Meer terreur uit M.-Oosten Turkse premier vol goede moed de verkiezingen in West-Duitsland tweede op 'zwarte lijst' KwaNdebele weigert onafhankelijkheid Leger tart Gonzalez: in 6 maanden ETA uitroeien Costa del Sol zonder water Brunswijk geeft verzet niet op Italiaanse rechter legt beslag op tegoeden Libië Reeks tapgesprekken Rellen in N.-Ierland WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV - Het aantal slachtoffers van internationaal terrorisme is vorig jaar fors toege nomen. Aanslagen waarbij Palestijnse terreurorganisaties waren betrokken verdubbel den zich. Telde de wereld in 1984 nog 'slechts' veertig terreurgroepen, vorig jaar waren er 64 actief. Hoewel het aantal aanslagen nagenoeg gelijke tred hield (408), had bijna de helft van de incidenten (44,7 procent) in West-Europa plaats, hoofdzakelijk uitgevoerd door uit het Midden-Oosten afkomstige terroristen. Deze feiten staan in het gisteren gepubliceerde jaarboek (1985) van het Jaffee-centrum, een faculteit voor strategische studies van de universiteit van Tel Aviv in Israël. Hoewel Israël regelmatig zelf het slachtoffer is van internationaal terrorisme en wetenschappelijk onderzoek op dit terrein vanuit een door Taco Slagter Israëlische visie de verdenking op zich laadt niet geheel waardevrij te zijn, staat het 'Terrorisme-project' van het centrum onder leiding van dr. Ariel Merari, niettemin bij wes terse experts hoog aangeschreven. De teneur van het verslag is over het algemeen somber. Zeker wat de statistische gegevens betreft. Dr. Merari waarschuwde bij de toe lichting op het jaarboek ervoor vooral de psychologische effecten van het internationaal terrorisme in de beoordeling van het cijfer- werk mee te wegen. Dat niet het Midden-Oosten of Latijns-Amerika, maar vooral West-Europa het doelwit vormt voor deze tak van oorlogsvoering, veroorzaakt zo'n effect, zeker als de oorzaken met wetenschappelij ke analyses zijn onderbouwd. Wel iswaar voert Libanon als land de 'zwarte' lijst aan, maar dat West- Duitsland als 'goede' tweede daar op volgt, is 'zwart op wit' veront rustend. Het feit dat uit het Midden-Oos ten afkomstige terreurgroepen in Europa vrijwel ongestoord hun gang kunnen gaan - ruim 87 pro cent van alle terroristen ontsnap ten in 1985 aan arrestatie - komt volgens het Jaffee-centrum vanwe ge de attractie die dit werelddeel voor terroristen biedt. Behalve de geografische nabijheden is het ge mak waarmee grenzen van de Eu ropese Gemeenschap kunnen wor den overschreden door de afwezig- JOHANNESBURG - De wetge vende vergadering van het kleine Zuidafrikaanse thuisland KwaN debele heeft de door de regering- Botha gewenste 'onafhankelijk heid' verworpen. Eerder dit jaar kwam de regering in Pretoria met door Ruud de Wit de omstreden president van het thuisland, Simon Skosana overeen om KwaNdebele met ingang van 11 december aanstaande onafhan kelijk te verklaren. Het besluit van de wetgevende vergadering van KwaNdebele werd bekendgemaakt door haar voorzitter Solly Mahlangu. Het was zonder stemming genomen. Vol gens Mahlangu was het duidelijk geworden dat de meeste gedele geerden na raadpleging van hun achterban tegen onafhankelijkheid waren. Het verrassende besluit komt na een gewelddadige periode die bijna een jaar heeft geduurd en die aan meer dan honderd mensen het leven heeft gekost. De problemen in het kleine en zeer armoedige KwaNdebele, het thuisland van de Ndebelen, ten noordoosten van Pretoria, ontston den eind vorig jaar toen de rege- ring-Botha besloot het district Moutse waar voornamelijk Sotho's wonen, tegen de wil van de bevol king bij KwaNdebele te voegen. Dit leidde tot een groot aantal ge welddadige incidenten tussen de aanhangers van de president van het thuislandje Simon Skosana en de Sotho's van Moutse, waarbij tientallen mensen omkwamen. De tegenstellingen tussen de aanhangers van Skosana en de te genstanders van de onafhankelijk heid liepen de afgelopen maanden zeer hoog op en kostten opnieuw aan tientallen mensen het leven. Opvallend was dat het verzet tegen het onafhankelijksstreven van Skosana werd geleid door zijn zoon Peter en de koninklijke fami lie onder leiding van de prinsen Andries en James Mhalangu. Het getij keerde onverwachts toen twee weken geleden de thuisland- minister van binnenlandse zaken, Piet Ntuli het slachtoffer werd van een aanslag met dodelijke afloop. Ntuli was met zijn gevreesde lijf wacht, de Imbokotho, de belang rijkste drijfveer achter de onafhan kelijkheid, die volgens enquêtes slechts door vijf procent van de be volking werd gesteund. De beslissing van de wetgevende vergadering van KwaNdebele moet als een grote teleurstelling voor de regering in Pretoria wor den gezien, maar tevens als een be langrijke overwinning voor anti- apartheidsgroepen als het UDF en het ANC die zich steeds tegen de opgedrongen onafhankelijkheid van het uiterst armoedige KwaN debele hebben verzet. heid van effectieve controles en visa-plicht een uitnodiging voor potentiële internationale terroris ten ertoe te slaan. Maar ook de re latief grote gemeenschap van gast arbeiders en studenten uit het Mid den-Oosten die zich in West-Euro pa hebben gevestigd en de milde strafwetgeving voor terreurdaden - in vergelijking met andere we relddelen - is er de oorzaak van dat de landen van de EG zo bedenke lijk hoog scoren, zo is de conclusie van de onderzoekers. Nog een paar cijfers uit het jaar boek. Meer dan de helft van de ter reuraanslagen in de wereld werd in z'n geheel of ten dele een succes. Vorig jaar vonden 639 personen de dood en raakten er 833 gewond. Een verdubbeling in vergelijking met 1984. Het cijfer is enigzins ge flatteerd door de vliegtuigbom in het Air India-toestel waarbij boven de Atlantische Oceaan in een klap 321 passagiers en bemanningsle den omkwamen. Volgens dr. Mera ri was het in 1985 allemaal 'dodelij ker' en 'gewelddadiger' dan in voorafgaande jaren. Zo werden 269 personen (66 procent van alle inci denten) door terroristen persoon lijk gedood, gewond of gekidnapt. Qua nationaliteit stonden de Ame rikanen daarbij bovenaan, gevolgd door de Fransen, Britten, West duitsers, Italianen en Israëli's. De onderzoekers constateerden een schrikbarende toename van de door de radicale sji'itische moslims bedreven internationale terreurda den (57). Dat verklaart tevens het groot aantal ontvoeringen (125) en gijzelingen (1045) ten gevolge van het internationale terrorisme. Want de sji'iten in Libanon namen een belangrijk deel van deze aspecten van het fenomeen voor hun reke ning. Water wordt aan de 'bloedhete' Costa del Sol met tankwagens aangevoerd. (fotoEPAi MADRID (GPD)- Meer dan een miljoen toeristen aan de Costa del Sol moeten het deze hete dagen zonder water stellen. Een breuk in de waterleiding nabij Marbella is er de oorzaak van, dat er in de hotels, appartementen, restaurants en bars tussen Marbella en Torremolinos sinds maandag geen druppel water uit de kranen komt. Behalve deze twee toeristencentra zijn' ook Fuengirola, Benal- madena en Mijas geheel of gedeeltelijk verstoken van kraanwater. Alleen in de toeristencomplexen, die beschikken over een eigen waterput, konden de gasten een verkwikkende douche nemen. Elders ging het water, gedistribueerd via speciale tankwagens, 'op de bon'. De breuk in de waterleiding, veroorzaakt door de verhoogde druk in de leidingen om de massa toeristen in het hoogseizoen van drinkwater te voorzien, werd gisteren in allerijl gerepareerd. Maar omdat het beton op negen meter diepte tijd nodig heeft om hard te worden, zullen grote delen van de toeristenstreek tot morgen ge duld moeten hebben om de kraan weer open te kunnen zetten. Om de dorst te lessen en als noodmiddel om de tanden te poetsen namen velen hun toevlucht tot flessen mineraalwater, die sinds maanden met dozijnen tegelijk over de toonbank gingen in de Zuidspaanse winkels. DEN HAAG - Verzetsleider Ron nie Brunswijk, die een guerilla voert tegen het bewind van de Su rinaamse legerleider Desi Bouter- door Bart Jochems se, heeft via een bandopname ver klaard door te gaan met de strijd. De band, die afgelopen vrijdag is opgenomen, werd door een van Brunswijk's medewerkers afgele verd bij het weekblad Nieuwe Re- Brunswijk meldt dat de strijd te gen Bouterse zal doorgaan totdat in Suriname een democratie tot stand is gekomen met een burger regering. „Al duurt het jaren, al duurt het maanden of weken, weet ik veel. Maar wij moeten vechten tot de dood en wij kunnen nog niet zeggen hoe lang het duurt. Zolang de zaak nog doordraait als het nu draait, als er geen verandering komt dan zullen we verder moeten vechten. Wij vechten voor een vrij Suriname, wij willen een vrije de mocratie en dergelijke hebben", al dus Brunswijk. Brunswijk ontkent elke betrok kenheid bij een schietpartij bij Mo- rakondre, waarbij een kind om kwam. „Ik zat in het bos, ver bij die dorpen vandaan en daar zit ik nu nog". Hij riep de Surinamers op hem te steunen: „Wij vechten voor een vrij Suriname. Ik hoop dat u mijn doelstellinge begrijpt. Ook vraag ik uw steun en ik verwacht steun van de bevolking om verder te kunnen strijden. Als ik zeker weet dat deze bevolking achter mij staat, ga ik verder met mijn acties", aldus Brunswijk. MADRID - Volgens het Spaanse weekblad Tiempo zouden bepaal de sectoren in het Spaanse leger een ultimatum aan premier Felipe Gonzalez gesteld hebben om bin nen zes maanden een eind te ma ken aan het terrorisme van de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA. door Gerrit-Jan Hoek In militaire kringen is de laatste maanden de ontevredenheid en de irritatie over de escalatie van de aanslagen van de ETA hand over hand toegenomen. Na de recente bomaanslagen in Madrid, waarbij zeventien Guardias Civiles om het leven kwamen, is voor deze militai ren de maat vol. Indien de regering voor het einde van dit jaar geen korte metten maakt met de ETA, zou volgens Tiempo een aantal mi litairen het 'recht' in eigen hand willen nemen en buiten regering en parlement om een militaire schoonmaakoperatie in Basken land willen uitvoeren. Dergelijke geluiden vielen ook een aantal jaren geleden al in Span je te beluisteren, om precies te zijn aan de vooravond van de poging tot een staatsgreep van overste Te- jero en luitenant-generaal Milans del Bosch in februari 1981. Maar anders dan zes jaar geleden gaan dit keer niet alleen stemmen op voor een militaire interventie in Baskenland bij de oude Francisti- sche militairen. Veel jongere offi cieren zouden in een rigoureus in grijpen de enige remedie zien om paal en perk te stellen aan de on stuitbare reeks aanslagen van de ETA. De nieuwe geruchten over on rust in de Spaanse kazernes vallen samen met berichten over geheime onderhandelingen, die de afgelo pen maanden gevoerd zouden zijn tussen vertegenwoordigers van de Spaanse regering en de ETA. Pre mier Gonzalez ontkende echter gisteren in Mallorca met klem, dat er met de terreurorganisatie over een politiek akkoord om een staakt het vuren te bereiken onderhan deld zou zijn. Op de band was ook één van de twaalf Surinaamse militairen die door de groep Brunswijk worden gevangen gehouden te horen. Ser geant Gij svliet riep de bevelhebber op met Brunswijk te gaan onder handelen in plaats van een groot scheepse klopjacht op hem te orga niseren. „Wij zijn in handen van de verzetsbeweging van Ronnie Brunswijk. We doen een beroep op de bevelhebber. Hij dient zo snel mogelijk onderhandelingen te star ten, zo niet de mogelijkheid te be kijken dat de rust en orde gegaran deerd wordt in ons vrije Surina me", aldus Gijsvliet. MOSKOU (DPA/ANP) - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie openen een hele serie gesprekken om hun betrekkingen te verbeteren. Na afloop van hun tweedaagse gesprek in Moskou over de bewapening is een Sow- jet-delegatie naar Washington vertrokken om over de bilaterale betrek kingen te onderhandelen. In de komende weken volgen ook onderhandelingen over regionale problemen, zoals het Midden-Oosten, Centraal-Amerika en de kwestie Afghanistan, zo heeft woordvoerder Gennadi Gerassimov van het Sow- jet-ministerie van buitenlandse zaken verklaard. ROME - De Italiaanse regering geeft in zijn betrekkingen met Li bië nog altijd de voorkeur aan de fluwelen handschoen, maar een rechter in Milaan nam harde maat regelen. Hij wees de eis van een particuliere crediteur toe en liet be slag leggen op Libische tegoeden bij vijf Italiaanse banken. De eiser was een kleine ondernemer uit Pia- cenza, Sergio Buzzi, die al vier jaar tevergeefs had getracht zich door Libië te laten betalen voor de leve ring van machinerieën aan staats bedrijven ter waarde van 4 miljard lire (bijna 7 miljoen gulden), nu door Hein ten Kortenaar met rente opgelopen tot 7 miljard. „Een bespottelijk bedrag", zei de Libische ambassadeur Abdulrah- man Shalgam in een interview aan het Italiaanse persbureau ANSA, waarin hij protesteerde tegen de grote publiciteit over dit vonnis. Zo bespottelijk is het niet voor Buzzi, wiens bedrijf door het uit blijven van de betaling op de rand van het faillissement zweeft, maar ook het protest van de ambassa deur tegen de berichtgeving „die Libië in een kwaad daglicht wil stellen", is vooral ingegeven door de wetenschap dat er heel wat meer op het spel staat dan deze 7 miljard. Er zijn tientallen Italiaan se bedrijven die in dezelfde om standigheden verkeren als Buzzi en die het proces met arendsogen hebben gevolgd. Gevaarlijk Het vonnis van Milaan zou dus een gevaarlijk precedent kunnen betekenen voor Libië, dat een tota le schuld aan Italiaanse bedrijven heeft van ruim 700 miljoen dollar. 120 miljoen zijn handelskredieten zoals dat van Buzzi, 100 miljoen zijn voor 'speciale leveranties', een bedekte term voor wapenzendin gen (die pas in het afgelopen voor jaar na de Libische aanval op Lam ped usa werden stopgezet) en 500 miljoen voor uitgevoerde werk zaamheden. Alleen deze laatste ca tegorie wordt gedeeltelijk gedekt door het financiële akkoord dat mi nister Andreotti vorig jaar in Tripo li ondertekende. Hierin nam Italië genoegen met een vergoeding in de vorm van olieleveranties ter waarde van ten hoogste 300 mil joen, maar wegens het olieover schot op de internationale markt en de door Tripoli vastgestelde prijs die boven die van de markt ligt is daarvan nog maar voor 200 miljoen opgenomen. Het enige land dat er tot nu toe in geslaagd is zich in dollars en niet in olie te laten betalen is Frankrijk, dat vorig jaar december 200 mil joen kreeg en intussen ook de rela ties van zijn staatspetroleumbe- drijven met Libië heeft verbroken. De olievoorraad is namelijk prak tisch de enige rijkdom waarover Libië beschikt. En de geldelijke opbrengst daarvan is de laatste ja ren met sprongen teruggelopen: van 23 miljard dollar in 1980 tot 8 miljard in 1985 en dit jaar vermoe delijk nog maar 4,6 miljard, tegen over een buitenlandse schuld van bijna 13 miljard, waarvan 5 voor militaire doeleinden. Onderpand Van de andere kant heeft Libië nooit opgehouden op grote schaal te investeren. Daarvan getuigen in Italië niet alleen de grote tegoeden van genationaliseerde banken, die de rechter nu voor een deel als on derpand voor Buzzi's krediet heeft aangewezen, maar ook de overna me van 70 procent aandelen in de petroleummaatschappij Tamoil, ei genares van raffinaderijen en een net van enkele honderden benzine pompen, en vooral de 15,19 pro cent gewone en 11 procent prefe rente aandelen in Fiat, beheerd door de Lybian Arab Foreign In vestment Company (Lafico), die een marktwaarde van ongeveer 7 miljard gulden vertegenwoordi gen. Voor ongeduldige schuldei sers is er dus nog het een en ander te halen en dit verklaart de belang stelling voor het Milanese proces van andere bedrijven bij wie Kad- haffi in het kryt staat. Een aantal van hen heeft zich al verenigd in een belangenconsor- tium dat klaar staat om te gaan pro cederen, zodra Buzzi ook in hoger beroep gelijk heeft gekregen. Het verklaart ook het protest van de ambassadeur, die bovendien dreig de met herroeping van opdrachten aan Italiaanse firma's, een dreige ment dat veel van zijn kracht heeft verloren nu het merendeel van de bedrijven zich na de beschieting van Lampedusa al uit zichzelf heeft teruggetrokken. Polen In het kader van de jongste am nestie zijn in Polen tot maandag in totaal 55 politieke gevangenen vrij gelaten, zo heeft regeringswoord voerder Jerzy Urban verklaard. Onder hen bevonden zich de be kende oppositieleden Bogdan Lis en Adam Michnik, maar beiden hoefden voor hun vrijlating geen verplichting te ondertekenen dat zy zich van oppositie-activiteit ont houden. Afghanistan De Sowjet-Unie heeft een nieu we ambassadeur in Afghanistan benoemd. Het ministerie van bui tenlandse zaken maakte bekend dat Pavel Mosyajev is benoemd tot opvolger van de 58-jarige Fikijat Tabejev, die in 1979, één maand voor de Sowjet-inval in Afghanis tan, tot ambassadeur in Kaboel was benoemd. Pakistan De Pakistaanse autoriteiten heb ben verscheidene politici van de oppositie in hechtenis laten nemen aan de vooravond van de Onafhan kelijkheidsdag. De maatregel volgt op een eerder uitgevaardigd ver bod om op die dag (morgen) poli tieke bijeenkomsten te houden. Dit is in kringen van de opposiite vernomen. ISTANBUL - Tien van Turkijes 67 provincies bruisen deze zomer van verkiezingsactiviteiten. Daar zijn sinds 1983 parlementszetels vacant geraakt - in de provincie Manissa zelfs twee - die op 28 september zullen worden opgevuld. Het wordt een krachtproef voor de re gerende Moederlandpartij van pre mier Ozal, die een aantal van haar kopstuken als kandidaten heeft in gezet, onder wie de minister van buitenlandse zaken Halefoglu voor Ankara, een van de twee ministers in het huidige kabinet die van bui ten het parlement gekomen zijn. Ozal zelf voorspelt zonder blikken of blozen een 11-0-overwinning. „Of minstens 10-1". Slechts drie van de elf zetels die nu in het geding zijn waren tevoren in handen van de Moederlandpar- door Frans van Hasselt tij, iets wat Ozal's voorspelling nog bouder maakt. Maar, anders dan by landelijke parlementsverkiezin gen, heerst bij deze plaatselijke het systeem dat de partij die de meeste stemmen krijgt daarmee ook de ze tel behaalt. En in alle tien de pro vincies was de Moederlandpartij in 1983 en ook nog bij de gemeente raadsverkiezingen van 1984, de grootste, dus dat zal Ozal's zelfver trouwen kunnen rechtvaardigen. Aan de andere kant wijst opinie onderzoek uit dat de Moederland- party, die in 1983-*84 nog meer dan 40 procent haalde, nu is gezonken tot 30 a 35 procent, terwijl de oppo sitionele Sociaal-Democratische Populistische Partij (SPP) onder professor Inonu intussen in de buurt van de 40 procent zou zijn gekomen. Optimisme Aanhangers van de SPP geloven dan ook minstens in een 6^5-over- winning voor hun partij. Er is ech ter een factor die knaagt aan dit op timisme, en dat is de factor Ecevit: oud-premier Bulend Ecevit en zijn vrouw Rahsan. Zij worden er door de SPP van beschuldigd, als 'splijt zwam' op te treden van de linker zijde en Ozal op deze manier toch nog aan plaatselijke overwinnin gen te helpen. Ecevit was voor de staatsgreep van 1980 leider van de, eveneens sociaal-democratische Republi keinse Volkspartij, die door de ge neraals buiten de wet is gesteld. Volgens een voorlopig artikel in de nieuwe grondwet behoort hij- tot degenen die tot 1992 niet actief aan de politiek mogen deelnemen. Dit geldt ook voor zijn vroegere aarts rivaal van rechts, oud-premier Su- leyman Demirel. Beiden laten zich al sinds vorig jaar door dit artikel niet weerhou den maximaal deel te nemen aan campagnes, gericht tegen de rege- ring-Ozal die nu met haar parle- mentsmeerderheid aansprakelijk wordt gesteld voor het in stand houden van de ban op de beide lei ders. Aanhangers van Demirel hebben de Partij van het Juiste Pad opgericht, terwijl mevrouw Rahsan Ecevit de leidster is gewor den van de Party van Democra tisch Links (PDL), die in Inonu's- partij slechts een kunstmatige, aca demische elitegroepering ziet. Voordeel Door twee toespraken die Ecevit Ozal: Het wordt II-Q. (foto api als 'gewoon aanhanger' voor de PDL heeft gehouden, loopt er nu al een rechtszaak tegen hem alsmede een juridisch onderzoek. Dit is niet anders dan in zijn voordeel, waar hij hiermee zowel publiciteit als een soort martelaarschap krijgt. Het was duidelijk dat zowel hij als Demirel na de staatsgreep veel aan prestige had verloren, doordat zij, niet in het minst vanwege hun oe verloze onverbiddelijke vijand schap, mede aansprakelijk werden gesteld voor de heilloze anarchie van de late jaren '70. Vermoedelijk had de generaal er wijzer aan ge daan, de zaak de laten betijen. De opgelegde ban geeft hun juist nieu we mogelijkheden, de publieke opinie te bespelen. Het afgelopen weekeinde heb ben partijleidsters Rashan en haar man uitvoerig vooral de arme buurten van het district in Izmir bezocht waar op 28 september de interessantste krachtmeting plaatsvindt, omdat hier professor Inonu - tot nu toe uit het parle ment geweerd - zich kandidaat heeft gesteld. Voorspellingen ga ven hem als 'onbeschreven blad* een goede kans, de zetel hier in de wacht te slepen, maar de Ecevits zouden hem juist die zes a acht procent afhandig kunnen maken die hij nodig heeft, en daarmee de zetel aan de Moederlandpartij be zorgen. Men acht het hier niet toe vallig dat, toen Ecevit onlangs in de rechtszaal moest verschijnen wegens overtreding van de politie ke ban, zijn verdedigingsrede uit voerig in de nieuwsberichten op de door Ozal gecontroleerde televisie kwam. Daarmee zou de premier beogen, de linkerzijde op te splij ten en zo het nagejaagde 11-0 of 10-1-resultaat te bereiken. Worstelen Zelfs worstelt de Moederland partij overigens met soortgelijke problemen door het optreden van de PJP die de rechterzijde opdeelt. PJP-leider Cindoruk heeft zich kandidaat gesteld in de Zwarte, Zeestad Samzun en daar hoopt De-" mirel eerdaags zijn grootscheepse opwachting te maken als 'gewoon aanhanger' van deze partij, die kans maakt op 15 a 18 procent van de stemmen. De 28e september werpt haar schaduwen ver vooruit en de mees te kranten besteden nu al bijna da gelijkse reportages aan de toestand in de tien provinciehoofdsteden. De staatstelevisie daarentegen heeft besloten, de twaalf deelne mende partijen - waaronder twee zelfs niet eens serieus willen wor den genomen - geen eigen zendtyd te verlenen. Slechts worden, aan het eind van de nieuwsuitzending in de avond, door de omroepen zo toonloos mogelyk twaalf bood schappen voorgelezen van ieder een minuut, opgesteld en inge stuurd door de twaalf partijen. Op de Turkse radio was dit systeem reeds jaren in gebruik voor recla meteksten, soms enkele malen her haald. Het maakt, zo vlak na de nieuwsberichten, een hoogst bizar re indruk. LONDONDERRY (Rtr./DPA/AFP) - In de Noordierse stad Londonder ry zijn gisteren ernstige ongere geldheden uitgebroken tijdens een mars van ca. 15.000 protestanten. Leger en politie vuurden plastic kogels af toen rivaliserende katho lieke en protestante jongeren met benzinebommen en stenen begon nen te gooien. Zeker drie mensen liepen volgens de politie verwon dingen op. Ruim 1.000 agenten en militairen waren paraat in verband met de jaarlijkse mars van de Protestante Leerjongens ter herdenking van een overwinning uit 1689 op de roomskatholieke Engelse koning James II die probeerde de stad in te nemen. Dertien .leerjongens' sloten toen de stadspoorten en be hielden de stad ondanks een negen maanden durende belegering. Protestante extremisten pro beerden vergeefs het kordon dat door de veiligheidstroepen was ge legd te doorbreken en in katholie ke wijken in Londonderry, na Bel fast de grootste stad in Noord-Ier- land, door te dringen. Dat lukte hen echter niet. In de vanouds roe rige katholieke wyk Bogside gooi den gemaskerde katholieke jonge ren met stenen en benzinebom men. Soldaten schoten met plastic kogels om hen te verspreiden.In Bogside schoten sluipschutters vanaf daken op de veiligheidstroe pen. Deze vuurden terug zonder dat er slachtoffers vielen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7