LEIDSCH DAGBLAD Langdurige gesprekken in Moskou VOOR IE LESSEN MAATSCHAPPIJLEER LEES JE DE KRANT Vertraging bij berging gif-kustvaarder 'Olaf Japan beperkt export auto's Boze giraf valt busje aan Discogangers willen 'borrelbus' Indiase generaal gecremeerd Raketaanval van Iran op raffinaderij in Irak Groningse politie wil einde aan loos alarm Overval op geldtransport DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38085 Ook naar Europa TOKIO (DPA) - De autoproducen ten in Japan hebben zich ertoe ver plicht om hun export naar de EG dit jaar met niet meer dan tien pro cent te laten groeien ten opzichte van vorig jaar, zo is vernomen in kringen van de Japanse auto-in dustrie. Het ministerie van internationale handel en industrie in Tokio zou hierover begin deze maand over eenstemming hebben bereikt met de autofabrikanten. Het ministerie wilde geen verdere informatie ge- In de eerste helft van dit jaar heeft Japan 560.000 personenwa gens aan de landen van de EG gele verd. Dat is 41 procent meer dan in de eerste helft van 1984 en de ster ke toeneming van de Japanse auto- uitvoer heeft de protesten tegen het grote overschot op de Japanse handelsbalans alleen maar luider doen worden. De autofabrikanten hebben hun levering aan de Ver enigde Staten al enkele jaren „vrij willig" aan banden gelegd. Taiwan Intussen is ook Taiwan toegetre den tot de groep van auto-exporte rende naties. Met een eerste scheping van 1500 personenwa gens. De Taiwanse autofabriek Ford Lio Ho, waarin de Ameri kaanse Ford een belang van zeven tig procent heeft, heeft zich toege legd op de produktie van een spe ciaal op de export gericht model» De eerste 1500 exemplaren zijn verscheept naar Canada. JOHANNESBURG (AP) - Een vertoornde giraf heeft eind vori ge week in een Zuidafrikaans wildpark een busje met enkele volwassenen en vijf kinderen angevallen. Het dier richtte zich op op zijn achterpoten en sloeg met zijn voorpoten door de voor ruit van het busje. Niemand raakte gewond. Volgens een van de inzitten den had de giraf zich op een weg i het park geposteerd gerde het dier aan de kant te gaan, toen het busje naderde. Kennelijk was de giraf verstoord, omdat het busje hem van zijn partner gescheiden had. Toen een van de inzittenden het busje verliet om de giraf tot de orde te roepen, kwam het dier in actie. De man kon zich nog juist in vei ligheid brengen door onder het busje te duiken, waarna de giraf met zijn voorpoten de voorruit verbrijzelde. LEEUWARDEN (GPD) - Friese discogangers willen zo snel moge lijk een borrelbus. Dat blijkt uit een onderzoek dat in het vooijaar onder bijna 2000 bezoekers van 5 discotheken in Franeker, Harlin- gen en Berlikum is gehouden. Ruim 70 procent van de onder vraagden zegt liever in de bus te stappen dan achter het stuur te kruipen, zeker als de politie vaker en strenger gaat controleren op al coholgebruik. Ze willen 7,50 gul den voor een retourtje betalen. De borrelbus zou vorig jaar al op proef rijden in de noordwesthoek van Friesland. Het ministerie van verkeer en waterstaat had hiervoor ook al een bijdrage beschikbaar ge steld, maar na overleg tussen de verschillende belanghebbenden werd besloten eerst de behoefte te peilen. Nu die behoefte duidelijk is aan getoond, wil het Friese regionaal orgaan verkeersveiligheid (ROV), de opdrachtgever voor het onder zoek, zo snel mogelijk om de tafel gaan zitten met de busmaatschap pij FRAM, de taxibedrijven, de po litie en de horeca-ondernemers. Roel Houwing van het ROV zegt zo snel mogelijk met het experiment te willen beginnen. Hoe snel dat gebeurt hangt volgens hem vooral af van de toewijzing aan de FRAM van extra lijndiensten door de rijksverkeersinspectie. DEN HELDER/RIJSWIJK (ANP) - De berging van de kustvaarder Olaf blijft met vertraging kampen. Aan vankelijk zou na de nodige tegenslag vanmorgen vroeg met het boven water take len van het schip worden begonnen, maar de berging werd toch weer uitgesteld tot vanmiddag. Het trekken van de laatste hijs- strop onder het voorschip van de Olaf en het bevestigen van de staal kabel in de takels van de bok Hebe 2 duurde langer dan verwacht. Om zes uur vanmorgen begon nen 80 kilometer ten westen van Den Helder de laatste voor bereidingen voor het lichten van de met circa 3500 ton giftig fil- terstof geladen kustvaarder. Dui kers van Smit Internationale daal den af naar het op 7 juli gezonken PUNE (AP) - In de Indiase plaats Pune is gisteravond de zondag door sikhs doodgeschoten gene raal b.d. Arun Vaidya met de hoog ste militaire eer gecremeerd. De dag van gisteren stond in het teken van een algemene staking als pro test tegen de moord op de meest gedecoreerde held van het leger. Vaidya was opperbevelhebber van het Indiase Leger toen in 1984 de Gouden Tempel werd bestormd om er zwaar bewapende, extremis tische sikhs te verdrijven. Bij de bestorming kwamen 1.200 mensen om het leven. schip, om voor de laatste maal 27 dubbel getrokken hijsstroppen van 9 centimeter dikte op hun juis te positie te controleren en nog een laatste kabel onder het schip door te trekken. Op de bergingslokatie liggen 14 vaartuigen: 3 drijvende bokken, de bergingsvaartuigen Deurloo en Zeeleeuw, de sleepboten Eerland 26, Smit Lloyd 28 en Smit Lloyd 31, twee drijvende bakken voor de opslag van 3500 tot 5000 kubieke meter water uit de Olaf, 3 schepen van rijkswaterstaat en een rijkspo- litieboot. De lichting wordt vanaf de 3 bokken uitgevoerd door circa 40 medewerkers van Smit Interna tionale. Hun verrichtingen worden ge volgd door journalisten, vertegen woordigers van rijkswaterstaat, de Engelse en Nederlandse scheep vaartinspectie, de waterpolitie en een inspecteur van Lloyd London, 's werelds grootste scheepsverze- keraar. Tenslotte zullen tijdens het lichten een vliegtuig van rijkswa terstaat en een politiehelikopter boven de bergingslokatie vliegen. Vanaf de schepen van rijkswater staat zullen tijdens de lichting voortdurend watermonsters wor den genomen. KRAAKWINKEL' ONTRUIMD Zomers Droog weer met zonnige perioden. Mi nimumtemperatuur omstreeks 12 en middagtemperatuur ongeveer 24 gra den. In de nacht weinig wind, overdag matige noordoostenwind (windkracht 3). De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: droog weer met flin ke zonnige perioden. Middagtempera tuur omstreeks 24 graden. 13 augustus Zon op 6.19, onder 21.08 uur. Maan op 15.56, onder 23.50 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.12 en 21.39 uur, laagwaler om 4.50 en 17.11 uur. 'Serieus' wapenoverleg Russen en Amerikanen MOSKOU (AP) - De zware delegaties uit de Verenigde Sta ten en de Sowj et-Unie hebben vanmorgen in Moskou hun speciale wapenbesprekingen hervat, nadat zij gisteren ook al acht uur met elkaar aan tafel zaten. De Amerikaanse onderhandelaars weigerden bijzonder heden over de inhoud van de gesprekken bekend te ma ken, maar kenschetsten de atmosfeer als 'serieus'. S0 DRIEHUIS Onder grote belang- stelling is vanmiddag kort na het middaguur in Driehuis het stoffe lijk overschot van Willem Ruis gecremeerd. In het crematorium Wester veld tekenden enkele hon derden aanwezigen de condolean- ce-registers. De plechtigheid, die door fami lieleden, een groot aantal omroep medewerkers en talrijke artiesten werd gevolgd, had een sober ka rakter. Theodora Gerarts, Jaap van Zweden en Louis van Dijk speelden het tweede deel van het dubbele vioolconcert van Bach. Op de foto links Vara-voorzitter Marcel van Dam, rechts Ruis' ja renlange partner in 'Langs de lijn' KoosPostema. (fotoGPD) Bouwbedrijf wil schadeclaim bij NOS indienen ARNHEM (GPD) - De bouwgroep Nelissen Van Egteren BV in Arn hem overweegt een schadeclaim in te dienen bij de Maastrichtse offi cier van justitie mr. H. J. Laumen. Mocht dit juridisch niet mogelijk zijn, dan wil het bedrijf het NOS- journaal aansprakelijk stellen voor geleden schade. Blijkens een uitzending van het NOS-journaal zou fraude-officier Laumen tijdens het geruchtma kende ABP-proces het Arnhemse bedrijf ervan hebben beschuldigd geld te hebben geincasseerd, zon der dat daar (bouw-)prestaties te genover stonden. Algemeen direc teur Holleman van de bouwgroep ontkent dat en noemt de medede lingen van het NOS-journaal „on juist Volgens Paul Nitze, topadviseur van president Reagan op het ge bied van wapenbeheersing en hoofd van de Amerikaanse delega tie, zullen de Amerikanen later vandaag naar huis terugkeren. Op de vraag of hij aanwijzingen had dat de Sowjet-Unie, zoals de Russische delegatieleider Viktor Karpov heeft verklaard, alles wil doen om tot een overeenkomst te komen over een tweede topont moeting tussen Reagan en Gor- batsjov, antwoordde Nitze dat hij niet over dergelijke aanwijzingen beschikte. landse zaken George Shultz en diens Russische collega Eduard Sjevardnadze in de VS een ont moeting hebben die wordt gezien als voorbereiding op de topont moeting tussen Reagan en Gor- batsjov. De Rotterdamse ingenieur Duivelaar zegt de oplos sing voor het probleem van chemisch afval in han den te hebben. PAGINA 13 Het aantal asielzoekers op Schiphol neemt spectacu- De goud- en platinaprijzen vliegen omhoog. PAGINA 6 Het Hooggerechtshof wijst de noodtoestand in Zuid- Afrika gedeeltelijk af. PAGINA 7 De voetbalcompetitie gaat weer beginnen. Vier pagi na's zullen het betaalde voetbal belichten. Van daag de eerste: de top clubs. PAGINA 10 Aan de berichtgeving tijdens de bewuste NOS-uitzending lag een gesprekje ten grondslag, dat na af loop van een zitting in het APB- proces werd gevoerd tussen de fraude-officier, een NOS-reporter en een verslaggever van het dag blad Trouw. Volgens de advocaat van het Arnhemse bedrijf, mr. J. van Schaik te Amsterdam, heeft zijn clilent door het NOS-journaal gro te schade geleden omdat na de be wuste uitzending „een aantal po tentiële opdrachtgevers in een gro te boog om de bouwgroep heen liep". GRONINGEN (GPD) - De Gro ningse politie wil drastisch een einde maken aan het toene mend aantal foutieve meldin gen via alarminstallaties. Door met name bedieningsfouten rukt het korps bij 95 procent van de alarmmeldingen voor niets uit. Bedrijven en particu lieren krijgen na enkele waar schuwingen daarom vanaf sep tember, na twee keer loos alarm binnen een half jaar, de rode kaart. Daarna reageert de Rijkspolitie gedurende een be paalde periode niet op alarm meldingen van dezeinstalla ties. Een aantal politiekorpsen in het Noorden werkt al volgens dit systeem. Volgens gegevens van de Centrale politie surveil lancecommissie (CPSC) kosten de loze alarmen de politie jaar lijks tussen de 30 en 60 miljoen gulden. Het aantal loze meldingen is volgens de Groningse politie woordvoerder Helmantel de af gelopen maanden in Gronin gen verdubbeld.. De toename van het aantal valse meldingen wordt volgens Helmantel ver oorzaakt doordat alarminstalla ties en lang niet altijd op des kundige wijze massaal in wo ningen en bedrijfspanden zijn aangebracht. LONDEN (Rtr.) - In de Iraakse hoofdstad Bagdad heeft zich afge lopen nacht een krachtige explosie voorgedaan. Het Iraanse persbu reau meldde dat een Iraanse raket de raffinaderij al-Dowra in de Iraakse hoofdstad heeft getroffen. Inwoners van Bagdad hoorden om 01.55 plaatselijke tijd een harde knal. De aanval zou een wederopleving kunnen betekenen van de „steden oorlog", die in het eerste halfjaar van 1985 woedde. Honderden in woners van Bagdad en andere ste den kwamen daarbij om het leven. Iran schoot 12 raketten op Bagdad af en Irak bombardeerde vorig jaar met honderden gevechtsvliegtui gen Teheran en andere steden. De aanvallen op burgerdoelen werden stopgezet na een akkoord dat was voorbereid door diplomaten van de Verenigde Naties. Volgens een militair communi qué in Bagdad zouden de afgelo pen dagen in de zuidelijke haven stad Basra tientallen burgers om het leven zijn gekomen door be schietingen vanaf Iraans grondge bied. Het hoogste aantal slachtof fers dat door Irak werd gemeld viel afgelopen woensdag, toen 86 men sen om het leven kwamen in een bombardement van Iran op de noordelijk grensstad Halabja. Bag dad ontkent woonwijken in Iran te beschieten maar zegt wel de afge lopen weken aanvallen te hebben gepleegd op economische doelen en olie-installaties in het Iraanse binnenland. Culturele terroristen SYDNEY (AP) - In Australië heb ben kunstdieven, die een aantal da gen geleden dreigden een door hen gestolen doek van Picasso te ver branden, vandaag de autoriteiten laten weten nog meer 'acties' te zullen uitvoeren. De groepering, die zichzelf'Australische Culturele Terroristen' noemt, stuurde een envelop met een afgebrande luci fer en een brieve, waarin 'fase twee' werd aangekondigd. De autoriteiten, gealarmeerd door de afgebrande lucifer, waar schuwden onmiddellijk de belang rijkste galeries en musea in de deelstaat Victoria, waar de Picasso werd gestolen. Het gestolen schil derij, 'Huilende Vrouw' uit 1937, werd verleden jaar door de Natio nal Gallery in Victoria voor miljoe nen aangekocht. Tien dagen geleden werd het schilderij gestolen. De dieven lie ten een brieve achter, waarin met vernietiging van het doek werd ge dreigd als het bestuur van Victoria zou weigeren in te gaan op de eis om meer subsidies voor de kunst. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie is hier bezig met een elektri sche zaag de toegang tot een zwaar gebarricadeerd kraakpand aan de Scheldestraat in Amsterdam te for ceren. Vanmorgen werd de 'kraak- winkel', waarin actievoerders een informatie- en actiecentrum had den gevestigd, zonder veel moeilijk heden ontruimd. De zes aanwezige krakers werden gearresteerd. De politie had van te voren gezegd de winkel op vreedzame wijze te wil len ontruimen. Voor de zekerheid werden twee ME-pelotons achter de hand gehouden, die echter niet in actie hoefden te komen. (foto ANP) LUXEMBURG (AFP) - Drie gewapende mannen hebben in Foetz bij Esch-sur-Alzette in het zuiden van Luxemburg een geldtransport over vallen en 700.000 gulden buitgemaakt. Het geld was net opgehaald op een industrieterrein en omvatte onder meer de opbrengst van een su permarkt. De twee mannen van het geldtransport, van de Belgische firma Secu- ritas, werden door de overvallers ontwapend. De auto met kenteken uit Parijs, waarmee de dieven zich uit de voeten maakten, werd korte tijd later onbeheerd aangetroffen in een buitenwijk van Luxemburg. De overval is in verband gebracht met de ontsnapping op 3 augustus van drie gevangenen uit de gevangenis van Briey in het oosten van Frankrijk. NEEM NU EEN ABONNEMENT! Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaitTI i per maand 22.70 T J per half jaar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) j i per jaar 256.90 J per kwartaal 67.45 - uw voorkeur aankruisen j y,, uw vopmeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Postcode Plaats Telefoon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1