Grenswijziging kost gemeente miljoenen De één eenénl, de ander lenzen 3 October-Vereemgiiig geeft alle Leidse scholen projectdoos cadeau Minder vergoeding rijk voorslechte grond Bezuinigingen rijk op buurthuiswerk kosten gemeente 1,5 miljoen Wespennest is vernield El-Cidweek met 2200 studenten DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 Avond over Chili LEIDEN - De cultuur in Tsjecho- slowakije en Chili staat vanavond centraal op een bijeenkomst bij Stichting Burcht (Burgtsteeg 14). De politicologe Vera Ebels belicht het verband tussen politiek en cul tuur in Tsjechoslowakije. Vervol gens draagt vertaalster Jana Bera- nova hedendaagse poëzie voor, ge- vojgd door een optreden van de Tsjechische zanger-in-balling- schap Jaroslav Hutka. Chili-des- kundigde Ricardo Rementeria (Leidse universitéit) en zanger Luis Aravena nemen het Chileense gedeelte voor hun rekening. De bij eenkomst (aanvang zeven uur) be gint met een uiteenzetting van Am nesty International over de men senrechten in beide landen. Vijftal trekt spoor van vernielingen LEIDEN - Vijf Leidenaars in de leeftijd van 15 tot 36 jaar zijn van nacht aangehouden wegens ver nielingen. Zij maakten deel uit van een groep van twintig personen die gisteravond en vannacht gezamen lijk opereerden. Het begon om half elf in Minerva aan de Breestraat, waar negen per sonen zich hadden binnengedron gen om na enige schermutselingen drie ruiten in te gooien. Tegen el ven verplaatsten de acties zich naar de omgeving van de Nieuwe Rijn. Hier sneuvelde een ruit van een winkelpand. Vervolgens werd in de sociëteit 'Burcht' aan de Burgsteeg een sigarettenautomaat die in de garderobe stond, vernield en leeggehaald. Daarna leidde de weg naar het pand van de studentenvereniging Quintus aan de Korte Mare. Hier drongen zich na een vechtpartij zes personen binnen, waarvan één de lade van kassa griste en er snel mee vandoor ging. Tegen drieën was Minerva weer aan de beurt. Opnieuw moesten hier drie ruiten het ontgelden. Politie vindt drugs bij inval LEIDEN - In de koffieshop 'Hap py' aan het Noordeinde is gister middag een inval van de politie ge weest, waarbij vijf personen we gens handel in verdovende midde len zijn aangehouden. De politie heeft tweehonderd gram soft drugs, een aantal spacecakes, ver schillende weegwerktuigen en 'dmgsprijslijsten' in beslag geno- Na verhoor zijn drie personen die bekenden verdovende midde len te gebruiken, heengezonden. Een 33-jarige vrouw uit Voorscho ten bleek niets met de activiteiten te maken te hebben. Een 30-jarige Voorschotenaar zit nog vast. De politie kwam tot actie omdat er herhaalde malen klachten waren binnengekomen van overlast. Er zou volgens omwonenden zelfs openlijk op straat worden gehan- deld. Discotheek wil ook later openblijven DEN HAAG/LEIDEN - De eige naar van discotheek Club '70 aan de Stationsweg wil - net als vele an dere horecabedrijven in Leiden - ook de mogelijkheid krijgen om zijn bedrijf op zaterdagavond tot drie uur 's nachts geopend te hou den. Daarom heeft exploitant L. van Hese van Club '70 bij de Raad van State aan de bel getrokken om hiervoor alsnog toestemming te krijgen. De burgemeester had Club '70 de bijzondere toestemming gewei gerd om tot drie uur 's nachts ge opend te zijn, omdat de gemeente teveel geluidsoverlast vreest van vertrekkende bezoekers. Die zou den vooral veel hinder veroorza ken bij de bewoners van de flats rond het grote parkeerterrein ach ter de Stationsweg. Maar volgens Van Hese maken ook veel bezoe kers van andere horecagelegenhe den van dit parkeerterein gebruik. De uitbater van Club '70 vindt het onbillijk dat enkele van die bedrij ven wel een ontheffing voor het la te sluitingsuur hebben gekregen en hij niet. De gemeente stelt zich echter op het standpunt dat ervan onbillijk heid geen sprake is. Uit politierap porten was gebleken dat de nachtelijke overlast rondom Club '70 en parkeerterrein zich toespitst tussen twee uur en half drie 's nachts. Tussen drie uur en half vier is het volgens de politie veel rusti ger. Mocht het zo zijn dat vele be zoekers van andere horecagelegen heden, die wel de bijzondere ont heffing hebben van bedoeld par keerterrein gebruik maken, dan zou het op die latere tijd ook druk zijn. Dat nu is niet het geval, aldus de gemeente. Maar zelfs indien dat wel zo zou zijn dan zou dat eerder tot gevolg hebben dat die andere bedrijven hun vergunning verlie zen dan dat Club '70 er een zou krij gen, zo meldde de gemeentelijk woordvoerder. WANDELEN - Wandelsportver eniging Zuid-West Leiden organi seert woensdag 20 augustus haar laatste zomeravondwandeltocht van dit seizoen. De deelnemers lo pen vijf, tien of vijftien kilometer. De start is bij de kantine van voet balvereniging VTL aan de Voor- schoterweg, 's avonds tussen zes en zeven uur. Inlichtingen: tel. 01726-13470. ADVERTENTIE maar dan wèl van de A KJ rf Li I ANVC-contactlensspeciaiist V Q1 L LJLwJL Nieuwe Rijn 62 A Tl7T Leiden -071-124108 f f M LEIDEN - Door een grens wijziging loopt de gemeente Leiden het gevaar dat een speciale rijksbijdrage met 2,5 miljoen gulden per jaar wordt verminderd. Bij die grenswijziging, die in 1984 is doorgevoerd, kreeg Lei den er enkele hectaren grond bij in de Merenwijk. Die grond hoorde aanvan kelijk bij de gemeente War mond. Het Leidse college is door de gang van zaken rond deze kwestie woe dend op het ministerie van finan ciën. Die heeft eerder laten door schemeren dat Leiden niets had te vrezen. En nu is toch alvast een deel van de bijdrage ingehouden, nog voordat een definitieve beslis sing is genomen. De speciale bijdrage die het mi nisterie van financiën wil vermin deren, betreft een vergoeding voor zogenoemde slechte grond. Deze is bedoeld voor gemeenten met veel slappe bodem. Die zijn meer geld kwijt voor de bouw van huizen en de aanleg van wegen. Ze moeten bijvoorbeeld langere heipalen ge bruiken en meer onderhoud ver richten. Het punt is nu dat sinds enige tijd nieuwe, verbeterde onderzoek- sappartuur wordt gebruikt om het percentage 'slechte grond' te bepa len. En het opmerkelijke is dat met deze apparatuur in vrijwel alle ge vallen een lager percentage slappe bodem wordt gemeten. Ongelijkheid Voor de meeste gemeenten heeft een en ander weinig gevolgen. Als het grondgebied van een gemeente niet wordt gewijzigd, behoudt deze de oude uitkering. Bij Leiden, en een aantal andere plaatsen, ligt dat anders. Naar aanleiding varwde grenswijziging met Warmond heeft het rijk het totale grondgebied van Leiden opnieuw onderzocht. En het percentage 'slechte grond' bleek veel lager te zijn dan eerder was aangenomen. Burgemeester en wethouders van Leiden zyn het niet eens met de redenering van het ministerie. Zij vinden dat niet het totale grondgebied opnieuw moet wor den gemeten, maar slechts het klei ne stukje dat erbij is gekomen. De rijksbijdrage zou dan ook met een veel lager bedrag moet worden ver minderd. Het college vindt dat er nu een grote ongelijkheid ontstaat met ge meenten die geen grenswijziging hebben ondergaan. Die hoeven im mers niet te vrezen voor een verla ging van rijksbijdrage. "Als we hadden geweten dat het deze ge volgen zou kunnen hebben, had den we geprobeerd de grenswijzi ging zo lang mogelijk tegen te hou den", zei wethouder Bordewijk (fi nanciën) gisteren. Computeruitdraai B en W werden er vorig jaar van op de hoogte gesteld dat de uitkering verlaagd zou kunnen worden. Ze protesteerden onmiddellijk en Bordewijk vroeg een gesprek aan met de toenmalige staatssecretaris van financiën. Dat gesprek werd later weer afgezegd door de ge meente Leiden. Een ambtenaar van het ministerie vertelde name lijk dat het rijk de argumenten van Leiden redelijk vond en dat de uit kering niet zou worden verlaagd. Een ambtenaar van de gemeen telijke directie financiën ontdekte echter in maart van dit jaar op een computeruitdraai van het ministe rie dat de verlaging toch was door gevoerd. Ondanks de geruststel lende geluiden uit Den Haag. Zoals gezegd moet het ministerie nog een definitieve beslissing ne men. Het wil, voordat dat gebeurd, eerst het advies afwachten van de Raad voor de gemeentefinanciën. Dat wordt over twee tot drie maan den verwacht. In de adviesaan vraag voor de Raad voor de ge meentefinanciën pleit het rijk er overigens voor de argumenten van de gemeente Leiden te verwerpen. Als de verlaging definitief wordt, gaat de uitkering niet meteen met 2,5 miljoen gulden omlaag. Er is een overgangsregeling waarbij de bijdrage gedurende een periode van vijf jaar geleidelijk wordt ver laagd. Die periode begint echter op het moment dat de grenswijziging van kracht is geworden: op 1 ja nuari 1984. Leiden heeft dus nog 2,5 jaar te gaan voordat de verla ging compleet is. Bovendien houdt het rijk ook het geld in dat Leiden vanaf 1984 teveel heeft gekregen. De gemeente heeft daardoor al een verliespost van 1,2 miljoen gulden. Aanvulling Het college laat het er niet bij zit ten en probeert de verlaging van de bijdrage alsnog tegen te houden. Een verliespost van uiteindelijk 2,5 LEIDEN - Als volgend jaar de rijksbijdrage voor het club- en buurthuiswerk wordt gehalveerd, zoals minister Brinkman van wvc wil, schiet Leiden er per jaar ander half miljoen gulden bij in. Volgens wethouder Van Dongen (welzijn) ziet de gemeente Leiden echter geen kans al voor volgend jaar re kening te houden met de bezuini ging. Er is niet voldoende tijd om deze in de begroting voor volgend jaar te verwerken. Dat zal pas in 1988 gebeuren. Of de verliespost dan helemaal op het club- en buurthuiswerk wordt afgewenteld, is nog maar zeer de vraag. Overigens moet het parlement nog akkoord gaan met de bezuiniging. Van Dongen hoopt dat die de maatregel alsnog tegenhoudt. "Maar eerlijk gezegd denk ik dat dat ijdele hoop is", aldus de wet houder. In Leiden zijn twaalf club- en buurthuizen. Dit jaar wil de ge meente hieraan 5,8 miljoen gulden spenderen. De rijksbijdrage be draagt nu nog ruim drie miljoen gulden. Als de bezuiniging van wvc defi nitief wordt, wil dat niet zeggen dat de korting van anderhalf miljoen gulden volledig op het club- en buurthuiswerk wordt afgewenteld. "De Leidse gemeenteraad heeft in het verleden steeds besloten dat een tegenvaller niet direct ten laste hoeft te komen aan de sector waar in de problemen zijn ontstaan. En ik geloof niet dat de raad dat beleid nu overboord zet", zegt Van Don gen. Schandalig Toch zal ook het Leidse club- en buurthuiswerk moeten meebezui- nigen als de maatregel werkelijk heid wordt. Op welke manier dat moet gebeuren, het ontslaan van extra beroepskrachten of het slui ten van buurthuizen, kan wethou der Van Dongen op dit moment nog niet zeggen. "Zo ver wil ik ook nog niet vooruit denken. Maar het wordt een heel ingrijpende beslis sing". Ze noemt de plannen van wvc schandalig. Ze vindt het verder ex tra triest dat het rijk aan de ene kant meer geld beschikbaar stelt voor onder meer welzijn en tegelij kertijd een veel groter bedrag kort. "Na anderhalf jaar onderhandelen hebben we van het ministerie van sociale zaken ruim een half miljoen gulden gekregen voor zogenoemde achterstandsgebieden. Daarmee hebben we voor die gebieden extra beroepskrachten kunnen aanne men. Dit wordt nu door een ander ministerie weer ondergraven". LEIDEN - Het wespennest dat sinds 16 juli aan de Nachtegaallaan tegen een oude muur van de An- nakliniek zit, is vernield. Volgens bioloog Hans Adema, die een paar keer per week ging kijken, hebben vermoedelijk kinderen er ap pelklokhuizen tegen aan gegooid. Hij betreurt dat en vertelt ook "Het was namelijk een heel bij zonder nest van Noorse wespen. Kenmerk: rode plek op achterwerk en minder agressief dan de Neder landse wespen. Die Noorse wes pen", zo gaat hjj verder, "bouwen eigenlijk alleen maar nesten in het middel- en hooggebergte. En daar om is het zo bijzonder dat ze hier op een vrij onbeschutte plaats in Leiden zijn neergestreken". Of de diertjes het nu zullen over leven weet de bioloog niet. "Als de koningin niet meer actief is en dat is waarschijnlijk het geval, wordt - het nest door de wespen niet meer hersteld". Ook dat is een hele spij tige zaak vindt de bioloog, die me de-auteur is van het Leidse boekje 'Natuur als buur'. "We hadden dit prachtige nest in september als ook de werksters zjjn uitgewerkt, graag gehad voor de collectie in het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie. Helaas". (foto Holvast) Onder het motto:Leiden het klapstuk van Nederland LEIDEN - 'Leiden: het klapstuk van Nederland'. Dat is de titel van het scholenproject van de 3 Octo- ber-Vereeniging, dat gistermiddag in het stadhuis officieel werd ge presenteerd. Tegelijkertijd is een museummap verschenen, die een overzicht bevat welke mogelijkhe den er voor het onderwijs in de Leidse musea zijn. Voorzitter A. Rörsch noemde het project "het belangrijkste onder deel van de 3-oktoberviering van dit jaar". De vereniging die haar honderdjarig bestaan viert, ver spreidt het project op alle scholen in Leiden, zowel voor basis- als voor voortgezet onderwijs. Op deze wijze hoopt zij 22.000 leerlingen te bereiken. Het project is samengepakt in een flinke doos. Dait de inhoud daarvan letterlijk zwaarwichtig is, bleek bij de officiële uitreiking van de eerste doos. Voor één wethou der, Van Dongen (onderwijs), bleek zij maar even te tillen. De doos bevat verscheidene boeken over Leiden, een bijna ontelbaar aantal folders, brochures en ander informatiemateriaal over zowel Leidse als niet-Leidse instellingen en bedrijven, het grammofoon plaatje 'Ik ben een Leidse Glibber' dat 'Leidse Kees' samen met 'Oma van Tongeren' in 1984 maakte en een videofilm over de 3-oktober viering in de loop der jaren. Videofilm Deze videofilm is een bijzonder onderdeel van de inhoud. De film is samengesteld uit materiaal dat vooral door particulieren bijeen is geschoten. Zowel zwart-wit als kleuropnamen geven een indruk van de betekenis van 3 oktober voor Leiden. Voorafgegaan door een kort historisch overzicht, geïl lustreerd met schilderijen en teke ningen van Leidens ontzet in 1574, zjn er beelden te zien van de (in- middéls afgeschafte) militaire mar sen op 3 oktober door de stad, de koraalzang in het Van der Werf- park, de reveille bij het stadhuis, veel opnamen van diverse 3-okto- beroptochten, de vele acrobaten en andere artiesten die op deze dag in de stad zijn, de kermis en het vuur werk. Bijzondere beelden vormen de opnamen van het bezoek dat Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik aan Leiden tijdens de 3- oktoberviering brachten, zoals ook Koningin Juliana en Prins Bern- hard, met (toen nog) Prinses Bea trix tijdens hun bezoek in 1974 op de videofilm te zien zijn. Projectboek Het is de bedoeling dat de scho len met de inhoud van de doos aan de slag gaan. Leidraad daarbij vormt een projectboek, waarin al lerlei lessuggesties staan. Het pro ject is verdeeld in zes thema's: cul tuur en (Leidse) historie; economi sche zaken, financiën en werkgele genheid; openbaar bestuur; ver keer en waterstaat; volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu; welzijn en volksgezondheid. Alle thema's worden ondersteund door het materiaal dat in de doos zit en dat de scholen van de jarige 3 October-Vereeniging cadeau heb ben gekregen. Worden de lessuggesties uit het projectboek gevolgd, dan kunnen de scholieren de komende tijd re gelmatig hun licht buiten de loka len van hun school opsteken. Voor beelden: over het onderwerp open baar vervoer, een onderdeel van het thema verkeer en waterstaat, wordt de suggestie gedaan een ver tegenwoordiger van de NZH uit te nodigen en op bezoek te gaan bij de busonderneming. Voor het on derwerp 'monumenten-kerken' wordt een bezoek geadviseerd aan de Hooglandse kerk, waar boven dien een tentoonstelling over kastelen gaande is. "Het is een open-projectvorm", zei bestuurslid Heruer van de 3 Oc tober-Vereeniging gistermiddag. Dat wil zeggen: de scholen zijn vrij in de keuze van de onderwerpen en de uitwerking daarvan. "Het aan bod zit in de doos, de scholen kun nen erdoor geïnspireerd raken", al dus Heruer. Aan het project is meer dan een jaar van voorberei ding voorafgegaan. Het richt zich op drie verschillende 'doelgroe pen': het basisonderwijs in de groepen (klassen) één tot en met zes; het basisonderwijs in de groe pen zeven en acht en de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs; het voortgezet onder wijs vanaf de derde klas. Het pro ject duurt van 22 september tot 2 oktober. Het is de bedoeling daar na een tentoonstelling in te rich ten, waarop de verrichtingen van de diverse scholen worden gepre senteerd. Het staat scholen uiter aard vrij ook voor of na die tijd met het materiaal uit de doos aan de slag te gaan. De projectperiode wordt 22 sep tember feestelijk geopend met een ballonnenwedstrijd voor de Leidse basisscholieren, onder het gelui van de stads- en kerkklokken. De scholen voor voortgezet onderwijs krijgen een disco-bon, waarmee ze binnen een jaar gratis een optreden van een disco in huis kunnen ha len. Musea Wie het projectboek uit de doos hanteert, zal eveneens gebruik kunnen maken van de museum map die ook gistermiddag werd ge presenteerd. Deze map bevat een overzicht wat de Leidse musea hebben te bieden en hoe scholen daarop zouden kunnen inspelen. De map, een gezamenlijke uitgave van de Leidse musea, de Stichting Leiden Museumstad en de ge meentelijke afdelingen onderwijs en cultuur, is het gevolg van een onderzoek dat twee studentes aan de Reinwardt Academie (opleiding voor museummedewerkers) in 1985 hebben gehouden. De twee, Dagmar Hempenius en Stans van der Veen, hielden als onderdeel van hun afstudeerproject een en quête onder leekrachten van het basisonderwijs in Leiden. Daaruit bleek dat er behoefte bestond aan systematische informatie over de Leidse musea en de mogelijkhe den van museumbezoek. De map, eveneens samengesteld door het inmiddels afgestudeerde tweetal, voorziet hier in. Alle dertien Leidse musea komen overzichteijk aan bod. De map kan dank zij het los bladig systeem bovendien actueel worden gehouden als de musea in de toekomst informatie-brieven verstrekken over nieuwe activitei ten. miljoen per jaar stelt Leiden voor grote financiële problemen. Vooral ook omdat in het verleden al flink is bezuinigd en het rijk voor de ko mendejaren nog meer tegenvallers in petto heeft. De gemeente sluit niet uit dat, als de verlaging defini tief doorgaat, zij de aanvullende uitkering moet vragen aan het rijk. Wethouder Bordewijk wil op korte termijn alsnog een gesprek met de staatssecretaris van finan ciën. Hij hoopt het ministerie op die manier toch nog te overtuigen van het gelijk van de gemeente. Leiden kan verder rekenen op de steun van de provincie Zuid-Hol land. Die zal in het geregelde over leg met het ministerie van binnen landse zaken pleiten voor de zaak van Leiden en Rotterdam, dat ver gelijkbare problemen heeft. Bordewijk kon gisteren nog niet vertellen op welke manier de ge meente de verliespost denkt op te vangen als ze uiteindelijk toch het onderspit delft. "Daar denken we voorlopig nog niet aan. Eerst pro beren ons gelijk te krijgen. Als dat niet lukt, zien we wel verder". Door deze tegenvaller, en een aan tal andere bezuinigingen van het rijk, kan het tekort van de gemeen te in het ergste geval oplopen tot twaalf miljoen gulden in 1989. LEIDEN - Een recordaantal van 2200 inschrijvingen heeft de El Cid-commissie gisteren gehaald. Nog nooit hebben zich, volgens El Cid-voorzitter John van der Lee, zoveel eerstejaars studenten opgegeven voor de ze jaarlijks terugkerende introductieweek van de Rijksuniversiteit Leiden. Na het verzamelen op het parkeerterrein bij Molen de Valk trok de bonte stoet naar de Hooglandse kerk om de toespraken van de hooggeleerden van de uni versiteit en stad te aanhoren. Een jaarlijks terugke rend festijn, dat door de nieuwelingen met gemengde gevoelens wordt bekeken. Om zo'n eerste dag al on middellijk te worden geconfronteerd met 'vaders' die goéde adviezen geven, is voor sommigen wat al te veel van het goede. Enfin, de waarnemend rector magnificus prof.dr. J. Rispens deed toch een poging. Evenals burgemeester Goekoop die de studenten traditioneel opriep om zich toch maar in het Leidse bevolkingsregister in te laten schrijven. De El Cid-voorzitter probeerde de beurzen van de studenten te spekken. "Je krijgt nooit meer de kans om overal een kijkje te nemen zonder dat het je wat kost". Zo is dat. De pas aangekomen student wordt deze week van hot naar her gesleept. Kroegen, studenten verenigingen, sportvoorzieningen, voorlichting, thea ter, musea, brandweer en politie; al deze instanties worden de komende dagen met een bezoek vereerd. De politie gaf zelfs een speciale folder uit met handige tips zoals: 'Koop een stevig fietsslot, te herkennen aan een oranje stickertje met ANWB-RAI-TNO er op, eventueel met een kettingslot er bij. Vergeet niet het frame-nummer te noteren. In Leiden wisselen ruim 3000 fietsen op niet rechtmatige wijze van eigenaar'. Nog een waarschuwing van de politie: 'Zakkenrol lers zijn regelmatig actief op de weekmarkten en bij het N.S.-station'. In de middaguren stond gisteren een stadsverken- ning op het programma die eindigde op de Burcht met een onschuldig kopje thee, cake en muziek, (foto Hol vast). 's Avonds was het overvol in de kroegen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3