Tegenslag voor regering-Botha Botha kan op steun rekenen voor harde lijn Poolse dissident Michnick vrij man Hof: noodtoestand ten dele onwettig Goede kans op bezoek Haakmat aan Bouterse DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BONN/BERLIJN (Rtr.) - De West- duitse regering heeft de Duitse De mocratische Republiek gewaar schuwd dat haar weigering om een einde te maken aan de stroom van vluchtelingen uit de Derde Wereld via Berlijn een ernstige bedreiging vormt voor de bilaterale betrekkin gen. Het is de eerste maal dat Bonn Oost-Berlijn in dit verband open lijk heeft, gewaarschuwd. De Westduitse minister van In- terduitse aangelegenheden, Hein- rich Windelen, zei op een perscon ferentie dat Oost-Bérlijn zich „gro velijk onvriendelijk" gedraagt te genover Bonn. Hij waarschuwde dat dit direct schadelijke gevolgen heeft voor de vooruitzichten op Bonn maant de DDR: stop vluchtelingen De Bondsrepubliek zegt dat zij de stroom van vluchtelingen uit Afrika, Azië en het Midden-Oosten niet meer aan kan. Tot dusverre dit jaar zijn er zeker 50.000 via Berlijn naar de Bondsrepubliek gekomen. makkelijk toegang krijgt tot West- Berlijn. De DDR heeft klachten van Bonn over de stroom vluchtelin gen tot dusverre afgewezen en ver klaard dat zij alleen met de drie westelijke geallieerden wil spre ken, maar deze sluiten zo'n contact uit. Volgens de geallieerden wil Oost-Berlijn hen dwingen met de DDR te onderhandelen in plaats Shultz: breuk Anzus een feit SAN FRANCISCO (Rtr.) - Nieuw- Zeeland valt niet meer onder de Amerikaanse veiligheidsparaplu, „omdat het zich niet langer houdt essentieel element van het Meer dan de helft kwam het land zwakken. i met de Russen. Daarnaast zou Anzus-verdrag". Dit heeft de Ame- Oost-Berlijn een precedent willen rikaanse minister van buitenland scheppen om Bonn uit te sluiten se zaken, George Shultz, gisteren van bespreking van kwesties die gezegd aan het begin van overleg West-Berlijn betreffen om daar- op topniveau met Australië. Dit is door de banden van West-Berlijn het derde land van het defensiever- met de Bondsrepubliek te ver- drag dat dateert uit 1951. Nieuw-Zeeland weigert nucleair verbetering van samenwerking binnen door eerst naar Öost-Ber- De drie westelijke geallieerden voortgestuwde of bewapende tussen beide landen. lijn te vliegen en dan De westelijke geallieerden VS, westelijke helft van de stad de stellen zich echter op het stand- schepen toegang tot zijn havens. Frankrijk in steken. Volgens Bonn moedigt JOHANNESBURG- Het hooggerechtshof van de Zuidafrikaanse havenstad Durban heeft gisteren Groot-Brittannrë A twee essentiële bepalingen van de omstreden noodtoestandswetgeving onwettig verklaard. En West-Berlijn hebben ook kritiek Oost-Berlijn vluchtelingen hoewel de advocaten van de Zuidafrikaanse staat tegen het vonnis van het hooggerechtshof in menen dafoosUBerliin dl kwestie beroep zijn gegaan, is de plaatselijke UDF-perssecretaris Lechesa Tsenoli als gevolg van de uit- van de vluchtelingen gebruikt als Naar Wii spraak inmiddels in vrijheid gesteld. In rechtskringen wordt aangenomen, dat het vonnis van het hefboom om de speciale status van door er in de Derde Wereld rucht- punt dat Berlijn nog steeds als ge- Washington maakt een compromis heel onder het vier-mogendheden- onmogelijk doordat het vasthoudt om akkoord over de stad valt en dat i zijn beleid dat het niet i kwesties in verband met de stad al- deelt of een schip al dan niet is uit- len met de Sowjet-Unie kunnen gerust met kernwapens. Nieuw- de vluchtelingen gebruikt als Naar Windelen zei gebeurt dit worden besproken, die volgens het Zeeland stelt zich op het standpunt hooggerechtshof van Durban gevolgen kan hebben voor alle personen die op grond van de Berlijn te veranderen, noodtoestand sinds 12 juni van dit jaar zijn opgepakt. De drie rechters van het hoogge- arrestatiebevel hebben overlegd, den ook veroordeeld om de kosten rechtshof van Durban deden giste- onwettig zijn. Ook oordeelde het van het proces te dragen. baarheid aan te geven dat men ge- akkoord verantwoordelijk is 1 Oost-Berlijn. ren schriftelijk uitspraak in het hooggerechtshof dat de minister kort geding dat door de multi-ra- van wet en orde, Louis le Grange, ciale massa-organisatie het Ver- niet gerechtigd is om mensen die enigd Democratisch Front (UDF) op grond van de noodtoestand zijn de week ervoor tegen de Zuidafri- aangehouden, voor onbeperkte tijd kaanse staat was aangespannen vast te houden. Volgens het hoog- vanwege de detentie van de UDF- gerechtshof is president P.W. Bo- Vandaar dat de staatsadvocaten perssecretaris in de provincie Na- tha bij het afkondigen van de de rechters tot het compromis tal, Lechesa Tsenoli. Tsenoli werd noodtoestand zijn grondwettelijke kwamen om de persoon, waarom op 12 juni van dit jaar, de dag dat bevoegdheden te buiten gegaan, het in kort geding in Durban in fei- de noodtoestand van kracht werd, te ging, Lechesa Tsenoli, in vrij- De staatsadvocaten tekenden on middellijk beroep aan tegen de uit spraak van de drie rechters in Dur ban, maar het kan wel een jaar du ren voordat dit beroep ook daad werkelijk behandeld zal worden. door Ruud de Wit heid te stellen. door de veiligheidspolitie aange houden en sindsdien heeft hij zon der aanklacht of vorm van proces vastgezeten. In hun vonnis verklaarden de drie rechters dat alle arrestaties Botha, de minister van wet en or- door leden van de veiligheidstroe- de, Louis le Grange en diens colle- pen zonder dat deze een officieel ga van justitie Kobie Coetsee wer- AMSTERDAM - André Haakmat, name wordt gegarandeerd. Ook de voormalige vice-premier van ging hij akkoord met twee andere overige provincies, waardoor nog Suriname, gaat mogelijk toch naar voorwaarden van Haakmat. Zo wil eens ruim 7000 andere personen in Paramaribo om met de huidige de leider van het Amsterdamse vrijheid zullen moeten worden ge- machthebbers een politieke dia- volksverzet zich laten vergezellen steld. Peter Harris, een advocaat in loog te voeren. Haakmat is begon- door een aantal Nederlandse jour- Johannesburg die optreedt na- nen met de voorbereidingen van nalisten. Ook wil hij dat een com- mens de advocaten die noodtoe- zijn vertrek, nadat de Surinaamse missie van de Organisatie van standsgevangenen in de provincie premier Radhakishun gisteren was Amerikaanse Staten (OAS) een on- Transvaal tot hun clientele heb ben, zei desgevraagd dat er nog gis teravond een vergadering zou wor den belegd om de komende strate gie te coördineren. Haakmat noemde de reactie van de Surinaamse premier „enorm De eerste reacties in anti-apart- positief en constructief'. „We zijn heidskringen op de gerechtelijke De eerste minister deed voor duidelijk op de goede weg", aldus uitspraak in Durban Verwachting De verwachting is nu, dat de ko mende dagen talrijke familieleden en bekenden van personen, die op grond van de noodtoestandswetge ving in de provincie Natal zijn gearresteerd, naar de rechter zul len stappen om hun invrijheidstel ling te bewerkstelligen. Alleen in Natal al zou het hierbij gaan om 500 personen. Verder zullen naar verwachting nu ook nieuwe korte gedingen worden aangespannen bij de hooggerechtshoven ingegaan op een aantal de vroegere bewindsman. door Jos Heymans derzoek in Suriname mag instel len. Radhakishun stemde gisteren met beide eisen in. De Zweedse onderzoeker Axel Rydberg (links) en de rendierenfokker Nikolaus Kuhmunen onderwerpen een levend rendier aan een bloedonderzoek. Na de ramp in de kerncentrale in Tsjernobil bleek dat het voedsel voor deze dieren ernstig is besmet. Bloedproeven hebben inmiddels aangetoond dat de rendieren daardoor zelf ook radioactief zijn besmet. Vele duizenden dieren worden daarom afgemaakt. (foto epa> Veronica-radio de toezegging dat de Amsterdamse advocaat, die on- thousiast, maar de vrees bestaat de veiligheid van Haakmat in Suri- Suriname wil band met de Ned. Antillen WILLEMSTAD (ANP) - Suriname wil komen tot een vorm van econo mische samenwerking met de Ne derlandse Antillen en heeft minis ter-president ir D. F. Martina uitge nodigd voor een bezoek. Dat heeft de Surinaamse minister van bui tenlandse zaken, Henk Herren- berg, verklaard in een interview met het Curagaose radiostation Hoyer. Herrenberg was het afgelo pen weekeinde in Willemstad, op doorreis naar Suriname nadat hij in Colombia de installatie had bij gewoond van de nieuwe president Virgilio Barco. In het gisteren uitgezonden vraaggesprek met Hoyer zegt Her renberg: „We hebben al te lang wenselijkheden uitgesproken. We moeten onze relatie (Suriname-An tillen - red.) nu gaan concretiseren. Ik merk dat de politieke wil aanwe zig is: zeker bij mij. En als ik kijk naar premier Martina en vice-pre mier Chance dan denk ik dat we in staat zijn om die persoonlijke rela tie die we hebben opgebouwd om te zetten in concrete daden op het stuk van economische king". Buitenland kort IRA-bom BI) een politiebureau in The Bir ches, in de buurt van het Noordier- se Portadown, raakten gisteravond twee mensen gewond toen een bom ontplofte in een graafmachi ne. Het Ierse Republikeinse Leger IRA heeft inmiddels de verant woordelijkheid voor de aanslag op geëist. Bourguiba De Tunesische president Habib Bourguiba (83) heeft besloten te scheiden van zijn vrouw Wassila. Dit in verband met het feit dat zij „buiten medeweten en zonder toe stemming van de president van de republiek verklaringen heeft afge legd en standpunten heeft ingeno men die strydig zijn met de grond wet", zo stond in een communiqué. Mevr. Bourguiba verblijft al gerui me tijd in de VS. Waldheim Onderzoekers van het Joods We reldcongres hebben in de nationale archieven in Washington docu menten gevonden uit de Tweede Wereldoorlog met aantekeningen van Kurt Waldheim, waaruit zou blijken dat Waldheim een belang rijker positie heeft bekleed bij de Nazi-inlichtingendienst dan hij nu doet voorkomen. Waldheim, nu president van Oostenrijk, zegt dat hij eenvoudig werk verrichtte als klerk. middellijk de OAS heeft ingelicht dat de regering-Botha nu nieuwe over de jongste ontwikkelingen in noodtoestandsregels zal afkondi- Suriname. „De OAS zal enige tijd gen. Dat gebeurde de afgelopen nodig hebben om een commissie maanden ook bij soortgelijke von- in te stellen. Daarom heb ik ze met- nissen van de rechtbanken, waar- een op de hoogte gebracht van de bij de poten onder de noodtoe- toezegging van de Surinaamse re- standwetten leken te worden uit- gering". gezaagd. Er wordt in Zuid-Afrika zelfs gespeculeerd over de moge- Voordat Haakmat definitief be- lijkheid van het uitroepen van de sluit naar Paramaribo te reizen, wil krijgswet waarbij de bevoegdheid hij nog twee andere eisen ingewil- van de burgerrechter wordt over- ligd zien. Legerleider Bouterse zal genomen door militaire rechtban- Haakmat moeten toezeggen een ken. politieke dialoog met hem aan te Max Coleman, de voorzitter van gaan en de militaire acties tegen een groep die zich bezighoudt met het verzetslegertje van Ronnie de belangenbehartiging van ou- Brunswijk te staken. ders van politieke gevangenen in Zuid-Afrika, waarschuwde voor Haakmat heeft goede hoop dat zulke stappen door de regering-Bo- ook aan die eisen zal worden vol- tha: „Dit alles is niet zonder prece- daan. „Bouterse slaagt er niet in dent, dat hebben we de afgelopen het conflict met B runs wijk via een weken wel gezien. Ik sluit niet uit, militaire actie op te lossen. Hij zal dat de regering-Botha nu verder een bemiddelaar nodig hebben. Ik gaat door bijvoorbeeld de krijgs- denk dat ik in staat ben om Bruns- wet in te voeren, aangezien de bur- wijk een halt toe te roepen", aldus gerhoven toch maar als te lastig Haakmat. worden beschouwd". Drugstest in Witte Huis WASHINGTON (Rtr./UPI) - Ruim 70 medewerkers van het Witte Huis, onder wie vice-pre sident George Bush, hebben gisteren vrijwillig urine ingele verd voor een onderzoek naar de aanwezigheid van verboden drugs om hun steun te betui gen aan de campagne van pre sident Reagan tegen drugsmis bruik. Deze leverde vrijdag uri ne in voor een onderzoek naar sporen van cocaïne, marijuana, heroïne, barbituraten en derge lijke. Ingeval van een positieve uit slag volgt er nader onderzoek en zonodig overleg. „We willen een drugsvrije werkplek. Als iemand problemen heeft, wil len we dat hij een oplossing zoekt". De uitslagen van het urine-onderzoek zullen overi gens niet bekend worden ge maakt. WARSCHAU (AP) - De dissidente Poolse historicus Adam Michnik, een vooraanstaand adviseur van de verboden vakbond Solidariteit, is giste ren vrijgelaten uit de gevangenis op grond van de amnestiewet die de regering vorige maand afkondigde. Jacek Kuron, een oppositieleider in Warschau, deelde mee dat Michnik maandagmiddag was ontslagen uit de gevangenis in Barczewo in noord- Polen, waar hij een gevangenisstraf van Vh jaar uitzat wegens illegale vakbondsactiviteiten en het aanzetten tot onrust. Kuron zei vroeg in de avond te zijn gebeld door Michnik, die meedeelde dat hij op vrije voeten was. Michnik belde vanuit de woning van zijn vriendin in de badplaats Sopot aan de Oostzee en was niet bereikbaar voor commentaar, aldus Kuron. De 39-jarige Michnik was de tweede vooraanstaande medewerker van Solidariteit die werd vrijgelaten krachtens de amnestiewet van 23 juli. Bogdan Lis, de vice-voorzitter van Solidariteit in Gdansk en mede-op- richter van de ondergrondse tijdelijke coördinatiecommissie van Solida riteit, werd op 31 juli vrijgelaten uit dezelfde gevangenis. Michnik en Lis waren beiden in juni 1985 veroordeeld door een recht bank in Gdansk, omdat zij hun adhaesie betuigd hadden aan een sta- kingsoproep uit protest tegen de verhoging van de voedselprijzen. nucleaire schepen buiten het drag vallen, omdat niemand ten tij de van de sluiting ervan ook maar kon bevroeden dat dit soort sche pen routine zouden kunnen wor den. Weer aanval Israël op PLO-kamp BAALBEK (Rtr.) - Bij Israëüsche bombardementen op doelen in oost-Libanon zijn gisteren acht mensen, onder wie een baby van anderhalf jaar, omgekomen, zo is meegedeeld uit Palestijnse militai re bron. Onder de doden waren vier Palestijnse guerrillastrijders. Er zijn vijf gewonden. Volgens de zegslieden werden ongeveer 17 raketten afgevuurd vanuit 10 gevechtsvliegtuigen, waardoor een Palestijnse basis en een artilleriestelling in puin wer den gelegd. De basis werd gebruikt door de afgescheiden Fatah-groep van Abu Moesa en door een be- doeïnenkamp. Ook zondag voerde Israël luchtaanvallen op Palestijn se doelen uit Daarbij vielen louter gewonden. Wapenvondst verzet Chili SANTIAGO (DPA/UPI/AFP) - D geheime politie in Chili heeft d« grootste illegale wapenopslag plaats ontdekt sinds de macht sovername door generaal Pinochei in 1973. Het zou volgens de politie gaan om een geheim depot van de guerrillabeweging „Patriottisch Front Manuel Rodriguez" (FPMR) Op een persconferentie werd een deel van het arsenaal tentoonge steld: 300 M-16 geweren, een raket- werper van Sowjet-makelij, 1,3 ton TNT, munitie en zendapparatuur. De politie maakte bekend dat de geheime wapenopslagplaats in de afgelopen dagen werd ontdekt in het kustgebied op 750 kilometer van de hoofdstad Santiago. Bij de actie werden voorts zes vermeende leden van het FPMR gearresteerd. De wapens voor het FPMR, dat door de autoriteiten wordt be schouwd als de gewapende arm van de verboden communistische parflj, zouden door Sowjet-vissers- boten zijn aangevoerd. Generaal Pinochet zei dat met de gevonden springstof de helft van de vier mil joen in woners tellende hoofdstad had kunnen worden opgeblazen. Congres Nationale Partij Zuid-Afrika twee dagen bijeen JOHANNESBURG - Vandaag en morgen wordt in de Zuidafrikaan se havenstad Durban het federale congres gehouden van de regeren de blanke minderheidspartij van president P.W. Botha. Het congres van de Nationale Partij, dat een week later zal worden gevolgd door een extra zitting van het om streden driekamerparlement over de hervormingsvoorstellen van de regering, zal volledig in het teken staan van de recente gebeurtenis sen in Zuid-Afrika zelf en de verhe vigde internationale druk op de re gering-Botha in het bijzonder. door Ruud de Wit Hoe groot die druk ook moge zijn, algemeen wordt in Zuid-Afri ka aangenomen, dat het partijcon gres op geen enkele wijze tegemoet zal komen aan de eisen die in het binnen- en buitenland de afgelo pen maanden zijn geformuleerd. Sterker nog, het partijcongres zal naar buiten de indruk proberen te wekken dat de blanke gelederen gesloten zijn en dat met open vizier en tegen welke prijs dan ook met iedereen de confrontatie zal wor den aangegaan. Onze correspon dent in Zuid-Afrika, Ruud de Wit, blikt vooruit naar het partijcongres en onderscheidt tussen de ossewa- gens door de contouren van de 'laager-mentaliteit'. Verbijstering Het is al weer een jaar geleden dat de internationale pers massaal naar Durban afreisde om daar ver slag te doen over het provinciale congres van de regerende Nationa le Partij van president P.W. Botha. Een reis van de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken Roe lof 'Pik' Botha naar Europa, waar hij onder meer sprak met vertegen woordigers van de Amerikaanse en Westduitse regeringen had ver wachtingen gewekt, dat de rege ring-Botha bereid zou zijn om tege moet te komen aan een aantal ei sen dat door de internationale we reld was geformuleerd. Doch tot veler verbijstering kwam Botha in zijn inmiddels beruchte 'Rubicon- speech' in de hoofdstad van de pro vincie Natal toen niet verder dan een zware aanval op de westerse wereld en de buitenlandse media in het bijzonder. Botha beperkte zich verder tot de verklaring, dat zijn regering bereid was om de 'Ru- bicon-rivier' van veranderingen over te steken, maar voegde daar aan toe dat hij zelf wel zou bepalen hoever die veranderingen zoudeh gaan. Nu een jaar later is het duidelijk dat Botha woord heeft gehouden en dat hij niet bezweken is voor de internationale druk. Integendeel, de houding van de regering in Pre toria is alleen maar harder en on verzoenlijker geworden en een vreedzame oplossing voor de bin nenlandse problemen lijkt verder verwijderd dan ooit te voren. Ten opzichte van het lichte optimisme van vorig jaar voor de 'Rubicon- speech' bestaat er nu slechts pessi misme en dat geldt zowel voor het binnenlandse verzet als voor de in ternationale publieke opinie. Want was er een jaar geleden nog slechts een beperkte noodtoestand, nu is het hele land gedompeld in de har de hand en wet van de veiligheids politie. Arrestaties Sinds het oversteken van de Ru- bicon-rivier van veranderingen - die overigens slechts een sijpelend stroompje van aanpassingen bleek te zijn - zijn ook nog eens een dui zendtal personen bij politieke on lusten om het leven gekomen en vele duizenden critici van het apartheidsbewind gearresteerd, die voor het grootste deel reeds twee maanden zonder aanklacht of proces worden vasthouden. Politieke waarnemers maar ook naaste medewerkers van president Botha hebben inmiddels laten doorschemeren, dat er deze keer geen enkele verwachting hoeft te bestaan die wijst op een nieuwe poging van de regering om een ver- zoeningsgebaar te maken in de richting van de westerse wereld. En zo er nog optimisten zijn in de zelfde westerse wereld - waarbij er vooral gedacht kan worden aan de laatste twee bondgenoten van Bo tha, de Amerikaanse president Ro nald Reagan en de Britse premier Margaret Thatcher - dan moet dat optimisme voor een vreedzame op lossing van het nog steeds groeien de Zuidafrikaanse probleem toch juist de afgelopen maanden en ge duchte knauw hebben gekregen na het mislukte bezoek aan Zuid-Afri ka van de Britse minister van bui tenlandse zaken, Sir Geoffrey Ho we. Bloedbad Er bestaat in zowel binnen- als buitenland bijna geen twijfel meer over. dat een gruwelijk bloedbad in Zuid-Afrika niet meer te vermij den is. Tegenover alle pogingen van de internationale gemeen schap om alsnog zo'n bloedbad te voorkomen heeft de regering-Bo tha nagenoeg geen enkele conces sie gedaan, ondanks een mondvol verklaringen over zogenaamde 'hervormingen'. Het is juist, dat het afgelopen jaar een aantal apart- heidswetten uit het Zuidafrikaanse wetboek zijn geschrapt, maar deze zijn terecht met 'kosmetisch' aan geduid, omdat ze de wezenlijke on gelijkheid in Zuid-Afrika op geen enkele wijze hebben aangetast. Daarnaast heeft de regering-Bo tha met in haar voetspoor de blan ke Nationale Partij, die al vanaf 1948 de apartheidslakens uitdeelt, steeds geweigerd om tegemoet te komen aan de vier eisen, die niet alleen door het binnenlandse ver zet, de verboden bevrijdingsorga nisatie ANC, maar ook door de bui tenlandse publieke opinie zijn ge steld om tot een doorbraak te ko men. En ten overvloede, deze eisen zijn: de onmiddellijke en onvoor waardelijke invrijheidstelling van alle politiek-gevangenen, inclusief Nelson Mandela; het opheffen van de noodtoestand; het legaliseren van het ANC en het beginnen van open onderhandelingen met alle betrokken groepen in Zuid-Afrika over een constitutionele oplossing van het Zuidafrikaanse probleem. Schuchter Sinds het mislukte bezoek van Sir Geoffrey Howe en de daarop gevolgde mini-top van het Britse Gemenebest in Londen, waar een schuchtere poging werd gedaan om tot een pakket van economi sche strafmaatregelen te komen die het bewind in Pretoria alsnog op de knieën moeten krijgen, be staat er in Zuid-Afrika eigenlijk geen twijfel meer over de koers die de Nationale Partij onder leiding van Botha verder zal volgen. Naar verwachting zal Botha zich in zijn toespraak van morgenavond op nieuw onwrikbaar opstellen in de trant van 'Als jullie niet mijn zin willen doen en het me moeilijk wensen te maken door sancties, zullen jullie het weten ook'. En vanuit die gedachtengang is het meer dan waarschijnlijk dat een keiharde anti-westerse toon in Durban zal domineren. De aanzetten hiervoor zijn de laatste weken al gegeven. Tegen over westerse sanctes zullen maat regelen komen te staan, die de buurlanden, en mét name Zambia en Zimbabwe het eerst zullen moe ten treffen. Verder zal Botha ook maatregelen aankondigen die moe ten leiden tot een nieuwe stimu lans voor de locale industrie, voor al omdat deze de gevolgen van sancties direct zal voelen. Op het gebied van de binnenlandse blan ke politiek kan tenslotte worden verwacht, dat Botha het in de ogen van zyn regering behaalde succes door het uitroepen van de noodtoe stand verder zal proberen te ex ploiteren. En dat zou hij kunnen doen door het uitschrijven van ver kiezingen voor het blanke parle ment of door een referendum. Aannemelijk Vooral het laatste is de afgelopen dagen plotseling aannemelijker dan ooit geworden. Was tot voor kort de algemene opinie onder po litieke waarnemers, dat het nage noeg uitgesloten was dat Botha de komende jaren verkiezingen zou uitschrijven, aangezien hij dan zou moeten rekenen op een sterkere oppositie van de kant van de ui terst conservatieve blanke Afrika ners, juist nu lijkt het tij wat dat betreft gekeerd te zijn. Omdat de noodtoestand vanuit het regerings standpunt een succes is geworden door de beweerde afname van poli tieke onlust-incidenten en een aan zienlijke daling van het aantal on lust-doden, menen velen, zeker binnen de gelederen van de Natio nale Partij, dat de geslonken steun ter rechterzijde, onder meer van de Konservative Partij van Andries Treurnicht en nog meer van de Afrikaner Weerstandsbeweging van Eugene Terre'Blanche, terug is gewonnen. En hierbij zou de ferme houding die Botha heeft ingeno men tegen de westerse druk ook tot zijn voordeel strekken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7