Record aantal asielzoekers op Schiphol Dees zet adviesorganen buitenspel KOFFIE Bezuinigingsplan wekt onrust bij Amsterdamse brandweer Onderzoek naar corruptie bij Antilliaanse douane CNV: Dees vraagt naar bekende weg Actiegroep bevrijdt 65 herten Monument slachtoffers van bezetting Ned.-Indië Miljardenverschuivingen in de gezondheidszorg op til 'T IS GELUKT! DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 BINNENLAND PAGINA 5 SCHIPHOL (ANP) De marechausse op Schiphol heeft dit jaar al meer asielaanvragen te verwerken gekregen dan in heel 1985. Met de 11 aanvragen van het afgelopen week einde steeg dit aantal tot 564 dit jaar, tegen 553 in 1985. Meer dan de helft van de asielaan vragen is afkomstig van Iraniërs, die veelal via Turkije ons land bin nenkomen. Ook het aantal Afgha- nen blijft sterk stijgen. Zij komen meestal via Pakistan naar ons land. Verder neemt het aantal Ghanese asielzoekers toe. In 1984 bedroeg het aantal vreemdelingen dat op Schiphol asiel vroeg nog 262. De marechaussee heeft de over tuiging dat de reizen van de Ira niërs en Afghanen naar ons land vanuit de landen van vertrek voor hen worden georganiseerd en voorbereid. "In vele gevallen wordt in groepsverband gereisd. Bij aankomst op Schiphol beschik ken de vreemdelingen bijna nooit over reis- en grensdocumenten. Uit hun verklaringen blijkt dat zij die vlak voor vertrek weer bij de orga nisator van de reis hebben moeten inleveren of dat zij opdracht heb ben gekregen al hun papieren tij dens de reis te vernietigen", aldus woordvoerder Minnaert. Dat be moeilijkt het terugsturen naar het land van herkomst. In tegenstelling tot vorig jaar hebben de meeste asielzoekers Ne derland als einddoel. Vorig jaar nog vroegen veel vreemdelingen op Schiphol asiel aan nadat zij van het vervolg van hun reis hadden moeten afzien omdat op de lucht haven aan het licht was gekomen dat zij vervalste papieren hadden. Deze vreemdelingen waren meest al op weg naar Canada of de Ver enigde Staten. De marechaussee verwacht niet dat het aantal asielaanvragen op Schiphol zal afnemen. "Uit de uit latingen van asielzoekers blijkt dat in de landen van vertrek Tiet voor bereiden van reizen naar Neder land nog doorgaat", aldus Min naert. Landelijk gezien heeft de eerste helft van 1986 een dalende tendens van het aantal asielaanvragers te zien gegeven. In de eerste zes maanden van dit jaar hebben 2257 vluchtelingen asiel gevraagd. In 1985 waren dat er dat totaal ruim 5600, aldus een opgave van het mi nisterie van justitie. Sinds augustus vorig jaar moe ten asielzoekers het antwoord op hun aanvraag op Schiphol afwach ten. Alleen wanneer humanitaire redenen een rol spelen worden zij overgebracht naar hotels in de om geving of overgedragen aan bij voorbeeld de vereniging Vluchte lingenwerk Nederland. In septem ber komt op Schiphol-oost een op vangcentrum voor asielzoekers ge reed voor ongeveer 40 mensen. ARNHEM (GPD/ANP) - Het Die renbevrijdingsfront heeft in de nacht van zondag op maandag 35 edel- en 30 damherten bevrijd uit het wildkamp van het Van der Valk-concern. Het kamp ligt op het landgoed Valkenhuizen in de ge meente Arnhem. Dit terrein is in dertijd aangekocht door Cultibo, een van de bv's van Van der Valk, met het oog op de aanleg van rijks weg 50. In een persverklaring zegt het Front dat Van der Valk met de aan koop speculeerde op forse winst bij gedeeltelijke verkoop of ontei gening bij de aanleg van de rijks weg. Ook zou de bouw van een mo tel zijn gepland. Op een ingerasterd terrein had Van der Valk ongeveer 70 herten bijeengebracht. "In eerste instan tie moest deze zeer hoge wildstand ervoor zorgen, dat het eens waar devol natuurgebied verwordt tot afbraakterrein. Vrijwel alle bomen zijn aangevreten, de heide is afge storven en er is geen grassprietje meer te bekennen. Wat door tegen werking van de gemeente niet is gelukt, hebben de herten geklaard: het terrein is vrijwel rijp voor de bijl en dus bouwrijp", aldus de ver klaring. Uiteindelijk rest de herten een 'eervolle vermelding' op de spijskaarten, aldus het Front. AMSTERDAM (ANP) - Krijgt Amsterdam in 1992 de Olympische Spelen? Deze medewerkers van het Amsterdam 1992-promotieteam willen daar alles aan doen. Met meer dan tachtig verschillende ar tikelen als truien, shirts, broeken, handdoeken en zelfs Olympische drop brengen zij Amsterdam aan de man. Of het succesvol is, zal blij ken op 17 oktober wanneer het In ternationaal Olympisch Comité in Lausanne bekend maakt welke stad de Spelen krijgt toegewezen. (foto ANP) Bejaarde krakers beëindigen actie HAARLEM (ANP) - De bejaarde Haarlemse krakers Cop (81) en Van der Meulen (73) hebben gisteren hun actie beëindigd. Vorige week kraakte het tweetal een bejaarden- woning aan de Generaal Spoorlaan in Haarlem-Noord uit onvrede met het gevoerde bejaardenhuisves- tingsbeleid van de gemeente. De krakers noemden dit beleid ver raad jegens de ouderen. Na de kraakactie bleek de ver antwoordelijke wethouder toch be reid tot een gesprek. Dat zou gis termiddag plaatsvinden, maar om dat een van de bejaarden het te druk had op zijn volkstuin, is het gesprek uitgesteld tot vrijdag. Wel is de kraakactie beëindigd. AMSTERDAM (GPD) - Het uitlek ken van een plan van de directie van de Amsterdamse brandweer om ruim 2,5 miljoen te bezuinigen heeft geleid tot grote onrust onder het personeel. Verreweg het groot ste deel van dit bedrag moet ko men uit het opheffen van 33,5 ar beidsplaatsen, waardoor voor 28 man gedwongen ontslag dreigt. Een ander deel van de bezuiniging kan worden bereikt door de ver huizing van de stafdiensten van het gebouw De Eenhoorn aan de James Wattstraat naar een voorma lig BB-kantoor aan de Weesperzij- de. "Wij vinden het onbegrijpelijk dat de directie met een dergelijk plan bij het gemeentebestuur is aangekomen", zegt een woord voerder van de medezeggen schapscommissie van de hoofdste delijke brandweer. "Alle gemeen telijke diensten zijn gevraagd om met voorstellen voor interne bezui nigingen te komen. Maar wie de rapporten van de onafhankelijke onderzoeksbureaus kent, weet dat verdere personele bezuinigingen onverantwoord zijn. Dat had de in houd van de reactie van de directie moeten zijn". Ook de bond AbvaKabo heeft ontsteld kennisgenomen van de plannen. In de uitgelekte plannen is spra ke van het verkleinen van de bezet tingen per brandweerkazerne, waardoor geen kazernes gesloten hoeven te worden. Maar uit onder zoeken blijkt dat juist die inkrim pingen per kazerne tot onverant woorde situaties kan leiden bij ca lamiteiten. Los van de nu bekend geworden plannen staat er voor 21 brand weerlieden ook ontslag in het voor uitzicht door het opheffen van de sleepdienst, die de brandweer voor de dienst Parkeerbeheer uitvoer de. Bij de oprichting van de dienst Parkeerbeheer was duidelijk dat de sleepdienst te zijner tijd ook hieronder zou vallen. Hoewel het logisch lijkt om de 21 arbeidsplaat sen van de brandweer over te heve len naar de parkeerdienst, blijkt dat de brandweerlieden daar min der blij mee zijn. voormalige Nederlands-Indië heb ben geleden onder de Japanse be zetting in Den Haag. Daarvoor is gisteren de stichting Indisch Mo nument in het leven geroepen. In een comité van aanbeveling zitten onder meer premier Lubbers, Tweede-Kamervoorzitter Dolman, Eerste-Kamervoorzitter Steen kamp, de Haagse burgemeester Havermans, oud-burgemeester van Amsterdam Samkalden, chef defensiestaf Huyser en Prof. dr. Bastiaans, die naam maakte met het behandelen van oorlogsslacht offers. De stichting kan zich verheugen in de ondersteuning van verschei dene overheden en organisaties die zich ook om oorlogsslachtoffers bekommeren. De Stiching '40-'45 heeft al 10.000 gulden geschonken. Verder wordt een beroep gedaan op WVC en het bedrijfsleven. Er zijn zeker enkele tonnen nodig, al dus een woordvoerder van de stichting gisteren. Nog voor 1 november van dit jaar zal de kunstenaar die het monu ment moet ontwerpen worden uit gezocht. Deze moet een wat tradi tioneel beeld vervaardigen. In de eerste plaats om de nog levende slachtoffers, geen van allen nog jong, tegemoet te komen en in de tweede plaats om de boodschap voor iedereen duidelijk over te la ten komen. Met de gemeente Den Haag zal op korte termijn de plaats voor het object worden uitgezocht. De stichting zelf hoopt dat het voor de hoofdingang van het Congres gebouw kan komen te staan. ABP (GPD) - De van steekpennin gen-fraude verdachte directeur be leggingen Masson van het ABP in Heerlen, heeft ook gewerkt met brievenbusfirma's en bankreke ningen in Liechtenstein en Lu xemburg. Dat blijkt uit processen- verbaal die de rechtbank in St. He- lier op het kanaaleiland Jersey ter beschikking van Justitie in Maas tricht heeft gesteld. DEN HAAG (GPD) - Niet premier Lubbers, maar de CDA-kamerfrac- tie moet het gezicht van de partij bepalen, hoe moeilijk dat met een krachtfiguur als Lubbers ook is. De fractie moet een herkenbare koers varen, gebaseerd op het christelijk normen- en waardenpa troon. Zowel in materieel als im materieel opzicht moet de CDA- fractie recht door zee gaan. Dat schrijft vice-voorzitter Eversdijk van de CDA-fractie in het blad Christendemocratische Verken ningen. Het christelijke normen- en WILLEMSTAD (GPD) - Het Open baar Ministerie op de Nederlandse Antillen stelt momenteel een diep gaand onderzoek in naar malversa ties en corruptie bij de Curacaose douane. In verband met deze zaak zijn al 6 handelaren en een doua nebeambte aangehouden. Een in gewijde bij de politie verwacht dat er binnenkort arrestaties volgen van belangrijke personen uit de ge meenschap. "Sommigen zullen van hoog van de ladder vallen", al dus de zegsman. Officier van justitie Piar beves tigt dat er speciale rechercheteams zijn geformeerd om verdachte fei ten en omstandigheden te onder zoeken. Het gaat onder andere om de affaire rond de Santa Maria. Aan boord van dit schip werd enige tijd geleden een grote hoeveelheid co caïne gevonden. Volgens hem is de doorvoer van verdovende midde len via de Antillen een belangrijk onderdeel van het justitieel onder zoek. Aanleiding van het onderzoek was de verklaring van waarne mend hoofd van de douane Tjon A Loi dat er 'binnen de douane diver se personen meewerkten aan ille gale invoer van handelswaar'. Vol gens de douanechef wordt er op de Antillen wekelijks zo'n 1000 kilo cocaine doorgevoerd, "fjon A Loi: "Omdat deze douanebeambten van hogerhand beschermd worden valt er niets tegen te doen". Volgens Tjon A Loi zou de door voer van verdovende middelen via de Antillen geheel kunnen worden gestopt als de autoriteiten 4,5 mil joen gulden investeren. Kort na zijn kritische verklaringen stelde minister van justitie Navarro hem op non-actief. De bewindsman vindt dat Tjon A Loi onvoldoende bewijs kan aanvoeren voor zyn verdachtmakingen. Wel wil de mi nister een niet-ambtelijke werk groep instellen om de zaak te on derzoeken. Het Openbaar Ministerie onder zoekt ook de uitspraak van Tjon A Loi dat ook de directeur der belas tingen, Oscar Steenbaar, meewerkt aan de corruptie binnen het doua neteam. Een derde rechercheteam onder zoekt de illegale import van contai ners met auto's. Er is een container op onverklaarbare wijze verdwe nen, maar de auto's daarin bleken later wel op het eiland aanwezig zonder dat er invoerrechten zijn betaald. 'CDA-kamerfractie moet gezicht van partij bepalen' waardenpatroon is voor velen die niet of nauwelijks meer in de kerk komen, geen beletsel om toch op het CDA te stemmen, aldus Evers- dijk. "Het is juist deze groep die de komende jaren kritisch naar ons zal kijken en terecht, want ze ver wachten veel van ons". Hij vindt zijn fractie de komende jaren moet zorgen voor een sterke morele band tussen CDA en sa menleving. "De velden zijn im mers wit om te oogsten. Zeer velen in de samenleving willen nu weer openlijk weten dat ze bij het CDA horen". Het CDA moet duidelijk maken dat het geen 'VVD met een christe lijke saus' is, aldus Eversdijk. Hij onderkent echter dat het kabinet compromissen met de liberalen zal moeten sluiten. "De CDA-fractie mag en moet die compromissen toetsen aan het verkiezingspro gram, maar vooral ook aan de uit gangspunten van het CDA". In hetzelfde blad zegt partij be stuurslid De Groot dat het partij bureau een 'onneembaar bureau cratisch bolwerk' is geworden 'waar men moedeloos van wordt'. De fout ligt volgens hem in de or ganisatie, die 'zo volstrekt ondoor zichtig is dat het eenvoudig niet meer werkt'. De Groot bepleit daarom de instelling van een com missie die een nieuwe opzet gaat ontwepen. VLISSINGEN (ANP) - Drie drijvende bokken zijn er gisteren in ge slaagd de Belgische binnenvaarttanker Patricia V te lichten. Het schip verging - zonder persoonlijke ongelukken - op 29 juli enkele honderden meters voor de haveningang van de buitenhaven van Vlissingen. De Pa tricia V is hangende in twaalf stroppen door de drie bokken, drie sleepbo ten en twee bergingsvaartuigen naar de Sloehaven in Vlissingen-Oost gesleept. Het zal op het strand worden gezet, waarna men het schip gaat leegpompen. (foto ANP) DEN HAAG - Staatssecretaris Dees (WVC) heeft tot taak in vier jaar ongeveer f 1,2 miljard om te buigen. Zo staat het in het regeer akkoord, dat CDA en WD hebben gesloten. Dit bedrag moet worden bereikt door aan de ene kant de omvang van de gezondheidsvoor zieningen terug te brengen en aan door Kees Cornelisse de andere kant de (ziekenfonds verzekerden meer te laten betalen voor de geleverde diensten. Moge lijk staat daar wel een lagere zie kenfondspremie tegenover, maar zeker is dat niet. Er is trouwens nog niets vastge legd, alleen het globale bedrag waarmee de uitgaven omlaag moe ten in de jaren 1987 tot en met 1990. Voordat het kabinet tot daden overgaat, moet er eerst worden geadviseerd. Daartoe heeft Dees zich zelf van een dubbele „hulpver lening" voorzien. Hij heeft de Ziekenfondsraad, het hoogste adviesorgaan als het om de ziekenfondsverzekering gaat, naar de mogelijkheden voor beoogde 'financieringsverschui vingen' gevraagd. Bovendien be gint volgende maand de commis sie-Dekker (voorzitter is oud-Phi- lipstopman dr. Wisse Dekker), die een „sanering" in de gezondheids zorg moet voorstellen. Van die commissie worden ingrijpende voorstellen verwacht. De commissie-Dekker, die zes maanden de tijd heeft, hoeft zich niets aan te trekken van de Zieken fondsraad noch van wie dan ook. Opmerkelijk is dat in de commis sie geen mensen zitten die een bin ding hebben met onderdelen of or ganisaties van de gezondheidszorg. Over het algemeen is men in de ge zondheidszorg gewend zelf advies uit te brengen over eigen zaken. Daarvan wil dit kabinet nu niet horen, omdat zelden een eenslui dende mening wordt vernomen. En als die er wel is, zoals in de Na tionale Raad voor de Volksgezond heid (NRV) die telkenmale voor een „algemene volksverzekering" pleit, is zij de regering bepaald on welgevallig. Vandaar waarschijn lijk dat deze raad, het toporgaan voor wat advisering betreft, dit keer volledig is uitgeschakeld. Uiteraard kan de NRV onge vraagd zelf iets adviseren. Zo'n ad vies is wel te voorspellen, want geen van de betrokkenen wil nog meer ombuigingen. Ook de meer derheid van de Ziekenfondsraad niet, die nu als het ware „voor de vorm" mag meedoen. De plannen van Dees zijn niet nieuw. De ad viesaanvraag vermeldt alleen „meer van hetzelfde". De verzeker de moet meer betalen. Dees' voor ganger, Van der Reijden, zat ook al op dit spoor. Verschuivingen in de financie ring kun je bereiken door nieuwe eigen bijdragen in te voeren in de ziekenfondsverzekering of in de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). De bijdragen die zijn ingevoerd, hebben veel op schudding veroorzaakt. Je kunt ook de bestaande uitbreiden, zegt Dees, maar wel moet het totaal aan eigen bijdragen aan een maximum worden gebonden. Je kunt ook een zogeheten eigen risico „aan de voet" invoeren. Dat betekent: wel premie betalen, maar (bijvoorbeeld) zelf opdraaien voor de eerste ziekenhuisdag of voor de tandartskosten. Ook die gedachten hebben de afgelopen ja ren al veel opschudding gewekt. De derde mogelijkheid die Dees de ZFR voorhoudt, is verkleining van het pakket in de ziekenfondsverze kering en in de AWBZ. Dat kan dan gepaard gaan met de bepaling dat verstrekkingen die uit die pakketten worden ge schrapt in de particuliere sfeer moeten worden herverzekerd. Van der Reijden (die de kwestie econo misch benaderde) voelde eigenlijk het meest voor dit soort verschui vingen. Voortbouwend op de ten dele „geprivatiseerde" zieken fondsverzekering (door afschaffing van de „vrijwillige", die dit jaar een feit werd) biedt dit het meeste per spectief. Maar de commissie-Dek ker kan er best heel anders over denken en op haar onafhankelijke werkstuk moet worden gewacht. Verschuivingen in de wijze waar op de volksgezondheid wordt be kostigd, kunnen niet los worden gezien van de totale omvang van die zorg. Ook daarover moet de Ziekenfondsraad zich van Dees be raden. Bovendien stelt Dees dat zo wel de eerstelijnszorg (huisartsen en aanverwante hulpverlening) als de tweedelijnszorg (ziekenhuisver- pleging, medische specialisten e.d.) erbij betrokken moet zijn. De consument mag echter niet minder keuzevrijheid hebben. En dat moet dan weer worden gerijmd met de doelstelling „voorrang voor de eer ste lijn". Typerend is dat het advies van de ZFR uiterlijk 1 november wordt verwacht. En meteen ook het in april 1985 gevraagde advies over de reorganisatie van de verplichte zie kenfondsverzekering (waardoor ongeveer een miljoen verzekerden er waarschijnlijk uit moeten, om dat ze nu voor een schijntje aan premie de volle mep krijgen), zegt Dees. Het lijkt erop dat dit kabinet de adviesorganen in de gezondheids zorg momenteel niet helemaal se rieus neemt. Ze worden even zoet- gehouden, dan wel op een zijspoor gezet. De werkelijke „vernieu wing" moet komen uit de koker van een onafhankelijke commissie. En de patiëntdie moet het alle maal maar over zich heen laten ko- UTRECHT (ANP) - „Ze vragen elke keer naar de bekende weg". Met deze woorden reageerde gisteren A.J. Molendijk van het CNV op het „techni sche" advies dat staatssecretaris Dees (WVC) de Ziekenfondsraad heeft gevraagd over verlaging van de uitgaven in het kader van de Zieken fondswet en de AWBZ met 600 miljoen gulden. Daarvan moet 300 mil joen al in 1987 worden bereikt. Molendijk is voorzitter van de commissie van de Ziekenfondsraad die het advies moet voorbereiden. Als mogelijkheden geeft Dees eigen bijdragen aan alsmede een eigen risico „aan de voet" (eerst een bedrag zelf betalen voordat het zieken fonds tot vergoeding Overgaat) en pakketverkleining. Volgens Molendijk zijn de standpunten echter al compleet duidelijk. De Ziekenfondsraad heeft een jaar geleden een eigen risico nog unaniem afgewezen. Ook in eerdere adviezen over bezuinigingsplannen is de afge lopen jaren al aangegeven dat het invoeren van een eigen risico en van eigen bijdragen door de administratieve rompslomp die ermee samen hangt vrijwel onuitvoerbaar is, of zo duur wordt dat de „netto-opbrengst" zwaar tegenvalt. Het CNV is volgens Molendijk alleen bereid mee te denken over het „opschonen" van het pakket van de verplichte ziekenfondsverzekering. Een aantal verstrekkingen zou dan niet via de verplichte verzekering (met een procentuele premie) moeten worden verzekerd, maar via de aanvullende verzekering van het ziekenfonds waarvoor iedereen eenzelf de bedrag betaalt. Ook de FNV vindt de voor de gezondheidszorg aangekondigde bezuini gingen veel te fors en is falikant tegen maatregelen als eigen bijdragen, een eigen risico of pakketverkleining. Dat zijn geen echte bezuinigingen, ze verschuiven alleen de lasten naar de gebruikers, aldus H. Muller (te vens lid van het presidium van de Ziekenfondsraad) van de FNV. „Ze maken de gezondheidszorg minder toegankelijk en juist de sociaal zwak keren zijn de dupe." Echte bezuinigingen zijn volgens Muller mogelijk door het voorschrij ven van minder en minder dure medicijnen (de kosten voor farmaceuti sche hulp vertonen op het ogenblik een forse stijging) en maatregelen ter beperking van het aantal verrichtingen door specialisten. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5