Kabinet stimuleert arbeid van vrouwen Nederland steeds meer eongresland Meer winst Unilever ondanks lagere dollar Conservenfabriek Veluco De Koning: ook meer kinderopvang Wellicht toch nieuwe daling rente-tarieven VS suiker in China Kooplust gestegen PAGINA 6 ECONOMIE WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 ai i aan om zijn economische groei te DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister De Koning (Sociale Zaken) wil via vier hoofdlijnen stimuleren. Als de rente wordt ver van beleid proberen meer vrouwen (opnieuw) aan werk te helpen. Kinderopvang jjff? EJTKefk^tlSfde vormt een van de hoekstenen. Hierdoor moet het percentage werkende gehuwde vrou wen (nu 36 procent, wat in Europees verband laag is) omhoog worden gebracht. FRANKFORT (Rtr) - De kans be staat dat de centrale bank van West-Duitsland onder zware druk van de Verenigde Staten de ko mende maand haar disconto ver laagt, zo is vernomen in bankkrin- gen in Frankfort. De renteverla ging zal wellicht plaatsvinden kort voordat de president van de Bun desbank, Karl Otto Pohl, naar Was hington vertrekt voor de gezamen lijke jaarvergadering van de We reldbank en het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) van eind sep tember. De Verenigde Staten dringen er al lange tijd bij West-Duitsland op Dat staat in de Concept-nota (Her intredende vrouwen van De Ko ning, die gisteren voor advies aan onder meer de SER en de Emanci- patieraad is voorgelegd. Het per centage vrouwen in de beroepsbe volking is de laatste jaren geste gen, maar vooral getrouwde vrou wen zijn erg ondervertegenwoor digd. Naar schatting 350.000 vrou wen die enige jaren het huishou den hebben gedaan, willen op dit moment weer aan de slag. Daarvan staan er 70.000 ingeschreven als werkzoekenden. Veel van deze vrouwen hebben een lage of verou derde opleiding; 90.000 van hen hebben niet meer dan alleen lagere school. De vier hooflijnen van beleid zijn: - Betere mogelijkheden tot combi natie van ouderschap en werk door middel van herverdeling van werk, stimulering van deeltijdwerk en kinderopvang en verlof. Het kabi net wil de situatie van de kinderop vang opnieuw bezien. - Het ontwikkelen van positieve ac tieplannen gericht op vrouwen. Vooral bedrijven zelf moeten dat doen. - Betere maatregelen op het gebied van oriëntatie, beroepskeuze-advi- sering, beroepskwalificatie (onder wijs; de opleiding is vaak verou derd) en arbeidsbemiddeling. - Het stimuleren van zelfstandig ondernemerschap. nillTlUPU Vooral de zogenoemde „Vrouw UUiltpCll en werkwinkels" zullen een be langrijke rol moeten gaan spelen in het (her)intredingsproces. Er moe ten er maximaal veertig komen, elk met een full-time staf van twee personen. De bewindsman wijst uitgebreid op de mogelijkheden om zelf een zaak te beginnen. Van alle ondernemingen in ons land is WASHINGTON (RTR) - De Ver- 17,8 procent gestart en wordt ge- enigde Staten zullen hun hele over- leid door een vrouw. Ruim de helft heidsvoorraad suiker van 145.850 van hen is (her)intreedster. ton aan China verkopen. China be- Ook in de belastingsfeer moeten taalt er 4,75 dollarcent per pound maatregelen worden genomen. Het (435 gram) voor, zo heeft de Ameri- huidige belastingsysteem werkt kaanse onderminister van land- vooral ontmoedigend voor vrou- bouw, Daniel Amstutz, laten we- wen die slechts enkele uren per ten. De prijs op de wereldmarkt be- week (willen) werken. Als er meer draagt op het ogenblik 6,50 dollar cent per pound. - Deskundigen hebben berekend dat de verkoop de Amerikaanse overheid 38,6 miljoen dollar aan subsidies kost. Van Australische kant is direct op de mededeling ge reageerd dat de transactie de be trekkingen met de VS verder zal verslechteren. China is een tradi- tionale afzetmarkt voor Australi sche suiker. Australië en de VS lig gen al met elkaar overhoop vanwe ge het Amerikaanse voornemen om de Sowjet-Unie vier miljoen ton gesubsidieerde tarwe te verko pen. De suikerlevering zal ook niet goed vallen by de EG, eveneens een grote suikerexpórteur. Het Amerikaanse ministerie van landbouw is al lange tijd bezig om de overheidsvoorraad suiker kwijt te raken. De voorraad is ontstaan doordat de Amerikaanse boeren die overheidsleningen hebben op genomen met hun oogst als dek king liever suiker aan het ministe rie van landbouw leverden dan de leningen terugbetaalden met de opbrengst van de oogst die door de lage prijzen niet al te groot was. i gaan werken, zal het komenssysteem in Nederland vol gens de nota verder geindividuali- vullen, seerd moeten worden. Nu is het De Bondsrepubliek heeft her- nog te zeer gericht op een gezin haaldelijk al laten weten niet zo- i partner niet werkt. veel te voelen voor een verlaging het ogen blik 3,5 procent bedraagt. Boven dien is de Westduitse regering al lang blij met een economische groei van drie procent, zoals die voor dit jaar wordt verwacht. De berichten over een mogelijke Wao'ers De Gemeenschappelijke Medi sche Dienst is er in 1985 in ge slaagd 46 procent van de arbeids ongeschikten die de dienst dat jaar begeleidde aan werk met inkomen te helpen. Het is voor het eerst sinds 1980 dat er weer sprake is van een lichte stijging van het per centage geslaagde reïntegraties, zo staat in het dinsdag verschenen jaarverslag van de GMD. In absolu te aantallen steeg in 1985 het aantal arbeidsongeschikten met 5.000. Een jaar eerder waren dat er nog 12.000. Volgens de GMD is een geslaagd „terugkeerbeleid" de beste manier om het aantal aaw'ers en wao'ers te beperken (het zogenoemde volu mebeleid). Slechts op die manier worden èn de financiële lasten be perkt èn is de individuele inko menspositie van de belanghebben de zo goed mogelijk gewaarborgd. Dat laatste zal volgens de GMD nog veel meer van belang worden na de invoering van het nieuwe so ciale zekerheidsstelsel. Van perso nen van 35 jaar en joriger zal dan opnieuw worden beoordeeld in hoeverre ze nog kunnen werken. discontoverlaging vinden hun oor sprong in het bezoek dat Paul Volcker, bestuursvoorzitter van de centrale banken in de VS, deze week aan West-Duitsland heeft ge bracht. Hij was in de Bondsrepu bliek voor de begrafenis van oud- Bundesbankpresident Otmar Em- minger en heeft ook gesproken met Pohl. Het dagblad The New York Ti mes weet te melden dat Volcker en Pohl het er in het afgelopen week einde eens over zyn geworden om een gecoördineerde discontoverla ging in september te overwegen. Half september is een geschikt tijdstip; het bestuur van de Bun desbank komt morgen voor het eerst na de zomervakantie weer voor een geregelde zitting bijeen het disconto dat od het oèen- en het is niet waarschijnlijk dat het kringen. toch i verder worden gestimu leerd. Ook Japan moet van de VS zijn rente verlagen, want de Ameri kaanse regering meent dat de VS niet langer de rol van voortrekker de wereldeconomie kunnen ver- Internationale druk De internationale druk op West dat ze de indruk dat de VS het bankbeleid bepalen wil laten be staan, aldus een bankier. Laagtepunt Tegen een zeer spoedige rente verlaging spreekt dat de tarieven al dicht bij een historisch laagtepunt liggen en dat ze al de laagste zyn van de rentetarieven in de indus trielanden. Met een verlaging van een half procent zou het disconto op het laagste punt sinds 1979 uit komen. Een verlaging is in elk geval te gen de zin van de vice-president van de Bundesbank, Helmut Schlesinger, een streng moneta rist. Een groeiende bezorgdheid over mogelijke deflatie en moge lijkheden voor groei van de we reldeconomie maken een discon- tioverlaging niettemin mogelijk. Strategisch gezien is het voor Pohl en Volcker een goede zaak als ze de IMF/Wereldbankvergadering in kunnen gaan met net een discon toverlaging achter zich. AMSTERDAM (ANP) - In 1985 ki en Stockholm. Bekeken zijn de hebben 37.000 buitenlanders deel- prijzen van 119 goederen en dien genomen aan in Nederland georga- sten. Hierbij valt op dat veel steden niseerde internationale congres- in landen met een veel lagere le- sen. Dat waren er 28 procent meer vensstandaard aanzienlijk duurder dan in 1984. Voor dit jaar verwacht zijn dan Amsterdam: Cairo, Bogo- het Nederlands Congres Bureau ta, Caracas, Mexico City, Dublin, 45.000 buitenlandse deelnemers. Bombay en Manilla. Dat staat in het gisteren versche- Van de vorig jaar gehouden con- nen jaarverslag van het NCB. Het gressen zijn de meeste in Amster- aantal internationale congressen, dam georganiseerd, op de voet ge- dat door Economische Zaken werd volgd door Den Haag. Daarna vol- gesubsidieerd, nam vorig jaar toe gen op ruime afstand Rotterdam, Noordwijkerhout en Nijmegen. Het Congres Bureau klaagt e tot 106 tegen 88 in 1984. Het r terie droeg drie miljoen gulden bij aan de organisatie van de congres- sen. Volgens het congresbureau le- zÜn jaarverslag over dat Neder- verde de aanwezigheid van de landse wetenschapsmensen wei- 37.000 buitenlandse deelnemers de niS °P reis mogen naar het buiten schatkist twaalf miljoen gulden land- °P congressen in bij voor- Kort Zakelijk Benzineprijzen t btw op. Gemiddeld besteedt landse congresganger honderd gulden per dag beeld de Verenigde Staten zouden i buiten- Z1J als een soort ambassadeurs kun- im vier- nen optreden. Bij een volgende 1 Neder- keer zou een congres dan in Neder land. Zijn verblijf duurt gemiddeld land kunnen worden georgani- zes dagen. Na aftrek van de con- seerd. Volgens het jaarverslag greskosten besteden Amerikanen ..lobbyen" ambtenaren van Econo- het meeste geld in Nederland. Voor hotel, maaltijden, vervoer mische Zaken bij Onderwijs Wetenschappen om meer geld ter aankopen geven zij gemiddeld 316 beschikking te stellen voor buiten gulden per dag uit. Op de tweede plaats komen universiteitsper- te (economische zaken) vragen ge- woners uit de Scandinavische lan- steld over de recente verhogingen van de benzineprijs. Hij wil dat de bewindsman een analyse geeft van de prijsopbouw en -ontwikkeling van aardolie en aardolieprodukten den met 297 gulden per dag. De Fransen nemen de derde plaats in met 281 gulden. Van de tien be langrijkste nationaliteiten, die Ne derland bezoeken voor een i Amsterdam werd gisteren AMSTERDAM (GPD) - „Ach, het is niet veel meer dan een storm in een glas water". Dat zegt de directeur van de Goud- termijnmarkt Amsterdam over het feit dat de goudprijs de laat ste dagen fors omhoog is gescho ten. Voor een kilo fijn goud moest maandag en dinsdag ruim 29.000 gulden worden betaald. door Hans Amesz Dat was 2000 gulden meer dan vorige week vrijdag. Zeker, het gaat hier om een aanzienlijke stijging. Maar daar bij moet bedacht worden dat de goudprijs volgens velen al jaren laag is. In zo'n situatie ligt net voor de hand dat „vrijwel alles" wordt aangegrepen om de prijs te laten stijgen. Dat wil zeggen dat allerlei ontwikkelingen wor den uitgelegd als teken dat de prijs omhoog zal gaan. Met als gevolg dat er inderdaad gekocht wordt. Zo vermoeden deskundigen dat de dreiging van economische sancties tegen Zuid-Afrika, pro ducent van 55 procent van het goud buiten de socialistische 'Storm in glas water' rond de prijs van goud landen, een rol speelt. In reactie op sancties zou de Zuidafrikaan- se regering immers kunnen be sluiten de export te staken, wordt kennelijk in marktkringen gedacht. Maar ook het feit dat de waarde van de dollar zakt en de mogelijkheid van een kleine stij ging van de inflatie als gevolg van de stijgende olieprijzen, spe len mee. In het algemeen gold al tijd als vuistregel dat beleggers in onzekere economische- (de te genvallende ontwikkeling van de Amerikaanse economie) en politieke tijden „vluchten" in het goud. Als het er echt op aan komt, wordt gezeg^, behoudt goud zijn waarde. Niettemin, goudprijzen zijn, zo heeft de ervaring geleerd, erg ge voelig voor geldontwaarding, rentestanden, valutakoersen, po litieke onzekerheid. Dat heeft de scherpe prijsbeweging van de af gelopen dagen bewezen. Dins dag waren de goudprijzen ten opzichte van maandag echter al nauwelijks meer veranderd. Als de directeur van de Goud- termijnmarkt het over een „storm in een glas water" heeft, hangt dat er ook mee samen dat goud als echte grondstof niet be langrijk is. De verreweg grootste goudvoorraden liggen bij de cen trale banken in de wereld. In de echte goudhandel gaat betrekke lijk weinig om. Voor Nederlandse juweliers en kopers van goud zullen de recen te ontwikkelingen op de goud- markt waarschijnlijk niet ingrij pend zijn. Althans niet op korte termijn. Want de goudinkopers hebben zich natuurlijk be schermd tegen veranderingen van de goudprijs via de Goudter- mijnmarkt. Daar is die tenslotte voor. Wie immers verwacht dat de goudprijs binnenkort zal stygen, maar nog niet het geld ter be schikking heeft om nu al te ko pen, kan vast termijncontracten kopen. En beleggers die goud be zitten kunnen zich tegen een da ling van de prijs indekken door de verkoop van goudtermyncon- tracten. Het specifieke daarvan is dat de verkoper het goud pas in de toekomst (in de leverings- maand) moet leveren en de ko per het pas in de leveringsmaand zal afnemen. om daarmee de prysveranderin- gres,Jgeven de Belgen en inwoners gen, waaraan deze goederen op dit moment onderhevig zijn, te kun nen verklaren. De stijging van de benzineprijs vandaag (met drie cent voor super en twee cent voor normaal) is de derde verhoging in een week tijd. Stille vrachtwagen DAF-Trucks ontvangt voor de ontwikkeling van geluidarme vrachtwagens een rijkssubsidie van 2,5 miljoen gulden. Minister Nijpels (milieubeheer) heeft dat besloten. Het project van DAF, dat vier jaar in beslag neemt, betreft geluidarme lichte en middelzware vrachtwagens die vooral in stede lijke gebieden worden gebruikt. De ontwikkeling van dit soort trucks heeft te maken met een ko mende verandering in de Wegen verkeerswet, waardoor in sommige gebieden alleen nog maar stille vrachtwagens mogen rijden. Schade boeren West-Duitsland heeft tot dusver 260 miljoen mark aan schadever goeding gegeven aan land- en tuin bouwers die zijn gedupeerd als ge volg van de ramp met de Russische kerncentrale in Tsjernobyl. Onge veer 320.00 schadeclaims zijn inge diend, waarvan er 306.000 zijn be handeld, zo heeft de staatssecreta ris van voedselzaken, Wolfgang von Engelen, laten weten. Van het totale aantal ingediende schade claims waren er 306.198 afkomstig van melkveehouders, aan wie in to taal 132 miljoen mark werd uitge keerd. Ongeveer 12.000 aanvragen kwamen van tuinbouwers, die on geveer 129 miljoen mark kregen vergoed. itbloklanden het minste GELDERMALSEN (ANP) - Con- geld uit: zo rond de 170 gulden per servenfabriek Geldermalsen (Velu- dag. Op de wereldranglijst met een 'congresindustrie' heel uit het faillissement te verko pen. Als dit zou lukken zou een het mislukken van de deel van de werkgelegenheid be landen overname-onderhandelingen in houden kunnen worden, aldus be- Ne- faillissementstoestand gekomen, windvoerder mr. K. Leenhouts. derland vorig jaar één plaats geste- Hierdoor dreigt voor alle 92 werk nemers ontslag, zo hebben de be- het bedrijf mee- Hak op korte termijn bekijken of het mogelijk is om gebouwen en machines van de fabriek als een ge- Directeur K. van den Dool Hak, het moederbedrijf gen naar de achtste positie. Dat niet zo verwonderlijk voor wie windvoerders weet dat van vijftig wereldsteden gedeeld. Amsterdam op de 43e plaats staat wat prijsniveau betreft. In Europa zijn alleen Luxemburg en Lissa- ment optreedt en moederbedrijf blijken of Hak bereid bon goedkoper. De duurste Euro pese steden om (als congresgan ger) te verblijven zijn Oslo, Heisin de Veluco kan worden gereKend om dat Hak juridisch eigenaar is van de lijn, samen met de rest van het bedrijf te verkopen. Hak wil in ieder geval voorko men dat overname tot ongewenste concurrentie voor Hak leidt. Al Conservenfabriek Geldermalsen, eerder heeft het bedrijf daarom la- wilde nog niet vooruitlopen over ten weten te overwegen de toe- de afwikkeling van het faillisse ment. Uit nader overleg zal moeten produktielijn voor compo te-artikelen, die volgens Van den Dool niet tot de failliete boedel van komstrijke compotelijn over te plaatsen naar het eigen bedrijf in Giessen. Als dit zou gebeuren zal worden getracht dit via gerechtelij ke stappen te voorkomen, aldus bewindvoerder Leenhouts. Lever Brothers, de Amerikaanse dochter van Unilever, heeft onlangs in Hammond (Indiana) een nieuwe zeepfabriek in gebruik genomen. Met behulp van de computer en een reeks beeldschermen kunnen in de contro lekamer zo'n honderd stadia in het geheel geautomatiseerde produktie- proces worden gevolgd. De fabriek heeft 40 miljoen dollar gekost. Zeep is een belangrijk artikel voor Unilever. In Nederland brengt het concern een reeks merken op de markt, zoals Sunsilk, Lux, Vinolia, Dubro, en de wasmiddelen All, Omo, Sunil, Robijn, Radion en Bontkracht. (foto ANP) ROTTERDAM (ANP) - De netto winst bij Unilever is, ondanks een negatieve invloed van de dalende koers van de Amerikaanse dollar en het Britse pond sterling, in het tweede kwartaal van dit jaar met 19 procent gestegen: van 492 miljoen vorig jaar tot 586 miljoen gulden. In het eerste halfjaar trad ten op zichte van dezelfde periode in 1985 een stijging op met 18 procent. Zonder de invloed van de wissel koersen zou de kwartaalwinst met 28 procent zijn gestegen in vergelij king met het overigens betrekke lijk zwak genoemde tweede kwar taal van vorig jaar. Bij de bereke ning van de nettowinst is uitge gaan van f 3,79 voor het pond en f 2,48 voor de dollar per eind juni. Eind vorig jaar waren de uitgangs- koersen respectievelijk f 4 en f2,76. De ongunstige invloed van de wis selkoersveranderingen op het net toresultaat was in het eerste half jaar 70 miljoen gulden. De brutowinst nam in het twee de kwartaal door een sterke verbe tering van verkoopvolume en mar ges toe met 24 procent van 959 mil joen tot 1186 miljoen gulden. De omzet daalde met twee procent van 16,7 miljard tot 16,3 miljard gulden door lagere verkoopprijzen en de overdracht van enkele be drijven. In het eerste halfjaar steeg de bedrijfswinst met 14 procent bij een omzetdaling van 7 procent. In Europa ging de brutowinst in het tweede kwartaal met 11 pro centvan 576 mihoen naar 627 mil joen, terwijl de omzet daalde van 10,7 miljard tot 9,7 miljard. Vooral bij ijs en thee verbeterden de resul- Duitsland om via een renteverla ging zijn economie te stimuleren is eerder deze week nog vergroot door een rapport van de Unctad (Conferentie inzake Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties) waarin staat dat deflatie op het ogenblik de grootste bedrei ging voor de welvaart in de wereld is. Het afgelopen weekeinde ver klaarde de Amerikaanse minister van financiën Baker dat de gunsti ge effecten van de koersdaling van de dollar voor het Amerikaanse handelstekort worden gewijzigd door de weigering van andere lan den om hun economie verder te sti muleren. In de Westduitse bankkringen wordt verder gezegd dat Pohl en Volcker overeen zyn gekomen de discussie niet te hoog te laten oplo pen. „De Bundesbank heeft er geen belang by om voortdurend met de Amerikanen in de clinch te gaan", verklaarde een bankier. Westduitse bankiers hebben wel gezegd dat het centrale-bankbe- stuur niet graag de indruk wil wek ken dat het de rente verlaagt als antwoord op openlijke druk vanuit het buitenland. Het bestuur wil vermijden dat de indruk ontstaat dat zijn beleid door Washington wordt opgelegd. De centrale bank doet er al alles aan om het idee dat de Westduitse regering haar beleid bepaalt weg te nemen, laat staan DEN HAAG (ANP) - De Nederlan der koopt meer dan vorig jaar. Vooral duurzame goederen als au to's, huishoudelijke goederen maar ook kleding worden meer ver kocht. Dat blijkt uit cijfers van het CBS over het eerste half jaar van 1986, die gisteren zijn gepubli ceerd. De totale consumptie steeg met bijna 3,5 procent ten opzichte van de eerste zes maanden van 1985. Vooral de verkoop van duurzame goederen (vyf procent hoger) zorg de daarvoor. De consumptieve be stedingen hebben hiermee het peil bereikt van het eerste halfjaar van 1980. In het tweede kwartaal alleen be droeg de totale consumptiestijging 3,5 procent. Die van duurzame goe deren alleen 4,5. De consumptie van voedings- en genotmiddelen en die van overige goederen en diensten (met name boeken, bloe men en planten) namen toe met respectievelijk één en drie procent. Vooral de autoverkopen stegen sterk. In het tweede kwartaal was er sprake van een sty ging van 17 procent ten opzichte van 1985. In het eerste kwartaal van dit jaar was dat 11 procent. Bedrijf moet 30 chauffeurs meer betalen LEEUWARDEN (GPD) - Het Gro ninger transportbedrijf Nijdam moet enkele tonnen achterstallig loon betalen aan haar 30 chauf feurs. Het Gerechtshof in Leeu warden heeft bepaald dat het Gro ninger bedrijf de cao volledig moet naleven en daarom de jaarlijkse sa larisverhoging alsnog met terug werkende kracht tot l-l-'84 moet uitbetalen. Nijdam. had slechts één chauf feur bevorderd. De salarisverho gingen voor de andere chauffeurs waren geweigerd omdat zij slecht werk zouden leveren. De zaak was in hoger beroep aangespannen door de FNV, die in mei 1984 hier over een kort geding voor de Gro ninger rechtbank verloor. Nijdam onderzoekt nu of het slepende con flict voor de Hoge Raad gebracht kan worden. De FNV spreekt van een uitspraak 'van groot belang voor de hele bedrijfstak'. Kaasfabriek De directie van Smeltkaasfa- briek Koster in Oosthuizen, deel uitmakend van het Frico/Domo- concern, heeft ontslag aange vraagd voor 37 werknemers. In to taal loopt het personeelsbestand met 41 terug, vier medewerkers gaan met pensioen of hebben al ontslag genomen. Volgens direc teur J. Koster jr. is het wegvallen van een deel van de Arabische ex portmarkt de belangrijkste oor zaak van de ontslagaanvraag. kaanse bloemen zijn ongeveer der tig werknemers ontslagen. Zij zijn overbodig geworden door het be sluit van de bloemenveilingen in ons land om geen Zuidafrikaanse bloemen meer te veilen. Dat heeft een woordvoerder van de Aals- meerse bloemenveiling, waar de aanvoer zich concentreerde, mee gedeeld. Het gaat om in- en uitpakkers en vervoerders van de bloemen. De bloemeninvoer vanuit Zuid-Afrika naar Nederland beliep jaarlijks en kele miljoenen guldens. De woord voerder verwacht geen verdere ontslagen. Beursoverzicht taten. In Noord-Amerika steeg de winst van 99 miljoen naar 169 mil joen gulden en de omzet van 2,9 miljard naar 3 miljard gulden. Le ver Brothers boekte opnieuw een aanzienlijke groei van het volume en bereikte een aantal belangrijke verbeteringen in de marktpositie. Buiten Europa en Noord-Ameri ka steeg de bedrijfswinst van 293 miljoen tot 390 miljoen bij een om zetgroei van 3,1 miljard tot 3,6 mil jard. Verkopen en winsten van bij na alle ondernemingen voor consu mentenartikelen namen sterk toe. De onlangs in Brazilië en Mexico verworven levensmiddelenbedry- ven droegen een heel kwartaal aan de resultaten bij. Lagere prijzen van thee en palmolie drukten de winst van de plantages. 'en. De koers van het electronicafonds ging snel f 2,80 omhoog naar f 53,60. De koersstijgingen waren over het alge meen niet zo groot als de afgelopen dagen soms het geval was. Unilever trok giste ren al flink aan, leverde in de loop van de middag een deel van die winst in en ging nu f 1,30 omhoog naar f 513,30. Akzo was een halve gulden beter op f 163,10. Ook Hoogovens en KLM werden iets beter ge- op f 192. Kleine verliezen weggelegd voor fondsen als Aegon, Amev, Stad Rotterdam, Fokker en Gist-Broca- De grote banken standsbank op f 218,50. Eenzelfde t ming heerste bij de uitgevers. Hier voeg de Elsevier f3 aan de koers toe op f232 en VNU f 2 op f 346. Bols ging f 1,50 omhoog naar f 159 en Heineken f 2 naar f 182.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6