Resultaat staat nu voorop De '100' vol voor Moses 'Waar maakt niet uit, als ze maar spelen' Pleidooi voor fiks pak slaag Siemerink in de kwartfinale GP van Boedapest Stelling afgebroken KNVB gaat terug naar de basis Sparta wil zekerheid Bondscoach Michels terug in de realiteit McKinley overleden DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 SPORT PAGINA 9 BOEDAPEST (ANP) - De hon derdste finalezege van Edwin Mo ses, de hordensprint van de Bul gaarse Jordanka Donkova en het Europese hinkstaprecord van haar landgenoot Hristo Markov. Dat wa ren de opmerkelijkste gebeurtenis sen van de Grand-Prix atletiek wedstrijd van' maandagavond in Boedapest. De prestatie van Markov komt als enige in de recordboeken. Zijn 17,80 meter is twee centimeter meer dan Mykola Moessjenko uit de Sovjetunie twee maanden gele den in Leningrad liet opmeten. Een jaar geleden was de 21-jarige Markov al met 17,77 meter eige naar van het record. „Ik heb mo menteel de vorm om achttien me ter te halen", verklaarde de atleet, die vorig jaar de Europese indoor- titel veroverde. Bij zijn vierde po ging landde Markov inderdaad voorbij de achttien-metermarke- ring, maar de sprong werd ongel dig verklaard omdat hij bij de afzet een teentje had gesmokkeld. LONDEN (ANP/Rtr.) - Wereld kampioen Gari Kasparov blijkt een man met vaste gewoontes. Toen hij vorig jaar bij de eerste tweekamp tegen Karpov (die na 48 partijen zou worden gestaakt) de vierde party had verloren, koos hij in de vijfde partij met e2-e4 voor een open party. Gisteren, na een opge nomen rustdag om te bekomen van de verrassende nederlaag in de vijfde partij van de revanche-twee kamp, deed hy met wit precies het zelfde. De uitkomst was overigens niet gelijk. Destijds verloor Kasparov die party. In Londen werd de zesde partij na 41 zetten afgebroken in een remise-achtig eindspel met ge lijk materiaal: toren, loper vanger- schillende kleur en vier pionnen, waarbij zwart (Karpov) meer ma- noeuvreer-mogelijkheden heeft. Mocht de ingewijden gelijk krij gen en zonder verder spelen tot re mise worden besloten, dan is de stand 3-3 met nog zes partijen in Londen te gaan. Daarna verhuist het schaakcircus naar Leningrad. Karpov leek verrast door Kaspa rovs openingskeus, die commenta tor Sosonko een „Bravo" ontlokte. Hij dacht drie minuten na en koos toen voor de Russische verdedi ging, die hijzelf is gaan gebruiken, nadat de Deense grootmeester Bent Larsen er hem jaren geleden mee verraste. Tot aan de elfde zet volgden bei de grootmeesters de vijftiende par tij van de vorige tweekamp. Daarin speelde Kasparov destijds voor Tel. De damezet naar e3+ beteken- Het Amerikaanse hordenfeno meen Moses maakt zijn "Century" vol door de Bulgaar Torna Tomov terug te wijzen. Blijkens zijn natio nale record gaat Tomov (48,48 se conden) steeds beter lopen. Moses noteerde 47,76. Vrijdag start de Amerikaan in West-Berlijn. Daar treft hij de Europese kampioen Ha- rald Schmid, die zich graag vooraf gaand aan de verdediging van zijn titel in Stuttgart nog even wil tes ten. Op 26 augustus 1977 was Schmid de laatste, die Moses een nederlaag op zijn specialiteit toe bracht. Dat gebeurde ook in West- Berlijn. Series en andere kwalifica tielopen inbegrepen boekte Moses nu 115 achtereenvolgende over winningen. Hordensprintster Donkova bleef slechts twee-honderdste van een seconde verwijderd van het we reldrecord. Bij windstilte noteerde de Bulgaarse met 12,38 seconden de beste tijd van dit seizoen. Don kova had op de streep byna een halve seconde voorsprong op de Hongaarse Xenia Siska. Het record van de Poolse Grazyna Rabsztyn hield stand, Donkova kruipt echter maandelijks fracties dichterbij. De wedstrijd in het NEP-stadion werd bijgewoond door 25.000 be langstellenden. Die zagen Joeri Se- ditsj de ontmoeting sterk openen. Bij al zijn pogingen slingerde de tweevoudige Olympische kam pioen de ruim zeven kilogram zwa re kogel verder weg dan 83 meter. Seditsj'topper van de avond, 85,68 meter, was een meter onder zijn wereldrecord. Op de sprint ging de aandacht voor deel uit naar de vroegere Olympische kampioen Allan Wells, die vorig week in Gateshead een opmerkelijke rentree had gevierd. Wells, een dertiger inmidddels, moest op de 200 meter duidelijk voorrang geven aan de 23-jarige ZEIST - Er is jaren alleen over gepraat, maar nu is het dan tot in alle lagen van de KNVB doorgedrongen, dat er ook daden nodig zijn. Door een impuls van Rinus Michels en zijn staf is in Zeist het besef gerezen dat er heel snel iets moet worden gedaan aan de verbete ring van het jeugdvoetbal. „Het moet echt anders", luidde de bondsvisie op dat basisge- beuren al m december vorig jaar en dat het de voetbalbond ernst is met de nieuwe aanpak op een breed front, werd gisteren bewezen. ._rHet inmiddels bekende gebaar 1 seconden gaars publiek. Amerikaan Kirk Baptiste. De win naar klokte 20,25 seconden. Voor Wells, die ook werd gepasseerd door Gemenebestkampioen Atlee Mahorn uit Canada, werd 20,53 ge noteerd. De gevierde man in Boedapest, waar Han Kulker zich op de kilo meter verdienstelijk testte, was echter Markov. Na zijn Europese record kwam de Bulgaar bij zijn zesde en laatste beurt nog eens tot een afstand van 17,74 meter. „Hij kan mijn record zeker verbeteren", constateerde Willie Banks. „Zo sterk is hij." Met 16,65 meter en de zesde plaats bleef Banks maar liefst 132 centimeter achter bij dat wereldrecord. Op de jaarlijkse bijeenkomst met de trainers en de technische direc teuren uit het betaalde voetbal werd het jeugdvoetbal anno 1986 uitvoerig behandeld, met als resul taat dat het in de nabije toekomst ook anders zal gaan. Als de plannen doorgaan zullen op korte termijn meer full-time af delingstrainers worden benoemd dan de zeven professionals die nu al in de 20 secties werken en zal er vanuit Zeist een schrijven uitgaan naar alle pedagogische academies om toekomstige onderwijzers weer voetbalminded te maken. Boven dien zal de KNVB dan gaan beplei ten bij de overheden, dat er langer doorgevoetbald kan worden in zo mer en winter en zullen er voor dat doel alternatieven worden gezocht. Onder het motto: 'Waar er gevoet bald wordt, maakt niet uit, als er maar gevoetbald wordt'. Als sug gesties werden daarbij aan de hand gedaan: het spelen op kunstgras- velden en op andere oppervlaktes die dan niet in gebruik zyn, zoals Nu die natuurlijke continuiteit verdwenen is ('en dat kan niet an ders dan nadelige gevolgen opleve ren'), is het een eerste vereiste de enorme hiaten op te vullen die by sporthallen, tennisbanen, handbal- jeugdvoetbaltrainingen vallen. „Er velden, leegstaande fabriekshallen blijft per seizoen misschien een en zelfs parkeerterreinen. maand of vier, vijf over voor de Dat alles in het besef dat het jeugd, die eigenlijk elke dag bezig ROTTERDAM (ANP) - Het is waarschijnlijk dat binnen veertien dagen reeds de beslissing valt over de accommodatie, waar Sparta in de toekomst gaat spelen. De Rotterdamse club moet per 1 ja nuari 1992 het Sparta-kasteel verlaten, omdat de indeling van de wijk Spangen wordt veranderd. Er is haast geboden met de beslis sing, omdat Sparta gebruik wil maken van de z.g. terugploegrege- ling, die 1 juli van het volgend jaar wordt beëindigd. Er zal worden gepraat over twee mogelijke locaties. De eerste is het huidige Xerxes-terrein aan de Bovendijk; het tweede een nieuw complex naast het CBR-gebouw aan het Schiekanaal. Dit deelde de Rotterdamse gemeentesecretaris Mr. L. Bannink maan dag mee bij de opening van de Sparta-tentoonstelling in de ge meentebibliotheek. kwantitatief en kwalitatief alle maal hard nodig is. Vanwege de enorme terugloop van het aantal voetballende pupillen (70.000 in de laatste vyf jaar) én de mindere prestaties van club- en nationale elftallen. Dat alles ook in de weten schap dat voetballen alleen kan worden geleerd dóór te voetballen. De KNVB streeft daartoe naar een 'nieuwe invulling van het straatvoetbalfenomeen', zoals bondscoach Rinus Michels het uit drukte. „Met een optimale bele ving en een eindeloze herhaling van beperkte oefenvormen". „Straatvoetbal deed je vroeger dag in, dag uit. Dat was de belang rijkste leerperiode in onze tijd. Zonder dat er één volwassene aan te pas kwam, werd er altijd gezocht naar spel- en wedstrijdvormen en die werden eindeloos herhaald om dat die vormen dicht bij het voet bal lagen. Je had een doel, je wilde scoren, je wilde winnen. Dat zocht je instinctmatig en automatisch stonden er dan leiders op die corri gerend optraden. Als je dan op 12- jarige leeftijd bij een club kwam, bracht je technisch en tactisch al het een en ander mee, waarop dan verder gebouwd kon worden", al dus Michels. moeten zyn. Daar moeten in de eerste plaats iets aan doen. Dat betekent dat we het zaalvoet- balgebeuren voor de jongsten in de winter moeten ontwikkelen en daar zijn we druk mee doende", stelde Michels. „Dat betekent ook dat we moeten proberen de velden in de zomer open te houden, al ligt dat wat moeilijker". Herwaardering ZEIST (ANP) - Een jaar na zijn oproep tot aanvallend voet bal heeft de bondsmanager Rinus Michels de nationale toptrainers voorgehouden in de toekomst zo positief mo gelijk op resultaat te laten voetballen. Op het oog een we reld van verschil, door de verkeerde interpretaties van zijn vorige speech slechts een nuancering. De persoonlijke indrukken bij het ballerij moet je realist zijn. Op de wereldkampioenschap in Mexico WK-toernooien hoef je geen top- de volgens de Britse grootmeester liepen gisteren als een rode draad voetbal te verwachten. Daarvoor is door het betoog van Michels, die het resultaat te belangrijk gewor- voor het derde jaar aan de voor- Murray Chandler een nieuwtje. Bij het ingaan van het middenspel of ferde Kasparov een pion en later avond van de competitie de techni- nog één. Over de cruciale zet 20. Td7 dacht Kasparov 69 minuten sche leiders van de betaalde clubs by elkaar had geroepen. Het Ne derlands voetbal, dat al drie keer den. Bij Argentinië en West-Duits- land stond het niet laten voetballen de tegenstanders centraal. positie en enkele specialisten meenden dat de wereldkampioen uit was op de 10.000 pond sterling, ingewikkelde achtereen bij één van de grote titel- Maar dan wel met een positieve be- toernooien ontbrak, moet de rijen sluiten en zich richten op de reali- dit moment, het resultaat- die door een verzekeringsbedrijf is voetbal, de „gebonden speelstijl", uitgeloofd voor de meest briijante zoals Michels het noemde. partij. Karpov moet het gevaar hebben geroken. Op de 22e zet dwong hij dame-ruil af. Even later was het materieel evenwicht her steld en had zwart de betere pion- nenstructuur. De aanwezigheid „De vrije stijl is prachtig publiek, maar levert geen resul- nadering. Als er balbezit is, wordt er tempo gemaakt, komen er men sen in en rond het strafschopge bied met de bedoeling doelpunten te maken. Als die opzet ontbreekt, het zoals Uruguay, Portugal, Bulgarije en Marokko, dan is dat puur spel- taat. Brazilië, Frankrijk, Denemar- bederf, dat echt alle mensen weg- ken en de Sowjet-Unie hebben met jaagt", aldus de bondscoach, die hun spectaculaire voetbal, het lopers mooiste voor het publiek, de finale de clubs r zijn A-elftal en de aanleveren- ongelijke kleur in Mexico niet gehaald. Argentinië voorkwam echter, dat Kasparov doorslaggevend in het nadeel raak- West-Duitsland hebben de knikkers wel centraal geplaatst en zijn verder gekomen. In de voet- LONDEN (AP) - Britse afgevaar digden hebben gisteren opge roepen tot permanente inbe slagneming van paspoorten en herinvoering van lijfstraffen voor voetbalfans die zich schul dig maken aan vernielingen en geweldpleging tegen mensen. De oproepen werden gedaan naar aanleiding van de jongste golf van geweld waarbij Britse voetbalfans betrokken zijn. Vo rige week donderdag moest een veerboot over het Engelse Ka naal die onderweg was naar Hoek van Hollandterugkeren nadat gevechten waren uitge broken tussen supporters van verschillende clubs. Vijf men sen raakten gewond, van wie drie met steekwonden. Veertien werden gearresteerd. Zaterdag gingen in Plymouth verscheide ne honderden fans elkaar te lijf na een wedstrijd. Zondagnacht gingen aanhangers van Man chester United, dat eerder, ver loor van Ajax, in de binnenstad van Amsterdam tekeer. De Engelse Voetbalbond heeft te kennen gegeven 'volledig gef rustreerd' te zijn door de ver geefse pogingen een einde te maken aan het geweld. De conservatieve afgevaar digde John Carlisle verklaarde dat 'reeds veel te lang is gepraat over zware straffen'. Hij wees erop dat er nu maatregelen no dig zijn. 'Er dienen wetten te ko men om voor deze speciale over tredingen de lijfstraf opnieuw in te voeren. Wat nodig is, is een goed gezond pak slaag, in de ergste gevallen een zware straf in een miserabele gevangenis.' De paspoorten van 200 fans die de wedstrijd in Amsteram bijwoonden, werden enkele uren ingetrokken toen zij giste ren naar huis terugkeerden. De Engelse Voetbalbond is vooral teleurgesteld door de jongste golf van geweld, omdat die een einde maakt aan de hoop dat de UEFA haar beperkende maatre gelen tegen Engelse clubs zou opheffen. Engelse teams mogen na de ramp in het Heizelstadion van Brussel vorig jaar alleen nog maar voor vriendschappe lijke wedstrijden op het conti nent uitkomen. De organisatie van het Am sterdam-toernooi zal in de toe komst geen Engelse ploegen meer uitnodigen. Dit maakte Jack van Zanten gisteren be kend. De maatregel volgt naar aanleiding van de ongeregeld heden op de veerboot. positief mogelijke benadering van die sobere speel stijl op het oog heeft. Michels reikte zijn toehoorders in Zeist volgens zeggen slechts in drukken aan. Voorschrijven is er Het 'gouden' duo van weleer trof elkaar gisteren niet bij. De trainers in Nederland verder in De Meer. willen daar ook niet aan. Van de ?„e?ia,™b±putzf verschut van club tot club. Michels: „Ik heb altijd gehouden „Nederlands" noemden vele club- van aanvallend voetbal, maar als de bossen van Zeist Vandaag praten Michels ver, Hughes en André lieten zich de gehele dag niet eens zien. 's Middags, toen de hoofdmoot van de praatdag aan de orde was, ont braken er ten slotte zeventien hoofdtrainers van betaalde voet- w *hii at of Kn. WaaTOy trainers dat maandag. balorganisaties, met of zonder be richt van verhindering. Het zoeken van meerdere oplos singen voor hetzelfde probleem, buurlanden als België West-Duitsland voor een een vormige oplossing wordt gekozen, is echt Nederlands. Het publiek is De clubs van de eredivisie hante- in ons land bovendien niet chauvi- ren, op Ajax na, al het resultaat- nistisch genoeg om genoegen te voetbal. Slechts een tactische op- nemen met resultaat. Men wil mooi stelling, met één, twee of drie spit- voetbal, iets dat volgens Michels sen, met een inschuivende libero straks zelfs door Ajax niet meer ge- of stringent achterblijvende aus- boden kan worden. trainer van Ajax, Barcelona of Köln, heb ik toch moeten kiezen voor de„ gebonden" speelstijl. De spelers van het Nederlands elftal zullen zich, zoals de Russen van Dinamo Kiev, moeten schikken in hun taak. Zelfs Maradona heeft dat gedaan bij het wereldkampioen schap. Het ontwikkelen van onze nieuwe stijl begint met een perfec te defensie. Verder moeten con centratie, motivatie en incasse ringsvermogen, kortom de wed strijdmentaliteit, verbeterd wor- Het enorme verlies in trainings kwantiteit kan alleen gecompen seerd worden door grote tijd- en kwaliteitswinst en daar mikt 'Zeist' ook op, met een herwaarde ring van oude voetbalwaarheden. Geen nutteloze oefenvormen meer, maar zo efficiënt mogelijk werken. Het grote vrijwilligersleger dat met de jongsten traint, moet ervan overtuigd worden dat ze met een klein pakket aan spel- én wed strijdvormen moet werken. Met kleine partijen spelen, lijnvoetbal en positiespelletjes, met ruimte voor eigen ontdekkingen. Michels: „Met de oervormen dus, net als in het straatvoetbal. De techniek en de tactiek spelenderwijs ontwikke len met wedstrijdvormen waar ook de vrijwilliger mee kan omgaan en waar de jeugd een optimale bele ving in vindt. Als je de vrijwilliger zo ver kunt krijgen dat hy die vorm gaat gebruiken, kan de basis om hoog komen en is die ontvankelijk voor simpel coachen. Onze erva ring is dat er dan veel meer uit kan komen dan we nu voor mogelijk houden". Die 'oervormen' zijn vastgelegd op een pas door de KNVB gemaak te videofilm: 'Jeugdvoetbaltrainin gen..., vooral voetballen' en er wordt gewerkt aan een cursus jeugdvoetbaltrainer van zestig uur voor het vrijwillig kader, die per 1 januari 1987 operationeel moet zijn. Daarnaast riep Michels de be taalde trainers gisteren op tot een betere ^menwerking met ama teurclubs, afdelingen en afdelings trainers (die full-time moeten wor den om dat idee te verbreiden, wel licht door daar werkloze A-oefen- meesters neer te zetten). Daar schort het nogal eens aan, zo bleek. Michels: „Maar wij hebben als vak mensen de verplichting die jeugd leiders duidelijk te maken hoe het gemakkelijker kan". De vakmensen zelf waren het daar over het algemeen mee eens en stelden voor ook een regionale competitie voor de 12- tot 14-jari- gen in te stellen ('om ze daarmee te stimuleren, omdat juist op die leef tijd jongeren het voetbal de rug toekeren') en om de betaalde voet ballers bij de jeugdopleiding te be trekken. „Profs verplichten met de jeugd bezig te zijn en niet te gaan babysitten in een voetbalkamp, waaraan ze duizend gulden in een week verdienen, nee, er echt mee bezig zijn". Dat zoiets hard nodig is, is na ja renlang praten nu in alle lagen van de KNVB doorgedrongen. PAUL DE TOMBE DEN HAAG (ANP) - Voor de ruim 70.000 winnaars van lotto 32 was er een prij zenbe drag beschikbaar van f 1.072.023,23. Ie prijs: 1 winnaar, die bruto f294.699,10 ont vangt 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto f37.500,00 ontvangen. 3e prijs: 67 win- s, die elk bruto f 2.199,20 ontvangen. 4e prijs: 4.447 winnaars, die elk f33,10 ontvan gen. 5e prijs: 66.525 winnars, die elk f5,00 ontvangen. Het winnend nummer van het cjjferspel ii 5 13 68 69. eer dan 2.000 LEIDEN - Op het tennispark van In het mannenenkel C behaalde Leidse Hout wordt deze week het de eerstgeplaatste Onno van Pari- laatste toernooi georganiseerd dat don een moeizame overwinning, meetelt voor de Masters. De tennis- Van Paridon, die nog steeds veel sers kunnen hier nog enkele pun- hinder ondervind van een armbles- e, versloeg P. Wesselink met 7- veteranen ten vergaren om mee te mogen doen aan het Masters-toernooi. 5 en 7-6. In het mannenenkel B plaatste lijstaanvoerder Jan Siemerink zich ^ian siemerink. 2: Michaei van de als eerste voor de kwartfinales. Sie- Berg; 3; Jan-Willem Lugthart; 4: Erik Snel- merink won van Rogier Liefbroer lenberg; met ruime Cijfers: 6-3, 6-0. Joost neb: 1: Heieen van de Berg; 2: Veronique van Leeuwen had een derde set no- Henny Feldmg: 4: Madelon dig om de student Peter Meijer te mec: 1: Onno van Paridon; 2: Marius Pie- verslaan (6-3, 6-7, 6-2). tere; 3: Marco van Trigt; 4: Hans van Bij- Bij de vrouwen staat Heieen van sterveldt; speelster W««5Ï week het B2 toernooi in Nieuw- Vennep en zal zich nu in B moeten NnnrHwiik waarmaken. De grootste concur- J rentie zal van de Haagse Veronique Op de vernieuwde banen van het Pardoel, die nummer twee is op de Racket Centre Casino te Noord- ranglijst, komen. wijk worden deze week de nationa le veteranen kampioenschappen gehouden. Aangezien meer dan 40% van de KNLTB leden de leef tijdsgrens van 35 jaar is gepasseerd leek het gerechtvaardigd voor de In de aanval zal er toch opper- tuun gespeeld moeten worden. Als alles is afgestemd op het niet incas seren van een doelpunt, kun je het vergeten. Dat moeten de Neder landse eredivisieploegen zich ook maar eens bedenken. En dat geldt ook voor het spelbederf. Een bal wegtrappen of extra lang in de ploeg houden bij een voorsprong van 1-0 en nog tien minuten te spe len, is begrijpelijk maar anders niet. Die negatieve facetten moe ten weg. Het publiek, toch al ge troffen door een niet goed uitgeba lanceerde competitie met te weinig DALLAS (DPA) - De vroegere toppers en te veel subtoppers en Wimbledonkampioen Chuck superdegradanten, ergert zich - McKinley is gisteren op 45-jarige blauw. In Schotland krijg je geel leeftijd in het Baylor Medical Cen- voor het wegtrappen van een bal of ter van Dallas (Texas) overleden. eigen kampioen schap, niet langer gekoppeld de 'Nationale' in Scheveningen, te organiseren. Evenals by jeugdkampioen schappen wordt er by de veteranen niet op sterkte, maar op leeftijd in gedeeld. Misschien loopt de verge lijking met de jeugd op het onder deel snelheid mank, de felheid en wil om te winnen is by de vetera nen zeker niet minder. By de vrou wen zyn in de categorie 40 tot en met 49 jaar de noordwijkse speel sters Trudy Groenman en Els Veentjer de belangrijkste kansheb bers. In de categorie 40 tot en met 44 jaar staat oud-international Nick Fleury als eerste geplaatst. het steeds overgeven van de bal bij het inwerpen. Misschien moet dat hier ook. In ieder geval moet het positiever" Michels kreeg bij zijn pleidooi voor resultaat en keurslijf boven vrijheid en vertier tegengas kreeg van Twente-coach Kees Rijvers. De voormalige bondscoach was maandag voor het eerst sinds het najaar van 1984 weer terug in Zeist „Nederlanders", stelde Rijvers, „kunnen niet op resultaat voetbal len. Die zyn het beste in de vrye stijl, zoals de Denen. Wij kunnen improviseren, aanpassen. We wor den niet voor niets de Chinezen van Europa genoemd". Ryvers mikt op vrijheid, waaraan harde af spraken ondergeschikt zijn. Mi chels wil afspraken met vrijheid. Er lijkt niet eens zoveel veranderd in Zeist. Hij stierf aan een hersentumor, die vijftien maanden eerder werd vast gesteld. McKinley won in de Wimbledon- finale van 1963 in de finale met 9-7, 6-1,6-4 van de Australiër Fred Stol- le. Hij was de derde speler in de geschiedenis (na Budge in 1938 en Trabert in 1955), die de titel zonder setverlies behaalde. Twee jaar eer der verloor hij in de eindstrijd met 3-6,1-6, 4-6 van Rod Laver. McKinley, die er een energie-vre tende stijl op na hield en dikwijls als een voetbaldoelman naar onbe reikbare ballen dook, maakte van 1960 tot 1965 deel uit van het Ame rikaanse Daviscupteam. Samen met Dennis Ralston met wie hij een zeer sterk duo vormde, ver overde hij in 1963 de Daviscup op het toendertijd bijkans opper machtige Australië.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9