Ruilverkaveling valt een stuk duurder uit Bewoners vrezen dijkdoorbraak in Zoeterwoude Voorschoten in geweer tegen weghalen borden Alphenaar (16) In Rijnstreek-zuid Katwijker wederom nationaal kampioen haringschoonmaken Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Zoeterwouds buurthuis opgeknapt PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 ZOETERWOUDE - Ongeveer 200 mensen hebben hun handtekening gezet onder een petitie die is aangeboden aan de Ruil- vei kavelingscommissie Rijnstreek-zuid. Het zyn agariërs in de Zoeterwoudse Zwet- en Groote Blankaertpolder. bewo ners van Zuidbroek, van de nieuwbouw Zwetkade en van Swetterhage die bang zijn dat als gevolg van bepaalde graaf werkzaamheden de Zwetpolder onder wa ter zal lopen waardoor hun bezittingen verloren gaan. De handtekeningen zijn aangeboden aan C. van der sluis, voorzitter van de ruil verkavelingscommissie en tevens dijk graaf van het waterschap 'De Omme- d(jck'. In de petitie eisen de bewoners een garantie dat zij eventuele schade als ge volg van wateroverlast tot op de laatste cent vergoed krijgen door de overheid. Van der Sluis brengt de problemen ter sprake in vergadering van de adviescom missie op de eerste woensdag in septem ber. De kritiek spitst zich toe op het graven van een sloot pal achter een dijk van de Ommedijckse Wetering. Die sloot was aanvankelijk niet in het programma opge nomen. Er was eerst sprake van een hoofdtocht die centraal door de Zwetpol der zou lopen. Maar mede op verzoek van het waterschap 'de Ommedijck' is beslo ten die sloot nu op een andere plek te leg gen. "Volgens het oude plan was de aan te leggen sloot wel een heel ingewikkelde weg naar het gemaal in de Zuidbuurt. De route is door het graven van een sloot ach ter de Ommedijckse Watering gemakkelij ker en logischer", licht Van der Sluis toe. Gevaar De bezwaarmakers zijn bang dat als ge volg van de slechte structuur van de grond de dijk van de ongeveer 15 meter brede Ommedijckse Wetering geleidelijk in de nog te graven sloot zal schuiven. Als gevolg van een dijkdoorbraak zou een flink stuk polder onder water komen te staan die heel wat schade aan nieuw bouwhuizen in Zoeterwoude, boerderijen en Swetterhage kan toebrengen. Maar Van der Sluis gelooft daar niet in: "Ge steld al dat zoiets zou gebeuren, dan wordt er natuurlijk onmiddellijk ingegre pen. Het Hoogheemraadschap van Rijn land kan niet zonder boezemwater komen te zitten. Ze kijken wel uit". Maar los daarvan, gelooft de dijkgraaf helemaal niet in dijkdoorbraak. "We wor den gesteund door onderzoek van de Hei- demij. Dat is niet de eerste de beste op dit gebied. Het advies van die maatschappij is om zes meter uit de teen van de dijk te blijven. We hebben acht meter aangehou den. Aanvankelijk was sprake van een sloot met een bodembreedte van 1.50 me ter. We hebben gekozen voor 90 centime ter hetgeen aan het wateroppervlakte een breedte van 2,5 tot 3 meter betekent. De diepte van de sloot is ongeveer 1.3 meter ofwel een meter water". Veilig Van der Sluis is er van overtuigd dat de druk van water en een mogelijk slechte grondstructuur niet in staat zijn de dijk van de Ommedijckse polder te doen be zwijken. Er is voldoende grondtechnisch onderzoek verricht. Hij heeft de aanbie ders van de petitie toegezegd dat hij bin nenkort zal reageren. Maar pas in septem ber zal, nadat de kwestie is besproken in een commissie waarin allerlei specialisten zitting hebben, een definitief standpunt worden gegeven. Eigenlijk hoeft de ruilverkavelingscom missie niet meer in te gaan op de bezwa ren van bewoners. De plannen voor de aanleg van een andere sloot in de polder hebben ter visie gelegen. Maar zo formeel wil Van der Sluis niet zijn. "We hebben in het kader van de ruilverkaveling veel met de agrariërs in de polder te maken. Dat contact houden we liever goed en we pro beren met praten en overleg de proble men op te lossen", zegt Van der Sluis. Het water van de Zwet- en Groote Blan kaertpolder kan niet op de Ommedijckse Wetering worden geloosd. Dat is een veel hoger gelegen vaart onder toezicht van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het lagere polderwater moet eerst naar het gemaal in de Zuidbuurt worden ge bracht alvorens het in Rijnlands boezem kan worden gepompt. ZOETERWOUDE - Het gaat goed met de ruilverkaveling in de Rijnstreek-zuid. Volgens C. van der Sluis, voorzitter van de ruilverkavelingscommissie in die streek, hebben zich tot nog toe geen noemenswaardige problemen voorgedaan. De plannen zijn zo ver gevor derd dat binnen afzienbare tijd een aantal zittingen kan worden gehouden waarop agra riërs kunnen aangeven welke stukken grond zjj het liefste willen hebben. Volgens Van der Sluis zal het even wel nog zeker tot 1992 duren voor dat de hele verkaveling is afge rond. In een aantal gevallen zal nog wat juridische strijd ontstaan over de keuze van de grond en de waar de ervan. Het zal nog wel een aan tal jaren vergen voordat een en an der naar tevredenheid van alle on geveer 300 bij de verkaveling be trokken agrariërs is geregeld. Maar van de 48 miljoen gulden die voor dit verkavelingsproject was uitgetrokken, blijft geen cent meer over. Sterker nog: Van der Sluis verwacht een flink tekort. Hoe groot dat zal zijn, kan hij bij benadering nog niet zeggen. Het zal ook geen problemen geven: "Indien wij voor een bepaald pro ject meer geld willen uitgeven dan we in onze begroting hebben staan, dan moeten we daarvoor toestem ming vragen van de Centrale Land inrichtingscommissie in Utrecht dat valt onder de verantwoorde lijkheid van de minister van land bouw. Elke overschrijding moet dus zijn goedgekeurd". Meer dan de helft van het geld is inmiddels uitgegeven. Maar er staat nog een aantal klussen op het programma dat nog heel wat geld zal vergen. Zo moeten er bijvoor beeld nog een paar gemalen wor den gebouwd. Er moet nog een 6 hectare groot bos worden aange plant bij de Noord-Aa en er moet bijvoorbeeld nog een flinke groen strook komen langs de Weipoortse Vliet. Onsluiting Die 48 miljoen betreft nog gul dens uit 1979. Veel karweien zijn sindsdien duurder geworden, al geldt dat volgens Van der Sluis ze ker niet voor alle zaken. "Als ge volg van de malaise in de wegen- KATWIJK - De Katwijker Dirk Berkheij (22) heeft voor de twee de achtereenvolgende keer het Nationale Kampioenschap Ha ringschoonmaken op zijn naam geschreven. Deze medewerker van een plaatselijke haringhan- del wist gistermiddag binnen tien minuten 51 maatjes te file ren, waarvan er uiteindelijk 48 door de jury werden goedge keurd. Berkheij verbeterde daarmee zijn prestatie van vorig jaar, toen hij 39 haringen op de juiste wijze schoonmaakte. De omstandighe den waren volgens de winnaar dan ook beter dan in 1985. Hij noemde de haring al voor de wedstrijd vrij schoon en van zeer goede kwaliteit. Op de tweede plaats bij deze wedstrijd eindigde J. Pijpers uit Harderwijk, met 38 schoonge maakte haringen. De Katwijker S. Berkheij werd derde met een zelfde aantal goedgekeurde ex emplaren. Hij moest Pijpers ech ter laten voorgaan omdat zijn to tale hoeveelheid schoongemaak te haringen wat lager uitviel. Het derde Nationale Kam pioenschap Haring Schoonma ken werd, in het kader van de Katwijkse Visserijdagen, giste ren voor de tweede keer gehou den op het plein van de School voor de Zeevisvaart. Aan de wed strijd werd deelgenomen door 41 kandidaten uit het hele land, die gezamenlijk 1786 haringen fileer den. Het evenement trok vele honderden toeschouwers. De jongste 'haringschoonma ker' was gistermiddag de 9-jarige Peter Frans Heinen uit Bruns- sum (Limburg). Hij was door zijn vader, een vishandelaar, voor het evenement opgegeven. De jon gen maakte, ondanks zijn nervo siteit, veertien haringen op de juiste wijze schoon. Hoewel hij daarmee de hekkesluiter van het deelnemersveld was, kreeg hij van de jury voor zijn prestatie de aanmoed igingsprij s De vijfkoppige jury van dit evenement werd geleid door de voorzitter van het Produktschap voor de Groothandel in Vis en Haring, de heer H. van Wijk. De schoongemaakte haring werd door deze jury streng gecontro leerd op achtergebleven vuil, het verwijderen van de zijgraatjes en een deel van de hoofdgraat en tenslotte ook op het model. Dat sommige deelnemers moeite hadden met het op de juiste wij ze fileren van de vis bleek uit het feit dat van één kandidaat alle 48 schoongemaakte haringen wer den afgekeurd. bouw zijn wegenbouwers scherper gaan concurreren. Dat is weer gun stig voor ons", aldus de voorzitter van de ruilverkaveling die desal niettemin een flink tekort ver wacht. De ruilverkaveling Rijnstreek zuid betreft een ongeveer 3850 hec tare groot gebied in polders die lig gen in Zoeterwoude, Hazerswou- de. Benthuizen en Boskoop. Dik 300 hectare betreft - in Boskoop ui teraard - boomkwekerijen die ook in de verkaveling is opgenomen. Het gaat, de kwekers niet meegere kend, om ongeveer 300 bedrijven. Hoewel in 1978 'slechts' drie kwart van de agrariërs zich uit sprak voor medewerking aan de ruilverkavling, heeft de commissie nog geen problemen ondervonden bij het deel dat tegenstemde. "In overleg zijn alle problemen opge lost", aldus voorzitter Van der Sluis. Bovendien zitten er in de rui- verkavelingscommissie ook agra riërs uit de desbetreffende polder. Dat wekt bij velen wat meer ver trouwen dan dat zij alleen maar met vreemde gezichten worden ge confronteerd. Aansluitend is de ruilwaarde van de percelen bepaald. Na ter visie legging en bezwaren is een aantal percelen opnieuw getaxeerd. Sinds 1982 is de commissie bezig met de ontsluiting van de gebieden door aanleg van permanente we gen. Ook de aanleg van nieuwe hoofdwaterwegen staat op het pro gramma. Verplaatsing Hoewel uiteindelijk niet echt een probleem, geeft Van der Sluis toe dat het verplaatsen van bedrijven over het algemeen een heet hangij zer is. Een aantal boerderijen ligt zo ingeklemd dat het wenselijk is dat de ondernemers naar elders verkassen. Van der Sluis: "Dat geldt met name voor een aantal be drijven langs de Rijndijk. De spoorlijn is een gevaarlijke barriè re en we proberen dan ook bedrij ven te verwezenlijken die nu brede kavels aan de dijk krijgen zodat agrariërs niet meer over die spoor lijn hoeven. Bovendien komt naast die spoorlijn binnenkort nog een tweede hindernis: de Rijksweg 11. DINSDAG NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook van 20-21 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Voorschoten Zwembad Het Wedde - avond-zwem- vierdaagse, tussen 18-19.30 uur. Warmond Gemeentehuis - Herenweg, vergadering raadscommissie ruimtelijke ordening. 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - vergadering raadscom missie welzijn, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - vergadering raadscom missie openbare werken, 20 uur. WOENSDAG Leiden Hooglandse kerk pauze-orgelconcert door Iman de Zwarte, 12.30-13.15 uur. Stadsgehoorzaal - concert van de EO, 20 Oegstgeest I.V.N. Leiden organiseert zomeravond wandeling in het landgoed Oud Poel geest, start om 19.30 uur bij het hek aan de Laan van Oud Poelgeest. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, vrij bridgen, 13.30 uur. Voorschoten Zwembad Het Wedde - avond-zwem- vierdaage, tussen 18-19.30 uur. Warmond Gemeentehuis - vergadering raadscom missie financiële 1 ken, 20 uur. Wassenaar i economische Pal achter de dijk aan de rechterzijde van de Ommedijckse Wetering in de Zwetpolder moet een sloot komen te liggen. Een aantal mensen is bang dat als gevolg van de slechte grondstructuur en de druk van het water de dijk van de Wetering in de sloot zal schuiven waardoor de polder onderloopt. (foto Holvast) Bij de overheid hebben we erop aangedrongen dat die zo dicht mo gelijk tegen de spoorlijn komt te liggen. Op die wijze gaat zo weinig mogelijk grond verloren". Als gevolg van die verplaatsin gen is een aantal agrariërs genood zaakt elders nieuwbouw te plegen die meestal kan worden betaald uit de verkoop van de oude boerderij.r Hoewel volgens bestemmingsplan-' nen boerderijen in de regel alleen voor dat doel mogen worden ge bruikt - zo'n pand kan niet zomaar voor particuliere bewoning wor den gekocht - wordt in de praktijk met de bepaling de hand gelicht. Drietal bekent vernielingen in Voorschoten VOORSCHOTEN - Drie jon gens in de leeftijd van 15 en 16 jaar hebben bekend de afgelo pen maanden in Voorschoten voor duizenden guldens schade te hebben aangericht. Zij ver nielden een bruggetje, lan taarnpalen, verkeerszuilen en bushokjes. De politie betrapte het drietal vannacht op heter daad bij het omver trekken van een verkeerszuil. Op het bu reau bekenden de knapen dat zij meer op hun kerfstok had den. De politie sluit niet uit dat de ouders van de jongens de re kening krijgen gepresenteerd. Gemeenten zijn neigd die beperkende bepaling te schrappen. En dat kan vólgens Van der Sluis ook eigenlijk niet overleden na botsing VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten stuurt deze week een meestal toe ge- boze brief aan de minister van Ver keer en Waterstaat. Bron van erger nis is het besluit van rijkswater staat om de verwijzing Voorscho ders want als boerderij kan het ten te verwijderen bij de afslag Leidschendam van de rijksweg A4. De gemeente Leidschendam had geen grond meer beschikbaar voor om de verwijdering gevraagd. Zij vee. In totaal moeten 22 bedrijven grijpt iedere kans aan om extra worden geschrapt. Inmiddels zijn verkeer door het smalle, oude cen- 13 bedrijven verkocht en voor 3 is trum te weren, een oplossing nabij. In de Voorschotense brief, die nog moet worden goedgekeurd door het college van B en W, komt te staan dat de verwijzing enkele begonnen met zogenaamde wens- jaren geleden onder meer op aan zittingen. Op 25 augustus wordt 'Ons Huis' in Zoeterwoude-dorp een bijeenkomst gehouden waar informatie wordt gegeven over die wenszittingen die 3 september be ginnen. Het gaat om de toedeling van de grondkavels waarna het ka daster aan de gang gaat om de puz zel van kavels naar wens in te vul len. Maar het duurt dus nog zes jaar voordat uiteindelijk alles pre cies is geregeld en afgerond. dringen van Voorschoten is aange bracht. Vóór die tijd was er voor reizigers uit het zuiden geen enkele verwijzing naar de parel aan de Vliet. Het bord langs de rijksweg is volgens de brief erg zinvol omdat de volgende afslag ver voorbij de gemeente is. i Automobilisten die uit zuidelijke richting komen en in het zuiden van Voorschoten moeten zijn, die nen dan 10 tot 12 kilometer extra te ADVERTENTIE De regio-redactie van het Leidsch Dagblad is op zoek naar een CORRESPONDENT ZOETERWOUDE Van hem of haar wordt verwacht dat hij/zij op free-lance basis - met tips komt voor mogelijke verhalen - verslagen kan maken van evenementen en vergaderingen - in Zoeterwoude zelf woonachtig is - de ontwikkelingen in Dorp en Rijndijk volgt. De werkzaamheden nemen grofweg een paar uur per week in be slag. Nadere inlichtingen via tel. 071-144941, tst. 219. Sollicitaties naar redactie regio Leiden, t.a.v. Miep de Graaft, Post bus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 54, 2300 AB Leiden, telefoon 071-144941. Een werkmaatschappij van Damiate Holding B.V. rijden, hebben ambtenaren uitge rekend. Nu al wonen in het zuiden van de gemeente veel mensen; na de bouw van de nieuwbouwwijk Starrenburg neemt dit aantal nog toe. Bovendien schuift de bebou wing dan een beetje op in de rich ting van Leidschendam. Nodeloos "De verwijzing is dan ook heel erg belangrijk voor onze bewoners en hun bezoekers", verklaart de tweede loco-gemeentesecretaris van Voorschoten. Zonder de aan duiding maken vreemden een no deloze omweg en "zij die het weten worden in verwarring gebracht en gaan wellicht via Leiden". Vandaar dus de zware stap: een brief aan de minister. Onlangs al heeft de gemeente ge protesteerd bij rijkswaterstaat. Een officieel bezwaarschrift was het niet. Het plaatsen of verwijde ren van verkeersborden is niet aan wetgeving gebonden. In deze brief uitte de gemeente ongeveer dezelf de bezwaren en voerde zij in zachte termen aan dat de argumenten van Leidschendam tegen de verwijzing niet al te sterk zijn. De sluisbrug mag dan wat krap zijn, maar dat is slechts een paar uur per dag. Na tuurlijk, Voorschoten heeft best begrip voor de problemen. Maar is het echt zo knellend? met trem ALPHEN AAN DEN RIJN - De zestienjarige J. Sassen uit Alphen is vannacht overleden aan de ver wondingen die hij gistermiddag opliep bij een treinongeluk op de spoorwegovergang aan het Riet- veldsepad. De jongen reed op zijn brommer in de richting van de Prins Hendrikstraat. Om on verklaarbare redenen stak hij het baanvak Leiden-Utrecht over op het moment dat daar juist de trein richting Bodegraven passeerde. De beveiliging van de overweg werkte normaal. De jongen werd zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. Éérst naar Rijnoord, later naar het academisch ziekenhuis in Leiden waar hij vannacht om één uur over leed. Het treinverkeer liep anderhalf uur vertraging op. Ook het verkeer tussen Alphen en Boskoop onder vond vertraging, omdat door het stoppen van de trein tussen beide overgangen de bomen op de Bos- koopseweg geruime tijd naar bene den bleven. Vijftien vrijwilligers klussen maand lang ZOETERWOUDE - Nog een paar dagen. Dan is de grootscheepse op knapbeurt van buurthuis 'De Wei poort' in het gelijknamige Zoeter woudse buurtschap voltooid. Zo'n vijftien vrijwilligers hebben er dan een maand 'klussen' opzitten. Er moest heel wat gebeuren aan het twaalf jaar oude gebouwtje. Zo werden de vloer en de achterbui- tenwand vernieuwd, kwamen er nieuwe binnenwanden en werd er een warmwaterleiding aangelegd. Gisteravond (zie foto) waren de vrijwilligers druk bezig met het leggen van zeil in het houten ge bouw. Een deel van de opknapbeurt kon het buurthuis uit eigen middelen betalen. Er is een paar jaar flink voor gespaard. De gemeente legde de rest bij. Begin september kunnen aktivi- teiten als kaart- en bingo-avonden en diverse cursussen weer van start gaan. (foto Holvast) LEIDSCH tffe DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Jutfermans-Duyverman. tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 67.45 92.55 134,90 256.90 357,20 1.10 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071)144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22.70 per maand, per post 31.10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien óón maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. (071)123143 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaf! Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City en Tel .Aviv

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2