'Kraay is rancuneus' 'Voetbal is helemaal kapot' Het is langs de lijn nog altijd niet echt fijn voetbalcompetitie PSV breekt lans voor Vanenburg Onrechtvaardige kritiek' Kritiek van Keje Molenaar liegt er niet om PAGINA 10 SPORT DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 Periodekampioenschappen en een ver sterkte degradatie moeten dit jaar ener zijds de spanning terugbrengen in de hoogste prof-afdeling van de vaderlandse voetbalcompetitie en anderzijds 'kwali- teits-verbeterend' werken, zoals dat te genwoordig ook in die kringen heet. Het klinkt allemaal mooi, die plannen van het sectie-bestuur betaald voetbal, waartegen van de zijde van de clubs en de contractspelers aanvankelijk grote be zwaren rezen maar waarvoor vorige week in de Zeister bossen het licht dan toch op groen ging. De vraag is natuurlijk, aan de voor avond van competitie '86-'87. of de consu ment - voor wie dat moois als het goed is in feite allemaal is bedoeld - positief zal reageren op die voorzetjes van de heren achter de groene tafel. Eerder lijkt het erop dat de verwarring door al die omzichtige maatregelen alleen maar zal toenemen. Ze leiden namelijk de aandacht weer verder af van de werkelij ke oorzaken die ervoor hebben gezorgd dat het voetbal de laatste jaren bij het pu bliek flink in diskrediet is geraakt. De heren (club)bestuurders moeten er eerst maar voor zorgen dat ze nu eindelijk eens op één lijn komen te zitten voor wat betreft de verbetering van het product voetbal zelf. Zolang het behoudende spel nog altijd de boventoon voert, zolang een groot deel van de wedstrijden daarom niet om aan te zien is, zolang de zogenaam de profs die dik geld verdienen hun ver antwoordelijkheden niet kennen en zo lang als je met je zoontje voor die vijftig gulden je leven op de tribune niet zeker bent kan je praten als Brugman, maa, het langs de lijn toch nog altijd niet echt fijn. Vandaag de eerste van een serie van pagina's, die in het teken staan van de start van de competitie betaald voetbal. sim AMSTERDAM (GPD) - Begaf Johan Cruijff zich afgelo pen seizoen regelmatig op het terrein van het onderwijs („de jongens zitten nog middenin een leerproces"), aan de vooravond van een nieuw voetb^lavontuur legt de tech- nisch-directeur van Ajax culinaire interesse aan de dag. „Wat moet ik met twee koks in de keuken als ik voor de bediening slechts een ober tot mijn beschikking heb". 'Cruijffiaanser' kan het bijna niet. Anders gezegd: de legendarische nummer 14, wiens verbale kunsten vaak nog moeilijker zijn te volgen dan zijn voetbal-technische hoog standjes in de periode dat hij zelf nog actief was op de grasmat, treurt niet om het vertrek van Ro nald Koeman en Gerald Vanen burg naar PSV. Met de aankopen Jan Wouters (FC Utrecht), Danny Blind (Sparta), Arnold Scholten (FC Den Bosch) en Allistair Dick (Tottenham Hotspur) - deze maand trekt Ajax nog twee jeugdi ge buitenlanders aan - denkt Cruijff een evenwichtiger elftal op de been te kunnen brengen dan in de voorgaande rit. Een team, dat een serieuze be dreiging moet gaan vormen voor landskampioen PSV. De naam Philips Sport Vereniging loopt als een rode draad door het Ajax- kamp. De Amsterdammers mogen dan steeds weer nieuwe geldbron nen aanboren - nu weer de bouw van Sky-boxen die ruim een mil joen gulden in het laadje brengen -, tegen het Eindhovense grootka pitaal kan zelfs het redelijk welge stelde Ajax niet opboksen. Vandaar dat De Meer-bewoners in de afgelopen transferperiode de slag op de spelersmarkt, kwalita tief gezien, hebben verloren van PSV, dat Ivan Nielsen voor de neus van de Amsterdammers weg kaapte en dat Ronald Koeman zo'n voortreffelijke aanbieding deed, dat de vrije verdediger niet wist hoe snel hij moest afreizen naar het Zuiden. Dat zijn ontwikkelingen, die Ajax duidelijk steken. De Am sterdammers die vroeger de bin nenlandse spelershandel contro leerden, werken tegenwoordig in de schaduw van PSV. Begrijpelijkerwijs is voorzitter Ton Harmsen het niet eens met die constatering. „Wij kunnen in eigen land nog altijd kopen wie we wil len. Maar Ajax trekt wél grenzen. Wat is overigens onbeperkt kopen? Geen Nederlandse club, ook PSV niet, kan internationale toppers aantrekken", aldus de Ajax-prae- ses, die toegeeft dat de relatie tus sen zijn vereniging en PSV ernstig is verstoord. „Maar die is eigenlijk nooit echt goed geweest, ondanks het feit dat ik het uitstekend kan vinden Kees Ploegsma (de mana ger van PSV, red.). Onze vrouwen komen regelmatig bij elkaar over de vloer". Dat laatste kan niet worden ge zegd van de families Harmsen en Kraay. De voorzitter is van me ning, dat de technisch-manager van PSV via zijn aakopen rancu neus handelt ten opzichte van Ajax, waar Kraay vroeger ook on der contract, heeft gestaan en aan welke periode hij (Kraay) geen al te prettige ervaringen heeft overge houden. „Iemand, die Johan Cruijff met zijn r e aankopen: "Ajax wichtig geworden". is, komt op een gegeven moment zichzelf tegen. Die houdt het nooit lang vol. Let maar eens op", zegt Harmsen, volgens wie Kraay een spoor van vernielingen heeft ach tergelaten bij de clubs, waar hij werkzaam is geweest. Laat Harmsen zich tamelijk laat dunkend uitover de landskam pioen („ik moet eerst nog zien of PSV hetzelfde presteert als vorig seizoen; teveel vedetten in je elftal is ook niet goed"), zijn technisch- directeur besteedt niet zoveel woorden aan de concurrent. Be grijpelijk, want in tegenstelling tot PSV, dat in de vorige editie con stant presteerde, kon Ajax alleen maar imponeren tegen de zwakke broeders, die vooral in De Meer re gelmatig als schietschijf fungeer den. Maar wanneer het er echt op aankwam, gaven de Amsterdam mers niet thuis. „Aan dat manco lijdt het gehele Nederlandse voetbal", aldus Cruijff. „Of je nu Ajax, Feyenoord en PSV neemt in de diverse Euro pacup-toernooien, of Oranje in zijn WK-kwalificatiewedstrijden, steeds weer waren er van die mo menten waarin de partij uit handen werd gegeven. Of die ene belangrij ke kans werd gemist, of achterin werd die ene, beslissende fout ge maakt. Geen grote blunders, maar wel detailfouten, die in het interna tionale voetbal ook zonder pardon worden afgestraft". Dat de Nederlandse topvoetbal- Iers niet bij machte zijn in kapitale duels 90 minuten by de les te blij ven, heeft volgens de Vinkevener „alles te maken met het feit, dat de huidige generatie spelers niet van af het begin prestatie-gericht is op geleid. Kijk, Beckenbauer nam vroeger een bal aan als dat kon, en hij ramde hem de tribune in als dat moest. Dat is nou een van de vele kleine details, waarop onze voet ballers tijdens hun jeugdopleiding nooit zijn gewezen". Van Ajax, dat via een officieel contract de band met satellietclub Telstar heeft verstevigd, wordt dit seizoen meer verwacht en geëist dan in de vorige competitie. Dat beseft ook Cruijff. „Toen was het onze taak goodwill te kweken bij het publiek. Iets, dat ons is gelukt. Wat niet wegneemt dat we teveel goede voetballers hadden; het elf tal sloeg over naar één kant. Dat moest veranderd worden, want PSV zal deze jaargang niet minder, maar ook niet meer punten verspe len dan vorig j Met zijn huidige selectie is de technisch-directeur tevreden. „Na tuurlijk, je wilt altijd meer. Maar de groep is tenminste evenwichtig op gebouwd. Met deze ploeg kan ik bijna elk systeem spelen, dus zijn we verder dan vorig jaar om deze tijd. Er zitten nu andersoortige voetballers tussen, maar die zuilen geen afbreuk doen aan de schoon heid van het spei. De komt van de jongens, en dan denk ik bijvoor beeld aan Jan Wouters, die ande ren beter laat voetballen, zal wel het uiteindelijke resultaat gunstig beïnvloeden". Hoe Cruijff zijn elftal zal laten spelen en wie welke positie zal in nemen, daarover maakt hy zich (nog) niet druk. Door het wegval len van de door een hersenbloe ding getroffen Rob de Wit („er zit vooruitgang in, maar hij heeft nog een lange weg te gaan", zegt Harm sen) is het denkbaar, dat Cruyff of de Schot Allistair Dick of Arnold Mühren als linksbuiten laat opdra ven. „Ach, iedereen is overal inzet baar, ik kan alle kanten op met de ze groep. Maar wie waar staat, inte resseert me eigenlijk niet. Ik heb er geen enkele behoefte aan spelers in een hokje te stoppen", besluit Cruyff. EINDHOVEN (GPD) - Hans Kraay ontvlamt als bij toverslag. De „onrechtvaardige en ongenuan ceerde kritiek" die Gerald Vanen burg in zijn laatste maanden bij Ajax heeft moeten slikken, werkt op de technisch directeur van PSV als een rode lap op een stier. Gretig grijpt hij op deze morgen de gele genheid aan om een lans te breken voor het troetelkind van het vader landse voetbal, „die het beste re cord heeft dat een speler tussen de 17 en 22 ooit in Nederland heeft ge scoord. Noem mij een voetballer die op zijn leeftijd al zoveel compe titiewedstrijden en interlands heeft gespeeld, die zoveel doelpun ten heeft gemaakt en die zoveel as sists had als Vanenburg". Vanachter de bestuurstafel glim men voorzitter Jacques Ruts en manager Kees Ploegsma van trots. Met de komst van Gerald Vanen burg, Ronald Koeman en Ivan Nielsen heeft PSV, op papier al thans, kwalitatief een flinke kloof geslagen met de aartsrivaal uit Am sterdam. Jarenlang gold de Meer als het mekka van het Nederlandse topvoetbal. Ton Harmsen en de zij nen hoefden maar te kikken of de door Ajax begeerde speler wist niet hoe snel hij de trein naar Am sterdam moest nemen. Op die ma nier werd de concurrentie syste matisch beroofd van zijn beste spe lers, of de noodzaak van verster king nu wel of niet aanwezig was. Aan die monopoliepositie lykt met de niet te stuiten ambitie van PSV (lees Philips) een einde te zyn ge komen. „Wy hebben deze aankopen niet gedaan", slaat Kraay echter met een terug, „omdat Koeman en Van enburg bij de concurrentie speel den, maar puur omdat het goede voetballers zijn, die PSV graag wil de hebben. En lach nou niet, maar het zijn bovendien twee betrekke lijk goedkope spelers als je naar hun leeftijd en kwaliteiten kijkt. Over vier jaar, als hun contracten aflopen, zijn ze rijper en dus meer geld waard. Het is de meest veilige investering die je als club kunt ple gen. Als ik zie dat Glasgow Ran gers acht miljoen gulden heeft ge stoken in betrekkelijk oude spe lers, dan heeft PSV het goed ge daan". „Op papier", vergelijkt Ronald Koeman zijn huidige en voormali ge voetbalwerkgever, „heeft PSV ROTTERDAM - Zijn voorzet is op maat gesneden. „Eigenlijk", zegt Keje Mole naar, „eigenlijk was het jammer dat Maradona zo goed voetbalde op het WK in Mexico. Ik heb genoten van zijn acties, daar niet van, maar die hebben wel het beeld vertroebeld. Als hij niet had meegedaan, zou iedereen het er nu over eens zijn geweest dat het betaalde voetbal dood is. Dat het de hoogste tijd is om van voren af aan te beginnen. Door het spel van één wonderkind is iedereen blind geworden voor de problemen en gaan we weer op dezelfde voet verder". De kritiek van Molenaar liegt er niet om. Hij kan maar één conclu sie trekken na het wereldkam pioenschap en rondt zijn voorzet dan ook zelf af. „Het voetbal is he- lemaal kapot. Ik heb uit Mexico maar drie leuke wedstrijden ge zien. Drie van de 64... Als je dat nou eens bij films zou overkomen, zou je nooit meer naar de bioscoop gaan, maar bij het voetballen trapt iedereen er elke keer opnieuw Dus gaat overal ter wereld het spelletje vrolijk op dezelfde weg verder. Ook in Nederland, waar Keje Molenaar zich met Feyenoord voorbereid op de nieuwe, enigszins gewijzigde competitie. Een strijd met financieel volkomen scheefge trokken verhoudingen („PSV wordt natuurlijk kampioen en wij zullen met Ajax wel strijden om de tweede plaats"), waaraan de geno men maatregelen niet veel zullen veranderen. Inkrimping Molenaar is het dan wel eens met de inkrimping van de eredivisie, maar van de nacompetitie ver wacht hy nauwelijks iets. „Want als Ajax of Feyenoord daaraan mee moet doen om een UEFA-Cup- plaats veilig te stellen, is de win naar vooraf al bekend", stelt hij vast. „Dus is het volstrekte onzin om te verwachten dat daarmee de spanning vergroot zal worden. Je verandert er in feite niks mee". Ook voor hemzelf is er trouwens maar heel weinig veranderd. Aan het einde van het vorig seizoen zag Molenaar (27, 2 x international on der Zwartkruis en Rijvers en inzet baar als verdediger en middenvel der) het niet meer zitten in de Kuip. Net als veel van zijn collega's wilde hij daar liever weg. Het be stuur van Feyenoord hield hem echter aan zijn contract, zodat hij het toch weer met Rotterdam als arbeidsterrein moet doen. Niet te gen zijn zin overigens („Want ik heb het er prima"), „maar ik heb er altijd van gedroomd nog eens in het buitenland te spelen. Frankrijk of Zwitserland, die landen trekken me enorm en die gingen nog meer trekken toen de sfeer zoveel min der werd in de laatste maanden van de competitie. Zeven, acht jon gens uit de groep waren in die fase met een andere club bezig en gooi den er min of meer met de pet naar. In die sfeer is het moeilijk werken voor een speler die nog een jaar doormoet". Belasting In die sfeer ook gaan andere za ken zwaar tellen. Zijn pendeldien sten vanuit Volendam werden bij voorbeeld een steeds zwaardere belasting. „Je gaat steeds later weg en steeds meer racen om nog op tijd te komen. Daar ging ik tegenop zien en en daar zie ik eerlijk gezegd nóg tegen op". Vooral omdat hij zijn studie weer heeft opgepakt. Keje Molenaar heeft zich laten inschrijven aan de universiteit van Amsterdam om zijn rechtenstudie af te maken. Vóór de onderbreking vanwege zijn carrière in het betaalde voet bal, haalde hij zijn kandidaats, nu wil hij op voor zijn doctoraal. Het betekent dat hij nog meer moet rei- door Paul de Tombe zen en dat vervult hem weer met de zekerheid dat hij aan het einde van dit seizoen niet zal bijtekenen bij Feyenoord. De speler die de advocatuur in wil, zou die stap moeiteloos kun nen verdedigen door te schermen met zijn reistijden, maar wil be wust niet om de andere oorzaken heen. „In de eerste helft van het vo rig seizoen heb ik het heel goed naar mijn zin gehad bij Feye noord", blikt hij terug. „Het heel gezellig met jongens als Rep (met wie ik samenreed), Ling en vooral Van Hanegem, maar in de tweede helft verslapte dat alle maal. Ook de discipline en dat was eigenlijk logisch als een trainer al in november de deur wordt gewe zen. Fafié liet daarna dingen lig gen, waaraan hij zijn handen niet meer wilde branden". Vijfde garnituur „Terecht als je door je eigen be stuur als oefenmeester van de vijf de garnituur wordt afgeschilderd", vindt Molenaar, die dan ook niet na zal laten de voorganger van Israel te verdedigen. „Fafié heeft toch tot het einde toe zijn best gedaan en voor de spelers was hij zonder meer een fantastische kerel. Hij stond tussen ons in, was 'Appie' voor de voetballers en zo zou het eigenlijk altijd moeten zijn, maar ik had het nog nooit meegemaakt met een trainer". „Hij wist bovendien heel goed waar hij mee bezig was", vervolgt Molenaar zijn pleidooi voor Fafié, die hij „van harte gunt dat hij zo goed terecht is gekomen in Grie kenland". „Hij verdient het want hij had genoeg inzicht en had veel meer kunnen bereiken als het be stuur niet zo met hem had gesold. Daar hebben de spelers zich mis schien onbewust toch tegen afge zet, want het is verschrikkelijk sto rend als je ziet hoe er met menselij ke belangen wordt omgesprongen. Fafié deed dat zelf ook onbewust, want de discipline verslapte echt". Keje Molenaar schreeuwt het uit Onder Israel en zijn 'assistent' Jansen, wordt die nu weer strak aangehaald. Hoewel Molenaar daar normaal gesproken de nodige moeite mee heeft („Daar zet ik al tijd vraagtekens bij, want ik vind dat strakke gedoe een beetje over dreven"), begrijpt hij het in dit ge val wel. „Omdat er nu een jongere groep staat. Fafié gaf je je eigen verantwoorlijkheid en kon dat doen omdat hij met meer volwas sen spelers werkte. Daarvan waren er drie, vier alleen niet meer te mo tiveren en daar heeft Israel weer gelijk in. Nu heeft hij ambitieuze, gretige jongens met wie het inder daad gemakkelijker werken is. Heus en Van Herpen pikken zijn gezag natuurlijk meer dan Ling en Rep zouden doen. Sterker Feyenoord is met zyn 'diepte-in vesteringen' ook sterker gewor den, volgens Molenaar. Ambitieu zer en gretiger vooral. „En ik denk tegentreffer i dat we daardoor de wedstrijdjes die we vorig jaar verloren, nu zul len gaan winnen", voorspelt hij. „Dat scheelt sowieso 12 tot 15 pun ten. We zullen het alleen veel moei lijker krijgen in de toppers". Niet alleen tegen Ajax („Dat in de breedte heeft geinvesteerd"), maar natuurlijk vooral tegen PSV, dat door zijn aankopen zo onge veer een lichtjaar voor lijkt te lig gen op de vaderlandse concurren tie. „Op papier ligt die ploeg ook heel ver voor", beseft Molenaar. „Ik denk zelfs dat het in theorie een Europese topploeg is, maar in de praktijk blijkt maar al te vaak dat je geen kampioenschap kunt kopen. Het is nog maar de vraag hoe het klikt, of ze aan elkaar kun nen wennen en hoe dat uitpakt. Als ze er in de eerste ronde van de Eu ropa Cup tegen Bayern al uitgaan, dat kan dan best eens doorwerken in de competitie. En als wij daarin dan wel die 12 tot 15 punten pak ken die we vorig seizoen lieten lig gen, komen we toch heel dichtbij". nu de veruit sterkste ploeg in Ne derland. Persoonlijk vind ik ook niet dat Ajax er beter op is gewor den. Met Wouters erbij is de ploeg verdedigend misschien wat sterker dan vorig seizoen, maar kwalitatief is het duidelijk minder". Wat hem echter nog het meest aanspreekt is de werksfeer in Eindhoven, hoe goed hij het by Ajax ook naar z'n zin had. „Het gaat hier allemaal wat rustiger toe. Er heerst niet zo'n opgefokt sfeertje als in Amster dam, waar je om de haverklap als een klein kind terecht wordt gewe zen. Het is hier allemaal iets men selijker, wat minder zakelijk dan bij Ajax. Wie daar niet presteert kan oprotten". Die prestatie wordt vanzelfspre kend ook by PSV verlangd. „Maar het is onhaalbaar", weet Kraay al op voorhand, „om de reeks van 32 ongeslagen wedstrijden uit het vo rig seizoen te evenaren. Natuurlijk moet het kampioenschap een uit gangspunt zijn, maar de doelstel ling is om beter voetbal te spelen. Stapje voor stapje. Er moet uitein delijk een elftal staan, dat overal ter wereld kan spelen zonder tech nische staf'. In het kader van die produktverbetering past de komst van Vanenburg. „Maar Gerald", neemt Kraay de middenvelder al op voorhand in bescherming, „hoeft het stadion niet in z'n eentje te dragen. Hij mag net zo goed als een ander fouten maken. Daar heb ben wij hem in de afgelopen weken geprobeerd van te overtuigen. Vanenburg heeft het recht om een keer te falen. Als hy dat niet zou hebben, kun je nooit goed voetbal len". Molenaar beseft echter ook dat hij op die manier de spanning net zo geforceerd opvoert als het sec- tiebestuur betaald voetbal met z'n maatregelen. Alleen de inkrimping ziet hij zitten. „Terug naar 16 bete kent dat er clubs uitgaan die eigen lijk toch al niks te zoeken hadden in de eredivisie. Die kan dus ster ker worden en dan mag je hopen dat het kwalitatief allemaal ook wat beter wordt. En daar gaat het toch om, om het produkt. Talent is er genoeg, alleen de trainers moe ten was losser worden om dat te verbeteren. Vrijer voetballen, meer aanvallen. Daar moet het naar toe". Het brengt hem vanzelf terug naar het WK, waarop het tegendeel het geval was. In Mexico werd vol gens zulke strakke schema's ge speeld dat zelfs een geëngageerd voetballer als Molenaar vaak in slaap viel. „Het WK is alleen gered door de aanwezigheid van Marado na. Hij speelde fantastisch, maar voor het voetbal had hy dat eigen lijk beter niet kunnen doen". Gerald Vanenburg. (foto anp> In de drang naar Europese er kenning is de vaderlandse compe titie voor PSV ook meer een mid del dan een doel. Met de hoofd sponsor voorop richt de voetbalgi gant zich op de Europese top en zal het PSV een zorg zijn welke natio naliteit' de spelers hebben. Met Heintze, Gerets, Thoresen, Ame- Samuel, McDonald en Nielsen beschikt de landskampioen inmid dels al over acht buitenlanders, maar kunnen dat er wat betreft voorzitter Jacques Ruts net zo ;oed tien of elf zyn. „We zullen in iet Nederlandse topvoetbal moe ten leren wat meer Europees te gaan d.enken. PSV wil de concur rentie aangaan met de topclubs in Europa en zal zich daarom goed op de Europese spelersmarkt moeten orienteren. Ik zie niet in wat er ver keerd aan is om het beste voetbal op de grasmat te leggen. En dat be reik je alleen met de beste voetbal lers". Om die reden schrok PSV er ook niet voor terug de defensie te ver sterken met de Deen Ivan Nielsen, die de Brabanders voor de neus van Ajax wegkaapten, en bleef er voor Brandts (Roda JC) weinig an ders over dan in navolging van Wildschut (Roda JC) en Lokhoff (Nimes) eieren voor zyn geld te kie zen. .Als je bijna tien jaar lang het defensieve gezicht van een club hebt bepaald", verwijst Kraay naar het duo Stevens-Brandts, „dan heb je fantastisch werk gedaan. Maar eens is het voorbij". Datzelfde geldt voor McDonald en Van der Gyp, voor welke aanvallers niet meer is weggelegd dan een plaats op de bank. „We hebben met Gul- lit, Thoresen, Koolhof, Van der Gijp en McDonald te veel goede spitsen en dat brengt problemen met zich mee", onderkent Kraay, die daarom niet afkerig staat tegen over de verkoop van McDonald en/ of Van der Gyp. Aan helderheid heeft het Kraay nooit ontbroken. Hy deinst er daar om ook voor niet terug het beestje bij de naam te noemen. „Ik koop liever zelf de goede spelers dan dat ze naar een ander gaan. Dat zeg ik ronduit, al hoort de voetbalwereld dat niet graag". Even controver sieel is zijn visie op de voetbalop leiding in ons land. „In dit land moet iedereen zo nodig studeren en is voetbal bijzaak. Dat bewijst dat voetbal in dit land geen beroep is". PSV gaat de zaken omdraaien en start nog dit seizoen een voetba linternaat voor de jeugd vanaf twaalf jaar. „Op deze manier willen wij talenten opleiden tot beroeps- voetballer. In het buitenland is dat heel gewoon en praten ze ook niet over studie". PSV lijkt hard op weg het Nederlandse voetbal té ontgroeien. Als dat nr

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10