'Uiteindelijk gaat het om de knikkers' Amerikaanse Hof nog op een middenkoers Reagan wil conservatieve lijn, maar. Goerees hebben lak aan vonnis PAGINA 12 DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 Rotterdammer gaat met 'de oplossing' voor afval naar Duitsland MAASSLUIS - Tegen werking van topambtena ren op het ministerie van VROM is er de oorzaak van dat een belangrijke, nieuwe ontdekking om chemisch afval onschade lijk te maken door het in glas op te slaan aan ons land voorbij gaat. Dat zegt in elk geval de 56-jarige ir. Duivelaar uit Maassluis, die zegt na tien jaar speur werk de oplossing van het internationale milieupro bleem in handen te heb ben. Hij vertrekt met zijn vinding, waarover TNO zich zeer enthousiast heeft uitgelaten, naar Duits land. door Bas Hoppel Duivelaar zegt de jaren lange strijd met de top ambtenaren op het minis terie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne beu te zijn. Die nu opgegeven strijd is naar zijn zeggen zo hoog opgelopen dat hij spreekt van een 'privé- oorlogje' tegen dit depar tement. Volgens Duive laar heeft het ministerie hem stelselmatig tegenge werkt door een vergun ning te weigeren om een proeffabriek te kunnen starten. "Daar zou ik nog 5 tot 7 jaar op moeten blij ven wachten. Dat wil ik mezelf en de bedrijven die interesse hebben getoond in de vinding niet aan doen", zo zegt Duivelaar. In Duitsland heeft inmiddels een groot concern een onvoorwaar delijk vertrouwen uitgesproken in de belangrijke ontdekking die Duivelaar samen heeft gedaan met zijn 26-jarige zoon. Over een half jaar denkt vader Duivelaar dat de proeffabriek kan draaien. Binnen enkele jaren verwacht hij dat meerdere fabrieken zullen volgen waar stoffen als cad mium, koper, kwik, vliegas en nog vele andere kunnen worden behandeld zonder dat er afval van afval overblijft. Praktisch Enthousiast zegt hij: "Met ons procédé zijn we een weg ingesla gen die wetenschappelijk voor onmogelijk werd gehouden. On ze uitvinding is zo simpel, zo praktisch en goedkoop dat het écht de oplossing is voor alle mi lieuproblemen in de wereld. Er komen geen dampen meer vrij. De fabriek wordt zo schoon, dat die midden in een woonwijk zou kunnen staan, want er komt niet eens een schoorsteen aan te pas". Voorlopig wil hij de naam van het bedrijf niet prijsgeven. Zelfs het land waarnaar hij 'vlucht' geeft hij niet uit handen, maar uit dikke stapels correspondentie blijkt overduidelijk dat het om Duitsland gaat. Behalve dat het betrokken concern hem met open armen wil ontvangen, legt ook de overheid aan de andere kant van de grens hem geen stro breed in de weg. De vinding die de Duivelaars hebben gedaan wordt niet alleen door TNO geprezen. Ook buiten landse glasinstituten en onder zoekers van grote chemische concerns zijn vol lof over Duive laars Anti Pollution Systeem. Duivelaar met in zijn handen de knikkers: 'Al ons levensgevaarlijke afval wordt met een stapel harde valuta uitgevoerd naar Polen en Oost-Duitsland(foto gpd) Bovendien was de MIP, de Maat schappij voor Industriële Projec ten, die alleen interesse toont bij kansrijke projecten, bereid het bedrijf een financieel steuntje in de rug te geven. Zover is het ech ter, althans in ons land, nooit ge komen. "Omdat er op volkshuisvesting en milieu een topambtenaar zit die zegt: „Het is allemaal flauwe kul. Ook al zou ik een idioot zijn is het dan toch niet de plicht om te luisteren naar iemand die zich bezorgd maakt om ons milieu en daarvoor een geheel nieuwe techniek heeft ontwikkeld om die afdoende te beschermen". Glas Die techniek bestaat hieruit dat chemisch afval onder een zeer hoge druk en bij een hoge temperatuur via een door vader en zoon Duivelaar ontwikkelde machine in glas wordt geperst. Het afval vermengt zich met het glas en rolt er vervolgens als knikkers uit. "Kinderen zouden daarmee met een gerust hart al lerlei spelletjes kunnen doen, zo ongevaarlijk is het, want er is nog nooit iemand gestorven aan knikkervergiftiging. Ook al zou een knikker breken, dan nog is er geen gevaar. Want hebt u, net als ik, vroeger weieens gepro beerd om met een hamer die prachtig gekleurde spiraal uit een doodgewone knikker te ha len. Het lukte niet: het glas ging wel kapot maar er kwamen geen kleuren vrij". De tegenwerking die Duive laar vanuit Den Haag heeft on dervonden en die hem ertoe heeft gebracht aan het eind van het jaar te vertrekken, is volgens hem maar op een manier te ver klaren: de bedreiging voor de be staande afvalverwerkende in dustrie, waar de overheid een grote vinger in de pap heeft. Zo is bij de Afvalverwerking. Rijn mond (AVR) op de Maasvlakte een verbrandingsoven van 140 miljoen gulden in aanbouw waaraan VROM voor 90 miljoen meebetaalt. Goedkoop De fabriek, zoals Duivelaar die voor ogen staat, die door een gea vanceerde manier van verwar men geen giftige dampen uit stoot en bovendien twee keer zo veel chemische troep kan ver werken als de toekomstige AVR- verbrandingsoven, komt op rond de 25 miljoen gulden te liggen. Duivelaar: "Onze manier van werken is zelfs goedkoper dan het illegaal in zee lozen van stof fen, want ook dat kost geld". Over het overheidsbeleid zegt hij: "Ten aanzien van het che misch afval is er voor de komen de jaren een beleid uitgestippeld waarvan men niet wil afwijken. Dat is ruwweg verbranden en het opslaan van onverwerkbare afval in zogenaamde 'beveiligde' de pots. Daar wil men star aan vast houden en daaraan geeft men ook geld uit". Hij hekelt het eerste milieube- sluit van Nijpels als nieuwe mi nister op VROM om de AVR toe stemming te geven de komende tien jaar zeer grote hoeveelheden zogenaamde 'onverwerkbare' hoeveelheden chemisch afval te storten in speciaal daarvoor aan te leggen kuipen op de Maas vlakte. "Dat is niet de oplos sing", aldus Duivelaar. "Terwijl die er nu met de knikkers wel ligt. Langzaam maar zeker ben ik tot de ontdekking gekomen dat we een volk van hypocrieten be ginnen te worden. We willen zo genaamd een schoner milieu, we staan er allemaal voor op de bres", zegt plotseling een in een gifkikker veranderde Duivelaar, "maar wat ons als levensgevaar lijk spul in de weg ligt, wordt met een stapel harde valuta er bovenop uitgevoerd naar Polen en Oost-Duitsland. Landen die geen beveiligingswet kennen voor het milieu en die de 'import overeenkomsten' met het Wes ten alleen afsluiten vanwege hun chronische gebrek aan devie- Verpest Verbranden is volgens Duive laar evenmin een oplossing van wege de zeer hoge concentraties gifstoffen die via de schoorsteen in de lucht komen. Duivelaar: "Iedereen kan met zijn eigen ogen zien wat er aan de hand is. Toen ik in Scheveningen werd geboren, kon je op het strand je tenen in het water zien en de gar nalen van de grond halen. Het was helder water. Zelfs de Twee de Wereldoorlog met al zijn ver nietigende rommel en vervuiling is niet in staat geweest de zeeën en rivieren zo te verpesten als wij sinds de jaren vijftig voor elkaar hebben gekregen". "We hebben toch een fantas tisch stukje werk afgeleverd", zegt hij cynisch, "de halve aard bol is verpest en de kwaliteit van het regenwater gaat al aardig de richting op van accuzuur. Daar om ben ik gaan zoeken naar ma terialen die bestand zijn tegen die uiterst scherpe en gemene stoffen. Dan kom je op glas. In laboratoria wordt daarin de meest gevaarlijke rotzooi be waard. Glas dat bij opgravingen wordt gevonden en in de meest zure grond blijkt te hebben gele gen, is onaangetast gebleven". De miljoenen gifknikkers die Duivelaar vanaf volgend jaar hoopt te gaan produceren, zijn volgens hem heel goed in de bouw te gebruiken. "De produk- tie ervan zal te klein zijn voor de vraag", zo voorspelt hij. "De knikkers kunnen voor een uitste kende versteviging dienen van de ondergrond in bijvoorbeeld de dijk-, kanaal- en wegenbouw. Nu moeten daarvoor jaarlijks miljoenen tonnen grint in België worden afgegraven. Nog een an dere mogelijkheid is het met de knikkers afschermen van ge vaarlijke stortplaatsen met che misch afval. Samen met een bindmiddel kunnen de knikkers een ondoordringbare glazen muur vormen". Nog een keer haalt hij uit naar de Haagse bureaucratie en de desinteresse in zijn vinding. "Dat het lukt staat voor mij als een paal boven water. Laat ze maar. Ik heb geen cent subsidie gekre gen dus ik hoef niemand dank je wel te zeggen. Maar ik neem nu wel het recht mijn eigen weg in te slaan. Want het gaat mij niet om het spel, maar om de knik kers". President Reagan heeft de natie enige tijd geleden beloofd dat bij het einde van zijn ambtstermijn in 1988 45 procent van de federale rechters conservatief zullen zijn, aanhangers van een strikte inter pretatie van de constitutie en pro pagandisten van rust en orde. Tot dusver heeft de president 284 nieuwe federale rechters benoemd - de meest omstreden benoeming, die van rechter Manion uit Indiana werd enkele weken geleden op het nippertje door de senaat bekrach tigd. Vriend en vijand waren het er over eens dat Manin buitengewoon middelmatig is, maar de doorslag gevende factor voor zijn benoe ming was dat hij conservatief is. door Jaap van Wesel kandidaat-president van het Hoog Gerechtshof William Renquist is eveneens een omstre- deel uit van het hooggerechtsh Anders dan bij Manion het geval was worden zijn capaciteiten niet in twijfel getrokken. Maar wat voor een rechter nog schadelijker is: zijn integriteit staat op het spel. Renquist is een oer-conservatief, een reactionair die nimmer voorop heeft gelopen by de strijd om de burgerrechten. Integendeel. Bij de senaatscommissie van jus titie die zijn benoeming moet be krachtigen zijn getuigen versche nen die onder ede hebben ver klaard dat Renquist in de jaren vijftig als republikeins activist in de zuidelijke staat Arizona zwarte kiezers heeft geïntimideerd en heeft geprobeerd hen van de stem bus weg te houden. „Jij kunt niet lezen en schrijven", riep hij vol gens deze getuigen naar zwarte kiezers. „Dan hoor je hier niet in de rij te staan, ga maar weg". Slecht geheugen Renquist bleek over een slecht geheugen te beschikken. Hij herin nert zich niet ooit in strijd met de wet zwarte kiezers verhinderd te hebben hun stem uit te brengen. Het enige wat hij in die tijd gedaan heeft is advies geven aan de repu blikeinse plaatselijke partij inzake de kieswet. En deskundigen den ken dat de getuigen die over een beter geheugen beschikken dan Renquist niet genoeg bewijsmate riaal kunnen aandragen dat Ren quist in die jaren de wet heeft over treden, of dat hij liegt. Ook documenten over Ren- quist's activiteiten in het begin van de jaren zeventig toen hij ambte naar was bij het ministerie van jus titie tijdens de Nixon-regering be vatten volgens die deskundigen geen materiaal dat Renquist Water- gate-achtige praktijken heeft be dreven in de strijd tegen de studen tenbeweging die onder de Nixon- regering zo populair was. Geen strafbare feiten, hetgeen niet noodzakelijkerbewijs fair-play betekent. Maar minderheden, vrouwenbewegingen en burger rechtengroeperingen maken zich grote zorgen over de keuze van een man die toch wel een zeer twijfel achtige reputatie heeft. Politiek activist Het doet voor buitenstaanders vreemd aan dat rechters in de VS van het hoogste rechtscollege poli tieke activisten zijn of zijn geweest. Dat is het gevolg van het Ameri kaanse rechtssysteem. De Neder landse grondwet zegt dat de wet ten onschendbaar zijn. De Neder landse rechter heeft niet de be voegdheid de wet te toetsen aan de grondwet. De politici, regering en parlement hebben het hoogste ge zag. De rechter blijft buiten de par tijpolitiek. In Amerika is dat anders. Een rechter kan een wet die het con gres heeft goedgekeurd en die de president heeft ondertekend on verbindend verklaren als strijdig met de grondwet. Auteurs van de constituties wilden de politici niet het laatste woord geven - zo groot was hun wantrouwen tegen de macht van de president en het con gres. Dit gezonde beginsel heeft echter het negatieve gevolg dat er in Amerika een traditie is gegroeid om eenvoudig weg de politiek uit te breiden tot de rechterlijke macht. De Amerikaanse rechter is niet de onafhankelijke functionaris die het Nederlandse rechtssysteem kent. Iedere president, liberaal en conservatief probeert zijn stempel op de politiek te drukken door po litieke vrienden in de rechterlijke macht te benoemen. Het is voor menig president een methode om zijn stempel op de politiek te blij ven drukken ook na zijn aftreden. Zo goed als de president pro beert via de rechterlijke macht po litiek te bedrijven, zo proberen zijn politieke tegenstanders in het con gres de presidentiële kandidaat- rechters in discrediet te brengen. Dat is het spel dat op het ogenblik met Renquist gespeeld wordt. Toch hebben de meeste presiden ten geprobeerd de schijn van a-po- litieke benoemingen te handha- Bij Reagan is dat anders. Reagan en zyn minister van justitie Meese komen er rond voor uit dat zij rech ters willen die abortus tot misdrijf maken, schoolgebed op openbare scholen mogelijk maken volgens de wensen van de christelijke fun damentalisten en die bevoordeling van maatschappelijk achtergestel- den en minderheden, meestal zwarten, ook constitutioneel ver klaren. Rechters dus met een dui delijk politieke agenda. Ondanks de politieke bedoelin gen van de presidentiële benoe mingen is het eindresultaat toch vaak onvoorspelbaar. Want de poli tieke activist van gisteren, eenmaal voor het leven benoemd op de rechtersstoel, kan tot andere in zichten komen. Het sprekend voor beeld is de bejaarde rechter Bren- nan, door Eisenhower in de vijfti ger jaren als conservatief be noemd, die nu de meest liberale rechter van het hooggerechtshof is. En zelfs de benoeming van de vrouwelijke rechter Sandra O'Con nor door president Reagan in 1981 is voor de conservatieven wat te leurstellend uitgevallen want in de praktijk voert zij eerder een koers van het midden dan de ultra-con servatieve lijn die van haar ver wacht werd. Renquist is wel zo'n aarts-con servatief, volgens sommigen ook een racist. Dat hij ooit een liberaal zal worden lijkt uitermate onwaar schijnlijk. Maar op dit moment zal hij (nog) niet zijn stempel op de koers van het hooggerechtshof kunnen drukken. Renquist neemt de plaats in van een andere conser vatief, de aftredende president van het hooggerechtshof Burger. De samenstelling van het hoogge rechtshof garandeert nog steeds de koers van het midden met een meerderheid van vijf tegen vier. In zijn huidige samenstelling wil het hooggerechtshof zich nog niet over abortus, schoolgebed en de kwestie van de maatschappelijk achtergestelden volgens de wen sen van de conservatieven uitspre ken. Dat zal pas veranderen bij de volgende benoeming in het hoog gerechtshof, als die er komt voor dat Reagan zijn plaats aan zijn op volger moet afstaan. Renquist: slecht geheugen. (foto AP) ZWOLLE (ANP) - De evangelis ten Lucas en Jenny Goeree heb ben besloten een bliksemactie te gaan voeren om de inhoud van de verboden nummers 10 en 12 van hun gospelblad „Evan" een zo groot mogelijke bekendheid te geven. In de plaatsen Hooge- veen, Emmen, Assen, Utrecht en Amsterdam zijn in dat kader reeds exemplaren van het om streden blad uitgezet. Op 13 september 1985 verbood vice-president mr. J.C.A. Schunck van de Zwolse recht bank het echtpaar op 13 septem ber 1985 verdere verspreiding van deze nummers. Daarin wordt herhaaldelijk verband ge legd tussen de kruisdood van Je zus en de holocaust van de Twee de Wereldoorlog. Elf belangen groepen hadden in kort geding stopzetting van de verspreiding geëist, namelijk zeven joodse or ganisaties en vier particuliere. Volgens de eisers bezorgden de evangelisten met deze publika- ties de Nederlanders in het alge meen (en de joden in het bijzon der) onnodig leed. Naar hun me ning zetten de Goerees aan tot haat, welke mening door de Zwolse rechter werd gedeeld. Toen ook in 1986 de versprei ding op steeds grotere schaal doorging, vroegen eisers tenuit voerlegging van het vonnis, waarbij een dwangsom tot 100.000 gulden werd gesteld ter voorkoming van verdere ver spreiding. Er werd in juli beslag op de bankrekeningen van de Goerees gelegd voor een bedrag van 20.000 gulden, maar dat werd in augustus weer opgeheven daar er vrijwel niets (200 gulden) op deze rekeningen bleek te staan. De evangelisten hebben 200.000 folders laten drukken met de inhoud van „Evan" 10, en 300.000 folders van „Evan" 12, terwijl ook nog overgeschoten exemplaren van het gewraakte gospelblad zelf worden uitgezet. „Dat gebeurt in bliksemacties, nu eens hier, dan weer daar, om ons zo onkwetsbaar mogelijk te maken", aldus mevrouw Goeree. Naar haar zeggen vormt „het spelletje met het bankbeslag" de directe aanleiding tot deze actie, waaraan duizenden mensen meedoen „op een manier die sterk aan de ondergrondse Kerk in het Oostblok doet denken". Hoofdverspreiders delen de ex emplaren uit aan een steeds wis selend aantal medewerkers die de folders en bladen in de brie venbussen stoppen. „Maar onze eigenlijke motivatie blijft na tuurlijk de prediking van het evangelie van Jezus Christus, en dat tegen alle tegenwerking van de duivel in", aldus mevrouw Goeree. „Wij zijn Evangeliepre dikers, wy kunnen tegen een stootje. Per slot van rekening krijg je als wandelaar in de Vier daagse ook blaren onder je voe ten. Maar toch ga je door". Zij deelde nog mee dat in sep tember de in het buitenland ge drukte nieuwe oplaag van de bei de nummers van „Evan" over onze grens zal komen. Lokale kerkelijke omroep. Op woensdagavond 10 septem ber zal MOKER, de omroep van de gezamenlijke kerken in Rijn land, voor het eerst te beluiste ren zijn. Op die datum verzorgt MOKER van zeven uur tot half acht 's avonds een informatief programma over het kerkelijke leven in Rijnland. De uitzending is via de kabel te beluisteren op dezelfde frequentie als waarop Omroep Rijnland uitzendt, d.w.z. 88.1 Mhz (FM). Het ligt in de be doeling dat MOKER elke tweede woensdag van de maand een pro gramma van een half uur ver zorgt. Sinds haar oprichting in de cember 1984 heeft MOKER (een afkorting voor Stichting Media Overleg van Kerken in Rijnland) ervoor geijverd met een eigen en herkenbaar radioprogramma vanuit de kerken deel te nemen aan de uitzendingen van de loka le Omroep Rijnland. Om ervoor te zorgen dat een dergelijk radio programma zoveel mogelijk door de kerken in de streek zou wor den gedragen, werd destijds be gonnen met de oprichting van een bestuur, voorgezeten door ds. A. Dronkers uit Leiden en van een zogeheten MOKERraad. In dit bestuur en in deze raad zijn geïnteresseerden uit de kerken en kerkelijke groeperingen bij eengebracht, die door hun kerke- raad of parochiebestuur daartoe waren aangezocht of afgevaar digd. Eind vorig jaar is een redaktie van tien personen samengesteld, allemaal vrijwilligers. KRO-me- dewerker Bert de Winter heeft hen ingewijd in de geheimen van het radiovak. Joods leven in Groot-Brit- tannië op z*n retour. Het joodse leven in Groot-Brittannië is dui delijk op z'n retour. Woonden er in 1951 nog rond 430.000 joden, thans is dat gedaald tot rond 330.000, een afneming met 25 procent in vijfendertig jaar tijd. Nog maar de helft van de joden trouwt in de synagoge, terwijl het aantal echtscheidingen een stijgende lijn vertoont. Het in het slop raken van echt joods gezins leven is de belangrijkste reden voor de achteruitgang van het jo dendom in Groot-Brittannië. Dat staat in het rapport „Bri tish Jewry in the Eighties", opge steld door de speurwerkcommis sie van de Joodse Raad. Com missievoorzitter Eric Moonman Wijt de achteruitgang voorname lijk aan het in diskrediet raken van de joodse religie. Daar staat dan tegenover, dat het kleiner wordende aantal als jood te boek staande inwoners wel meer be trokkenheid bij het jodendom toont. Dat komt tot uiting in een stijging van het aantal leerlingen van joodse scholen van 9.000 tot 14.000 en een beter synagogebe- zoek. De joden blijken in de oudere bevolkingsgroepen bovenpro- portioneel te zijn vertegenwoor digd. Verlies door sterfte wordt onvoldoende goedgemaakt door geboorteaanwas. Het aantal echt scheidingen van joodse huwe lijkspartners was in 1980 meer dan het dubbele van vijftien jaar daarvoor. Tegenwoordig schei den per jaar gemiddeld 400 jood se echtparen. Amerikaanse fundamenta listen vrouwvriendelijker. Nog net op tijd voor de honderdste verjaardag heeft de fundamenta listische Kerk van God, die haar hoofdkwartier heeft in Cleveland (Tennessee), de deur geopend voor de vrouw. De Raad, be staande uit ruim 2000 mannelijke predikanten, heeft besloten de vrouw stemrecht te geven in ver gaderingen. Twee jaar geleden werd een voorstel tot een derge lijk besluit nog van de hand ge- Hervormde kerk. Beroepen te Kantens-Stitswerd en Usquert- Rottum (part-time): C. E. La- vooy, kandidaat te Amsterdam. Bedankt voor Middelharnis, toe zegging: dr. A. van Brummelen te Huizen. Gereformeerde kerken. Beroe pen te Woerden (ziekenhuispre dikant): mevr. drs. M. A. T. van der Kooi-Dijkstra, ziekenhui- spredikante te Amsterdam, wo nende te Leimuiden, die dit be roep heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12