Bewoners kunnen 'groen' overnemen 'Iedereen moet zonder problemen kunnen aankloppen' Proef gemeente in Merenwijk Meer wijkcontainers bij flats voor afval Lezers Schrijven Parkje Oud Hortuszicht opgeknapt WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 LEIDEN LEIDEN - De gemeente gaat openbaar groen aan particulieren afstaan. Onder bepaalde voorwaarden kunnen zij de grond voor niets in gebruik krijgen. In andere gevallen zullen ze de grond kunnen kopen of huren. Voorlopig wordt er een proef genomen in het gebied 'Dalen en Duinen', het noordoostelijk deel van de Merenwijk. Het gaat om stukken grond die in de ogen van de gemeentelijke di rectie groen "min of meer over compleet" zijn. Niet in aanmerking komen stukken groen die duidelijk bij een wijk horen, zoals parken, speelplaatsen, groengordels, groenstroken langs wegen, grond bij water e.d. Evenmin zal de ge meente grond afstaan, waaronder hoofdleidingen voor bijvoorbeeld kabeltelevisie, energie of riolerin gen lopen. Stukken groen waaronder slechts aftakkingen van leidingen lopen voor lokale aansluitingen, kunnen wel eventueel aan particu lieren in gebruik worden gegeven. De directie groen vindt het wense lijk deze stukken niet te verkopen of te verhuren, maar slechts (gratis) in bruikleen af te staan, onder een aantal voorwaarden. Zo mogen de ze stukken grond aleen als siertuin worden ingericht, mogen er geen schuttingen of andere bouwsels op. worden gezet en mogen er geen diepe gaten worden gegraven. De gemeente kan deze grond altijd weer terugeisen. Anders is het gesteld met stuk ken groen die geen functie hebben voor de wijk en waaronder even min leidingen lopen. Als dit soort stukken naar het oordeel van de gemeente "overtollig" zijn, kunnen ze worden verkocht. De directie groen adviseert daarbij uit te gaan van een prijs van zestig gulden per vierkante meter. Ook stukken grond die nu nog door de gemeen te aan particulieren zijn verhuurd, komen in aanmerking. Is de huur der niet tot kopen bereid, dan moet de gemeente volgens de directie groen streven naar een huurprijs die geleidelijk op een niveau van 7.50 per vierkante meter per jaar wordt gebracht. Informatie In het proefgebied in de Meren wijk komen ongeveer vijftien ter- reintjes in aanmerking om gratis in gebruik te geven aan particulieren, heeft de directie groen becijferd. Voor verkoop of verhuur zijn in de Dalen en Duinen circa veertig per celen geschikt. Voor bewoners van de Duinen wordt maandag een informatie- LEIDEN - Het aantal zogenoemde wijkcontainers bij flats voor huisvuil wordt uitgebreid. September vorig jaar heeft de gemeente bij zes flats in de Surinamestraat een proef g«nomen met deze wijkcontainers. Die proef is geslaagd, zo vinden burgemeester en wethouders. Na verzoeken van de woningbouwvereniging Ons Doel, het buurtcentrum De Kooi en het Philips Pensioen Fonds willen B en W nu ook van dergelijke contai ners plaatsen bij flats in de Antillenstraat de Kooilaan/Curacaostraat en bij de Stevensbloem in de Stevenshof. Daarnaast hebben B en W beslo ten voortaan bij de bouw van nieuwe flats met minstens vijftien wonin gen de wijkcontainers te plaatsen. De wijkcontainers zijn bedoeld als vervanging van de normale vuilop- haal met de plastic vuilniszakken. In plaats van de vuilniszakken los voor hun deur te zetten, moeten bewoners hun vuil in de wijkcontainers depo neren. Het systeem is te vergeUjken met de minicontainer. Alleen hebben bewoners nu niet ieder hun eigen vuilnisbak, maar een gezamenlijke. De kosten voor de twaalf nieuwe containers bedragen 35.400 gulden. Uit een berekening van het college blijkt dat deze manier van vuilopha- len even duur is als de vuilophaal met losse vuilniszakken. avond door de gemeente belegd (gebouw De Regenboog, Watermo len 1, acht uur). In de uitnodiging die het gemeentelijk bureau voor lichting aan de bewoners heeft ge stuurd, wordt opgemerkt dat wat de gemeente nu formeel wil rege len, feitelijk al in een aantal geval len bestaat: "Het komt nogal eens voor dat bewoners stukjes grond uit eigen beweging (en dus illegaal) in gebruik hebben genomen. De gemeente heeft al deze gevallen geïnventariseerd en wil de situatie in overleg met de bewoners gaan saneren". Dat betekent dus dat de informatie-avond van belang is voor bewoners die eventueel een stukje grond zouden willen kopen, huren of gratis in bruikleen ne men, maar ook voor degenen die de gemeentelijke grond al zonder overleg in gebruik hebben geno men. "Indien gewenst zal bekeken worden of het gebruik, op grond van de nieuwe voorwaarden, voort gezet kan worden", laat de ge meente deze bewoners weten. Regeling Al in 1983 overigens werd door de directie groen in een nota opge merkt dat bewoners van de Meren wijk steeds vaker stukjes grond van de gemeente 'stelen'. Toen al bepleitten ambtenaren daarvoor een regeling, ook al omdat op som mige plaatsen schuttingen e.d. werden gezet waar dat in verband met de aanwezigheid van leidingen niet zou moeten. Desondanks be sloot de gemeente toen, met name de raadscommissie ruimtelijke or dening, nog geen actief beleid te voeren om stukken groen te 'priva tiseren'. Ook nu, blijkt uit interne notities, zijn niet alle gemeentelij ke afdelingen enthousiast om zon der meer het groen af te staan, ge zien eventuele juridische haken en kloven. De wethouders Peters en Tesselaar hebben zich echter in uiteenlopende bewoordingen wel voorstander getoond van de 'priva tisering'. Het college van B en W heeft tot de proef besloten en wil over een half jaar een rapport op tafel zien, waarin de resultaten worden besproken. Nieuw informatiecentrum Academisch Ziekenhuis: geen hokjes met deuren LEIDEN - Twee informatrices in jubelstemming: "De loop zit erin". Bijna drie maanden na de opening is het informatiecentrum, geves tigd in de nieuwbouw van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden, een baken geworden voor patiënten, personeelsleden en bezoekers. door Saskia Stoelinga Het witte gebouwtje van bureau voorlichting met de ruime balie staat goed in het zicht op het Leid- se plein van het AZL. Niet alleen voor vragen op medisch gebied kan men hier terecht. Mariëtte Koopman en Marianne van Donk zijn van alle markten thuis. Een rolstoel met zwenkwielen? Het adres hebben ze binnen een hand omdraai op de toonbank liggen. De vertrektijd van de trein naar Rot terdam? Ook daar komt snel een antwoord op. Bovendien kan men in het informatiecentrum terecht voor allerlei vragen op het gebied van opnameprocedures, sociale verzekeringen, klachtenprocedu res binnen het AZL of overnach tingsmogelijkheden voor familiele den. De leestafel is inmiddels druk bezet. Smachtend wordt door lo pende patiënten gewacht op de avondkranten. Behalve het ver strekken van informatie - des noods op bed - zorgen de twee ook voor dat de lees- /informatiehoek terzijde van de ba lie van materiaal wordt voorzien. Van bijna elk medisch onderzoek is in deze aangename ruimte wel een goeduitziende folder te vinden, waarin precies beschreven staat wat het 'slachtoffer' te wachten staat. "Bewust hebben we het hier alle maal heel open gehouden", zegt Mariëtte Koopman. "Geen hokjes met deuren. Geen afspraaksys teem. Dus geen drempelvrees. Ie dereen moet zonder problemen kunnen aankloppen". Met iedereen wordt ook het per soneel bedoeld. Voor de 5000 per soneelsleden, die hun werkplek hebben in één van de vele gebou wen in het AZL, heeft het centrum vooral een functie in verwijzende zin. "Wegwijs maken in een com plexe organisatie", heet dat plech tig volgens Mariannevan Donk. "Wij weten bijvoorbeeld de naam van de juiste man of vrouw die in formatie kan geven over cursussen of interne vacatures". Enthousiast Voor de patiënten en de bezoe kers zijn ze meer een steun en toe verlaat. Tegenover de ellende staat veel dankbaarheid. "Iemand die met een ziekte wordt geconfron teerd heeft vaak al zoveel dingen aan het hoofd, dat ze je heel dank baar zijn als je iets kunt regelen. Een mevrouw uit Deventer, wier man met ernstige hartklachten in het AZL was opgenomen, vloog ons bijna om de hals toen ze hoor de dat ze op een goedKope manier kon blijven overnachten". Natuurlijk kunnen de patiënten met medische vragen komen, maar verwacht geen medisch antwoord. Van Donk: "Wij houden ons daar verre van. Wel kunnen we de pa tiënt in verbinding stellen met een Mariëtte Koop manen Marianne van Donk, de in formatrices van het Academisch Ziekenhuis Lei den. (foto Holvast) deskundige als dat noodzakelijk is", to is het al eens voorgekomen dat een patiënt van de polikliniek heel verward op de balie afkwam met de mededeling dat ze niet lang meer te leven had. "Eén telefoontje naar de afdeling en de zaak wfcs op gelost", meldt Koopman. "Het bleek dat ze het verhaal van de arts door wat voor een oorzaak dan ook niet helemaal goed had begrepen. Het is haar toen zonder problemen opnieuw uitgelegd". De twee dames zijn zeer te spre ken over de samenwerking met artsen en verpleegkundigen. "Ze lijken enthousiast over ons cen trum", verklaart Koopman voor zichtig. Ze leidt dat af uit de be langstelling die ze tonen en het adequaat reageren op telefoontjes van het centrum. "Het is herhaalde malen voorgekomen dat ze uit zichzelf folders kwamen brengen of belangrijke adressen van patiën tenverenigingen aanboden. "En van de patiënten horen we dat ze door de arts of de verpleegkundige op ons bestaan waren gewezen". Perfect Een informatiecentrum met een 'bemanning' zonder actieve ideeën heeft geen bestaansrecht, menen de twee dames. Met de armen over elkaar zitten totdat er vragen ko men, ligt beiden niet. De afgelopen maanden hebben ze alle patiënten verenigingen aangeschreven met de vraag om folders en informatie over lidmaatschap, ziekten enz. Glunderend vertelt Van Donk dat dat perfect heeft gewerkt. "We hebben nu echt van alles". Ze heeft het nog maar net uitgesproken of Aktief Met enige verwondering hebben wij kennis genomen van het artikel "Wijkvereniging (Aktief) in eigen onderkomen" in de krant van 5 au gustus j.l. Als bestuur van de wijk vereniging zijn w(j zeer ongelukkig met de inhoud en zullen wij ook zeggen waarom. Om te beginnen dit: toen journa liste Saskia Stoelinga de heer Kwik opbelde met enige vragen over de mogelijke overname van het voormalige buurthuis De Klin ker voor Aktief, is duidelijk ge zegd, dat wij op dit moment geen enkele prijs stellen op publiciteit. De genoemde journaliste ging hier mee akkoord en afgesproken werd, dat zij t.z.t. door ons volledig zou worden geïnformeerd. De reden voor deze terughoudendheid is, dat wij op dit moment nog volop bezig zijn met de onderhandelin gen (die trouwens vanwege de vakantieperiode zijn opgeschort), maar belangrijk is vooral dat wij het niet prettig vinden dat onze le den en het bestuur van de Stich ting Fortuin wijk (de eigenares van De Klinker) alles uit de krant moe ten vernemen. Afgezien daarvan is ook de in houd van het artikel niet correct. Met de zinsnede: "Nee, een beheer der zal er voorlopig niet komen, met vrijwilligers gaan we de zaak opbouwen", wordt de indruk ge wekt alsof een beheerder overbo dig zou zijn. Het tegenovergestelde is echter het geval. Aangezien er naast Ak tief nog veel meer verenigingen een onderkomen hopen te vinden in De Klinker, is een beheerder volstrekt noodzakelijk. Sterker nog, de al- of niet aanstelling van een beheerder is mogelijk van doorslaggevende betekenis voor de afloop van de onderhandelin gen. Want hoewel Aktief over een groot aantal vrijwilligers beschikt, die reeds hebben aangeboden om het brede scala van oude en nieuw op te zetten activiteiten te willen begeleiden, is het uitgesloten dat wij vijf tot zes dagen per week het dagelijks beheer en toezicht kun nen uitoefenen. Juist over deze kwestie zijn er reeds gesprekken geweest, zowel met de wethouders De la Mar en Van Dongen als met de betreffen de ambtelijke afdeling. Daarbij kan worden opgemerkt dat Aktief wel in staat is om de aankoop van het gebouw te financieren, maar onmogelijk de personeelskosten van een beheerder kan betalen. Overigens gaat het om een bedrag van ca. 10.000,- per jaar. Zoals ge zegd is dat voor ons teveel, maar voor de gemeente is het weinig als men bedenkt dat het sociaal-cultu reel werk jaarlijks miljoenen gul dens kost (denk aan het buurt- en clubhuiswerk). Daarbij komt, dat in Leiden Zuidwest maar liefst drie buurthuizen verdwijnen, waarvoor dan de "Vogelvlucht" aan de Bos- huizerkade in de plaats komt. Zo als bekend wordt het nieuwe buurthuis in de voormalige Anto- niusschool gevestigd. De verbou- wings- en aanpassingskosten belo pen tonnen! Door Aktief met 10.000,- te sub sidiëren, zou de gemeente berei ken dat De Klinker als sociaal-cul turele voorziening voor Zuidwest behouden blijft. Een ander effect is, dat voor andere verenigingen de ruimtenood is opgelost. Misschien dat U en de lezers nu zullen begrijpen, waarom wij niet zo gelukkig zijn met deze publici teit die bovendien een verkeerde voorstelling van zaken geeft. namens het bestuur van Wijkvereniging "Aktief', H.C. Kwik Van 's Gravensandestraat 19 Leiden. Naschrift redactie: De verslaggeefster is ermee ak koord gegaan dat zij t.z.t. volledig zou worden geïnformeerd. Dat wil niet zeggen dat voor dit moment van publiciteit werd afgezien. De voorgenomen verkoop van het buurthuis De Klinker aan wijkver eniging Aktief staat te lezen in een openbaar en voor iedere burger verkrijgbaar voorstel van B en W aan de gemeenteraad. Het loutere feit dat een vereniging of wie dan ook geen prijs stelt op publiciteit, kan voor een krant moeilijk reden zijn daar dan ook maar van af te zien. Dat het artikel inhoudelijk on juistheden zou bevatten, ligt wel licht aan het feit dat er verschil be staat tussen wat de heer Kwik des tijds desgevraagd de verslaggeef ster vertelde en wat hij nu in zijn brief schrijft. een man komt om informatie voor zijn dochter, die te horen heeft ge kregen dat ze epilepsie heeft". Triomfantelijk tovert ze een boek werkje tevoorschijn. Na enige uit leg vertrekt de vader met een wat minder bezorgd hoofd. Een andere activiteit die aan het eind van deze maand, in samen werking met Integraal Kankercen trum West (IKW), wordt ontplooid is een tentoonstelling over de werkzaamheden van het Wilhelmi- nafonds. "We doen dat parallel aan de collecteweek (25 augustus tot 7 september). Dan leeft -zoiets bij mensen. We willen vooral uitleg gen waar het geld dat wordt opge haald naar toegaat. Hoe staat het met het wetenschappelijk onder zoek op het gebied van kanker en wat doet het AZL eraan". J ournalistencafé LEIDEN - In het 'Journalistenca fé' van Stichting Burcht is donder dagavond een debat onder het motto 'van veraf bekeken'. Onder leiding van KRO-verslaggever Wil- librord Frequin spreken Peter Brusse (hoofdredacteur NOS-jour- naal, oud-correspondent in Lon den), Haye Thomas (correspondent van o.a. NOS in Washington) en hoofdredacteur Van Rossum van Elseviers Weekblad over journalis tiek, nationale en internationale politiek. Aanvang half negen in de sociëteit aan de Burgsteeg 14. LEIDEN - Een 45-jarige Leidse vrouw is gistermiddag op de Zoe- terwoudse Singel beroofd van haar tas. De vrouw reed op de fiets met aan haar hand een boodschappen tas waarin onder meer een porte monnee met veertig gulden. Zij werd voorbij gereden door twee jongens op een fiets die de tas uit haar handen trokken en er als een haas vandoor gingen. LEIDEN - Uit een auto die gepar keerd stond op het parkeerterrein bij het hoofdpostkantoor aan de Schipholweg is gisteren een porte feuille met een inhoud van duizend gulden gestolen. De eigenaar van de auto had een raampje open la ten staan. Elders in de stad werden gisteren weer vier auto's openge broken waarbij vooral geluidsap paratuur en gereedschap is buitge maakt. LEIDEN - Het parlge 'Oud Hor tuszicht' aan de Witte Singel heeft een fikse opknapbeurt on dergaan. Jonge groenaanplant, speelwerktuigen en een voetgan gersbruggetje over de Trekvliet hebben het parkje tot een aan trekkelijk speel- en wandelge bied tussen de Witte Singel en de Rijn- en Schiekade gemaakt. In vroeger jaren stond op deze plek langs de Witte Singel, tegen over de botanische tuin De Hor tus en op een steenworp afstand van het oude Diaconessen Zie kenhuis, een fraai witgepleiterde complex onder een schuin pan nendak. Een theehuis met speel tuin, dat de Witte Singel toen al tot een aantrekkelijke wandel route maakte. Vanaf 1903 was in het etablis sement de befaamde uitspan ning 'Oud-Hortuszicht' geves tigd waar de familie Van Ingen Schenau de scepter zwaaide. In die jaren was Oud-Hortuszicht vaak het middelpunt van feesten en partijen. Er werden ook wel tentoonstellingen en concerten georganiseerd. Carroussel Veel Leidenaren zullen zich Oud-Hortuszicht vooral herinne ren als een etablissement waar men terecht kon voor het rustig nuttigen van een kopje thee of een glaasje limonade. De tuin strekte zich uit van de Witte Sin Het parkje Oud Hortuszicht dat een fikse opknapbeurt heeft ondergaan. Dankzij de bouw van een voetgangersbruggetje over de Trekvliet is een aantrekkelijke wandelroute onstaan tussen de Rijn- en Schiekade en de Witte Singel. gel tot aan de Trekvliet. Er heer ste een bijna landelijke sfeer. Vooral op 's zomerse dagen was het er goed toeven. En er was altijd wel het nodige te aanschouwen: De Trekvliet werd toentertijd nog druk beva ren door kleine vracht- en ple- zierschepen en de vaart was een ideale oefenbaan voor de roeiver enigingen van Njord, Die Leithe en De Vliet. Kinderen konden zich ook uitstekend vermaken in de tuin van Oud-Hortuszicht. Er was een carroussel met paarden en een 'rutchbaan' (een glijbaan zeggen we tegenwoordig). Oud-Hortuszicht was in zijn tijd een heus pretpark en daarom het reisdoel van veel kinder clubs. Het 'geïllustreerd tijd schrift' Panorama deed er, ver moedelijk rond 1920, uitbundig verslag van. De Haagsche Kinder Oranjebond maakte toen "een feestelijk uitstapje" naar Oud- Hortuszicht waar men zich uit stekend wist te vermaken. "De De thee- en speeltuin 'Oud-Hortuszicht' aan de Witte Singel. Bovenstaande foto werd gemaakt rond 1960 toen het befaamde restaurant zijn deuren al had gesloten. (foto Van der Horst) (foto Wim Dijkman) rutchbaan is één van de heerlijk heden in de speeltuin", zo meld de het weekblad. "In rijen trok ken de jonge Hagenaartjes de steile trap op om zich in suizende vaart naar beneden te laten glij den". Gesloten In 1959 sloot het befaamde res taurant desalnietemin zijn deu ren. De gemeente nam het com plex over en overwoog aanvan kelijk een nieuw gebouw op het terrein neer te zetten voor de af deling gemeentewerken. Dat is er nooit van gekomen. In 1966 werd Oud-Hortuszicht met de grond gelijk gemaakt en is er een parkje aangelegd. Dat parkje raakte de laatste jaren weer da nig in verval. Na het opengraven van de gedempte Trekvliet heeft het parkje een reeds lang ver wachtte opknapbeurt onder gaan. "Er zijn nieuwe heesters en wat jonge boompjes geplant", vertelt het hoofd van de afdeling groen van de gemeente, C. Jo- chemsen. "De oude bomen zijn uiteraard blijven staan. Een aan winst is het houten voetgangers- bruggetje over de Trekvliet dat de Rijn-en Schiekade via een aantrekkelijke looproute in ver binding stelt met de Witte Sin gel. Voor de kinderen zijn er nieuwe speelvoorzieningen ge komen en een trapveldje". "Het parkje is sinds het ver dwijnen van 'Oud-Hortuszicht' de naam van het etablissement blijven dragen. En sinds de Trek vliet is opengegraven heeft de tuin ook weer iets van de sfeer van weleer. Maar een theehuis en een carroussel komen er niet meer terug. Hoe mooi het er nu ook is. Oud-Hortuszicht is Oud Hortuszicht niet meer.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3