Prijzen goud en platina fors omhoog Ü2 08 Oostenrijk werkt aan herstel wijnreputatie Technologieproject FNV bij 20 banken en winkels 'Faillissementswet voor arme landen' Spanning rond Z.-Afrika: Schoenfabriek Ravo op de valreep gered Oteiba: olieprijs kan nu stijgen tot twintig dollar Kaasuitvoer naar VS mag fors toenemen DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 LONDEN (Rtr./DPA) - De prijzen van goud en platina op de wereldmarkten zijn sterk gestegen als gevolg van spe culaties over een mogelijke exportbeperking door Zuid- Afrika. Als belangrijke producent van deze edelmetalen, kan het land daarmee dreigende internationale sancties vergelden. De goudprijs bereikte gisteren zijn hoogste niveau sinds bijna twee en een half jaar. In Londen werd de prijs vastgesteld op 394,50 dollar per ounce (31,1 gram). Dit is het hoogste niveau sinds maart 1984. Verkopen aan het eind van de dag zorgden voor een terugval tot 387 dollar bij het slot van de handel, wat altijd nog ruim zeventien dol lar meer was dan de slotprijs van afgelopen vrijdag. De prijs maandag in Londen een hoogte punt van 565 dollar per ounce. Te gen het slot van de handel werd 540 dollar genoteerd. Dat was bijna veertig dollar meer dan de slotprijs van vrijdag. Een jaar geleden was platina nog te koop voor 235 dollar per ounce. Ook op de beurs van Zurich was er sprake van sterke prijsstijgingen. Volgens handelaren is de vraag naar de edelmetalen in de wereld sinds eind vorige week sterk geste gen uit bezorgdheid over de situa tie in Zuid-Afrika, dat goed is voor de helft van het goud- en bijna tachtig procent van het platina- president Otmar Emminger. De twee bankiers hebben ongetwij feld gepraat over de dollar en de rentestand, maar mededelingen over hun onderhoud zijn niet ge daan. Voor het pond sterling werd op de wisselmarkt in Amsterdam een koers vastgesteld van ruim 3,42 gulden. Dat betekende een koers verlies van 2,5 cent ten opzichte van de 3,45 gulden van afgelopen platina bereikte vrijdag- De aanhoudende zwakte van het pond wordt toegeschreven aan de onzekere situatie op de olie- markt. Op de geldmarkt dan twee mark waard. De Amerikaanse munt'blijft in waarde dalen. UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV gaat bij twintig bedrij ven in de bank-, verzekerings- en winkelsector de komende twee jaar een technologieproject begin nen. Doel is het in kaart brengen van de ontwikkeling van de auto matisering en het vinden van een geschikte "vakbondsaanpak" waar het gaat om de gevolgen voor de arbeidsomstandigheden. Scholing van kaderleden en bestuurders krijgt een hoofdrol en een belang rijk oogmerk is ook het versterken van de positie van de bond in het bedrijf. De Dienstenbond is na de Indus triebond de tweede FNV-bond die een gericht technologieproject op gang zet. Het onderzoek zal vol gens hoofdbestuurder L. de Waal onder meer worden gedaan bij be drijven als AMRO, ABN, Aegon, V en D en KBB (Bijenkorf, Hema). Het project betekent een intensive ring van de aandacht van de bond voor nieuwe technieken, in vervolg op een brochure en - weinig effec tieve - pogingen tot afspraken met bedrijven te komen in de vorm van automatiseringscontracten "We springen natuurlijk op een rijdende trein, maar we moeten niet te dramatisch doen over de snelheid waarmee de automatise- ets meer ring gaat. We zijn zeker niet te laat Waal. De Dienstenbond ziet het tech nologieproject als noodzakelijk om tot een betere belangenbehartiging van leden te komen. "Het gaat er om dat mensen zien dat een bond niet alleen een cao-machine is, maar een organisatie die belangrijk is voor hun werk en de omstandig heden waarin ze dat doen." Het ac tieplan flexibele arbeid dat de bond vorige week aankondigde en de recente minimumlooncontrole zijn andere voorbeelden van de vakbeweging' die in ont wikkeling is. Met het project is een investering gemoeid van ruim vier ton, waar voor de bond subsidie krijgt van de ministeries van sociale en econo mische zaken. De kennisbevorde ring en het onderzoeksdeel van het project, dat in september stapsge wijs (vier blokken van vijf bedrij ven) van start gaat, is uitbesteed aan een extern bureau, de Stich ting Arbeid en Nieuwe Technolo gie in Amsterdam. werkelijk invloed op de ont- o epa) wikkelingen te krijgen", aldus De Unctad bepleit betere rechtsbescherming: GENEVE (Rtr) - De faillissements wetgeving in de Verenigde Staten en in andere landen zou kunnen dienen als leidraad voor het aan pakken van de internationale satie zoals de Amerikaanse wet die biedt. De Unctad erkent dat een verge lijking met binnenlandse faillisse mentsprocedures niet helemaal of via de internationale financiële diplomatie te zoeken naar juridi sche benaderingen zoals die in na tionale wetgeving worden gebo den. Volgens de Unctad is er op aanbod in het Westen. Deskundi- schuldenproblemen. De bescher- opgaat, maar vindt toch dat het in- zijn minst iets voor te zeggen de gen schatten de kans hoog de goudprijs de grens van 400 dol lar per ounce spoedig zal over schrijden en zelfs nog hogere waar den zal bereiken. Behalve de vrees voor een stop zetten van Zuid-Afrika's uitvoer van de edelmetalen aan landen die tot economische sancties tegen het land besluiten, waartegen handela ren zich via het aanleggen van voorraden proberen in te dekken, zijn ook de toenemende aankopen ming van een soort surséance betaling, onder onafhankelijk toe zicht, zou ontwikkelingslanden de gelegenheid kunnen bieden in alle rust tot een reorganisatie te ko men. Deze suggestie doet de Confe rentie inzake Handel en Ontwikke ling van de Verenigde Naties (Unc tad) in een bijlage bij haar gisteren verschenen jaarrapport over de ^"TpëcurantenTeTantwooTIé: wereldeconomie Het ontbreken Ujk voor de sterke prijsstijgingen. ^sen^Si .p. nationale schuldproblemen brengt JJ O liar aanzienlijke gevaren met zich mee, De koers van de Amerikaanse die voor een deel al in de praktijk dollar is gisteren met ongeveer tot uding A)n gekomen aldus de twee cent gedaald. Het pond ster- ternationale schuldenprobleem op soortgelijke wijze moet worden aangepakt. „De ervaring met bin nenlandse reorganisatieprocedu res kan een leidraad zijn voor het soort financiële operaties dat beleidsmakers op buitenlands ge bied „hetzelfde arsenaal aan tech nieken en instrumenten" ter be schikking te stellen als hun colle ga's op binnenlands terrein. De organisatie denkt daarbij j principe internationaal mogelijk verandering van de aard van fïnan- zijn zonder de aanvaarde prak- ciële vorderingen, zoals kapitalise- tijk te verlaten", aldus de organisa tie. Gesuggereerd wordt buitenland se schuldenaren evenals binnen landse de mogelijkheid van een adempauze via de rechter te geven ring van rente, het omzetten van schulden in aandelenkapitaal of iets vergelijkbaars, het vervangen van een vaste rente op schulden door een aandeel in de exportin komsten van een land of het kop pelen van schuldbetalingen aan de prijzen van grondstoffenexport via grondstoffenobligaties. De Unctad stelt vast dat Turkije, Mexico, Bra zilië, Chili en de Filippijnen al stap pen in deze richting hebben gezet. Ook zou het volgens de organisa tie mogelijk moeten zijn een deel van de vorderingen van particulie re banken met een korting over te dragen aan een op te richten offi ciële instelling. Op deze manier blijft het verlies van de banken be perkt en is de instelling in staat de betreffende schuldenlanden rente in mindering te brengen. De nieu we instelling zou ook de looptijd van de schulden kunnen verlengen en zo de schulden in feite financie ren, aldus de Unctad. RAVENSTEIN (ANP) - De Schoenfabriek Ravo, op 7 mei door de rechtbank in 's Hertogenbosch in staat van faillissement ver klaard, is alsnog gered. J. Harder uit Elshout heeft de fabriek over genomen. Een groot gedeelte van de nog overgebleven 68 arbeids plaatsen zal kunnen worden be houden. Dit heeft curator mr. G.J.M. Bouwens bekend gemaakt. Men zal zich in de nieuwe opzet vooral gaan toeleggen op de markt van standaard heren- en werk schoenen, waar Ravo onder het merk Fut een groot marktaandeel, een goede naam en groot vertrou wen geniet. Het is niet uitgesloten dat de werkgelegenheid in de toe komst zal kunnen worden uitge breid. De overnemer heeft zich bereid verklaard binnen een jaar na de overneming geen arbeidsovereen komsten aan te bieden aan ande ren dan aan ex-werknemers van Ravo. Hij is tevens bereid geduren de een aantal jaren geen winsten aan de nieuwe onderneming te ont trekken, indien dit de continuïteit in gevaar zou brengen. Harder heeft meer schoenfabrie ken van de ondergang gered. Nog maar twee maanden geleden nam hij de damesschoenenfabrikant Cristal te Waalwijk over uit een faillissement. Dit bedrijf draait in middels weer volop en mag zich verheugen in een goed gevulde or derportefeuille. In mei 1984 nam Harder het be kende en veel besproken produk- tiebedrijf Helióform vanuit een faillissement over. Hier werken op het ogenblik meer dan 120 mensen, Unctad. atie wijsl wetgeving in vrijwel alle industrie landen erkent dat het voor alle be- coiciu vtui trokken partijen voordelig is schul- twetTcent denaren die onder zware druk ling moest nog iets meer prijsge ven. Voor de dollar werd op de wis selmarkt in Amsterdam een offi ciële middenkoers vastgesteld bijna 2,32 gulden, bijna twee v.. minder dan afgelopen vrijdag. Te- slaan gen het slot van de handel lag de weer koers iets boven de 2,32 gulden. De voor het nakomen van hun Nederlandse banken hebben hun pUchtingen. Als voorbgeldnoemt advieskoersen met twee cent i het rapport de Bankruptcy Reform de Verenigde Staten, die duvicoivuciacu mei. iwcc t-cm vu- laagd tot 2,38 gulden bij verkoop AClJ... van dollars en 2,26 gulden bij aan- noodhjdende bednjven de moge- k lijkheid van tijdelijke bescherming Valutahandelaren verwachten te6en de schuldeisers biedt. Daar- dat de positie van de Amerikaanse b« houdt de rec,htf toezicht op de munteenheid zwak zal blijven zo- uivoering van de herstructurering lang West-Duitsland en Japan zich ™a!fs dl« tussen het betrokken be- blijven verzetten tegen de druk drgf en de schuldeisers van de VS om de rente te verlagen, gekomen. De president van het stelsel van .Volgens deze procedure, verge- centrale banken in de VS, Paul Volcker, heeft maandag gesproken ™rho met zijn Westduitse collega Karl schuldeisers automatisch verbo- Otto Pöhl. Volcker was in de den rechtszaken voort te zetten of Bondsrepubliek voor de begrafe- vorderingen uit te oefenen. Ook nis van de vroegere Bundesbank- worfen a"e vorderingen bevroren, wat betekent dat de renteverplich- tingen niet verder kunnen oplo pen. De Amerikaanse wet geeft verder een aantal commerciële en financiële graadmeters waarop een reorganisatieplan kan worden ge- baseerd. HHMJilllllWiiiiilil'iBil'iiinillilll mUÉMKMmtmlMiw&i in dit licht bezien zitten de schul denlanden in de Derde Wereld vol- T za«;pr-n1fltpn«;np1pr eens de Unctad in alle opzichten in Liaser piaienspeier een ongunstigere positie. Enerzijds Een Amerikaans bedrijf (Finial kunnen zij failliet worden ver- Technology) heeft een laser-platen- klaard, wat gepaard gaat met een speler ontwikkeld voor traditione- verlies aan kredietwaardigheid. Kort Zakelijk le vinyl-grammofoonplaten. Het apparaat, dat eind 1986 voor onge veer 2.500 dollar op de Amerikaan se markt komt, tast met twee laser stralen de groeven van de platen af, zoals dit ook bij de huidige com pact disc-spelers het geval is. Bij de nieuwe techniek wordt volgens de fabrikant niet alleen de gram mofoonplaat gezuiverd van onvol komenheden, maar wordt ook de weergave verbeterd. Van Melle Van Melle (biscuit en suikerwa ren) neemt Gebr. Verduijn's Sui- kerwarenfabriek te Breskens over van de directeuren J. Verduijn sr. en J. Verduijn jr. Zij blij ven leiding geven aan de fabriek die 85 perso neelsleden telt. Door de overne ming zullen binnen het Van Melle concern ook winegums gemaakt worden. Verduijn behaalde vorig jaar een omzet van f 22 miljoen te genover Van Melle met wereldwijd in totaal 1600 werknemers f 275 miljoen. Grasso De resultaten van Grasso's Ko ninklijke Machinefabrieken heb ben in de eerste zes maanden van dit jaar een scherpe inzinking te zien gegeven. De omzet daalde met ruim 12 procent tot f 101,2 miljoen en de nettowinst daalde van f 3,5 tot f 1 miljoen. Het ziet er naar uit dat pas in 1987 een herstel zal op treden, zo heeft de directie bekend gemaakt. De bedrijfsleiding meent dat de oorzaken van de inzinking incidenteel zijn. Anderzijds kunnen zij niet profite ren van de mogelijkheden voor een financiële adempauze en reorgani- NEW YORK (Rtr.) - Nu de Opec heeft besloten om voorlopig haar olieproduktie met een kwart te ver kleinen kan de olieprijs stijgen tot twintig dollar per vat (159 liter). Dit heeft de minister van olie van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Mana Said al-Oteiba, ge zegd. De Amerikaanse olieprijzen zijn inmiddels door de overeenkomst al gestegen van ongeveer elf tot on geveer vijftien dollar per vat. Otei- ba verklaarde verder dat de voorlo- maanden geldt, kan worden ver lengd als de Opec op haar volgende bijeenkomst, die op 6 oktober be gint, geen overeenstemming kan bereiken over een definitief ak- Saoedi-Arabië heeft diverse af nemers per telex ervan op de hoog te gesteld dat het per 1 september stopt met het geven van kortingen. In kringen van de Amerikaanse pige overeenkomst, die i koord over de hoeveelheid te pro- olie-industrie wordt gezegd dat dit - twee duceren olie. teken is dat het de Opec ernst WENEN - De uitvoer van Oos tenrijkse wijn is tot een fractie te ruggebracht sinds het spraakma kende 'antivries'-schandaal, een jaar geleden. De ontdekking dat sommige Oostenrijkse wijnen il legaal gezoet waren met di-ethy- leen glycol, een stof die deel uit maakt van bepaalde soorten anti vries, was een 'nationale cata strofe', zegt Johann Stadlmann, president van de federale wijn associatie. door Ronald Prinz/AP De illegale zoetmaker kan het zenuwstelsel aantasten en scha de toebrengen aan lever en nie ren. Maar, in tegenstelling tot in Italië waar 24 mensen om het le ven kwamen na het drinken van wijn die vergiftigd was met me thanol, heeft de Oostenrijkse wyn geen slachtoffers geëist. Toch werden de Oostenrijkse wijnen werden overal ter wereld uit de schappen gehaald, van West-Duitsland, de belangrijkste afnemer, tot Maleisië. „Onze re putatie heeft er enorm onder ge leden", aldus Stadlmann. De ge troffen ondernemers hebben, in samenwerking met de regering, een campagne ontkurkt die de Strikte regels Om de exporten nieuw leven in te blazen is een nieuwe wijn- wet ontworpen. Deze wet stelt strikte regels voor vermeldingen op de etiketten en voor controle op de produktie en de kwaliteit. De regering heeft ook een nieu we maatschappij gevestigd die de promotie van wijnexport op zich zal nemen. In de wijnindustrie is men het er echter algemeen over eens dat volledig herstel van het imago nog vele jaren zal kosten. „We moeten helemaal onderaan be ginnen", zei Herman Katzler, voorzitter van de bond van wijn groothandels, in een interview. De statistieken van de regering geven aan hoe groot de schade is. In 1984 was er een totale export van 47.843.400 liter; het nieuws van de anti-vries' in juli 1985 deed de export vorig jaar duiken naar 26.946.700 liter. Dit jaar zul len de cijfers nog bedroevender zijn: in de eerste zes maanden is de export gezakt naar 2.075.500 liter. Dat is nog maar 4,34 pro cent van de export in 1984. Naar schatting bedragen de totale ver liezen tussen de 75 mihoen en 115 mihoen gulden. Slechte oogst Volgens wijnbouwers en han delaren zou de verkoop aan par ticulieren slechts 6 tot 10 procent zijn afgenomen. Oostenrijkse consumenten lijken nauwelijks afgeschrokken door de mogelij ke gevaren voor de gezondheid of door de prijzen, die met 30 tot 40 procent zijn gestegen door de slechte oogst in 1985. Nikolaus Gabriel, een wijn bouwer uit het pittoreske wijn dorpje Rust, verklaarde dat hij geen nadeel had ondervonden. „De stemming onder kleine boe ren is uitstekend. Buitenlandse toeristen komen hier en drinken: wat willen we nog meer?" Alleen exporteurs blijven som ber. Maar Erich Schmidt, de nieuwe minister van landbouw, heeft kort geleden in een inter view gezegd dat hij ervan over tuigd is dat de nieuwe regels een reële kans bieden voor het her stel van de Oostenrijkse wijnin dustrie. „We doen er alles aan om de goede eigenschappen van ons produkt te propageren. We moe ten een actieve marktstrategie voeren. Ik ben optimistisch en geloof dat we de verloren mark ten zullen herwinnen". Straffen De Oostenrijkse justitie heeft in totaal 70 mensen aangehou den in verband met het wijn schandaal. Het merendeel is vrij gelaten en wacht op een proces, terwijl 11 wijnbouwers en hande laren zijn veroordeeld tot gevan genisstraffen wegens fraude. On geveer 30 betrokken wijnhande laren zijn failliet gegaan, ondre wie Josef en Richard Grill, die op 30 mei beiden tot 10 jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld. Dat waren tot nu toe de zwaarste in deze zaak. In de industrie is men hoopvol dat de nieuwe wetgeving en de door de regering opgerichte mar keting maatschappij de export zullen vergroten. Die maatschap pij begint 1 september te werken. De regering heeft 160 miljoen schilling (25,4 miljoen gulden) voor promotie-activitei ten uitgetrokken. Een deel van het geld zal ge bruikt worden om een commis sie samen te stellen die de natio nale markt moet stabiliseren, al dus Schmidt. Hij voegde daar aan toe dat de wijnbranche zelf moet zorgen voor goede ver koopresultaten, vooral in West- Duitsland. daarbij niet gerekend de tientallen thuiswerkers en werkzaamheden die derden uitvoeren. Ook de toekomst van het afge slankte bedrijf Ravo kan met ver trouwen worden tegemoet gezien, aldus de curator. Het bedrijf be schikt over een aardige orderposi tie. Reeds geplaatste opdrachten en geaccepteerde orders zullen normaal worden uitgevoerd. BRUSSEL (DPA/Rtr.) - De in het afgelopen weekeinde bereikte op lossing in het handelsconflict tus sen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten is tot stand gekomen dank zij wederzijdse con- AMSTERDAM - Te zien op de expositie 'Bril 700' in Amsterdam: het meer als grap bedoelde model Eenvoud (links), bestemd voor slechtziende cyclopen, en een nieuwe bril voor luie lezers: de bedleesbril (rechts). Twee spiegels moeten er voor zorgen dat de drager van de bril languit kan liggen lezen, dus zonder zijn nek- en armspieren te belasten. (foto's anp> is met de verkleining van de olie produktie. In de leveringscontrac ten van Saoedi-Arabië vanaf mei dit jaar werd korting op de olieprijs geboden als de afnemers meer dan de contractueel vastgelegde olie wilden hebben. Dat wordt gezien als de belangrijkste oorzaak van de toeneming van de Saoedische olie produktie tot zes miljoen vaten per dag. Nu er geen korting meer wordt gegeven kan de produktie van Sa oedi-Arabië weer terug naar 4,35 miljoen vaten per dag. Op het punt dat vorig jaar de aan leiding was tot een escalatie van handelsbeperkende maatregelen, de voorkeursbehandeling van lan den rond de Middellandse Zee door de EG, zijn de Amerikanen echter door de knieën gegaan. Ver der hebben de VS van hun kant vooral op het punt van de import van kaas uit de EG concessies ge daan. Met ingang van 1 oktober van dit jaar zal de gemeenschap voor een waarde van tien miljoen ecu (23,7 miljoen gulden) vrij van invoerrechten kaas kunnen expor teren. Dit blijkt uit bijzonderheden over het akkoord die gisteren zijn bekendgemaakt in Brussel. De Verenigde Staten besloten vorig jaar november tot een verhoging van de invoerrechten voor Europe se deegwaren (vooral uit Italië) met 25 tot veertig procent uit ongenoe gen over de voorkeursbehandeling die de EG al jaren geeft aan de im port van citrusvruchten uit een aantal landen rond de Middelland se Zee. De gemeenschap verhoog de daarop onmiddellijk de tarieven voor citroenen en walnoten uit de VS. De Amerikanen lieten weten op 1 augustus van dit jaar met nieuwe vergeldingsmaatregelen te zullen komen als er dan nog geen oplos sing was. Intensief overleg in de af gelopen tien dagen heeft dit voor komen. Afgesproken is nu dat alle sinds november vorig jaar geno men maatregelen ongedaan wor den gemaakt. De VS hebben het EG-standpunt erkend dat de be voordeling van landen rond de Middellandse Zee zijn bedoeld om hun economische ontwikkeling te bevorderen en bij te dragen tot hun politieke stabiliteit. De Europese Gemeenschap zal de invoerrechten voor Amerikaan se grapefruits van de soort „Min- neolas" verlagen van twintig tot twee procent. Het EG-tarief voor sinaasappels van extra kwaliteit wordt gehalveerd van twintig tot tien procent. De Amerikanen heb ben behalve ten aanzien van kaas ook ten aanzien van olijven, olijfo lie, ansjovis, paprika en kappers importconcessies gedaan. vast gestemd. Een flinke steun in de rug was de willige stemming in Wal! Street en de nog langzaam verdergaan de rentedaling. Na een zeer vaste ope ning vlakte de stemming in de loop van de ochtend wat af door wat winst nemingen, maar de ondertoon bleef omhoog gericht. De algemene index leek regelrecht op een topstand af te stevenen. In de Unileverhoek verkeerde men in afwachting van de om kwart over een verschijnende halfjaarscijfers. De koers, die in New York ruim zes dollar was aangetrokken, liep aanvankelijk f 8 op naar f 513, maar aan aan het eind van de ochtend werd f 510,50 betaald en deze koers was nog nooit eerder be reikt. Kon. Olie kon ditmaal goed mee komen en verbeterde f 2,40 tot f 191,80. Hoogovens trok f 1,30 aan tot f 107,40 en KLM 60 cent op f 49,80. Philips be gon enkele dubbeltjes beter maar was aan het eind van de ochtend 40 cent la ger dan maandag op f 51,40. Morgen komt het concern met de halfjaarresul taten. Vast lag Ahold, die voor het eerst dit jaar het peil van f 100 bereikte en dat was f 2 meer dan maandag. Bols klom f 1,60 tot f 157,60 en Wessanen f 1,40 tot f 79,40. Ook bij de uitgevers ging de hausse verder. Elsevier werd f 2,50 duurder op f 229,50, Kluwer f 2,20 op f266 en VNUf2opf345.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6