Etappezege Anderson Goede start Heieen van de Berg Kleinschalige aanpak bij ontruimingen succesvol 'Al veel minder apartheid' Noordwijk houdt Haarlem op 1-1 Vuurpauze in Libanon PAGINA 12 SPORT WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 LEIDEN - Op het tennispark van Leidse Hout kende Heieen van de Berg gisteren een goede toernooi- start. Van de Berg heeft dit sei zoen, vanwege verplichtingen voor de bond, weinig in de regio ge speeld. Zij is daarom extra gemoti veerd om de titel van dit evene ment te veroveren. Margot van de Haak was in het vrouwenenkel B de dupe van die overwinningsdrang van Van de Berg. Vooral in de tweede set was Van de Berg duidelijk te sterk voor Van de Haak en de Dekker-speel ster zegevierde met 6-3 en 6-1. Ma deion Verdegaal en Marijke Outs- ho.orn bereikten eveneens de vol gende ronde door zeges op respec tievelijk Jaqueline Pauw en Anita Peters. In het mannenenkel B maakte de van vakantie teruggekeerde Mi chael van de Berg een sterke in druk. Van de Berg versloeg met zijn krachtige spel Richard Oskam met 6-1 en 6-3. Joost van Leeuwen bereikte als derde speler de kwart finale. Tennisleraar Henk Jansen was niet geconcentreerd genoeg om het Van Leeuwen echt lastig te maken: 6-2, 6-0. Het als eerste geplaatste duo in het mannendubbel B, Marcel Vink en Leon Damen, behaalde een een voudige overwinning op Marcel Nagelkerke en Karl van Uden (6-1, 6-2). In het gemengddubbel B was Nagelkerke succesvoller. Nagel kerke won met zijn partner Margot van den Oudenrijn van Janine Jün- ger en Pieter van Meel met 6-4 en 6-3. In het mannenenkel C weM gis teren de eerste kwartfinalist be kend. De als tweede geplaatste Ma- rius Pieters versloeg Winand Steg- gerda en plaatste zich als eerste bij de laatste zestien. Giovanni Seke- ris had in de tweede set van zijn wedstrijd tegen Mischa Wijffelman even een inzinking. Een tie-break besliste de tweede set in het wor- deel van Wijfferman, maar de eer ste en derde spelreeks gingen met tweemaal 6-1 naar Sekeris. De geplaatste speelsters in het vrouwenenkel C bleven gemakke lijk overeind. Marquerite Patiwael had weinig moeite met Anette Kiers (6-0, 6-1) en Bionda Zonde- rop versloeg Eveline Poel met de zelfde cijfers. Evenals vorige week was Petra Velzel te sterk voor Aria- ne Renaud. Het enige verschil wa ren de setstanden, die nu omge keerd waren: 6-4, 6-1. Han de Jong speelde in zijn par tij in het mannendubbel C een be slissende rol. Het koppel Flei- schauer en Guinou had een wed- strijdpunt veroverd en Guinou mocht serveren. Drie van de vier spelers zagen dat de opslag van Guinou buiten de lijnen belandde, maar De Jong was ervan overtuigd dat de bal in was en feliciteerde zijn tegenstanders. Het optreden van De Jong ontlokte aan zijn part ner Hoekstra de opmerking nooit meer met De Jong te willen spelen. Uitslagen scorebord. JETSKE GOUDSMIT Leidsche Hout MEB: Liefbroer-Van Uden: 6-3, 2-6, 6-2; Peters-De Bakker: 6-2, 7-6; Van de Berg- VEB: Van de Berg-Van de Haak: &-3. 6-i; Van Splunter: 6-7, 6-4, 6-2; GDB: Van den Oudenrijn/Nagelkerke - Jünger/Van Meel: 6-4, 6-3; Den Hollander/ Krans - Pardoel/Sijpkens: 5-7, 6-4, 6-3; MEC: Sekeris-Wijffelman6-1. 6-7. 6-1; Pieters-Steggerda: 6-4, 64; Krans-Zaad- noordijk: 6-4, 6-1; Van Paridon-Schoone- wolf: 6-3.6-2: VEC: Velzel-Renaud: 6-4, 6-1; Van de Lauritzen blijft leider Coors Classic SQUAW VALLEY (AFP/Rtr) - Phil Anderson uit de ploeg van Pe ter Post heeft de vierde etappe van Nevada City naar Squaw Valley over 191 kilometer gewonnen. De Australiër maakte deel uit van de kopgroep van acht renners, die al se tweedejaarsprof Dag Otto Lau ritzen, die de leiderstrui van zijn Franse De uitslag - - de vierde etappe is: L Anderson (Aus) 191 km in 5.27.37,2. Lau- 3. Shapiro (Vst) z.t., 4. Pier- (Vst) z.t., 5. Hinault (Fra) z.t.. 6. Argentin (Ita) op 0.18,7. Piva (Ita) op 0.24.8. De Roov da Lity aan ae naai ging. in ae i2 kilometer gereden moesten wor den voordat de 130 kilometer lange afdaling (hoogteverschil 2600 me ter) naar Squaw Valley werd inge zet, het initiatief voor de vroege ontsnapping. Hij kreeg gezelschap van zijn ploeggenoot Theo de Rooy, de Amerikanen Shapiro en Pierce, de Italianen Argentin en Pi- va, de Noor Lauritzen en verras send genoeg van Bernard Hinault. ploegmakker Cornillet ütz,?,nJ!J°.01 Theo de Rooy werd acht ste. Het peloton had een achter- (Ned) op Ö.24,9. öegroémóv (Sov)*óp*SM)6, stand van ruim 9 minuten. 1(j- Gemond (Vst) z^., 13. Hampsten (Vst) z.t., 19. Cornillet (Fra) z.t., 20. Bauer (Can) Anderson i sprint versloeg Anderson de Noor- Zesde schaakpartij eindigt in remise Algemeen klassement: 1. Lauritzen (Noo) 12.23.54, 2. Shapiro (Vst) op 0.28, 3. Pierce (Vst) 0.32,4. Hinault (Fra) op 0.35,5. Argen tin (Ita) op 0.44, 6. Cornillet (Fra) op 1.05,7. Piva (Ita) op 1.08, 8. Lemond (Vst) op 1.32, 9. Alcala (Mex) op 1.38,11. Hampsten (Vst) op 1.44, 12. Anderson (Aus) op 2.03, 13. De Rooy (Ned) op 4.48,15. Bauer (Can) op 8.39, 17. Van Vliet (Ned) op 8.51.21. Saronni (Ita) NK in Dieren Podzielny (Wdl) - Van der Sterren 0-1, Blees - Martinovic (Joe) 1-0, Barlov (Joe) - Grooten 0-1, Zapata (Col) - N\jboer 1-0, Westerinen (Fin) - R. Kuijf 0-1. Pietcrse - Braga (Ita) 0-1, Heusdens - De Boer 0-1, Volman - Pliester 0-1, Voormans - Johans son (Zwe) 0-1, Etman (Zwe) - Berg (Den) LONDEN (AP) - De zesde partij ir de tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken tussen titel- Dit achttal stuitte op weinig tegen verdediger Garri Kasparov en uit- stand van de hoofdmacht. Pas i dager Anatoli Karpov is dinsdag i: geëindigd. De partij werd maandag afgebro ken en dinsdag niet meer hervat. °P hoL de laatste dertig kilometer, toen de voorsprong gegroeid was naar 113 minuten, sloeg het peloton Karpov bood dinsdagmiddag r Kasparov ging daarop i Kennelijk was Karpov tot de lengte versloeg hij Lauritzen. De ward Metgod metin grootse conclusie gekomen dat het lichte Italianen en De Rooy moesten in l"J l—1 -1" voordeel dat hij maandag bereikt de slotfase zelfs lossen door het ge- had niet in een overwinning kunnen uitmonden. De twee spe Iers hebben nu elk drie punten. De eerste speler die zes partijen ge wonnen heeft of 121/2 punt bereikt wordt tot wereldkampioen uitge weid van de Australiër, die zijn ste belangrijke zege behaalde in dit seizoen na zijn reumatische klach ten. Door de grote voorsprong werd het klassement door elkaar geschud. Lauritzen pakte de lei- roepen. De tweekamp bestaat uit derstrui, Hinault klom uit het niets maximaal 24 partijen. Als de spe- LEIDEN - Noordwijk verraste gis- klasser toonde zich in Alphen ver- teravond tegen eredivisionist uit de beste ploeg. Op Mario Faber Haarlem. De ploeg van John Eel- na trad UVS compleet aan en dat man behaalde een verdienstelijk 1- kon van het met blessures tobben- 1 gelijkspel. Wanneer goalie Ed- de ARC niet gezegd worden. In het ward Metgod niet in grootse vorm Alphense kamp maakt men zich de had gestoken, had de zaterdageer- grootste zorgen om Riny Oosterlee, steklasser ongetwijfeld winst kun- die donderdag te horen krijgt of hij nen boeken. Vlak voor rust zette vrijdag een meniscusoperatie dient Jelle Visser Haarlem op voor- te ondergaan. UVS kon zich lekker sprong. In de tweede helft toonde uitleven tegen de uitgedunde Ra- Noordwijk zich de betere ploeg, cing-ploeg, die het aan doelman Ivan Hermans tekende voor de ge- Cor Prook te danken had dat de ne- lijkmaker in dit door 500 toeschou- derlaag met hoger uitviel. In de bijgewoonde duel. Katwijker tonde minuut bracht Hans de Iers dan gelijk eindigen behoudt Rooy werd de beste Nederlander de vierde plaats. Theo de Frede trad op als scheidsrechter. Kasparov zijn titel. op de 13e plaats. ARC-UVS 0-2. De Leidse hoofd- Kruys UVS aan de leiding. Uit de vele kansen konden de Leidenaars vervolgens nog slechts een treffer BUITENL. VOETBAL FRANKRIJK: Monaco - Laval 0-0, Nantes - Nice 1-0, Rennes - Toulon 2-0, Bordeaux - RC Paris 2-0, Sochaux - Lille 1-0, Le Havre - St Etienne 1-0, Nancy - Brest 04, Paris SG - Metz 0-0, Lens - Auxerre 1-1, Marseille - Toulouse 2-1. Brest Marseille Bordeaux Nantes Paris S( Rennes Metz Toulouse Lens Nice 3-5 Sochaux 3-5 St Etienne 3-5 Toulon 34 Le Havre 3-3 Laval 3-3 Nancy FC Den Haag West Ham United (Eng) 1-1 (1-0), 24. Boere 1-0, 74. Galg 1-1. Scheids rechter: Bakker, toeschouwers: 3800. Barendrecht-Feyenoord 0-7 (0-6). Doelpun ten Monkau (2), Elstrup, Wüstekers, Hoek stra, Sörensen en Breedveld. Scheidsrech ter Korbijn, toeschouwers 250. Willem 2-Nottingham Forest 2-1 (1-1). 5. Mills 0-1. 35. Godeel 1-1, 79. Maddock 2-1. Scheidsrechter Van Vliet, toeschouwers 3250. Proloog Ronde 39), Cuba Brazilië 93-78 (4546), Bulgarije - Zuid-Korea 74-63 (33-33) Sowjet-Unie 8 pnt, Canada 6 pnt, Cuba 4 pnt, Bulgarije 4 pnt, Zuid-Korea 2 pnt, Bra zilië 0 pnt. Poule B: Verenigde Staten - Australië 76-50 (40-22), Tsjecho-Slowakije - Taiwan 84-60 (49-32), China - Hongarije 90-63 (47-25). Ver. Staten 8 pnt, Tsj.Slow. 6 pnt, China 6 pnt, Hongarije 4 pnt, Australië 0 pnt, Tai wan 0 pnt maken. Acht minuten voor tijd be nutte Marcel van der Blom een strafschop toen Hans van leeuwen door Alphenaar Paul Kluivers werd vastgepakt. VUC-RCL 2-2. De Leiderdorpers opereerden aanmerkelijk beter dan afgelopen zaterdag, toen van tweedeklasser Monster met 0-3 werd verloren. Het team van Lau rens Mouter kwam tegen de Haag se eersteklasser beter voor de dag. Vooral Marcel Valk liet als mid denvelder een goede indruk ach ter. Peter Siera scoorde beide doel punten, waarvan één uit een straf schop. 3,70, i o f. 31,50. 2. Annfine Mountain; 3. Ygirl K. NIET GE START: Astrid Uithuizen. TOTO: winnend f. 3,00, plaats f. 1,40 f. 1,60 f. 1,90, koppel f. 3,30, trio f. 65,30. ACHTSTE KOERS. 2440 meter: 1. Yersin (C.S. Schalkers) 3.18,2 -1.21,2; 2. Yoyo Kan dia; 3. Young Gold Weber. NIET GE START: Zefanja Melon. TOTO: winnend f. 6,00, plaats f. 1,10 f. 1,40 f. 1,50, koppel f. 7,50, trio f. 77,80. NEGENDE KOERS. 1609 meter: 1. Winne- ton Heiloo (R.L. Pools) 2.04,2 - 1.17,2; 2. Yvonne V; 3. Willie Snel. TOTO: winnend f. 10,00, plaats f. 2,30 f. 2,00 f. 2,60, koppel f. W.00. trio f. 423.40. TIENDE KOERS, 1609 meter: 1. Veric Brach (H.J.W. Grift) 2.02,3 -1.16,0; 2. Star of Goldstar; 3. Worthy Boy Laren. TOTO: België 1. Ferdi van den Haute (Bel/Swerts) 6.43.48; 2. Alan Peiper (Aus/Post) 6.44.07; 3. Mare Sergeant (Bel/Godefïoot) 6.45.00; 4. Daniel Wyder (Zwi) 6.45.66; 5. Bert Oosterbosch (Ned/Post) 6.47.23; 8. Peter Pieters (Ned/ Swerts) 6.50.13; 25. Guy Nulens (Bel/Post) 6.58.57; 28. Mare Dierckx (Bel/Raas) 6.59.74; 31. Nico Verhoeven (Ned/Swert- s)7.01.31; 35. Johnny Broers (Ned/Swerts) 7.03.87; 36. Ronny Vlassaks (Bel/Raas) 7.04.07; 38. Ad Wijnands (Ned/Raas) 7.06.71. gen (Haarlem); 5. Steven Rooks (Castri- HILVERSUM (ANP) - De uitslagen van de gisteren op de baan van Hilversum gehou den koersen zijn: EERSTE KOERS. 2000 meter: 1. Aida Oostland (A.J. Mollema) 2.43.0 - 1.21,5; 2. Zeb Macahan; 3. Zuske V. TOTO: winnend f. 2,60, plaats f. 1,40 f. 2,10 f. 2,20, koppel f. VIERDE KOERS. 2000 meter: 1. Zorban V. (H.A. van Ooyen) 2.39,9 - 1.20,0; 2. Zarina Gregor; 3. Assay B. NIET GESTART: Ze nith Impulse. TOTO: winnend f. 5.40, plaats f. 3,00 f. 3,90 f. 1,80, koppel f. 104,30. trio f. 1.089,60. de V; 3. Yankee Staaweide. NIET GE START: Zamzam Fortuna. Yes Fortuna. You Love Boszorg. NIET GESTART: Ubi- quit TOTO: winnend f. 2,40, plaats f. 1,40 f. 2,00 f. 3,60, koppel f. 10,60, trio f. 203,20. Dorado; 3. Zeus Buitenzorg. TOTO: nend f. 3,10, plaats f. 1,40 f. 1,90 f. 1,90, kop pel f. 14,40, trio f. 65,50. Totalisatoromzet: f. 393.030,00. Prijzengeld Ronde verhoogd BREDA (ANP) - De prijzenpot van de 29ste Ronde van Nederland voor beroepswielrenners is beter gevuld dan die van vorig jaar. Het bedrag is met vijftien procent ver hoogd tot 93.405 gulden. „Met de bedoeling de verdiensten en dus de strijd aantrekkelijker te ma ken", vertelde voorzitter Wim Breukink van de organiserende stichting dinsdag tijdens de pre sentatie van de ronde in Breda. Voor de zesdaagse etappe wed strijd, die maandag in Veenendaal begint met een proloog over 4,8 ki lometer, hebben de vijf Nederland se formaties - inclusief de met voortbestaan bedreigde van Roger Swerts - ingeschreven. In de Spaanse ploeg van Perrurena, die Matthieu Hermans en Erwin Nü- boer in dienst heeft, debuteert Wim Meyer als prof. De renner uit Musselkanaal tekende dinsdag een contract. Meyer is binnengehaald door Albert Stofberg, de begelei der van Hermans en Nijboer. Het veld van honderd coureurs bestaat verder uit drie Belgische formaties en de Franse ploeg van RMO, die Fons van Katwijk en Johan Lam- merts als gastrenners herbergt. AMSTERDAM - Ontruimingen er alsnog een ontruimingsbevel op kraakpanden in Amsterdam de deurmat. behoren zo langzamerhand tot folklore. Althans, zo lijkt deel van de bevolking hoofdstad op dergelijke politie- operaties te reageren. Maar voor betrokkenen - krakers, politie. door Huub Klompenhouwer buurtbewoners en winkeliers - is iedere ontruiming telkens weer een angstig avontuur. Vooral in de buurten waar de kraakbeweging zich massaal heeft genesteld. De Rivierenbuurt bijvoorbeeld: min der erg dan de Staatsliedenbuurt, maar toch altijd nog met een groot aantal gekraakte panden. Scheldestraat 100, een voormali ge buurtwinkel van Albert Heijn, ligt op een steenworp afstand van het RAI-complex. Het pand was in bezit van de kraakbeweging en werd gebruikt als een trefpunt voor deze beweging. Zo werd er onder meer een kraakspreekuur gehouden. Het pand Was eigendom van een woningbouwvereniging die aan vankelijk nog wel met de krakers tot een vergelijk wilde komen, maar voor het pand een huurbe drag vroeg dat was gebaseerd' op een winkelbestemming. Dat verge lijk kwam er niet en de woning bouwvereniging schakelde de rechter in. Aanvankelijk werden de krakers in het gelijk gesteld en kon een ontruiming worden voorkomen, maar in hoger beroep verwierp het Hof toch die uitspraak en zo kwam De woningbouwvereniging wil- groot de het pand gebruiken als opslag voor de bouwmaterialen, nodig voor een grootschalig renovatie project in het woon- en winkel- blok. De krakers zagen de ontruiming uiteraard aankomen en verbouw den het pand tot een schier on neembare veste. Staalplaten rond om, een verstevigd plafond. De deur was niet alleen met staalpla ten versterkt maar daarop waren ook nog eens korte stalen pijpen gelast. Op die pijpen - ook krakers hebben humor - teksten als 'groe ten uit Oost'. De politie kende de plannen van de krakers om met alle middelen een ontruiming te voorkomen. In pamfletten die in de buurt ver spreid werden, kregen winkeliers de raad etalages te beveiligen met houten schotten. Autobezitters werd aangeraden de auto niet in de buurt te parkeren. Bij de laatste ontruimingen waarbij grootschalig verzet te ver wachten viel werden krakers, buurtbewoners en pers tevoren op de hoogte gebracht van het tijdstip van ontruimen en de grootschalige aanpak ervan. Dat gebeurde bij de laatste twee ontruimingen in de Staatsliedenbuurt. President Botha gisteren tijdens zijn congresrede. Staatsliedenbuurt steeds gezegd dat die methode van de voorkennis niet perse regel zal worden. Het verschil tussen Staatsliedenbuurt en Rivierenbuurt is ook dat vol gens onze schatting de sympathie van de buurt voor de krakers een stuk geringer is. Een grote meer- vferenbuurt t.lTTotzoo'mcf B°" Daarnaast was het voor ons zaak Sln6 zUn congresrede (Vervolg van pagina 1) Speciale ruimte gaf Botha aan de internationaal omstreden, zoge naamd 'onafhankelijke' thuislan den Transkei, Bophuthatswana, gemeen. mopeliik atwssie uit te gisteravond opnieuw in op het Ciskei en Venda: „Deze jonge sta- mogeujK agressie uu ie inocHoioiH' Hat Ho of. ten ziin niet eehoren uit revolutie In de Scheldestraat was er giste ren voor het eerst sprake van een kleinschaliger aanpak. Buurt en krakers en ook de" pers, bleven in het ongewisse over de politie-actie. Politiewoordvoerder Klaas Wil ting: „We hadden het voornemen louter met de mensen uit het eigen district plus uiteraard de speciaal opgeleide politiemensen die bij branden of het werken met traan gas uit de voeten kunnen, de Bra- tra's, die ontruiming uit te voeren. Die Bratra's zijn ook opgeleid om met zwaar materieel een pand bin nen te komen". om zo r lokken. Het keersweg en ee waarbij de schade meteen niet te Grootschalige ontruimingen be tekenen bovendien een drastische aanslag op het toch al onder perso- drukke winkelstraat, n een grote rel Tbr geëist voor dood van kind DEN HAAG (ANP) Opname in een krankzinnigengesticht, ontslag van rechtsvervolging en terbe schikkingstelling van de regering heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag gisteren gevorderd tegen een vrouw uit Zoetermeer die haar 1-jarig doch tertje heeft gedood. De officier, mr M. Renckens, volgde het advies van de psychiater, volgens wie de vrouw totaal ontoerekeningsvat baar is. De 36-jarige vrouw zou haar kind zo hebben geschopt of die ontruiming tot geslagen dat het waarschijnlijk |Uj binnen enkele uren overleed aan de gevolgen van een aan twee kan ten gescheurde maag. "Maar uit signalen uit de buurt bleek dat de krakers toch wel eens voor meer verzet zouden kunnen zorgen dan we met die eigen men sen van het politiedistrict aan zou den kunnen. Dus hebben we toch een peloton mobiele eenheid buurt gestationeerd". Algemeen commandant 'hervormingsbeleid' dat hij de af- door Ruud de Wit gelopen jaren heeft gevoerd en neelstekort zuchtende politiekorps concludeerde dat de Zuidafrikaan- in de hoofdstad. Afgelopen week- se regering „allang afstand heeft eind nog leidde het optreden van genomen van de apartheid". Maar rebellerende Britse voetbalsuppor- hij voegde er aan toe dat hij zich ters tot een onderbezetting in het door de rest van de wereld niet zal district Warmoesstraat, wat laten voorschrijven hoe hij zijn prompt ook leidde tot schermutse- hervormingsprogramma moet uit- lingen op de gespannen Zeedijk. voeren. TEL AVIV (GPD) - Na 24 uur van hevige gevechten tussen Franse militairen van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon (Unifil) en tot de de Amal-beweging behorende sji'iti- sche moslims is aan het eind van gistermiddag een vuurpauze be- operatie, hoofdinspecteur Jos Mo- reikt. Volgens Unifil-woordvoer- lendijk: „Het was gezien de standigheden de moeite waard om i of we ook op kleine schaal der Timor Goksel werden twee Li- banezen gedood en raakten 12 Fransen gewond. Het was het erg- den maken. En dat blijkt te luk ken". Wilting: „Er is bij die twee groot schalige ontruimingen in de s kon- ste incident tussen de VN-troepen Zuidlibanese bevolking sinds de invasie van het Israëlische leger in 1982, aldus Goksel. In het Unifil-hoofdkwartier Na- koera voerden bevelhebbers be sprekingen met lokale sji'itische leiders om de nog steeds gespan nen situatie niet opnieuw te laten ontaarden in een veldslag. Ook het in de Libanese hoofdstad Beiroet zetelende polit-bureau van Amal poogde de gemoederen in de sji'iti sche dorpen van het Franse Unifil- contingent tot bedaren te brengen. Amal-leider Nabi Berri stuurde gistermiddag naaste medewerkers naar Tyrus om te bemiddelen. Niettemin wordt een opleving van de ongeregeldheden gevreesd. ten zijn niet geboren uit revolutie en geweld maar uit een ordentelijk proces van evolutionaire en consti tutionele ontwikkeling. Deze lan den zijn beter af dan en groot aan tal andere Afrikaanse staten die ontstonden uit het Britse impe rium". Volgens Botha is het de hoogste tijd geworden dat de inter nationale gemeenschap deze thuis landen als onafhankelijke landen erkent. Botha zei eventueel bereid te zijn tot een dialoog om een verbreding van de democratische situatie te bewerkstelligen. „Daarom, als de ze onderhandelingen in de toe komst zouden leiden tot drastische veranderingen in de grondwet van ons land, zal ik mijn eerdere belof ten gestand doen en de blanke stemgerechtigden van te voren raadplegen. Zo'n raadpleging, of dat nu gebeurt in de vorm van een referendum of door middel van al gemene verkiezingen, zou wel eens eerder kunnen plaatsvinden dan de meeste mensen verwachten", aldus Botha. Vandaag zullen de circa 2000 blanke partijgedelegeerden zich buigen over een vijftal moties die betrekking hebben op de interne veiligheidssituatie, de economi sche problemen van het land door de dreiging van sancties, de sociale ontwikkelingen en de relatie met Proza - 'Landgenoten' is het prozadebuut van Rabin Gangadin: een verzameling cynische en sarcastische verhalen over Georgie, een in Suriname geboren indi vidualist die niet in het grote verstik kende geheel wil opgaan. In de Knip- scheer, prijs 19,50. - 'De woongroep, en andere verhalen' is ook een prozadebuut. Ditmaal van Florius Voorvelt. De hoofdpersonen uit zijn vertellingen zijn stuk voor stuk een zaam en een beetje wereldvreemd, maar met hang naar romantiek. Zij leven in een eigen wereldje. In de Knipscheer, prijs 19,50. het buitenland in het algen Maar het is uitgesloten, dat deze moties een verandering zullen kunnen brengen in de politieke koers die Botha en zijn kabinet de afgelopen jaren hebben gevoerd. Mogelijk zal Botha, bü de sluiting van het federale congres, van avond opnieuw een rede houden. De speech van Botha overscha duwde enigszins de overige ge- beurtenisen in Zuid-Afrika. Giste ren werden de gerechtshoven over stroomd met juridische verzoeken, waarin de vrijlating werd gevraagd van personen, die eerder op grond van de noodtoestand zijn aange houden. De verzoeken zijn het ge volg van de uitspraak van het hooggerechtshof van Durban, maandag, waarbij noodtoestands bepalingen onwettig werden ver klaard. Zoals bekend oordeelde het hooggerechsthof van de havenstad Durban dat twee bepalingen in de noodtoestand onwettig zijn en als gevolg hiervan menen de advoca ten dat nu alle noodtoestandsge vangenen in vrijheid moeten wor den gesteld. Ook wordt het in juri dische kringen aannemelijk gevon den, dat zij die op grond van de nu door de rechtbank voor onwettig verklaarde noodtoestandsbepalin gen zijn aangehouden, een goede kans hebben om via de rechter van de staat een schadevergoeding te eisen. In totaal zitten op dit mo ment tussen de 8 en 12.000 perso nen vanwege de noodtoestand vast. citeit heeft gekregen dat een herdruk van haar verhalen uit 1942 verantwoord wordt geacht. Bert Bakker, prijs 19,90. - 'Denise', herdruk van een roman van Hans Andreus. Door een relativerende verteltrant weet de auteur zwaarmoe digheid te vermijden in dit in wezen toch tragische verhaal Over een liefde in Parijs. Bert Bakker, prijs 24,90. jeveelheid onafgemaakt werk achter. En talloze brieven aan haar moe der. Daaruit heeft Aurelia Schober Plath een keus gemaakt. De latere zelf- - 'Ik en Rusland', gedichten van Veli- mir Chlebnikov. Meulenhoff, prijs 29,50. Jeugdboeken - 'Het huis in het Poeh-hoekje' door A.A.Milne met tekeningen van E.H.She- pard is een vervolg op Winnie-de-Poeh. Dieren beleven weer spannende avon turen. Van Goor, prijs 19,90. Diversen - 'Succesvol beleggen' is geen goed koop handboek voor de professionele en niet-professionele beleggers. Maar wie de analyses en adviezen van Harry Hoogenhout met aandacht volgt kan de investering wellicht snel terugverdie nen. Hü behandelt de theorie en de praktijk. Met talloze tips. Bruna en Zoon, prys 47,50. - 'Beschuit met tranen' door Judith Postema, die uitvoerig ingaat op een verschijnsel dat al eeuwen oud is maar de laatste tijd pas een naam heeft gekre gen: de postnatale depressie. Vijf perso nen geven er hun mening over. Snel herkennen van de klachten kan veel leed voorkomen. In de Knipscheer, prijs f 19,50.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12