PORT S 0 T Ajax kiest voor meer soberheid 1 1 j PSV heeft n Og V€ el t e c lo ei 'Niks geleerd van Heizel-drama' Conclusie na toernooi cc H efloten d oor ei gen pul ïliel k O 1 Feyenoord in Luik tweede Noordwijk: afscheid van Siem van Beveren NIEUWENHUIJZEN I FC Utrecht: ten minste periodetitel nodig om hoofd boven te houden MAANDAG 11 AUGUSTUS 1986 PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD) - Het Am- sterdam-711 voetbaltoernooi heeft één ding duidelijk gemaakt: het publiek zal dit seizoen een sober der spelend Ajax te zien krijgen dan in voorgaande jaren, vooral in de zogeheten 4-puntenduels met PSV en Feyenoord. Voor de forma tie van Cruijff, die het Amsterdam se voetbalfestijn als tweede beëin digde (Dynamo Kiev, Manchester United en Botafogo legden beslag op resp. de eerste, derde en vierde plaats) komt het gunstig uit, dat zij een week later aan het seizoen be gint dan de overige clubs. Want ondanks het feit, dat de ploeg vrydag 1-1 speelde tegen Bo tafogo en gisteravond met 1-0 ze gevierde over Manchester United, kan moeilijk worden gezegd dat de Amsterdammers al klaar zijn voor de competitie. Ook al beweerde Cruijff, „dat de goede tweede helft van vrijdagavond vanavond een knap vervolg kreeg. Alleen hadden de jongens in het begin moeite met het rondspelen van de bal; met het zoeken naar de vrijstaande spelers. Maar het gaat met de week beter", aldus de technisch-directeur, die gisteren liever Dynamo Kiev als te genstander had getroffen. „Want", zo luidde de visie van Cruijff, „van die Russen hadden we nog iets kunnen leren. Niet van Manchester United, dat pas acht dagen in training is". De Vinkeve- ner bleef ook na de confrontatie met de Engelsen van mening, „dat het elftal zowel verdedigend als aanvallend evenwichtiger is ge worden. Met name het overnemen van eikaars taken door Rijkaard en Wouters liep prima". Wat de rol van Rijkaard in dit Ajax moet worden, blijft voorals nog onduidelijk. Tegen Manches ter United stond de Ajacied in de eerste helft op het middenveld ge posteerd. De Amsterdammers had den in het centrum van de defensie de mandekkers Spelbos en Silooy staan (laatstgenoemde had Ophoff uit de basis verdrongen), terwijl Boeve de opkomende Strachan moest opvangen en op rechts Blind 'hangend' op het midden veld opereerde. Dat beviel de ex- Sparta-speler wel. „Maar na vijf jaar back gespeeld te hebben, bete kent dit wel een hele omschake ling". Dankzij de positie van Rijkaard op het middenveld, straalde er van de Amsterdamse ploeg in aanval lend opzicht meer kracht uit dan in de eerste helft vrijdagavond tegen Botafogo. Maar doordat Ajax achterin op één lijn speelde, was de equipe verdedigend kwetsbaar. Ajax, dat vlak voor rust op 1-0 was gekomen dankzij een dave rend afstandschot van Van Basten, liet Rijkaard na rust permanent achterin spelen. Noodgedwongen, omdat de donkere atleet vrijdag avond zjjn nig had verdraaid en daardoor niet meer kon aanzetten. Die omzetting kwam de defensie ten goede, maar op het middenveld ontbrak nu weer een speler, die de beslissende pase gaf. Daartoe was ook Scholte (invaller voor de te genvallende Schot Dick; een kwar tier voor tijd werd Van 't Schip nog ingewisseld voor Winter, die voor wat leven in de brouwerij zorgde) niet in staat. Als de tegenstander het toelaat, zal Rijkaard ook in de competitie doorschuiven. „Cruijff heeft ermee ingestemd, dat ik dat naar eigen in zicht zal doen", aldus de Ajacied, die echter liever achter zijn verde diging speelt en wiens voorkeur in feite uitgaat naar de positie van voorstopper. „Want ik ben eigen lijk een dienende speler". Maar van zulke spelers heeft Ajax er al heel wat lopen. Vandaar dat Cruijff van Rijkaard iets extra's verwacht. Het heeft de vrije verde diger-middenvelder overigens be vreemd, dat Ajax het binnengeko men transfergeld uit de verkopen van Koeman en Vanenburg niet in zijn geheel heeft geinvesteerd in nieuwe spelers. Ook Van Basten had graag ge zien dat Ajax nog meer had gein vesteerd. De spits ziet het seizoen desondanks met vertrouwen tege moet. „In de vorige competitie hadden we pas bij een achterstand van acht punten op PSV in de ga ten, dat het seizoen was begonnen. Dat ligt nu, met de spelers die Ajax heeft aangetrokken, anders. Het wordt een spannende competitie". Die spanning ontbrak gister avond tijdens de laatste wedstrijd van het toernooi. Dynamo Kiev was veel te sterk voor Botafogo (&- 0), waardoor de Russen terecht toernooi-winnaar werden. Marco van Basten haalt doeltreffend uit. Het was de enige treffer van Ajax te gen Manches ter United, maar wel een van zéér hoog gehalte. De Amsterdamse spits schoot raak van zeker 25 meter af stand. (foto ANP). EINDHOVEN (ANP) - De eerste presentatie van PSV voor eigen publiek is voor de Eindhovenaren teleurstel lend verlopen. De laatste plaats in het eigen toernooi is voor een ploeg, die ernaar streeft komend seizoen de Euro pese top te halen, zeker geen klassering die vertrouwen voor de toekomst geeft. Het Braziliaanse Gremio won het evenement door een 2-1 zege op Borussia Mönchenglad- bach en de Braziliaanse rechterspits Renato werd uitge roepen tot de beste speler, maar alle aandacht ging natuur lijk uit naar de prestaties van PSV. De confrontaties met Borussia Mönchengladbach en Anderlecht, twee Europese topploegen, maak ten duidelijk dat de technische lei ders Kraay en Hiddink vooral in verdedigend opzicht nog veel werk moeten verzetten vóór de miljoe nenploeg zich ook met Europese ploegen van topkaliber kan meten. LUIK - Feyenoord is als tweede geëindigd in het toernooi van Luik. In de eindstrijd verloor de Rotter damse formatie na het nemen van strafschoppen van Standard Luik. Na negentig minuten was de stand 2-2, door goals van Elstrup en Been, die Feyenoord een 2-0 voor sprong gaven, en tegentreffers van Czerniatinsky en Bodar. In de pe naltyserie werd een misser van El strup de Kuipclub fataal. Feye noord had de finale bereikt door 6- 0 winst op Sporting Charleroi (tweemaal Been, tweemaal Taha- mata, éénmaal Elstrup en Hof man). Standard had CSSS Boeka rest met 1-0 verslagen. In de finale kregen Hiele, Duut en Troost een gele kaart te zien. NOORDWIJK - Zaterdageersteklasser Noordwijk moet afscheid nemen van Siem van Beveren. De 28-jarige voorstopper werd af gelopen woensdag afgekeurd voor het bedrijven van voetbal. In zijn rechterknie, waaruit acht jaar geleden de meniscus werd ge haald, bleek het bot dermate beschadigd, dat Van Beveren het na uitgebreid medisch onderzoek raadzaam achtte de schoenen aan de wilgen te hangen. In sportief opzicht mag de Noordwijker zich bezig houden met zwemmen, fietsen en wekelijks één uur hardlo pen. ADVERTENTIE nu inschrijven bij dansschool BEL 071-143705 - HOGEWOERD 87 - LEIDEN Tegen Borussia liet het tweetal Gullit en Koot (vervanger van de geblesseerde Nielsen) als centraal verdedigingsduo aantreden. Ne derlands voetballer van het jaar schoof zo vaak op naar het midden veld, dat Koot regelmatig tegen een Westduitse overmacht aan keek. De Eindhovenaren mochten blij zijn, dat de counterspecialist van de Bundesliga slechts twee van de diverse mogelijkheden be nutte. PSV zelf kende het laatste kwar tier voor rust en de eerste twintig daarna een sterke periode, met een hoofdrol voor Vanenburg en Van der Gijp, die twee keer scoorden. Het was daarom sneu dat juist de Rotterdammer, die door PSV aan bijna iedere buitenlandse ploeg is aangeboden, in de beslissende strafschoppenserie miste, waar-, door PSV zondag om de derde en vierde plaats moest spelen. Op jacht Gisteren tegen Anderlecht mocht oud-Ajacied Koeman het als laatste man proberen en speelde Gullit in de punt van de aanval. De omzetting had direct resultaat. Na twintig minuten maakte 'de zwarte gezelle' na een voorzet van Van der Gijp de openingstreffer. Ook na dat doelpunt bleven de Eindhove naren jagen. Van der Gijp speelde Van Tiggelen knap uit maar zijn kogel trof de vuisten van doelman Munaron. Na een half uur kreeg de Belgi sche kampioen, die zaterdag tegen de balgoöchelaars van Gremio uit Brazilië (de grote smaakmakers van het toernooi) een uitgebluste indruk maakte, meer grip op het spel. Grun knalde op de paal, waar na de nieuweling Krncevid de te rugspringende bal in het doel plaatste. Twee minuten later stond de hele verdediging van PSV op nieuw te slapen bij een vrije trap van Vercauteren. De hoge voorzet werd door Grun teruggekopt waar na Krncevid opnieuw doeltreffend uithaalde: 1-2. Kansen Na rust zette de Nederlandse kampioen de Belgen helemaal op eigen helft vast. Gullit, Vanenburg en de voor Thoresen in het veld ge brachte McDonald kregen kans op kans op de gelijkmaker, maar doel man Munaron wilde niet wijken. Na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Van der Laar kreeg de Eindhovense ploeg een fluit concert als dank voor de teleurstel lende prestatie. Voor Hiddink en Kraay een teken dat het Eindho vense publiek na alle investerin gen nu ook succes wil zien. Ruud Gullit werd zaterdag uitgeroepen tot Nederlands voetballer van het jaar. Uit handen i Havélange van de wereldvoetbalbond FIFA, toch in Nederland voor het Amsterdam-toernooi er den, ontving hij de gouden voetbalschoen. UTRECHT (ANP) - FC Utrecht moet komend seizoen een nieuw sponsorcontract verdienen. De vo rige competitie heeft de betaald voetbalvereniging uit de Domstad bovendien te veel geld gekost. On danks de opbrengst van de beker wedstrijd tegen Ajax en het Euro pa-cupduel tegen Dinamo Kiev (ruim twee ton) bedroeg het verlies aan het slot van de competitie meer dan 160.000 gulden. Niet tevreden „FC Utrecht kan zich zo'n teleur stellend seizoen niet nog eens ver oorloven',' zei voorzitter Aalbers za terdag tijdens de perspresentatie in stadion de Galgenwaard. Aal bers doelde met die opmerking te vens op de verhouding ten opzich te van hoofdsponsor Nissan, die niet tevreden was met de prestaties van de ploeg in de tweede competi tiehelft (elf punten uit zeventien wedstrijden). Aan het eind van het nieuwe voetbaljaar loopt het spon sorcontract met Utrecht af en de sponsor heeft al laten weten dat een herhaling van het magere op treden betekent dat er geen verlen ging van de overeenkomst in zal zitten. Periodetitel „FC Utrecht heeft dit jaar ten minste een periodetitel nodig om het hoofd boven water te houden. De plaats in de nacompetitie levert veel spanning en dus veel publiek op. Vorig jaar trokken we gemid deld 6700 toeschouwers, terwijl Utrecht er vanuit was gegaan dat er gemiddeld 7400 zouden komen. Om dit verlies op te vangen heb ben we een gedeelte van de op brengst van de verkoop van Jan Wouters (voor 600.000 naar Ajax) moeten gebruiken", verklaarde Aalbers. Om een nieuwe financiële tegen slag te voorkomen, heeft de club leiding de te duur gebleken huis houding van vorig jaar aangepast. De spelerssalarissen zijn niet ver hoogd en de kosten van het wed- strijdgebeuren (transport, verzor ging) zijn aanzienlijk verminderd. ian voorzitter IOC-bezighe- (foto ANP). Geen vertrouwen Met de aankoop van Pattinama en Van der Horst (beiden van FC Den Bosch afkomstig) hoopt de club de strijd op het veld weer wat aan te wakkeren. Het publiek in Utrecht heeft nog niet veel vertrou wen in het nieuwe elftal getoond. De verkoop van de seizoenkaarten ligt ver beneden die van vorig jaar, toen de club er 16Q0 aan de man bracht. „Nu ligt dat aantal op 1000 en we verwachten op een totaal van 1300 uit te komen", dacht een gematigd optimistische Aalbers. Kapitein veerboot wil Engelse voetbalfans weren HOEK VAN HOLLAND (GPD) - „In hun ogen stond moordlust. Het was dan ook levensgevaar lijk aan boord door het brute ge weld van die beestachtige idio ten. Zoiets heb ik in mijn leven nog nooit meegemaakt. Voor mij staat vast dat die Engelsen niets geleerd hebben van het Heizel- drama. Zondagmiddag pas wil kapitein J. Nagel van de veer boot Beatrix zijn relaas doen over de massale vechtpartij tus sen Engelse voetbalsupporters die donderdagnacht uitbrak. Voor hem staat nu reeds vast dat Engelse voetbalfans voortaan ge weerd moeten worden van de veerboten. „Anders krijgen we de volgende keer weer zo'n veld slag". Een handjevol zwaargewon den en een tiental lichtgewonde fans die her en der verspreid la gen op zijn schip waren voor Na gel aanleiding om de Beatrix te rug te varen naar Harwich in plaats van Hoek van Holland. „Een verschrikkelijk moeilijke beslissing", zo geeft hij toe. „We hadden tenslotte te maken met bijna 2000 passagiers die afspra ken hadden in Nederland. Die af AMSTERDAM (ANP) - Manchester United is niet welkom bij het toernooi dat het volgende weekeinde in Zurich wordt gespeeld. De moeilijkheden die Britse supporters hebben veroorzaakt op de boot tussen Harwich en Hoek van Holland zijn de aanleiding tot de uitsluiting van de club uit Manchester. In plaats van Manchester United zal nu Bayern München spe len. De andere deelnemers zijn AS Roma, Fluminense en Gras- shoppers. spraken gooide ik door die be slissing wel in het honderd. Dat vind ik nog steeds bijzonder jam mer en dat door zo'n stelletje dwazen. Maar ja ik had ook met de gewonden te maken van wie een aantal er heel slecht aan toe Honderden boze reacties lever de de beslissing van Nagel op on der de passagiers. Het overgrote deel was woedend op hem. Rij- enlange verontwaardigde boot- reizigers eisten opheldering van de kapitein die een massale dis cussie uit de weg ging. In Harwich en Hoek van Hol land werd Nagel geprezen voor zijn 'wijze beslissing'. Ook zijn maatschappij, de Stoomvaart Maatschappij Zeeland toonde zich tevreden. In Harwich wer den direct 60 relschoppers van boord gehaald terwijl er vrijdag middag bij aankomst in Hoek van Holland nog eens 25 rad draaiers door de politie uitgepikt werden. Aanleiding tot het dra ma was volgens kapitein Nagel uit Hoek van Holland een vete tussen de supporters van Wes tham United en Manchester Uni ted. „Men had nog iets met el kaar af te rekenen en koos daar ons schip voor uit. Ik had daar totaal niet op gerekend. Het zag er allemaal rustig uit. Dat kwam doordat men in groepjes van twee en drie aan boord was ge gaan. Zonder sjaals en petjes van de clubs. Opeens kreeg ik mel ding over een enorme vechtpartij op het trappenhuis. Ik snelde er meteen naar toe. Ik kon mijn ogen niet geloven: het was een ravage. Die lui gooien met alles naar elkaar. Brandblussers en stukken brandslang die gewoon met messen werden afgesneden en waaraan de straalpijp nog zat vlogen over het schip. Het was echt een angstige situatie. Je ziet op zo'n moment dat de tent on der je voeten wordt afgebroken. Ik heb meteen geprobeerd te lo kaliseren wie de grootste herrie schoppers waren. Met man en macht hebben we toen getracht om te voorkomen dat het pro bleem nog groter zou worden. Dat lukte door ons overbluffen de optreden waarbij van onze zij de overigens geen geweld werd gebruikt bleek de pit er ineens uit te zijn bij de vechtersbazen". Kapitein Nagel heeft geen goed woord over voor de Engelse voetbalsupporters. „Het einde is gewoon zoek", zegt hij. „Wie had dit nu verwacht na het Heizel- drama. Ik heb het natuurlijk niet alleen voor het zeggen. Ik ben tenslotte in dienst van een maat schappij. Maar ik zal al het moge lijke doen om te voorkomen dat deze mensen nog aan boord ko men van onze boten, want het laatste woord is hierover nog niet gesproken". BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9