Franke Sloothaak terug aan de top Rep stapt over naar Haarlem Vrouwenploeg wil erkenning Van der Heijde blijft bij Kasparov ontsnapt VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 11 Ex-Nederlander geeft springsport aanzien ROTTERDAM (GPD) Het moet een hard gelag zijn voor de sukkelende Nederlandse springsport, dat uitgerekend een ex-landgenoot de laatste weken de ene hoofdprijs na de andere in de wacht sleept. Franke Sloothaak, Fries van geboorte, maar alweer sinds december 1979 in het bezit van de Westduitse nationaliteit, is helemaal terug van wegge weest en heet ook bij het CHIO van Rotterdam de te kloppen man. Evenals op de openingsdag van het internationale concours hippique van de havenstad won hij gisteren de tweede kwalificatie-wedstrijd. Dat hij dat met verschillende paar den deed (eerst Farmer, toen Dom- spatz) geeft alleen maar aan hoe goed Sloothaak er momenteel voor staat. Heel even was het paardesport- wereldje, dat toch al niet bol staat van het medeleven, Sloothaak uit het oog verloren. Uitgerekend bij het vorige CHIO in Nederland viel hij uit het zadel, waarbij hij een knieblessure opliep die hem enke le maanden van het front hield. „Het was gewoon een pechsei- zoen", blikt hij nog eens terug, „want toen ik weer hersteld was kreeg ik na een andere valpartij last van mijn schouder". Dat laat ste had te maken met wat uit de hand gelopen activiteiten op een motorfiets. Het neemt niet weg dat Sloothaak weer wekenlang op non- actief stond en het absolute hoog tepunt van het buitenseizoen, het onlangs gehouden wereldkam pioenschap in Aken, aan zijn neus voorbij zag gaan. „Normaal gespro ken was ik er bij geweest", ver klaart Sloothaak. „Nu kwam het voor mij allemaal net iets te vroeg". Zijn nieuwe vaderland miste hem node bij het internationale kampioenschap. Sloothaak's baas, Paul Schockemöhle, won niet, zo als half Duitsland had verwacht, de wereldtitel en de overige equipe-le den bakten er al evenmin wat van. Toch ziet Sloothaak niet om in wrok, omdat hij niet in de selectie zat. „Het was gewoon niet haal baar. Bij de eerste test heb ik het nog geprobeerd, maar toen bleek al dat het verstandiger was om van verdere pogingen af te zien. Ik kon mezelf, en vooral mijn paarden, niet aandoen aan zo'n wedstrijd deel te nemen. Hoe jammer ik het ook vond, in zo'n geval mag je geen risico's nemen". De beloning voor Sloothaaks verstandige aanpak kwam onmiddellijk na Aken, in de vorm van twee Grand Prix-over- winningen, een tweede plaats (Geesteren) en twee superieure ze ges in Rotterdam. Aansluiting De Duitsers zullen er blij mee zijn. Niet alleen kon de voormalige springnatie bij uitstek, die dank zij Steenken, Wiltfang en Koof drie wereldtitels op rij had veroverd, in Aken geen hoofdrol vertolken, van enige aansluiting met de toplanden (Amerika, Engeland, Frankrijk), was zelfs nauwelijks sprake. „Toch gaat het mij veel te ver", is de me ning van Sloothaak, „om daaruit de conclusie te trekken dat wij in ternationaal niet meer bij de bes ten behoren. We hadden in de aan loop naar Aken namelijk ontzet tend veel pech. Niet alleen kon ik niet starten, ook toppaarden als Li- vius en Silbersee hadden te kam pen gehad met ernstige blessures. Dat was' te veel van het goede, want de tijd dat we zoiets op kon den vangen is wel voorbij. In de breedte is het allemaal wat minder geworden. Net zoals in Nederland. En daar zijn duidelijke verklarin gen voor aan te geven". Ook de redenen daarvan zijn, be doelt Sloothaak, net zoals in zijn voormalige vaderland. „Als je hier om je heenkijkt", aldus de in Muh- len wonende en werkende spring ruiter, „zie je ontzettend veel paar den lopen die afkomstig zijn van de stal waarvoor ik werk, die van Paul Schockemohle. Ook wij heb ben te kampen gehad met een enorme export van paarden, met name naar Amerika. De dollar had een gunstige koers en dat heeft er toe geleid dat vrijwel alle toppers uit Europa zijn weggekocht. Zelfs het paard waarmee ik hier gisteren won, Farmer, verdween naar de an dere kant van de Oceaan. Gelukkig is die tenminste terug gekomen. Maar verder is het nu gewoon even een nieuwe lichting toppaarden af wachten, die de verliezen kan op vangen. Ik reken er echter wel op dat wij er volgend jaar, bij het Eu ropese kampioenschap in Zwitser land, weer echt bij zuilen horen". Wanneer hij gewoon Nederlan der was gebleven was Sloothaak in zijn huidige positie waarschijnlijk nooit voor een landenwedstrijd buiten de boot gevallen. Als West duitser zal hij in de regel toch te maken krijgen met wat meer con currentie voor een plaats in de na tionale equipe. Betekent dit dat hij destijds met het aannemen van een ander paspoort op het verkeerde paard heeft gewed? Sloothaak be strijdt dit ten ene male. „Die beslis sing was niet zo zeer ingegeven door het feit dat ik dacht in Duits land gemakkelijker in de nationale ploeg te kunnen komen. Integen deel. Ik was er van overtuigd dat het allemaal veel moeilijker zou worden. Het verschil is echter dat een ruiter die in Nederland bij de top-vijf zit nog niet zo veel in z'n mars behoeft te hebben. Wie in Duitsland daarentegen bij de beste vijf behoort, handhaaft zich ook tussen de internationale elite. Ik wilde het voor mezelf gewoon zwaarder maken. Hier in Duitsland is de sport harder, waardoor je sneller leert en eerder echt door breekt". Geslaagd Sloothaak is derhalve in zijn op zet geslaagd en behoeft er niet voor de vrezen dat zijn positie op korte termijn slechter zal worden. „Met Farmer kan ik zonder twijfel nog enige tijd verder. Dat paard is niet van Schockemohle, maar van een andere sponsor. En die is niet van plan het beest te verkopen. Daar naast is het niet de bedoeling dat Domspatz op korte termijn ver dwijnt, zodat ik voorlopig wel ver der kan". De enige echte verras sing van gisteren was dat zo waar een Nederlander, Piet Rymakers, met een derde plaats knap in het spoor van Sloothaak bleef. Voor het overige waren het gewoon weer Amerikanen, Engelsen en Fransen die in de top van het klas sement terug te vinden waren. Wat verder opviel in Rotterdam? Handelaar Jan Maathuis uit Gees teren verklaarde dat hij naast het beschikbaar stellen van paarden voor Albert Voorn in onderhande ling was met nog andere ruiters, de aanstormende Nederlandse talen ten Wiljan Laarakker (onlangs vier de in Geesteren) en Jos Lansink bleven met beide acht strafpunten in het internationale veld knap overeind en de parcoursen van de Westduitser Olaf Petterson, geas sisteerd door onder andere de Ne derlanders Bob Greven en Marinus Vos, waren wederom bijzonder fraai. Bovendien sprong Oscar Drum van Rob Ehrens nu eens echt over de sloot in plaats van er midden in en bleef het ook op de tweede dag van Rotterdam droog. En dan te bedenken dat sommige internationale topruiters het Ne derlandse CHIO willen mijden om dat het hier altijd regent... Aan de hand van fysiotherapeut Mient Riddersma doet Rob de Wit loopoefeningen. De voetballer van Ajax, die zeven weken geleden werd. getroffen door een hersenbloeding, wil weer graag aan de slag en revali deert om die reden in het centrum 'De Hoogstraat' in Leersum. (foto anp> MADRID (ANP) - Kunstzwemster Mariëlle van der Heijde, die namens Nederland is ingeschreven voor de solo bij het WK in Madrid, heeft bij de ver plichte figuren aan de verwachtingen kunnen vol doen. Van de Europese deelneemsters behoefde ze alleen de Francaise Muriel Hermine te laten voor gaan. Van der Heijde presteerde woensdag en vooral gisteren volgens de jury bij de zes gevraagde tech niek-kunstjes in elk geval beter dan de Oostenrijk se Alexandra Worrisch en de Zwitserse Edith Boss, die vorig jaar bij het Europees kampioenschap in Sofia op dit onderdeel hoger werden ingeschat. In verhouding tot de wereldtop komen de ver richtingen van Van der Heijde tijdens de eerste da gen in een geheel ander daglicht te staan. Haar to taal van 88,683 punten mag nationaal en op Euro pees niveau iets voorstellen, in vergelijking met de Canadese en Amerikaanse kunstzwemsters, Waldo en Josephson voorop, is het vooralsnog schamel. De Nederlandse soliste kwam in de ranschikking van de verplichte figuren niet verder dan de 24e plaats, achter het completeNoordamerikaanse contingent en enkele Japansen. Per land gaat van daag maar één deelneemster voor de kür het water in. Van der Heijde heeft, omdat de verplichte stof en de vrije oefening even zwaar meetellen, een ge rede kans als vijfde de finale te halen. Bij de duet ten en de ploegen moet Nederland eveneens in staat worden gacht in de eindstrijd mee te zwem men. Wel op eerbiedige afstand van de grootmach ten, die al niet meer in te halen zijn. De verdeling van goud en zilver is normaal gesproken zaak voor Canada en de Verenigde Staten, met Japan als der de. HAARLEM (GPD) Als de medi sche keuring geen onvermoede za ken aan het licht heeft gebracht, heeft John Rep vanmiddag zijn handtekening gezet onder een con tract met Haarlem. De 34-jarige ex- Ajacied, die na zijn topjaren bij de Amsterdammers naar het buiten land vertrok en via PEC Zwolle bij Feyenoord belandde, tekende een overeenkomst voor één seizoen. Het bestuur van Haarlem, oefen- meester Hans van Doorneveld en John Rep kwamen gistermiddag reeds mondeling tot een akkoord. „Die keuring en het officieel teke nen van het contract horen er nu eenmaal bij. Voor mij was de zaak na het gesprek van gistermiddag rond", was de reactie van de tevre den Van Doorneveld. Voor velen kwam de overgang van de transfervrije John Rep naar Haarlem als een verrassing of, op z'n minst, sneller dan verwacht. De kersverse aanvoerder Martin Haar, die gisteravond laat op de hoogte werd gesteld door Van Doorne veld: „De naam van Rep is wel ge noemd. Ik wist dat Van Doorne veld met hem bezig was, maar dat het zó snel in orde zou komen, had ik niet verwacht. Ik ben steeds uit gegaan van Ab Plugboer". Haarlem kon echter geen over eenstemming bereiken met de Vo- lendammer. Vice-voorzitter Aad Goedhart daarover: „Wij hebben hem èn Volendam een voorstel ge daan, het uiterste geboden, maar konden niet tot elkaar komen. Wij hopen bovendien op een spoedige terugkeer van Wim Balm en dan moet je je afvragen of zo'n dure, tij delijke oplossing wel juist is". Het werd dus John Rep, een spe ler in de nadagen van zijn loop baan, voor wie bovendien het pu bliek sinds zfjn terugkeer in de Ne derlandse competitie niet op de banken heeft gestaan. Van Doorne veld: „Dat is inderdaad zo. Ik moet wel zeggen, dat hij het laatste half jaar bij Feyenoord goed heeft ge speeld. Zijn afscheid in Rotterdam is echter erg vervelend geweest. Hij heeft erg veel kritiek gekregen. MADRID (GPD) Al na een wed strijd weet het Nederlands r waterpoloteam waar het aan toe is op de WK in Madrid. De equipe van bondscoach George Geurtsen bouwde gisteren in het sleutelduel tegen Frankrijk een voorsprong van 4-0 op, maar werd twee secon den voor het eindsignaal alsnog ge confronteerd met de allesbeslis- sende nederlaag: 5-4. Nederland dus niet bij de laatste en beste acht landen van de wereld, of er moet nog een wonder gebeuren. Dat wonder heet dan een overwinning op West-Duitsland, iets wat Oranje de afgelopen jaren geen enkele keer meer is gelukt. „Laten we nu maar realistisch blijven", steunde George Geurtsen na afloop in het smoorhete El Pi- lar-stadion. „We kunnen het voor de rest wel vergeten. Winst op Frankrijk was noodzakelijk om tweede in de poule (met Canada, West-Duitsland en Frankrijk) te worden. Met dit team van West- Duitsland winnen is onmogelijk. En de jongens hebben het aan zich- LONDEN (AP) - De zevende partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken tussen titelverdediger Gar- ri Kasparov en uitdager Anatoli Karpov is gisteren geëindigd in De partij was woensdag avond afgebroken op de 41ste zet van de met wit spelende Karpov. Deze bood Kasparov zonder verder spelen remise aan via hoofdscheidsrechter Lothar Schmid. Kasparov ging onmiddelijk op het aanbod in. Een van Karpovs secondan ten, Alexander Nitikin, onthul de dat de verzegelde 41ste zet die Kasparov woensdag had af gegeven Kg8 was. Met de remise kwam een van de meest dramatische partijen die de tweekamp tot dusver te zien gegeven heeft, ten einde. Beide spelers raakten woens dag in tijdnood. Kasparov moest een verrassende 35ste zet doen om zijn koning uit een matnet te redden. Hij offerde een kwaliteit, maar kreeg er twee pionnen voor terug en wist zo de stelling op het nippertje in evenwicht te houden. De Britse schaakmeester Malcolm Pein bestempelde Kasparovs spel als 'een Houdi- ni-achtige ontsnapping. Beide spelers hebben nu 3V2 punt. zelf te wijten. Ze zijn jong, kunnen natuurlijk wel luisteren. Dat neem ik ze kwalijk, ze hebben geluisterd, maar er verder niet? mee gedaan". Geurtsen doelde met name op Remco Pielstroom, die met drie persoonlijke fouten het bad moest verlaten. „Dat zijn breekpunten in een wedstrijd", wist de coach. „Nu kwam alles op Stan van Belkum neer, maar je kunt moeilijk jongen verwachten dat hij op en neer blijft zwemmen. Nee, dit is duidelijk een gebrek aan discipline geweest. Alleen kost het je wel een WK. En die worden ook niet elk jaar gehouden". loteam heeft zich vanochtend hij wereldkampioenschap geblameerd te gen Canada. Was de ploeg van bonds coach Geurtsen al nagenoeg uitgescha keld voor de volgende ronde door de nederlaag tegen Frankrijk, vanoch tend werd voor het eerst in de historie verloren van Canada: 4-8. In poule C rest nu alleen nog het duel tegen West- Duitsland. Frankrijk wist aanvankelijk wei nig raad met het furieuze aanvals- spel van het Nederlands zevental. Pas bij de stand 4-0 in de tweede periode (twee keer Pielstroom en twee keer Stan van Belkum) kwa men de Fransen, van wie Neder land onlangs in Palermo ook al met 5-4 had verloren, iets terug. Philip pe Herve scoorde twee goals, waar van een uit een strafworp. Pierre Garseau bracht de stand in de der de periode terug tot 4-3, maakte ook nog de gelijkmaker in het laat ste kwart, waarna Philippe Herve twee seconden voor tijd het vonnis velde over het Nederlands team. Typerend voor het spel van de Ne derlanders kwam die laatste goal uit een strafworp, veroorzaakt door Marc van Belkum. „Een enkele uitzondering daar gelaten, hield niemand zich aan zijn opdracht", aldus Geurtsen. „En ik heb ze vooraf nog wel zo ge waarschuwd, Fransen passeren al tijd buitenom, heb ik gezegd. Maar letten ze er op als ze eenmaal in dat water liggen, nee hoor. Dan gaat de spanning een rol spelen en weet ik niet wat er met ze gebeurt. Het is niet te geloven dat je een voor sprong van 4-0 uit handen geeft". „Maar goed, het is een uiterst jonge ploeg, daar moet iedereen maar rekening mee houden. Ze maken fouten waar ze over een paar jaar, als ze wat ouder en rijper zijn, het schaamrood van op de ka ken krijgen. Ik zal wel weer met ze gaan praten, het toernooi, al is het dan de verliezersronde, gaat ver der. Alle ervaring is meegenomen. En bovendien past dat praten van mij uitstekend in de Nederlandse sportfilosofie van tegenwoordig: veel praten en weinig presteren. Dat is vandaag maar weer eens ge bleken". Rep heeft het zelf ook erg moeilijk gehad met dat afscheid. Daarom reken ik nu op een zeer gemoti veerde Johnny Rep. Ik denk dat hij in een jeugdige ploeg die wij heb ben, goed kan functioneren. Hij kan een zeer belangrijke rol spelen binnen de selectie. Niet alles kan en mag neerkomen op de schou ders van Martin Haar en Edward Metgod. Wil je met enig vertrou wen aan een seizoen in de eredivi sie beginnen, dan is Rep zonder meer een grote aanwinst. De selec tie was door het wegvallen van Balm en Liesdek erg smal gewor den en in zo'n geval ga je snel roof bouw plegen op een aantal spelers. Bovendien wil en mag ik de jonge jongens niet te snel voor de leeu wen gooien". Over de positie van Rep in het elftal wilde Hans van Doorneveld gisteren nog niet veel kwijt. Rep kan zowel op de linker- als op de rechtervleugel spelen, maar zou ook kunnen acteren als 'hangende' spits achter twee echte puntspe- lers. „Dat zijn zo ongeveer de mo gelijkheden", zei de oefenmeester wat cryptisch. Maar Martin Haar is er zeker van dat John Rep zijn plaats zal weten te vinden bij Haarlem. „Kijk, hij heeft natuurlijk niet goed gepres teerd bij PEC en Feyenoord. Maar daar mag je hem niet op veroorde len. Hij moet het voordeel van de twijfel krijgen. Als hij voetbalt zo als hij kan voetballen en wil werken, zoals iedereen bij Haarlem móet werken, is hij een aanwinst voor ons. Zijn motivatie is het be langrijkst. Hij mag niet gaan den ken dat hij de vedette is en de kant jes eraf kan lopen. Wij kunnen zijn routine erg goed gebruiken, maar dan moet hij zich voor honderd procent inzetten. Daar moet een ploeg als Haarlem het nu eenmaal van hebben", aldus Haar. John Rep was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Een Nederlandse aanval op het doel van keeper Armaand Mikaelian, die de situatie meester blijft. (foto ANP) Van der Sterren pakt eindzege DIEREN (ANP) - Paul van der Sterren heeft gisteren het open Ne derlands schaakkampioenschap 1986 volgens de verwachting ge wonnen. In de slotronde van het OHRA-toernooi stelde de Neder landse meester de eindzege veilig door een korte remise tegen Blees, die met een punt achterstand al leen op de tweede plaats finishte. GAUSDAL (ANP)-Jeroen Pi ket, de Nederlandse vertegenwoor diger bij het jeugd-wereldkam- pioenschap schaken in Gausdal (Noorwegen), heeft in de tiende ronde gewonnen van Prayitno uit Indonesië. De Leiderdorper staat met 5,5 punten uit negen ontmoe tingen, met één afgebroken partij, twee punten achter op het leidende viertal Hellers (Zweden), Barejev (Sovjetunie), Khnger (Oostenrijk) en Zuniga (Peru). Er worden nog drie ronden gespeeld. Barteau vervangt Peter Winnen LEIDEN - Vincent Barteau ver vangt morgen de zieke Peter Win nen in de profronde van Leiden, die rond de Beestenmarkt wordt verreden. De renner uit de ploeg van Bernard Thevenet droeg in 1984 twaalf dagen de gele trui in de Tour de France. MADRID (GPD) Peter van de Biggelaar heeft het er maar moei lijk mee. „Het Nederlandse vrou- wenwaterpolo", zegt de bonds coach, „staat op zo'n hoog niveau, dat niemand ons meer serieus neemt. Althans, niet in eigen land. In de rest van de wereld wordt met ontzag over ons gesproken. Daar kan men wel waardering opbren gen voor onze speelstijl, worden we vergeleken met de Nederlandse hockeyvrouwen. Maar in eigen land, nee, daar wordt een uitslag van 20-2 in ons voordeel afgedaan met de opmerking dat de tegen stander wel niets zal hebben voor gesteld". Patricia Libregts, midvoor van het Nederlands zevental dat van daag in Madrid zijn eerste wed strijd in de strijd om de WK tegen West-Duitsland speelt, knikt in stemmend. „Zo af en toe word je er inderdaad wel eens gek van", zegt de dochter van ex-Feyenoord en PSV-trainer Thijs Libregts. „We zetten verschrikkelijk veel opzij om onze sport te promoten, ver slaan daardoor alles en iedereen, maar van waardering en erkenning is totaal geen sprake. Ik weet niet Wat we nog meer zouden moeten doen om als volwassen sporters be schouwd te wordep. Ja, misschien door wereldkampioen te worden. Wellicht dat Nederland dan eens wakker wordt. Maar zelfs daaraan ben ik inmiddels gaan twijfelen". De bruinverbrande gezichten van de bondscoach en zijn pupil („We waren inderdaad de eerste ploeg die in Madrid arriveerde") kleuren rood. De frustratie blijkt diepe wonden geslagen te hebben. „Het is toch ook typerend", zegt Peter van de Biggelaar dan fel, „dat jullie (de pers, red.) nu pas in teresse in ons tonen. Begrijp me goed, ik ben verschrikkelijk blij met de publiciteit, maar ik moet toch steeds iets wegslikken wan neer we hier in Spanje voor een in terview worden benaderd. Ik vrees dat al die publiciteit weer als sneeuw voor de zon verdwijnt wanneer we weer terug zijn in Ne derland. Met of zonder wereldti tel". Het gemis aan erkenning drukt als een loden last op de schouders van de dertien Nederlandse meis jes die in februari werden uitverko ren om naar Madrid af te reizen. In de wetenschap dat ze het voorlopig alleen voor elkaar en de technische staf deden, trainde het gezelschap de afgelopen drie maanden bijna dagelijks in het zwembad in Zeist. Daar groeide iedereen naar elkaar toe. „Best iets om trots op te zijn", vertelt de 20-jarige Patricia Li bregts, die in de hoofdklasse voor het team van PSV (Eindhoven) uit komt. „Geld om zoveel zwemuren te betalen was er bijna niet, maar we zijn er desondanks als groep in geslaagd de financiële problemen naar de achtergrond te verdringen. We sliepen gewoon tussen de trai ningen door bij elkaar, op die ma nier konden we het bedrag dat voor de verblijfskosten was gere serveerd voor het betalen van de zwembadhuur gebruiken. Mooi hè, dat zie ik het Nederlands voetbal elftal niet zo gauw doen. Maar dat is geen kritiek hoor, mijn vader heeft een mooi vak". „De voorbereiding", zegt Peter van de Biggelaar, „is in zoverre perfect geweest, dat we met de me dewerking van de meisjes toch nog voldoende trainingsuren hebben kunnen maken. Alleen de tegen standers voor de oefenwedstrijden waren een probleem. Europese teams zijn voor ons al lang niet in teressant meer, te weinig tegen stand. Er zijn wel een paar ploegen in Nederland op bezoek geweest (o.a. Australië en West-Duitsland), maar daar leren we niets meer van. De wedstrijden tegen de mannen- teams waren wat dat betreft veel nuttiger. Het liefst hadden we na tuurlijk de Oceaan overgestoken, maar ja, daar komen de financiën weer om de hoek kijken". Aangezien Madrid de eerste WK is waar een wereldtitel voor de vrouwen is te vergeven, kan Oranje de komende dagen geschiedenis schrijven. Het zevental is veruit fa voriet, en niet verwonderlijk gelet de prestaties tot nu toe: regerend Europees kampioen, al twee keer winnaar van de FINA Cup, tot voor kort het alternatief voor het ont breken van een officiële WK, in '82 winnaar van de Ante Lambasa Cup in Ecuador en uitslagen in inter lands die zelfs handballers versteld doen staan. Alleen landen als de Verenigde Staten, Australië en Ca nada worden in staat geacht van een Nederlandse off-day te kunnen profiteren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11