'We zijn niet bezig met oude-wij vensport' Michels wil meer oefensessies Misdorp en de ruzie met Geurtsen Oranje wint9 maarsamenzijn was belangrijker Tk had op z'n minst telefoontje verwacht' Barcelona wil van Bernd Schuster af Laatste kans Koeleman Ruime winst VFB Stuttgart FA: geen duels meer in buitenland Meldingsplicht in Rotterdam WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) - Het is alweer (te) lang geleden dat de Nederlandse waterpoloselectie in goede harmonie naar een evenement toewerkte. Problemen leken afwezig, toen resul taten negatieve berichtgeving bijna onmogelijk en vrijwel overbodig maakten. Bij de Olympische Spelen van Los Angeles kwam de kentering. Successievelijk hielden door gewinterde internationals ermee op, dachten opvolgers veel te snel dat ze er al waren en kwamen de strubbelingen aan het licht. De laatste betrof doelman Ruud Misdorp: ruim tweehonderd inter landwedstrijden, met enkele on derbrekingen al tien jaar bij Oranje onder de lat en juist dit seizoen weer geregeld tot de besten ter we reld gerekend. Een incident met AZC-clubgenoot Ewout van Win- sen had ongekende gevolgen. Bij het wereldkampioenschap, dat morgen in Madrid voor Nederland begint met de uiterst belangrijke wedstrijd tegen Frankrijk, ont breekt Misdorp. Hij verbijt het misnoegen thuis in Den Haag. Het zou voor de gemiddelde waterpo- loër een, zij het vervelend, afscheid van de internationale loopbaan be tekenen. Niet echter voor Ruud Misdorp, die in de loop der jaren nauwelijks is getroffen door blessureleed, nog teveel van het spelletje houdt e eens wat geroepen en niet altijd i de fijnzinnigste bewoordingen. Niet eerlijk Het probleem ligt natuurlijk veel dieper. Geurtsen is niet eerlijk. Hij maakt afspraken, zoals indertijd de toezegging op het maatschappelijk vlak iets voor mij te regelen, en komt die niet na. Hij doet voorko men, dat een gesprek met mij niets oplost, maar hij stuurt voortdu rend tussenpersonen. Ik heb geen zin in al die stations, die alles net niet helemaal juist doorbrieven. Ik ben nu alleen nog geïnteresseerd in een rechtstreekse confrontatie. Man tegen kaars rug o eens iets onder vier ogen bepraatte en je keek even opzij dan toegeschreven moeilijkheden met voorgangers van Geurtsen als Ivo Trumbic en Denis Pocsik. „Trum- bic weet alles van waterpolo. Hem acht ik hoog. Ik heb hem zelfs hel pen verhuizen. Dat doe je toch niet voor iemand, waar je de pest aan hebt. te afhankelijk van is. Hij wil nog weer weg. In Palermo ontliep hij zeker twee jaar doorgaan. Al moet er op het huidige niveau wel aan enige voorwaarden worden vol daan. Recht door zee, zoals hij ook zichzelf beschrijft. „Ik heb deze week een gesprek met Piet van der Neut namens AZC over mijn toe komst bij de Alphense vereniging. We hebben komend seizoen, met Stan van Belkum en Arnold Non- nekes erbij, een erg goed team, dat in het Europa Cup-toernooi ver kan komen. Ik wil vooraf wel alles op een rijtje hebben. Als het in Ma drid mis zou gaan, wil ik niet de schuld krijgen, omdat ik de ploeg Doodgoeie man Hetzelfde gold voor Pocsik. Een doodgoeie man. Misschien wel te lief. Natuurlijk waren er wel eens problemen. Dan werd er gepraat en gaven we elkaar na afloop een hand en zand erover. Hij is ook op niet achter el- een vervelende manier wegge- Als je met Geurtsen werkt. Net als een aantal spelers. Het is toch ongebrijpelijk, dat we nog steeds geen sterke midden voor in de ploeg hebben. Er ligt nu wel bij toerbeurt iemand, terwijl in het centrum juist een worstelaar nodig is. Ik denk aan types als Schoeman, Van Zeeland of Hei den. Met name Heiden heeft het vorig jaar in Sofia goed gedaan. Hij is geen wereldtopper, maar hij is voorbijgaande aard wil beschou- wel erg nuttig. Toch wordt hij zo Een onafhankelijk vent aan de kant geschoven. Onbegrij- Ruud Misdorp: "Die Van Winsen denkt dat hij de King is". stuurde alleen Nico van Seist als onderhandelaar. Beste man, hoor, maar op hem zat en zit ik niet te wachten". Het mag duidelijk zijn dat Mis dorp het verblijf van Geurtsen als bondscoach bij de KNZB van snel („misschien is een volstrekte bui tenstaander het geschiktst, maar in Nederland zouden ook Robbie Schouten of Wim van der Schilde het kunnen", zegt Misdorp) moet in de toekomst volgens hem voor komen, dat er met individuen in de steek zou hebben gelaten", wordt gemanipuleerd en gesold. vertelt Misdorp. Want zo voelt de Hagenaar het dui- Een rentree in de nationale ploeg delijk. Hij ontkent dan ook de hem sluit hij evenmin uit, al dient er pelijk voor mij, net als veel andere technische en taktische zaken. Als ik de laatste jaren bij mezelf te rade ging, chagrijnig na een nederlaag, dan bleek steeds weer dat alleen het niet profiteren van de man- meer-situaties de oorzaak was van het verlies. Dat kan toch niet zo blijven doorgaan. Straks hoor je bij de B-landen. Kom daar maar eens tussen vandaan", blikt Misdorp te rug en vooruit. Een incidentje tijdens de voorbe reiding hield ook hem weg uit Ma drid. Misdorp reageerde zijn onge noegen te hard naar het oordeel van Geurtsen af op Van Winsen en „zijn gedrag paste - hoe jammer ook - niet in Oranje". Misdorp wil echter niets weten van een verwij dering. Hij houdt vol er zelf uitge stapt te zijn. En Van Winsen heeft ook zijn eigen plan trok daar niets mee uit te staan. „Och, ropees kampioenschap Het tekent de lange doelman, die als voetballer en wedstrijdzwem mer op zijn zestiende het echte sportplezier ontdekte tussen de waterpoloërs bij Zian/Vitesse, dat hij het oefentoernooi te Palermo als toeschouwer bleef volgen en niet probeerde zijn maatje en ka mergenoot Stan van Belkum in de problemen te betrekken. De Leid- farmacie-student, die vorig jaar hetEu- Sofia dat jongen die denkt de rustig aan zich liet voorbij gaan, 'King' te zijn. Hij moet nog erg veel staat behalve als begenadigd talent leren en niet bij een paar harde ook te boek als iemand met geheel woorden huilend de kant opzoe- eigen ideeën. Gedachten waarop ken. We zijn niet bezig met oude- ook Geurtsen, die hem in Madrid wij vensport. De meesten begrijpen harder nodig heeft dan ooit, weinig wel hoe dat zit", bagatelliseerde invloed kan uitoefenen. „We heb- Misdorp het voorval. De werkelij- ben er in Italië op de kamer wel ke grief was immers een andere. over gepraat, maar ik heb Stan er (foto Wim Dijkman) bewust buiten willen houden. Dan krijg je namelijk hetzelfde effect van dat stiekeme geroddel. Dat verafschuw ik", verklaarde Mis dorp. „Doe die Witte in Madrid maar de groeten van mij en vraag of hij een heleboel doelpunten wil maken". Hoewel hij bondscoach Geurt sen met alle genoegen hard onder uit ziet gaan, blijft de AZC-er ho pen, dat het Nederlandse team in Madrid zich na enkele jaren van dreigende vergetelheid weer op in ternationaal niveau presenteert. De tegenstrijdigheid in die opstel ling is duidelijk, omdat een goede prestatie in eerste instantie af straalt op bondscoach George Geurtsen, wiens positie er binnen de KNZB alleen beter op kan wor den. dan wel het een en ander te veran deren. Bij voorkeur met de huidige coach George Geurtsen, in de ogen van Misdorp de kwade genius ach ter alles en nog steeds niets meer dan een eigengereide scheidsrech ter. Als Geurtsen verdwijnt of tot inkeer komt? is Misdorp beschik baar. Zoals hij ook klaar staat voor een verhelderend gesprek, maar dan wel op de man af. „Je wordt tenslotte geselecteerd op kwaliteiten. Daarom hoor ik in het nationaal team thuis, alleen niet onder leiding van Geurtsen. Het is gemakkelijk in zijn machts positie iemand via de pers door het moeras te trekken. Het incident met Van Winsen, een vriendje van hem, was een futiliteit. Het is na tuurlijk nooit leuk uitgescholden te worden, maar in topsport moet je er tegen kunnen dat er eens iets wordt gezegd. Ik had de verant woording de defensie te organise ren. Als dat mislukt, wordt er wel AMSTERDAM - Niet het resultaat maar het samenzijn stond centraal. Bij de eerste seizoen-oefensessie van Oranje op weg naar de kwalificatiewedstrijden voor het EK voet bal, maalde Rinus Michels gistermiddag niet om de schamel uitgevallen zege (2-1) op het veredelde B-team van Ajax. Veel belangrijker vond de bondscoach dat hij de kern van het Nederlands elftal weer eens bijeen had en een aantal tactische zaken met zijn voetbal lers kon doornemen. Voorafgaandeaan het treffen in de uur de gelegenheid om op zijn spe- Meer, waar de stadionverbouwing Iers in te praten. „En daar ging het in volle gang is, had hij anderhalf meer om dan om de wedstrijd", z „Door het wegvallen van Val- ke moest er een andere linkspoot komen", zo motiveerde hij zijn late Wijnstekers weer gepasseerd UTRECHT (GPD) - „Een beetje onfatsoenlijk vind ik het wel", reageert Ben Wijnstekers. De dertigjarige vleugelverdediger van Feyenoord behoorde gisteren voor de derde achtereenvol gende maal niet tot de selectie van Oranje. „Dat op zich is de zaak van Michels, maar ik had op z'n minst een telefoontje uit Zeist verwacht". De verbazing van Wijnstekers heeft te maken met een gesprek dat de 35-voudig internationaal onlangs met de bondsmanager voerde. „Ken positief gesprek", herinnert Wijnstekers zich, „Mi chels heeft me uitgelegd waarom ik niet was geselecteerd voor de interlands tegen Schotland en West-Dnitsland. Het had te maken met m'n schouder- en enkelblessure uit het voorjaar, met het feit dat Feyenoord niet lekker draaide en ik dus ook niet in vorm was. Ik kon wel begrip hebben voor zijn standpunt. Ik kreeg ook bepaald niet de indruk dat ik al was uitgerangeerd". Afgelopen vrijdag begreep Wijnstekers van zijn teamgenoot Joop Hiele dat het Nederlands elftal vier dagen later weer bij eenkwam voor een oefenpartijtje tegen Ajax. „Zowel Simon Ta- hamata als Ik had niets gehoord. Nogmaals: ik ga niet lopen bedelen om een plaatsje, maar na 39 interlands verwacht je wel een nitleg van de technische staf. In ons gesprek van een maand terug heeft Michels niet gerept over verjonging, of zo. Hij zei alleen dat hij door mijn vormverlies nu eens de kans had gekre gen om anderen op mijn plek uit te proberen". „Ik heb het gevoel weer lekker bezig te zijn. In de oefenwed strijden heb ik goed gespeeld. Nu ik weer buiten de boot ben gevallen voor Oranje en mij ook hei 'waarom' niet is uitgelegd, is dat even slikken. Ik geef de moed overigens niet op. Ik probeer met Feyenoord opnieuw een selectie af te dwingen". hij zelf „Dat was wel een nuttige keuze. „En Koeman hadden we al oefening, maar het ging in feite om gevolgd in de toernooien van Me- het bij elkaar komen. Internatio- chelen en Groningen. Op grond nals moeten ook uit instructies daarvan is hij erbij gekomen", toch het één en ander kunnen op pikken". Of dat inderdaad is gebeurd kon Oranje, met vijf Ajacieden en een Doelbewust waren, in dit vroege stadium van het seizoen, niet nog meer kandidaten geselecteerd. De open plaatsen in de selectie wor- halve (Silooy wisselde tussentijds den later opgevuld. „Voor die plek- van elftal), tegen de rest van Ajax ken komen verschillende spelers nog niet duidelijk maken. Na i in aanmerking en ik wil eerst af- achterstand van 1-0 door een straf- wachten hoe zij het gaan doen in schop van Rijnink, zorgden Gullit de competitie", stelde Michels. en Rijkaard wel voor de winst, Wim Kieft is daarbij zeker nog in maar voor het overige werd er niet beeld, Feyenoorder Ben Wijnste- - 'J kers dreigt uit de boot te vallen. Hij was gisteren ook weer niet in Amsterdam, waar van zijn club al- echt op scherp gespeeld. Het uiteraard, nog niet nodig ook. „Als je maar een beperkt aantal keren bij elkaar kan komen, gaat het leen Joop Hiele aanwezig was, voorlopig alleen om de grote lij- naast de zes geselecteerde Ajacie- nen", stelde Michels. den (Blind, Rijkaard, Wouters, Si- De oefen-interland tegen Tsje- looy, Van Basten en Van 't Schip), choslowakije, op 10 september Praag, is nog de enige echte test Ronald Koeman, Gullit voor de kwalificatiewedstrijden, burg), Van Tiggelen de vier PSV-ers (Van Breukelen, Vanen- Erwin Koeman En dat is dan niet eens meer een lecht echte oefening, „maar dan moet chelen het elftal er staan", zoals Michels '""tie m een Oranje-samenscholing gretig ^l^S^f Ld en wa^fnheï niet speciaal om het maken van Veel ruimte daartoe is er niet, doelpunten ging, zoals de twee maar de hofleveranciers, met Ajax spitsen Van Basten en Van 't, voorop, boden Oranje extra trai- Schip, maar ook Gullit, Blind en ningsgelegenheid bij de clubs en Erwin Koeman bij vrije kansen daar maakt Rinus Michels dank- aantoonden. Het enige dat de 150 baar gebruik van. „Omdat veel toeschouwers (meer werden er in meer niet mogelijk is", zoals hij verband met de verbouwingswerk- zich realistisch beseft, aanvaardt zaamheden niet toegelaten) echt hij dat als de beste nood-oplossing, opviel was de rol van Ruud Gullit. waarbij het mes bovendien naar Hij speelde op het middenveld als twee kanten snijdt. Hij krijgt daar- verbindingsman met de spitsen en mee niet alleen zijn spelers weer nam afwisselend hun rol over. An- eens bij elkaar, maar paait op die ders dan in zijn club dus, „maar manier bovendien de technische uitgangspunt is dat hij in Orauje zo staf van de belangrijke 'toeleve- blijft spelen", meldde Michels. ringsbedrijven'. De bondscoach testte ook het Michels zinspeelde daar zelf al centrum van de defensie. Vóór Ro nald Koeman speelde daar eerst Frank Rijkaard. Hij schoof later volg op zijn betoog dat hij dit soort door naar het middenveld, waarna wedstrijdjes meer wil spelen. „Bij Van Tiggelen voorstopper ging DEN HAAG (ANP) - Hans Koele man, de Nederlandse recordhou der op de 3000 meter steeple chase, doet vanavond bij de Grand Prix atletiekwedstrijd in Zürich een laatste poging zich te kwalificeren voor de Europese titelstrijd van 26 tot 31 augustus in Stuttgart. De at leet uit Uithoorn, die op basis van zijn prestaties in 1985, uitsluitend behoefde te voldoen aan de B-li- miet (8.32,00) werd dit seizoen ge plaagd door een blessure. Vorige week woensdag bij internationale wedstrijden in Koblenz voldeed hij met 8.28,43 aan de eis maar hij kon de selectieheren van de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) echter niet overtuigen met die prestatie. Maandag deed Koeleman bij de Grand Prix wed strijd in Boedapest opnieuw een poging. In de Hongaarse hoofdstad werd na 600 meter echter een van zijn spikes uitgetrapt waardoor hij de wedstrijd moest staken. In Zürich komt nog een aantal Nederlanders, die al zeker zijn van deelneming aan het toernooi om de Europese kampioenschappen, aan de start. Els Vader en Nelli Coo- man lopen beiden de 100 meter en Elly van Hulst start op de 1500 me ter. Rob Druppers neemt deel aan de 800 meter. Han Kulker zal als „haas" fungeren voor de Marok kaan Said Aouita, die een poging doet het wereldrecord op de 3000 meter op zijn naam te brengen. Vrijdag bij de G.P. wedstrijd in WestrBerlijn starten Els Vader (100 m) en Elly van Hulst (800 m). Zon dag bij de laatste wedstrijd van het Grand Prix-circuit vóór het toer nooi om de Europese kampioen schappen, lopen in Keulen: Els Va der (200 m), Marjan Olijslager (100 m horden), Maijo van Agt(400 m), Han Kulker (1500 m) en Cor Lam- bregts (5000 m). STUTTGART (SID) - In West: Duitsland is gisteren één wed strijd voor de Bundesliga voor- uitgespeeld. Het was de ont moeting VFB Stuttgart - FC Homburg, die door de thuisclub met 4-0 werd gewonnen. Het pas gepromoveerde Homburg werd daardoor op de laatste plaats gedrukt met nul punten uit twee wedstrijden. Stuttgart, dat de competitie begon met een nederlaag van 2-3 tegen Waldhof, klom naar de midden moot. Homburg, dat nog steeds op de eerste seizoentreffer wacht, bad bij stromende regen in het Neckar-stadion weinig in te brengen. Bij rust was het al 3-0 door treffers van Andreas Mul ler, Thomas Dolley (eigen doel) en Karl Allgöwer. In de 71ste minuut maakte Muller er 4-0 LONDEN (AFP/Rtr) - Woordvoer ders van Engelse voetbalorganisa ties zijn na de supportersrellen van het afgelopen weekeinde in Am sterdam en op de Noordzee pessi mistisch over de opheffing van de ban voor de Europese bekertoer nooien. Ted Crooker, de sekretaris van de Engelse bond (FA), rekent erop, dat de uitsluiting, vorig jaar uitgesproken na het Heizel-drama in Brussel dat aan 39 mensen het leven kostte, 'nog jaren zal voort duren'. Philip Carter, de voorzitter van de betaalde liga en president van Everton, pleitte dinsdag voor een rechtvaardig oordeel. Daarbij moet gelet worden op het voorbeeldige gedrag van de fans in het afgelopen jaar en niet op het weekeinde van rellen in Nederland. Carter en Crocker drongen beiden aan op zware en harde straffen. Crocker sprak zich net als vele vertegen woordigers van het Britse Lager huis uit voor lijfstraffen. De Engelse bond overweegt in ieder geval het spelen van vriend- schappeijke wedstrijden in bin nen- en buitenland te verbieden. PSV, Feyenoord of Ajax. Ik moet spelen. In die verschuivingen lag natuurlijk afwachten wat Huy- het nut. Michels: „Sommige spe- bregts met de inhaal-woensdagen Iers functioneerden anders dan in gaat doen, maar in overleg met de hun club. Maar een echte interna- BARCELONA (GPD) - De FC Bar- draagt ongeveer vier ton per jaar. celona stroopt de Europese markt Maar voor de verhuizing van Bar- af om zijn in ongenade geraakte celona naar Lissabon lijkt Schus- ster Bernd Schuster nog voor het ter voorlopig niets te voelen. De begin van de komende competitie Duitser, die halverwege de compe- aan een club de slijten. De meest titie in conflict met zijn club raakte serieuze gegadigde lijkt op dit mo- toen hij te kennen gaf hoe dan ook ment het Portugese Benfica. De te willen vertrekken, blijkt nu ploeg uit Lissabon heeft de afron- honkvaster te zijn dan ooit. Schus- ding van de contractbesprekingen ter wil nu per se de rest van zijn met twee andere gegadigden die in contract uitdienen dat hem een aanmerking zouden komen, de jaarlijks inkomen van meer dan Joegoslaaf Zivkovic en de interna- een miljoen gulden garandeert, tional van Zaire, Tueba, voorlopig opgeschort. Benfica zou bereid zijn Ook het voorbeeld van Archibald, Schuster op uitleenbasis over te die gedwee genoegen nam met een nemen met een optie tot overname degradatie naar het filiaal, om al- aan het eind van Schusters con- leen op te mogen draven als een tract met de Catalaanse club in van de twee nieuwe aankopen, maar omdat Bosman en Valke - - - ---- 1988. Hughes of Lineker, langdurig ge- door blessures niet konden spelen, het 50-jarig jubileum op 26 oktober De maximale vergoeding, die blesseerd zouden raken, weigert had hij te elfder ure ook nog Erwin wordt de wedstrijd Alphen-Docos Benfica zou willen betalen, be- Schuster te volgen. Koeman uit België laten overko- °P zondag 24 augustus gespeeld. topclubs wil ik nog één of meer da gen proberen te vinden. Zeker na de wedstrijd tegen Tsjechoslowa- kye". Het is vrijwel zeker dat het Ne derlands elftal voor die officiële in terland goeddeels gevuld zal wor den met de spelers die gisteren in De Meer aantraden. Er was er al één meer dan waarop was gere kend. Oorspronkelijk had Michels tional moet meer aankunnen dan zijn clubrol alleen". PAUL DE TOMBE Docos eerder LEIDEN - Vierdeklasser Docos ROTTERDAM (ANP) - Voor het spelen van wedstrij den in het betaald voetbal te Rotterdam zal met in gang 22 augstus, net na het begin van het nieuwe voet balseizoen, een meldingsplicht worden ingevoerd. Het politieoptreden kan dan weer als sluitstuk wor den gehanteerd in het beleid voor handhaving van de openbare orde en veiligheid. De andere mogelijkheid, een vergunningstelsel, ter beteugeling van het vanda lisme rond voetbalvelden, geeft veel meer administra tieve rompslomp. Dit blijkt uit het voorstel van B en W van Rotterdam de Algemene Politieverordening met de meldings plicht aan te vullen. De gemeenteraad beslist er 21 augustus over. B en W constateren dat er gunstige ont wikkelingen als veiligheidsvoorschriften en bepalin gen tot beperking van risico's zijn, maar dat een for mele, afdwingbare regeling niet kan worden gemist, daar er sprake is van zwaarwegende en mogelijk te genstrijdige belangen van gemeente en de clubs. Het voorstel biedt burgemeester B. Peper ook de gelegenheid terug te komen op zijn besluit geen fina les van toernooien om Europese bekers in Rotterdam toe te staan. In mei vorig jaar werd Everton - Rapid Wien in Rotterdam gespeeld. Dit evenement vergde 1375 extra mandagen van de politie wat, in geld ver taald, overeenkomt met een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden. Voorkeur voor een meldingsplicht boven een ver gunningstelsel is B en W van Rotterdam ingegeven omdat daarbij voorop staat dat de organisatoren van de voetbalwedstrijden hun zaakjes zelf regelen. In het andere geval is er sprake van overheidsregulering. Het vergunningstelsel heeft wel de voorkeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Lan delijk Overlegorgaan Voetbalvandalisme. Zij overwo gen onder meer, dat er grenzen zijn aan het beroep dat op de overheid kan worden gedaan om tegen voetbal vandalisme op te treden en dat politiekosten moeten kunnen worden doorberekend. Tot het werkterrein van de politie behoren volgens B en W van Rotterdam alleen aspecten waar de clubs in redelijkheid niet meer zelf tegen kunnen optreden en die evenmin voorkomen of bestreden kunnen wor den door bestuurlijke maatregelen. Strafvervolging moet dit beleid afronden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11