Sleutels-Leids KNVB-elflal, Rijnsburgse Boys-Katwijk, Noordwük-Rood Wit, Quick Boys-Rooden- Haarlem 2, LFC-UDO. Mannen, EERSTE KLASSE: WIK-Rijn- streek, UVG-Treffers, M. Saturnus-Satur- nus, EDH-DES. WK in Madrid Mannen groep A: Nederland-Frankrijk 4-5 (2-0, 2-2, 0-1, 0-2) Groep B: Joegoslavië-Australië 12-4 (4-1, 3-2, 1-1, 4- 0); Hongarije-Israël 16-2 (4-0, 3-1, 3-0, 6-1) Groep C: West-Duitslar.d - Canada 8-3 (1-0, 1-1, 2-0, 4-2) Groep D: Brazilië-Soyjetunie 10-16 (1-2, 1-3, 2-6, 6-5); VS-Griekenland 13-3 (3-0, 3-1, 2-1, 5-1). LEIDEN - Noordwijk werkte gis teravond tegen NFC een succes volle oefenwedstrijd af. De zater dageersteklasser diende de Am- stelveense hoofdklasser een 1-4 nederlaag toe. In de eerste helft speelden de Noordwijkers "uitzon derlijk goed", toonde trainer John Eelman zich na afloop hoopvol. Desondanks kwam de ploeg voor de pauze niet verder dan een 6-1 voorsprong. In de tweede helft zakte Noord wijk even terug. NFC kwam dan ook op gelijke hoogte, maar daarna sloegen de zeekanters nog drie keer toe. Klaas Vink en Jos Smits (beiden twee keer) scoorden de Noordwijkse doelpunten. Roodenburg ging met 3-2 onder uit tegen FC Lisse (zat.). In de eer ste helft was de goed bewegende Leidse tweedeklasser oppermach tig. Arno Lancel en Duncan Alber- ga brachten dat in de score tot ui ting. Vlak voor de pauze kwam FC RCLrQuick Boys op 13 september LEIDEN - De wedstrijd RCL- Quick Boys wordt definitief op za terdag 13 september gespeeld. Dat kwamen de besturen van de beide zaterdageersteklassers gisteravond overeen. Omdat de eerste rónde van de KNVB-beker later wordt afgewerkt, was het vooruitspelen van de streekderby op 23 augustus niet meer noodzakelijk. Lisse via Henri van der Weijden te rug tot 1-2. Diezelfde Van der Weij den zette zijn ploeg hierna op gelij ke hoogte met Roodenburg, dat na de rust terug viel. De ex-voetballer van Lugdunum maakte daarna ook nog het winnende doelpunt. Docos verloor met 6-2 van het tweede elftal van FC Den Haag. In het laatste kwartier verdienden de Morsbewoners een treffer, maar paal en lat stonden Leidse doelpu- ten in de weg. Sleutels tegen Leidse selectie LEIDEN - De Sleutels speelt mor gen in het kader van de 'In memo- riam Piet Boot-bokaal' een wed strijd tegen een Leidse selectie, die bestaat uit spelers van Lugdunum, Unitas, LDWS, VTL, UVS en LFC. Het elftal staat onder leiding van Wilhelmus-trainer Ruud de Groot. De wedstrijd wordt gespeeld op sportpark De Vliet en begint om 14.30 uur. Het duel is het eerste uit een ne derlaagserie. De vierdeklasser ont vangt verder Noordwijk (dinsdag) en Lugdunum (23 augustus). ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van het seizoen 1987-88 is het Feye- noord-stadion weer beschikbaar voor eventuele Europese bekerfi nales. Burgemeester Peper van Rotterdam zei gisteren bij de over handiging van het boek „Rotter-; dams voetbalglorie", dat het ver bod voor het spelen van Cup-fina les in de Kuip alleen voor komend seizoen geldt. WINTERSWIJK (GPD) - Midde nin het gesprek klinkt er opeens pianospel. „Zoals hy op de piano speelt", zegt Thys Libregts, doe lend op de muzikale prestaties van de masseur van PAOK Saloniki, „dat melancholische, dat trieste, dat opeens kan overgaan in iets uit bundigs, zo is het voetbal in Grie kenland ook. Ze maken een goal en denken dat ze de hele wereld aan kunnen. En als ze een goal tegen krijgen moet je ze weer uit de put trekken". Grillige Grieken. De Nederland se oefenmeester blijkt er aan de vooravond van het derde seizoen in de Griekse competitie geen moeite mee te hebben. Sterker nog, de voormalige trainer van Ex celsior, PSV, Feyenoord en Aris Saloniki geniet ervan. „Dat is toch schitterend, die emotie. Je moet gewoon de psycholoog spélen, dat is het hele verhaal". De rol van zieleknijper ging Li bregts in Nederland minder goed af. Met Excelsior maakte de 45-jari- ge oefenmeester furore, de weg naar Feyenoord leek geplaveid. PSV werd echter het tussenstation en in Eindhoven maakte hij drie moeizame jaren door. Vervolgens leek hij bij Feyenoord op de juiste plek terecht te zijn gekomen. Na een succesvol,-eerste seizoen haak te hij tijdens de tweede editie ge desillusioneerd* af. „Ach, je weet hoe dat gaat, in het eerste seizoen word je kampioen, win je de beker en dan is alles ho sanna", klinkt het openhartig. „Daarna stopte Johan Cruijff en dan moet je het anders doen. Je kunt niet ineens zeggen van je wordt weer kampioen of pakt de dubbel en speelt hetzelfde voetbal. Dan moet je naar wat anders zoe ken. Dan kwamen er suggesties van je moet dit of dat doen. Op 't laatst had ik, zoals je het noemt, m'n neus er van vol en dan ga je weg. Ik kreeg een aanbieding van uit Griekenland en was ineens weg. Het is supersnel gegaan". Verantwoording „Ik ben niet zo rancuneus. Ik zeg altijd maar zo, pas als je dood bent word je heilig verklaard. En wat is gelijk hebben, wie werkt maakt fouten. Je hebt nu eenmaal een vi sie, maar als mensen daar onge grond tegenaan hikken en vanuit een stukje ontevredenheid willen meepraten, dan ben ik weg. Kijk, ik ga er vanuit dat ik het als vak man weet. Ik zeg niet dat ik alle's weet, maar het is mijn verantwoor ding". „Kwalitatief is het niet zo gewel dig maar onderschat het Griekse voetbal niet", heft Libregts de waarschuwende vinger. „Er wordt alweer gezegd dat we weer eens naar een EK toe moeten. Grieken land gaat van een vierde of vijfde plaats uit. Ze gaan er echter fana tiek tegenaan. Ze schieten kwalita tief misschien wel tekort, maar we moeten oppassen dat we ons zelf niet overschatten. Als Griekenland het geluk heeft een goeie dag te hebben gaan we wel op de bek". Met 't hart „Eerder deden we ook minach tend over Marokko en Algerije. Nou, dat hebben we bij het WK wel gezien. Kijk, hier spelen ze met 't hart, en daar zijn wij nu een beetje aan kapot gegaan. Het punt in Ne derland is dat als het veld niet mooi is, het hotel niet mooi is en de bal niet rond is, dan lopen ze niet. Dan zijn ze niet meer gemotiveerd. In Griekenland moetje ze juist een bit in doen anders lopen ze de pa len eruit. En dan praat ik nog niet eens over de omstandigheden waarin getraind moet worden". Thijs Libregts heeft bij PAOK een contract voor twee jaar gete kend. Die overeenkomst geeft geen enkele garantie, binnen een maand kan de Nederlander op straat staan. En dan moet je maar afwachten of het contract finan cieel wordt uitgediend. Zo heeft Libregts nog drie maanden salaris tegoed bij Aris. „De garantie gaat tot de deur, zeggen ze toch in auto termen. Zoals het in Nederland ge beurt kennen ze hier niet. Bij Aris betalen ze die drie maanden ge woon niet uit. Dan moetje naar een advocaat en ik weet nog niet hoe 't afloopt". Aangezien hij PSV en Feyenoord al onder zijn hoede heeft gehad is een terugkeer naar Nederland moeilijk, zeker gezien de ambities van Libregts. Ooit circuleerde het verhaal dat hij alleen als bonds coach terug wilde komen. „Ik heb gezegd het best wel eens te willen worden. En dan kry dat ik alleen maar i terug wil komen, maar dat is niet zo. Je mag toch ambities hebben en die ook uitspreken. Het zou een eer, een uitdaging zijn. Maar mo menteel, en ik zeg duidelijk mo menteel, heb ik het in Griekenland prima naar m'n zin". Thijs Libregts is niet de enige Nederlandse oefenmeester in de Griekse competie. De Limburger Géne Gerards doet het voortreffe lijk by OFI Kreta en een andere ex- trainer van Feyenoord, Ab Fafié, treedt in de voetsporen van zijn voorganger. „Hij gaat naar AEK, In de laatste (halve) extra pagina over de start van het voetbalseizoen '86-'87 aandacht voor Thijs Libregts. De ex-trainer van Feyenoord 'vluchtte' destijds uit Neder land weg en vestigde zich in Saloniki alwaar hij met het bescheiden Aris direct naam maakte. Inmiddels is hij overgestapt naar de topclub PAOK Saloniki en momenteel verblijft hij ter voorbereiding van de competitie met zijn club in Nederland. De ver wachtingen bij zijn nieuwe vereniging zijn hoogge spannen en omdat (ook) in Griekenland alles valt of staat met het resultaat wacht Libregts een belangrijk seizoen. Datzelfde geldt voor Oranje inzake kwalificatie voor het Europese kampioenschap. Nederland treft in de poule 5 ondermeer Griekenland. Thijs Libregts heft daarbij een waarschuwend vingertje. Thijs Libregts: "Ik ben niet zo rancuneus. Pas als je dood bentword je heilig verk\ daar kon ik ook heen", zegt Li bregts. „Ach, je weet allemaal niet wat 't beste is. 'That's life', het is gewoon een avontuur. Want het hoeft toch niet altyd zo te zyn dat het bedje gespreid is. Je moet er gewoon induiken". „Zoals hun beleidsvisie",ver volgt de gebruinde Nederlander, doelend op Feyenoord. „Ik heb ze gezegd, dat geeft geen oplossing. Neem en geef de tijd en praat niet allemaal door elkaar heen. En dan zie je een jaar later dat het allemaal uitkomt, dan hoor je plotseling dat ze amateurs zijn die derhalve niet overal tijd voor hebben en dat er dus een manager moet komen. Ik praat er verder maar niet meer over, ik maak me er dan alleen nog maar weer kwaad over". De 'vlucht' naar Griekenland was voor Thijs Libregts een hele overgang. Enerzijds dolenthou siaste mensen die hem als een ver losser verwelkomden en ander zijds bleek de taal een barrière. Dat laatste vormde echter geen onover- komenlijk obstakel, inmiddels kan Libregts in het Grieks verbaal uit de voeten. En hy presteerde boven verwachting. Het afgelopen sei zoen stond Libregts met het be scheiden Aris lange tijd op de tweede plaats. Dat had uiteraard gevolgen, er kwam belangstelling voor de Nederlander. Panathinai- kos leek de beste papieren te heb ben, maar tot grote woede van Aris koos Libregts voor stadgenoot PA OK, de grootste club van Thessalo niki. „Als ik in Athene was gaan werken had dat minder problemen opgeleverd. Nu blijf je in dezelfde stad en er heerst nog een echte der bysfeer, zoals vroeger bij Feye- noord-Sparta of Ajax-Feyenoord. In Griekenland heerst die derby- sfeer nog heel sterk, het is een emotioneel gebeuren. Je bent van PAOK of Aris, daar kleed je je naar, dat laatje merken, daar vecht je voor, daar sterf je voor. Heel fa natiek en ik zeg wel eens griezelig. Wij zyn daar nuchter in, daar leeft 't voetbal. Niet afwegen of de wed strijd wel interessant genoeg is, 2 gaan gewoon kijken". Problemen In Griekenland is het ontbreken van fatsoenlijke trainingsaccomda- ties het grote probleem. Voor Thijs Libregts een sterke overweging om eventueel toch' voor Panathi- naikos te kiezen, dat een eigen sportcentrum ter beschikking heeft. Die luxe, naar Griekse maat staven, kon hem toch niet verlei den zich in Athene te vestigen. Vandaar dat hij voor een fatsoen lijk trainingsveld nog altijd zo'n veertig kilometer moet reizen, in een temperatuur van zo'n 40 gra den Celcius. Het armoedige alter natief is trainen op beton. Het leefklimaat in Thessaloniki vergoedt echter veel. Bovendien wenste Libregts geen speelbal in handen van Vardiogianis te wor den, de rijke reder die naast Pana- thinaikos nog een handvol clubs van de nodige munten en spelers voorziet. „Ze zeggen dat hij tot de zes rijkste mensen van de wereld behoort. Bij hem ben je een soort marionet, wat hij wil moet gebeu ren. Hij wil veel inspraak en je moet Jan of Piet opstellen. Dat is bij PAOK ook wel het geval, die voorzitter handelt in fruit en stopt miijoenen in de club. Dat betekent dat ze het voor 't zeggen willen hebben. Dan moet je diplomatiek optreden. Ze niet in de eer aantas ten en eveneens toch een beetje op afstand houden". Doping n tegenstelling tot in ons land is voetbal in Griekenland een 'way of life'. Panathinaikos en Olympiakos trekken gemiddeld 60.000 tot 70.000 toeschouwers per thuiswed strijd. PAOK doet daar met 40.000 tot 50.000 uitzinnige fans niet veel voor onder. Het publiek is voor de spelers een vorm van doping en Nederland zal dat in de aanloop naar het EK merken. In de voor rondes is Orarye ondermeer met Griekenland ingedeeld, dat vooraf al tot een mindere God is bestem peld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13